Tegenstrijdige tendenzen in kerken zetten CDA onder druk De erfenis van Feitse Boerwinkel £eidóe6ou/ia/nt AVONDJE UIT? KIJK INDE KRANT. kerk wereld Jim Bakker na zenuwinstorting opgenomen, proces opgeschort JONGEREN ONTMOETEN MONNIKEN IN DEN BOSCH Schoolwijzer brieven lezers )weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CckLic Courant VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1989 PAGINA 2 Bijbelgenootschap brengt 'Startbijbel' op de markt HAARLEM Het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) heeft een speciale bijbelvertaling samengesteld voor kinderen vanaf negen jaar. Met deze 'Startbijbel' komt het NBG tegemoet aan klachten van onderwijsgevenden die gewone vertalingen te moeilijk vinden voor oudere kinderen. De Startbijbel is geen kinderbijbel waarin verhalen worden naverteld. De nieuwe uitgave is gegroeid uit een experiment van het bijbelgenoot schap om samen met pedagogen, theologen en neerlandici de bijbel uit de grondtekst te vertalen in eenvoudig Nederlands. Gewone kinderbijbels zijn er in Nederland in ongeveer hon derd versies. De nieuwe vertaling bevat een keuze uit de Oud en Nieuwtestamentische verhalen, die het best samen met de opvoeders op school of thuis gelezen kunnen worden, zo raadt het NBG aan. Overleg met kerken biedt IKV geen soelaas UTRECHT - Het jaarlijks overleg met de kerken heeft het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) geen nieuw financieel per spectief geboden. „Dat betekent dus dat er mensen zullen moeten afvloeien", aldus IKV-voorzitter Ien van den Heuvel. Vooralsnog gaat zij uit van de opheffing van drie arbeidsplaat sen op het secretariaat in Den Haag. De campagneraad van het IKV zal hierover op zaterdag 7 oktober een definitief besluit nemen, zo meldt Van den Heuvel. Zij had overigens niet ver wacht dat het 'Ronde Tafeloverleg' met de kerken soelaas zou bieden voor de „acute financiële problemen". Er is volgens Van den Heuvel bij de kerken „geen sprake van onwil, maar van onmacht". Zij hebben ook hun eigen geldzorgen. De IKV- bestuursleden kregen wel te horen dat de kerken hun best zul len doen. Oprechtheid moet wel een zeer verleidelijke deugd zijn, want het zijn vaak zij die haar het minst bezitten, die er het meest de schijn van willen hebben. De Livry Amerikaanse kardinaal laakt uitspraken Glemp NEW Y ORK-BERLIJN De Amerikaanse kar dinaal John O'Connor is door de „pijnlijke en schadelijke" woorden van de Poolse primaat Jozef Glemp „geschokt". De aartsbisschop van New York is de eerste collega van Glemp die zich kri tisch uitlaat over de toe spraak waarin fel wordt uitgehaald naar joodse demonstranten tegen het klooster in Auschwitz. Ook voorzitter Heinz Galinski van de centrale raad van jo den in Duitsland heeft giste ren met verbazing op Glemps woorden. „De roude antisemitische cliché's uit de mond van een verant woordelijke representant van de Poolse kerk vormen een belediging voor de slachtof fers en hun nabestaanden", zo zei hij in Berlijn bij de her denking van het begin van de Tweede Wereldoorlog. Ga linski noemde Glemps hou ding „kortzichtig" en „anach ronistisch". Eerder waren de uitlatingen van de primaat voor de Pool se opperrabbijn Pinchas Me- nahem Joskowicz aanleiding om zich af te melden voor de wereldgebedsdag voor de vrede, die gisteren in War schau werd gehouden. „Het heeft geen zin om samen te bidden met degenenen die ons niet toestaan in Auschwitz te bidden". De Poolse vakbondsleider Lech Walesa, die zich niet wil uitlaten over Glemps woorden, heeft gisteren voor gesteld een commissie in het leven te roepen die het con flict rond het klooster moet oplossen. De voorman van So lidariteit noemt de ruzie „schandelijk en gemeen". „Ie dereen moet het recht hebben om in Auschwitz te bidden", vindt hij. De Poolse kardinaal Franti- sek Macharski, die enkele we ken geleden verklaarde dat het klooster ondanks gemaak te afspraken gewoon in Auschwitz blijft, heeft giste ren overleg gevoerd in Rome. Het Vaticaap weigert iets mee te delen over de inhoud van de besprekingen. CD