69,50. Campagne in het teken van 'vuile geintjes' Yrouwenpartij dreigt (opnieuw) te mislukken Politiek Partij Parlement Lezen tservice DAGTOCHT BEZOEK AAN ECHTE STEENKOLENMIJN "LE TRIMBLEl" VIA - BINNENLAND £eidae<8oivuwit zaterdag 2 september isss pagina 5 Unieke attractie in Europa. Vertrek: zaterdag 16 september Bezoek de ondergrondse galerijen en bo vengrondse installaties van een ECHTE steenkolenmijn. Leer alles over het leven van de "KOOLPUTTERS", hun verdriet en werkomstandigheden. Gelegen te Blegny, op 15 km. van Luik ligt het toeristische complex "Trimbleu". U zult gestoken in een mijnwerkers-over all helm en geleid door oude mijnwer kers de bovengrondse installaties (techn. uitrusting, reddingzaal, douches, lampen kamer) bezoeken. Ook net als hen zult u met de liftkooi afdalen tot in de onder grondse galerijen, waar u de mijngangen, de grondgalerijen, de pijler en de steen koolader ontdekt. Tevens krijgt u een dia presentatie aangeboden. Vóór dit bezoek heeft u nog een lunchstop in MAASTRICHT. Deze gezellige stad biedt u veel leuke terrasjes en winkeltjes. Op de terugreis kunt u genieten van een welverzorgd diner. Inclusief al x koffie met gebak «entree steenkolenmijn «diner Surinamer stapt uit partijbestuur PvdA DEN HAAG PvdA-partij- bestuurder Owen Venloo heeft met onmiddellijke ingang het lidmaatschap van zijn partij opgezegd. Als belangrijkste motief noemt de uit Suriname afkomstige Venloo „dat mij op belangrijke momenten is ge bleken dat de nodige onder steuning vanuit de partijtop uitblijft, zoals recentelijk bij mijn kandidatuur voor de Tweede Kamer". Volgens Venloo houdt het gebrek aan steun direct verband met zijn kritische opstelling van des tijds ten aanzien van de voor malige Suriname-woordvoer- der van de PvdA, Knol. „Het is voor mij wel duidelijk dat mijn overigens terechte kri tiek op de lijn-Knol mij ernstig wordt aangerekend. De feite lijke ontwikkelingen in Suri name hebben mij tot nu toe in het gelijk gesteld". DEN HAAG Sinds jaar en dag zendt de VPRO-ra- dio aan het eind van de vrijdagmiddag het fraaie programma 'Welingelich te Kringen' uit. Een panel met onder anderen Joop van Tijn, Henk Hofland en Piet Grijs onderwerpt mensen die in het nieuws zijn of die opzienbarende zaken kunnen toelichten, aan een kruisverhoor. Vo rige - week wilden de on dervragers weten of er nog 'dirty tricks' te ver wachten waren, die de tot dan toe nogal slome ver kiezingscampagne wat zouden kunnen verleven digen. Nou nee, luidde het antwoord van de 'Kringen', die op dat moment bestonden uit twee politiek redacteuren, één van Vrij Nederland en één van NRC/Handelsblad. Als zelfs een zaak als die rond Hollan- dia Kloos en Kuwayt zonder gevolgen blijft voor premier Lubbers, wat moet men dan in 's hemelsnaam nog bedenken om een concurrent onderuit te halen?! De 'Kringen' waren die dag wat minder welinge licht, want op datzelfde mo ment hield de VARA-tv zich volop bezig met de voorberei ding van een vernuftig 'vuil geintje'. Deze omroep liet het bureau Inter/View van Maurice de Hond uitzoeken wat er zou ge beuren als Hans Wiegel in plaats van Joris Voorhoeve lijsttrekker van de VVD zou zijn. Welnu, de uitkomst van dat onderzoek dreunt nog steeds na. Het zou een verschil uitmaken, in positieve zin dan, van tien zetels voor de libera len! Wiegel was zelf in Achter het Nieuws om commentaar te geven. Als vanouds recht in de camera kijkend toonde de Friese commissaris zich blij, heel blij met zijn nog ontstel lend grote populariteit. En hij was de VARA erg, erg dank baar dat hij langs deze weg zo veel kiezers kon opwekken toch vooral zijn VVD niet in de steek te laten. Een lange en gratis reclame spot voor de VVD dus. Was de VARA gek geworden om de 'erfvijand' zo terwille