Klompendans in de Alpen voor Chinese muur van bierkratten JEUGD KRIJGT ANDERE VOORKEUR: DOE-VAKANTIE 'Ccidóc Qowiant' Vakantie van jongeren in de bijna afgelopen zomer heeft nogal eens in het teken gestaan van vandalis me, criminaliteit en drank. Tal van Nederlandse campings met name werden geconfronteerd met dit probleem, dat zich niet alleen in de kustplaatsen in eigen land voordeed. Ook in het buitenland zal de jeugd best eens uit de band zijn gesprongen, maar dat haalde dan doorgaans slechts de lokale pers. Dat het ook anders kan be wees onlangs een wel heel gemê leerd gezelschap jongeren, dat bij een reisbureau een weekje doe-va- kantie in Tirol boekte. Vaste kos ten circa 850 gulden voor een pen delbusreis. Feitelijke uitgaven ette lijke tientjes meer, want voor een aantal activiteiten moet ter plaatse extra worden betaald. Dat laatste kan even een probleempje zijn, maar - en dat is kenmerkend voor in elk geval deze groep va kantievierende jongeren - tot pu blieke ellende leidt het niet. Een weekje met jongeren op stap in het buitenland, een sfeer-impres sie. f mens T Project in de ren sur/'n, (teafertV" m" der.gelijke Onn steekt de Onf. f" 'en va„ d"0I"nrtjker PQk om een heif*^et Poon nernen. te De leden van de groep jongeren ten voeten wegloopt. WATTENS - Het is zeven minu ten voorgeven in de ochtend. De blauwe hémel tussen de bergtoppen is hier en daar wit gevlekt. De tem peratuur is aangenaam, de atmos feer is lekker fris. Het is de vierde dag van de trip en de avond tevo ren heeft „reisleider" Eugen Lutz het gezelschap uitgenodigd voor een partijtje tennis. Geen vast on derdeel van het programma. In de reisgids staat slechts dat het aanbe veling verdient .een racket mee te nemen. Men is uitgenodigd, dus niet verplicht om een balletje te slaan. Dat vrijblijvende benadrukt het karakter van de jongerenreis. Het is tenslotte vakantie. Niets is verplicht, niets moet, weinig hoeft, veel mag, maar niet alles kan. Dat laatste zal later blijken. Wat óók kan. is dat er op die ochtend van een dag waarop later het kwik in de thermometer een stuk boven de dertig graden Celsius zal stijgen, van de zestien man tellende groep niemand acte de pre sence geeft. Iedereen ligt nog op één oor. Niet zo vreemd na het bezoek aan de onder het hotel liggende disco, waar „Oerend Hard" van Normaal geregeld uit de luidsprekers schettert. Het is de enige „publieke wanklank" die qua volu me in tien dagen kan worden gehoord. Er wordt, die dag slechts getennist door uw verslaggever en de reisleider. Van wie de eerste zich verbaast over het ge mak waarmee een groep actievelingen hun vakantie invult. De laatste zit daar niet mee. Het is, zo zal verderop blijken, ook voor hem vakantie. „Keine Hektik" en „Urlaub" zijn twee gevleugelde woorden in zijn vocabulaire, waarin dank zij een twintigjarige ervaring als skileraar ook de nodige Nederlandse taal-elemcnten zijn te beluisteren. Zoals „Goed gedaan jochie". Jaap De avond tevoren hebben we kennis ge maakt met Jaap. In een groepsgesprek* gearrangeerd door - zoals hij zichzelf ook geregeld afficheert - Eugen, stelt Jaap zich voor en vertelt waarom hij al voor de tweede keer deelneemt aan de jongerenreis naar het Tiroolse Wattens, rcns de bus 's avonds om half tien de te rugreis aanvaardt. Tien dagen zitten er bijna op. Ook de reisdagen worden mee geteld, meldt de reisgids. René komt thuis, gebroken ongetwijfeld. „Zo doe ik het nooit meer", klaagt hij nog vóór het vertrek. „Ik moet bovendien toch voor m'n kamer betalen. Heb maar wat ge leend". Eugen Waar „doen" is verheven tot uitgangs punt gaat ook wel eens iets verkeerd. Eugen is de meester van de improvisa tie. Zijn pakket, ooit ontstaan uit de ge dachte dat hij ook 's zomers wel iets zou kunnen doen wat leuk en lucratief kan zijn. is flexibel als het Oostenrijkse weer. Maar de groep jongeren zit er niet mee. Er wordt hooguit zachtjes wat ge mopperd als niet iedereen aan de beurt komt bij het waterskiën. Of als op de Stubai-glctsjer slechts in groepjes wat op de lange latten kan worden gepionierd, omdat er niet voldoende materiaal voor handen is. De onderlinge pret, het losse regime, de disco, een opbloeiende ro mance, het anders dan anders van huis zijn maken veel goed. Dat blijkt op de afsluitende avond. De kok heeft zich extra uitgesloofd, kaarsen verhogen de toch al goede sfeer. Greit bestelt een extra bord patat. Jaap vraagt Eugen even naar voren te stappen. Spreekt een paar waarderende woorden. Waarop Greit opstaat, bukt en zijn klompen aanbiedt als stoffelijk blijk van appreciatie voor de manier waarop de groep zeven dagen door de goedlachse Oostenrijker is begeleid. Eugen loopt de rest van de avond rond op de klompen. Begroet zo de nieuwe groep, waardoor het ijs snel is gebroken. De volgende ochtend, als de bus met Jaap, Greit, Gerrit, René en de overigen de Nederlandse grens nadert, is het weer mooi weer. Het is vijf voor zeven en van de nieuwe club van Eugen staat een jongedame, Jacqueline, klaar met een tennisracket. Zij is de enige. De rest ligt nog op één oor Er is niemand bij die op klompen loopt. Maar ook niemand die op zijn tenen behoeft te lopen. Daar zorgt Eugen wel voor. „Keine Hektik. Urlaub". Nederlandse jeugd op vakantie. Het kan ook anders. FRANK WERKMAN Inlichtingen: Oostenrijks Verkeersbu reau. Stadhouderskade 2 Amsterdam. Tel. 020-129682/129444. uit. Staande derde van rechts Eugen Lutz, een wat grauw industrieplaatsje vlak bij Innsbruck. Dat evenwel, typerend voor de dank zij vooral de Swarovsky-fabriek (kristal) opgekrikte plaatselijke welstand, beschikt over een riant zwembad en een prima uitvalsbasis blijkt te zijn voor tal loze activiteiten. Maar terug naar Jaap. Die vertelt dat hij een jaar eerder kennis heeft gemaakt met het fenomeen doe-vakantie en er zo van gecharmeerd is geraakt dat hij is terugge komen. Ondanks het feit dat hij eigen lijk met zijn 35 jaar „te oud" is voor een dergelijke expeditie. De gemiddelde leef tijd van deze groep is ongeveer 21, 22 jaar. „Juist de groepsgedachte spreekt me aan", vertelt de doorgaans in trai ningspak en met pet uitgedoste inkoper van een bedrijf in verpakkingsmiddelen uit Rhoon. Die door zijn werk de hele wereld afreist, maar in Tirol is blijven hangen en daar bijna van zijn hoogte vrees blijkt te zijn afgekomen. Maar dat is weer een ander verhaal. Jaap geeft later onder vier ogen een wat dieper inzicht in de redenen waarom hij bij Eugen in Wattens is beland. Vertelt dat zijn huwelijk vorig jaar op de klip pen is gelopen, dat hij het wurgende ge voel heeft gekregen er uit te moeten en zijn reisagent heeft hem een actieve va- kantic aanbevolen. Om de gedachten te verzetten, met andere dingen bezig te zijn. „Ik ben dit jaar weer gegaan omdat het me uitstekend is bevallen. Ik ben nu verreweg de oudste, weet ook nog niet of ik dit het volgend jaar weer ga doen. Maar het bevalt me ook nu weer voor treffelijk". Waaraan het feit dat hij bijna automatisch is aangewezen als groeps- vertegenwoordiger, woordvoerder en chauffeur niet geheel vreemd is. Jaap ge niet ook van die rol, die zijn vakantie van nog wat