QeidteQowumt Meubelcentrum op de valreep naar Stille Rijn aller /leiIdsi Kort geding over sloop van Mors IV STAD OMGEVING Slimme EHBO-kit PvdA campagne in Leiden afgesloten Morris De Leidse Morris Dansers be ginnen vanavond een nieuwe cursus morrisdansen. Dit soort dansen zijn van oor sprong Engelse mannendan- sen met een rituele achter grond. De lessen hebben plaats op woensdagavond in de gymzaal aan de 3 October- straat van 20.00-22.00 uur. In lichtingen: 01717-2726. Duincursus De duingroep van het IVN geeft in het najaar een duin- cursus. De cursus bestaat uit 5 woensdagavonden en 4 ex cursies op zaterdagochtend. Morgen wordt in het univesi- teitsgebouw op de hoek van de Kaiserstraat en de Ster renwachtlaan een introduc tieavond gegeven. Voor in formatie kan men daar te recht vanaf 19.30 uur. Drieluik -mara thon De loopgroep NL...ML houdt vanavond en op 13 en 20 sep- tember een drieluik-mara thon. Per avond wordt 3,5, 7 of 14 kilometer gelopen. Wie alle drie de avonden meedoet krijgt een herinnering. Het is ook mogelijk per avond in te schrijven. De start is steeds om half acht bij het volk stuincomplex Cronestein. Daar kan ook worden inge schreven. Deelname kost voor volwassenen vier gul den. Kinderen tot twaalf jaar betalen een rijksdaalder. In lichtingen over de drieluik marathon via 071-314235. Jongerengroep De R.K. Jongerengroep Lei den begint morgen haar veertiende seizoen. Gestart wordt met een mis om 19.45 uur in de Lodewijkskerk en daarna met koffie in de Sint Jacobshof. Jongeren van 16 tot 30 jaar zijn welkom. Voor informatie: 071-177246. Pedicure Ouderen die zich willen laten behandelen door een pedicu re, kunnen gebruik maken van de pedicuredienst voor ouderen. Dat is een initiatief van de stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk en enkele buurthuizen in de stad. De pedicures houden spreekuren maar kunnen ook aan huis komen. Voor inlichtingen en afspraken: 071-123744. Reünie De Vereniging van Oud- Leerlingen van het Konink lijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix houdt zaterdag 30 september een reünie, tevens jaarvergade ring. De bijeenkomst wordt gehouden in Breukelen. De bus vertrekt om 9.30 uur. De kosten bedragen een tientje. Leden kunnen voor opgave en inlichtingen contact opne men met de heer Van der Horst: 071-765607. Herfst Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) begint op maandag 18 sep tember met een herfstcursus. Deze cursus bestaat uit na- tuurexcursies op vier zater dagochtenden. In de Sterren wacht Leiden worden daar naast vier theorieavonden gehouden. De kosten bedra gen 35 gulden. Er kunnen maximaal veertig mensen aan deelnemen. Voor opgave en inlichtingen: 071-215123. Bridge De bridgeclub voor niet-ro- kers Schrandere Vos begint deze week weer met een competitie. Voor de bijeen komsten op donderdagavond is nog plaats voor enkele pa ren. Tevens wil de vereni ging bekijken of belangstel ling bestaat voor bridgen op woensdagmiddag. Wie inte resse heeft kan contact opne men met H. Schrandt, tele foon 071-175420 of met C. van Winsen, 01711-10366. Redden Bij de Leidse Reddingsbriga de kunnen ook dit seizoen weer allerlei cursussen wor den gevolgd. Kinderen vanaf vier jaar kunnen worden in geschreven voor de cursus watergewenning, oudere kin deren kunnen leren zwem men en er zijn aparte zwem lessen voor volwassenen. Wie in het bezit is van het B-di- ploma kan meedoen aan de cursussen zwemmend red den. De lessen worden gege ven op vrijdag van 17.30 tot 20.00 uur in De Zijl en van 18.15 tot 20.15 uur in het Vijf Mei bad. Voor inlichtingen: Mevrouw Theijn, tel. 071- 