Krickstein maakt einde aan zegetocht Haarhuis Hockeysters stellen teleur 153 sporters p doping betrapt Lachwekkende honkbalscore ^ignon woedend ia afkeuren stuur Abdi Bile snel op 1500 meter - ■TV -4PORT i r Cekbe Commit MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 ,N JUAN Ben Johnson was de bekendste, maar de nadese sprinter was in 1988 slechts een van de 1153 op gebruik van dope betrapte sportmensen. Dat cijfer kte het IOC tijdens het congres in San Juan bekend, de door het IOC erkende laboratoria werden vorig r 47069 urine-monsters onderzocht. Bij 2,45 procent, 3 sportmensen, bleek een of meerdere verboden mid- en in de plas te zitten. De tendens is daarmee stijgend. 1986 en 1987 waren de percentages 1,89 (623 uit 32982) 2,25 (854 uit 37882). anabole steroiden zijn het populairst onder de gebrui- s. In 791 „positieve" gevallen ging het om anabolen, ndralon (304), testosteron (155) en stanozolol (89) volg- i. Het laatste produkt werd gevonden in de urine van Johnson. SAVIGNY Drie dagen voor de eerste ontmoeting van de Nederlandse honk ballers met Italië zijn de werpers uitge rust en de slaglieden warm. Manager Jim Stoeckel benutte de derde groeps wedstrijd van het Europese titeltoernooi als een veredelde slagtraining. Tien homeruns en 29 honkslagen (en vijf veldfouten) brachten in Savigny te gen Groot-Brittannië een lachwekken de uitslag van 35-0 op het bord. Daags tevoren had Nederland, dat de twee jaar geleden veroverde titel verdedigt, zich in Sarcelles tegen België opmerkelijk Gary Sewell is net iets eerder bij het honk dan de bal in de hand- minder gretig getoond: 3-0. schoen van René Rijst. foto: anp Drie van de tien tikken over de omhei ning van het buitenveld kwamen op naam van Elton Wilson. De speler van ADO mocht in de vierde slagbeurt zelfs twee keer op zijn gemak de tocht langs de honken maken. Omdat Nederland al in de eerste beurt ruim afstand had genomen, liet Stoec kel na starter Eric de Vries nog vijf werpers opdraven. Elke veldbeurt werd met een nieuwe pitcher begonnen. Te gen de Belg Luc van Droogenbroeck was De 35-0 tegen Groot-Brittannië is geen record. België werd in 1960 te Antwerpen met 43-5 weggeslagen. De ontmoeting daarna verschenen de Bel gische ploeg op het veld met een span doek met een smeekbede om genade. Jan Timman niet automatisch in wereldcup schaken DEN HAAG Jan Timman, Jonathan Speel man en Arthur Joesoepov, die allen nog een kans maken wereldkampioen Gari Kasparov te mogen uitdagen, hebben zich niet direct kunnen plaatsen voor de tweede wereldbeker- serie schaken, die in het seizoen 1991/92 wordt gehouden en opnieuw zes toernooien zal om vatten. Dat voorrecht is alleen weggelegd voor de eerste zes van het eindklassement: winnaar Kasparov, die daarmee 100.000 dollar op zijn rekening schreef, Karpov, Ehlvest, Salov, Lju- bojevic en Nunn. Timman haalde ondanks zijn zege in Rotterdam te weinig punten om zich direct te kwalificeren. Itthieu Hermans gaat als winnaar over de streep in de eerste ippe van de ronde van Catalonië. foto epa 1 flUSSEL Voor de o- jrt van de grote Prijs ele Idy Mercks in Brussel is i o- sferen een rel ontstaan 7g nd Laurent Fignon. DO' Parijzenaar kocht onlangs .lkmaar een triathlonstuur. liet hij door zijn mecani- op zijn gewone racestuur iteren. De dubbele bestu- werd in Brussel afge- ird door jury-voorzitter Le lt. Onlangs gaf de wereld- ilrenunie (UCI) goedkeu- |g aan de triathlonsturen