Weduwnaars, wij zijn u graag van dienst. Ceidóc Somcmt Gemeente stelt sloop woningen Mors IV uit STAD OMGEVING Lil ■81 BOETE GEËIST VOOR ONTUCHT MET NICHTJE WEEK EINDE /inn filSi ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk in Leiden pakte op de laatste dag van de zo mervakantie-activiteiten flink uit met een dubbeltjeskermis. Kinderen van 3 tot en met 12 jaar konden voor een dubbeltje deelne men aan verschillende attracties. Vooral het springkussen lokte veel kinderen die met rode hoofden van de inspanning het plafond van de zaal probeerden te bereiken. Daarna werd met limonade en snoep de in wendige mens verkwikt. Maar niet te lang, want andere attracties lonkten alweer. Bij voorbeeld het ballen gooien naar stripfigu ren, het koekhappen, enveloppen trekken en de waarzegster. Met sommige spelletjes wa ren kleine cadeautjes te verdienen. foto: wim van noort DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 56-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank vijfduizend gulden boete en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De man zou jarenlang ontucht met zijn nichtje, over wie hij te vens voogd was, hebben gepleegd. De ontucht begon in 1980, toen de vrouw vijftien jaar was en haar moeder net was overleden. De Leidenaar speldde haar op de mouw dat hij met een speciale lamp had ontdekt, dat zij waarschijnlijk geen kinderen kon krijgen. Maar om dat te veranderen had hij pillen (een valium-preparaat) voor haar en moest zij met hem naar bed. Haar urine moest zij opsturen naar een kliniek in Duitsland. Om het geheel iets geloofwaar diger te maken, nam de 56-jarige zo nu en dan een grafiek mee, die hij zelf had getekend. Hieruit moest blijken dat de „behandeling" door moest blijven gaan. De vrouw heeft pas vorig jaar maart aangifte gedaan. Toch kan zij nog steeds niet echt geloven, dat haar oom het hele verhaal zou hebben verzonnen. Voor de rechtbank liet de verdachte doorschemeren dat hij er zelf over verbaasd was, dat de vrouw zijn verhaal geloofde. Ook vertelde hij dat hij nimmer dwang zou hebben gebruikt. Een van de rechters merkte op dat de verdachte diverse ma nieren heeft aangewend om dwang uit te oefenen. De man was een stuk ouder dan zijn nichtje, stond haar op financieel gebied terzijde en zij vertrouwde hem. „Als zo iemand dan met een bepaald verhaal komt, wordt het geloofd". Officier van justitie, mr. D. van den Broek, legde uit waarom hij tot vervolging van de Leidenaar was overgegaan. Dit was gebeurd nadat hij een gesprek met het slachtoffer had gehad. Zij had uitdrukkelijk gesteld, dat zij aangifte had gedaan om een vervolging te bewerkstelligen. De vrouw geloofde nog steeds niet dat zij om de tuin was geleid. Volgens de officier was de vrouw naïef en diende zij daarom beschermd te wor den. Raadsman mr. G. Spong zette hier zijn vraagtekens bij. De vrouw was volgens hem niet naïef, ze heeft het eindexamen voor de middelbare school gehaald. Hij voerde tevens aan dat zij gretig buitenlandse reisjes accepteerde van haar oom, die zakenman is. Ze zou een schuldgevoel hebben gekregen, om dat zij de verhouding met haar voogd had voortgezet, terwijl ze al een verhouding met haar vriend had. De rechtbank doet 15 september uitspraak. LEIDEN De gemeen te begint maandag niet met de sloop van wonin gen langs de spoorbaan aan de Morsweg. Het is niet bekend wanneer wel wordt begonnen met de afbraak van de woningen in de wijk Mors IV. Dat is afhanke lijk van de onderhande lingen tussen de ge meente en een echtpaar dat woont tegenover de *te slopen huizen. Namens de bewoners werd gisteren tijdens een ge sprek met ambtenaren ge ëist dat de gemeente een afrastering en bomen zou plaatsen tussen de spoorlijn en de huizen die blijven staan. Dit om de overlast te verminderen die de bewo ners ondervinden van de treinen die voorbij rijden. De gemeente is niet op die wens ingegaan, zo zei amb tenaar J. Vellekoop gister middag. Volgens hem wordt nu onderhandeld over een compromis, en kan de sloop beginnen als overeenstemming is be reikt. Over de inhoud van het compromis wil