£eidóe Sou/ia/nt -? „Kijk eens, wat een dikke billen" STAD OMGEVING et Clubhuis geopend VEBO VERLOOPT VLEKKELOOS Eerste Kerkepad dag is geslaagd Studenten moeten meer gaan lenen Groots Ridderspel op 2 en 3 oktober MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Leidschendammer slaat ruiten kraanwagen kapot tj LEIDSCHENDAM Een 35-jarige Leidschen- dammer is gisternacht aangehouden voor openbare 5 geweldpleging en bedreiging. De man reed met een ongeldig rijbewijs in een personenauto op de j Prins Hendriklaan. Surveillerende agenten hiel- den de wagen aan en lieten de man uitstappen. Doordat omstanders zich met de zaak bemoeiden kon de man vluchten. t De politie bestelde een kraanwagen om de auto j weg te slepen. De Leidschendammer wachtte de J kraan wagen echter bij de Van Luytenlaan op. Met j een ijzeren gasbuis van 2,5 meter sloeg hij de voor- ruit van de kraanwagen in. Tevens bedreigde hij een politie-agent met de buis. Nadat de agent een pistool had getrokken, legde de man de buis neer. 1 Vervolgens werd de man door drie agenten over- meesterd. Op het bureau bleek dat de man nog 14 J dagen gevangenisstraf moest uitzitten. Riolering vervangen Raamsteeg LEIDEN De ge- meente begint van daag met de vervan ging van de riolering aan de Raamsteeg. De zijde van de Korevaar- straat isa het eerst aan de beurt. De werk zaamheden gaan onge veer tien weken du ren. De Raamsteeg is gedurende deze perio de voor autoverkeer afgesloten. Fietsers en voetgangers kunnen wel van de steeg ge bruik blijven maken. RUMOER IN NOORD WIJK NOORDWIJK Bij de taxistandplaats op de Noordwijkse Parallelboulevard hebben zich afgelo pen zaterdagnacht enkele ongeregeldheden voor gedaan. De politie wilde vlak na sluitingstijd van de cafés een 24-jarige Katwijker aanhouden omdat hij zich schuldig had gemaakt aan vernieling. De politie .stuitte daarbij op verzet van omstanders. Nadat andere agenten arriveerden kon de Katwij ker alsnog worden opgepakt. Het bleef rumoerig, want een groep van ongeveer honderd man vond volgens de politie dat de taxi's te lang wegbleven. Twee jongens uit Sassenheim van 17 en 19 jaar oud werden aangehouden omdat zij een deuk in een politiewagen hadden geschopt. Terwijl de politie de jongeren bij de taxi's verder in de gaten hield, meldde een groep van vier Kat- wijkers zich op het bureau om hun eerder opge pakte vriend te halen. Zij bedreigden de wacht meester maar slaagden niet in hun doel. Omstreeks drie uur waren de meeste jongeren met de taxi's naar huis en werd het rustig. OUDE WETERING Onder grote belang stelling werd zaterdagmiddag het nieuwe zelfgebouwde clubhuis van Vogelvereniging „De Diamantvink" is gebruik genomen. De officiële handelingen werden verricht door de bestuursleden Kees Meyer, Piet Loos en Piet van Ruiten. De een onthulde een fraai bord met een diamantvink erop, de ander stak de sleutel officieel in het slot en de der de hield een toespraak die klonk als een klok. De leden van de vogelvereniging wa ren het erover eens dat de zeven maanden durende bouwtijd erg gezellig was geweest. Ze hopen die sfeer nog lange tijd vast te houden. Daarom organiseren ze aanstaande vrijdag vanaf 20.00 uur een kaart- en sjoela vond. Aanstaande zaterdag organiseert de club een vogelbeurs in het nieuwe clubhuis aan de Weteringlaan in Oude Wetering. Ie dereen is welkom. Katten komen om bij brandje LEIDEN Vier jonge katjes van ruim vijf weken oud zijn bij een brandje in een kamer aan de Hartesteeg omgekomen. Rond tien voor een in de nacht van za terdag op zondag werd bij de po litie gemeld dat zich rookont wikkeling voordeed in het be treffende pand. Het bleek^ dat, vermoedelijk door kortsluiting, een koelkast in de kamer op de benedenverdieping in brand was gevlogen. De bewoner stond op dat moment onder de douche. Nadat de brandweer het vuur had gedoofd, bleek dat vier van de negen in