C&tdóeSou/ta/nt r Mogelijk uitstel sloop Mors IV STAD OMGEVING Congresbureau voorziet groei ALLER LEI(DS) Voor zonzoekers Uitvinders gevraagd ADVOCAAT BEWONERS SPANT KORT GEDING AAN rEN Meer gebruik maken van Leidse grachten CcicUcSouAmit VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 PAGINA 9 Gemeente wil derde bedrijfsverzamelgebouw LEIDEN De gemeente Leiden wil een derde bedrijfsverzamelgebouw neerzetten. De huidige twee com plexen in Leiden, Olga en Mostert, kunnen de vraag van beginnende on dernemers naar goedkope bedrijfs ruimte niet meer aan. Het college stelt de raad voor onderzoek uit te voeren naar de mogelijkheden van een nieuw gebouw. Een van de vragen die hierbij worden gesteld is of grotere beginnen de ondernemingen er ook in terecht kunnen. Ook is de plaats waar het ge bouw moet komen nog niet duidelijk. De zogenaamde startende onderne mers kunnen niet terecht bij commer ciële verhuurders. Die zijn veel te duur. Het kopen van de ruimte is geen oplossing, omdat het moeilijk is om aan het benodigde geld te komen. Op korte termijn hoopt de gemeente de problemen op te lossen door het Mos- tertcomplex bij de Ir. Driessenstraat uit te breiden. In de extra ruimte die daardoor ontstaat kunnen volgend jaar vier bedrijfjes terecht. Ook wil de gemeente de doorstroming van de inmiddels gevestigde bedrijven vérbeteren. Op die manier wordt ook ruimte vrijgemaakt voor nieuwelin gen. De gemeente denkt aan het in het vooruitzicht stellen van een verhuis- vergoeding voor doorstromende fir ma's. Maandag worden de plannen be handeld tijdens de vergadering van de commissie voor economische aangele genheden. LEIDEN De Bibliotheek Leiden en drie Leidse boekhandels houden vanaf vandaag een uitvindin genwedstrijd. Dit in het kader van de komende kinderboekenweek. Kinderen van 6 tot en met 13 jaar mogen een zelf verzonnen uitvinding inleve ren. Dit moet voor 4 oktober bij de wijkbibliothe- ken of de centrale bibliotheek. De uitvinding kan bijvoorbeeld worden gemaakt van eierdozen, blik jes en oude machine-onderdelen. Een tekening van de uitvinding mag echter ook. Een naam, een kor te beschrijving of gebruiksaanwijzing moeten bij het ontwerp worden ingeleverd. Elke uitvinder krijgt een gratis toegangskaartje voor een feest middag in de Stadsgehoorzaal op 11 oktober. Thea tergroep Ploef voert het toneelstuk De grote ko ning en de kleine koning op. Ook worden dan de prijzen uitgereikt. Deelnameformulieren voer de wedstrijd zijn verkrijgbaar in alle vestigingen van de bibliotheek. Leidenaars betrapt LEIDEN Een 29-jarige en een 33-ja- rige Leidenaar werden vannacht op he terdaad betrapt bij een poging töt in braak bij een sexshop aan de Lammer markt in Leiden. Omwonenden zagen de twee over de daken lopen met een ladder. Het duo klom met een trap over de gevel. De twee werden aangehouden in de tuin achter de winkel. Telefoonactie van de PvdA LEIDEN De Leidse PvdA-afdeling houdt maandag een telefoonactie onder de Leidse kiezers. Doel van de actie is het bevorderen van de opkomst naar de stembussen. Via een kort telefoonge sprek wordt de Leidse bevolking tussen 17.00 en 19.30 uur gevraagd om toch vooral te gaan stemmen. Van Mierlo naar Leiden LEIDEN D66-lijsttrek- ker Hans van Mierlo komt morgen naar de Leidse Haarlemmerstraat. Tussen 12.30 en 13.15 uur deelt hij bij de D66-stand naast de Hartebrugkerk folders uit en voert hij gesprekjes met het winkelende publiek. Het bezoekje aan Leiden maakt deel uit van de lan delijke verkiezingscam pagne van de democraten. Van Mierlo wordt bijge staan door het Leidse raadslid Pex Langenberg die ook op de landelijke lijst van D66 prijkt. Stenengooier aangehouden LEIDEN Een groep van tien Leidenaars is gis termiddag aangehouden in de buurt van het