Reputaties minder waard dan ooit Fraaie reiswekker SPORT 'Brazilië-Chili uit angst gestaakt Organisatie geeft Nauta deels gelijk j! NOC wil totale topsport Vergeefs Italiaans protest tegen spelen Niggebrugge VANDAAG MAANDAG 4 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Ook Vanenburg twijfelachtig 'EINDHOVEN Gerald Vanenburg acht het mogelijk dat ha< ook hij zal moeten afzeggen voor de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal van woensdag tegen Denemarken. De mid- vadenvelder van PSV heeft last van een blessure in zijn kuit- j dbeen, die ook de enkel overgevoelig maakt. „Ik zal mij maan dag bij de groep melden, maar het is er in de wedstrijd tegen Den Bosch niet beter op geworden. Even kijken hoe het de komende dagen gaat". di IO DE JANEIRO De iet veel spanning en ngst tegemoet geziene oetbalwedstrijd tussen tefclrazilië en Chili, beslis- f Aind voor groep 3 van de lidamerikaanse zone or de wereldtitelstrijd, gisteren in Rio de Ja- eiro na 69 minuten ge- aakt. n d e Argentijnse scheidsrechter ostau onderbrak de wedstrijd idat de Chileense doelman oberto Rojas getroffen was jls nor een van de tribunes ge- is ioid voorwerp. De thuisploeg me and in het Maracana-stadion f£ et 1-0 voor door een treffer an Careca, in de 49e minuut. etje e doelman werd bloedend an het veld gedragen. De hilenen verlieten het veld,* bang voor nog meer geweld. Na een pauze van 25 minuten achtte Lostau de gemoederen weer voldoende tot rust geko men. De Chilenen dachten daar anders over en weigerden verder te spelen. Lostau stond daarna niets anders te doen dan het duel definitief te sta ken. In de Chileense hoofdstad Santiago kwam het vlak na het staken van het duel tot on geregeldheden. Grote groepen voetbalsupporters trokken naar de Braziliaanse ambassa de en gooiden daar verschei dene ruiten in. In groep 1 van de Zuidameri- kaanse zone won Bolivia met 2-1 van Uruguay en in groep 2 speelde Colombia gelijk tegen Ecuador: 0-0. In de CONCA- CAF-zone zegeveirde Trinidad en Tobago met 2-1 over Guate mala. SOUTHAMPTON De Royal Naval Sailing Asso ciation is Dirk Nauta za terdag in Southampton vlak voor de start van de vijfde zeilrace om de we reld enigszins tegemoet gekomen. Het organisatie comité, dat zich met de late invoering van een nieuwe handicap-formule de woede van de Neder landse schipper op de hals had gehaald, besloot op het laatste moment een apart klassement voor de zes boten in de C en D- klasse in het leven te roe pen. Voor de bemanning van de Equity Law, het enige schip in de C-klasse, is die prijs (op handicap) niet meer dan een pleister op de wonde. De Ne derlands/Belgische équipe had de zinnen gezet op de over winning in het algemeen klas sement, maar door de herziene handicap-berekening zijn de kleinere boten kansloos ge worden ten opzichte van de zogenaamde maxi's. Juristen van het verzekerings concern onderzoeken nog de mogelijkheden tot het indie nen van een schadeclaim bij de organisatie in verband met het verlies aan prestige en pu bliciteit. Charles Williams, de voorzitter van het comité, heeft echter al laten weten een dergelijke eis niet serieus te zullen nemen. Met gemengde gevoelens ging Nauta zaterdag dan ook van start in de mon* sterzeilrace. Weggeschoten door de hertog van Kent en begeleid door honderden volgbootjes begon nen 24 boten in Southampton onder uitstekende weersom standigheden aan de eerste etappe, die naar Punta del Este in Uruguay leidt. De tocht gaat over ruim 6000 zee mijlen. Dé verwachting is, dat het eer ste schip binnen veertig dagen in de eerste pleisterplaats zal aankomen. Grootste kansheb bers voor de eindzege (op tijd) van de negen maanden lange zeilrace om de wereld zijn de Nieuwzeelandse schepen Fis her Paykel en de Steinlager II. Beide boten gingen zater dag meteen al uitstekend van start. Nauta kwam minder goed weg, mede door het te vroeg bijzetten van de spina ker, die na enkele minuten dobberen weer werd gestre ken. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker. uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodi I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den f Barcelona j a struikelt over f J eerste opponent I m LaurentFignon ja woedend over 1 c afkeuren stuur IV Krickstein maakt einde aan zegetocht Haarhuis Hit the Headline ja en Carisma Derby 1 stelen de show I UVS „ouderwets" j m langs |K Nieuwenhoorn IV Rijnsburgse Boys kansloos uit betaalde bekerstrijd TOP stelt teleur Dubbel feest bij De Spartaan Cricketteam sluit interiandserieaf aa met dubbel JI1 verlies kW DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité wil zich op werpen als de enige belangenbehartiger van de topsport in Ne derland. Tot dusverre hielden zich zowel het (kleine) NOC als de (veel grotere) Nederlandse Sportfederatie (NSF), die inmiddels een poging tot een fusie zagen mislukken, zich met die taak bezig. Ter voorkoming van doublures en competentiegeschillen creëer den beide organisaties in het verleden samenwerkingsverban den als een gezamenlijk loket voor de topsport, het Comité Top sport en de Stichting Sportsupport (fondsenwerving). IOC-lid Anton Geesink vindt dat het aantal leden-bonden van het NOC aanzienlijk moet worden uitgebreid. Het lidmaatschap van het NOC is momenteel voorbehouden aan de bonden wier tak van sport óp het olympisch programma voorkomt. Volgens de olympische richtlijnen zouden echter ook door het IOC er kende bonden (zoals taekwondo en delta-vliegen) moeten wor den toegelaten en voorts andere organisaties, die op wereldni veau bezig zijn. Veldspeler stopt strafschop DEN HAAG De start van de amateur voetbalcompetitie is het afgelopen week einde zonder noemenswaardige inciden ten verlopen. Alleen de wedstrijd HBS- Laakkwartier had een uiterst merkwaar dig verloop. Doelman Ed 't Hart van HBS was al geblesseerd aan de wedstrijd be gonnen en besloot zich na twee treffers, waaraan hij mede daardoor duidelijk schuld had, te laten vervangen door Ste ven Visée. Die hield zijn doel in de twee de helft schoon, maar een minuut voor tijd torpedeerde hij een aanvaller van Laakkwartier zodanig dat hij van de scheidsrechter de kleedkamer mocht op zoeken. Veldspeler Erik Backers nam voor de laatste minuut plaats tussen de palen en presteerde het om de door Visée veroorzaakte strafchop, ingeschoten door Remco Innemee, te stoppen. Laakkwar tier won overigens met 2-1. PARIJS Italië heeft vergeefs geprobeerd Robert Niggebrugge de deelneming aan het Europees honkbalkampioenschap te ont zeggen. Tijdens de technische bijeenkomst voor aanvang van het toernooi maakten de Italianen bezwaar tegen de aanwezigheid van uit de Verenigde Staten afkomstige honkballer op de spe lerslijst. Niggebrugge kreeg deze zomer via een versnelde procedure een Nederlands paspoort. Zijn ouders werden geboren in het voor malige Nederlands Indië en vestigden zich 33 jaar geleden in de Verenigde Staten. Teamleider Leen Volkerijk kon de technische commissie van de CEBA overtuigen dat Niggebrugge een „ech te" Nederlander is. In het verleden koos Italië vaak uit Amerika afkomstige honkballers voor het nationale team. De laatste jaren speelt het land zonder de zogeheten Oriundié. Menigmaal is van Italiaanse zijde bezwaar gemaakt tegen de in de Nederlandse se lectie aanwezige Antillianen. Nederland won overigens zaterdag met 3-0 van België en gisteren met 35-0 van Engeland. Sepp Piontek: Stress te groot in ja verhouding tot J loon I Nienhuis vijf maanden ernaast VEENDAM De tuchtcom- missie van de KNVB heeft Henk Nienhuis, technisch di recteur van SC Veendam, voor vijf maanden geschorst. Bo vendien moet de voormalige hoofdtrainer 500 gulden boete betalen. Jeugdtrainer Jan Korte en trainer van het twee de elftal Henk Bodewes zijn voor twee, respectievelijk éen maand van de velden verban nen. Korte moet voor straf 200 gulden neertellen. De schor singen gaan 6 september in. Dat betekent, dat de techni