I Milieuplan lost problemen niet in één generatie op Het einde van de Heijn-dynastie Dolf Brouwers: PvdAbegrijpt u wel? bedrijven: afval op zee verbranden Weer harde kritiek van Lubbers op Kok binnenland £oidóe<3ouAOtit zaterdag 2 september 1989 pagina 3 Redactie: Rob Sebes I/IE7ERI Bijdrage: Alex Snelleman MCfcClll DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER Dolf Brouwers, alias Sjef van Oekel, alias Waldo van Dun- gen: „Ik ben helemaal niet in politiek geïnteresseerd, ik ben maar een eenvoudige boeren pummel, maar tóch ga ik stemmen, begrijpt u wel? Ja, ik ben parlementair mede werker van de VARA ge weest, en weet u trouwens dat ik daarmee een enorm succes heb gehad? Maar dat was meer voor de grap! Wist u trouwens dat ik nog wel als parlementair medewerker een 06-lijn heb?" „Ik ben een zeer eenvoudig mens, dat zal ik altijd blijven. Ik verlang van politici dat die ook blijven wie ze zijn. Poli tiek is allemaal zo moeilijk, vindt u ook niet? D'r zijn d'r maar weinig die het nog een beetje begrijpelijk houden". Maar op welke partij gaat Dolf Brouwers dan stemmen? „Ik heb bij de VARA ge werkt, dat moet u toch vol doende zeggen! Ja, ik stem op de PvdA, heb ik altijd gedaan, ook toen niemand mij nog kende. Kok doet af en toe een beetje moeilijk, maar hij pro beert het tenministe wel be grijpelijk te maken. Bij de PvdA voel ik mij thuis. Die anderen doen allemaal zo uit de hoogte, in die kringen heb ik helemaal geen kennissen! Wat ook meespeelt, en u zult dat misschien gek vinden, is het sentiment. Mijn vader liep tachtig jaar geleden al met het vaandel van de SDAP op z'n buik. Vandaar! Begrijpt u wel?" Het is weliswaar geen rode hanekam, maar Renske Limburg wilde toch graag een handtekening van Wim Kok. De lijsttrek ker van de PvdA deed het zo voorzichtig mogelijk, foto: anp Tv en krant drukken radio weg De televisie doet wonderen, en de PvdA vaart er wel bij. Uit een onderzoek dat gisteren werd gepubliceerd in het reclame weekblad Adformatie blijkt dat de eerste campagneweek de' PvdA geen windeieren heeft gelegd. De aanhang van de socia listen steeg tussen 24 en 27 augustus met 1,1%. De VVD herstel de zich licht (0,4%) en het CDA verloor ietwat (0,5%). De mees te kiezers (36,7%) gaven als reden op dat zij van mening waren veranderd door een programma op tv, zoals een actualiteiten rubriek of het Journaal. Precies 21% veranderde van gedach ten door een artikel in een krant. De radio speelde een uiterst geringe rol: slechts 5,3% wisselde van partij na het horen van een radioprogramma. Rookvrij stemmen Als het aan de staatsscretaris- sen Dick Dees van volksge zondheid en Diewke, de Graaff-Nauta van binnen landse zaken ligt, zou er woensdag „rookvrij" gestemd kunnen worden. Echter, niet de regering, maar de gemeenten als beheerders van de stemlokalen moeten er voor zorgen dat de carapa- tiënten onder de kiezers niet hoestend en proestend als ge volg van de bekende 'blauwe walm' het rode potlood behoe ven te hanteren. Dat blijkt uit het antwoord van beide be windslieden op vragen van de CDA-Kamerleden Esselink en Frissen die zich bezorgd tonen over de volgens hen on acceptabele gezondheidssitua tie in de stembureaus. Ook CNV waarschuwt voor loongolf DEVENTER De werkgevers in Nederland blokkeren het af sluiten van een sociaal ak koord. „Zij kopen hen onwel gevallige werkgelegenheidsaf- spraken liever af met een extra loonsverhoging. Ik vind dat een onverantwoorde en kort zichtige houding", aldus CNV- voorzitter H. Hofstede vandaag op een CNV-bijeenkomst in Deventer Volgens Hofstede snijden de werkgevers zichzelf in de vingers „want als er geen sociaal akkoord komt, is het ri sico van een loongolf groter". „Zo'n loongolf heeft desastreu ze gevolgen voor de werkgele genheid en de concurrentiepo sitie. Zeven jaar herstelbeleid, waaraan we als vakbeweging een belangrijke bijdrage heb ben geleverd, is dan in één klap verloren", aldus Hofstede. De CN V-voorzitter ziet het ont staan van een loongolf overi gens met als een automatisme: „Ik heb er alle vertrouwen in dat de CNV-bonden een ver antwoord beleid voeren". Eerder deze week opperde FNV-voorzitter Stekelenburg om wegens de snelheid tegelijk te onderhandelen over een re geerakkoord en een sociaal ak koord tussen kabinet, werkge vers en werknemers. Stekelen burg waarschuwde ook voor een loongolf. >EN HAAG Zes bedrijven it West-Duitsland, twee uit lostenrijk en één uit Zwitser- nd willen ondanks een ver- ïd van demissionair minister mit-Kroes van verkeer en aterstaat doorgaan met het erbranden van afvalstoffen de Noordzee. Ze eisten aarom gisteren tijdens een tting van de Raad van State, at het verbod van de minister igedaan wordt gemaakt. ie betreffende bedrijven zijn ilf geen producenten van af- maar verzamelen che- lisch afval van een groot aan- buitenlandse fabrieken, mdat de kortste weg naar zee aor Nederland voert, waar et afval aan boord wordt ge- omen, is toestemming nodig an het Nederlandse ministe- van verkeer en waterstaat, et ministerie weigert echter n vergunning af te geven en beroept zich op internationale afspraken waarbij is overeen gekomen de verbranding op zee zoveel mogelijk te beper ken. „Alleen in uitzonderlijke gevallen is verbranding van chemisch afval op de Noordzee toegestaan", aldus woordvoer der Veltman van het ministe rie gisteren tijdens de zitting. „Maar dan moeten alle andere mogelijkheden om het afval aan land te verwerken, ont breken. Dat is bij deze bedrij ven niet het geval. De be scherming van de zee is van groot belang voor een goed milieu". Namens de buiten landse bedrijven stelde de ad vocaat mr. R.P. Kröner hier tegenover dat er nog nooit een degelijk onderzoek heeft plaatsgehad naar de schadelij ke gevolgen van afvalverbran ding op zee. „Zeeverbranding is schoon- en het tegendeel is nog nooit aangetoond. Ver branding op het vasteland ge beurt echter in de nabijheid van de bevolking en levert di rect gevaar op voor de gezond heid van mensen". Het verbod van demissionair minister Smit-Kroes zou verder strijd zijn met het vrije ver keer van goederen dat tussen Europese Tanden bestaat. Op de zitting waren ook vertegen woordigers van diverse mi lieugroeperingen aanwezig. Omdat de bedrijven Moerdijk als overslaghaven willen ge bruiken, protesteerde voorzit ter G. Verbeeke van de Mi lieugroep Moerdijk fel tegen dit voornemen. „De bedrijven beogen alleen financieel winstbejag ten koste van het milieu", betoogde hij. Evenals een zegsman van Greenpeace pleitte hij voor handhaving van het verbod. De Raad van State doet op 22 september uit spraak. EKNOLLEN IK G6GIN ME NU TOCH co|<20fóa^Tt MiKeN OJeA'T MILIEU- Babbelaars Deze twee Zeeuwse kinderen hadden zich helemaal in kleder dracht gestoken voor het bezoek van koningin Beatrix aan Hoe- dekenskerke. Ze gaven de vorstin een blikje Zeeuwse boterba- belaars, maar waren zelf te verlegen om een woord uit te bren gen. foto: anp t Rechercheteam zaak Fagel ontbonden Overleg omroep maandag hervat AMSTERDAM De omroepwerkge- vers hebben de bonden gisteren uitge nodigd voor hernieuwd overleg inza ke de vastgelopen besprekingen over een nieuwe omroep-cao voor 1989. De bonden hebben de uitnodiging om maandag yi Hilversum verder te pra ten