Vrou wenkerkplein in Leiden. Een van hen, een 16-jari- ge Leidenaar, gooide afgelopen dinsdag een steen tegen het hoofd van een 33-jarige Griekse toerist. De jongen wordt nog gehoord. Het slachtoffer ligt nog steeds op de intensive care van het Diacones- senhuis met een aangezichtsfractuur en een sche delfractuur. De Griek heeft inmiddels aangifte ge daan van poging tot doodslag en zware mishande ling. de steen gegooid heeft. De politie vermoedt dat het een reactie is op het fotograferen. De toerist wilde foto's maken van het Vrouwenkerkplein. In de groep bleek ook nog een 17-jarige Leidenaar te zit ten, die ontvlucht was uit een strafinrichting. De jongen wordt teruggestuurd. De rest van de groep is heengezonden. LEIDEN De sloop van de huizen aan de Morsweg 153 tot en met 203 wordt mogelijk uit gesteld. De gemeente was van plan maandag te beginnen met het af breken van de huizen langs de spoorlijn in de wijk Mors IV. Bewoners van een woning aan de andere zijde van de straat protesteren daar tegen omdat niet van te voren Is overlegd over de schade die zij daar door zouden lijden. De advocaat van een van de families die nog aan de Morsweg woont, is in middels een kort-ge- dingprocedure begon nen. Vanmiddag heeft een ge sprek plaatsgehad tussen ambtenaren van de ge meente Leiden en de advo cate van de bewoners en R. Dekkers, die de belangen behartigt van een de bewo ners. Als de gemeente niet ingaat op hun eisen, zou mogelijk vanmiddag al een kort geding dienen bij de president van de recht bank in Den Haag. De be woners denken dat ze meer overlast krijgen van de langsrazende treinen als de huizen langs de spoor baan zijn verdwenen. Ze willen daarom dat een af rastering en bomen wor den neergezet om de ge luidsoverlast'te verminde ren en het uitzicht te ver beteren. Volgens ambtenaar J. Vel- lekoop vindt de gemeente een dergelijke investering „niet zinvol, gezien het feit dat de huizen aan de even zijde ook worden gesloopt". „Er staat al een afrastering van de Spoorwegen en bo vendien ligt er een slootje. Dat hebben we ook al aan gevoerd tijdens de proce dure bij de commissie voor beroep- en bezwaarschrif ten". Belangenhartigster van een van de bewoners R. Dekkers stelt echter dat de gemeente verplicht is voor de sloop begint met de om wonenden te overleggen over mogelijke schade. „In principe zijn we niet tegen de sloop van de huizen, want het zijn inmiddels krotwoningen geworden. Maar de gemeente heeft een procedurefout gemaakt door niet met de achterblij vende bewoners te praten over de schade die ontstaat. Die mensen krijgen ineens treinen voor hun deur". De gemeente wil de huizen in Mors IV, het gedeelte tussen de spoorlijn, de Dr. de Rijn en het Het gebied moet geschikt worden gemaakt voor be drijven. Het is de bedoeling dat onder meer de Leidse Betonmortelcentrale (LBC) van de Zoeterwoudseweg verhuist naar het nieuwe industrieterrein. In tegen stelling tot de gemeente is Dekkers ervan overtuigd dat de huizen aan de even zijde van de Morsweg voorlopig niet worden af gebroken. Op dit moment zijn vier huizen nog niet in het bezit van de gemeente. „Een onteigeningsprocedu re kan wel tien tot vijftien jaar duren", aldus Dekkers. Dekkers meldt voorts dat hardnekkige geruchten de ronde doen dat de gemeen te van plan is nog meer huizen aan de Morsweg te slopen. „Ze willen dat de hele Morsweg, ook die mooie woningen langs de spoorlijn aan de andere kant van de Dr. Lelylaan, plat gaan. De huizen moeten plaats maken voor industrieterrein. Boven dien wil de gemeente de weg verbreden", meent Dekkers. Vellekoop doet die beweringen af als „vol strekte nonsens". Nieuw centrum CBR geopend Door het verwijderen van een spandoek opende P. Diepenhorst, plaatsvervangend directrice