it •VNO: meer samenwerking onderwijs en bedrijven W(§BT PTT lijdt nog onder verzelfstandiging i i n l e i OPENING ACADEMISCH JAAR IN LEIDEN Vieuw middel ^Bouw moet meer minderheden opnemen" Ferdi E. wil versnelde tbr- behandeling ~NNENLAND QeidwOowuvnt MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 (ode en gewonde bij ihietpartij in Heerlen ilERLEN Bij het verlaten van een 111in Heerlen 's zaterdag een 28-jarige bill Goner uit Heerlen doodgeschoten, n andere man werd gewond. Het eetal is vanuit een voorbijrijdende to onder vuur genomen, vermoedelijk Wintt een mitrailleur. De gewonde is naar waaii ziekenhuis in Heerlen overgebracht, ehou- politie houdt er ernstig rekening goe-'e dat het om een wraakoefening Ier isit- man 's namelijk al eerder het u jkpunt van mislukte aanslagen ge- est. De politie denkt de vluchtauto mildq-, ,je daders gevonden te hebben. De gertjeto werd zaterdagmiddag onbeheerd vóóngetroffen nabij het Geusselt-stadion nelijkMaastricht- De aijt0 bleek een valse op te^£isc^ nijmmerplaat te hebben, twee— Machinisten stemmen over nieuw uniform UTRECHT Alle 3300 machi- nisten van de Nederlandse Spoorwegen kunnen deze maand stemmen over nieuwe unifor men. Op modeshows in het hele land kunnen ze kiezen uit drie kledingpakketten, ofwel voor „de rode, blauwe of grijze lijn". De ontwerper is Clemens Ramec- kers. Eerder ontwierp hij al de nieuwe uniformen van conducteurs en perronopzichters. Daarvoor kreeg hij de Brunei Award, een onder scheiding van de Europese spoor wegmaatschappijen. Niet alleen de hoofdkleur, maar ook de „be lijning" van de machinistenuni formen is anders. Uitzetting dreigt voor twee Tamils MAASSLUIS Na een betrekkelijk rustige periode geen uitzettingen hebben plaatsgevonden, zullen waarschijnlijk morgen weer twee Tamils Nederland uitgezet worden. Dat bleek gisteren bij een demonstratie van het Platform Solidari- teitsgroepen Tamils in Nederland bij het politiebureau van Maassluis, waar één van de twee vastzit. Het Gerechtshof in Amsterdam bepaalde enige tijd geleden dat twee Tamils die ten onrechte waren uitgezet, weer teruggehaald moesten worden. Een woordvoerster van het ministerie van justitie bestreed gis teren dat na die uitspraak enige tijd geen uitzettingen hebben plaatsgevonden. Een woordvoerder van Vluchtelingenwerk Nederland bevestigde echter ook dat er de laatste twee maan den geen Tamils meer zijn teruggestuurd naar Sri Lanka. De in Maassluis vastzittende Tamil werd vorige week door de poli tie opgepakt. Inmiddels is er voor hem een reisdocument bij de Srilankaanse ambassade in Brussel opgehaald. De andere Ta mil zit vast op het politiebureau in Apeldoorn. Overigens is de uitzetting nog enigszins onzeker omdat er inmiddels kamervra gen zijn gesteld. Zolang die niet zijn beantwoord kunnen de betrokkenen officieel niet worden weggezonden. Horeca toost op mooie weer DEN HAAG De omzet in de horeca maakte in het tweede kwartaal van 1989 ten opzichte van de zelfde periode in 1988 een ongekende stijging door van 6 procent. Minus de prijsstijging van 2 procent resteert 4 procent. Een dergelijke ontwikkeling is de laatste jaren in de horeca niet meer voorgeko men. Als voornaamste oorzaken van deze ontwik keling noemt de horeca het uitzonderlijk goede weer in het tweede kwartaal, een verdere verbete ring van de economie, meer buitenlandse bezoe kers en meer Nederlandse overnachters in hotels. Het aantal horecabedrijven is het afgelopen jaar weer gestegen. Het aantal bij het bedrijfsschap Ho reca ingeschreven horecabedrijven lag op 30 juni 1989 4,2 procent hoger dan een jaar eerder. Er kwamen 8 procent cafetaria's bij. Het aantal werk nemers in de horeca steeg fors vergeleken met 1987. Op 30 juni waren 131.700 mensen in dienst; een stijging