Noord wijk gaat door met het centrumplan Dameskoor De Engel jubileert Overeenkomst over kortdurende opname ouderen in Huize Agnes Kinderdagverblijf snel van start Proef met slagbomen Huis ter Duinstraat Koudekerk subsidieert training vrijwilligers j LEIDEN OMGEVING CfiidócSomotit WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 'Fietsster geschept door een auto j WASSENAAR Een 13-jarige fietsster uit Wassenaar is gistermiddag geschept door een auto die werd bestuurd door een 40-jarige plaatsgenoot. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor vijf op de Schouwweg. Het meisje reed volgens de politie met een vriendin over het fietspad en wilde rechtsaf oversteken om de Nachtegaallaan in te kunnen rij- den. Ze lette echter niet op het verkeer op de Schouwweg. De automobilist remde krachtig maar kon de fietsster niet meer ontwijken. Het meisje is met onbekend letsel ter observa tie opgenomen in het Rode Kruiszieken- huis in Den Haag. Bouw zwembad kan doorgaan DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT De bouw van het nieuwe zwembad bij De Schelft en de uitbreiding van de grote zaal van dit sociaal cultureel centrum mag ge woon doorgaan. Dit heeft de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State mr J.H. Blaauw vanoch tend bepaald. Blaauw zag geen aanleiding om de vergunning voor de bouw en uitbrei ding te schorsen, zoals gisteren door N. Par- levliet uit Noordwijkerhout werd gevraagd. Parlevliet vreest dat er parkeeroverlast in de omgeving zal ontstaan als het sociaal-cul tureel centrum in z'n nieuwe vorm gaat draaien. Een woordvoerder van de gejneen- te ontkende dat. De bij het complex geplan de parkeergelegenheid zou „ruim voldoen de" zijn. Dat zou gebleken zijn uit bereke ningen. Ravage bij inbraak LISSE Inbrekers hebben gisteravond een bezoek ge bracht aan een wo ning aan de Hya- cinthenstraat. Zij hebben vermoede lijk geld meegeno men en in het huis een grote ravage aangericht. De in braak is gepleegd tussen half acht en kwart over een. Men kwam het huis binnen door de nachtschoot van de achterdeur terug te drukken. Verbreding Warmonderweg kan beginnen SASSENHEIM De verbre ding van de Warmonderweg in Sassenheim kan beginnen. Gistermiddag heeft de familie Th. Juffermans de over drachtspapieren getekend bij de notaris. De gemeente is daardoor in het bezit gekomen van het pand en de grond op de hoek Warmonderweg- Hoofdstraat. De verbreding van de War monderweg leek enige tijd op gehouden te worden doordat enkele familieleden Juffer mans weigerden het contract met de gemeente bij de notaris te ondertekenen. De gemeente dreigde vervolgens met een kort geding. Gistermiddag gin gen de familieleden overstag en ondertekenden de papie- De gemeente koopt de grond voor verbreding van de War monderweg met een extra baan. Dit is nodig als straks de Oosthoutlaan naar Voorhout wordt aangelegd. Sassenheim verwacht dat daardoor meer verkeer van de rijksweg de Warmonderweg neemt. Omdat ze opstoppingen op de War monderweg willen voorko men, wordt een linksafstrook op de Warmonderweg aange legd. De werkzaamheden op de Warmonderweg moeten voor 1990 nog afgerond zijn. Auto schept bromfiets RIJNSATERWOUDE Een 16-jarig meisje uit Leimuiden is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing Herenweg/Van Wasse naarstraat in Rijnsaterwoude. Zij werd geschept door een auto die vanaf de Van Was senaarstraat de Herenweg opreed. De 42-jarige automo biliste zei onvoldoende zicht te hebben gehad door een huis en een vrachtwagen. Het meisje