215885 LEIDEN De meeste verkeersongelukken gebeuren in Leiden nog steeds op de Willem de Zvvijgerlaan. Dat blijkt uit cijfers over het eerste half jaar van 1989 die vanochtend werden be kend gemaakt door politiewoordvoerder D. Graveland. In de eerste zes maanden van dit jaar hadden 56 ongelukken plaats op de Willem de Zwijgerlaan. In 1988 waren dat er volgens het jaarverslag van de Leidse politie totaal 118. Op het. Stationsplein werden tot nu toe 39 ongelukken geteld, terwijl dat er vorig jaar 113 waren. De Europaweg stond vorig jaar niet in de top tien van gevaarlijkste wegen. Het aantal onge vallen (17) is nu echter aanzienlijk vermeerderd. Dit geldt ook voor Rijksweg A44 die nu al meer ongelukken (7) op zijn naam heeft staan dan in 1988 (6). Op de Hoge Rijndijk en de Langegracht is het aantal ongevallen iets gedaald, aldus Graveland. Gif gstolen bij laboratorium LEIDEN Een blauw metalen vat met 25 liter ethylalcohol is eergistermiddag gestolen uit het Gorlaeuslaboratorium aan de Einsteinweg in Leiden. Het innemen van deze vloeistof is dode lijk. Dieven vernielden eep ruit en stalen het vat uit het oplos middelenmagazijn. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: I j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de EHBO-kit naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar f J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l CcidócSoivtant WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Verhuizing AZL begint in 1991 LEIDEN De verhuisgolf van een aantal afdelingen van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) naar de tweede fase van de nieuwbouw begint a december 1991. De afdelingen Keel- Neus-, Oorheelkunde en Huidziekten verhuizen als eerste. Het gebouw 25, dat dan leeg komt te staan, wordt ver volgens gesloopt. De klinkiek moet ge sloopt worden om plaats te maken voor de bouw van het nieuwe opera tiecomplex. De tweede verhuisgolf volgt in de zomer van 1993, de derde en vierde in 1994. Overigens ligt de bouw van de tweede fase zes weken voor op schema. Dank zij de zachte winter trad er geen stag natie op in de bouw. Problemen met samenwerking op Stadsbouwhuis LEIDEN De integratie van de gemeentelijke directies ruimtelijke ordening, bouw- en woningtoezicht en stads vernieuwing gezamenlijk ondergebracht in het Stads bouwhuis verloopt niet naar wens. Daarom laat het college deze maand een organisatie-onderzoek uitvoeren. Gebleken is dat bij de vorming van een directie ruimtelij ke ordening en stadsbeheer vooral „het vinden van een gezamenlijke identiteit" problematisch is, evenals „het over en weer ontstaan van een verstrekt verantwoorde lijkheidsgevoel voor eikaars werkterreinen". Het Leidse college schrijft in een brief aan de hoofden van de verschillende directies dat een stuurgroep wordt ingesteld die nader rapporteert naar aanleiding van het advies van het onderzoeksbureau. De wethouders M. van der Molen van ruimtelijke ordening en D. Tesselaar van volkshuisvesting, alsmede de plaatsvervangend gemeen tesecretaris en het hoofd van de directie personeelszaken maken deel uit van de stuurgroep. Hulpverlening bij incestervaring LEIDEN Het Maatschappelijk Werk Leiden begint in combina tie met de vrouwenkliniek van het Leidse academisch ziekenhuis, groepshulpverlening voor vrou wen met incestervaringen. Bin nen de hulpverleningsinstellin gen, aangesloten bij het samen werkingsverband tegen sexueel geweld is namelijk een dringende behoefte hieraan geconstateerd. De eerste van de reeks van twin tig bijeenkomsten heeft plaats op maandag 18 september van 14.30 uur tot 16.30 uur. Voor meer