DIA! Lambada, pak slaag op z n Braziliaans Wiegel opent Hiswa te water Meeste operaties aan spataderen rijn overbodig „Vijf minuten later en ik was dood geweest" FCiïOVAN Q^O.75 NS schenkt stukje spoorlijn Jonge vrouwen vaak slordig met de pil Veel aanvragen voor weduwnaarspensioen Duiven nemen het op tegen Boeing 737 [A 2 BINNENLAND EctdócSomunt WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 Beroofde bleek agent met pistool AMSTERDAM Een 31-jarige loofdagent van de Amsterdamse poli- ie heeft gisteravond toen hij van zijn yerk terug naar huis reed twee jonge vervallers van zich af weten te slaan, lij maakte na enige schermutselingen ebruik van zijn dienstpistool en trof en van zijn belagers in de arfn. De ingens wisten weliswaar te ontko len maar een bloedspoortje bracht de ehulp gesnelde politie in elk geval én van de daders op het spoor. Hij is nder politiebewaking in een zieken- iuis voor behandeling. De agent reed i burger op zijn fiets terug naar zijn uis in Diemen toen hij door de twee [napen werd belaagd. Ze prikten hem iet een mes en wisten zijn portefeuil- af te pakken. Overlevings- week In Amsterdam is een groepje amb tenaren bezig aan een 'Survival week'. Tot de overlevingstech nieken behoorde het maken van een vlot, waar mee nu naar har telust door de grachten wordt gevaren. 's Nachts slapen de flinke over heidsdienaars in parken of bossen. foto: ap Actievoerders aangehouden bij inbraak BARNEVELD De politie van Barneveld heeft vanmorgen vijf leden van het Dierenbevrijdings front aangehouden tijdens een inbraak in Barne veld. De actievoerders hadden vrijwel de volledi ge administratie en een computer van een proef bedrijf voor diervoeders gestolen. Bij de aanhou ding werd ook een agenda van de verdachten in beslaggenomen. Volgens de politie stonden daarin gegevens over acties in het verleden en toekom stige acties van het Dierenbevrijdingsfront. De politie kwam de actievoerders op het spoor na een melding uit de omgeving van het bedrijf. De vijf aangehouden verdachten variëren in leeftijd van 20 tot 38 en komen uit Den Haag en Rotterdam. Een van hen was in Barneveld al eens eerder bij een actie van dierenbevrijders aangehouden. De actie van het front was bedoeld tegen het uittes ten van veevoer op dieren. Werkgevers niet blij met emancipatieplan DEN HAAG De werkgeversorganisa ties VNO en NCW zijn allerminst ingeno men met het advies van de Emancipatie- raad aan het kabinet om bedrijven te dwingen meer vrouwen in dienst te ne men. De Raad wil vindt dat de overheid subsidies, opdrachten of vergunningen moet kunnen weigeren aan bedrijven die zich onvoldoende inspannen bij het aan trekken van vrouwelijk personeel. Vol gens de werkgeversorganisaties is het voor de meeste bedrijven ondoenlijk en onwenselijk om lukraak meer vrouwen aan te nemen. Dat kan leiden tot kwali teitsverlies en spanningen binnen het be drijf. Het belangrijkste uitgangspunt moet naar hun mening blijven dat de juiste persoon op de juiste plaats terecht komt. Handel softdrugs geheel los van harddrugs AMSTERDAM De handel in softdrugs in het centrum van Amsterdam vindt voor 95 procent plaats in ongeveer honderd koffie shops in de binnenstad, waar geen harddrugs worden verhandeld. Dat betekent dat de overheid er bijna volledig in is geslaagd de circuits te scheiden en softdrugs uit het crimi nele circuit te krijgen. De totale omzet in ma rihuana en hasj in het centrum bedraagt rond de 42 miljoen. Daarmee is het in meer dan één opzicht een „gevestigde handel" gewor den, concludeert economisch geograaf A. Jansen na een drie jaar durend onderzoek naar de effecten van de wijziging van de Opi umwet in 1976. De resultaten zijn gebundeld in het boekje ..Cannabis in Amsterdam". Het succes van de liberalisering is tevens te dan ken. aldus Jansen, aan de combinatie met harde sancties tegen handelaars in harddrugs. lemd vol gaten lemi Poppe van de Socialistische Partij toont een hemd vol ga- en van een werknemer van