van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR), het nieuwe onderkomen van het CBR in Leiden. In het nieuwe centrum zijn diverse zalen voor praktijk- en theorie-examen. Verder is naast het centrum een grote parkeergelegen heid. In haar openingstoespraak refereerde Die penhorst aan het feit dat het CBR jarenlang ge bruik maakte van Het Witte Huis in „Die tijd ligt nu definitief achter ons", aldus de directrice die de directie sport en recreatie van de gemeente Leiden prees voor de verleende medewerking. Uit handen van wethouder T. van der Nat van economische zaken kreeg Diepen horst een prentje voor aan de muur in het nieu we centrum. FOTO: WIM VAN NOORT Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. LEIDEN Het Leids Congresbureau (LCB) voorziet een groei van de activiteiten. Directeur I. van der Mast verwacht dat over enkele jaren vijf mensen full-time in dienst zijn van het bureau, dat nu nog drie medewerkers telt. Het aantal pouleme dewerkers bedraagt nu vijf maar ook dat aantal zou op den duur enigszins kunnen worden uitge breid, aldus Van der Mast. Na de uitbreiding moet ook worden gedacht aan nieuwe huisvesting. In het jaarverslag over 1988 wordt het vernieuw de stationsgebied genoemd als mogelijke lokatie voor het congresbureau. „Maar op zich zitten we nu ook op een uitste kende plek: vlakbij het station en een parkeerterrein voor de deur", zegt Van der Mast over de huidige huisvesting van het LCB aan de Rijnsburgerweg. Het congresbureau begon in '986. Het jaar daarna werden ijf congressen georganiseerd, in 1988 waren dat er zeven. Dit jaar worden volgens de di recteur totaal elf congressen jeorganiseerd door het bureau. Dm meer congressen te kun- len organiseren, wil het bu reau het imago van Leiden als rongreslokatie verbeteren in lamenwerking met Leidse we- enschappers en bedrijven. 7erder moet meer promotie- nateriaal worden vervaardigd ;n wil het LCB meer gaan sa- nenwerken met de VVV, al- lus het jaarverslag. 'ieterskerk liet alle congressen die door iet LCB worden georgani- eerd hebben plaats in Leiden, loms wordt uitgeweken naar e Leeuwenhorst in Noordwij- erhout, en ook wordt weieens ekozen voor het Congrescen- rum in Den Haag. Dat heeft oornamelijk te maken met iet aantal deelnemers aan leze bijeenkomsten. Grote ge nschappen kunnen in Leiden igenlijk alleen terecht in het rorlaeus-laboratorium van de niversiteit. Maar dat wordt neestal gebruikt voor onder wijsdoeleinden. De Pieterskerk is ook best root, maar als er dan bijvoor- eeld 25 workshops bij zijn, an is er een probleem. Want at kan niet in die ruimte", 'an der Mast laat zich ook po- tief uit over de Stadsgehoor- aal. „Het is alleen jammer dat r geen parkeerruimte is, en at er geen audio-visuele ap paratuur is. Dat moet je dus al tijd ergens anders huren. Bo vendien is het meubilair niet zo mooi, dat spreekt niet zo aan", zegt ze. De LCB-directeur vindt het moeilijk om te zeggen of in Leiden behoefte bestaat aan een echt congrescentrum. „Het zou op zich heel mooi zijn, maar ik weet niet of dat dan een nieuw gebouw moet wor den. Het kan natuurlijk ook dat een bestaand gebouw moet worden aangepast". Plannetje Een reden waarom organisato ren niet voor het Leids Con gresbureau kiezen, is volgens Van der Mast dat noch de ge meente Leiden, noch de Leid se universiteit garanties ver strekt. Andere plaatsen en on derwijsinstellingen doen dat volgens haar wel. „Als mensen een congres gaan organiseren, bestaat meestal nogal wat on duidelijkheid over de subsidies of het geld van sponsors dat ze kunnen krijgen. Ze kunnen de aanloopkosten dus niet dekken en moeten wat risico's nemen. Er kunnen natuurlijk altijd minder deelnemers komen dan verwacht, en dan is het congres niet kostendekkend. Elders leggen gemeenten