sche staf dan voorlopig alleen maar bestaat uit de huidige hoofdtrainer Thiemo Meer- tens. De tuchtcommissie achtte het drietal schuldig aan het la- FOTO: SP ten meespelen van te oude spelers in de wedstrijd van de betaalde jeugd tegen en in Vo- lendam op 18 maart. /laradona liego Maradona stond afgelopen iekeinde in Buenos Aires op het af te reizen naar Europa, maar irtrok niet omdat hij volgens zeggen ien eerste-klasplaats meer op een cht kon krijgen. Zijn club Napoli, afgelopen weekeinde in de Itali- ïse competitie toch weer won (1-0 jen Udinese) zonder zijn vedette, to~n de Argentijnse ster dus weer niet jegroeten. Het is zelfs de vraag of hij iberhaupt nog terugkomt in Italië, na jat Bernard Tapie van Marseille een uod van 77 miljoen gulden heeft uit- lebracht. Gisteravond vertrok Mara- lona dan uiteindelijk naar Madrid. )aar moet hij overstappen om in Ita- te belanden. FOTO: EPA PSV, AJAX EN FEYENOORD MAKEN MISSTAPPEN DEN HAAG De ne derlaag van Feyenoord bij Vitesse (2-1) kwam ei genlijk bijna als ver wacht, het verlies van Ajax bij FC Twente (2-1) was redelijk verrassend, het gelijke spel van PSV in Eindhoven tegen BW Den Bosch (1-1) specta culair. Het programma in de eredivisie was daar mee afgelopen weekein de kort maar krachtig en reputaties bleken minder waard dan ooit. Feyenoord won dit seizoen nog helemaal niet. Na FC Utrecht, Haarlem en Fortuna was ook Vitesse niet te klop pen voor de Rotterdammers. De formatie van Pim Ver beek blijft laatste in de eredi visie. Door Hilgers en Van Arum kwam de debutant uit Arnhem op 2-0. De tegentref fer van Blinker hielp Feye noord niet veel. Eén punt te gen Volendam, verdiend in eigen huis, was de schrale oogst van de Rotterdammers in deze competitie tot nu toe. Ook Feyenoord-trainer Pim Verbeek kon na afloop niets op die overwinning van de Arnhemmers afdwingen. De verklaring van Verbeek dat zijn ploeg opnieuw was afge troefd op agressie was wat te simpel. Ook speltechnisch was Vitesse gisteren de baas in het voor het eerst sinds twaalf jaar weer eens uitver kochte huis. De overwinning maakte de dag voor Vitesse van historische betekenis. Het was voor het eerst sinds 1954 dat Vitesse van Feye noord won. Destijds werd het in een wedstrijd voor de eer ste klasse C 3-0. Waar Vitesse-trainer Bert Ja cobs het zijn ploeg piet moei lijk had gemaakt en koos voor een logische opstelling, daar had Verbeek de spelers namen weer eens driftig door elkaar gehusseld. Dat de van een blessure herstelde Van Geel zijn rentree maakte en komende weken. Een aange slagen Pim Verbeek zei na afloop: „Er is wel werklust maar we hebben te weinig bal-afpakkers. Als je dan ook nog op de meest knullige ma nieren doelpunten tegen krijgt, maak je het jezelf on nodig moeilijk". PSV PSV won deze competitie nog niet in Eindhoven. Te gen BW Den Bosch bleef het gisteren 1-1, nadat ander halve week eerder Roda JC in het fraaie stadion had ge wonnen, 4-3. Twaalf minuten voor het einde kwam de landskampioen op achter stand. Barendse, ex-Feye- noord, scoorde voor BVV Den Bosch. Drie minuten la ter maakte Koot gelijk. Met tien man verdedigde de ploeg van trainer Israël het punt. De Meijer werd kort voor het einde uit het veld gestuurd. Romario maakte bij PSV zijn rentree als invaller. Naarmate PSV meer inves teert groeit de onmacht. Eén mager winstpuntje uit twee thuiswedstrijden tekent het gebrek aan evenwicht in het duurste elftal dat ooit in de Nederlandse competitie speelde. Winst voor PSV noemde Rinus Israël cynisch het punt, omdat Ajax immers in Enschede verloren had. Er was alleen maar sprake van verlies. Omdat de vleugel lamme aanval geen raad wist met het voortdurende over wicht, de verdediging de con centratie niet anderhalf uur kon vasthouden en het mid- s hij een nog grotere afstraffing den veld niet bestond. Wanneer Lerby bewust bezig zou zijn aan het beëindigden van zijn loopbaan en zo nu en dan een wedstrijd zou spe len, was er reden hem tegen