de kamer aanwezige katten het incident niet hadden overleefd. Snackbar geramd RIJNSBURG Een onbekende bestuurder van een BMW heeft gisternacht een snackbar, een lan taarnpaal, een bromfiets en fietsklemmen aan de Margrietlaan in Rijnsburg geramd. De wagen kwam in de bosjes tot stilstand. De auto is vermoe delijk te hard door de bocht van de Floralaan en Julianalaan gereden. Daarbij heeft hij de stoep van de Julianalaan meegenomen en is doorge schoten om uiteindelijk in de bosjes tot stilstand te komen De bestuurder van de wagen, die later ge stolen bleek te zijn uit Rijnsburg, is na het onge luk weggelopen. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. Sieraden gestolen ALPHEN AAN'DEN RIJN Juwelen en horlo ges met een gezamenlijke v/aarde van ongeveer drieduizend gulden zijn in de nacht van zaterdag op zondag gestolen uit een woning aan de Obrech- thof in Alphen. De daders zijn binnengekomen door een slaapkamerraam dat volgens de politie werd ontzet. I LEIDEN „Pappa, kijk eens wat een dikke bil len", roept een klein vent- je naar zijn vader. Hij trekt ondertussen hard 1 aan de mouw van zijn va- i der om hem mee te sleu- i ren, zo interessant vindt het jochie de vele machti- i ge koeien. Dit tafereel i was eergisteren te bewon- 1 deren op de Nationale Agrarische Show van de Vereniging tot het bevor- deren van de Agrarische Belangen in de Rijn- en Duinstreek (VEBO). De 1 manifestatie werd gehou- den in de Groenoordhal- len aan de Willem de i Zwijgerlaan in Leiden. I Dieren speelden in deze agra- rische manifestatie de hoofd- I rol. Sommige dieren lieten zich heel trots keuren, ande ren vonden het maar niets en 'verleenden' alle tegenwer king. „We hadden tijdens een keuring een dolle stier", ver telt directeur André de Jong. „Ik weet niet hoeveel die bees ten wegen, maar deze sprong wel anderhalve meter hoog. Gelukkig hadden we zeer snel een verdovingsspuit bij de hand, zodat ongelukken kon den worden voorkomen". Meer incidenten kon hij niet opnoemen. Toch leken de meeste koeien en stieren de keuringen niet echt geweldig te vinden. In de ring moest een rondje worden gelopen, zodat de keurings- meesters in witte lange jassen de beesten goed konden bekij ken. Met duwen en trekken, slaan met stokken en het uit delen van schoppen lukte zo'n rondje nog wel. De keurings- meesters bekeken de dieren van top tot teen. Zelfs het ge bit moest worden gekeurd. Bij prijswinnaars werd vervolgens een certificaat met een eervol le vermelding gehangen. De eigenaars kregen een beker. Handel Werkten de koeien niet echt mee, de pony's waren daaren tegen niet te houden. De Fok- vereniging Randstad Holland hield haar jaarlijkse premie- keuring. Deze keuring is voor de eigenaars bijzonder belang rijk. Hun pony kan namelijk worden opgenomen in het stamboek. Zo'n tweehonderd pony's stonden dan ook te lon ken naar de keuringsmeesters. Met schoon gewassen vacht, gekamde staart en manen pro beerden ze de deskundigen te verleiden. Volgens een toeschouwer was het dit jaar minder druk. „Maar het blijft leuk. 't Grap pige is dat je de meeste van de dieren volgend jaar niet meer terug ziet. Er zit heel veel slachtvee bij". Iets wat De Jong kon beamen. „De han delsmarkt verloopt bijzonder goed. Het is eerste klas slacht vee. Er wordt meer verkocht dan andere jaren. Ik denk dat dat komt, omdat de dieren nu op een betere plek staan. Meer in het midden". De directeur vertelt dat het aantal toe schouwers hetzelfde is geble ven, zo'n vijfduizend. „De keurmeesters hebben het hartstikke druk, maar we lo pen op schema. Toch blijf je altijd deelnemers houden die zich inschrijven en dan met het verkeerde dier komen. Ze zenden bijvoorbeeld in voor roodbont en komen dan met een witte koe. Ook ontdekken ze vaak pas op de keuring of het dier een mannetje of een vrouwtje is", lacht hij. Pannekoek In verband met ziektes waren