de aramidefabriek van AKZO in Em- len. De SP wil een onderzoek naar de arbeidsomstandigheden i de fabriek. Volgens werknemers zijn de vrijkomende dampen ij het produktieproces zo sterk dat hun ondergoed, ondanks peciale overalls, vol gaten komen te zitten. foto: anp UTRECHT Verreweg meeste operaties aan ïpataderen zijn overbodig. Meestal kan de spatader behandeld worden met njecties en verbanden, ilechts tien procent van de patiënten met spatade- en heeft wèl een operatie ïodig. Wanneer de onno- iige operaties niet worden 'erricht, kan een bedrag 'an 55 miljoen gulden vorden bespaard. )at heeft de Alkmaarse der- latoloog en fleboloog (des- ;undige op het gebied van andoeningen van aderen en ymfe-vaten) dr. S. Oosterwal isteren bekend gemaakt. Oos- erwal richtte onlangs in Alk- naar een zelfstandige flebolo- [ische kliniek op. De kliniek rordt vrijdag geopenddoor ud-staatssecretaris van volks- ezondheid drs. J. van der leijden. Josterwal zegt het aantal erbodige operaties te wijten n gebrek aan deskundigheid Nederland. „Ze zien ergens en raar adertje en er wordt elijk geopereerd. Dat bete cent een aantal ligdagen in iet ziekenhuis en arbeidsonge schiktheid. Dat is echt niet no dig". Oosterwals kliniek zal beschikken over een aantal stageplaatsen voor het acade misch medisch onderwijs en bijscholing Vhn artsen. Lek Volgens Oosterwal lijdt- bijna de helft van de Nederlandse bevolking aan enige vorm van flebologische ziekten. Dat is ook een belangrijke oorzaak van (blijvende) arbeidsonge schiktheid, aldus de arts. Twintig procent van de Ne derlanders heeft spataderen. Bij mensen ouder dan vijftig jaar ligt dat percentage op vijf tig tot zestig. Een spatader is een lek in het pompsysteem van de ader waardoor het bloed naar beneden blijft zak ken en niet meer terugkomt naar het hart. Een tekort aan kleppen die voorkomen dat het bloed terugzakt, kan een oorzaak van spataderen zijn. Dat tekort is overigens erfelijk bepaald. De kleppen kunnen ook niet goed werken. Spata deren veroorzaken pijn en jeuk en soms „open benen" doordat stukken huid geen zuurstofrijk bloed meer krij gen. Mensen met spataderen neigen ook vaker tot trombose. ILLERGISCH VOOR WESPENSTEKEN VASSENAAR „Ik ben weer aardig opgeknapt. Maar het was aterdag wel op het nippertje", aldus de 42 jarige H.D. Oostmeij- uit de Fabritiuslaan in Wassenaar. lostmeyer wist al lang dat er onder de vloer van zijn woonka- ner in de kruipruimte een wespennest bevond. Zaterdag wilde lij dat verwijderen. Toen hij daarmee bezig was, werd hij drie eer gestoken. „Ik ben dus niet aangevallen. Maar ik voelde me 1 snel niet goed worden en had net nog de fut om de politie te 'aarschuwen. Een minuut later was ik bewusteloos". )e politie verscheen snel, maar het duurde lang voor de ambu- ance kwam. Volgens mevrouw Oostmeyer twintig minuten. De ewusteloze Wassenaarder werd naar het Academisch Zieken- luis Leiden gebracht. Ruim een uur waren artsen in de weer net infusen en tegengif. „Later hoorde ik dat ik allergisch ben oor wespensteken". Oostmeyer was om zes uur weer bij kennis. Een arts vertelde dat ik geen vijf minuten later in het zieken- luis had moeten aankomen. Dan was ik niet meer te redden ge veest". Hij bleef tot maandag op de intensive care afdeling van iet ziekenhuis. Oostmeyer is voortaan op zijn hoede voor wes- •en. „Ik moet vanaf nii altijd twee ampulen met een tegengif en en bloedvernauwend middel en twee injectienaalden bij me ragen. Het verwijderen van een wespennest laat ik voortaan an deskundigen over. Eén keer zo'n avontuur is voldoende". )E KNOLLEN cr NEDERLAND WACHT NIEUWE DANSRAGE SCHEVENINGEN Ne derland staat aan de voor avond van een nieuwe dansrage. Na Dirty Dan cing en Salsa, twee hitsuc cessen in de bioscoop en op de plaat, is het nu de beurt aan de Lambada. Oorspronkelijk afkomstig uit Brazilië is deze plaat van de groep Kaoma dé zomerhit in Europa ge worden. Na gigantische successen in Spanje, Frankrijk en België moet nu de