Poolse primaat: nieuwe onderhandelingen over klooster Auschwitz Vertaalchaos bij stichtelijk lied Êcidóc Qowuvnt kerk wereld Evangelische christenen stigmatiseren" beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeGoivtfwt MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 2^ Nieuwtestamentische verhalen Kees de Kort onderscheiden BERLIJN Een boek met Nieuwtestamentische verhalen van de hand van de Nederlandse kunstenaar Kees de Kort is uitge roepen tot „een van de beste boeken in de DDR". De bundel kreeg de eerste prijs in de categorie kinderliteratuur. De jaar lijkse wedstrijd wordt uitgeschreven door de vereniging van Duitse boekhandelaren in Leipzig. Het boek, met illustraties en een zeer korte tekst, is uitgegeven door het bijbelgenootschap in de DDR, dat in 1983 een prijs won voor de uitgave van Mar tin Luthers Nieuwe Testament. Kees de Kort (56) begon onge veer 25 jaar geleden met zijn illustraties van bijbelverhalen, die aanvankelijk bedoeld waren voor verstandelijk gehandicapte kinderen. De kunstenaar uit Bergen (NH) heeft inmiddels 28 bijbelverhalen getekend. Mgr. Simonis hekelt „fanatisme" joodse betogers ZEIST De acties van „zeer fanatieke joden" hebben volgens kardinaal A.J. Simonis de situatie rond het omstreden klooster in Auschwitz „opgehitst". Een „hele boel joden" zijn het niet eens met deze acties, die in Polen „veel kwaad bloed hebben gezet", al dus mgr. Simonis vrijdag avond tijdens een verga dering van de Diocesane Pastorale Raad Utrecht. Tijdens een demonstratie van honderdvijftig joodse demon stranten zaterdag voor de nuntiatuur waar weer op de ramshoorn werd geblazen in Den Haag heeft de voorzitter van de Nederlandse Zionis tenbond, drs. Y. Moed fel uit gehaald naar de uitspraken van kardinaal Simonis. „De kardinaal weet niet waar hij het over heeft", aldus Moed. „Hij heeft er geen flauw be nul van. Zijn woorden' zijn van een zeldzame brutaliteit. Ik vraag me af met hoeveel joden hij erover gesproken heeft". De Amsterdamse liberale rab bijn D. Liliënthal, die samen met twee orthodoxe collega's de bijeenkomst bijwoonde, achtte Simonis' woorden „van het niveau van kardinaal Glemp", die verleden week fel uithaalde naar de joodse demonstranten in Auschwitz. De aartsbisschop van Utrecht zei goed te kunnen begrijpen dat zijn collega Macharski van Krakow na de acties van Amerikaanse joden „een adempauze heeft ingelast". Hij verwacht dat de afspraken over de verplaatsing van het klooster na de nodige rust ge woon zullen worden nageko men. „Afspraken zijn afspra ken". „Wij moeten de gevoe lens van joden omtrent Auschwitz heel goed begrij pen. Dat is onze plicht", aldus Simonis. „Maar we moeten ook proberen de Polen te be grijpen. Auschwitz is het sym bool van afschuwelijk leed van de joden, maar ook van de Polen". De joodse demonstranten zijn in juli „zeer provocerend" op getreden, vindt Simonis, om dat zij het kruis bij het kloos ter wilden verwijderen. „Kom je aan het kruis, dan kóm je aan het Poolse volk". Kardinaal Macharski is vol gens Simonis „misschien on der pressie" van zijn collega's Decourtray, Lustiger en Dan- neels in 1987 akkoord gegaan met de verplaatsing van het Karmelietessenklooster. Hij zou bovendien „zwaar onder schat" hebben dat deze bin nen twee jaar (voor 22 februa ri 1989) gerealiseerd moest zijn, aldus Simonis. Hij wijst erop dat het in Polen heel moeilijk is om aan bouwver gunningen en bouwmateriaal te komen. De Poolse regering heeft onlangs bekendgemaakt dat pas in maart 1989 een bouwvergunning is aange vraagd voor een ander onder komen voor de zusters. OJEC Het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland wil een positief signaal van de hoogste leiding van de Rooms-Katholieke Kerk over het klooster in Auschwitz. „Het klooster hoeft niet van daag of morgen verplaatst te worden, maar wij willen de toezegging dat de RK Kerk zich aan de overeenkomst houdt," aldus H.M. Gelder- blom-Lankhout. Zij behoorde tot een OJEC- delegatie die vrijdag