te zijn? Geenszins, zo bleek even later, toen Maurice de Hond kwam toelichten waar al die extra ze tels voor de VVD vandaan kwamen. Vooral van het CDA, zo bleek, dat daardoor zijn positie van grootste partij zou moeten afstaan aan de PvdA. Een stem op Hans Wie gel betekent dus in feite een stem op Wim Kok. Als het VAR A-geintje werkt komt de PvdA-leider misschien toch nog in het Catshuis! Uitvinder Maar eigenlijk was de VARA niet eens de uitvinder van de truc. Die zetelt namelijk niet in Hilversum maar aan het Binnenhof. We hebben het over Joris Voorhoeve, de wer kelijke lijsttrekker van de VVD. Schier wanhopig door het vooruitzicht van een ver pletterende nederlaag besloot Voorhoeve tot een noodgreep. In een interview met onze krant suggereerde hij dat Wie gel zou worden voorgedragen als minister en vice-premier, indien de VVD weer in de re LEIDEN Hoe heet de ^lijsttrekker van de Vrou- wenpartij?... De meeste kiezers zullen op deze li vraag geen antwoord kun- nen geven. Na een storm achtig begin is de partij alweer snel in de verge telheid geraakt. De partij werd op 8 maart van dit ^jaar, de Internationale Vrouwendag, voor het /Jj eerst aan de pers gepre senteerd. Een telefonische enquête die kort daarop werd gehouden wees uit dat de partij 17 kamerze tels zou kunnen halen. Niet lang daarna viel dat aantal naar één zetel te rug. En nu, vlak voor de verkiezingen, hoort nie mand meer iets van deze dames. Opnieuw Vrouwenpartij die doemd lijkt te mislukken. De Leidse politicologe Moni que Leijenaar, die zich al jaren Jbezighoudt met 'vrouw-zijn en lp. politiek', verwacht niet dat de ^huidige Vrouwenpartij een ka merzetel zal weten te bemach tigen. „Het zou me verbazen. Als ze een zetel halen dan komt dat doordat een aantal vrouwen het nu echt zat is dat hun sekse in de politiek on dervertegenwoordigd blijft. Vrouwen, en wellicht ook mannen, die een dergelijke proteststem uitbrengen doen L^dat waarschijnlijkniet zozeer Be^voor het programma, maar omdat er nu eindelijk écht f-> eens meer vrouwen in de Ka- -S mer moeten komen. Maar ik ^3 betwijfel of dat op dit moment erg speelt. Meer dan één zetel halen ze in elk geval niet". er vel eens een vrouwen partij geweest die een zetel in toi de Tweede Kamer heeft be- SpJaald? „Nee, in Nederland niet. Sinds de invoering van het passief vrouwenkiesrecht in 1917 is ongeveer tien keer een vrou wenpartij opgericht. Geen van die partijen is er ooit in ge slaagd een vrouw naar de Tweede kamer af te vaardi gen. In IJsland is dat wel ge lukt. De vrouwenpartij Kven- nalistinn haalde daar in 1983 drie zetels in het nationale parlement. Vier jaar later wist zij haar zetelaantal zelfs te verdubbelen. Een jaar later wees een opiniepeiling uit dat ze 29 procent van de stemmen zou kunnen halen en daarmee de grootste IJslandse partij zou kunnen worden". Aandacht Hoe komt het dat het in IJs land wel is gelukt en in Ne derland niet? „Hier is het ook wel gelukt, al leen niet op landelijk niveau. In IJsland was er sprake van een schrijnende onderverte genwoordiging van vrouwen. Voordat de IJslandse vrou wenpartij in het parlement kwam, was maar vijf procent van de parlementariërs vrouw. De onwil van de gevestigde politieke partijen om vrouwen kandidaat te stellen was daar zo duidelijk dat succes niet langer kon uitblijven. Hier is dat niet zo. Hoewel het per centage vrouwen in de Kamer in Nederland ook niet echt hoog is, ruim twintig procent, wordt de noodzaak om een vrouw in de Kamer te krijgen minder gevoeld. De grote par tijen hebben al een aantal ja ren hun best gedaan. Ook be steden ze biina allemaal in hun programma s aandacht aan emancipatie van vrouwen". „Twee keer wisten vrouwen- partijen in Nederland een paar gemeenteraadszetels te vero