in wielrennerij, maar niet in ibinatie met een gewoon r. Fignon, die de Ronde Frankrijk met acht secon- verloor tegen de Ameri- in Greg Lemond die wel uitrusting gebruikte, ont- in woede en weigerde te |rten. Sean Yates won uit- idelijk de wedstrijd. De En- isman was in de tijdrit over Êd); |kilometer twee minuten en seconden sneller dan de Edwig van Hooydonck, winnaar van vorig jaar. ;t alle cracks namen de [dstrijd even serieus. De lol Lech Piasecki, veruit de ite in dit specialisme, ein- oe_ de in de achterhoede. De en: nerikaan Andy Hampsten ;h). ikte, als laatste, bijna twaalf nuten achterop. Frans lassen was op de negende by; ats de beste Nederlander, io).' Ie Nijdam werd twaalfde. eesterschap ren rt-Jan Theunisse greep met el). tulp van de voor het klasse nt tellende bonificatiese- iden gisteren de eerste lats in de goed bezette ronde n Catalonië. Vier ploeggeno- i schaarden zich achter hem de kop van de rangschik- >g- gelijkertijd pakte Matthieu irmans opgelucht zijn koffer Hij gebruikte zaterdag de rste etappe om zijn meester- lap in een massale sprint n o it een duidelijke overwin- irdeig te onderstrepen. De dag- ilar »e en de leiderstrui beteken- rusn een voltreffer, maar Her- leer ins kondigde direct aan na di tweede dag richting San 1 (Obastian te vertrekken. sprinter voelde er al wei- ogn j voor in de Catalaanse doo ers te starten, maar voldeed vi (t grote tegenzin aan de tein ns van zijn sponsor. Her- he he 8 di karpov en Kasparov delen ELLEFTEA Wereldkampioen Gari Kasparov en diens n d urganger Anatoli Karpov hebben in het Zweedse Skelleftea tamenlijk het laatste wereldbekertoernooi schaken op hun d( am gebracht. Karpov achterhaalde zijn rivaal in de laatste ;ma( ide. Terwijl Kasparov tegen de Joegoslavische grootmeester ver' kolic de winst miste en na 68 zetten genoegen moest nemen i n«ft remise, sloeg de oud-wereldkampioen toe. Zijn afgebroken L„2 rtij me wit tegen Ulf Andersson werd gistermorgen door de end< ,eecj opgegeven. Met een eindscore van 9,5 pnt kwam Karpov >ri® mog op gelijke hoogte met Kasparov. In het protocol werd hij cv 'fs als winnaar vermeld, omdat hij van hoger genoteerde te- e"d «standers won dan Kasparov. De twee Sovjetrussische groot- ialdi jesters deelden de eerste prijs van 35.000 dollar. Kasparov had c"" !h al verzekerd van de eindoverwinning van de gehele serie Pr0 irnooien en de 100.000 dollar die daarbij hoorde. mans' eis niet meer dan twee dagen aanwezig te zijn, werd geaccepteerd. Het sUcces op de eerste dag betekende, dat hij de ronde een dag later met een gerust hart kon verlaten. De Fransman Thierry Clavey- rolat verstoorde gisteren een tweede massaspurt. De hon derdvijftig haarspeld-bochten langs de zwoele Catalaanse kust waren voor" de ploegge noot van (Jharley Mottet ge schikt voor een lange vlucht. Hij hield aan de streep negen tien seconden over en werd voor kortde nieuwe lei der. Van Poppel raasde even als zaterdag als tweede over de finish.In de middagrit ging de zege naar de ploeg van Theu nisse. De PDM'ers waren in de ploegentijdrit acht seconden sneller dan de door Post naar Spanje gestuurde renners en kregen daarmee de eerste plaatsen in handen. Vergissing Robert Millar werd gisteren winnaar van de Ronde van Groot-Brittannië door een schromelijke vergissing van de Nederlandse ploegleider Jan Gisbers. De Schotse wielren ner nam zaterdag de leidende positie van Gisbers Ierse pupil Martin Earley