Tokyo oefent voor de volgende ramp Israëliërs voelen zich niet meer thuis in Taba Onzekere toekomst voor economisch wonder van China BUITENLAND QeidóaQowiant ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 A IJ 1.1/ it'i t iu k k h k :n U ih CO t-\ i,r, k X r iïjj t *Ji (X K* ■\i 'U l, 4' /r -ttc r.-; i I' k •6 n 14 A i: ~C t U, ü'i b tx A IJ h r k b'ó t -t- ir n •j) -v -k JU r: -J) i l 'C - Vit. J'L Via folders worden de inwoners van Tokyo erop attent gemaakt wat ze moeten doen in het geval een nieuwe aardbeving de stad zal treffen. (Van onze speciale correspondent Marylou den Outer) TOKYO Wat te doen wanneer de langverwach te zware aardbeving de miljoenenstad Tokyo en omgeving treft? In Japan staat deze vraag elk jaar begin september centraal. Op 1 september 1923 werd dit gebied getroffen door een aardbeving die zo'n 100.000 mensenlevens eiste. Om te voorkomen dat een dergelijke ramp zich herhaalt is 1 sep tember uitgeroepen tot „Dag voor de bestrijding van ram pen". Dat betekent voor de twaalf miljoen inwoners van Tokyo dat in verschillende districten van de stad groot scheepse en tot in de puntjes voorbereide oefeningen wor den gehouden. In het Minato-district, dat 170.000 inwoners telt onder wie 17.000 buitenlanders, had den zich al vroeg in de ochc tend deelnemers gemeld bij het centraal gelegen honkbal- veld dat als oefenterrein dient. Het was vrijdag en dat ver klaarde waarom hoofdzakelijk gepensioneerden en huisvrou wen waren gekomen. Getooid met witte helmen sloten zij zich op deze snikhete ochtend gedisciplineerd aan bij de lei der van hun groep, die bij deze oefeningen altijd een vaandel meedraagt met daarop de naam van de wijk in het dis trict waar zij wonen. Voor de buitenlanders was voor En gelssprekende begeleiding ge- De eerste oefening had het ka rakter van een demonstratie van een stewardess in een net opgestegen vliegtuig. Men liet zien wat thuis te doen in een geval van een aardbeving. De aanwezigen werd achtereen volgens gevraagd een brand blusser te richten op een ka chel waarop kartonnen „vlam men" waren aangebracht, stekkers uit de aanwezige stopcontacten te trekken en een tas in te pakken met het meest noodzakelijke zoals voedsel, een zaklantaarn en wat kleding. Daarna moest de deur worden geopend en zo luid mogelijk „fire" („vuur") of liever nog in het Japans: „Jishinda" worden geroe pen. Een dame van het organise rend comité registreerde ach ter de deur het volume van het geroep op een decibelme ter. Een man uit Madagascar werd vriendelijk verzocht het nog eens te proberen; zijn stemvolume bereikte het ver eiste aantal decibellen niet. Tijdens de volgende oefening mochten de deelnemers probe ren een echt open vuur(tje) te blussen om vertrouwd te ra ken met het bekende rode handblusapparaat. Daarna moest de telefoon worden ge pakt, en ja, wat is eigenlijk het nummer van de brandweer in Tokyo? Middaguur Uit de folders, die aan het ein de van elke oefening worden verstrekt, wordt duidelijk dat brand het grootste gevaar is waarvoor tijdens en na een grote aardbeving moet worden gevreesd. De „Grote Kanto- aardbeving" van 1923 had plaats precies rond het mid daguur, het tijdstip waarop in alle huishoudens werd ge kookt. De meeste huizen in die tijd waren van hout en vatten vlam door omvallende kook- toestellen. Tegenwoordig zijn de meeste huizen van steen en bovendien zijn alle flatgebou wen zo ontworpen, dat ze een aardbeving als die in 1923 (met een kracht van 7,9 op de schaal van Richter) kunnen weerstaan, aldus een van de folders. Het centrum van Tokyo na de grote aardbevingsramp van 1 september 1923, waarbij 100.000 