is met verwondin gen aan benen en rug naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Verkeersactie op scholen NIEUWVEEN De basis scholen in Nieuwveen krijgen in het kader van de „Aktie -25 procent" een schoolpleinpak ket. Daarin zit materiaal om verkeerssituaties na te boot sen. De commissie openbare werken en verkeer ging gis teravond akkoord met de fi nanciering daarvan uit de 4.500 gulden die Nieuwveen in het kader van deze aktie nog beschikbaaar had. Op verzoek van A. Spee (Gemeentebelan gen) zal 1200 gulden worden besteed aan een cursuspakket voor volwassenen. Hek geramd LEIDERDORP Een 23-jarige Woubruggenaar heeft vannacht om kwart voor drie een hek ge ramd naar een weiland aan de Oude Landse- dijk. De man heeft volgens de politie, vermoe delijk een bocht in de weg gemist door de dichte mist. De bestuurder en zijn twee passa giers liepen geen verwondingen op. COLLEGE VERDEELD OVER FINANCIËLE ONDERBOUWING NOORDWIJK De Noordwijkse raadscom missie voor ruimtelijke or dening heeft gisteravond in meerderheid ingestemd met het centrumplan waardoor het gezicht van de badplaats ingrijpend verandert. Het omvat de bouw van een super markt, van ondergrondse en bovengrondse parkeer gelegenheid en van win kels en woningen op het voormalige Beuk-terrein en het Jan Kroonsplein. 'i Overigens zijn B en W •enverdeeld over het plan. Wethouder J. Bedijn heeft bezwaar tegen de finan ciële onderbouwing door de gemeente. Sinds 1983 is voor dat gebied het ene na het andere plan be sproken en om financiële re denen verworpen. Hoe duur het plan nu uitvalt is nog niet duidelijk. Eerst moet overeen stemming worden bereikt met de huidige eigenaars van de gronden de projektontwikke- laars Wildschut die ook de AH-supermarkt aan het Bon- nikeplein heeft gerealiseerd en Noorlander, die de grond aan het Jan Kroosnplein in handen heeft. Wethouder V. Salman was gis teren verheugd dat er nu een totaalplan is. Aan de oostzijde van het voormalige Beuk-ter- rein, komt het door de Noord wijkse architect H. van Eg- mond uitgewerkte plan voor een supermarkt voor Albert Heyn. Met Aholdmoet echter nog een definitieve overeen stemming worden bereikt. De supermarkt krijgt via een pas sage een verbjnding met de Hoofdstraat. De markt wordt van de Binnenweg gescheiden door een zes woningen. Daarbij moet er een parkeer kelder komen die plaats biedt aan ongeveer 65 auto's, met daarboven twee lagen van elk vijf appartementen. De in- en uitritten van de nieuwe par keergelegenheid moeten zo dicht mogelijk bij de Parallel- boulevard komen. In het cen trum van het gebied blijft ruimte over voor een muziek tent of terrassen. Bezwaar Salman deelde mee dat het college wel akkoord is gegaan met de stedebouwkundige op zet. De bezwaren van wethou der hebben alleen betrekking op de financiële onderbou wing. A. Prins (PvdA) verklaarde dat zijn fractie het plan in principe steunt. Prins stelde voor het parkeerterrein aan de Maarten Kruytstraat te sluiten en daar woningen voor oudere Noordwijkers te bouwen. Maar ook hij is het eens met Bedijn dat de gemeente geen geld moet steken in plannen van projektontwikkelaars. W.H. Schelvis (PAN) stelde dat de wethouder de belofte moest inlossen van een van zijn voorgangers, dat het par keerterrein te zijner tijd wordt opgeheven ten behoeve van de woningbouw. Noordwijks Be lang steunt de plannen. J. Willms (CDA) pleite er voor ook het Gat van Palace bij de planontwikkeling te betrek ken. J. Smit (VVD) vatte het plan samen als: „Laag, klein, bescheiden, leuk". Met de