over. Millar werd in de sprint verslagen door zijn medevluchter Mauco Gianetti, maar hij finishte na een monstervlucht vijf minu ten voor het peloton. Millar ging in de 224 kilometer lange etappe tussen Birming ham en Cardiff vroeg in de aanval. In het peloton reageer de niemand. Earley en Kelly overlegden met Gisbers. „Niets doen", meende de ploegleider, „we hebben Ver hoeven in de kopgroep". Het trio vooraan liep bijna twaalf minuten uit. Verhoeven zou beslist de etappe en mis schien ook wel de rondege wonnen hebben als hij niet op een van de venijnigste hellin gen, genaamd The Tumble, was gelost. De Brabander kon in de afdaling de kloof niet meer dichten. Zo was in een klimmetjes alles verloren voor Gisbers' ploeg. Millars leiden de positie kwam in het afslui tende criterium over 100 kilo meter in de straten van Lon den niet meer in gevaar. De Westduitser Remig Stumpf be haalde in de massasprint zijn derde etappezege. NEW YORK Paul Haarhuis is er niet in ge slaagd de kwartfinales van de open Amerikaanse tenniskampioenschappen te bereiken. De Neder landse qualifier, die in de tweede ronde op Flushing Meadow de als vierde ge plaatste John McEnroe had verrast, verloor giste ren in de vierde ronde van diens Amerikaanse landgenoot Aaron Krick stein: 2-6, 4-6, 5-7. Haarhuis, die door zijn presta ties in New York van de 115e plaats op de wereldranglijst de top-100 ingedoken is, kan zich nu eindelijk concentreren op de diverse aanbiedingen van managementsbureaus. Naast Krickstein veroverden ook Boris Becker, Yannick Noah en Jay Berger alvast een plaats bij de laatste acht in New York. Drievoudig Wim- bledonkampioen Becker uit West-Duitsland (als tweede ge plaatst) won na een krap ver lies in de eerste set vrij een voudig van de Zweed Mikael Pernfors: 5-7, 6-3, 6-2, 6-1. De Amerikaan Berger haalde de kwartfinales door zijn landge noot Sampras in slechts drie sets af te troeven. Fransman Noah klopte in opnieuw een vijfsetter de Argentijn Manci- ni: 6-3, 3-6, 6-7, 6-3, 6-3. Yannick Noah was zaterdag na zijn come-back tegen Amos Mansdorf, na een achterstand van twee sets, begeleid door massaal boegeroep. Deze actie van het publiek, dat toch meestal achter de populaire Franse entertainer staat, had Noah te wijten aan het feit, dat hij weigerde na afloop zijn Is raëlische tegenstander een hand te geven. Noah, die de partij in twee bedrijven (vrij dag onderbroken wegens re gen) won met 3-6, 3-6, 7-6, 7-5, 6-2, beschuldigde Mansdorf van het beledigen van zijn fa milie. „Vrijdagavond zei hij te gen mijn moeder, zuster en vriendin dat ze op konden du velen. Zoiets pik ik niet", al dus Noah. Van zijn kant bracht Mansdorf daar tegenin, dat de familie Noah hem tij dens de partij had geïntimi deerd. „Elke keer als ik mijn eerste opslag miste riepen ze hard „yes" en schreeuwden Yannicks naam". Volgens Noah was zijn opponent er ook een paar keer op uit geweest de Fransman op diens lichaam te raken. Zaterdag had een geprikkelde Noah nog slechts drie kwartier nodig om Mansdorf op zijn nummer te zetten. De hand druk, die na de partij achter wege bleef, kwam uiteindelijk uren later toch nadat Mans dorf zijn excuses had aangebo den. Beide spelers hadden toen wel een boete van 500 dollar te pakken, Noah voor een obs ceen gebaar naar het publiek, Mansdorf wegens onsportief gedrag. Kramp Connors Jimmy Connors vierde zijn 37e verjaardag met een plaats in de achtste finales. De man uit een