van 6,6 procent. Bom Schiphol-Oost ondergronds ontploft SCHIPHOL Uit onderzoek naar de aanwezigheid van niet-ontplofte vliegtuigbom men op Schiphol-Oost blijkt dat er inderdaad één aanwezig was op het terrein waar Transavia Airlines een hangar wil bouwen. De bewuste bom blijkt echter reeds onder gronds te zijn ontploft. Het ter rein zal nu worden vrijgege ven aan Transavia. Op een ander stuk terrein, waar de KLM een technisch- afvalcentrum wil bouwen, blijkt eveneens een oude (klei ne) bom te zijn gevonden. Deze is na ontdekking meteen gedemonteerd. Half miljoen uit Zandvoortse fruitautomaat ZANDVOORT Twee Haar- lemse vrienden van 47 en 51 jaar hebben in het Holland Ca sino in Zandvoort het record bedrag van 456.504 gulden ge wonnen via de fruitautomaat. Het is voor het eerst dat in Zandvoort een dergelijk groot bedrag is uitbetaald via de „eenarmige bandiet". De man nen wonnen het bedrag via de zogenaamde Grand Rapid die bestaat uit een aantal fruit automaten die aan elkaar zijn gekoppeld. Met een inworp van drie gulden maakt men kans op de Grand Jackpot. ,et O en i n in werk ït de twee, eten, ings-1 eweri i de t die verl is tej_ 1 de„ VANDAAGi IN HET lEUWi EIDEN Bij de opening in het academisch jaar ?eft de voorzitter van niet?t Verbond van Neder- [rotendse Ondernemingen lter/7NO), mr. C. van Lede, de mdaag als gastspreker in ïbat.giden de nadruk gelegd iricej het belang van een sdejede samenwerking tus- ëe" n onderwijs en bedrijfs leven. Alleen dan zal ons nd zijn positie in econo- lisch en wetenschappe- eni-jk opzicht kunnen be- vo-Duden. „Onderwijs en RO, sdrijfsleven zijn afzon- ge- erlijk weinig, maar kun- iers,en tezamen een ijzerster- rERe combinatie vormen", bei-?i Van Lede. cla- olgens Van Lede moet de /erheid zich ook nog eens aigen over de kwestie van Bt onvoorwaardelijk toela- igsrecht van vwo-afgestu- erden tot alle studierichtin- n, ongeacht hun vakken- ïkket en cijfers voor de eno-?rn vakken. Universiteiten ituur oeten eisen aan de voor in jjbleiding van studenten kun- ot 29-n stellen om te vermijden it de winst van het rende- mentsstreven weer weglekt door een onjuist toelatingsbe leid, aldus Van Lede. Prof.dr. R.A. de Moor, rector magnificus van de Katholieke Universiteit Brabant, deed een andere suggestie. Om de vraagstukken in het hoger on derwijs op te lossen moeten volgens hem politici en be stuurders van universiteiten samen een agenda voor de ko mende jaren opstellen. De po litieke inbreng zou de finan ciering van het hoger onder wijs en de rendementsproble men kunnen zijn. De universi teiten kunnen de opbouw van de onderwijsprogramma's, de samenwerking in het hoger onderwijs en de verhouding tussen overheid en universitei ten/hogescholen opvoeren. Al die onderwerpen moeten wor den besproken tegen de ach tergrond van de groeiende Eu ropese eenwording. Vrijheid De Moor pleitte ervoor alle voortgezet onderwijs dat toegang geeft tot het hoger on derwijs een duur van zes jaar te geven. Universiteiten en ho gescholen moeten de vrijheid krijgen samen een propedeuse in te richten. Zo kan blijken voor welke soort opleiding stu denten het meest geschikt zijn. Verder moeten in de eerste fase vooral docenten worden aangesteld en minder onder zoekers die ook doceren. Die docenten dienen meer tijd aan onderwijs te besteden dan thans op de universiteiten ge bruikelijk is. Mr. c. van Lede.foto: dijkstra Prof.dr.R.A. de Moor.foto: kub De Moor is het eens met politi ci die het percentage van af studerende studenten te klein vinden. Het rendement kan in zijn ogen worden verhoogd, niet door selectie op grond van eindexamencijfers, maar op grond van prestaties in hét ho ger onderwijs zelf. Dat studen ten hun studie afbreken wijt hij overigens eerder aan een gebrek