bouw van tien huisjes aan de Parallel-Boulevard kon Smit instemmen. Wethouder Salman sprak zijn voldoening uit over de reacties en suggesties. Naar zijn me ning dienen de onderhandelin gen met de betrokkenen nu al te beginnen. Als partijen tot elkaar willen komen, moet het lukken", meende hij. Marktkoopman in d geweer tegen beperken kraam 'NI Wl,EIDERDORP De Leider- fr.J dorpse groentehandelaar J. D. Smit is in het geweer gekomen legen de beperkende maatre gelen die hem zijn opgelegd op zijn zaterdagse standplaats bij het winkelcentrum Winkel hof. Smit maakt bezwaar te- istgen een besluit van het Lei- be-derdorpse college van B en W Dm zijn standplaats te beper ken tot 24 m2. lij vindt dat hij door dit be- iluit zeer ernstig in zijn be- Irijfsvoering wordt geschaad. Volgens de vergunning die in ade anuari is verleend mag de jroentehandèlaar een stand- lc|e. (laats innemen 'met een breed- e van twee marktkramen en len diepte van twee markt kramen. „Voor een goede ex- iloitatie van de standplaats is kuur >roefondervindelijk bewezen ctor lat deze oppervlakte noodza kuur telijk is", stelt Smit in zijn be- iwaarschrift. 3 af- let ingrijpen van het college voert terug tot de problemen ond het standplaats-vergun- ïingenbeleid van Leiderdorp. )e minimarkt voor de dage lijkse levensbehoeften heeft bij de winkeliers idijkvan het winkelcentrum Win- toor keihof tot grote onrust geleid. 16 u )e winkeliers die veel geld "'Heken in de promotie van het winkelcentrum, zagen ixiö komst van de marktkooplie- .eid- len met zorg tegemoet. Hen werd oneerlijke concurrentie verweten. "foriliiridische procedures leidden lieu- liet tot het door de winkeliers 3 en jewenste resultaat geleid. De dorv laad van State heeft onlangs ïun bezwaren van de hand |ui i-raadslid H. La- igè ners sprong voor de veront- lemjuste winkeliers in de bres. Volgens hem wordt meer itandplaatsruimte ingenomen lan is toegestaan. Ook meent Lamers dat de gemeente Lei- Ierdorp de minimarkt ten on echte subsidieert. Hij vindt iet plaatsgeld te laag. Lamers heeft inmiddels steun van CDA-raadslid A. Roest. I Die wil de zaak ter discussie tellen tijdens de begrotingsde- batten. Het bezwaarschrift van I groentehandelaar Smit wordt op 10 oktober door de commis- I sie beroep- en bezwaarschrif- pen behandeld. C. Snaar, D. van Dorp, R. van Ruiten, A. Bakker en N. van Goozen. De vijf vrouwen die al 25 jaar lid zijn van het dmaeskoor van de Engelbewaarderskerk in Lisse. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LISSE Het dameskoor van de Engelbewaarders- kerk in Lisse bestaat 25 jaar. Het is een gezelschap met trouwe zangeressen. Het koor heeft vijf leden die al 25 jaar meezingen. Het gaat hierbij om C. Snaar, D. van Dorp, R. van Ruiten, A. Bakker en N. van Goozen. De oprichting van het dames koor naast het bestaande he renkoor was 25 jaar geleden een initiatief van pastoor Mul der. Mevrouw Van Goozen: „De pastoor vertelde dat hij al een paar gegadigden had ge polst zodat we direct met twaalf vrouwen konden begin nen. Dirigent werd wijlen Ja cob van Dijk". Organist werd Jteeuwijk. Aanvankelijk was het de be doeling dat het koor alleen in de kerk zou zingen. Geleide lijk aan kwam daar verande ring in doordat het koor steeds vaker voor het voetlicht trad. Zo werd -regelmatig opgetre den in het Academisch Zie kenhuis Leiden. „Daar moet je wel aan wennen. De mensen waarvoor je optreedt zie je niet of nauwelijks. Die liggen naar de (interne) radio te luisteren of volgen het optreden via de ziekenhuistelevisie. We krij