Surinaamse politici vermoeden leger achter acties indianen Drugsmaffia pleegt aanslag op Amerikaans vliegtuig Conservatieve Ligatsjov pleit voor rust en orde »A BUITENLAND CeidócSouoont MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Weer tientallen doden jij gevechten Libanon 3AYRUT Ongeveer twee derde deel van Liba- lon is het afgelopen weekeinde het toneel geweest van hevige gevechten, waarbij zwaar artilleriege- ichut werd ingezet. Zeker 28 mensen kwamen om iet leven en 148 anderen raakten gewond. Volgens de Libanese politie leverden de door Syrië gesteun de islamitische milities aan de demarcatielijn tussen Oost- en West-Bayrut hevig strijd met het christelij- je leger van generaal Michel Aoun. Daarnaast werd en noorden van de hoofdstad een nieuw front geo- >end in de bergdorpen Zarour en Beskinta. Oogge- uigen verklaarden dat troepen van Aoun geduren- le vijf uur ononderbroken beschietingen uitvoerden ip het islamitische deel van Bayrut. Zij wilden daarmee kennelijk schepen beschermen die de door lun gecontroleerde havens in het noorden en oos- :en van Bayrut willen aandoen. Hevig noodweer treft Japan TOKYO Als gevolg van zware regenval hebben zich in het zuidwesten van Japan overstromingen en aardverschuivingen voor gedaan die aan zeven mensen het leven hebben gekost. Ruim vierduizend huizen zijn onder water komen te staan. Op ruim 180 plaatsen deden zich aardverschuivingen voor; rivieren zijn uit de oevers getreden en vele tientallen wegen raakten beschadigd. De meeste slachtoffers zijn door verdrinking om het leven gekomen. Pasgeboren panda overleden WASHINGTON Het jong waaraan de bekende reuzenpanda Ling-Ling in de-Nationale dierentuin in Washing ton vrijdag het leven schonk, is giste ren overleden. Het pandajong be zweek aan een infectie die het bij de geboorte van zijn moeder had mee gekregen. Het dier werd vlak nadat het ter wereld was gekomen in een couveuse gelegd en via een slangetje in de maag gevoed (foto). Maar alle pogingen het pandaatje te redden bleken vergeefs. Het was voor de vijf de keer dat Ling-Ling het leven schonk aan een welp. Geen van de jongen is in leven gebleven. Tot nog toe is het nog nooit gelukt een pan da-jong, dat in gevangenschap gebo ren is, groot te brengen. Unita levert slag in Angola LUANDA Op diverse plaatsen in Angola wordt hevig strijd gele verd tussen troepen van het rege ringsleger en de Unita-rebellen. Aan beide zijden zouden de verlie zen groot zijn; mogelijk honderden mensen zijn om het leven geko men. De kans dat het vredesak koord waarover op 22 juni in Zaïre overeenstemming werd bereikt, wordt uitgevoerd is uiterst klein geworden. Het staakt het vuren waartoe president Dos Santos en rebellenleider Savimbi besloten, werd nog geen week later door beide partijen geschonden. De Unita, dat altijd is gesteund door Zuidafrika en de VS zou de strijd opgeven in ruil voor het vertrek van de Cubaanse troepen uit An- Washington wil stroom Sovjet-joden indammen NEW YORK De Amerikaanse rege ring treft voorbereidingen om de stroom van joodse emigranten en vluchtelingen uit de Sovjetunie in te dammen. Vol gens het Amerikaanse dagblad de New York Times zouden Sovjetrussische jo den die geen familie hebben in de Vere nigde Staten niet in aanmerking komen voor de vluchtelingenstatus. De New York Times schat dat dit voor minstens de helft van de joodse immigranten op gaat. Hen rest niets anders dan naar Is rael te emigreren. Vorig jaar vestigden zich bijna 19.000 Sovjetrussische joden in de VS. Dit aantal wordt voor 1989 ge schat op 48.000. Het Amerikaanse plan tot restrictie van het aantal immigran ten zou ontstaan zijn uit economische redenen. (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Suri naamse politici hebben het afgelopen weekeinde voorzichtig gewezen op de rol van het nationaal le ger in de gijzelingsacties van de Amazone-india nen. Zo hebben zes leden van de Staatsraad, het or gaan dat de regering con troleert, een brief naar de ïegering gestuurd waarin zij laten doorschemeren dat de indianen bewapend zijn door het leger. De leden van de Staatsraad vragen de regering het leger op te dragen de volksmilities in het binnenland onmiddel lijk te ontwapenen. Eerder al had mensenrechte nactivist Stanley Rensch het leger ervan beschuldigd de in dianen in de dorpen Pikin Sa- ron en Bici Poika van