A - LI J STREKKER LUBBERS: HILVERSUM Premier Lubbers constateert bin nen de kerken twee te genstrijdige tendenzen die zorgen voor druk op het CDA. Eenerzijds is er vanuit de kerkelijke hië rarchie een sterk vergro te aandacht voor ortho doxie en hiërachisch en gereglementeerd denken die de premier als poli tiek rechts kwalificeert, anderzijds wordt er, voor al vanuit de basis, een groot accent gelegd op so ciale kwesties. De lijsttrekker van het CDA werd over de relatie met de kerken gisteren ondervraagd in het KRO- programma Onder tafel. In de visie van beide groepen schiet het CDA, aldus de pre mier, te kort, omdat de princi pieel christelijke beginselen niet zouden worden gehono reerd. Ik krijg te horen dat ik vanuit de C geen water bij de wijn mag doen, maar dat geeft dan problemen met het demo cratisch karakter van de par tij, aldus de premier. Volgens Lubbers moet een partij als het CDA met deze kritiek leren leven. „Ik zou het achuwelijk vinden als er het idee zou bestaan: de ker ken staan achter het CDA. Laat de kerken in die twee aspecten maar kritiek uitoefe nen op de politiek in het alge meen en wat mij betreft op het CDA in het bijzonder". In een reactie hierop van me diabisschop R. Bar in hetzelf de programma stelt deze dat de premier terecht deze twee tendenzen in de kerken con stateert. Wel zet de Rotter damse bisschop vraagtekens bij de opvatting van Lubbers dat de nieuwe orthodoxie in de RK kerk hem in ervaring zou brengen met het demo cratisch gehalte van het CDA. „Orthodoxie hoeft helemaal niet haaks te staan op gezonde ontwikkelingen in der samen leving. Ik zou bijna zeggen in tegendeel. Een bepaalde vorm van streven naar orthodoxie zou wel eens zó kunnen op treden dat men weinig begrip heeft voor moeilijkheden in de samenleving. Wanneer dat optreedt is dat een terecht ge constateerde moeilijkheid maar het streven naar ortho doxie op zich hoeft natuurlijk helemaal niet haaks te staan op datgene wat een politieke partij zou willen doen voor wat betreft het wel en wee van de samenleving". Bisschop Bar onderstreepte verder dat de contacten met het CDA goed zijn en dat „de tijd van stemadviezen achter ons ligt". CHARLOTTE - De Ame rikaanse televisie-predi kant Jim Bakker is giste ren luid snikkend en met handboeien om in een in richting opgenomen na dat een psychiater meld de dat hij hem hallucine rend en opgekruld in foe tus-houding had aange troffen in de kamer van zijn advocaat. Pistricts- rechter Robert Potter schortte daarop het pro ces van Bakker op en liet hem voor 60 dagen opne men om psychiatrisch te worden onderzocht. Bakker is de stichter van de christelijk-fundamentalisti- sche gemeente PTL, die even als andere gelijksoortige ge nootschappen in de VS met behulp van de zegeningen van de moderne televisietech niek het geloof verbreidt en geld inzamelt. Hij staat te recht op beschuldiging van verduistering van gelden. Hij zou geld, dat volgelingen had den overgemaakt om PTL een religieus bezinnings- en ontspanningspark te laten aanleggen, in eigen zak heb ben gestoken. Mocht hij op alle 24 feiten van de tenlaste legging veroordeeld worden, dan kan hem dat op 120 jaar gevangenis en 5 miljoen dol lar boete komen te staan. Bakker moest in 1987 uit PTL treden, nadat naar buiten was gekomen dat hij in 1980 een seksuele verhouding had ge had met secretaresse Jessica Hahn, wier zwijgen hij voor 265.000 dollar had gekocht. Na het vertrek van Bakker moest PTL binnen enkele maanden surseance van beta ling aanvragen, waarna de boeken van het genootschap boven tafel moesten en de vuile was naar buiten kwam. De pyschiater dr. Basil Jack son, bij wie Bakker al negen maanden in behandeling is, vertelde de rechter dat Bak ker woensdag was begonnen te hallucineren nadat een voormalig directielid van PTL in het getuigenbankje was flauwgevallen. De vroegere PTL-leider, dominee Jim Bakker, wordt in een auto gezet om naar een psychatrische kliniek gebracht te wor den. FOTO: AP 's-HERTOGENBOSCH - Op zaterdag 23 september wordt de Sint Jan in Den Bosch een dag voor