aan motivatie dan aan een tekort aan studiecapacitei ten. De wetgever maar ook de universiteiten kunnen echter een beleid voeren waardoor minder studenten hun studie „onnodig" staken, meent De Volgens de Tilburgse rector magnificus leidt dit systeem er toe dat de overheid voor min der studenten zal moeten beta len. Ook is zij dan minder geld aan studiefinanciering kwijt. De Moor wil studenten een ge lijk aantal jaren (nu zes) recht op studiefinanciering geven. Vlugge studenten kunnen daardoor meer onderwijs vol gen dan alleen de vierjarige eerste-faseopleiding. De kosten dalen daardoor niet, maar de opbrengst van de opleiding zal er door stijgen, aldus De Moor. Selectie Prof.dr. A. Rinnooy Kan, rec tor magnificus van de univer siteit in Rotterdam ziet voor delen in selectie. Maar de se lectieprocedure zal per univer siteit moeten kunnen verschil len om zinnig bij te dragen aan de universitaire verscheiden heid. Die is volgens hem es sentieel om het hoger onder wijs voor velen niet te laten verworden tot middelmatig onderwijs voor allen. Ook moeten dan andere kwalitei ten dan goede eindexamencij fers een rol kunnen spelen. Als gunstig neveneffect ver wacht hij bij de toegelaten stu denten een veel sterkere uni versitaire loyaliteit dan in de huidige situatie waar iedereen overal even welkom is. De rector magnificus van de Universiteit Twente, prof.dr.ir. J. de Smit, betoogde dat de universiteiten de ruimte moeten krijgen een beleid voor de nabije toekomst te ont wikkelen. Europa moet kiezen voor levenslang leren. Om te voorkomen dat het economi sche, technologische en ten slotte ook het politieke zwaar tepunt naar de Aziatische lan den verschuift dienen de be schikbare talenten veel beter te worden gebruikt. „Dit ver eist een ingrijpende mentali teitsverandering en een aan passing van het Europese on derwijsstelsel", zei De Smit. Prof.dr. L. Engels, rector mag nificus van de universiteit in Groningen, besprak de relatie tussen wetenschappelijk on derwijs (wo) en hoger beroeps onderwijs (hbo). Hij zei dat de zeer grote afstand van vroeger in korte tijd zo sterk is ver minderd dat men zich wel moet afvragen of, en zo ja waarin ze van elkaar onder scheiden moeten blijven. Het is volgens hem volkomen zin- loos over identiteit, fusie of in tegratie te praten zolang de hogescholen niet de gelegen heid hebben gekregen zich te profileren. Pagina 7: Van Lede: studen ten moeten meer gaan lenen. regen ongemfyseem ssen EIDEN Longemfyseem an mogelijk een halt worden 30 'egeroepen door toediening an de stof antileukoprotease \.LP). Een tien jaar durend nderzoek van het Acade- i en lisch Ziekenhuis Leiden Dms \ZL) heeft dit aangetoond, 'gal 'an" i Nederland overlijden larljks 2000 mensen aan lon- :en. emfyseem, aldus de project or- ;ider van het onderzoek, dr. pe- .A. Kramps, in het tijdschrift |?jj^ licero van het AZL. Longem- 35 yseem is een ziekte waarbij e elasticiteit uit de longen erdwijnt. Steeds meer long- laasjes sterven af, waardoor ,g#n et proces van zuurstofopna-. 0.1 ie en koolzuurafgave vermin- q2 iert. Deze ziekte komt veel i oor bij rokers. De ziekte be- 1 loort tot de groep longaandoe- 0 6 |ingen die bekend staan onder o.'i je naam CARA. Antileukop- q 2 jotease (ALP) is een natuurlij- o' e remmer. Deze stof wordt in o je longen geproduceerd. Het o jleek dat er een verband ge- o.i egd kon worden tussen de o nate van emfyseem en de pro- o luktie van ALP door de long. o.i Folgens Kramps speelt ALP 2 len rol bij de bescherming van o' Ie longblaasjes. 