meer doe-elementen voor ziet. Greit Greit uit Markelo heeft het ook naar de zin. Heet eigenlijk Gert, net als zijn vriend en reisgenoot en om onnodige verwarring te vermijden laat hij zich met Greit aanspreken. Waar Jaap een wat introvert type is, is Greit zijn tegen pool. Hij loopt de hele dag rond op klompen, ook in de disco. „Image-buil- ding", geeft de 23-jarige slootmaaier toe in zijn sappige Twentse dialect. Dat voor de rest van de groep volledig on isleider, organisator en improvisator, met verstaanbaar wordt als hij zich met zijn kompaan verstaat. Greit en Gerrit zijn voor het eerst bij Eugen. „We willen gewoon wel eens wat anders", vertellen ze. „Vorig jaar nog naar Spanje geweest. Ook met de bus. Doodmoe daar aangekomen en weer compleet kapot terug.' Leuk voor een keer, maar voorlopig niet meer. Het eni ge wat je daar doet is bier drinken. Hele Chinese muren van lege kratten optrek ken. Net als eerder in Nederland op de camping. Nee, daar gaat de lol toch een keer van af. Daarom dit maar eens ge boekt. Leuk. Allemaal verschillende din gen doen". Zoals een bandje met muziek van Nor maal in de disco aanbieden. Hetgeen niet alleen oerend harde klanken ter plekke tot gevolg heeft, maar uiteindelijk de verkoop van de bewuste cassette. Te gen kostprijs. Er komen nog meer Ne derlandse groepen jongeren. Deze week voor het laatst. wllma en thea Opvallend feit in zo'n groep jongeren, onder wie Wilma en Thea, twee ver pleegsters uit Katwijk, een paar dienst plichtige militairen uit verschillende plaatsen, een studente uit Amsterdam, een middelbaar scholiere uit Den Bosch, een winkelmeisje uit Alkmaar, een boe rendochter uit Friesland, is de saamho righeid die al snel is ontstaan. Op maan dagavond vertrekt de groep uit Grave, ie de Nederlandse jeugd FOTO: PERS UNIE na daarheen vanuit de woonplaats te zijn gereisd en komt dinsdagochtend in Tirol aan. Twee dagen later kent ieder een iedereen, gaat de slootmaaier ami caal om met de studente uit Amsterdam en vinden de soldaat en de scholiere el kaar steeds aardiger. Het algemene con tact blijft weliswaar wat oppervlakkig, maar het is een doe- en geen praatva kantie tenslotte. Doen, samen doen, dat is het motto van Eugen, die drie jaar geleden met zijn project is gestart. Skiën en surfen leert de ruim-vijftiger al aan eenieder die dat maar wil. Daar komen desgewenst de volgende activiteiten bij: klimmen, wa terskien. zwemmen, tennissen, zomer- rodelen. wildwatervaren, paragliding en paardrijden. Met als heuse klapper op de vuurpijl: een survival-weekeinde in de bergen voor de fitste of overmoedigste lieden. Voor de meeste extraatjes moet een bedragje worden betaald, dat alles zins redelijk mag worden genoemd. Ver zekering dekt de schade, die evenwel bij de groepen van Eugen nog niet in ernsti ge, fysieke mate is voorgekomen. René De redelijke prijzen van de extraatjes zijn voor René toch een probleem. Die heeft na een eerste week besloten om er nog een etappe aan vast te plakken. Hij wil de survival-tocht meemaken, maar heeft geen geld. Kort voor het vertrek van zijn eerste club meldt hij dat aan Eugen. Die wil er aanvankelijk niet aan, maar laat zich vermurwen. René, ooit een blauwe maandag leerling-kok, zal een week in de keuken assisteren en op zo'n manier zijn logies betalen. Ook een kwestie van doen. Op de laatste dag ho ren we dat René eigenlijk niet mee terug kan. De bus is vol. De overboeking is niet geregeld. „Ik kan mee. in het gang pad". komt hij nog even melden alvo-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25