andere tenniswereld won zaterdag van Andres Go mez uit Ecuador in vier sets: 6- 1, 4-6, 6-2 en 6-0. Pas na afloop kwam Connors voor het grootste probleem te staan. Hij kreeg last van een zeer pijnlijke krampaanval, die pas na een urenlange be handeling door maar liefst vier trainers en drie artsen wilde wijken. Volgens de art sen was de kramp, die Con nors van zijn tenen tot zijn on derbuik in zijn greep kreeg, te wijten aan een uitdrogings syndroom. De partij werd ge speeld in de brandende zon en op het centre court overheer ste de gèur van lotions tegen verbranding Connors kreeg injecties om de balans in de sa menstelling van zijn bloed te herstellen. „Hij zal zeker nog last hebben van spierpijn, maar voor de rest is hij in staat te spelen", meldde een me disch bulletin. De zege van de als dertiende geplaatste Connors (zijn laag ste rangschikking sedert 1972) betekende zijn 91e overwin ning in de open Amerikaanse. Yannick Noah (links) weigert Amos Mansdorf een hand te geven, omdat de Fransman meent dat de Israëliër tijdens de partij zijn familie heeft beledigd. foto.- afp „Ik speel omdat ik een duivels leven leidt en me donders goed amuseer", omschreef Connors zijn hardnekkig vol houden. Hij is de enige speler die op drie verschillende op pervlaktes open Amerikaans kampioen werd (gras, gravel en hard court). De als eerste geplaatste Ivan Lendl wees op weg naar de laatste zestien op zijn akkertje een van Amerika s aanstor mende jongelingen terecht. Jim Courier pakte in elke set een game meer. maar het bleef bijna niets: 1-6, 2-6, 3-6. „Als ik zo het hele toernooi verder zou kunnen spelen zou ik dik tevreden zijn", sprak Lendl. Precies de helft van de laatste zestien spelers bezat de Ameri kaanse nationaliteit: Agassi, Grabb, Connors, Berger, Chang, Krickstein, Sampras en Mayotte. Van hen zijn er nu dus ook al twee door naar de laatste acht. Bij de dames had de Ameri kaanse Chris Evert geen kind aan de door nervositeit over mande 15-jarige Monica Seles uit Joegoslavië. Na één uur en twaalf minuten, met als in drukwekkende setstanden 6-0, 6-2, beloonden de volgepakte tribunes in het in de zon zin derende Louis Armstrong-sta- dion de aanbeden Evert (34), die aan haar laatste Grand- Slamtoernooi bezig is, met een langdurige ovatie. „Ik concen treerde me net als toen ik 17 jaar was", vertelde de in het roze geklede Evert. Zij is in middels al weer tot de laatste acht gevorderd. Ze weet zich alvast in het gezelschap van de Amerikaanse Zina Garrison (haar volgende tegenstand ster), de 'Amerikaanse' Marti na Navratilova) en de Bulgaar se Manuela Malejeva. Emotionele Lewina oogst bewondering ROSMALEN Voor de derde keer in haar dam- carrière heeft de 27-jarige Olga Lewina de wereldti tel dammen veroverd. Met een spontaan en lang durig applaus gaven de in groten getale opgekomen toeschouwers uiting aan hun bewondering voor de fenomenale prestatie van de grootmeester uit Char- kov, toen ook de Neder landse debutante Erna Wanders zich zaterdag na ruim vijf uur gewonnen moest geven. „Het was een sentimenteel moment voor mij", vertelde de frêle titelhoudster toen zij zaterdagmiddag de bloemen en de vele gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Ook haar landgenotes felici teerden haar, al ging dat heel wat koeler dan bij de andere deelneemsters. „Ik kijk niet om in wrok. Mijn aanvanke lijke niet-aanmelding berust te op een vergissing", analy seerde Lewina in