veren. Beide keren in Lim burg. De Katholieke Vrou- wenlijst in Venlo behaalde in 1958 vier van de 31 raadsze- tels. Meer recent haalde het Vrouwenappèl bij de raadsver kiezingen in Landgraaf tien procent van de stemmen, goed voor drie zetels". „Met die mensen hebben we gepraat. In die gesprekken bleek al' snel waardoor het lukte om zo veel zetels in één keer te halen. Opnieuw de on tevredenheid over de onder vertegenwoordiging van vrou wen. In Venlo werd de raad met twee zetels van 29 naar 31 uitgebreid. De plaatselijke vrouwenorganisaties zagen hun kans schoon en vroegen de bestaande partijen om voor deze zetels vrouwen kandidaat te stellen. Op die manier zou niemand zijn zetel aan een vrouw hoeven afstaan, wat na tuurlijk altijd een probleem is. Maar nee. de bestaande katho lieke partijen wilden daar niets van weten. Toen zeiden die vrouwenorganisaties: 'Oké. dan doen we het zelf'. En niet zonder succes: in 1958 vier ze tels, in 1962 drie. Daarna is de vrouwenlijst opgegaan in de KVP" „Landgraaf heeft ongeveer de zelfde geschiedenis. De vrouw die daar het Vrouwenappèl heeft opgericht, had zich al eens kandidaat gesteld voor het CDA, maar werd toen op een onverkiesbare plaats gezet. Er waren nooit vrouwen ge weest in die raad en dat is toen een reden geweest waarop vrouwelijke kiezers te mobili seren waren. Of er ook man nen op gestemd hebben valt niet na te gaan". Buiten spel Hoe kan de huidige Vrou wen partij ervoor zorgen toch aan de bak te komen in het parle ment? „Als je als Vrouwenpartij wilt meedoen aan de landelijke verkiezingen is de enige moge lijkheid je profileren op die ondervertegenwoordiging. Daarnaast moet je natuurlijk ook een goed programma heb ben, waarin duidelijke keuzes worden gemaakt. Je moet een linkse partij zijn, of een femi nistische, hoe je het noemen wilt, of een andersoortige par tij. Je kan niet zeggen 'wij zijn niet links, wij zijn niet rechts'. Dat is een fout die al eerder gemaakt is. De Nederlandse politiek draait voor een heel groot deel rond het sociaal- economische beleid. De Vrou wenpartij spreekt zich daar over niet duidelijk uit en zet zich daardoor bij voorbaat bui ten spel". over zijn eventuele terugkeer dat niet de 'mannetjes', maar het beleid ertoe doen. Hoewel deze uitspraak nog tamelijk voorzichtig was geformuleerd, was het vermakelijk te zien hoe wit Kok om de neus werd. Ruding heeft inmiddels duide lijk laten blijken er niet over te denken terug te keren. „Ik heb geen zin een Luns te wor den", zo liet hij weten. De PvdA-lijsttrekker probeer de zich eruit te redden met een grapje. Hij zei haastig 'tan te Truus te hebben gebeld om te vragen wat hij moest doen. Die had hem verzekerd dat het Ruding geen ernst kon zijn. De man wil immers nog niet in één kamer met een so cialist worden aangetroffen, laat staan in één kabinet! Ook bij het CDA denkt men dat Ruding zijn eigen vuile geintje heeft willen uithalen. Mis schien heeft de minister die suggestie alleen maar gewekt om de PvdA te treiteren, op perde een verraste fractielei der Bert de Vries. Wie zei er ook weer dat de politiek altijd zo saai is? RIK IN T HOUT de Vrouwenpartij aanvoert kan zelfs niet worden gege ven, omdat de partij geen éch te lijsttrekker heeft. De lijst is min of meer willekeurig sa mengesteld, de nummer één is niet belangrijker dan de num mer twee. Nel Roggeband- Baaij is degene die toevallig bovenaan de lijst staat". Zitten er ook nog positieve kanten aan de oprichting van de Vrouwenpartij? „Jazeker, een goed ding van de Vrouwenpartij is, dat is ook gebleken op lokaal niveau, dat het een uitwerking heeft naar de andere partijen. Een directe relatie is niet aan te tonen, maar in Landgraaf heeft de PvdA ook gauw een vrouw verkiesbaar gesteld toen