toeristen en kerk gangers gesloten. Achter ge sloten deuren heeft dan een ontmoeting plaats tussen le den van monnikenorden, mo- nialen (mensen die alleen wo nen), en jongeren die bij el kaar inspiratie hopen op te doen. Het idee daarvoor is uitge gaan van plebaan G. van de Camp van de Sint Janskathe draal. Deze wijst er op dat er in het bisdom 's-Hertogen- bosch nogal wat abdijen en priorijen te vinden zijn van contemplatieve kloosterorden: karmelieten, karmelietessen, benedictijnen, benedictines sen, trappisten en clarissen. En daarnaast is er het nodige aantal mensen actief in paro chies en allerlei kerkelijke verbanden. Deze mensen, in het bijzonder de jongeren, zouden van eikaars ervarin gen moeten kunnen profite ren om elkaar te bezielen in het geloof. De Sint-Janska- thedraal met zijn rijke histo rie en traditie lijkt de organi satoren een geschikte plaats voor die ontmoeting. Het kader voor de ontmoeting wordt gegeven door gebruik te maken van de psalmen. De psalmen geven de ervaringen weer van mensen uit het oude Israël, lief, leed en wanhoop zijn in die teksten verwoord. Dat maakt dat ze ook nu nog heel goed bruikbaar zijn, al dus de organisatoren. Kees Waaijman van het Nij meegse Titus Brandsma-insti- tuut en Chris Fictoor 'die de muzikale begeleiding op zich neemt, zullen drie psalmen centraal stellen: psalm 4, psalm 103 en psalm 5. Aan de hand daarvan hopen monni ken en jongeren samen een ervaring op te bouwen. Bis schop ter Schure heeft aange kondigd dat hij de dag voor een deel zal bijwonen. Inlichtingen over de ontmoe tingsdag zijn te verkijgen bij de pastorie van de Sint Jan. Choorstraat 1. 5211 KZ s'- Hertogenbosch. Tel 073 - 130314. In het begin van de jaren zeventig ontstond er in het christelijk onderwijs een nieuw elan in het denken over de identiteit ervan. Een belangrijke rol speelde daarbij dr. Feitse Boerwinkel, die o.a. een- nieuwe doelstel ling voor dat onderwijs formuleerde die veel in stemming vond en regel matig door scholen werd gebruikt. Boerwinkel (1906-1987) werk te jarenlang in het onderwijs en in dienst van de Neder landse Hervormde Kerk. Hij is vooral bekend geworden door zijn cultuur-filosofische boeken als „Inclusief den ken", „Einde of nieuw begin" en „Meer dan het gewone". Daarbij hield hij zich ook be zig met het onderwijs. Hoewel aanvankelijk niet zo'n voor stander van christelijk onder wijs, vervaardigde hij een on derwijsdoelstelling die met name het christelijk onderwijs nieuwe wegen wees en die, naar is gebleken, tot dusverre ook uitsluitend daar is toege- Het ging Boerwinkel er om dat de jonge mens kritisch werd toegerust om „de alge mene cultuuropdracht van de mens op persoonlijke wijze gestalte te geven." Daarbij was het van groot belang dat die jonge mens was opgeno men in een gemeenschap van christenen. Om die erfenis van Boerwin kel niet verloren te laten gaan hebben drs. T. M. Gilhuis en drs. J. Hordijk een boek ver vaardigd met als titel: „Gaat het al beginnen? De erfenis van Feitse Boerwinkel, inzon derheid met betrekking tot opvoeding en onderricht." (Uitgave Kok - Kampen, prijs plm. 25.-.). Doelstelling Opgenomen zijn in de eerste plaats verschillende versprei de artikelen van Boerwinkel over het onderwijs. Hij was de man van het „Inclusief den ken": mijn heil kan niet wor den verkregen ten koste van of zonder de ander. En in die geest wilde hij ook dat jonge mensen werden opgevoed en onderwezen. Hij constateerde „dat in het Westen het besef van de zin der geschiedenis bijna geheel verdwenen is." En dat betekent, dat men in feite geen opvoedingsideaal meer heeft. Mijns inziens een constatering die momenteel wel zeer actueel is! Daarnaast kan het onderwijs, kan de op voeding niet zonder een le vende traditie. Oftewel: we zouden niet steeds alles weer opnieuw zelf moeten willen bedenken. Het denken van Boerwinkel heeft met name sterk gefunc tioneerd binnen de Unie „School en Evangelie". Boer winkel publiceerde ook in haar organen. Het ging hem om wat hij „messiaans onder wijs" noemde, dat de volgen de drie kenmerken