mensen werden ge dood en alleen een paar uit beton opgetrokken gebouwen overeind bleven. foto: ap Volgens een berekening van de Japanse seismoloog Ishibas- hi komt in het gebied Odawa- ra (ten zuiden van Tokyo) on geveer elke zeventig jaar een aardbeving voor met een kracht van rond 7 op de schaal van Richter. Daaronder was die van 1923. Ishibashi voor spelt dat de eerstvolgende gro te beving omstreeks 1998 zal zijn. Zijn theorie van regelma tig terugkerende aardbevingen in dit gebied is echter omstre den en werd de afgelopen da gen druk besproken in de Ja panse kranten. Onherstelbaar Tegelijk met een regeringsrap port, dat voorspelt dat de ko mende grote beving nog meer doden zal kosten dan die in 1923, verscheen onlangs een rapport van de in Nagoya ge- - vestigde Tokai-bank, die on derzoek heeft verricht naar de economische gevolgen van een dergelijke aardbeving. Deze zal een schokkend effect heb ben op de wereldeconomie, zo voorspelt de bank. Kort sa mengevat komt het erop neer dat Japan zijn kapitaalexport naar het buitenland moet sta ken, omdat alle reserves nodig zijn voor de wederopbouw van Tokyo en omgeving. De bank voorspelt dat 800.000 gebouwen onherstelbaar zul len worden beschadigd door de beving zelf en nog eens 2,5 miljoen door de branden die zullen uitbreken. Kosten voor de wederopbouw: 645 miljard Amerikaanse dollars. De ge volgen voor de wereldecono mie zullen groot zijn, waar schuwt de bank. De rente in de VS zal sterk stijgen door het wegvallen van de Japanse kapitaalexport. De zogeheten schuldenlanden zullen hiervan vooral de dupe worden. Japan zelf, aldus nog steeds de bank, zal daarentegen een gro te wederopbouw-„boom" bele ven. Na de eerste schok te hebben opgevangen, zal het Bruto Nationaal Produkt al snel met tien procent groeien. De Tokai-bank verwacht bo vendien dat het huidige (zoals bekend grote) overschot op de betalingsbalans ruim voldoen de zal blijken om de Japanse importen op het vereiste peil te houden. Onder tafel Optimisme bij de banken, maar of dat gedeeld wordt door de aanwezigen op de Rampenbestrijdingsdag in het Minato-district? Die waren in middels toegekomen aan de derde oefening van die och tend: het zoeken van de uit gang in een met zware nevel gevulde tent. Wonend in To kyo weten ze dat ze met het idee van „de grote aardbe ving" moeten leven. Kleinere bevingen zijn ze in elk geval gewend: zo'n drie keer per maand worden bevingen of op zijn minst trillingen gevoeld. Ze weten ook, zoals op deze eerste september, dat Vadertje Staat over hen waakt. Van kindsbeen af zijn de wetens waardigheden over aardbevin gen er bij hen ingehamerd: open vuur direct uitmaken, dekking zoeken onder de tafel, niet in paniek raken, het bad laten vollopen, zodat er een voorraad drinkwater ontstaat, niet bij vrijstaande muren gaan staan en zo verder. Ze kennen ook de rode vier kanten brandblusapparaten op straat (2.600 stuks in Minato), weten dat er destilleerappara- ten aanwezig zijn waarmee het water in zwembaden drink baar kan worden gemaakt, dat er in Minato M plaatsen zijn waar negentig soorten nood- goederen permanent zijn opge slagen en dat winkeliers en restauranthouders zich bereid hebben verklaard om in geval van nood rijst, brandstof en maaltijden beschikbaar te stel len. Daarnaast kunnen de in woners „aardbevingservaring" opdoen op twee plaatsen in de stad waar aardbevingen wor den gesimuleerd. Hoe de mensen, de „aardbe- vingszekere" huizen en gebou wen, de autoriteiten en de Ja panse economie zullen reage ren als het menens wordt, zal de praktijk moeten uitwijzen. Japan lijkt in elk geval klaar voor „de grote