nuchtere Nederlan der er aan geloven. Voor de dansscholen is deze aanstormende rage een ge schenk uit de hemel. De pas sen en het exotische ritme van deze sensuele dans zijn moei lijk genoeg om het in elk geval noodzakelijk te maken eerst een aantal lessen bij een dans school te nemen. Anders ge hoorzamen de lendenen niet aan de wil van de dansers en draait het al gauw uit op onge coördineerde bewegingen. De Nederlandse Vereniging van Dansleraren (N.V.D.) liet gisteren in het Haagse Kur- haus zien wat we onder de Lambada moeten verstaan. Niet alleen een aanstekelijk melodietje, waarin de bando neon overheerst, maar vooral een voor noorderlingen onge bruikelijke dans. Hetis even slikken bij het zien van de overtreffende trap van Dirty Dancing. De verzamelde pers en genodigden moesten er dui delijk aan wennen. „Het lijkt wel Grieks-Romeins worste len", wist één van de aanwezi gen na zijn eerste verbazing uit te brengen. Het blijkt bij de Lambada vooral de bedoeling te zijn dat het rechter been tij dens het dansen tussen de be nen van de partner wordt ge houden. Op de maat van de muziek worden heupwiegende bewegingen gemaakt. Pak slaag Lambada is het Portugese woord voor stokslag of een pak slaag. Waar dit op slaat, is niemand duidelijk, ook de dansleraren niet. Maar zoals gezegd, zij zien er brood in. De Lambada lijkt op het goede ogenblik te komen. De N.V.D presenteerde gisteren namelijk ook een nieuwe aanpak. Deze vereniging van dansleraren gaat, mede met het oog op 1992, meer marketinggericht denken en optreden. Dus meer brengen wat de klant wil en internationaal samenwerken fnet zusterorganisaties. Verge ten is de tijd toen dansscholen er zelf voor verantwoordelijk waren dat de mensen ver vreemd raakten van het stijve dansonderwijs. Terwijl buiten de school de Beatles de ene hit VANDAAGi IN HET lEUWi na de andere de hitparade in zongen en deze liedjes op ie ders lippen lagen, lieten de meeste dansleraren hun leer lingen nog dansen op muziek van Victor Sylvester. „De heren vragen een dame", weerklonk het dan en als ware het een Le-Mans-start, spurt ten de mannen naar de over kant van de zaal om het meisje van hun keuze ten. dans te vragen. Wie pech had, moest toezien dat een concurrent hem te snel af was. Jong bejaarden weer enige jaren groei in de animo voor dansscholen. Maar het kan nog beter. Meer inspe len op de toekomst is het de vies. De dansschool-oude stijl heeft afgedaan, het moet nu een trefpunt van vrijetijdsge- nieters worden, heet het nu. De dansleraar en -lerares wor den vrijetijdsinstructeurs, die naast hun taak als danstrainer en choreograaf ook manager worden. Voorzitter C. van der Stroet van de N.V.D.: „De dansschool van nu moet een uitgaanscentrum worden, een mix van dansstudio en vrije- tijdsclub, sportshop, modeboe tiek, bar en cultureel cen trum". Het organiseren van reizen, modeshows en sport evenementen onder andere moet bijdragen tot een club gevoel en onderlinge verbon denheid. Als leidraad fungeert daarbij het onderzoeksrapport „Dan sen in Nederland" van drs. A Leinse. Voor zijn onderzoek ondervroeg hij tweeduizend mensen vanaf 14 jaar. Zo is naar voren gekomen dat de dansscholen in de komende ja ren met hetzelfde probleem als het lager en voortgezet onder wijs te maken krijgen, name lijk een terugloop van 20 a 30 procent van het huidige aantal leerlingen. Er is maar één re medie: om deze afname te compenseren moeten de dans scholen zich gaan richten op een nieuwe doelgroep, de zo genoemde jong bejaarden. Dat zijn mensen tussen de 50 en 65 jaar, kapitaalkrachtig, met veel vrije tijd en een behoefte aan beweging en sociale con tacten. Biedt hen dansles met gezelligheid door middel van horeca-voorzieningen, zo is de constatering van drs. Leinse, en de jong bejaarden zijn de leerlingen van morgen. Omgangsvormen Enkele andere kenmerkende resultaten uit dit onderzoek: de foxtrot is en blijft veruit de populairste dans; beweging en gezelligheid zijn de belangrijk ste