Kaping maakt opheffen van noodtoestand onzeker Koningin Elizabeth diep bedroefd over scheiding Miss USSR DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Moldavië kiest voor compromis in taalkwestie Tientallen arrestaties in Zuidafrika BUITENLAND £«icU>eGou/ui/nt VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 PAGINA 5 Sovjetunie bezit documenten over dood Raoul Wallenberg MOSKOU De Sovjetunie beschikt over do cumenten om te bewijzen dat de Zweedse diplo maat Raoul Wallenberg in de jaren '40 in een Moskouse gevangenis is overleden. Dit ver klaarde gisteren de directeur van het geschied kundig departement van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Maar Feliks Ko- valev zei ook dat Wallenbergs verwanten in staat gesteld zouden worden om verder onder zoek te doen naar de dood van de diplomaat die in de Tweede Wereldoorlog 100.000 Hongaarse joden het leven redde. In 1957 informeerde Moskou de Zweedse regering dat Wallenberg tien jaar eerder, op 34-jarige leeftijd in de Loeb- janka-gevangenis in Moskou was overleden aan een hartaanval. Etiopië meldt verrassings aanval rebellen in Tigre ADDIS ABEBA De Etiopische president Mengistu heeft gisteren gezegd dat er momen teel een groot offensief van rebellen in de noordelijke provincie Tigre plaatsvindt. Met deze verrassingsaanval zouden de opstan delingen de landverbinding van de Etiopische hoofdstad Addis Abeba met de havenstad As- sab aan de Rode zee willen afsnijden. Enkele uren tevoren had Mengistu in het parlement nog een optimistisch beeld geschetst van re cente vredesinspanningen. Maar toen de ver gadering na de middagpauze weer bijeen kwam, moest Mengistu de afgevaardigden meedelen dat het Tigrijnse Volksbevrijdings front TPLF bij dageraad „op alle fronten" een offensief was begonnen. Politici VS gaan Polen democratie uitleggen ST. PAUL Voormalig vice-president Walter Mondale en drie Amerikaanse senatoren gaan volgende week Poolse leiders uitleg geven over de werking van gen parlementaire democratie. Mondale's reisgezellen zijn Howard Baker, Tho mas Eagleton en Peter Domenici. Mondale zei dat zij de reis strikt als privé-personen zullen maken en geenszins als vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. De groep wil de Pool se leiders adviseren over „hoe het parlement moet worden geleid, de regels, bevoegdheden, de opbouw van een debat en wat dies meer zij". Zes leden van de Opperste Sovjet zijn momen teel in de Verenigde Staten om te bestuderen hoe het Amerikaanse parlementaire systeem werkt. Volgens hen is „democratie gecompli ceerd en niet makkelijk om aan te wennen". Geruchten over 160 doden bij rellen in Bulgarije ISTANBUL In Bulgarije zijn bij gevechten tussen het leger en de islamitische Poma- ken de afgelopen maand 160 doden gevallen, zo heeft een leider van de uit Bulgarije ver trokken Turken gisteren ge zegd. Na de gevechten in het noor den en oosten van Bulgarije zouden volgens Mehmet Ca- vus, het hoofd van de Vereni ging voor Cultuur en Solidari teit met de Turken in de Bal kan, ook duizenden Pomaken gevangen zijn gezet. Frankrijk wil troepen uit Tchad terughalen PARIJS Frankrijk gaat, in ieder geval ge deeltelijk, zijn troepen uit Tchad terugtrekken nu dat land met Libië een vredesverdrag heeft ondertekend. Dit zei de Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, gisteren. Tchad en Libië sloten gisteren in Algiers een akkoord over hun grensgeschil in de Aouzou- strook, een gebied van 114.000 vierkante kilo meter. Volgens de regeling zullen beide landen hun troepen terugtrekken en zal het gebied voorlopig door waarnemers uit nog niet aange wezen Afrikaanse landen worden gecontro leerd. Beide partijen gaan proberen langs di plomatieke weg een oplossing te vinden. Als dat niet lukt, brengen zij de zaak voor het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag. In Tchad zijn circa 1.500 Franse militairen gele gerd. Prinses Anne en Mark Phillips op hun huwelijksdag in november 1973. FOTO: AP door Alexander Münninghof (Van onze correspondent Wim Kootstra) LONDEN Zoals het de Britse adellijke en ko ninklijke kringen be taamt, is er een uiterst ge civiliseerde oplossing ge vonden voor een uiterst banale, zo niet vulgaire si tuatie. Na acht jaar heb ben Anne (39) en Mark (40) besloten te scheiden van tafel en bed. Nu het hoge woord er uit is, draait de geruchtenmachine op volle toeren. Is het waar dat Mark Phillips met een fors bedrag is afgekocht om van een volledige scheiding af te zien? Is het waar dat prinses Anne toch een vrijer heeft in de marine-officier Timothy Laurence? Is het waar dat Mark toch een verhouding had met de Lagerhuis prostituee Pamella Bordes? De koningin gaat met de scheiding van tafel en bed ak koord. Zij is diep bedroefd, maar niet verbaasd over de scheiding. Anne en Mark trouwden vijf tien jaar geleden. Gedurende zeven jaar leidden zij een sprookjesachtig huwelijk. Zij hebben twee kinderen, zoon Peter, geboren in 1977 en dochter Zara, geboren in 1981. De kinderen blijven bij Anne, maar Mark zal gewoon contact Vertrouweling Noriega president van Panama PANAMA STAD Met de benoeming gisteren van Francisco Rodriguez tot de nieuwe voorlopige president van Panama probeert generaal Noriega zijn positie te versterken. De 50-jarige Rodriguez is een vertrouweling en vroegere klasgenoot van Noriega. Was hington heeft laten weten de nieuwe regering niet te erken nen en extra economische sancties te overwegen om het vertrek van de door hen ver foeide generaal Noriega af te blijven onderhouden. Hij be trekt een boerderij op drie ki lometer afstand van Gatcombe Park, een landgoed in Glou cestershire. Paardesport Prinses Anne draagt sinds vo rig jaar de officiële titel „prin cess royal" (kroonprinses). Ko ningin Elizabeth gaf daarmee uitdrukking aan haar bewon dering voor het vele liefdadig heidswerk van haar dochter. Anne is voorzitster van het fonds redt de kinderen, waar voor zij de hele wereld afreist om plaatselijk hulpwerkers morele en materiële- steun te geven. Verder is zij ere-voor- zitster en patrones van enkele tientallen andere organisaties. Haar grootste hobby was en is nog steeds de paardesport. Liefde voor de paardesport bracht Anne en Mark destijds bijeen. Vorig jaar begon Anne voor het eerst deel te nemen aan paarderennen in het Vere nigd Koninkrijk. Hoewel zij niet tot de top-jockeys kan worden gerekend, heeft zij al enkele forse pr'emies in de wacht gesleept. Het moet voor zowel Anne als Mark een hele opluchting zijn dat nu de scheiding een feit is. Maar zij kunnen er op reke nen dat de sensatiepers uit de hele wereld hen nu feller zal achtervolgen dan ooit te vo ren. De jacht op de toekomsti ge partners van Anne en Mark is geopend. Francisco Rodriguez FOTO: AP dwingen. De benoeming volgt na een politieke crisis die ont stond nadat Noriega de presi dentsverkiezingen van 7 mei, die volgens onafhankelijke waarnemers ruimschoots wa ren gewonnen door de opposi tie, ongeldig had verklaard. (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO Het door de kapers gestelde ultimatum komt een paar uur voordat president Shankar een beleidsrede zou uitspreken in de Na tionale Assemblée, de volksvertegenwoordiging in Paramaribo. Algemeen wordt verwacht dat hij daarin zal aankondigen dat de staat van beleg in JOHANNESBURG In Zuidafrika zijn gisteren tientallen zwarten gear resteerd die deelnamen aan de nationale campag ne van burgerlijke onge hoorzaamheid tegen de verkiezingen van volgen de week. De zwarte be volking van Zuidafrika is van deelname aan de ver kiezingen uitgesloten. sommige „oorlogsgebie den" wordt opgeheven. Maar het is uiterst onze ker of de president zijn toespraak nog wel zal houden. In de Nationale Assemblée stemden gisteren alle 37 aan wezige leden voor het wets ontwerp tot opheffing van de noodtoestand die begin decem ber 1986 van kracht werd in de districten waar het nationa le leger strijd geleverd heeft met het Jungle Commando In Johannesburg deed de poli tie een inval in het hoofdkan toor van de