aanvaard. Het ultimatum dat de bonden donder dag aan de omroepen hebben gesteld, blijft volgens de woordvoerster echter onverkort van kracht. Als de werkge vers niet ingaan op de eisen van de bonden, kunnen na het verlopen van het ultimatum (maandagavond 4 sep tember 24.00 uur) acties worden ver wacht van het omroeppersoneel. In hun ultimatum aan de werkgevers eisen de bonden betere garanties voor personeel dat in een voorziene veran dering van de salarisstructuur lager ingeschaald zal worden. In het eind- bond van de werkgevers zal ongeveer de helft van het omroeppersoneel (vooral in de lagere salarisklassen) in, een lagere schaal geplaatst moeten worden. Ook blijven de bonden staan op een incidentele loonsverhoging van twee procent. De werkgevers wil len niet verder gaan dan 1,3 procent. Bij de afdeling Kijk- en Luister On derzoek (KLO) van de NOS werd gis teren al een prikactie gevoerd. Via pagina 240 van Teletekst deelde de KLO mee dat in verband met het cao conflict voorlopig geen cijfers meer worden gegeven over de kijk- en luis terdichtheid van programma's. Met vakantie naar de universteit ENSCHEDE De Universiteit Twen te (UT) gaat haar campus aanprijzen als vakantieoord. De vakantiegangers kunnen gebruik maken van sportvel den, zwembad en andere voorzienin gen van de universiteit. Overnachten is mogelijk in de Drienerburght, het logies- annex vergadercentrum van de UT. Door het stimuleren van vakan ties wil de UT de bezettingsgraad van de logiesgebouwen in rustiger tijden opvijzelen, zoals in de periode rond kerst. Vooral vanuit Zweden verwacht de universiteit belangstelling. Daarom zal de promotie zich op dit land rich ten. De UT werkt hierbij samen met" het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). 'Nederlandse student rijkste ter wereld' DEN HAAG Minister Deet- man van onderwijs ontmoet bij zijn verkiezingsactiviteiten veel sympathie uit de hoek van de studenten. Hij vindt dat niet gek, want „de Neder landse student is de best be taalde ter wereld". Hij zegt dit in een universiteitblad van deze week. „Hoeveel ansichtkaarten wij hier op het departement niet krijgen van volstrekt onbe kende lieden die dank zij stu diefinanciering met vakantie zijn in oorden waar ik nimmer zal komen. Nee, nee, ik over drijf niet", aldus Deetman. SER: ACCENT LIGT TE VEEL OP HEFFINGEN fOORDWIJK AAN ZEE Bij het verschijnen van len lemissionair minister Ru- ;eks lolf de Korte wisten ve en al voldoende. Albert leijn zou door hem on- and lerscheiden gaan worden i. ls Commandeur in de )rde van Oranje Nassau, leden genoeg, want de leroemde kruidenier nam [isteravond, na exact eertig jaar, afscheid als iresident van de Raad ran Bestuur van Ahold. In ;ezelschap van zo'n dui zend industriëlen en an dere hoogwaardigheidsbe- deders vierde Heijn giste- en een feest waar be- 1 aald niet op de kleintjes rerd gelet. Lands grootste kruidenier' nu 62 en gaat in de vut. Zijn ertrek betekent het einde an een familie-bedrijf. Groot te verdienste is wellicht dat Ab", zoals hij graag genoemd 'ordt, het bedrijf van een om- et van 350 miljoen tilde naar 5,5 miljard. Hij introduceerde e supermarkt en later de be ende streepjescode. 