drijfveren voor mensen om les te nemen op een dans school; de groep onder de 20 jaar wil weer meer weten over omgangsvormen; de groep die twintig jaar geleden stijldan sen suf en oubollig vond, neemt nu alsnog dansles om op trouwerijen en dergelijke ook eens een dansje te wagen. Gebaseerd op het onderzoek van Leinse begint de Neder landse Vereniging van Dansle raren volgend jaar een grootse reclamecampagne met teksten als: „Het leven is stukken leu ker als je dansen kan". „Je hebt je leven lang lol van dansles" en „Van dansen blijf je jong" TOM VAN RIJSWIJK Demonstratie van de Lambada. foto: cees verkerk Van uw mooiste dia maken wij een prach tige foto 10 x 15 cm. Standaard formaat 9x13 cm. O** WINTERSWIJK De Neder landse Spoorwegen zullen het Nederlandse gedeelte van de voormalige goederenspoorlijn tussen Winterswijk en het Westduitse Borken schenken aan de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de Stichting Het Geldersch Land schap. Met deze schenking komen de Spoorwegen tegemoet aan het verzoek van de organisaties om de spoorlijn niet op te bre ken. Sinds de sluiting van de lijn, aan het eind van de jaren zeventig, heeft de zes kilome ter lange dijk zich spontaan ontwikkeld tot een natuurge bied met een zeldzame flora en fauna. Sloop van de spoor lijn zou het ongerepte natuur gebied ernstig aantasten. Vol gens een NS-woordvoerder heeft het cadeau al gauw een waarde van enkele miljoenen guldens. Daar staat tegenover dat er nu geen kosten gemaakt hoeven te worden voor sloop van de spoorlijn. Schoolboeken De scholen zijn al begonnen maar de laatste boeken moeten nog worden aangeschaft. De school boekverkopers hebben het daar voorlopig nog erg druk mee. foto: anp NIPO-ONDERZOEK: AMSTERDAM Veel jonge vrouwen gaan slordig om met het gebruik van de pil. Driekwart van alle pilgebruiksters tot 25 jaar vergeet regelmatig (gemiddeld vijf maal per jaar) de pil in te ne men. Dat blijkt uit een NIPO-enquéte. Ruim vijfhopderd vrouwen tussen 15 en 40 jaar zijn voor het onderzoek ondervraagd. Als er een betrouwbare „mannenpil" zou komen, dan blijven de meeste vrouwen de pil liever zelf slikken. De Utrechtse vrouwenarts prof.dr. A. Haspels noemde het on zorgvuldige pilgebruik bij de presentatie van de resultaten en van een nieuwe laaggedoseerde pil gisteren in Amsterdam ver ontrustend, omdat juist betrouwbare anticonceptie op jonge leef tijd zo gewenst is. In Nederland gebruiken nu 1,5 miljoen vrouwen de anti-concep tiepil en dat is het hoogste pilgebruik ter wereld. De pil is als voorbehoedmiddel veruit favoriet. Daarna volgen sterilisatie van de man of vrouw, het condoom en het spiraaltje. Periodieke onthouding en coïtus interruptus zijn bij vrouwen weinig popu lair. Het nadeel van de pil dat het meest werd genoemd is de kans op vergeten (gebruiksters 47 procent en ex-gebruiksters 37 procent). Een ander genoemd nadeel vormen de bijwerkingen. Vooral de ex-gebruiksters spraken van gewichtstoename,, hoofd pijn. misselijkheid en tussentijdse'bloedingen. Iets meer dan de helft van de gebruiksters gaf aan helemaal geen last te hebben. Zeven procent zei „veel last" te hebben tegen 26 procent van de vrouwen die gestopt zijn met de pil. Uit de enquête blijkt dat 96 procent van de pilgebruiksters de pil veilig vindt. Bijna tachtig procent van de pilgebruiksters uit het onderzoek wil wel regel matig door een arts worden gecontroleerd. Opvallend is dat 84 procent van de vrouwen bereid is de pil zelf te betalen, als die niet in het vergoedingenpakket zou zitten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dit jaar hebben al 23.000 weduwnaars in Neder land bij de Sociale Verzekeringsbank een aanvraag ingediend voor een weduwnaarspensioen. Ruim 18.000 aanvragers hebben inmiddels al een pensioen ontvangen. In totaal telt ons land cir ca 38.000 weduwnaars. Het weduwnaarspensioen wordt uitgekeerd op grond van de AWW (Algemene Weduwen- en Wezenwet). Zoals de naam van deze wet al suggereert konden