zwarte vakbonds federatie Cosatu en de woning van Cosatu-leider Naidoo. Cir ca tien vakbondsleden werden gearresteerd. In Durban werd onder meer Curtick Ndlovu, een voorman van de anti-apartheidsbewe ging UDF, gearresteerd. Ook maakte waarnemend president De Klerk de arrestatie bekend van negen leden van het ver boden Afrikaans Nationaal Congres. Hij zei dat de politie van Ronnie Brunswijk. Aan deze strijd kwam formeel een einde toen delegaties van de regering en van het Jungle Commando in juli in Frans Guyana het Akkoord van Kourou sloten. De drie leden van de Nationa le Democratische Partij (NDP) hadden voor de stemming de vergaderzaal verlaten. Frank Playfair, fractieleider van de NDP, zei tijdens de debatten dat zijn partij de politieke tak van het nationale leger geen reden ziet tot opheffing bij de arrestatie „een grote hoeveelheid" wapens in beslag heeft genomen. Het UDF, de Cosatu en andere anti-apartheidsorganisaties hebben voor de verkiezings dag van 6 september nationale protestacties aangekondigd. De acties zullen waarschijnlijk in de vorm worden gegoten van een landelijke staking. De secretaris-generaal van de ANC, Alfred Nzo, zal tijdens de ziekte van voorzitter Oliver Tambo diens taken waarne men. Nzo lijkt hierdoor de (Van onze correspondent Alexander Münninghof) MOSKOU Het parle ment van de Sovjetrepu bliek Moldavië heeft gis teren, na twee dagen be raadslaging, een wet aan genomen, die bepaalt dat het Moldavisch (in feite: het Roemeens) voortaan de officiële taal in dit voor de oorlog bij Roeme nië behorende land zal zijn. Ook zal voortaan het van oudsher gebruikelijke Latijn se schrift worden gebruikt in plaats van het onder Stalin ingevoerde Cyrillische alfa bet. De aanzienlijke Rus- sisch-talige minderheid in Moldavië (anderhalf miljoen mensen op een totaal van ruim vier miljoen) lijkt de wet vooralsnog niet te accep teren. Zeker 100.000 mensen doen mee aan omvangrijke stakingen in Moldavische van de noodtoestand omdat „het terrorisme" nog steeds bestaat. Hij zei dat er eerst andere stappen moeten worden on dernomen en dat opheffing van de noodtoestand „het sluitstuk" moet zijn. Playfair doelde op ontwapening en ont manteling van het Jungle Commando. Hij merkte op dat de situatie in het binnenland op het mo ment veel erger is dan toen de noodtoestand werd afgekon digd. Volgens Playfair heeft meeste kans te maken de eerder deze maand door een beroerte getroffen Tambo op te volgen, zo is donderdag in kringen van het ANC verno men. De regering van Zuidafrika zal na de parlementsverkiezin gen van volgende week woensdag bekijken of zij de zwarte leider Nelson Mandela vrijlaat. Dit zei de Zuidafri- kaanse minister van justitie, Kobie Coetsee, gisteren in een vraaggesprek met het dagblad 'Die Volksblad'. chemie- en metaalfabrieken, die na de oorlog door Mos kou zijn gebouwd en waar de meeste Russische immigran ten in de loop der jaren werk hebben gevonden. Sinds kort heeft ook het spoorwegperso neel in Moldavië het werk neergelegd. Omgangstaal De wet is een compromis. Het Moldavische Volksfront wil dat het Roemeens ook als enig erkende dagelijkse om gangstaal in de republiek zou worden beschouwd. Tot vori ge week leek het erop, dat de Opperste Sovjet van de repu bliek onder druk van deze groep ook dat besluit zou ne men. Waarmee het Russisch, dat in de USSR als lingua Franca wordt gebezigd in het kader van het streven om de ruim 100 verschillende natio naliteiten geleidelijk om te smeden tot een hechte Sov jet-familie praktisch tot dode taal in dit gebied zou zijn het Jungle Commando zijn in frastructuur vanaf 1986 sterk verbeterd met hulp van Frankrijk en Nederland. De voorzitter van de Nationale Assemblée, Jaggernath Lach- mon, vroeg Playfair „bevrien de naties" niet ta beschuldi gen De NDP-fractieleider hield echter vol dat de rege ring en de rest van de Natio nale Assemblée een beeld scheppen „dat niet klopt met de realiteit". „We moeten onze kop niet in het zand steken", aldus Playfair. Oostenrijk en