aardbeving". TABA Taba, een rotsachtig stukje woestijn van twee vier kante kilometer aan de Rode Zee, is de enige plaats in het Midden-Oosten waar de nieu we Hebreeuwse versie van de „Penthouse" open en bloot wordt verkocht. Waar het winkelmeisje, dat bijna net zo schaars is gekleed als de foto modellen in het blad, niet blikt of bloost als ze het Arabi sche geld aanneemt, het tijd schrift oprolt en er een elas tiekje om doet. Het is ook de enige plaats in de wijde omgeving waar Egyp- tenaren en Israëliërs naast el kaar werken en vakantie vie ren. Op 15 maart van dit jaar werd de Egyptische vlag weer gehesen in het gebied dat in 1967 door Israel werd geanne xeerd. Taba dankt de Egyptische soe vereiniteit ten dele aan een kaart die in 1906 werd opgete kend door Groot-Brittannië en Turkije, de twee machten die toen het Midden-Oosten be heersten. In de vier maanden dat Egypte het gebied weer onder zijn hoede heeft, werden veel van de verwachtingen dat Taba het glansrijke „testgebied voor vrede" zou zijn, teleurge steld. Er heerst nu nog steeds een betrekkelijk vreedzame sfeer in Taba. De Egyptische en Is raëlische toeristen gaan vrij en ongedwongen met elkaar om. Dat neemt niet weg dat er toch spanningen zijn. In het door een economische crisis geplaagde Egypte werd de overdracht triomfantelijk gevierd en afgekondigd als een nationale feestdag. In Taba werd de overdracht ech ter begroet met brandende au tobanden, aangestoken door het ontevreden Israëlische ho telpersoneel (als een soort imi- 'tatie van de Palestijnse intifa da) om te protesteren tegen de lage afvloeiingspremie voor degenen die waren ontslagen. Egypte bleef evenwel hard nekkig vasthouden aan de be palingen van z'n joint-venture en maakte bekend dat op tien procent na, alle driehonderd Israëliërs die bij het Avia So- nesta Hotel van Taba werken binnen zes maanden vervan gen zouden worden door Egyptenaren. Er werd zelfs geen garantie gegeven dat de resterende, voor buitenlanders gereserveerde banen opgevuld zouden worden door Israëliërs. Verboden Vanaf het strand van Taba zijn de kustlijnen van Jorda nië, Saudiarabië en Israel zichtbaar. De kuststrook ligt op slechts vijf minuten afstand van het Israëlische vakantie oord Eilat, met z'n drukbe zochte vliegveld. Taba wordt van Cairo gescheiden door een autorit van vijf uur door de onherbergzame Sinai woestijn. Het zal nog zeker een jaar du ren eer de enige andere lan- dingsstrook, El Naqab, be schikbaar zal zijn voor de bur gerluchtvaart. Dat betekent dat de hotels in Taba afhanke lijk blijven van Israel. Veel joden waren echter niet al te gelukkig met de verande ringen in hun vakantieplaats. Zo werden de Hebreeuwse op schriften in de hotels verwij derd, het Avia Sonesta Hotel heet nu gewoon Sonesta Hotel (Avia genoemd ter nagedach tenis aan de vermoorde vrouw van de Israëlische eigenaar) en de Israëlische disconto bank is overgenomen door de Banque Misr. Het meest storende vonden ze nog wel dat het topless zonnen op het strand van het hotel plotseling verboden was. Al hoewel de meeste buitenlan ders Taba eerder zien als een Israëlische enclave dan beho rend bij de Arabische natie, was de lol er voor de Israëliërs af. Pas sinds kort is er weer een lichte toename van joodse toeristen in Taba, die voorna melijk te danken is aan de kortingen tot vijftig procent op de prijzen van hotelkamers. Charme „Er is wel degelijk verschil in mentaliteit en dat leidt toch wel tot wrijvingen", vindt Eli Levy, een 24-jarige Israëlische hotel-receptionist, die samen met vele andere landgenoten binnenkort ontslagen wordt. „Het is vooral duidelijk te merken aan de