een ont moeting had met de pauselijk pronuntius in Nederland, mgr. A.J. Backis. Hij deed de toezegging dit pleidooi in het Vaticaan aan de bevoegde in stanties voor te leggen. Ook wees de pronuntius op de veroordeling van de jodenver volging door de paus. Paus mag niet over China vliegen ROME - De Volksrepubliek China weigert toestemming te ver lenen voor een vlucht over China wanneer paus Johannes Paulus II volgende maand enkele Aziatische landen bezoekt. De paus zal op zijn 44e buitenlandse reis van 6 tot 16 oktober Zuid-Korea, Indonesia en Mauritius bezoeken. Het is niet dui delijk waarom er ditmaal over China gevlogen zou moeten worden. Tijdens het pausbezoek aan Zuid-Korea in 1984 was dit niet nodig. De regering in Peking dwong in 1957 de Rooms- Katholieke Kerk in het land alle banden met Rome te verbre ken. De Chinese Patriottische Katholieke Vereniging, die nau we banden met de communistische regering onderhoudt, er kent de paus niet. Omgekeerd weigert het Vaticaan bisschops benoemingen van deze kerk te erkennen. De kleinste zondaars doen de grootste boete Marie van Ebner-Eschenbach SNELLE VERPLAATSING NU ONMOGELIJK' ROME - De Poolse kardi naal Jozef Glemp wil nieuwe onderhandelin gen over het Karmelie tessenklooster in Ausch witz. De vier kardinalen die twee jaar geleden met het Joods Wereldcongres overeenstemming bereik ten over verplaatsing van het klooster, waren daar toe volgens hem niet be voegd. De Poolse primaat zegt dit in een interview dat zaterdag in een aantal Italiaanse kranten is verschenen. Glemp wil dat de nieuwe onderhandelingen worden gevoerd door „be voegde mensen en niet door kardinalen die de zaak niet begrijpen". Aartsbisschop Ma charski van Krakow, een van de vier kardinalen, heeft vol gens Glemp „de situatie niet begrepen. Hij vertegenwoor digt alleen de kerk van Kra kow, terwijl het probleem veel verder reikt". De andere vertegenwoordi gers van de RK Kerk waren de. Franse kardinalen Jean- Marie Lustiger en Albert De courtray en de Belgische kar dinaal Godfried Danneels. Zij hebben gisteren laten weten dat het akkoord van Genève, waarin staat dat het klooster voor 22 februari 1989 moet worden verplaatst, moet wor den nageleefd. „Als vier kar dinalen, onder wie de aarts bisschop van Krakow, niet bevoegd zijn om de RK Kerk te vertegenwoordigen, wie is dat dan wel", zo vragen de drie zich af. De kwestie rond het klooster op het terrein van het voor malige concentratiekamp kan volgens Glemp alleen met ge duld worden opgelost. „In menige joodse kring is men door de nervositeit gegrepen. Misschien zullen mijn inzich ten niet bevallen, maar deze kringen hebben veel invloed in de massamedia", aldus Glemp, die vorige week zater dag woorden van gelijke strekking sprak. De Poolse kardinaal Fraciszek Macharski (links) de Franse kardinaal Roger Etchegaray die door de paus speciaal was afgevaardigd en de Franse jood David Asseloune gisteren in gebed op de slotdag van het werelerldvredesgebed in het voormalige concentratiekamp Auschwitz- Birkenau. foto: ap Hij haalde toen, tijdens een manifestatie in Czestochowa, fel uit naar Amerikaanse joodse demonstranten bij het klooster. De primaat voegde daar nu aan toe: „We zijn hier in Polen. We zijn hier thuis, en geen enkele buitenlander kan zich veroorloven tot ons te komen en te zeggen dat er iets verplaatst moet worden". De primaat onderstreepte nog eens „dat er in Polen een stemming is ontstaan, die een snelle verplaatsing van het klooster onmogelijk maakt". Geen opdraeht paus Het Vaticaan heeft zaterdag ontkend dat Paus Johannes Paulus II Poolse kerkleiders de opdracht heeft gegeven het akkoord van Genève te res pecteren. Het Joods Wereld congres in New York liet vrij dag weten dat volgens „Vati caanse bronnen" de paus per soonlijk zou ingrijpen in het conflict. Er is echter volgens de woordvoerder van het Va ticaan „geen recent nieuw ini tiatief van de kant van de Heilige Stoel in deze zaak". De paus „lijdt erg" onder de polemiek om