of universiteiten bij wijze van spreken al 20.000 gulden op ta fel. Dat geven ze dan liever niet uit natuurlijk, maar het ligt er wel". Van der Mast is bezig met een „plannetje" om iets dergelijks ook in Leiden te bereiken. Ze wil er nog niets over zeggen: „Het is nog irl een heel prema tuur stadium". Overigens gaat het bureau er nog niet van uit dat dit jaar zonder verlies kan worden ge draaid. De eerste twee jaren werden ook met een negatief resultaat afgesloten, maar toen kon de organisatie renteloze leningen afsluiten bij de uni versiteit (85.000 gulden) en bij de gemeente (84.000 gulden). Tevens verstrekte het ministe rie van sociale zaken in 1986 en 1987 totaal 150.000 gulden subsidie. Vorig jaar moest de stichting zichzelf bedruipen. „Dit heeft echter nog niet geleid tot een substantiële verbetering in de resultaten, waarop wij bij de aanvang van dat jaar hoopten. Weliswaar zal 1989 nog geen positief resultaat te zien geven, maar de medio 1989 te starten extra acquisitie-inspanningen zullen in 1990 moeten leiden tot een positief bedrijfsresul taat", zo staat in het jaarver slag. Het negatieve saldo be droeg eind 1988 33.000 gulden. Een kleine 6.000 roei bootjes, kano's en Cana dezen heeft Sjaak Verin- ga (38) deze zomer al verhuurd. Over dit aan tal is hij redelijk tevre den, al is het vreemd ge noeg niet meer dan in de duidelijk slechtere zomer van '88. „Dat komt om dat voornamelijk Leide naars van de roeibootjes gebruik maken. Een bui tenlandse toerist die naar Leiden komt, laat zich liever rondvaren. Ik moet het meer hebben van de sportievere figu ren", aldus Veringa die vol zit van nieuwe idee ën over Leiden en zijn wateren. De Leidse on dernemer verwacht ook veel van het plan van de provincie om te begin nen met kanotochten voor Leiden en omstre ken, naast de al bestaan de wandel- en fietstoch ten. Een van Veringa's plannen heeft hij al bij de gemeente ingeleverd. Hij wil een grote drijvende sèrre maken. Die moet komen te liggen aan de Prinsessekade. Bij de ver- huurplaats aan het Galgewa ter bezit Veringa reeds zo'n sèrre waar de roeiers en ka- noërs na afloop een drankje kunnen drinken om bij te komen van de inspanning. „De uitvoering van dit plan kan nog wel even op zich la ten wachten", beseft Veringa. „Het moet eerst langs in spraakprocedures, commis sies, vergunningverstrekkers en directies van maar liefst drie verschillende wethou ders". Winkelen Veringa is ook een fervent voorstander van een autoloze binnenstad. „Er zou zoveel meer gebruik kunnen wor den gemaakt van de grachten en singels. In plaats van met de bus of met de eigen wagen zou men ook over het water boodschappen kunnen doen. Leiden zou op dit gebied na tionaal het voortouw kunnen Bijdrage: Loman Leefmans Sjaak Veringa met een van zijn Canadezen bij de serre aan het Galgewater. FOTO: WIM VAN NOORT wat er direct verband mee houdt. Grote sponsors zullen in de toekomst dan ook niet warm lopen voor het evene ment. Alleen de horeca mag niet klagen. Je zet een bandje en een tap neer en hup.., een laken feest". Zo moet het dus niet, vindt Veringa. Als alternatief draagt hij een plan aan om wat te doen met de diverse markten die Leiden vroeger rijk was en waar nu de straatnamen nog aan herin neren. „Laat tijdens de festiviteiten de Kaasmarkt, de Boom- markt, de Vismarkt en de Beestenmarkt herleven. Net als vroeger de koeien en de varkens eenmaal in het jaar weer op hun oude stek rond Molen de Valk halen. Laat Boskoopse tuinders weer over het water bomen en planten naar de Boommarkt aanvoeren en ze daar iets over de teelt laten zien. Ver der een Katwijkse visser bij de vismarkt enzovoort. Dan komen vanzelf stand houders en kraampjes er om heen en heb je daarmee een goed historisch verhaal ach ter het