alle rust. „Misschien krijg ik nu nog een uitnodiging voor het grootmeestertoernooi dat in december in Kiev wordt ge houden. Tot nu toe ben ik er niet voor gevraagd", aldus Lewina, die volgend jaar een tweekamp zal moeten spelen tegen de onttroonde Goloeb- jeva. Ze is niet eerzuchtig, wel reëel. Om dat te onder strepen voegde ze er na de huldiging en een kort onder houd met Goloebjeva een persoonlijke noot aan toe. „De tweekamp moet volgend jaar misschien wel worden uitgesteld. We willen allebei eerst (nog) een kind. En dan is het moeilijk spelen". FRANKFURT Het sterk verjongde Neder lands vrouwenteam heeft in de ouverture van de Champions Trophy moeten opboksen tegen eigen onvermogen en knoeiwerk van de arbitra ge. In de tegenvallende wedstrijd tegen Canada kwam Oranje niet verder dan 0-0. Het gelijkspel werd door de Nederlandse selectie als nederlaag be treurd en door Canada als een overwinning gevierd. Het werd in Frankfurt meer bewezen: een hoopge vende aanloop biedt geen ga rantie voor een goede sprong. De promotie van Jong Oranje tot nationaal keurkorps werd razendsnel maar noodgedwon gen gemaakt. Tijd voor uit kristallisering ontbrak. De nieuwe generatie Neder landse hockeysters dwong te gen Canada, dat volgens coach Marina van der Merwe ook negen debutanten had afge vaardigd, niets af. Persoonlijk heden in spé konden zelf niet te voorschijn komen en wer den ook niet op de voorgrond geduwd. Het nieuwe Oranje, dat volgende week doorgaat onder leiding van Roelant Olt- mans en Frank Dikmoet, is nog lang niet, zoals het oude, de wereldtop. Het heeft er hooguit uitzicht op. Doodzonde „Zonde, echt doodzonde", zei de scheidende bondscoach Gijs van Heumèn na afloop. Maar hij was ook reëel genoeg te er kennen, dat .jammer" de reac tie van een teleurgestelde be trokkene is en dat „pover" de werkelijkheid ontnuchterend weergeeft. „Je ziet de onerva renheid vanaf de eerste mi nuut. Als er nu maar een bal was ingerold. Onze spitsen hadden dat doelpuntje nodig. Niet dat ik het dan een goede wedstrijd had gevonden. We hebben behoudens de laatste Mieke Wouters mist het doel van Canada op enige centimeters. 20 minuten niet agressief ge speeld, niet op resultaat ge jaagd". Een kwartier voor tijd kwam er inderdaad enig leven. Terry Sibbing en Mieketine Wouters maakten plaats voor Simone van Haarlem en Willemijn Duyster. Ingrid Appels schoof op naar de spits en probeerde in ieder geval verwarring te stichten. De hulp van Anne- mieke Fokke, Caroline Leen- ders, Wietske de Ruiter en Su zan van der Wielen was echter te karig, te ondoordacht of te voorzichtig om veel te kunnen uitrichten. Het naar de straf bank sturen van de hakkende Sara Ballantyne betekende een meerderheid, maar nau welijks een overwicht. Het bleef daarom bij de minie me kansjes uit de eerste helft en de twee dóór Helen van der Ben te hoog ingeslagen straf hoekslagen. Uit de corner was meer te halen geweest tegen de Canadese doelvrouw Deb Whitten, die al voor de uithaal op de grond lag. De Argentijn se scheidsrechterbaas Servetto verklaarde zijn dames op dracht te hebben gegeven dat feit zelf niet te bestraffen, maar wel een strafbal te geven als de keepster werd geraakt. Van der Bens oplossing had dus een beschaafde klap over de grond en recht door het midden moeten zijn. Al was het de vraag gebleven wat spelleiders Crespo (Arg) en Theus (BrD), die de regels regelmatig eigenzinnig inter preteerden, onder