Bondsrepubliek bereiden zich voor op exodus Oostduitsers WENEN Het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn bereidt zich voor op de komst van tussen de 5.000 en 20.000 Oostduitse vluchtelingen. In Beieren wordt met man en macht gewerkt aan de inrich ting van vier tentensteden, met een capaciteit van drie tot vierduizend plaatsen. Vol gens de Oostenrijkse spoorwe gen heeft de Westduitse rege ring in Bonn 50 treinwagons gereserveerd. Ook de Oosten rijkse deelstaat Burgenland be reidt zich voor op een massale uittocht van Oostduitsers uit Hongarije. Het Rode Kruis heeft voorzorgsmaatregelen en opvangmogelijheden getroffen. Hongarije laat alle Oostduit sers die dat willen in de ko mende dagen naar het Westen vertrekken Hongarije heeft ook de toezegging gedaan dat alle achtergelaten bezittingen het eigendom van de gevluch te Oostduitsers blijft. Oostenrijk besloot gisteren de visa-verplichtingen voor bur gers uit de DDR tijdelijk op te schorten. Hierdoor is voor dui zenden Oostduitsers in Honga rije de weg naar het Westen vrijgemaakt. In Hongarije verblijven tussen de 150.000 en 200.000 Oostduit se vakantiegangers. Aangeno men wordt dat minstens tien procent van hen naar West- duitsland wil. Het Hongaarse ministerie van justitie verklaarde zich ermee akkoord dat de vluchtelingen zouden vertrekken met reisdo cumenten van het Internatio nale Rode Kruis. verklaard. Soortgelijke tegen de Russische taal gerichte nationalistische wetten zijn ook in de Baltische landen onder discussie en in enkele gevallen aangenomen. Een krachtige verklaring van het Centraal Comité in het machtscentrum Moskou van afgelopen weekeinde heeft voorlopig als effect ge had, dat de communistische partijen in het Baltikum en ook nu in Moldavië zich niet meer laten meevoeren op de golven van de nationalisti sche sentimenten van de massa, maar proberen com promissen te sluiten om tijd te winnen. In het geval van Moldavië heeft dat opgeleverd dat zo wel het Moldavisch als het Russisch als omgangstaal zul len worden geaccepteerd. Het was de Moldavische par tijleider Grossu, die deze kleine concessie er bij zijn op drift geraakte parlement op het laatste moment wist door te drukken. De ranke Joelija Soechanova werd in mei in Moskou gekroond tot eerste schoonheidskoningin van de Unie van Socialistische Soviet Republieken. Op een van die broeierige seances waar teveel mooie meiden en teveel listig kijkende zakenlieden bij elkaar komen. Nu schrijft zij, die eigenlijk alleen maar zou moeten zijn en zich onder geen beding met zoiets vulgairs als een ingezonden brief aan het dagblad Sovjetskaja Rossija' zou moeten inlaten, een klacht over de vreselijke heren waar zij na haar triomf mee te maken heeft gekregen. En die haar vreugde over het behalen van de titel inmiddels grondig hebbAi bedorven. „Onder bedreiging en chantage", zo laat de koningin ons weten, „heeft de directie mij en andere meisjes een contract opgedrongen waarmee we geen kant uit konden. Ik heb het ondertekend, maar na de finale hebben mijn moeder en ik het contract aangevochten, want ik ben nog minderjarig". Hierna kreeg de koningin te maken met de heer Joeri Koesjnerjov. In de missive van Soechanova doemt het beeld op van een platte ploert, die aan de ene kant het Miss USSR-concours met behulp van buitenlandse sponsoren van de grond wist te krijgen, maar in de weken daarna alles in het werk stelde om zijn verwerpelijke lusten aan de mooiste meisjes van het land op te dringen. „De dag na het concours bracht Koesjnerjov de finalistes naar de villa van zijn vriend en mede-sponsor. Ba bek Serusch. een Duitse zakenman. Daar werd een 'gezellige avond'georganiseerd met allerlei soorten van vermaak, inclusief een Finse sauna. Volgens de aanwezigen", zo vervolgt de koningin verontwaardigd, „is Koesjnerjov geheel ontkleed uit de sauna het zwembad ingesprongen, onder het oog van de meisjes die aan de kant op de zonnebank lagen te bruinen. Het is duidelijk, dat ik hierna geen gebruik wenste te maken van