het Vrouwenappèl daar bewees zetels te kunnen halen. In Venlo gebeurde hetzelfde. De Duitse Grünen vormen daar van eveneens een goed voor beeld. De Grünen zijn welis waar geen vrouwenpartij, het is wel een partij die de evenre dige vertegenwoordiging van vrouwen zeer serieus neemt en om de andere plaats een vrouw zette. In Hamburg wer den zelfs de eerste tien plaat sen op de lijst door vrouwen bezet. De reactie van de SPD daarop was dat er een quotum van veertig procent vrouwen werd ingesteld. Door de aan wezigheid van een vrouwen partij in de politiek krijgen an dere partijen toch een angst dat die vrouwelijke kiezer ver- Dubbel lidmaatschap Hoewel het idee van een vrou wenpartij bij de kiezers niet aanslaat is er elke keer weer een groep vrouwen die het probeert. Is dat falende pa troon te doorbreken? „Ik heb wel eens gepleit voor een dubbel lidmaatschap. Mis schien hebben ze dat ook wel, maar dan hadden ze daar meer bekendheid aan moeten geven. Heel veel vrouwen die politiek al onder dak zijn, maar die het idee toch sympa thiek vinden zouden het lid maatschap van de Vrouwen partij erbij kunnen nemen. Vrouwen die al actief zijn bin nen een politieke partij zullen niet zo maar overstappen om zich in een ongewis avontuur te storten". „Een andere manier om het falen van specifieke vrouwen- politiek te doorbreken is het oprichten van andere politieke vrouwenorganisaties die zich de belangenbehartiging van vrouwen ten doel stellen. Als er een echte vrouwenlobby zou zijn, zoals bijvoorbeeld de National Organisation for Wo men in Amerika, dan zou het niet nodig zijn om steeds te proberen een vrouwenpartij op te richten". ELSBETH KEGGE SUSKE EN WISKE SAGARMATHA gering zou komen. Een formidabele 'dirty trick' aan het adres van de kiezers. Want Wiegel wist van niets. Sterker nog: hij voelde er bit ter weinig voor zijn rustige en comfortabele bestaan in de malse weiden van Friesland te verruilen voor het slopende en zoveel slechter betaalde be staan in de moreel moerassige dreven van politiek Den Haag. Hij heeft de Friezen beloofd tenminste tien jaar te blijven en hij is vast yan plan die be lofte na te komen. Voor een goed begrip: de opper-ijsmees- ter zetelt sinds 1982 in Leeu warden en heeft dus naar ei gen mening nog zo'n jaar of drie te gaan. Voor Joris Voorhoeve een kanjer van een zeperd, is men geneigd te concluderen. Maar dat is wat voorbarig, want hoewel Wiegel des duivels was over het geintje van Voorhoe ve, wilde hij zijn partij daar niet de dupe van laten wor den. Hij zette de deur naar Den Haag daarom toch maar op een heel klein kiertje. Mocht er straks „onverhoopt" een formateur langs de heren- boerderij in Giekerk komen, dan is Wiegel bereid alles nog eens op een rijtje zetten. Het gevolg van deze uitspraak is dat er nog steeds gespecu leerd wordt over een terug keer van Wiegel in 's Lands Vergaderzaal. Wie weet ko men daardoor nog flink wat rechtse mensen terug op hun besluit de VVD de rug toe te keren en deze keer maar op Lubbers te stemmen. Wiegel hoopt zelf dat zijn bijdrage aan de campagne - hij houdt maandagavond nog een grote redevoering - de VVD een ze tel of vijf oplevert. Ook PvdA en D66 kunnen wat stemmen verliezen aan de li beralen, want Wiegel is ook bij delen van deze partijen popu lair. Vooral D66-leider Hans van Mierlo ziet dat met lede ogen aan. Hij noemde het een zwaktebod van de VVD dat zij het 'oude kanon' Wiegel in stelling had gebracht. De Frie se commissaris maakte daarte gen bezwaar. Wie is er eigen lijk een oud kanon? De 48-jari- ge Wiegel of de 58-jarige Van Mierlo? Aanval op Lubbers Aan de andere kant van het politieke spectrum werd ook een 'dirty trick' uitgehaald. Wim Kok is er plotseling mee gestopt zijn linkse zusje Ria Beckers af