4 n een gezamenlijk onderzoek net buitenlandse onderzoeks- o lentra werd vervolgens gecon- j? ,'ludeerd dat dit ALP een zeer n krachtige werking heeft en 5 >ok de afbraak van de elasti- Iche vezels afremt. ALP remt n stopt de vorming van emfy- eem, maar het geneest niet. .mfyseem voorkomen kan waarschijnlijk wel met ALP. )it is van groot belang voor de irfelijke emfyseempatiënten. DEN HAAG Demissionair minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid vindt dat de bouw- en wegen- bouwsector meer etnische minderheden in dienst moet ne men. Zijn ministerie is bereid een plan om dit te bewerkstel ligen financieel te steunen. De bewindsman zei dat vandaag tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers (NVWB) in Den Haag. Hij wees er op dat in de grond-, water- en wegen bouwsector nauwelijks mensen van buitenlandse herkomst werkzaam zijn. Dat geldt ook voor andere sectoren van de bouw, zo blijkt uit een onderzoek van het ministerie, aldus De Koning. Veel allochtone jongeren volgen een LTS-opleiding en zou den dus kunnen instromen in de gebruikelijke opleidingen voor de bouw. Kennelijk bestaan er belemmeringen die die instroom in de weg staan, zo concludeerde De Koning. Hierdoor loopt de bouw een steeds belangrijker deel van het arbeidsaanbod mis, zo zei hij. Bovendien missen allochtone jongeren een goede loopbaanmogelijkheid. drijvende tentoon stelling te zien. )E KNOLLEN Toon Hermans komt niet naar Den Haag DEN HAAG De voorstellingen van de one-manshow van Toon Hermans die op dinsdag 19, woensdag 20 en vrijdag 22 sep tember in de Koninklijke Schouwburg zouden worden gegeven, gaan om artistieke redenen niet door. Wie zich al een kaartje voor één van de shows had aangeschaft, kan dat terugbrengen en het geld terugkrijgen. Voor de landelijke tournee van Toon heeft de afgelasting geen gevolgen. Op 4 oktober gaat de voorstelling in Heerlen in pre mière. Den Haag moet wachten tot maart. Hermans' manager Wout van Liempt zegt dat vooral problemen van organisatori3che !ard het uitstel hebben veroorzaakt. „Door de vakantieperiode waren niet alle medewerkers volledig inge speeld. We wilden ons publiek geen slechte voorstelling geven". Wapenoogst Zelfs een kleine raketwerper hoort bij de oogst aan wapens die sinds 1 september bij de politie in Utrecht is ingeleverd. Met ingang van deze maand kunnen particulieren straffeloos hun verboden wapens bij de politie kwijt. Behalve het anti-tankwapen dat deze politieman in de hand houdt, was er een tafel vol messen en vuurwapens. foto: anp WINST VALT 87 MILJOEN LAGER UIT DEN HAAG De PTT heeft vorig jaar wat min der winst geboekt. In het laatste jaar als staatson derneming bleef het posi tieve bedrijfsresultaat op 1,28 miljard gulden ste ken. Dat is 87 miljoen minder dan in 1987. Dit blijkt uit het vandaag ver schenen jaarverslag van de PTT. Zowel in de sector post als te lecommunicatie ging het min der goed. De winst van post daalde met 21 miljoen tot 109 miljoen gulden. Het positieve saldo van telecommunicatie zakte met 66 miljoen naar ruim 1,17 miljard gulden. De bedrijfsleiding van de PTT had voor 1988 aanvankelijk gerekend op een bescheiden winststijging. Maar doordat het proces naar de inmiddels doorgevoerde verzelfstandi ging duurder is uitgevallen dan verwacht, kwam deze voorspelling niet uit. Ook de reorganisaties bij de postdis- tricten en extra investeringen in het telefoonnet hebben veel geld gekost. De automatisering bij de post verwerking en bij de loketten van de postkantoren heeft in middels vruchten afgeworpen. De PTT profiteerde daarnaast van de gunstige ontwikkelin gen binnen de Nederlandse economie, die leidden tot meer post- en telefoonverkeer. De PTT voorziet dat door het vervallen van de EG-grenzen in 1992 de concurrentie op de Nederlandse markt scherper wordt. De snelle technologi sche veranderingen bij Tele com zullen grote investeringen vergen. Het bedrijf verwacht tegelijkertijd meer mogelijkhe den tot samenwerking met an dere bedrijven