zware wapens te voorzien. Tijdens het spoeddebat in het Surinaamse parlement zater dag zei Rufus Nooitmeer, de voorzitter van de regerings fractie, dat de gijzelingsacties deel uit lijken te maken van een vooropgezet plan om het vredesakkoord tussen de rege ring en het Jungle Commando te dwa ibomen. Nooitmeer be- nadrul te echter dat hij niet van plan is toe te geven aan de druk. „Wij zullen niet afwij ken van de ingeslagen weg om vrede te bereiken. Het Kou- rou-akkoord moet onverkort worden uitgevoerd en alle minderheden zullen zich erbij moeten neerleggen", aldus Nooitmeer. Het nationaal leger heeft meermalen laten weten dat zij tegen dat Akkoord van Kou- rou is. Jules Wijdenbosch, voorzitter van de politieke arm van het leger, de Nationa le Democratische Partij, zei dat de NDP de terreur „op geen enkele manier" onder steunt. Gebrekkig Volgens parlementsvoorzitter Jaggernath Lachmon is de ge brekkige voorlichting over het vredesakkoord de aanleiding voor de gewapende acties. De indianen in het Amazonege bied hebben de regering al eerder verweten dat met hen geen overleg gevoerd is over het akkoord, waarin is bepaald dat leden van het Jungle Com mando politietaken mogen vervullen in het gebied waar de indianen wonen. De india nen hebben hier grote bezwa ren tegen omdat vrij veel indi anen actief betrokken waren bij de strijd tegen het Com mando. Zij eisen dat de rege ring de indianen in het bin nenland niet achterstelt bij de bosnegers en dat de recente opheffing van het bureau van indianenzaken ongedaan ge maakt wordt. Op z'n gemak zit deze twee weken oude Afrikaanse schildpad op de kop van zijn vader alle bezoekers te bekijken die hem in de San Antonio dierentuin in Californië komen opzoeken. der schildpad, veertig jaar jd is, laat het zich allemaal rustig welgevallen. Van het-gewicht van zijn zoon, iets meer dan één kilo, heeft hij in elk geval geen last. Met zijn ruim vierhonderd kilo komt pa schildpad daar ver bovenuit. FOTO: AP Zwarten protesteren op blanke stranden DURBAN Ten minste vijfduizend mensen, onder wie zwarten, kleurlingen en Indiërs hebben giste ren nabij Durban in de In dische Oceaan gezwom men, aan een strand waar alleen blanken mogen zonnebaden. De politie 'was massaal aanwezig op het Addingtonstrand maar greep niet in. Wel werden enkele aanhoudingen ver richt. Deze jongste actie van de De mocratische Massabeweging (MDM), een coalitie van anti- apartheidsgroepen, maakt deel uit van een ongehoorzaam heidscampagne waarmee wordt geprotesteerd tegen de verkiezingen van aanstaande woensdag, waaraan de zwarte meerderheid van de bevolking niet mag meedoen. ,Het is een enorm succes dat duizenden mensen aan de ac tie meededen'', zo zei Farouk Meer, één van de organisato- De sfeer op het strand was aanmerkelijk minder ge spannen dan tijdens protestac ties zaterdag in Kaapstad. De oproerpolitie zette daar traan gas en waterkanonnen in om betogers die naar de parle mentsgebouwen wilden mar cheren uiteen te jagen. Ook spoot de politie onuitwasbare paarse verf naar de menigte politiebureau. Onder hen wa- om de demonstranten te iden- ren dominee Allan Boesak, tificeren. De rellen waren de voorzitter van de Wereldbond ergste sinds jaren in Zuidafri- van Hervormde en Gerefor- ka. Advocaten schatten dat meerde Kerken en zo'n vijftig zo'n duizend mensen in journalisten. De aarestanten vrachtwagens van de politie werden enkele uren later vrij- werden meegenomen naar het gelaten. BOGOTA In de Colom biaanse stad Monteria, vijfhonderd kilometer ten noordwesten van de hoofdstad Bogota, is giste ren een DC-3 van de Amerikaanse narcotica brigade opgeblazen. Het vliegtuig stond op de grond na een landing we gens pech. Er vielen geen slachtoffers. Men ver moedt dat de drugsmaffia voor de aanslag verant woordelijk is. Door een andere bomaanslag in Medellin, de thuisbasis van de belangrijkste drugsbende, vielen vannacht twee zwaar gewonden en ontstond enorme schade. Het was de zeventien de aanslag in deze stad sinds de president twee weken gele den de strijd aanbond tegen de drugsmaffia. Eerder waren zondagavond op de parkeer plaats van het internationale hotel waar de meeste leden van de buitenlandse pers loge ren twee kleine bommen ont ploft. Donderdag vielen negen gewonden en zaterdag bij een aanslag op de krant „El Espec- tador" vele tientallen. President