het omstreden klooster, wist de Westduitse bisschop Karl Lehmann na een bezoek aan het Vaticaan te melden. „Ik geloof dat hij alles doet om een passende oplossing te vinden", aldus de voorzitter van de Duitse bis schoppen. Kardinaal Ma charski heeft, vermoedelijk om die reden, donderdag een bezoek gebracht aan het Vati caan. De aartsbisschop van Krakow heeft zich tijdens de wereld gebedsdag voor de vrede, die ter gelegenheid van de her denking van het begin van de Tweede Wereldoorlog in Po len werd gehouden, uitgespro ken tegen „elke vijandigheid en haat jegens de joden". Hij deed bij het kamp Auschwitz een oproep voor „vrede en voor respect voor de waardig heid en de rechten van de Eerder had ook paus Johan nes Paulus II, oud-aartsbis schop van Krakow, de leiders van 'de wereldgodsdiensten in Warschau via het televisie scherm opgeroepen tot een to tale afschaffing van de oorlog. Joodse vertegenwoordigers bleven uit protest weg bij de herdenkingsbijeenkomsten. DIRECTEUR YOUTH FOR CHRIST: DRIEBERGEN Evan gelische christenen stig matiseren te veel, vindt directeur Niek van Exel van de evangelische jon gerenorganisatie Youth for Christ. Zijn ze het er gens niet helemaal mee eens, dan wijzen ze het af, terwijl ze vaak niet goed op de hoogte zijn. Zo reageert Van Exel op een vraag van de evangelische maandkrant Uitdaging naar zijn betrokkenheid bij de or ganisatie van de Kerkendag op 16 september. Hij betwijfelt of de Evangelische Alliantie (EA) begin dit jaar slechts om „organisatorische redenen" het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping voor gezien hield. „Men vond zich onvol doende in staat gesteld het ei gen geluid te kunnen laten horen. Dat spijt mij heel erg", aldus Van Exel. Hij vindt het kenmerkend voor evangelische christenen dat zij hun identiteit vooral binnen de eigen kring willen beleven. Zij doen geen poging die identiteit te gebruiken binnen het conciliair proces. „Probeer het dan tenminste! De Kerkendag is een experi ment; je hoeft er toch niet voor de volle honderd procent gelukkig mee te zijn". De directeur van Youth for Christ, aangesloten bij de EA, doet mee aan de voorberei ding van de liturgische vie ringen tijdens de Kerkendag. Deze bijeenkomst in Utrecht, die naar verwacht 16.000 mensen zal trekken, moet het nationale hoogtepunt worden van het wereldwijde bezin ningsproces over gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping. Lutherse Kerk in VS blijft oecumene trouw CHICAGO De grootste Lutherse Kerk in de Ver enigde Staten blijft lid van de landelijke Raad van Kerken (NCC) en van de Wereldraad. Dit heeft de eerste algemene vergadering van deze kerk, die vanaf 1 januari 1988 de voortzetting is van drie afzonderlijke lu therse kerken, met grote meerderheid besloten. Secretaris-generaal Emilio Castro van de Wereldraad en president Patricia McClurg van de NCC, beiden naar Chi cago gereisd om het onheil te keren, deden een hartstochte lijk beroep op de Lutheranen om niet uit de oecumene te stappen. Uiteindelijk stemden niet meer dan twintig van de duizend afgevaardigden tegen oecumenische betrekkingen. Slechts een van de drie kerk genootschappen waaruit de Evangelisch-Lutherse Kerk van Amerika werd gefor meerd, was lid van zowel de NCC als de Wereldraad. Bij de oprichting van de ELCA in 1987 werd afgesproken dat de nieuwe kerk lid van beide oe cumenische organisaties zou blijven totdat de algemene vergadering er een uitspraak over zou doen. In de Verenigde Staten werd de uitslag van deze stemming met enige spanning tegemoet gezien. Beide oecumenische organen, die hun aanhang on der de traditionele kerken hebben, staan onder kritiek. I Gereformeerden willen autoloze zondag in het hele Westland DE LIER Westland moet het toonbeeld worden van mi lieu-vriendelijkheid. Daarom buigen de moderamen van de gereformeerde kerk in De Lier zich vanavond over de vraag hoe alle kerken in de omgeving kunnen worden be trokken bij het intiatief van ds. Van Die om elke eerste zondag van de maand de auto te laten staan. Begin augustus zijn twee kerken begonnen met de actie. P. Ridder, voorzitter van de kerkeraad, telde gisteroch tend tijdens de tweede actie dag „in de gauwigheid" een stuk of tien auto's. „En de Vredekerk in De Lier zit zon dags toch al gauw vol met 400 mensen. We mogen, gezien de weersomstandigheden, erg te vreden zijn". Ook in plaatse lijke kerkbladen staan over wegend positieve reacties. Zelfs RPF-lijsttrekker M. Leerling heeft het voorbeeld van De Lier in zijn verkie zingscampagne opgenomen. „Ook de kerkgangers van de r.