Braaf verkiezingsdebat brengt geen winnaar Natuur en Milieu eens met pleidooi Lubbers De Vries: eerst zien Makelaarsvoorzitter pleit voor woningbouw op bedrijfsterreinen DE STAATSMAN, DE HOFNAR EN DE ZWIJGER Dick Bruynestein: hekel aan smoesjes Neil Kinnock zet Albert Cuyp op zijn kop Dat de slotakkoorden van de verkiezingssymphonie niet echt zouden nadreunen, stond al vast. De vijf deelnemers aan het afsluitende televisiedebat hadden immers tevoren afgesproken dat er niet fel van leer zou worden getrokken. Elkaar beleefd laten uitpraten, niet te veel katten en vooral over de inhoud praten, dat waren de spelregels die werden aangehouden. Een echte winnaar was er daarom niet, gisteravond. Een soort van verliezer wel. VVD-lijstrekker Voorhoeve, die juist de overwinning voor zijn partij zo broodnodig had, plaagde na afloop dat zijn onderwerpen niet voldoende aan bod waren gekomen. BINNENLAND £aidM<Bowumt Cao voor dagverblijven gehandicapten: 2 pet méér UTRECHT Werkgevers en bonden hebben overeenstemming bereikt over de cao 1989 voor de 18.000 werknemers in de dag verblijven en tehuizen voor gehandicapten. De cao voorziet in een loonsverhoging van 2 procent met terugwerkende kracht tot januari, zo hebben de werkgeversvereniging WDT en de bonden AbvaKabo en CFO meegedeeld. Verder is overeenstemming bereikt over het in dienst nemen van 175 langdurig werklozen op werkervaringsplaatsen, een nieuwe salarisregeling voor de centrale bureaus en het verlagen van de leeftijdsgrens voor de minimum-vakantiebijslag van 23 naar 22 jaar. Werkgevers en bonden hadden in april dit jaar al een principe-akkoord bereikt, maar dat moest vanwege inter pretatiegeschillen worden opengebroken. Ook zijn immateriële afspraken gemaakt voor 1990. Het gaat on der meer om raadpleging van de ondernemingsraad over de concept-begroting, geen nachtwerk voor zwangeren en voorzie ningen voor het geven van borstvoeding. UTRECHT De Stichting Natuur en Milieu (SNM) onderschrijft het pleidooi van minister president Lubbers om vanwege de terugdrin ging van het broeikaseffect de komende vier jaar de uitstoot van kooldioxyde met 2 procent per jaar terug te dringen. Daartoe is een verregaande energiebesparing in industrie en gebouwen nodig, alsmede een be perking van het aantal autokilometers met zo'n 8 procent in 1994. Energiebesparing is haalbaar door vanaf begin volgend jaar heffingen in te voeren: 20 gulden per ton steenkool, 25 gulden per ton olie en 1,5 cent per kubieke meter dard- gas, zo blijkt uit de gisteren gepresenteerde wensen voor het natuur-, milieu- en landbouw beleid. De wensen vloeien voort uit de com mentaren op het Nationaal Milieubeleidsplan, de Structuurnota landbouw en het Natuurbe leidsplan. De stichting wil alle plannen voor nieuwe we gen geschrapt zien en tot het jaar 2010 jaarlijks 1,3 miljard gulden investeren in verbetering van openbaar vervoer en fietsvoorzieningen. De verzuring van het milieu en de hoeveelheid afval moet in 1994 met 40 procent zijn terugge bracht. Voor de volledige sanering van de ver ontreinigde land- en waterbodems moet vanaf 1990 een bedrag van 1,8 miljard gulden worden uitgetrokken. In de landbouw moeten milieuvriendelijker methoden op grotere schaal ingang vinden. Jaarlijks wil de SNM 100 miljoen gulden be steed zien aan voorlichting, onderzoek en aan passing van bedrijven. In 1994 moeten de meest bezwaarlijke bestrijdingsmiddelen zijn verbo den en het gebruik van de overige soorten gif gehalveerd. Heffingen op landbouwgif, mest stoffen en nutriëntrijk veevoer moeten ook in de landbouw recht doen aan het principe dat de vervuiler betaalt. In de veehouderij moet de melkproduktie en niet het aantal graasdieren bepalend zijn voor het tegengaan van de ver mesting. Indonesische onderscheiding voor Hendriks DEN HAAG De Indonesi sche regering heeft gisteren de 'bintang jasa utama' onder scheiding toegekend aan dr. G. Hendriks, oud-directeur gene raal welzijn van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het is de hoogste Indonesische onderscheiding die aan buitenlanders kan worden toegekend. Vanaf 1975 tot 1987 is dr. Hendriks voor zitter geweest van een ambte lijk platform van diplomatiek overleg over zaken die Moluk- kers in beide landen aangaan. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 PAGINA iBl Fractieleider Bert de Vries is er nog riiet gerust op. Hoewel het CDA volgens de opiniepeilingen vanavond een daverende verkiezingszege moet kunnen vieren, twijfelt De Vries tot hel laatste moment aan de kiezersgunsten. „Ik schat dat vele twij felaars onder de kiezers best gevoelig zijn voor de kritiek van VVD en PvdA. Het is daarom nog veel te vroeg om ons rijk te rekenen en te gaan dagdromen over de riante positie die het CDA straks zal innemen", aldus De Vries in zijn eigen partijblad CD-Actueel. De Vries maakt duidelijk dat het CDA zowel met de VVD als met de PvdA wil onderhandelen. „Dat zou een reden moeten zijn voor de twijfelaars om het CDA dié onderhandelingsposi tie te verschaffen". Stuur Jos naar Den Haag Niet ontevreden zijn ze in het Limburgse over de voorkeur- stemmenactie die ten behoe ve van het VVD-kamerlid Jos van Rey is gehouden. Van Rey staat op een vrijwel onverkiesbare 27e plaats. Een plaatsje in de kamerbankjes is alleen voor hem weggelegd als er ten minste 25.000 men sen een stem op hem uitbren gen. De afgelopen weken is daar door hem en zijn mede werkers hard aan getrokken. Dagelijks werden de plaatse lijke en regionale kranten bestookt met advertenties met de leuze „Stuur Jos naar Den Haag". De Limburgse JOVD en het Comité Oud- Mijnwerkers steunen de ac tie. Volgens de voormalige mijnwerkers is Van Rey het enige kamerlid dat opkomt voor hun belangen en dat aanspreekpunt willen graag behouden. Als alle voormalige mijnwerkers een stem op Van Rey uitbrengen kan hij het redden. HILVERSUM CDA- lijsttrekker Lubbers arri veert als laatste bij de NOS-studio's, maar toch nog ruim op tijd om in de coulissen zijn VVD-colle- ga de hand te schudden en in een separee yan multiplex de coiffure in orde te maken. Onderwijl drentelen Joris Voorhoe ve, Wim Kok, Hans van Mierlo en Ria Beckers wat nerveus en schijnbaar elk richtinggevoel kwijt, door elkaar. Gesproken wordt er nauwelijks, tot de ca meralampen aanflitsen. Er staat ook veel op het spel. Aanstaande is het laatste pu blieke treffen tussen de lijst trekkers vóór de stemhokjes open gaan. Voorlichters en media-adviseurs bijten op hun lip. Zal de VVD zich herstel len? Halen de huidige rege ringspartijen toch nog een meerderheid? Wordt de PvdA alsnog de grootste partij? Kan Groen Links rekenen op ne gen zetels en: zal Van Mierlo opnieuw betoveren met zijn charme en gevatheid? Het publiek is door de NOS- leiding gevraagd niet te ap plaudisseren, maar aanleiding voor luidruchtige spontaniteit is er ook nauwelijks. Beleefd en kalm schoppen de lijsttrek kers de balletjes terug die hun door het journalistenduo Ferry Mingelen en Ton Verlind wor den toegespeeld. Echt gescoord Koffie Gedienstig wachten de VVD- kamerleden Hermans (midden) en Linschoten (rechts) bij de ingang van de Coentunnel in Amsterdam op koffieklanten, gestrand in eeri file. Plaatselij ke politici waren op alle foren senstations in Noord-Holland boven het IJ te vinden. Trein reizigers kregen een folder met het VVD-standpunt over het reiskostenforfait. Links op de foto kamerlid Wiebenga. foto: anp Ton voor nazorg vliegramp Suriname AMSTERDAM Minister Brinkman van WVC, heeft een eenmalig bedrag van 100.000 giilden beschikbaar ge steld ten behoeve van de na zorg voor nabestaanden van de vliegramp met het SLM- vliegtuig op 7 juni dit jaar. Het geld is bestemd voor het lan delijk telefonisch meldpunt en het consultatieteam nazorg na bestaanden. Een woordvoerster van het so- lidariteitscomitée nabestaan den 7 juni toonde zich gisteren niet erg verheugd over het ex tra geld dat WVC beschikbaar stelt. Een woordvoerster: „Ons comité vindt het merkwaardig dat nu, bijna drie maanden na de vliegramp en één dag voor de verkiezingen, met veel pu blicitaire ophef dit absoluut onvoldoende bedrag ter be schikking wordt gesteld". DEN HAAG De lokale overheden moeten meer bedrijfsterreinen bestem men voor woningbouw. De gemeenten kijken te veel naar het eigen econo mische belang en zijn op eigen houtje bezig bedrij ven binnen haar grenzen te lokken. Maar omdat er te weinig ondernemingen zijn die bereid zijn te ver huizen, moet op korte ter mijn worden gerekend op leegstand van bedrijfs- en kantoorgebouwen. Met name ten aanzien van kantoorgebouwen is er in ver houding tot de vraag te veel aanbod, meent de voorzitter van de sectie Bedrijfsonroe- rend goed van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) jde Haagse makelaar F.E. Nieboer. Op de jubileum bijeenkomst van de tienjarige sectie in het Scheveningse Kurhaus zei hij dat het daar om beter is bestemmingsplan nen te wijzigen en terreinen, waarop volgens die plannen kantoren en bedrijven moeten worden gebouwd, te gebruiken voor woningbouw. Nieboer betoogde dat Neder land ook geen echte toploka- ties voor kantoor- en bedrijfs vestigingen kent: „De gloei lampen vinden we in Eindho ven, het bier van meneer Hei- neken in Zoeterwoude, AKZO in Arnhem en de Japanners zijn met hun Fuji filmrolletjes in Tilburg neergestreken. In ons land zijn de bedrijven dus niet op de toplokaties geves tigd, maar versnipperd over het land. We hebben dus geen naam op het gebied van be drijfsvestigingen. We blijven boerenjongens op klompen, het land van de tulpen. An ders gesteld is dat met Lon den, New York en Tokio. Wanneer ik die drie steden in één adem noem, dan weten we dat we het hebben over de fi nanciële wereld. In die plaat sen vinden we de belangrijkste banken, verzekeringsmaat schappijen en effectenbeurzen bijeen op enkele vierkante ki lometers". Belegger drs. H.B. van der Weerdt R.A., voorzitter van de directie van de Vastgoed Be leggingsmaatschappij VIB NV, trok de stelling van Nieboer over de toplokaties in twijfel. Hij stelde dat Nederland in de optiek van de belegger wel de gelijk toplokaties kent. Hij was het overigens wel met Nieboer eens dat er een te groot aan bod van kantoren is. Hij weet dit met name aan het groeien de aanbod in Den Haag, Am sterdam en Rotterdam. Nieboer acht het met het oog op de internationale markt niet haalbaar de leegstand te lijf te gaan door op grote schaal gebruikers voor kanto ren en bedrijven aan te trek ken. Ook daarom pleitte hij voor het gebruik van bedrijfs terreinen voor woningbouw. En dan met name de bouw van woningen in de prijsklasse van twee tot drie ton. Op de drukste markt van Amsterdam, de Albert Cuyp, speelden zich gistermiddag chaotische taferelen af, toen PvdA-lijsttrekker Kok met in zijn gevolg de charismati sche Britse Labourleider Neil Kinnock daar rozerf uitde lend een wandeling maakte. Kinnock werd door een ver rassend groot aantal markt- gangers herkend en aange sproken. Omstuwd door de media knoopte hij hier en daar een gesprek aan. Over Kok: „Wij zijn goede vrien den, onze partijen zijn erg nauw aan elkaar