de hoofdprijs, die door de heer Serusch was uitgeloofd, namelijk een wereldreis met hem en de heer Koesjnerjov", stelt zij gedecideerd. Zo, die zit. Maar intussen hadden Koesjnerjov en de zijnen het leven van onze koningin al danig vergald. De schurken hadden zich inmiddels in Amerika laten registreren als de enige bemiddelaars voor Sovjet schoonheidskoninginnen. En zolang Soechanova zich niet onderwierp aan Koesjnerjov's voorwaarden - die uiteraard veel meer inhielden dan alleen een gezellige reis om de wereld - zou de Amerikaanse markt voor haar gesloten blijven. Terwijl daar nu juist de lucratieve contracten liggen, want daar heeft men voor de exclusieve medewerking van een exotische Sovjet schoonheidskoningin heel wat over. Via het Sovjet Cultuurfonds, een staatsinstelling, leek het Soechanova uiteindelijk toch te gelukken naar de USA te geraken. Maar ook toen weer stuitte zij op een functionaris, de heer Sergejev, die uitsluitend op eigen voordeel uit bleek. Er werd wel een contract met een Amerikaanse firma afgesloten, maar Sergejev lag dwars bij de visa- formaliteiten. Na een hoop geharrewar was de uitkomst, dat onze schoonheidskoningin niet kon afreizen, voornamelijk omdat Sergejev en Koesjnerjov onder één hoedje bleken te spelen, haar preciese, alerte vader onder geen beding wilden laten meereizen, en hun contacten „tot in het Centraal Comité toe" hadden aangesproken om de weerbarstige Miss USSR te kortwieken. „En Koesjnerjov gaat door met mij te chanteren", vervolgt de koningin haar klaagzang. „Nu zegt hij. dat hij me m 'n titel zal afnemen en een ander meisje naar de Miss World- verkiezingen zal afvaardigen. In de afgelopen drie maanden heb ik zoveel vernederingen, teleurstellingen en beledigingen meegemaakt, dat ik me er over verbaas, dat ik er niet gek van ben geworden", besluit Soechanova haar schrijven. De redactie van 'Sovjetskaja Rossijalijkt overweldigd door deze onverwachte problematiek. „Dit is een terra incognitazegt de krant in een bijschrift, „en dat heeft te maken met nieuwe soort Sovjet-leven, dat aan het ontstaan is". Joegoslavische „koopjestrein" voor Russen BELGRADO In Joegoslavië gaat een speciale zogenaamde „koopjestrein" rijden. Daarmee willen de autoriteiten in Belgra do de grote schare „shopping-toeristen" uit de Sovjetunie in staat stellen gemakkelijker de Joegoslavische middenstand te bezoeken. De trein zal een dienst onderhouden tussen Subotica, zo'n 200 km noordwestelijk van Belgrado, en de grens van de Sovjetunie met Hongarije. De maatregel is het gevolg van be richten in de Joegoslavische pers waarin sprake is van een storm Sovjetrussische kooplustigen die dagelijks de schappen „plunderen" van winkels in de provincie Vojvodina, aldus Tan- jug. Met name schoenen, spijkerbroeken, porcelein, tapijten en tweede-hands auto's staan hoog op het verlanglijstje van de Rus- HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN460 Zwijgend zetten Karl en Heinrich de maaltijd klaar het leven gered en ofschoon ik voor mijn leven invalide ben heb voor „Herr Doktor", die druk aan het werk is. Wanneer zij zich ik toch, dank zij die uitvinding van wijlen professor Steinhart, weer verwijderen roept de geleerde echter: „Karl, ik moet even rnijn gezichtsvermogen teruggekregen. Op mijn beurt zal ik ook met je spreken. Blijf hier!" Rob blijft staan en neemt de houding jou genezen. Kom eens mee, dan zal ik je wat laten zien". En hij aan, maar het duurt even voor „Herr Doktor" het woord tot hem brengt Rob naar een kamertje, waar een reusachtige elektronen- richt, want eerst eet hij zijn maaltijd op. Dan zegt hij tegen Rob: microscoop staat opgesteld. „Karl, je weet, dat ik jou volkomen vertrouw. Jij hebt mij indertijd Studenten van de universiteit van Witwatersrand in Johannesburg vluchten voor de traangasgranaten van de Zuidafrikaanse politie. Het studentprotest van gisteren maakte deel uit van de grote campagne tegen de verkiezingen van 6 september.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5