gen veel reacties op een optre den en dat doet je heel erg goed", aldus Van Goozen. Waardering krijgt het koor ook van pastoor Van den Bosch. „Hij heeft zo zijn eigen manier om dat te laten blijken. De duim omhoog na een dienst of een bepaalde blik in zijn Gezelligheid Behalve het zingen heeft de gezelligheid altijd een grote rol gespeeld bij het dameskoor van de Engelbewaarderskerk. Koorlid Van Goozen: „Vooral de dagjes uit waren elk jaar heel gezellig. Elk jaar gingen we een keer uit met het hele dameskoor. Het geld daarvoor spaarden we bij elkaar via de contributies en de giften die we kregen na het zingen tij dens rouw- en trouwdiensten. Met z'n allen gingen we in de bus,, allemaal vrouwen met de pastoor en de dirigent. Dat tweetal kreeg het best wel eens te verduren, maar je kon erop wachten dat er ook wel eens iets zou terugkwam. Die uitgaansdagen waren er ook toen later pastor Spronk in De Engel kwam. Zijn huishoud ster, juffrouw Ina, ging dan óok mee. Ook nu nog hebben we veel plezier als we een dagje weggaan". Het plezier van de koorleden is niet verminderd nadat en kele jaren geleden het dames- en herenkoor bij elkaar werd gevoegd. Van Goozen: „We vormen nu een gemengd koor van totaal ongeveer 35 men sen. Dirigent is T. Vermeij die na het overlijden van dirigent Van Dijk het dameskoor onder zijn hoede nam". Het koor van de Engelbewaarderskerk wordt ook door veel mensen terzijde gestaan. Zo verzorgt Anne Bakker altijd de zang boeken. „Voor een repetitie ligt alles piekfijn klaar Je kunt boeken zo wegpakken: het lijkt wel of je langs een koud buffet gaat". Repetities Het gemengd koor van Engel bewaarderskerk repeteert elke woensdagavond in het vereni gingsgebouw De Kleine Engel achter de kerk. Aanvang half acht. Nieuwe leden zijn wel kom. I Bewoners Boerenburg willen meer verlichting NOORDWIJK De be- j vvoners van de Noordwijk- i se wijk Boerenburg willen openbare verlichting in de achterpaden. Dit is nodig om het aantal inbraken in de wijk te verminderen. Dat schrijft de Stichting Bewoners Belang Boeren burg-West aan de Noord wijkse gemeenteraad. Vorig jaar werd in de Noord wijkse wijk twintig keer inge broken. Dit jaar werd al twin tig keer ingebroken. Door de politie werden de bewoners van de wijk gewezen op de makkelijk open te breken slo ten en de donkere brandgan gen achter de woningen. De Stichting wil nu dat de ge meente voor de verlichting in de achter- en zijpaden zorgt. Uit een ambtelijke nota blijkt echter dat Noordwijk hier weinig voor voelt. Verlichting in de achterpaden kost te veel geld. Ook voor het collectief vervangen van de sloten door cilinderslóten voelt de ge meente Noordwijk niets. De wensen van de Stichting Be woners Belang Boerenburg- West worden besproken tij dens de vergadering van de commissie openbare werken op 12 september. Jubileum brandweer VALKENBURG De vrij willige brandweer van Val kenburg viert vrijdag en zater dag zijn vijftigjarig bestaan. Vrijdag is er van 17.30 uur tot 20.00 uur een receptie in Het Trefpunt aan de Hoofdstraat. De dag erna is er een parade door Valkenburg van brand weermateriaal, met medewer king van de harmonie. Na af loop worden alle voertuigen opgesteld op het dorpshuis plein en worden demonstraties gehouden. VOORHOUT Ouderen in Voorhout hebben voortaan de mogelijkheid indien de noodzaak daar van is aangetoond, gedu rende een korte periode verzorgd te worden in Huize Agnes. Gistermid dag werd in de raadszaal van het gemeentehuis de overeenkomst daartoe ge tekend tussen de gemeen te en