heeft: 1. een duidelijk en herkenbaar onderwijsperspectief; 2. een school die als een levende ge meenschap functioneert; 3. een school met sterk toe komstgerichte trekken. Toepassing Hoe is het nu gegaan met die onderwijsdoelstelling, waarin de ideeën van Boerwinkel over het onderwijs zijn gecon centreerd? Ook dat wordt in het genoemde boek nagegaan. Er zijn ettelijke conferenties aan gewijd en ook zijn er nog al wat scholen die met „Boer winkel" aan het werk zijn ge gaan. Het is natuurlijk moei lijk na te gaan wat precies de effecten ervan zijn geweest. Toch wordt in dit boek een poging daartoe gedaan, o.a. door het beschrijven van een paar praktijkgevallen van identiteitsontwikkelingen op christelijke scholen (waaron der een z.g. interconfessione1 le). En ook worden er ideeën aangedragen over de vraag: hoe nu verder? Inderdaad, daar gaat het om op protestants-christelijke èn op rooms-katholieke scholen. Voor hen is de stelling van Boerwinkel nog steeds goed bruikbaar. Dit boek kan daar bij een inspirerende gids zijn. Het is goed om zich bijvoor beeld in de lijn ervan steeds maar weer opnieuw de vraag te stellen: heeft mijn, ons on derwijs een doel? En wat zou dat doel moeten zijn in een tijd, die zo sterk gericht is op het individu, op het heden? Een tijd waarin mensen ook weer steeds meer op zoek gaan naar de ander, naar het verleden, naar de toekomst (dat laatste vaak met angst in het hart!). Zo gezien kan onderwijs toch niet beperkt worden tot een „technische aangelegenheid" voor het aanbrengen van kennis en vaardigheden? Dan zal altijd de „zin van het le ven" daarbij een rol moeten spelen alsook de normen en de waarden die daaraan uit drukking kunnen geven. Dat betekent een school waar in godsdienstonderwijs meer is dan het zogenaamd objec tief naast elkaar etaleren van een aantal geestelijke stro mingen waaruit elk individu dan maar voor zichzelf zou moeten kiezen. De leerlingen hebben een geestelijke ge meenschap nodig, die hun de weg wijst. Ze verlangen dat gelukkig ook steeds meer. Dat betekent ook op school het beoefenen van een levensstijl in de trant van de „algemene cultuuropdracht van de mens" waarover Boerwinkel schreef, en dan in de vorm van inclusief denken: weet je verantwoordelijk voor de we reld om je heen. En dan mag bij dit alles de leerstof niet worden vergeten. Die wordt wel de hoeksteen van de identiteit van een school genoemd. Steeds op nieuw wordt duidelijk dat een confessionele school in dezen eigen doelen heeft na te stre ven, met een gedeeltelijk ei gen leerstofkeus en een eigen inkleuring van die leerstof. Ook daar heeft Boerwinkel sterk op aangedrongen, er vele voorbeelden van gege ven. Een grote verdienste van Boerwinkel is geweest zijn vi sie op de eigen culturele ge- door drs. K. de Jong Ozn. stalte van de christelijke school. Ook het katholiek on derwijs zou hier kennis van moeten 'nemen. Er is momenteel in het onder wijs vooral behoefte aan be wustwording bij wat men aan het doen is, aan duidelijkheid daarbij. Daarbij zou men met name in het confessioneel on derwijs steeds meer toe moeten naar een „program- school", met een geheel eigen kwaliteit. Een kwaliteit die blijkt uit een eigen concept, een eigen cultuur, een eigen visie op de wereld en de toe komst. VP ill Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Anti Qua Musica Onze krant maakt melding van „Anti Qua Musica" als de naam van een van de twee nieuwe tentoonstellingen van het Haags Gemeentemuseum. Dat blijkt géén foutieve schrijfwijze van de redactie voor „antiqua musica" (oude muziek). Kenners van het La tijn ontgaat echter de beteke nis van deze naam. Bekend is de zegswijze in de volkstaal „qua femina" (een of andere vrouw) voor „Aliqua femina". Een vertaling van de woorden „Anti qua musica" met 'tegen een of andere muziek' is onbe grijpelijk. Met een kleine va riatie op het woord van Vergi- lius „Ante omnia Musae" (Georg. 2,457) zou men kun nen spreken van „Ante omnia Musica" (vóór alles de mu ziek). Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Verkiezingen (4) Wereldoorlog, die in vijf jaar aan 50 miljoen mensen het le ven kostte. Maar herdenken we ook de ongeveer 50 miljoen ongeborenen, die niet in vijf jaar, maar over de hele wereld zelfs elk jaar geaborteerd wor den? Als straks volgens diver se politieke partijen ook nog iedere vrouw een baan moet in plaats van een gezin, komt er nog amper een nageslacht. Ook de ouden van dagen wor den al als een last gezien. Be langrijke punten ter overwe ging bij het stemmen! Als ten slotte de televisie nog eens ge bruikt gaat worden door nieu we overbodige zenders voor haast uitsluitend reclame en seks, waar blijven dan de con sumenten in dit straks ont volkte land? Elke toekomstvi sie is hier zoek. H. Rutges, DEN HAAG. Verkiezingen (5) Er is heel wat gebeurd en be reikt in Nederland de laatste jaren. Wij zijn nu bekend als 't vuilste en meest vervuilde land. Criminaliteit en werk loosheid zijn hoger dan in an dere EG-landen. Psychiatri sche inrichtingen hebben nog nooit zo vol gezeten en er zijn zelfs wachtlijsten voor deze en andere ziekten. We hebben nu ook meer gokhallen, dus meer verslaafden. Ook de verkeers ongelukken zijn weer geste gen. Al jaren lezen we over vele plannen om deze proble men op te lossen maar helaas waren in onze regering geen mensen aanwezig die daartoe in staat waren. De verloede ring kruipt verder en verder. Terwijl ik.mensen armoede zie lijden en oudere en gehandi capte mensen trappen op zie kruipen omdat er geen ge schikte woningen voor hen zijn, hoor ik Lubbers over onze welvaart spreken. Het is om misselijk van te worden. A. Thijsse, DEN HAAG. Alcohol en herrie Geen discobus meer vanuit Noordwijk na half een 's nachts. NZH-chef Leeuwen- burgh noemt het in de eerste plaats een alcoholprobleem. Maar wat zie je dan in Leiden? Vanwege de vele parkeermo- gelijkheden mogen de cafés bij de Beestenmarkt tot 3 uur 's nachts open blijven. Nou vraag ik je! Verbaasd over al die vele ongevallen door dron kenschap? Als de politie ter plaatse zou controleren is vangst gegarandeerd. Allicht protesteert de buurt. Waarom die ellende in woonbeurten en niet in industriewijken? Nooit sluitingstijden opheffen. En die van drie uur terugdraaien tot twaalf uur. Wie gaan er nu vóór, de burgers of de zuiplap pen? Het is niet eens de mu ziek die zo hinderlijk is. Het is het gelal dat je wakker maakt. Daarom: vroeger de cafés slui ten, dan kunnen we tenminste slapen. Gemeenteraad van Leiden laat je burgers voor gaan. Wereldoorlog in perspectief VIJFTIG jaar geleden begon de Tweede Wereldoorlog. Een gebeurtenis die momenteel een bombardement aan perspu- d blikaties en al of niet gedramatiseerde televisiedocumentai- a res tot gevolg heeft. Over het nut van deze informatiestroom g kan men zijn twijfels hebben. Tenslotte hebben schokkende v verhalen over het leed in de Eerste Wereldoorlog, zoals Re- marques aangrijpende „lm Westen nichts Neues", evenmin L geholpen een nieuwe oorlog te voorkomen. d Over het ontstaan van de Tweede Wereldoorlog lijkt wei- nig verschil van mening te bestaan. De Tweede Wereldoor log is de oorlog van Hitier, een crimineel pur sang, wiens duivelse drijfveren door de westerse mogendheden niet tijdig zijn doorzien. Dat is de optiek die de huidige reportages ons bijna dagelijks voorleggen. Nu staan de misdadige praktijken van nazi-Duitsland bui ten kijf. De moord op miljoenen joden en de fascistische ter reur zijn dieptepunten in de geschiedenis van de mensheid. Maar de vraag in hoeverre Hitler met zijn rassenwaan en zijn zucht naar „Lebensraum" verantwoordelijk was voor de oorlog zoals die op 1 september 1939 uitbrak, is allerminst zo vanzelfsprekend als veel media ons willen doen geloven. Zo liet al in de jaren zestig, toen trouwens vele gevestigde idee ën en autoriteiten ontheiligd werden, de Britse historicus A.J.P. Taylor een theorie los, die in alle geschiedenisfacultei ten beroering wekte. VOLGENS Taylor wilde Hitier slechts de natuurlijke positie van Duitsland in Midden-Europa herstellen. Hij had noch een plan voor „Lebensraum", noch oorlog in de