80.000 Verknemers telt het concern imiddels, in binnen- en bui- :nland. Hoewel Heijn nog ac- ef blijft als president van de aad van Commissarissen, is e Heijn-dynastie nu na drie eneraties ten einde. De Belg 'ierre Everaerts zal de scepter aan zwaaien in het Ahold- uncern. Varm en afgeladen vol was et in de tenten van het lu- „Grand Hotel" Huis ter luin in Noordwijk. Tussen leijns geliefde deunen van hijs van Leer en Louis van lijk door presenteerde actrice Inne Wil Blankers een af- scheidsprogramma waarin vele sprekers de scheidende jubilaris overstelpten met lof en cadeau's. Een schildersezel met toebehoren zou volgens een Ahold-medewerker een groot schilder van Heijn ma ken. „Albert heeft lang kun nen oefenen", aldus de spre ker, die doelde op het langdu rige „doedelen" (krassen op papier) dat Heijn tijdens „ver velende" vergaderingen deed. „Een teken van concentratie", verontschuldigde Heijn zich Burgemeester Ouwekerk van Zaanstad verklaarde dat de ge meenteraad had besloten Heijn tot eerste ereburger van de ge meente te benoemen. „Met al gemene stemmen, en dat wil wat zeggen in die rooie stad". Een kwinkslag diè onder het gedistingeerde publiek evenveel instemmend applaus teweeg bracht als die vrolijke noot van VVD'er De Korte, die zijn lofrede besloot met de woorden: „U begrijpt het al, Albert Heijn wérkt". Omdat Albert Heijn zich eerder al eens kritisch uitliet over de kwaliteit van het Ne derlands onderwijs, kondigde Heijns opvolger Everaert de oprichting aan van een stich ting, die jaarlijks een familie lid van een Ahold-medewer ker in staat stelt een half jaar te studeren aan de Cornell University in New York. Heijn besloot daarop de stich ting te noemen naar zijn ver moorde broer Gerrit-Jan, „om Na dit officiële gedeelte gaf het gezelschap zich onder vele onvermijdelijke „hé, hallo's", zoenen en handenschudden over aan een groot diner in verschillende zalen, afgesloten met een finale aan het strand. JEAN—PIERRE GEELEN DEN HAAG De Soci aal-Economische Raad (SER), het belangrijkste adviesorgaan van de rege ring op sociaal-econo misch terrein, is unaniem van mening dat uitvoering van het Nationaal Milieu beleidsplan onvoldoende is om de problemen van het milieu binnen een ge neratie beheersbaar te maken. Dat staat in het advies over het NMP, dat volgende week openbaar wordt. De SER vindt dat het accent te veel wordt gelegd op heffin gen, waardoor een wildgroei ontstaat. Het milieuvraagstuk is volgens de SER niet zo zeer een financieringsprobleem („hoe komen we aan geld?"), maar een produktie- en con sumptieprobleem. Het beleid zal dan ook gericht moeten worden op verandering van het gedrag van burgers en be drijven. Dat biedt de meeste kans op een keer ten goede, ook bij een tegenvallende eco nomische ontwikkeling. Voorlichting en informatie kunnen bijdragen aan gedrags veranderingen, maar normen, geboden en verboden („de ver vuiler betaalt") vormen een belangrijker voorwaarde. De Raad vindt verder dat er ster ke aandacht moet worden be steedt aan retoursystemen als bijvoorbeeld statiegeld. De SER meent ook dat Neder land, dat extra kwetsbaar is voor milieubelasting uit om- ririgende landen, zich sterk moet maken voor een milieu beleid in EG-verband. De SER vindt dat een verdergaand Ne derlands milieubeleid, dat af wijkt van dat in omringende landen, tot de mogelijkheden moet behoren. Als de concur rentiepositie hierdoor wordt aangetast, moet dit worden ge compenseerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De woor denstrijd tussen CDA-lijst- trekker Lubbers en zijn PvdA-opponent Kok heeft zich gisteravond voortge zet. Lubbers nam daartoe het initiatief door op een CD A-bijeenkomst in Slie- drecht de PvdA aan te vallen op de uitgaven in de jaren negentig. „De PvdA wil negen miljard gulden besteden aan een wen senlijst. Dat kan écht niet", al dus Lubbers. „Dat leidt alleen maar tot lastenverzwaring voor burgers en bedrijfsleven. Dat risico moeten we niet ne- Lubbers stelde dat het CDA- program een wensenlijst heeft van 2,5 miljard gulden. „De