het stichtingsbestuur Bejaardencentrum Voor hout. Voor dat project was al in maart subsidie gevraagd bij de provincie. Onlangs werd dat initiatief met terugewerkende kracht goedgekeurd. Daardoor kon al op 27 augustus een ou dere gebruik maken van de speciaal voor korte opname in gerichte kamer. „Kortdurende opname houdt in, dat zelfstandig wonenden ouderen gedurende een be perkte periode in een verzor gingstehuis worden opgeno men en gedurende die tijd de verzorging krijgen, die het verzorgingstehuis ook aan zijn vaste bewoners biedt" legde gisteren wethouder D. IJdo uit. In aanmerking daarvoor ko men ouderen die door het tij delijk wegvallen van de vaste verzorger de nodige hulp mis sen en er ook geen andere op- De ondertekening van de over eenkomst tussen gemeente en Huize Agnes. Van links naar rechts J.W. v.d. Aardweg (stichtingsbestuur), burge meester M.Th. v.d. Wouw, J. Veuger (stichtingsbestuur). FOTO: HENK v.d. ENDE lossing mogelijk is in de vorm van gezinsverzorging of kruis werk Ook mensen die door ziekte niet zelfstandig kunnen functioneren, kunnen er maxi maal drie weken terecht. Dat kan met nog eens drie weken worden velengd. Wie eenmaal opgenomen is heeft daarmee niet automatisch de mogelijk heid permanent in Huize Ag nes te blijven. SASSENHEIM De stichting kinderdagverblijf De Bolder- berg zal eind van de maand, zo mogelijk op 25 september, starten in een lokaal van de Kinderkorf in Sassenheim. De leden van de commissie voor welzijnszaken gingen gister avond eensgezind akkoord met het voorstel een huurcon tract voor een jaar af te sluiten zonder dat er verder financië le consequenties voor de ge meente aan verbonden zijn. Er zullen 10 12 plaatsen ko men voor bij voorkeur inwo ners van Sassenheim. Direc teur Mary Sips die al 2 jaar in Noordwijk met succes een der gelijke kinderopvang verzorgt, moet 15.000 gulden op tafel brengen om de voorzieningen en aanpassingen van het ge bouw te betalen. Met dit advies komt een einde aan een lange reekds discus sies en voorbereidende bespre kingen. Ruim twee maanden geleden leek alles in kannen en kruiken te zijn toen wet houder W. Marius in de nota 'Wie komt er in mijn hokje?' met het pasklare voorstel kwam een lokaal in de Kin derkorf beschikbaar te stellen aan de stichting kinderdagver blijf De Bolderberg. De kosten van de verbouwing ge raamd op 173 duizend gulden zouden voor rekening van de gemeente Sassenheim ko- Fel verzet van de commissie welzijnszaken met uitzon dering van de VVD leidde ertoe dat de plannen resoluut van de tafel werden geveegd. Er zou te veel onzekerheid zijn over het tijdig verkrijgen van 96.000 gulden aan „Oortgel- den". Bovendien was er nog geen gemeentelijk beleid ge formuleerd. Mary Sips gister avond: „Als ik nog een naam zocht voor het nieuwe kinder dagverblijf, werd het De lan ge adem". NOORDWIJK Het par keerterrein aan de Huis ter Duinstraat/Abraham van Royenstraat in Noord wijk wordt aangewezen voor een proef met be taald parkeren. Op het terrein wordt een slag boominstallatie aange bracht. Bij het verlaten van het terrein moet par- keergeld worden betaald. Dit wordt voorgesteld door de projektmanagementgroep par keren Aanvankelijk was het de bedoeling dat deze proef op het Jan Kroonsplein zou wor den gehouden. Door de nieu we plannen voor deze lokatie moet de een- of tweejarige proef op een ander parkeerter rein worden gehouden. Door de invoering van een nieuw parkeersysteem wil de gemeente Noordwijk de op brengst van de parkeergelden drastisch verhogen. Nu blijken veel