een zwak geachte tegenstan der nog eens mee te laten doen. De drift waarmee hij echter de lijnen op het mid denveld in zijn handen wen ste, was volledig misplaatst. De „oude" Deen heeft nog slechts dynamiek in zijn ge baren, hij schiep vendien nauwelijks steun FOTO: ANP van de zoekende Linskens en vond ook in Vanenburg geen maat die de broodnodige ver snelling in de acties kon brengen. Hiddink hield Lerby de hand boven het hoofd en verklaar de de afwezigheid van Boere- bach met: „Lerby heeft in de voorgaande wedstrijden ze ker niet gefaald, twee man in een dergelijke vrije rol vóór de verdediging is wat veel". Met, behalve Boerebach, nog Chovanec, Valckx en de bij na helemaal fitte Nielsen achter de hand, moet er voor de achterkant van het mid denveld een betere oplossing te vinden zijn voor werkelijk belangrijke wedstrijden. Feitelijk speelden gisteren maar twee PSV-ers op het Europese niveau, dat binnen anderhalve week noodzake lijk is, de verdedigers Koot en Van Aerle. Zij tenminste hielden het anderhalf uur vol, waar de anderen na een minuut of tien afhaakten. Collega Guus Hiddink meen de dat zijn elftal een tiental kansen had laten liggen. „Goed begonnen, maar daar na was de agressie weg. Je moet zo'n wedstrijd in de aanvangsfase beslissen. Het blijft teleurstellend dat de mogelijkheden niet verzil verd worden. De fout is dat wij langzamer zijn gaan spe len in plaats van geduld op te brengen". PSV heeft dus de tegenstan der in de wedstrijd geholpen. Het spel bleef gericht op de fuik waarin Kieft en Povlsen gevangen zaten. De late noodgrepen, Romario voor Gillhaus, Ellerman voor de geblesseerde Linskens, hiel pen niet wezenlijk. De lands kampioen sloot namelijk niet alleen BVV Den Bosch op, maar sloot zichzelf evenzeer af. Het laatste kwart van de WÊÊBÊÊÊÊmmmÊÊÊÊÊÊÊmmmmÊmmi FOTO: ANP strijd speelde PSV met de vier-mansaanval Povlsen, Kieft, Romario en Ellerman, maar op dat moment was het middenveld, ondanks de im pulsen van Van Aerle al te zeer afgestompt om de hon- gerigen voedsel te kunnen bieden. ax Ajax verloor voor de tweede keer. FC Twente won voor de derde keer onder het bewind van trainer Vonk in het Diekman-stadion van de Amsterdammers. Een keer werd gelijk gespeeld. Het werd gisteren 2-1, hetgeen de eerste triomf van de Ensche- deërs van dit seizoen bete kende. De Fin Lipponen opende al na drie minuten de score. Huistra maakte uit een straf schop 2-0. Na de tegentreffer van Fischer zette Ajax in de slotfase aan voor een offen sief. Tevergeefs. De Amster dammers verloren eerder op eigen veld van Sparta. Het is aan Leo Beenhakker of hij de ploeg weer tijdig op de been krijgt voor de lastige hindernissen die nog komen. De technisch directeur liet in ieder geval doorschemeren, dat hij zondag tegen PSV met een of twee andere namen van start gaat. „De eerste vijf wedstrijden heb ik vrijwel hetzelfde team opgesteld. Een aantal jongens blijft onder zijn niveau, er zit weinig ver betering in Vijf wedstrijden lijkt me een redelijke ter mijn". Met de nog altijd imposante lijst van afwezigen, liggen de alternatieven niet voor het oprapen. Bovendien heeft Beenhakker maar weinig tijd om plannen met de spelers te beramen. Hij mist in het be gin van de week een heel elf tal. aankoop Keur naar de bank was verwezen ten faveure van Tebbenhof, viel nog te begrijpen. Minder logisch was de keuze voor Kiprich en Smolarek op de rechtervleugel waardoor Lokhoff in een zeer verdedi gende rol werd gedwongen. Op links mocht Blinker het opnieuw proberen, maar bij gebrek aan logica in de veld- bezetting was ook zijn rende ment minimaal. Van de onzekerheid die van de Feyenoord-spelers af straalde werd door Vitesse afdoende gebruik gemaakt. De manier waarop het zon der enig zelfvertouwen spe lend Feyenoord na de treffer van Blinker (2-1) probeerde nog naast Vitesse te komen, belooft weinig goeds voor de aftroefde. C42id6<z Qowiwnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13