hij geen mededelingen doen. Ook advocate Berghuis van de familie wil daarover geen commentaar geven. R. Dekkers die de belan gen behartigt van het echt paar vertelt echter dat in elk geval dubbele begla zing wordt aangebracht in het huis. Verder willen de bewoners dat bomen langs de spoorbaan worden ge plant als de plaatsing van een hoge geluidswal onmo gelijk blijkt. De gemeente heeft volgens Dekkers toe gezegd dat de advocate van de familie maandag ant woord krijgt. Is dat niet naar de zin van de bewo ners, dan wordt alsnog een kort geding aangespannen bij de rechtbank in Den Haag, aldus Dekkers. De advocate van de bewoners is eerder deze week al be gonnen met de gerechtelij ke procedure omdat de ge meente maandag wilde be ginnen met de sloop, ter wijl van te voren niet was overlegd met de bewoners van de straat. De gemeente wil alle 44 huizen in Mors IV, tussen het Werninkterrein, het spoor, de Rijn en de Dr. Lelylaan afbreken. De hui zen moeten plaats maken voor bedrijven, waaronder de Leidse Betonmortelcen- trale (LBC). Met vier van de bewoners is nog geen overeenstem ming bereikt over de aan koop van de woningen door de gemeente. De wo ningen aan de kant van het spoor (Morsweg 153 tot en met 203) staan allemaal leeg en daarom wil de ge meente die zo spoedig mo gelijk afbreken. Er was al een sloopvergunning afge geven aan een slopersbe drijf, dat nu moet worden afgezegd. Volgens Velle koop kost dat de gemeente wel geld, „maar het bedrag is te verwaarlozen", denkt hij. Minister Jan de Koning kreeg tijdens de rondleiding bij de Leidse Zijl Bedrijven uitleg over de werking van een van de machines. foto: wim van noort Minister voor verzelfstandiging sociale werkplaatsen LEIDERDORP Minister J. de Koning van Sociale Zaken is voor verzelfstandiging van sociale werkpl'aatsen en wil dus de bestuursverantwoorde- lijkheid hiervan vergroten. De Koning wil aldus de invloed vanuit Den Haag terugdrin gen. Hij wil de werkplaatsen vrij laten in het aannemen van geestelijk en lichamelijk gehandicapten. De minister zei dit gisteren in antwoord op kritische vragen van de Leidse Groen Links wethouder H. de la Mar op een bijeenkomst van de CDA-afdeling Leiderdorp. De bijeenkomst werd gehou den bij de sociale werkplaats De Zijl Bedrijven in Leider dorp. De la Mar verweet zijn oude plaatsgenoot (beiden zijn af komstig uit Voorschoten) dat de bezuinigingsmaatregelen niet voor een sociaal beleid hebben gezorgd. Bij de werk- merkingen door te stellen dat plaatsen, die zijn opgezet om sinds het begin van de jaren kloppen de mensen die net niet in het bedrijfsleven te recht aan bij de sociale werk plaatsen. Vervolgens is er dan geen plaats meer voor de zwakkeren. „Er moeten meer mogelijkheden komen om door te stromen", aldus De la De Koning pareerde de op- lichamelijk en geestelijk handicapten werk te geven, wordt de kans op doorstro ming naar het reguliere bedrijfsleven minder. Ook Met bijdragen van: Janet van Dijk, Kees van Herpen, Loman Leefmans, Karin Swiers en Joep van Zeijl. Bananeschil I Het Leidse stadhuis was afge lopen dinsdag het doelwit van I opnamen voor een nieuw pro-, gramma van RT-Véronique. Het ging de cameraploeg ech- 1 ter niet om de bijzondere schoonheid van ons raadhuis. Neen, men was bezig met een i nieuw en nog flauwer aftrek- sel van Poets of Candid Ca- I mera of Bananasplit of onder welke naam dit programma ook de afgelopen 25 jaar tot vervelens toe werd uitgezon den in de huiskamer. Het onderwerp was ook niet nieuw; de draaideur bij de in gang van het stadhuis was aan de mark'tkant voorzien van een doorzichtige plaat. Als je dacht dat je door de draaideur heen was, liep je te gen de plaat aan. Een grap van laag allooi dus. Zeker ook gezien het tijdstip. De grap met publiek en ambtenaren werd tussen 9.00 en 10.30 uur uitgehaald. Zelfs de briljantste geesten vertonen rond deze tijd nog haperingen in hun denken en motoriek. Ten tweede werden door sommige mensen klappers gemaakt die het niveau van een grapje ver te boven gingen. Er was zelfs ook enig gevaar voor rokers die de gewoonte hebben het