automobilisten hun wa gen achter te laten in straten waar niet betaald hoeft te wor den. Daarnaast betaalt een kwart van de automobilisten geen parkeergeld. Door het in voeren van een systeem waar bij slagbomen de parkeerter reinen afsluiten, -wil Noord wijk automobilisten dwingen te betalen. Daarnaast wordt het gebied waarin betaald moet worden voor parkeren uitgebreid evenals het belang hebbenden parkeren. Verder komt er abonnementparkeren waardoor bewoners of mensen die een bedrijf hebben in een gebied met betaald parkeren, toch hun wagen kunnen ach terlaten op een van de be taald- parkeerterreinen. Het voorstel wordt besproken in de commissie financiën op woensdag 13 september. De vergadering begint om 20.00 Dagmaat Bridge Bridgeclub Veur'82 begint morgen het nieuwe sei zoen in het centrum De Schuitejager aan Scheeps werf in Leidschendam Ervaren bridgers en be ginners zijn nog welkom. Aanmelden bij secretaris P.W.S. van den Berg. tele foon 275495. Expositie Annemarie van den Burg exposeert van donderdag 7 tot en met zondag 24 sep tember in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lis- se. De Lissese toont olie verfschilderijen zonder ti tel. Van den Burg kreeg les van onder anderen Hans Schilders. Artopa is geopend op donderdag, za terdag en zondag van half twee tot half vijf en op donderdagavond van half acht tot half tien. Het Dagmaat-leerhuis heeft ook voor het komen de seizoen een aantal cur sussen op het programma staan. Zo gaat voor de twintigste keer de cursus „Verstaan van de bijbel" van start. Het thema hier van is „Joodse tradities bij de vier evangelisten Voorts zijn er de cursussen Kennismaking met de bijbel". Bijbels He breeuws" en Bijbels Grieks". De cursussen hebben plaats op verschil lende plaatsen in het land: Lisse, Oegstgeest. Utrecht en Amsterdam. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het secretariaat van het leerhuis. Fazantstraat 46, 2162 GM Lisse. telefoon 02521-13321. De meeste cursussen gaan in de twee de week van september van start. MOKER Moker, het Media overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, besteedt in zijn radio-uitzending van morgen aandacht aan een tentoonstelling in de Hooglandse Kerk in Lei den en aan Kerkepad. Het programma wordt uitge zonden via Omroep Rijn land en begint om half acht. KOUDEKERK AAN- DEN RIJN De gemeente Koude kerk trekt 1591 gulden uit voor een kadertraining voor de vrijwilligers van de stich ting Jeugdvakantiewerk. De leden van de commjssie wel zijn, onderwijs en milieu steunden gisteravond unaniem dit voorstel. Wel was er kritiek op de ma nier waarop B en W het geld voor de kadertraining bij el kaar wil krijgen. Dat moet ko men uit een eerder vastgesteld krediet voor jeugd en jonge renwerk van drie maal tien duizend gulden, verdeeld over drie jaar. F. Zandbergen (PvdA) betoog de dat dit geld beter in z'n ge heel gebruikt kan worden voor het aanstellen van een jongerenwerker. „Op deze ma nier ga je al knabbelen aan het toegezegde bedrag daarvoor". G. Huson (CDA) pleitte voor het vaststeken van een eigen budget voor jeugd en jonge renwerk. „Nu wordt inciden teel af en toe eens wat geld ter beschikking gesteld, dat kan zo niet langer", aldus Huson. C. de Jong (VVD) vond de dekking van het benodigde bedrag voor de kadertraining prima passen in het flexibele krediet dat al eerder door de gemeenteraad was toegezegd. De Jong zei er voor te zijn zo mogelijk nog meer geld voor het jeugdwerk uit te trekken

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13