Virgilio Barco heeft in zijn „totale oorlog" tegen de drugsmaffia inmiddels ook „technische hulp" aangeboden gekregen van het Verenigd In de straten van Medellin heerst een grimmige sfeer. Tijdens het nachtelijke uitgaansverbod hou den zwaar bewapende agenten en militairen de wacht. FOTO: AFP Koninkrijk. Colombia ontving vandaag de eerste Amerikaan se gevechtsvliegtuigen en heli kopters plus een lading kogel vrije vesten. De vesten dienen speciaal ter bescherming van de rechters in het land. De VS joen dollar dat Washington de leveren ook kleine boten, regering van president Virgi- vrachtauto's en communicatie- lio Barco vorige week toezeg- apparatuur. De leveranties de. Ook zullen zo'n honderd maken deel uit van een hulp- militaire adviseurs naar Co- pakket ter waarde van 65 mil- lombia worden gestuurd. Israel verwoest Palestijnse guerrilla-basis in Libanon RASHAYA Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben van morgen een luchtaanval uitge voerd op een Palestijnse guer rillabasis in het Zuidlibanese dorpje Majdal Balhis. Volgens de Libanese politie viel er zeker een gewonde bij de aanval op het dorp, tien ki lometer ten noorden van de dóór Israel ingestelde veilig heidszone. In Majdal Balhis bevond zich een basis van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando (PFLP-GC) van Ah med Jibril. De basis werd vol gens de politie „volledig ver woest". Het Israëlische leger wilde niet zeggen wat de aan leiding voor de luchtaanval was. Vorige week was een Hezbollah-basis in Libanon het doelwit van een Israëli sche luchtaanval. Gisteren heeft de Israëlische minister van defensie, Yitzhak Rabin bekend gemaakt dat het leger meer vrijheid heeft ge kregen met scherp te schieten op gemaskerde Palestijnen in de door Israel bezette gebie den. Tot nu toe mochten solda ten alleen met plastic kogels op gemaskerde Palestijnen schieten. Verder waarschuwde Rabin dat infiltraties vanaf Jordaans grondgebied niet meer getolereerd worden. Za terdag was een Israëlische mi litair doodgeschoten door een Palestijnse guerrilla-strijder die vanuit Jordanië de grens was overgestoken- WEER AANSLAG IRA OP BRITSE MILITAIREN DUBLIN Het verboden Ier se Republikeinse Leger (IRA) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist van een aanslag in het weekeinde in de Westduit- se stad Munster, waarbij twee Britse militairen zwaar ge wond raakten. De IRA beves tigde dat het de twee militai ren in burger „in een hinder laag" had gelokt. De twee Britse militairen werden be schoten vanuit een auto, waar van de inzittenden hun de weg vroegen naar het naburige Dortmund. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis overgebracht en één van hen verkeert nog altijd in levens gevaar. Bondsrepubliek klaar Voor stroom DDR- vluchtelingen BONN In de Bondsre publiek en Oostenrijk zijn het afgelopen weekeinde de laatste voorbereidingen getroffen voor de opvang van een stroom Oostduitse vluchtelingen uit Honga rije. Verwacht wordt dat de. komende dagen dui zenden, mogelijk zelfs tienduizenden DDR-bur- gers via Oostenrijk naar de Bondsrepubliek zullen komen. De Hongaarse radio gaf de Oostduitsers die naar het Wes ten willen gisteren de raad zich klaar te maken voor ver trek. Volgens de Hongaarse radio zal waarschijnlijk van daag of morgen een begin worden gemaakt met de eva cuatie van de Oostduitsers, die -in drie opvangkampen in Hon garije wachten op toestem ming om naar de Bondsrepu bliek te vertrekken. Een woordvoerder van de hulporganisatie Maltezer Rid ders zei dat er nu ruim vier duizend Oostduitsers in de kampen zitten. Dagelijks ko men daar nog zo'n driehon derd bij. De vluchtelingen zul len in groepen met speciale treinen naar de Bondsrepu bliek worden vervoerd. Waar schijnlijk krijgen de vluchte lingen speciale reisdocumen ten van het Rode Kruis. In Beieren is de afgelopen da gen koortsachtig gewerkt aan het inrichten van opvangkam pen voor de „Aussiedler". Honderden hulpwerkers wa ren bezig tenten en mobiele keukens op te richten voor de vluchtelingen. Een vertegen woordiger van het Rode Kruis vertelde dat de autoriteiten in Bonn de hulporganisaties heb ben gevraagd er voor te zor gen de opvangkampen van daag gereed te hebben. In Budapest en Bonn wordt verwacht dat tussen de tien en twintigduizend Oostduitsers gebruik zullen maken van de voorgenomen evacuatie, die