shaggie op de lip te laten plakken. Nietsvermoedende mensen die op het stadhuis hun rijbe wijs willen verlengen. Die stappen stevig door, want hun baas heeft hen hiervoor slechts een half uurtje vrij ge geven. Door de draaideur en knal. Als ze van de schrik be komen zijn, staan er glimla chende jongeren hen te ver tellen dat ze gekiekt zijn voor een nieuw, vooral leuk TV- programma van de commer ciële zender Véronique onder de naam „Gaan met die ba naan". Dit soort flauwiteiten moeten maar niet op de Leid se kabel. Kom, laten ze eens wat nieuws, wat origineels verzinnen. Konijnen (1) Actievoerders waren de afge lopen week wel zeer actief in de Duin- en Bollenstreek. In Valkenburg knipten vredes activisten maandagmiddag een gat in het hek van het vliegkamp en plantten er groente. Op deze wijze wilde men steun betuigen aan colle ga activist Kees Koning, die ooit had getracht in Valken burg de banden van een vliegtuig lek te steken en daarvoor die maandag terecht stond. Koning en zijn vrien den zijn tegen de atoomtaken die door het vliegkamp zou den worden verricht. De ne gen actievoerders werden, na dat ze de jonge aanplant wa ter hadden kunnen geven, meegenomen door de mare chaussee. Nadat in Valkenburg de rust was teruggekeerd, was Lisse aan de beurt. Het Dierenbe vrijdingsfront bracht in de nacht van maandag op dins dag een bezoek aan de proef konijnen van het laborato rium voor bloembollenonder- zoek in Lisse. Niet om de die ren groente te geven, maar om ze te bevrijden. In totaal werden 79 langoren meegeno men, zes konijnen lieten zich niet zo gemakkelijk vangen en bleven achter. In dit geval kon de politie geen actievoer ders in de kraag vatten. Die blijven waarschijnlijk spoor loos, evenals de konijnen die zijn ondergebracht bij op- vangadressen. Konijnen (2) De actievoerders kunnen te vreden zijn, hun daden kre gen voldoende publiciteit. Vooral het feit dat konijnen worden gebruikt bij bloem- bollenonderzoek kreeg de no dige aandacht. Toch had de publiciteit veel groter kunnen zijn als dierenliefhebbers en vredesactivisten hun activitei ten hadden gecoördineerd. Het scenario had er zo kun nen uitzien: het Dierenbevrij dingsfront had de konijnen na diefstal moeten overhandigen aan de vredesactivisten. Die hadden de langoren de vrij heid kunnen geven op het vliegkamp Valkenburg; het planten van de groente had dan ook wat meer zin gehad. Het vliegveld is van respecta bele omvang, bevat veel groen en is daarmee een eldo rado voor konijnen. Atoomta ken hadden waarschijnlijk al snel niet meer kunnen wor den uitgevoerd omdat de rap groeiende konijnenbevolking het opstijgen van de vliegtui gen zou hebben verhinderd. Revolutie (1) Dat wordt nog wat, met die oudere Leidenaars die betrok ken zijn bij het nieuwe ver zorgingshuis dat wordt ge bouwd in Leiden-Noord. Dinsdagmiddag ging de eerste paal de grond in van een van de twee wijkcentra waar ou deren terechtkunnen voor de Stemming zorg die ze nodig hebben. Bij de wijkvoorzieningen worden woningen voor ouderen ge bouwd. Als het aan de gemeente had gelegen, was die paal geruis loos geslagen. De bestuurders en de ambtenaren voelden er niets voor om aan deze ge beurtenis een feestelijk tintje te geven. Onder het motto: Een feest is pas een feest als er een echte hotemetoot is ge weest. En die hoge meneren waren de laatste dinsdag van augustus echt niet in staat om naar de Bernhardkade te ko men. Gedeputeerde Boone die binnen het provinciebestuur verantwoordelijk is voor het ouderenbeleid was op vakan tie en datzelfde gold voor de Leidse wethouder Hans de la Mar. Enkele ouderen waren woe dend toen ze hoorden dat de officiële start van de bouw pas op 29 september zou zijn. Ze trommelden wat geïnteres seerden, betrokkenen en om wonenden op, zodat het mo ment niet onopgemerkt voor bij zou gaan. Op zich was dat helemaal geen slecht idee. Het was ten slotte een historisch moment: na vijftien jaar kakelen en kwebbelen werd eindelijk iets gedéén. Revolutie (2) De ouderen die bij het project zijn betrokken, lieten meteen goed en duidelijk van zich ho ren. De