er dit jaar minder dieren op de agrarische manifestatie. Daar door waren de attracties uitge breider. Er was speciaal een Honderden bezoekers vergaapten zich zaterdag aan de contouren van talloze dieren tijdens de agrarische show VEBO. Tijdens de keuringen was er ook professionele aandacht hoek van de hal ingericht voor de zuivel. Toeschouwers kon den allerlei soorten boeren kaas proeven. Ook werd er ter plekke kaas gemaakt. Onder het genot van een kaassnack kon het publiek kijken naar een klederdrachtshow. In on vervalst dialect werd uitleg gegeven over de verschillende kledingstukken. De kinderen werden bezig ge houden met bijvoorbeeld het raden van het gewicht van de superkoe en de hoogte van een Shetland Pony. Deelnemers aan deze wedstrijd konden na afloop een lekkere pannekoek verorberen. Aan directeur De Jong ging dit alles voorbij. „Ik heb nog niets anders gezien dan de koeienring". LEIDEN „Hoe krijgen ze het voor. elkaar en dat zonder technische school", riep een bezoekster van de Leidse Pieterskerk be wonderend uit. De NCRV hield eergisteren de eerste Kerkepad-dag in Leiden en met succes. Vanuit de Hooglandse Kerk kwam om één uur 's middags al de melding dat er 7000 bezoekers waren geweest. Gids G., Cortenbach stond in de VVV-bus voor het Leidse station, ,,'s Ochtends vroeg, om negen uur was het al druk. De grote piek ligt toch in de och tenduren. Aan het einde van de ochtend kwamen de men sen uit Groningen, Limburg en de Achterhoek. Ik heb al met al zo'n 2500 folders uit staan delen". Over het publiek vertelt ze dat het overwegend ouderen waren. „Vrouwen bo ven de vijftig met een vrien din, en echtparen van boven de 55. Het zijn volgens mij mensen die vaker dit soort evenementen bezoeken. Ze hebben belangstelling voor kerken, musea en andere cul turele manifestaties. Ik zou zelf ook met Kerkepad meelo pen als ik tijd had". Twee van die oudere vrien dinnen doen „het" al tien jaar. „De laatste jaren liggen de routes wel een beetje afgele gen voor ons. Kerkepad gaat nu zelfs al naar België. Dat vinden we belachelijk, hoe moeten we daar nou komen. Wij komen uit Den Haag en als we dan met de bus al die kleine plaatsjes af moeten rij den, zijn we uren onderweg. Zo'n stadsroute is prima, dan heb je alles tenminste bij el kaar". H. Koeneman uit Hengelo heeft er ruim drie uur treinen voor over gehad. Genietend zit hij op een bankje in de Hoog landse Kerk. „Het is zo sfeer vol, stemmig en gezellig. Ker kepad is keurig georganiseerd. Maar de Hooglandse Kerk vind ik tegenvallen hoor, de Pieterskerk is veel fraaier". Dominee A. Alblas heeft de route niet gevolgd. „Ik ben vastgegroeid in de Hooglandse Kerk". Maar wel verklapt hij het geheim van Kerkepad. „Het is de onderlinge saamho righeid. Met z'n allen het ge loof beleven". Minder druk is het tijdens de beklimming van de toren in de Pieterskerk. De mensen die de 218 treden omhoog aan durfden, konden echter genie ten van een schitterend Uit zicht. Al was voor sommigen alleen de trap al een genot. „Wat werd er vroeger toch goed gebouwd. Bij mij valt nu al de kalk uit de muren", ver zucht een klimster op leeftijd. De Waalse Kerk aan de Bree- straat zit net als alle andere kerken stampvol. Mensen ge nieten van de prachtige orgel klanken. De 40.000 ansicht kaarten, „speciaal voor Kerke pad laten maken", worden in een sneltreinvaart verkocht. Ook in de Marekerk, „anders gesloten", is het nog nooit zo druk geweest. De Stichting Vrienden van de Pieterskerk is eveneens uitermate tevre den over de enorme belang stelling. Het geld dat verdiend wordt, komt ten goede aan de restauratie van het orgel. Gids Corténbach denkt dat het de volgende week nog veel drukker wordt. „Het is dan te gelijk monumentendag. De mensen die 's middags terug kwamen, informeerden er al naar. Ik denk dat ik dan de hele dag twee handen vol heb". Hondenbeten na vernielen