tot voor kort alleen vrouwen en kinderen na het overlijden van man of vader voor een dergelijk pensioen in aanmerking komen. Een geruchtmakende uitspraak van de Centrale Raad van Beroep bracht daar begin dit jaar ech ter verandering in. Volgens de Raad hebben mannen wier vrouw is overleden evenveel recht op een uitkering als wedu wen, ongeacht het feit of zij al dan niet een baan hebben. Volgens de Sociale Verzekeringsbank zullen overigens lang niet alle 38.000 weduwnaars een pensioen aanvragen. Veel mannen hertrouwen nameljk na het overlijden van hun echtgenote. In dat geval komen zij niet meer voor de uitkering in aanmerking. Pagina 5: ABP komt met voorlopig weduwnaarspensioen. SCHIPHOL Als het gaat zoals het van de he dendaagse luchtvaart ver wacht mag worden staat de winnaar van een lucht- ralley van Londen naar Amsterdam op 21 septem ber al vast. Toch is er een kans dat de Boeing-737 van Transavia, de maat schappij die de ralley or ganiseert, er langer over zal doen om de thuisbasis Schiphol te bereiken dan een aantal Nederlandse duiven. De Boeing-737 zal het op een normale Hjnvlucht van Lon- den-Gatwick naar Schiphol moeten opnemen tegen twee historische vliegtuigen en te gen driehonderd duiven van Amsterdamse duivenhouders, aldus de Transavia-woord- voerder. De oude vliegtuigen zijn een Dakota van dé Dutch Dakota Association en een Boeing-Spearman uit 1942, af komstig uit België. Gestart wordt vanuit het centrum van Londen. „Wanneer ze geen last hebben van tegenwind kunnen duiven snelheden tot 120 kilometer per uur halen. Daarmee zouden de vogels in ruim drie uur de afstand van 380 kilometer hemelsbreed ge meten tussen het centrum van Londen en Amsterdam af kunnen leggen. Daar staat te genover dat de Boeing met vertragingen te maken kan krijgen", aldus de Transavia- woordvoerder. Los van de uitkomst van de ralley is deze voor de Neder landse duivensport volgens de Transavia-woordvoerder een unieke mogelijkheid om te zien hoe de vogels reageren op het vervoer per vliegtuig naar hun losplaats, in plaats van per vrachtauto. De Britse autori teiten hebben speciale toe stemming moeten geven voor deze tijdelijke import van de Nederlandse duiven. AMSTERDAM De Friese commissaris van de koningin Hans Wiegel 'heeft gisteren in Amster dam de zesde Hiswa te water geopend. De open lucht-expositie biedt tot en met 10 september de mogelijkheid een kijkje te nemen bij ongeveer 250 kajuitzeil- en kajuitmotor jachten die in het Nau tisch Kwartier langs de Prins Hendrikkade in de hoofdstad in het water dobberen. Voor Wiegel waren er twee belangrijke redenen om de of ficiële handeling te willen ver richten; het promoten van zijn waterrijke provincie en een bezoek aan zijn geboortestad. ..Ik ben namelijk wel eens een deel van de dag weg uit Fries land en niet in Den Haag", sprak hij met een duidelijke toespeling naar alle speculaties die de ronde doen over zijn te- Hans Wiegel bekijkt op de Hiswa ook dit Friese jacht.foto: anp rugkeer in de landelijke poli- dat in het ontwerp-advies van tiek. de Raad van Advies voor de Wiegel kon alvast verklappen Ruimtelijke Ordening de kabi netsformateur wordt om het waterrecratiebeleid in het komend regeerakkoord concreet uit te werken. Dat nieuws klonk A. Taselaar, voorzitter van de Hiswa-vere niging, als muziek in de oren. „We krijgen wel eens de in druk dat de waterrecreatie in Den Haag een beetje een on dergeschoven kindje is". Tase laar zei te hopen op meer aan dacht voor de watersport en in samenhang daarmee, voor het milieu. De vereniging hoopt met de expositie de jachtbouw in Ne derland een extra stimulans te geven. De branche ontwikkelt zich de laatste jaren voorspoe dig. Er is sprake van een ge stage groei van de binnenland se afzetmarkt, terwijl ook de export naar het buitenland toeneemt. Op de Hiswa liggen boten van bescheiden afmetingen (zeven meter) tot drijvende kastelen ter waarde van miljoenen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3