begroting van 1990 is klaar, het economisch herstel zet zich door. Daarna is het mogelijk de aow en de sociale uitkerin gen mee te laten groeien met de economische ontwikkeling. Ook is er dan ruimte voor het nationaal milieubeleidsplan en ander belangrijk beleid". Kok liet vanuit Zaanstad we ten de kritiek van Lubbers met verbazing te hebben aan gehoord. „Lubbers wil kenne lijk de berekeningen van het Centraal Planbureau over doen", zei Kok. „Het planbu reau is positief geweest over het PvdA-program. Bij ons ontwikkelt de koopkracht zich beter dan in het CDA-pro- gram Het is geen schande dat wij geld willen uitgeven aan belangrijke zaken als milieu, onderwijs en gezondheidszorg. Het is merkwaardig dat Lub bers de CPB-berekeningen in twijfel trekt". Kok herhaalde dat Lubbers beloften heeft ge daan die door het CDA niet fi nancieel zijn verantwoord. „Lubbers was denk ik nog niet aan zijn nieuwe rol als lijst trekker van het CDA ge wend", aldus Kok. Vanavond (Nederland I, 21.30 uur) debatteren Lubbers en Kok voor de tv met elkaar over de hoofdonderwerpen van het nieuwe kabinetsbe leid. JTRECHT Het recherche bijstands- eam dat is belast met het onderzoék naar Ie moord op restauranthouder Gerard Fa- ;el is gisteren opgeheven. Alleen de re chercheurs van de gemeentepolitie Zeist :ullen het onderzoek voortzetten. Op 9 uni werd Fagel dood aangetroffen in de laapkamer van zijn woning bij zijn res- aurant in Bosch en Duin. Hij bleek te zijn [eraakt door een kogel. Al snel erna hield Ie politie vijf mannen aan. Er bleek ech- er niet voldoende overtuigend bewijs te- [en hen te zijn, waarna zij in vrijheid verden gesteld. Uit een vitrinekast in het estaurant zijn zes gouden ringen en een rmband verdwenen, maar volgens de po- itie is niet duidelijk geworden of die ver- Iwijning verband houdt met de moord. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING /OOR SUPERMARKTKONING Wapens De inleveractie van il legale wapens is vol gens de politie na een dag al een suc ces. Niet alleen in Valkenswaard waar zelfs een driedaagse vliegreis werd verloot onder de inleveraars. Behalve pistolen en geweren werden er ook enkele vreemd soortige wapens aan gegeven, zoals een koppesnellerszwaard. Het fraaie, maar ge vaarlijke pronkstuk is meteen doorgestuurd naar het Tropenmu seum in Amsterdam, dat zich er zeer ver guld mee heeft ge toond. foto: anp Kinderen eten vaak giftige bessen UTRECHT Kinderen eten vaak giftige bessen. Officieel komen artsen jaarlijk in aan raking met ongeveer 250 kin deren russen één en drie jaar die door het eten van bessen' ziek zijn geworden. Deskundi gen van het Nationaal Vergif tigingen Informatie Centrum (NIVC) in Utrecht menen dat het werkelijke aantal 'slacht offers' vele malen meer is. In maar een fractie van de geval len doen zich overigens ver schijnselen van vergiftiging voor. Maar er zijn ook voor beelden van mensen die ern stig ziek werden of zelfs over leden na het eten van peultjes van de goudenregen, liguster bessen en bessen van peper boom, bitterzoet, taxus, vogel kers, vuilboom en wolfskers. RDM krijgt order duikboot Moray ROTTERDAM De Rotter damse werf RDM heeft over eenstemming bereikt met het ministerie van defensie over het ontwikkelen van de Mo- ray-onderzeeër. Met de ont wikkeling van deze duikboot is een bedrag gemoeid van 65 miljoen gulden, waarvan het grootste deel door het rijk zal worden opgebracht. ludolf de Korte benoemt Albert Heijn, „wegens zijn grote ver- liensten voor de Nederlandse economie", tot Commandeur in Ie Orde van Oranje-Nassau. foto: anp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3