in de Europese Gmeenschap. Uit de jaarcijfers blijkt dat het binnenlandse postverkeer vo rig jaar met 6 procent (307 mil joen stuks) groeide ten opzich te van 1987. Deze toename komt voor het grootste deel voor rekening van de partijen- post. De PTT behandelde ook wat meer losse post, maar de stijging hier was slechts ge ring. Loketten Aan de loketten van de post kantoren werden 11 miljoen transacties meer verricht (plus 5 procent). Oorzaak was de uitbreiding van de werkzaam heden voor de Postbank, zoals distributie van girobetaalkaar ten en giromaatpassen. Door de sterke groei van het aantal betaal- en geldautomaten zal de komende jaren het aantal geldhandelingen aan de loket ten echter flink dalen. De bezorgtijd van brieven en kaarten van particulieren ver beterde. Volgens cijfers van een extern onderzoeksbureau wordt 90 procent van deze post de volgende dag bezorgd, een stijging van 4 procent. De PTT verspreidt ook steeds meer on- geadresseerd drukwerk (recla me). Voor dit jaar wordt met een stijging van 25 procent re kening gehouden. In de sector telecommunicatie investeerde de PTT vorig jaar bijna 2 miljard gulden, 26 pro cent meer dan in 1987. Het geld werd onder meer besteed aan uitbreiding van het tele foonnet en telefooncentrales in de regio's Amsterdam en Utrecht, waar zich veel storin gen voordeden. Het aantal gevoerde telefoon gesprekken nam verder toe. Telefoneren naar het buiten land steeg naar verhouding het meest in populariteit (plus 17 procent). Er werd vooral meer gebeld naar de Verenig de Staten en het Verre Oosten. Het aantal telefoonaansluitin gen in Nederland kwam uit op ruim 6,4 miljoen, een stijging van 232.000. Ér was verder een grote vraag naar semafoons (piepers): het aantal aansluitin gen hierop steeg met 52.000 naar bijna 170.000. Het bedrijfsleven toonde een toenemende belangstelling (66 procent) voor het datanet van de PTT dat bestemd is voor het versturen van computerin formatie. Er was een daling van het aantal abonnees op Viditel, de op bedrijven toege spitste videotekstdienst van de PTT. Arbeidsplaatsen Het aantal werknemers bij de PTT daalde in 1988 met 664 tot een totaal van 93.964. Deze te rugloop heeft te maken met de een jaar eerder voorziene af name van de werkgelegenheid bij telecommunicatie. Door nieuwe technologische ont wikkelingen bij het onderhoud van centrales bijvoorbeeld moeten over een periode van vijf jaar zo'n 5000 arbeidsplaat sen verdwijnen. Dit gebeurt zonder gedwongen ontslagen. De nieuwe PTT-organisatie is van start gegaan met een schuldenlast van 7,4 miljoen gulden aan de Staat. Een le ning van 4.9 miljard gulden moet met ingang van 1992 worden afgelost. De aflossing op een achtergestelde lening van 1,6 miljard gulden begint in 1999. De PTT kan de Staat voorstellen doen om ten hoog ste 750 miljoen gulden van deze lening om te zetten in aandelen. Het aandelenkapi taal is nu 4 miljard gulden en bestaat uit veertig miljoen aan delen van de Staat van elk no minaal 100 gulden. LEEUWARDEN Ferdi. E., de ontvoerder en moorde naar van Gerrit Jan Heijn, krijgt jurische bijstand om zijn tbr-behandeling te be spoedigen. Hij heeft enkele maanden ge leden de hulp ingeroepen van specialist mr. W. Anker. Voor de behandeling begint moet E. eerst een deel van zijn 20-jari- ge gevangenisstraf uitzitten. In de regel gebeurt dat als maxi maal tweederde van de opge legde celstraf is uitgezeten, al dus Anker. E. wil echter zo snel mogelijk behandeld wor den. Mr. Anker is geen voor stander van de combinatie lan ge gevangenisstraf en tbr. Hij Dinsdag 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverteermogetijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. CeidócSouAont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3