zin. De Tweede Wereldoorlog was een gevolg van de halsstarrige houding van Polen, Engeland en Frankrijk. Taylor probeer de met zijn opmerkelijke analyse de morele verontwaardi ging over de nazi-praktijken los te koppelen van internatio nale politiek. De Britse historicus vergat echter het typische element van fascisme en nationaal-socialisme: geweld als doel op zichzelf. MeT zijn „Origins of the second world war" doorbrak Tay lor wel de eenzijdige benadering van „good and bad guys". Mede door zijn publikatie wordt meer op het falen van de internationale politiek gewezen. De kiem voor de Tweede Wereldoorlog lag volgens vele historici in de „wurgakkoor- den" van Versailles, de afsluiting van de Eerste Wereldoor log. De onmogelijke voorwaarden die de geallieerde over winnaars aan Duitsland stelden, maakten in dat land een de mocratische ontwikkeling onmogelijk en gaven het fascisme kansen tot groei. Na Hitiers machtsovername in 1933 bleven alle betrokken regeringsleiders louter oog voor hun eigen be langen koesteren. De Tweede Wereldoorlog was niet alleen Hitiers oorlog, zelfs niet alleen een Duitse oorlog. Het is jam mer dat vijftig jaar na dato deze aspecten zo weinig aandacht krijgen. Perioden met zon DE BILT (KNMI) Morgen blijft de aanvoer van de lucht over de Noordzee komen. Dit wordt veroorzaakt door een gebied van hogedruk nabij de ingang van het Kanaal en een lagedrukgebied in de buurt van Noord-Noorwegen. In de noordwestelijke stroming komt een wolkenband mee. die vannacht en in de vroege ochtend overtrekt. Mogelijk dat dit met wat regen samen gaat. Het wordt vannacht on geveer 10 graden. Later op de dag komen er zonnige perio den voor, afgewisselt met en kele wolkenvelden en een en kele bui. De middagtempera- tuur ligt rond 18 graden. De wind is matig, maar aan de kust en op het IJsselmeer, af en toe krachtig, kracht 5. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen: Noorwegen en Zweden Veel bewol king en af en toe regen. Middagtem- peratuur van 14 graden in het noor den tot 18 graden in het zuiden, langs de Noorse kust rond 15 graden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen of buien Middagtempe- ratuur rond 18 graden SchotlandEerst veel bewolking en regen, morgen opklaringen en af en toe zon Middagtemperatuur rond 16 Ierland Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur rond 17 graden Engeland en Wales: Wisselend be wolkt en in het noorden een enkele bui, in het zuiden ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 20 graden in het zuidoosten. Bondsrepubliek Duitsland: Bewolkt en af en toe regen, morgen ook op klaringen Middagtemperatuur van 17 graden aan zee tot 22 in het zui den. maar in het zuiden morgen koe ler. België en Luxemburg: Eerst veel be wolking en wat regen, morgen opkla ringen, maar ook nog een enkele bui. Middagtemperatuur rond 18 graden Frankrijk: Naar het oosten wegtrek kende bewolking, waaruit af en toe regen valt. Morgen ook perioden met zon, maar in het noorden een enkele bui. Middagtemperatuur van 18 gra den in het noorden tot 27 aan de Middellandse Zee In het binnenland rond^ 22 graden, maar morgen daar Spanje en Portugal: In het oosten eerst nog enkele buien, langs de noordkust bewolkt en droog, elders perioden met zon. Middagtempera tuur langs de noordkust rond 20 gra den, aan de westkust rond 25 graden, langs de zuid- en oostkust rond 28 graden en in het binnenland van 28 tot 35 graden. Zwitserland. Vanuit het westen bin- nendringende buien. Middagtempe ratuur in de dalen en het laagland 24 graden dalend naar rond 20 graden OostenrijkEerst in het westen nog zonnig, later buien Middagtempera tuur rond 20 graden. Italië: Eerst zonnig, maar in de loop van vandaag vanuit het noorden bin nendringende buien, die morgen tot in het zuiden komen Middagtempe ratuur rond 26 graden, in het zuiden Griekenland: Boven het vasteland enkele buien, langs de kust en op de eilanden meer zon en een middag temperatuur rond 26 graden. WEERRAPPORT Vlissingen Paramaribo

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2