-k. kerk aan de Van Rijn straat in De Lier hebben dit keer meegedaan", zegt Ridder trots. „Bij hun heb ik name lijk maar een paar auto's voor de deur zien staan". Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Suameer J. Ariessen, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Heinenoord (toez.) Th.W.H. van der Heijden te Noordhorn en Niezijl en Saaksum. Gereformeerde Kerklen vrijge- Beroepen te Grijpskerk i.c.m. Niezijl K. van den Geest te Alblasserdam en Nieuw Lekkerland. Bedankt voor Giessendam en Neder-Hardinxveld J. Geersing te Hengelo (O). COMMISSIE MOET ORDE OP ZAKEN STELLEN ROTTERDAM In som mige kerken schieten de tranen je in de ogen bij het zingen van een stich telijk lied. Niet zozeer vanwege de inhoud, maar door de knullige verta ling. Sterker nog, er zijn zelfs gemeenteleden die lied X weigeren te zingen omdat tekstdichter, broe der Y er poëtisch niks van heeft gebakken. „Dat is niet alleen jammer; het kan zo niet langer", zegt Jan Visser (49) uit Rhe- nen. Op initiatief van Continental Sound uit Rotterdam is een vertaal commissie voor geestelij ke muziek opgericht. Vis ser -leraar Nederlands - is freelance voorzitter. In de commissie zitten verte genwoordigers van de Stich ting Opwekking, Jeugd met een Opdracht, Youth for Christ en een paar grote, af zonderlijke gemeenten. De meeste organisaties komen uit de evangelische hoek. De drie eerstgenoemden zijn volgens Visser „de grootste gebrui kersgroepen van liederen". De meeste andere kerken in Nederland hebben eigen mu zikale (tucht)raden. Selectie De nieuw opgerichte commis sie heeft zich tot taak gesteld hedendaagse vertalingen te verzamelen en op kwaliteit te selecteren. Men hoopt dat de uiteindelijk te kiezen „beste" versie in Nederland door de kerken wordt aangehouden. Ook door gemeenten met ei gen bundels. Van psalmen en gezangen blijven de vertalers af. Ook liederen die de afgelo pen 25 iaar zijn uitgebracht worden bij het oude gelaten. „Daar is geen beginnen aan", volgens Visser. Maar num mers die de individuele kerk ganger ergens oppikt - bij voorbeeld van een gospel-el pee of tijdens vakantie in het buitenland - worden in de toekomst door de vertaalcom missie aan een keuring onder worpen. Nog veel te vaak worden teksten goedbedoeld vertaald en vervolgens door de plaatselijke zondagschool of het jeugdkoor ingestudeerd, zonder rekening te houden met kwaliteitseisen aan de tekst. „Dat is het grote pro bleem", zegt Visser. „De tekst is meestal erbarmelijk slecht. Soms worden liederen een paar kilometer verderop door kerkgangers op een geheel andere tekst gezongen. Dat kan niet. In het verleden heeft Continental Sound re gelmatig reacties gekregen van gemeenteleden die elkaar bezoeken en op dezelfde me lodie iets heel anders zingen. Dat is niet alleen storend, af zonderlijke vertalingen gaan bovendien een eigen leven leiden. En van eenduidigheid is absoluut geen sprake. En wat mij persoonlijk erg aan spreekt, is dat christenen van allerlei rangen en standen op een gegeven moment hetzelf de lied kunnen zingen. Daar mee moet een begin worden gemaakt". Karakter Maar de veelkleurige teksten geven afzonderlijke kerken juist een eigen karakter. Vis ser: „Dat klopt, maar het godsdienstig beleven bestaat gelukkig uit meer dan het zingen van een mooi lied. Veel te veel kerken zien her druk- en auteursrechten over het hoofd. Bovendien vinden wij, dat oorspronkelijke