in formatie kan men terecht bij groepsleidster Tonny Hische: 071- 316167. Nieuw jeugdkoor in Merenwijk LEIDEN Er is een nieuw jeugdkoor opgericht door de samenwerkende kerken in de Merenwijk. Het koor dat de naam The Rainbowsingers heeft meegekregen, is bedoeld voor jongeren van 11 tot 15 jaar. Er wordt elke dinsdag avond van 19.00 tot 19.45 uur gerepeteerd in kerkelijk cen trum De Regenboog aan de Watermolen 1. Volgens de ini tiatiefnemers wordt het repe- toire van het koor afgestemd op de muzikale interesse van de leden. Belangstellenden kunnen een kijkje komen ne men op de eerste repetitie avond op 12 september. Leidse synagoge houdt open huis LEIDEN De Leidse synagoge aan het Levendaal kan in verband met de shabbath-viering niet op de Natio nale Monumentendag op 9 september opengesteld worden. Daarom houdt de synagoge op zondag 10 september open huis van 13.00-17.00 uur. De sy nagoge stamt uit de achttiende eeuw. Nathan van Lier en David Jacobs kochten een pand in 1731 op de hoek van het Levendaal. Later verwierven joodse diaken nog drie aangrenzende panden. In 1762 werd een nieuwe sy nagoge gebouwd op dezelfde plek met vergaderkamer en een ritueel bad. In 1978 werd de synagoge geres taureerd. De Leidse synagoge is de enige die nog in de regio in gebruik Pilgrims Marathon van Leiden naar Delfshaven LEIDEN De stichting Delfshaven 600 jaar houdt zondag een roei-marathon. Hiermee wordt het feit herdacht dat de in Leiden woonachtige Pilgrim Fathers over water vanuit Leiden via Delfshaven, de vroegere haven van Rotterdam, naar de Nieuwe Wereld vertrokken. De marathon heeft de vorm gekregen van een roeiwedstrijd over de klassieke afstand van 42 km tussen Leiden en Delfshaven. Het startschot wordt waarschijnlijk gegeven door burgemeester C. Goekoop. De start is op de Oude Rijn bij de roeiverenigingen Njord en Die Leythe. Deelname aan de marathon is gratis en men kan zich bij de organisatie of bij de verenigingen hier voor aanmelden. Voor mensen die roeien te vermoeiend vinden, is er een echte stoomtrein die op die dag driemaal op en neer rijdt tussen Leiden en Rotterdam. Bij aan komst in Delfshaven staat een groot jazzfeest op het programma. Vijftig extra ligplaatsen voor woonboten LEIDEN De leden van de commissie Sociale Zaken is ak koord gegaan met het voorstel van de gemeente het aantal ligplaatsen voor woonboten met vijftig uit te breiden. Het gaat daarbij om 35 nieuwe Dlaatsen. Daarnaast krijgen de vijftien plaatsen die er zijn in de historische haven aan het Galgewater een officiële sta tus. De commissie ging verder akkoord met de opheffing van zeven plaatsen in verband met geluidhinder. De commissiele den besloten verder twee be staande plaatsen die zich on der de A44 achter de Valken- burgseweg bevinden te laten bestaan. Ook een bestaande s in de Herensingel zou moeten blijven bestaan. Groen Links stelde voor om het aan tal nieuwe plaatsen met nog vijftien te vergroten. Gedacht wordt aan uitbreiding van het aantal plaatsen in de Heren gracht en de Nieuwe Rijn. Lezingen over wijzigen spelling LEIDEN Spellingswijziging het onderwerp van een serie lezingen die in september, ok tober, november en december worden gehouden in het Cen traal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats. De orga nisatie is in handen van de Vakgroep Nederlands van de Leidse Universiteit. De lezin gen zijn toegankelijk voor alle belangstellenden. Op dinsdag 12 september is de eerste bijeenkomst. Dr. A. Neijt spreekt dan over het ont staan van spelling. Een week later houdt dr. F. Jansen een lezing over spelling en taalva riatie, terwijl