plant LEIDEN Twee jeugdige Leidenaars zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door een hond gebeten. De twee maakten deel uit van een groepje van vier, waarvan ie mand op de Beestenmarkt een plant uit een bak had gerukt. Eén van hen rukte in het voorbijgaan een plant uit de bak en drukte die een van zijn metgezellen in de hand. Een caféhouder die de betrokkene met de plant zag lopen kwam daarop kwaad met zijn hond naar buiten en sloeg de Leide- naar. Bovendien werd hij ge beten door diens bouvier. Een ander die tussenbeide kwam liep ook beten in zijn benen op. PvdA-kanon in Leiden Opeens liep hij zaterdagmiddag onopvallend over de markt naar het stadhuis. De Leidse PvdA-afdeling had het „kanon" Wim Kok naar Leiden gehaald. Met een boot kwam de lijst trekker aan op het waterpodium. Een Jazzband begeleidde Kok met vrolijke klanken. Op de markt aangekomen werd hij verwelkomd door een aantal Leidse wethouders en raadsleden. Daarna werd hij bestormd door het Leidse pu bliek. Zowel oude dames als studenten wilden wel in discussie met de lijsttrekker. Kok echter liep rustig een rondje over de markt, babbelde gezellig met een paar Leidenaars en hield een korte toespraak. FOTO: WIM VAN NOORT Ballonnen los Burgemeester C. Goe- koop liet zaterdagmid dag 3500 ballonnen het Leidse luchtruim kiezen. Hij deed dat tijdens het feest van buurtcomité De 5 Hoven. Vorig jaar bleven heel veel ballon nen in de bomen han gen die rond het veld op de hoek van de Telders- kade met de Hoflaan staan. Dit jaar ging het oplaten een stuk beter. Ook het feest was ge slaagder dan vorig jaar. Bij het rad van avontuur kon een gokje worden gewaagd. Ook was er een enveloppen loterij. De kinderen konden al lerlei spulletjes verko- 4! pen op de rommel markt. De Allegro Viva ce Drumfanfare zorgde voor vrolijke muziek. In g> de sloot rond het veld werd een botenshow gehouden. Volgens een woordvoerster was de sloot hiervoor speciaal schoongemaakt. Vorig jaar hield de wijk het bouwen van een ta- feltennishal voor Scylla tegen. Het veld heeft dankzij demonstraties en brieven bij de ge meente Leiden haar groenbestemming mo gen behouden. En dat wordt ieder jaar gevierd met een buurtfeest dat klinkt als een klok. FOTO: WIM VAN NOORT VAN LEDE (VNO) BIJ OPENING ACADEMISCH JAAR LEIDEN Een groter deel van de studietoelage moet door studenten wor den geleend. Op die ma nier worden studenten ge prikkeld om sneller af te studeren en een studie richting te kiezen met uit zicht op een baan. Dat zei voorzitter C. van Lede van het Verbond van Ne derlandse Ondernemin gen (VNO) vanmiddag in de Pieterskerk, waar een bijeenkomst werd gehou den ter gelegenheid van de opening van het nieu we academisch jaar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. In zijn rede die de titel „We tenschappelijk onderwijs als investering" had meegekre gen, pleitte Van Lede ook voor een extra toeslag voor snelle studenten. Verder opperde hij het idee om een deel van de schuld kwijt te schelden als mensen kiezen voor „richtin gen waar tekorten bestaan op de arbeidsmarkt". Van Lede stelde ook het huidige toela tingssysteem aan de kaak: „Universiteiten moeten tot op zekere hoogte eisen kunnen stellen aan de vooropleiding van studenten". Door onder meer deze maatre gelen te nemen, kan het ren dement van het wetenschap pelijk onderwijs worden ver beterd. Deze mogelijkheden moeten worden benut, voordat kan worden gepleit voor een hoger budget voor de onder wijsinstellingen, zo zei Van Lede. De voorzitter van de werkgeversorganisatie vindt verder dat beter moet worden ingespeeld op de behoefte van het bedrijfsleven. Dat kan door een „goede studievoor lichting, inclusief de kansen op de arbeidsmarkt". Voorts vindt Van Lede dat meer opleidingsplaatsen voor ontwerpers en onderzoekers moeten worden gerealiseerd. „Voor de in 1985 overeengeko men