dich ters tegen amateur-vertalers moeten worden beschermd. Stel je voor, ik schrijf een boek dat in het Engels wordt vertaald en ontdek vervol gens dat de inhoud van geen kant deugt. Dat leidt onher roepelijk tot frustratie". Om dat dit nooit de bedoeling kan zijn van een stichtelijk lied, zet de commissie een netwerk van vertalers op. „Dan kun nen de buitenlandse tekst dichters eventueel zelf kiezen wie hun lied mag vertalen. Mettertijd organiseren we ook een soort vertaaldag waarop we aan vertegenwoordigers uit kerken en andere belang stellenden informatie geven. Op zo'n dag kunnen we ook componisten uit binnen- en buitenland met vertalers in contact brengen. Het gospel wereldje is niet zo groot. We schakelen jeugdkoren in om de teksten muzikaal te laten beoordelen. Over een tijdje worden onder het stofzuigen of op de fiets spontaan alle maal verantwoorde teksten gezongen. Heerlijk". JOEL BATENBURG Debat zonder nieuw gezichtspunt^ CDA-aanvoerder Ruud Lubbers liet PvdA-lijsttrekker Wimt ei Kok voorgaan bij het binnenlopen van de studioruimte, waa^ zi zaterdag het debat tussen de twee opponenten werd gehou- p den. Dat zal Lubbers niet hebben gedaan omdat hij een goe-'e de opvoeding heeft genoten en Kok bijna een jaar ouder is**- Het was slechts deeerste aanwijzing dat Lubbers zich had^.1 voorgenomen de kiezers niet teleur te stellen en een mild^i d houding in acht te nemen tegenover Kok. Maar het legertjeto adviseurs, waarmee Kok zich tot op het laatste moment vóórige het debat liet omringen, had de PvdA-lijsttrekker kennelijk^ eveneens op het hart gebonden zich vooral niet onheus op teJ stellen. Zo werd het debat zeker geen gevecht tussen twee kemphanen. In zijn rol van wijs en ervaren staatsman scoorde Lubbe: op punten toen hij Kok vermanend herinnerde aan de slech te politiek van het kabinet-Den Uyl, waarvan de huidigi premier zelf als jeugdige minister van economische zaken deel heeft uitgemaakt. „Wij dachten dat we zelf de economi sche groei konden maken en we begonnen op voorhand het geld al uit te geven". Vervolgens verwees Lubbers naar een andere socialistische premier, die wél een verstandig beleid heeft gevoerd: „In de tijd van Drees werd er eerst verdiend en dan pas uitgegeven'. MAAR het bleef een rustig en beheerst debat, zelfs toen in terviewer Paul Witteman (van de VARA) er wat vuurwerk in trachtte te brengen, door de kwestie-Kuwayt er met de haren bij te slepen, een zaak waarin premier Lubbers twee maanden geleden belangenverstrengeling werd verweten. Hadden bepaalde uitlatingen van Kok tijdens de verkiezings-1 campagne betrekking op die kwestie, wilde de interviewen weten. Maar terwijl Lubbers het hoofd koel hield en de kwestie zeker niet uit de weg ging, liet Kok blijken dat die poging een wending in het debat te brengen zelfs hem te ver ging. „Alles wat over die kwestie gezegd kon worden is te| berde gebracht tijdens fret kamerdebat", aldus hield de„,, PvdA-lijsttrekker met grote beslistheid vol. OPINIEPEILER Maurice de Hond, die zich kennelijk niet^ geremd voelt door de regelmatig aan het licht tredende grote ncj verschillen tussen de bevindingen van zijn bureau, Inter/ View, en die van het NIPO, was er als de kippen bij om deinc kijkers uit te leggen wie de overwinnaar was van het debat. Lubbers heeft het wat beter gedaan dan Kok, aldus Maurice de Hond, maar omdat de verwachting was dat Lubbers als de}e(j grote overwinnaar uit het debat zou komen heeft Kok ge-,n wonnen op punten en is het dus eigenlijk gelijk spel gewor-,ve den. nd ;isc WIJ delen zijn mening niet en we zullen daarin niet de eni-jk gen zijn. In het debat zijn geen nieuwe standpunten naar vo-du( ren gekomen. Het werd door de interviewers van KRO.edr NCRV en VARA op een onhandige manier in mootjes ge-erl hakt. Kok beaamde aan het slot een opmerking van Lubbers, en dat hij graag nog even zou zijn doorgegaan, maar de STERe maakte dat onmogelijk. Hooguit kan gezegd worden dat bei-?i de politici het onderspit hebben gedolven tegen de tv-recla- me. °lg' ers— ch4 cen^ mi- Perioden met zon DE BILT (KNMI) Deze week komen er flinke perio den met zon. Bovendien blijft het droog. Er is weinig wind, hij is zwak of matig en waait uit uiteenlopende richtingen. Het rustige, droge en vrij zon nige weer hangt samen met het in betekenis toenemen van een omvangrijke hogedrukzo- ne boven de Oceaan. Het zwaartepunt ervan lag eerst ter hoogte van de Azoren, maar verplaatst zich naar het noorden en wordt de komende dagen boven onze omgeving verwacht. De hele week blijft het bepalend voor het weer in Nederland. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig tot en met morgen: Noorwegen en Zweden: Langs de Noorse westkust en in het noordelijk deel van Skandinavië wisselvallig met vooral in west- Noorwegen soms regen Middagtemperatuur 13 tot 16 raden. In het zuidelijk deel van kandinavie dat oost van de Noorse bergen ligt flinke perioden met zon en hoofdzakelijke droog, in de mid dag 16 tot 20 graden. Denemarken: Perioden met zon afge wisseld door wolkevelden, waaruit soms wat lichte regen of motregen kan vallen Middagtemperatuur meest 17 tot 19 graden. Ierland, Schotland en Engeland: In het grootste deel van Ierland, het noorden en westen van Schotland en noordwest-Engeland in het algemeen veel bewolking en vooral meer naar het noorden en westen af en toe re gen. Middagtemperatuur 15 tot 19 graden. In zuidoost Schotland en grootste deel van Engeland overwe gend droog en vooral meer naar het zuiden perioden met zon. Middag temperatuur tussen 18 en 21 graden. België en Luxemburg: Droog weer. Vrij zonnig, vooral in het noorden soms ook wolkenvelden. Middagtem peratuur van 18 tot 20 graden, mor gen 20 tot 23 graden West-Duitsland: In het noordelijke deel benoorden Hannover wolken velden, afgewisseld door opklarin gen. Voornamelijk in Sleeswijk-Hol- stein mogelijk wat regen. Middag temperatuur 17 tot 20 graden Elders geleidelijk meer opklaringen en droog, in het zuiden bij de Alpen eerst echter bewolkt en mogelijk eni ge regen. Temperatuur 19-23 graden. Morgen in het zuidwesten warmer Zwitserland en Oostenrijk: In het grootste deel van Oostenrijk en noordoost-Zwitserland veel bewol king en soms wat regen en in oost- Oostenrijk mogelijk een bui. In zuid west Zwitserland vrij zonnig. Mid dagtemperatuur op laaglandniveau en in de dalen aan de noordzijde van de Alpen 16 tot 19 graden, in zuid oost-Oostenrijk en ten zuiden van de Alpen 21-27 graden. zon. Middagtemperatui graden landinwaarts i noord-Joegoslavië via 25 graden i het midden en langs de Adria tot graden in het zuiden. GriekenlandIn noord-Griekenland en in mindere mate op de Pelopone-I sos enkele regen of onweersbuien, het meest in bergachtige gebieden. In zuid-Griekenland en langs de west- Vi Frankrijk: In het noordoosten wol kenvelden, maar later meer zon. Droog. Elders overwegend zonnig. Bij de Pyreneëen mogelijk een on weersbui. Middagtemperatuur tussen I 19 graden in het noordoosten en g langs de Kanaalkust via 24 graden in het zuidwesten en midden, tot 27 30 graden in zuid-Frankrijk. 3 Spanje en Portugal: In noord-en oost- n Spanje vrij zonnig, maar in de berg streken plaatselijk een onweersbui en 1 langs de Spaanse noordkust soms laaghangende bewolking in Portugal en het zuidwestelijke deel van Span- je, meer bewolking en plaatselijk re gen of onweersbuien, het meest land- p inwaarts in bergachtige streken. E Langs de Middellandse Zee benoor- den Valencia zonnig. Middagtempe ratuur meest 25 tot 29 graden. Langs de noordkust 22-26 graden, landin waarts in het zuiden echter tot 35 1 WEERRAPPORT O! Italië: Veranderlijk bewolkt en op veel plaatsen nog een regen of on weersbui, morgen vanuit het westen zonniger en vrijwel geen buien. Mid dagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 29 graden in het zuiden. Joegoslavië: Op veel plaatsen flinke regen- of onweersbuien, soms met aanzienlijke neerslaghoeveelheden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2