te katten. Het zit hem dwars dat Groen Links de regeerbeluste PvdA keer op keer ervan beschuldigt zoete broodjes te bakken met het CDA. Daarom opende Kok frontaal de aanval op premier Lubbers. Op een spreekbeurt in Leeu warden beschuldigde Kok de CDA-voorman ervan alleen een 'premier van de rijken' te zijn. Hij meende deze beschul diging te kunnen staven met de uitspraak van de minister president in een dagblad-inter view dat de minima onder zijn bewind niet echt een achter stand in inkomen hebben op gelopen. Nee, de kabinetten- Lubbers hebben alleen maar gecorrigeerd wat er onder het kabinet-Den Uyl scheef was gegroeid. Die uitspraak was Kok door „merg en been" gegaan. Hier was kennelijk een premier aan het woord die vanuit zijn „ivo ren Torentje" elk zicht op de werkelijkheid had verloren. Kok raadde Lubbers aan eens een kijkje te nemen in de ge zinnen van werklozen, ar beidsongeschikten, bijstand moeders en bejaarden die al leen van hun aow moeten rondkomen. Waarom was dit nu een vuil geintje? Omdat de aanval van Kok in wezen niet op Lubbers gericht is maar op Groen Links. Bovendien is Kok net zomin als Lubbers van plan de achterstand van de mensen met een minimuminkomen ge heel weg te werken. Dat kan slechts voor een deel, vindt de PvdA, want het gat echt dich ten zou financieel onverant woord zijn. Men herinnere zich dat de PvdA-voorman Groen Links, dat de minima er vijftien procent bij wil ge ven, heeft beschuldigd van het bouwen van luchtkastelen. En die hebben erg hoge onder houdskosten, voegde Kok er in een debat met Ria Beckers fijntjes aan toe. Tante Truus Maar soms is er ook in de poli tiek nog gerechtigheid. CDA- minister Onno Ruding is ken nelijk dermate onder de in druk van deze opstelling van Kok dat hij in vage bewoor dingen de indruk wekte onder voorwaarden bereid te zijn is in een kabinet met de PvdA te gaan zitten. In een interview met de Volkskrant zei Ruding Monique Leijenaar „Dat is ook een reden waarom het op lokaal niveau en in IJs land wel gelukt is. In de ge meentepolitiek is de tegenstel ling links-rechts veel minder belangrijk. De nadruk ligt daar veel meer op lokale is sues, zoals bijvoorbeeld het wel of niet afsluiten van een winkelstraat voor het verkeer. In IJsland speelt de links- rechts-verhouding ook een veel minder belangrijker rol dan in ons land, omdat het door zijn geografische ligging een zeer geïsoleerde positie in neemt. De nadruk ligt veel meer op lokale onderwerpen. Daar komt nog bij dat IJsland ook geen religieuze scheidslij nen kent". „Een heel ander punt dat nu bij deze Vrouwenpartij een rol speelt is de kabinetscrisis. Ze hebben echt pech dat die er tussen kwam. De bedoeling was de vrouwenlijst pas in 1990 aan de kiezer voor te leg gen. Door de val van het kabi net hebben ze erg weinig tijd gehad om zich goed voor te be reiden. Maar ja, dat is voor elke nieuwe partij moeilijk. Ze hebben zich gewoon niet goed genoeg aan de kiezers gepre senteerd en onvoldoende dui delijk weten te maken wat het 'vrouw-zijn' politiek betekent. Hoe vertaal je dat bijvoorbeeld naar een standpunt over inko mensnivellering, over het op lossen van de werkloosheid, over kerncentrales, euthansie, etc. Dat zijn toch de items die momenteel belangrijk zijn in FOTO: WIM VAN NOORT de verkiezingen. Het is mij niet duidelijk geworden wat de Vrouwenpartij daarvan vindt, ook niet uit het pro gramma". „Ook de onbekendheid van de lijsttrekker speelt een rol. Voor elke kleine nieuwe partij is het moeilijk voet aan de grond te krijgen, maar je moet in elk geval zorgen voor een lijsttrekker die heel bekend is of die zich goed kan profile ren. Dat is in dit geval niet zo. Het antwoord op de vraag wie «g^SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5