manier waarop de Arabieren zich tegenover onze vrouwen gedragen. Dat gestaar, daar worden we dood ziek van. En als er al Egypti sche vrouwen komen, dan gaan ze vaak gehuld in die be lachelijke sluiers. En wat be treft het Egyptische personeel hier: ze zijn zo vreselijk traag. Wij zijn toch wat meer op het Westen gericht, zij zijn echte oosterlingen". Even later, als het gezang van de muezzin vanaf een naburi ge moskee zich vermengt met de ingeblikte discodreunen in het Sonesta, zegt één van de weinige westerse gasten in het hotel, een Amerikaanse olie handelaar, hoe spijtig het is dat de twee nationaliteiten niet tot een vruchtbare samen werking kunnen komen. „Als je de voortvarendheid van de Israëliërs kunt combineren met de charme van de Arabie ren, heb je een fantastisch ho tel. Maar helaas loopt het bij hen altijd uit op gekibbel". CHRISTOPHER WALKER (c) The Times, Londen SHEN-CHEN In Shen- chen is alles geprijsd in Hong Kong dollars en de klok geeft „Hong Kong tijd" aan. De lonen zijn hoog; overal en in alle straten hangen reclameborden en Franse parfum mag zich hier in een razende popula riteit verheugen. Het is de meest welvarende plaats in China. De inwoners van Shen- chen, een kleine enclave die grenst aan Hong Kong, drij ven openlijk de spot met de manier waarop de Chinese regering ontkent dat ze in juni een bloedbad heeft aan gericht op het plein van de Hemelse Vrede. Ze hebben het echter te druk met geld verdienen en genieten te veel van al het goede des le vens om voor een democra tie te vechten. Secretaresses geuren naar „Poison" van Dior, trippelen sexy rond op hoge hakken en maken zich op volgens de nieuwste make-uplijn. Ze werken bij buitenlandse handelsorganisaties in to renhoge flatgebouwen of in sjieke regeringskantoren en zijn er trots op dat hun vriendjes en verloofdes za kenlieden zijn uit Hong Kong - dat slechts ander halve kilometer verderop ligt, aan de andere kant van de houten brug. Het goede leven in deze on afhankelijke, experimentele bufferzone loopt nu echter gevaar. Ruim tien jaar gele den was Shen-chen nog een slaperig grensplaatsje. Zhao Ziyang, de voormalige par tijleider, zag er mogelijkhe den in en ontwikkelde de plaats tot een soort kloon van Hong Kong. Maar Shen-chen is nu verdacht, evenals Zhao en alles wat met hem te maken heeft. De plaats, met z'n discotheken en vrijpostige levenstijl a la Hong Kong, symboliseert het „bourgeois liberalisme" waar het hele land nu juist tegen dient te vechten onder het wraakzuchtige nieuwe leiderschap in China. Doortastend Shen-chen was de eerste en meest doortastende van een hele reeks experimentele zo nes die Zhao langs de kust creëerde. De bedoeling was dat de vrijhandel, de afwe zigheid van belastingdruk en de goedkope arbeid bui tenlandse bedrijven en hun valuta zouden aantrekken. Als de kustgebieden een maal welvarend waren, zou het geld en de know-how vanzelf wel naar de arme binnenlanden doorsijpelen, was de gedachte. In de praktijk bleken de kuststreken echter niet be reid hun nieuwverworven rijkdom af te staan. Plaatse lijke functionarissen werden corrupt; de miserabele pro vincies in het binnenland werden jaloers. Doordat de prijzen waren vrijgegeven nam de inflatie een hoge vlucht. Kortom, het was een nachtmerrie voor Zhao. Het probleem is nu dat als de regering de kustplaatsen weer allerlei verordeningen oplegt, de economie probeert te re-centraliseren en de strijd aanbindt met de „geestvervuilende" buiten landse invloeden, de inmid dels daar gevestigde buiten landse ondernemingen hun vertrouwen in het land zul len verliezen. Gevolg is dat de economische problemen