voortvloeit uit een geheime overeenkomst tussen Honga rije en de Bondsrepubliek. Sinds begin augustus zijn al zo'n vijfduizend Oostduitsers illegaal de grens tussen Hon garije en Oostenrijk overgesto ken. In de nacht van zaterdag op zondag vluchtten nog 75 Oostduitsers over de grens. Tienduizenden Oostduitse toe risten keerden dit weekeinde uit Hongarije terug naar de DDR, waar vandaag de meeste scholen weer beginnen. Ver wacht wordt dat de 'meesten van de 250.000 DDR-burgers die in Hongarije op vakantie zijn gewoon naar huis zullen terugkeren. In het Zuidduitse Vilshofen is een parkeerterrein ingericht als op vangkamp voor de verwachte stroom van Oostduitse vluchtelingen. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN462 „Ik weet", vervolgt „Herr Doktor", „dat die schurken van de SS op me loeren. Ze hebben me nu nog nodig, omdat ze zelf te stom zijn om dit werk te voltooien. Maar nu alles gereed is en we eindelijk tot daden kunnen overgaan, voel ik me niet meer gerust. Daarom, Karl, zal ik je een geheim meedelen. Zie je deze kraan? Welnu, als je die opent worden alle bacteriëncultures bin nen enkele seconden gedood. Daarmee zal dan tevens mijn le venswerk zijn vernietigd, maar liever dèt, dan dat de SS er triom fen mee viert. Mocht mij iets overkomen, Karl, zorg jij er dan voor, dat de bacteriën worden vernietigd". Rob knikt tegen hem van ja! Nou „Herr Dokter" kan, wat dit betreft, op hem rekenenl Dan lopen ze verder. Ze komen nu in een enorme hal, waar de V2-raketten staan opgesteld. Tientallen van die afschuwelijke wapens staan hier klaar voor de start. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Een week nadat het centraal comité van de communistische partij van de USSR een strenge veroordeling van het om zich heen grijpen de nationalisme in de di verse republieken publi ceerde, heeft nu ook de voorman van de conserva tieven, Jegor Ligatsjov, gepleit voor directe maat regelen om verdere esca laties te voorkomen. Ligatsjov, die een jaar geleden van zijn functie als bewaker van de ideologie (waarmee hij de tweede man in het Politbu ro was) werd ontheven, is de laatste maanden zelden in het nieuws geweest. En dan alleen nog maar om iets te zeggen over agrarische problemen, waar hij zich uit hoofde van zijn nieuwe functie (hoofd van de landbouwcommissie van de partij) mee moet bezighouden. Dus was het wel degelijk een verrassing dat Ligatsjov zater dagavond, direct na het veel bekeken journaal van de cen trale televisie, in een inter view al snel van het gespreks thema (de kwaliteit van trac toren) afstapte en op de van hem bekende grimmige wijze maatregelen ter consolidatie van de toestand in het land eiste Wel zei Ligatsjov met nadruk, dat hij politieke actie bedoelde en dat de regering niet moest overgaan tot re pressieve en dictatoriale maat regelen. Vooral in de Baltische landen, .waar men het verst is met het streven naar onafhankelijk heid en waar de voor Moskou zeer bedreigende roep om af scheiding van de USSR al niet meer te beteugelen lijkt, doen geruchten de ronde dat het centraal gezag tanks en troe pen naar het Baltikum zou sturen om zo de bevolking in het Sovjetgareel te dwingen. Ligatsjov heeft kennelijk deze onrust met zijn verklaring wil len bezweren, immers, als hij al geen voorstander is van tanks, wie dan wel? Maar desalniettemin is het nu wel heel duidelijk geworden, dat voor Moskou de maat vol is. De vraag is alleen wat men nog in redelijkheid kan doen. De Baltische volksfronten ne geren al grotendeels de oeka zes van Moskou en lijken met de dag aan zelfverzekerdheid te winnen. In Moldavië heeft het nationale parlement een taalwet aangenomen die tot een onheilspellende confronta tie met de grote Russischtalige minderheid lijkt te leiden en al tot grote stakingen heeft ge leid, zonder dat Moskou daar enige invloed op lijkt te heb ben En in het islamitische Azerbajdzjan klonk het zater dag op een nota bene door de autoriteiten verboden massa demonstratie van honderddui zend man openlijk, dat de op roep tot eenheid, zoals die door het Kremlin was verzonden, slechts loze taal, holle woorden is. In de hoofdstad Bakoe eist men grotere autonomie en het herkrijgen van het bestuur over de voornamelijk door christelijke Armeniërs be woonde enclave Nagorny Ka- rabach.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5