verwant en hebben veel gezamenlijke perspectieven". Over de vol gende verkiezingen in Enge land zei Kinnock te hopen dat Kok als Nederlandse pre- :r de Labourcampagne zal steunen. Het zou ons meer geloofwaardigheid geven, al dus Kinnock, die in zijn een tje de show op de Albert Cuyp stal. Naast de vele opbeurende woorden die Kok van de Amsterdammers ontving werden er ook kritische no ten gekraakt. Een markt vrouw aan wie Kok een roos overhandigde, nam hem met een sceptische blik op ei zich ontvallen: „Jij kan ook niets garanderen". „Nee, maar ik beloof wel wat", re pliceerde Kok. „Daar hebben wij in Amsterdam een mooi spreekwoord voor", aldus de marktverkoopster. „Veel be loven en weinig geven doet alle gekken in vreugde le- Redactie: Marga Rijerse Bijdragen: Rob Sebes, Stevo Akkerman en Alex Snelleman DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER al eens", constateert hij droogjes. Voorhoeve zit er al die tijd een beetje stilletjes bij. Eén van de aanwezigen in het publiek stelt vast dat de VVD-fractie- leider al welgeteld 22 minuten niet aan het woord is geweest. Na afloop van het debat be klaagt hij zich erover dat de onderwerpen die juist de VVD na aan het hart liggen zoals criminaliteit en het mediabe leid niet aan de orde zijn geweest. „De programmalei ding is zeer -selectief geweest bij het uitkiezen van de ge spreksonderwerpen", aldus Voorhoeve. Het journaille is echter hoge lijk verbaasd. Voorhoeve had toch zélf deze onderwerpen op tafel kunnen leggen? Ferry Mingelen: „Ik weet niet wat hij had. Hij bleef me de hele tijd maar glimlachend aankij ken. Alsof hij er niet echt bij was". SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Idas dl!ten uerfadt Wal doe iu hier ?Jk dacht rin$ ouer rvar/r neushoorn Bedrey dat te uoor het de diersoort, dis natuur schi en tets uoor later. fonds wed was Spraakzaam Bruynestein zegt niet op wel ke partij hij vandaag stemt, maar Groen Links zal het hoogstwaarschijnlijk niet zijn. „Ik let bij de partijen vooral op zaken die met mijn vak hebben te maken", aldus Bruynestein, onder meer be kend van de strip 'Appie Happie'. „Dan zie ik dat Groen Links een paars-blau- we verkiezingsposter heeft met een verbazingwekkend lettertype. Er is geen groen te bekennen!". Bruynestein gaat zeker stemmen („Daarvoor ben ik te vaak in Oost-Euro pa geweest"), maar: „Ik lig niet zo vreselijk wakker van de Nederlandse politiek. Ik kijk wel met een half oog naar de politieke tv-pro- gramma's. Het leukste onder deel daarvan begint pas als de mening van de kiezer wordt gevraagd. Politici ver zinnen dan vaak smoesjes om de kritiek weg te poetsen. Ik kom uit de sportwereld, daar geneer je je voor smoesjes". Volgens Bruynestein verto nen de politieke program- ma's inhoudelijk niet al te veel verschillen. „De i zouden op programma's moeten stemmen, maar kie- C zen toch de mannetjes. Nou, a neem van mij aan dat twee v van de drie kopmannen van s de grote partijen uitstraling u missen". Welke twee zijn dat l< dan? „Dat doet er niet toe. Het enige belangrijke voor de stra komende jaren is eigenlijk; blijft Gorbatsjov aan macht of verdwijnt hij?". Toch nog hoop op rood-blauwe coalitie Bijna niemand gelooft er meer in. Maar-de politieke jongeren r organisaties uit het democratische, socialistische en liberale d kamp hebben de handen ineengeslagen voor een rood-blauwe t coalitie. De JOVD, van oudsher een bron van talent voor de 1 VVD-top, zei het al eerder: je hoeft niet per se op de VVD te r stemmen, als het maar een rode of liberale partij is. Dan kom c je al gauw uit bij PvdA, D66 of VVD. Volgens de JOVD, de Jonge Democraten en de Jonge Socialisten is het tijd voor een wisseling van de wacht. „Het