die druk hadden beslist. „Ik -mag na tuurlijk niets van de arbitrage zeggen, en dat doe ik ook niet, maar Canada heeft staan vechten. Toch klonk dat fluitje maar niet. Vier, vijf keer kwam een bal in de cirkel te gen een Canadese voet en wij kregen een vrije slag tegen Maar, dat geef ik toe, er was ook helemaal niemand, die die strafcorner opeiste", aldus Van Heumen. Sport op tv VANDAAG Nederland 3, 20.29 uur: Sport Studio. Duitsland 3, 19.00 uur Aktuelle Stunde Sky Channel, 18.00 uur: Euro sport. Duitsland 2, 22.55 uur: Die Sport-Reportage met EK volley bal voor dames. MORGEN Duitsland 2. 17.10 uur Tele-lllu- strierte. Super Channel, 7.00 uur: World News and Business met onder RIETI Abdi Bile heeft gisteren tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in het Italiaanse Rieti de snelste 1500 meter van dit seizoen gelopen. De we reldkampioen, dit seizoen al de snelste op de mijl, kwam uit op een tijd van 3 minuten en 30,55 secon den. De Afrikaan, die een poging deed Said Aouita het wereldrecord (3.29,46) te ontfutselen, slaagde daarin niet maar liep de vijfde tijd uit de historie. Bile leek aanvankelijk te sla gen in zijn recordpoging nadat de Kenyaan Joseph Cheshire de eerste kilometer (2.19,29) als haas had gefungeerd. In de laatste 300 meter was Bile ech ter helemaal op eigen kracht aangewezen. Ondanks de fa natieke aanmoedigingen van het publiek bleek het zware seizoen toch te veel van Bile's krachten te hebben gevergd. De Oostduitser Jens Peter He- rold eindigde in 3.34,00 als tweede. Paula Ivan, de olympische kampioene op de 1500 meter, bevestigde haar superieure po sitie op deze afstand. De Roe meense, die afgelopen vrijdag in Monaco eerste werd in het eindklassement van de Grand Prix op de mijl en ook de vrouw was die het hoogste aantal punten boekte, zij werd er in totaal 35.000 dollar rijker mee, zegevierde opnieuw. Evenals vrijdag in Monaco werd het een een-tweetje tus sen Ivan en haar landgenote Doina Melinte. Ivan won in 4.02,23, Melinte eindigde als tweede in 4.03,26. De derde plaats ging naar Svetlana Ki- tova (4.04,05). Vlak achter de Russin werd Elly van Hulst vierde in 4.05,31. Twee topvedetten van dit sei zoen die in Monaco voor de eerste maal dit seizoen verlo ren, revancheerden zich. We reldrecordhouder Roger King dom won de 110 meter horden in 13,23 seconden. Hij bleef Renaldo Nehemiah, die hij op 16 augustus in Zürich ont troonde vierhonderdste secon de voor. Danny Everett (VSt) liep een bijzonder snelle 400 meter in 44,74 seconden. In het duel tussen drie Russische polsstokhoogspringers zege vierde Rodion Gataoellin met 5,80 meter voor de broers Ser gei en Vassili Boebka, die bei den 5,60 meter sprongen. We- reldrecordhoouder Sergei (6.06 m) probeerde nadat Gatoellin over 5,80 m was gegaan, een hoogte die hij had overgesla gen, vergeefs over 5,85 m te komen. Ben Johnson mag wereldrecord behouden PORTO RICO Ben Johnson mag zijn wereldrecord en we reldtitel op de 100 meter be houden. Er zullen geen verde re sancties worden getroffen tegen de atleet uit Canada, die tijdens de Olympische Spelen van Seoul werd betrapt op het gebruik van verboden stimule rende middelen. Zijn olympi sche titel raakte hij wel kwijt. Johnson had eerder toegeven dat hij voorafgaande aan zijn wereldrecord (9,83 seconde in 1987 bij de wereldtitelstrijd in Rome) eveneens verboden middelen had gebruikt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15