vraag is of ze het bij deze ene keer zullen laten. Als dat niet het geval is, dan is niet alleen de opzet van hqt nieuwe verzorgingshuis alter natief, maar dan is er sprake van een heuse revolutie. De bewoners, wellicht beïnvloed door hun kinderen die in de jaren zestig het Maagdenhuis bezet hielden, zullen dan de geschiedenis ingaan als strij ders voor meer democratie, openheid, inspraak en gelijk waardigheid. Zijloever zal dan in de anna len worden bijgeschreven als het eerste verzorgingshuis dat door zijn bewoners bezet werd gehouden. Als het eerste be jaardencentrum waar de ou deren het keukenpersoneel voedselvergiftiging bezorgden in plaats van andersom. In het tehuis in Leiden-Noord zullen de bejaardenverzorg sters niet de spullen inpikken van de bewoners zoals overal het geval is, maar de oudjes zullen er daar voor zorgen dat ze zelf hier en daar wat eigen dommen van het personeel vergaren. Het alternatieve feestje op de kale bouwplaats leek dinsdag middag niet zoveel voor te stellen. Maar een grote bos brand ontstaat ook weieens door een klein brandend siga- rettepeukje. Rijksweg Op de valreep van haar mi nisterschap heeft Neelie Smit- Kroes Alphen nog even ge lukkig gemaakt. Na nog maar enkele maanden geleden de bewoners van Alphen zwaar teleurgesteld te hebben met de mededeling dat de aanleg van rijksweg 11 minstens tien Stemmingmakerij, daar komt het eigenlijk op neer. Wat de lijsttrekkers van de grote par tijen nalaten, gebeurt wel in een plaats als Nieuwveen. Diepgaande, inhoudelijke dis cussies worden er in de ver kiezingstijd niet of nauwelijks gevoerd. Lubbers heeft het te druk, Kok en Voorhoeve bak ken er weinig van en de ande re partijen zijn te klein om ge hoord te worden. Een wan hoopskreet daarom van een Nieuwvener die het allemaal wel welletjes vindt. Dit bord langs de Oude Nieuwveense- weg maakt zijn frustraties in elk geval meer dan duidelijk. Als de hooggeleerde politici al geen actie ondernemen, waar om. zou de kiesgerechtigde dan hard lopen? foto: wim van noort bij de minister op bezoek als thuishonk uitgekozen. Met ging, kreeg te horen dat er swingende feesten en partijen een oplossing was. Zodra el ders in Nederland een wegen project wordt uitgesteld, worden de kiezers gelokt, dan wel dronken gevoerd. Er werd natuurlijk ook gediscus- wordt het aldus overgebleven sieerd tijdens de manifestatie geld besteed aan Rijksweg 11. van afgelopen donderdag. Dat sefort situaties doen zich volgens Neelie aan de lopende band voor. Niet over het stokpaardje het milieu. Ook al staat dat bij Groen Links hoog in het Een hele geruststelling dus vaandel. Een zweverige loka voor de Rijnstreken; die zich tie als de Droomfabriek is na- de benen uit het lijf lopen om melijk beter geschikt voor een de snelle aanleg van Rijksweg zweverig onderwerp: cultuur. 11 erdoor te krijgen. Maar En dat in combinatie met de vergeten ze nou niet dat nodige drank maakt dat de Rijksweg 11 kennelijk ook op die lopende band van het mi nisterie heeft gelegen? Het randeerd. kiezers al snel in hogere sfe ren verkeerden. Succes gega- geld dat was uitgetrokken voor deze o zo belangrijke de drank De Groenen grijpen niet naar oost-west verbinding wordt per slot van rekening ook ge spendeerd aan een weg „el ders in Nederland". Laat die politici maar schuiven, dat is ze kennelijk wel toever trouwd. Beloftes? Granaria is er niks bij. Verkiezingen Ook Leiden wordt geteisterd door de verschillende verkie zingskaravanen. De Socialis- tiese Partij (SP) is de hard- maar naar een heu se striptease om indruk te ma ken bij de kiezers. Lijsttrek ker Roel van Duijn ontdeed zich gisteren op de Haarlem merstraat van zijn krimpkos- tuum. Zogenaamd om te laten zien dat ze voorstander zijn van economische krimp. He lemaal niet om de winkelende vrouwtjes te verleiden tot een stem. Sex en drugs en rock 'n roll dus zo vlak voor de verkiezin gen. De meeste partijen laten wel duidelijk blijken dat ze nekkigste In het houden van het beste voor hebben met de politieke manifestaties. In een rondgang door Leiden afgelo- gemeente Leiden. Dit