moet mogelijk zijn een kabinet 1 te formeren van PvdA, VVD en D66", aldus deze organisa- ties. Zij houden vanavond in Amsterdam, een bijeenkomst i „Vooruitstrevende jeugd of jorige onbezonnenheid; de verkie kui zingsuitslagen zullen het uitwijzen", aldus de gezamenlijk) jongerenorganisaties. De Op de laatste campagnedag bezocht Wim Kok samen met de Britse oppositieleider Neil Kinnock de Albert Cuyp. Een plezie rig uitje, aan de gezichten te zien. foto: anp Lijsttrekker Lubbers gaat er eens goed voor zitten, Van Mierlo, Beckers, Voorhoeve en Kok zijn al klaar voor het grote verkiezingsdebat. wordt er niet. Inhoudelijk ge discussieerd des te meer. Over minder meer belastingverla ging, en minder meer auto's op de wegen. Centen Het is het debat van de centen en de cijfers achter de komma dat de verkiezingen van 1989 inluidt. Bevlogenheid is er al leen bij Ria Beckers, lijsttrek ker van de nieuwe combinatie Groen Links. „Er is te weinig over de armoede in Nederland gepraat en over het milieu", vindt zij na afloop. En ze doet een emotionele oproep: „Laten de mensen toch alsjeblieft ver standig zijn en niet op die club van racisten stemmen!". Het zit haar dwars dat Lubbers eerder in het debat koren op de molen van Janmaat had ge strooid door de langdurige werkloosheid voor een deel te verklaren uit de toestroom van etnische minderheden. De NOS-programmaleiding had de vijf lijsttrekkers naast elkaar gezet, met Lubbers links, Kok rechts en de enige vrouw Ria Beckers pre cies in het midden. Over de hoofden van Van Mierlo, Bec kers en Voorhoeve heen, richtten Kok en Lubbers voor name woorden tot elkaar. Lubbers, zichzelf afficherend als de grote staatsman, en Kok vooral benadrukkend dat de PvdA tegenwoordig de rede lijkheid zelve is. De toon tus sen beide heren is in elk geval een stuk minder scherp en verwijtend. De PvdA-lijsttrekker over de formatie: „Ik ruim liever struikelblokken op dan dat ik ze opwerp". Ook in zijn woordkeus legt Kok de klem toon op haalbaarheid en realis me. „Het gaat hier niet om ideologieën", zegt hij op een goed moment, de sfeer van het debat daarmee feilloos type rend. En voegt èr aan toe: „Wij moeten op een verstandi ge manier de kwaliteit van het bestaan verbeteren". D66-fractieleider Hans van Mierlo brengt vooral zijn be minnelijke mahoniehouten stemgeluid en gevoel voor hu mor in het strijdperk. Van Mierlo schittert vooral in de rol van hofnar. Welke strui kelblokken kunnen er bij de formatie spelen, wil Ferry Mingelen weten. „Wilt u ze per kilo?", reageert Van Mier lo. Het conflict tussen CDA en PvdA over het al dan niet te rugdraaien van de belasting verlichting in het plan-Oort is volgens de D66-fractieleider in elk geval nauwelijks een ob stakel meer. „Als je goed luis tert naar Lubbers en Kok zijn ze het eigenlijk met elkaar Als de honderdtien minuten onder de hete cameralampen voorbij zijn, worden de vijf lijsttrekkers, voorheen zo koel tot elkaar, plots reuze spraak zaam. Van Mierlo informeert waar de champagne staat en roept tot Ria Beckers, die even eerder door een journalist was aangevallen: „Ik respecteer je!". Lubbers drinkt zijn glaas je water leeg en praat ontspan nen over het debat: „We heb ben allemaal de gelegenheid gehad onze standpunten uiteen te zetten. Ik hoop dat veel mensen morgen naar de stem bus zullen gaan". En wég is de premier. Kok toont zich opgelucht over het feit dat de toon van het te levisiedebat mild was. De cam pagneleiders van CDA, VVD, PvdA, D66 en Groen Links zitten op dat moment al bene den in de bar aan het bier. De klus zit er voor hen op. De uit slag komt vanzelf wel. PAUL KOOPMAN ELSBETH KEGGE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4