capaciteit van duizend opleidingsplaatsen alleen al voor ontwerpersopleidingen, is nog amper eenderde gereali seerd", zo zei hij. Binnenkort verschijnt een rapport van de centrale ondernemingsorgani saties dat de „noodzaak van stimulering en uitbouw van deze nieuwe opleidingen on derstreept". In zijn toespraak wees Van Lede erop dat hij voorkeur heeft voor de „meest traditio nele" benadering van de oplei dingen. „Van meet af aan bin nen een discipline opleiden en eerst een stevig en verplicht basiscurriculum afwerken". Hij pleitte voor de instelling van een werkgroep met verte genwoordigers van overheid, universiteiten en ondernemin gen om een optimale mix vast te stellen van curricula inzake basiskennis enerzijds en het vermogen dié later aan te vul len anderzijds". Van Lede stelde verder dat „voor toponderzoek concentra tie van talent en investeringen absoluut onmisbaar zijn om op wereldschaal als toonaange vend te worden erkend". Als goed voorbeeld noemde hij de samenwerking tussen de Leid se universiteit en de Techni sche Universiteit Delft op het gebied van biotechnologie. Behalve Van Lede hield ook de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit een toespraak. C. Oomen hekelde het feit dat veel mensen binnen de organi satie willen vasthouden aan de bestaande situatie. Oomen zei verder dat hij verwacht dat de kooiende jaren voor de uni versiteiten een „stabielere si tuatie" ontstaat als het gaat over het geld dat door het Rijk beschikbaar wordt gesteld. „Als die verwachting onjuist zou blijken dan zou zich wel eens het beeld kunnen voor doen van zwaar onweer met blikseminslagen die onver vangbare en niet te herbou wen infrastructuur vernie tigt", aldus Oomen. „Op een aantal terreinen zullen we met kracht moeten streven naar kwalitatief excelleren, uit gaand van een visie per gebied die duidelijk maakt wat de koers zal zijn. Op een aantal andere terreinen zullen we ons tevreden moeten betonen met degelijke basisvoorzienin gen; voorzieningen die we nu eenmaal, gelet op onze positie en onze bedienende functie, niet kunnen en overigens ook niet willen missen". LEIDEN De 3 October Vereeniging Leiden heeft een enorm spektakelstuk in petto voor 2 en 3 okto ber. Een Tsjechische stuntgroep voert op een terrein nabij de manege aan de Wassenaarseweg een middeleeuws ridder spel op. Zo'n twintig fraai uitgedoste ridders strijden met elkaar om de eer. Hoogtepunten uit het spel zijn zwaard- en schildge- vechten, lansgevechten te. paard en een demonstratie met buskruit. Een nar vertelt zijn verhaal tussen de verschillende onderde len door. Bestuurslid T. Wolters is blij met de attractie: „Het spel wordt zo realistisch gespeeld. Het gaat te ver om te zeggen dat er echt koppen rollen, maar de tweekampen van rid ders in harnas, of de lansge vechten te paard maken veel indruk. De stuntmensen heb ben er dan ook jaren voor ge traind". Het ridderspel wordt twee maal opgevoerd. Op 2 oktober begint het om 22.00 uur, op 3 oktober om 10.00 uur. Bij het tournooiveld staat een tribune met 5000 zitplaatsen. Het mu ziekkorps K&G geeft de taptoe dan ook niet op het Stadhuis plein, maar op het tournooi veld. De opbrengst van de kaartjes gaat naar een goed doel. De kaartjes kosten een rijksdaalder voor volwassenen. De toegangsbewijzen voor kin deren zijn een gulden goedko per. De kaartjes zijn verkrijg baar bij de VVV Degenen die geen plaats meer kunnen krij gen, kunnen onderdelen uit het ridderspel zien in de op tocht. Er is niets te koop in de wereld, of't komt in de krant. Dronken man rijdt auto total loss man uit Wassenaar heeft teravond zijn auto total loss gereden. Volgens de politie had de automobilist te veel ge dronken. De man reed rond kwart over zeven over de pro vinciale weg bij het marine vliegkamp Valkenburg. Hij raakte in een slip.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7