in het land gigantisch zullen toenemen. Volgens een vorige maand verschenen CIA-rapport zijn veel zakenlieden uit Hong Kong bezig hun kostbare projecten in China van de hand te doen en zich uit Hong Kong terug te trekken voordat het onder Chinese heerschappij komt in 1997. In het rapport wordt voor speld dat de buitenlandse in vesteringen, waarvan aan vankelijk werd verwacht dat ze dit jaar de acht mil jard dollar zouden over schrijden, in de loop van dit jaar zelfs beneden het ni veau van vorig jaar, vijf mil jard dollar, zullen bijven. Verder wordt nog een aan zienlijk begrotingstekort verwacht, namelijk tien mil jard dollar. Wanhoop nabij Ambtenaren op het ministe rie van financiën zijn de wanhoop nabij als ze probe ren te bedenken hoe ze de internationale schulden moeten afbetalen, waarvan de eerste aflossing volgend jaar opgeëist zal worden. Na de wrede onderdrukking van de demonstratie op het Plein van de Hemelse Vrede hebben de Wereldbank en andere kredietinstellingen zich niet langer bereid ver klaard China te helpen. Shen-chen begint de nade rende kilte al te voelen. De manager van een handels onderneming vertelt dat zijn zaken al met twintig procent zijn gedaald. De schade zal ook niet beperkt blijven tot de nabije toekomst, zo me nen zakenlieden in Hong Kong. Buitenlandse bedrij ven beperken hun betrek kingen in China en gaan geen nieuwe handelsove reenkomsten meer aan. Het toerisme, een belangrij ke drijfveer van de Chinese economie, lijdt ook ernstig onder de huidige ontwikke lingen. Eén van de meest schilderachtige plekjes in China, Guilin, dat zo'n 650 kilometer landinwaarts van Shen-chen ligt, mocht zich vorig jaar nog verheugen in gemiddeld achtduizend toe risten per dag. Nu wordt het een drukke dag genoemd als er veertien bezoekers zijn geweest. Bij het zien van die ene toerist stromen direct tientallen wanhopige souve nir-verkopers toe. De bedrijfsleider van het onlangs geopende Holiday Inn hotel in Guilin zit mis troostig in de verlaten lobby. „Dit jaar valt er niet veel meer te verwachten. Vol gend jaar voorjaar gaan we er weer tegenaan", zegt hij met een over-optimistische klank in zijn stem. Niet toegeven Daarentegen is het ook voor te stellen dat de mannen die het in Peking voor het zeg gen hebben, de huidige eco nomische - of politieke - ontwikkelingen in China niet kunnen tegenhouden met hun ideologische intimi daties. Shen-chen en de an dere kustgebieden zouden niet moeten toegeven aan de pogingen van de regering om hen de keel dicht te knijpen, Shen-chen is namelijk de verzinnebeelding van een nieuwe, meer vrijgevochten denkrichting in China. Tot ver in het binnenland in het onontwikkelde Sichuan, waar Deng Xiaoping van daan komt, weigeren de mensen de officiële beleids lijn te bestuderen, waartoe ze eigenlijk verplicht zijn. In tegenstelling tot Shen-chen, waar de vrijgevochtenheid zich uit in aandacht voor geld en zichzelf, braken er in Chengdu, de hoofdstad van Sichuan, rellen uit in juni van dit jaar. Aanleiding was de ontvredenheid over de armoede in de provincie. Vergeleken met de exclusie ve koffieshops in Shen-chen is het café „Kat" in Cheng du een sober hol. Maar de jongeren die daar komen, vragen naar het laatste nieuws over Wuer Kaixi, de gevluchte studentenleider en willen tenminste weten wat er écht is gebeurd op het Plein van de Hemelse Vrede. LOUISE BRANSON (c) The Times, Londen Ook aan het strand blijven de Egyptische vrouwen in sluiers gehuld. foto: ap Een rivier vormt hier de natuurlijke grens tussen de Volksrepu bliek China en Hong Kong. foto: upi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9