doen speciaal voor de Leidse kie pen dinsdag werden wel vier zers. Toch wordt de gemeente plekken in de stad aangedaan, de dupe van al deze activitei- Leuk was het ook dat de SP ten. Overal laten de partijen het regeringsbeleid met de hun sporen achter Folders van de SP. gebroken glas op straat van Groen Links en stukken gescheurde kle- nodige krachtsinspanningen omboog naar de Leidse situa tie. Intussen toevallige voor jaar zou worden uitgesteld, is bijgangers met geweld folders dingstlikken van De Groenen. helemaal op haar schre- in de hand drukkend, den teruggekeerd. De delega- Groen Links heeft de Droom- tie uit Alphen die woensdag fabriek aan de Oude Singel De actie Leiden, schone stad is op deze manier danig aan ïislukken. tachtig nog nooit iemand is ontslagen bij de sociale werk plaatsen. Hij betreurde het dat sinds de opbloei van de econo mie de doorstroming van men sen uit de werkplaatsen naar het bedrijfsleven niet evenre dig is meegestegen. Hij zei dan ook maatregelen toe die deze doorstroming moeten verbete ren. Het verzelfstandigen van de besturen is hiervan een voorbeeld. Na afloop van de bijeenkomst en de rondleiding ging de mi nister naar de Winkelhof in Leiderdorp. Daar deelde hij verkiezingsmateriaal uit en voerde gesprekjes met het winkelende publiek. Gemeente moet opschieten met bedrijfsterrein Oostvlietpolder LEIDEN De Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) trekt bij de politie ke partijen in Leiden aan de economische bel. De vereniging vindt dat in de toekomst geen mogelijk heden zijn voor een goede economische ontwikke ling in Leiden. Daarom moet er hoge priori teit gegeven worden aan de aanleg van een bedrijfsterrein in de Oostvlietpolder. Dat staat in een brief die is gericht aan de fractievoorzitters en aan de commissies die zich bezighou den met de samenstelling van de programma's voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar. De LVI schrijft in de brief ook dat de infrastructuur snel moet worden verbeterd. De vereniging vindt het uitblijven van Rijksweg 11-west onaan vaardbaar. De gemeente Lei den moet zich verzetten tegen vertragingen in de qanleg van de weg. Ook moeten volgens de LVI de toegangswegen tot de stad worden verbeterd. Door het afsluiten van de Breestraat en het Noordeinde worden de verkeersopstoppin gen alleen maar versterkt, meent de LVI Ook de erfpacht heeft nadelige invloed op het economisch kli maat. „Teneinde de verdere economische ontwikkeling niet onnodig te belemmeren, is de LVI van oordeel dat, an ders dan thans het geval is, er een keuzemogelijkheid moet worden gecreëerd tussen het verkrijgen van grond in eigen dom en het verkrijgen van erfpacht", luidt de brief. (ADVERTENTIE) Mogelijkheid voor weduwnaars pensioen bij het Abp verruimd. Wanneer uw vrouw of ex- echtgenote na 5 april 1986 is overleden en wanneer zij op of na 6 april 1986 ambtenaar is geweest, dan komt u mogelijk in aanmerking voor een vernieuwd weduwnaars pensioen. U kunt hierover duidelijkheid verkrijgen door meteen onze nieuwe folder aan te vragen. Hierin vindt u meer informatie over de voorwaarden Bij deze folder ontvangt u een formulier voor het aanvragen van weduwnaarspensioen U kunt de folder met aanvraagformulieren verkrijgen door de antwoordcoupon (volledig) in te vullen en in een open enveloppe zonder postzegel te sturen naar: Algemeen burgerlijk pensioenfonds, PE-NP/DVE. Antwoordnummer 4052. 6400 VC Heerlen. S 045-794369 of 792992 ■>g. (Aanvraagcoupon voor kosteloze folder weduwnaarspensioen IIMaam aanvrager Voorletters: Meisjesnaam (ex-)vrouw: Voorletters I Overlijdensdatum (ex-)vrouw Ad res j^istcode/woonplaats De Bedrijfseenheid Pensioenen van het Abp beheert de pensioenen van ruim één miljoen ambtenaren Daarnaast worden elke maand meer dan 400 000 invahditeits-, ouderdoms- en weduwen- en wezenpensioenen uitgekeerd Daar komt nu het weduwnaarspensioen bij. De toekenning van dit pensioen is toevertrouwd aan de Produkteenheid Nabestaandenpensioenen (PE-NP) Wij zijn u graag van dienst

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13