prof.dr. J. Vries de laatste dinsdag van september spreekt over de re- ^ïcente geschiedenis van de spelling. De lezingen beginnen 16.15 uur en duren drie kwartier. Voor meer informa tie: H. Bennis, tel. 071-272128. q Jongen bekent serie inbraken ROELOFARENDSVEEN Een 17-jarige jongen heeft be kend het afgelopen jaar in Roelofarendsveen en Oude Wetering te hebben ingebro ken in diverse schuurtjes. De jongen is maandagochtend van zijn bed gelicht en gisteren weer. vrijgelaten. Bij een van zijn inbraken nam hij een luchtbuks mee. Met deze buks is destijds in Oude Wetering op de politie geschoten. Concert De organist Anton Door- nheim geeft morgenavond een concert in de St. Agat- hakerk in Lisse. Hij speelt werken van Vierne, Lan- glais, Jongen en Marcel Dupré. Het concert begint om kwart over acht, de toegang kost f6. Kaart- en pashouders moeten f4 be talen. LEIDEN Het Meubel centrum aan de Haar lemmerstraat verhuist volgende week naar een pand op de Stille Rijn. Hiermee is een voorlopig einde gekomen aan de problemen met de ge meente over de verplaat sing van de zaak naar een voormalige garage aan de Korevaarstraat. Eigenaar J. van Dolder was gisteren opgeludht dat hij op het laatste moment een ge schikte plaats voor de vesti ging van zijn centrum heeft gevonden. „Ik dreigde buiten mijn schuld de dupe te wor den van diverse verwikke lingen. Nu ben ik blij met een nieuw bedrijfspand op nog geen tweehonderd meter afstand van mijn oude win kel", aldus Van Dolder. Van Dolder wilde uit de Haarlemmerstraat weg om dat de winkelruimte te klein werd voor zijn zaak. Hij vond een alternatief aan de Kore vaarstraat. Voor deze nieuwe vestiging diende wel het be stemmingsplan voor de wijk Pancras West aangepast te worden. Tot driemaal toe werden Van Dolder en eige naar J. Verberg van het pand op de Korevaarstraat door ambtenaren verzekerd dat dit geen onoverkomelijk pro bleem zou geven. Van Dolder zegde daarop zijn huur van de Haarlemmer straat op en ging een verbin tenis aan met Verberg, Het Leidse college van B en W wilde echter toen het erop aankwam het bestemmings plan niet wijzigen. Ook vra gen van het CDA-raadslid D. van Duijn, de comissie beroep en bezwaar van de gemeente en de Raad van State brachten in deze zaak geen oplossing. Noodoplossing Van Dolder dreigde ernstig in de problemen te komen. Verberg bood hem een voor lopige ruimte op de Zoeter- woudseweg aan maar dat wilde hij alleen als een uiter ste noodoplossing aanvaar den. Van Erica Beheer, de ei genaar van het pand op de Haarlemmerstraat, kreeg de meubelverkoper wel een tij delijke verlenging van het huurcontract. „Daar ben ik hen erg dankbaar voor, want dat heeft me voorlopig ge red", aldus Van Dolder. Twee weken geleden werd hem verrassend de mogelijk heid geboden om te verhui zen naar een bedrijfspand op de Stille Mare. Deze kans heeft hij met beide handen aangegrepen. Volgende week al verhuist het centrum. De meubelhandelaar heeft de hoop op vestiging aan de Ko revaarstraat nog niet hele maal opgegeven. „Nu heb ik een mooi pand en geen hoef ik geen haast meer te maken om naar de Korevaarstraat te kunnen verhuizen. Ik zou misschien de ruimte aan de Korevaarstraat nog wel wil len hebben maar dan als tweede zaak. Hoe dan ook, ik kan nu rustig afwachten wat de gemeente van plan is". Namens Erica Beheer meldde A. Swaak dat voor het pand in de Haarlemmerstraat een bouwvergunning is aange vraagd bij de gemeente. „Op de begane grond moet een vernieuwde winkelruimte komen en daarboven twee appartementen. Als de ge meente met de plannen ak koord gaat", aldus Swaak. De sloop van de huizen aan de