evenement waar de altijd nodige sponsors voor te nemen want geen stad leent zich waarschijnlijk zo goed voor een dusdanig experi ment als Leiden. Natuurlijk moet wel rekening gehouden worden met de bevoorrading van de middenstand, maar de wensen van bewoners, voet gangers en fietsers zouden zwaarder moeten wegen. Via het water en een vorm van watervervoer wordt winke len in Leiden een vorm van recreatie. Dat zal veel men sen naar de Leidse binnen stad trekken en ook veel toe risten Ook dit plan ziet Veringa niet een, twee, drie gerealiseerd maar de uitvoe ring is volgens hem een stuk minder utopisch dan over het algemeen wordt gedacht. Veringa wordt in zijn streven gesteund door collega Koen Parmentier van Schuitje Vaart. Ze zijn samen druk bezig om Leiden vanaf het water te promoten. De VVV schiet in hun ogen daarin te kort. De folders van deze or ganisatie vermelden te wei nig de mogelijkheid om Lei- dens mooiste plekjes ook eens vanaf het water te kunnen bekijken. Nu doen Parmen tier en Veringa dat voorna melijk zelf. Lakenfeesten Als het aan Veringa ligt, krij gen de Leidse Lakenfeesten ook een heel ander gezicht en wordt ook daar meer met het water gedaan. Hij is wei nig lovend over de huidige opzet van het zomerse equi valent van 3 oktober. Iedere stad heeft een braderie en Leiden heeft er nu ook een: Het is gewoon een Leids fees tje dat de mensen buiten de stad nauwelijks kennen. Met het thema laken- en lakenin- dustie wordt veel te weinig gedaan. Je kan naar de La kenhal maar dat is het enige Veringa die de functie van het Leidse water, hoe kan het ook anders, als een be langrijke factor ziet voor het welslagen van het evene ment in „Veringa-style". Fietstocht De Leidse Toerfiets-vereni ging Swifttoer houdt zater dag samen met de Rijnlandse Molenstichting een molen- fietstocht. Inschrijving en start hebben plaats tussen 10.00 en 13.00 uur bij Molen De Valk aan de Lammer markt. Er zijn twee fietsafs- tanden mogelijk: 30 of 50 ki lometer. Volwassenen beta len drie gulden vijftig. Kin deren onder 16 jaar een rijksdaalder. Ook is er een speciale gezinskaart voor een tientje verkrijgbaar. Hierbij zijn een routebeschrijving en een medaille inbegrepen. Big Band De Big Band Oegstgeest treedt zaterdag op in het Leidse jazzcafé The Duke op de hoek van de Oude Singel en de Beestenmarkt. De 25 muzikanten brengen vanaf 22.00 uur verschillende mu ziekstijlen ten gehore. Flamenco Marianne la Panadera treedt zaterdagavond op in de Droomfabriek aan de Oude Singel. De voorstelling van de flamenco-danseres begint om 21.30 uur. In het art cen tre aan de Oude Singel wordt zondag een open dag gehouden waar de cursussen voor het nieuwe seizoen worden gepresenteerd. Van- af 13.00 uur kan kennis wor den gemaakt met diverse vormen van toneel, muziek en dans. Orgelconcert In de Waals Kerk aan de Breestraat 64 in Leiden wordt zondag een orgelcon cert gehouden. Klaas Trap man is de organist die wer ken van Bach laat horen. Het concert begint om 19.00 uur. Gezondheid Radio Gezondheid zendt ook deze zondag weer uit, van 10.30 tot 11.00 uur. Het on derwerp is ditmaal dementie. Het programma is te ontvan gen op de kabel op 88.1 fm of in de ether op 105.7 fm. Bingo De Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaarden werk houdt maan dag een bingo voor 55-plus- sers. De bingo begint om 14.00 uur in het dienstencen trum voor ouderen in de Me ren wijk aan de Rosmolen 6. De toegang is gratis. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I O kwartaal per acceptgiro f 72.34 Stuur als dank de zonnerbril naar: Naam: Adres: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar fTgpOJH ^Leidse Courant. Antwoordnummer 448.2501 VC Den Haag X

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9