spoorkant van Mors IV is gistermiddag begonnen tegen de zin van enkele bewoners van de overzijde. foto: wim van noort LEIDEN In opdracht van de gemeente zijn slo pers gistermiddag begon nen met het tegen de vlakte halen van huizen met oneven numnmers in Mors IV. Dat is een dag later dan oorspronkelijk de bedoeling was. Enkele bewoners van de nog be woonde kant met even nummers hadden name lijk bezwaar gemaakt te gen de sloop. „Het be zwaar geldt niet zozeer de sloop zelf alswel dat de huizen na de sloop geen bescherming meer hebben tegen de overlast die de langskomende treinen veroorzaken", aldus Riet Dekkers namens een aan tal bewoners. Zij hebben nu een kort geding aangespannen tegen de ge meente. De bewoners eisen daarin dat eerst aan hun wen sen van de bewoners wordt voldaan voordat verder wordt gegaan met de sloop. J. Velle- koop van de directie ruimtelij ke ordening van de gemeente Leiden had er desgevraagd het volste vertrouwen in dat de sloop verder kan gaan. „Zelfs de subsidiaire eis dat de ge meente geluidswerende maat regelen moet nemen, zie ik de president van de rechtbank niet toewijzen", aldus Velle- koop die verder meldde dat na de sloop voorlopig niets aan de dan kale grond zal worden ge daan: „Misschien kopen we een zakje zaad om er een gras veldje van te maken". Beets-beuk-bank Meeste ongelukken op Willem de Zwijgerlaan vrijdag onthuld op Burchtheuvel Het politiek café aan het slot van de PvdA-campagne in De Burcht. foto: wim van noort LEIDEN De Partij van de Arbeid sloot gisteren in Leiden haar verkiezings campagne af met een poli tiek café in de Burchtso ciëteit. Onder het oog van vijftig voornamelijk partij gebonden belangstellen den kwamen diverse lan delijke en provinciale PvdA kopstukken aan het woord in door Vara's Mir jam Bartelsman geleide, wisselende forums. De verschillende politici na men hun taak één dag voor de verkiezingen en voor een be scheiden publiek nog zeer se rieus. Aan de hand van actuele kranteknipsels werden ze op hun specialiteit ondervraagd. Met een PvdA publiek en PvdA forumleden werd dit een scho't voor open doel. Na drukkelijk werd gewezen op de waarde van het partijpro gram. Kamervoorzitter D. Dolman voorspelde voor vandaag een nek-aan-nek race tussen CDA en PvdA wie zich de grootste partij van Nederland mag noe men. Voor beide voorspelde hij een zetelaantal van 52. De VVD gunde hij 23 zetels, Groen Links 7 en D66 10. Over de andere partijen maak te hij geen woorden vuil. Een simpele optelsom leert echter dat hij hen 6 zetels overlaat. Veel Leidse PvdA wethouders en raadsleden waren gister avond eveneens aanwezig, maar hielden zich letterlijk achter de schermen op. LEIDEN Bij de Leidse Burcht zal op vrijdag 22 sep tember een literaire manifes tatie plaats hebben ter gele genheid van het 150e verschij ningsjaar van het boek de Ca mera Obscura. De schrijver Nicolaas Beets (Hildebrand) was een van de vooraanstaan de leden van de Rederijkers kamer die in de jaren '30 van de vorige eeuw aan de voet van de Leidse Burcht samen kwam. Daar is nu de Openba re Bibliotheek gevestigd die van 18 tot 23 september haar 80-jarig bestaan viert. In de bibliotheek zal een ten toonstelling over Beets worden geopend en zal literator Peter van Zonneveld spreken over Beets en de Burcht. Ook Maar ten 't Hart en Maarten Bies heuvel leveren een bijdrage, 't Hart declameert een Ode aan- de Burcht terwijl Biesheuvel samen met wethouder Kuijers een Beets-bank onthult onder de beuk op de Burchtheuvel. De bank zal de inscriptie dra gen: „1839 Beets-beuk-bank 1989".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11