Bush wil intensivering van de drugsoorlog HP /uit deweekblade ELSEVIER d0ENE DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Vernieuwing Strijd verlegd naar slagveld Cambodja 299.- H BUITENLAND QeidóaQowumt DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT QN459 Door een doolhof van gangen wordt Rob naar het manschappenverblijf gebracht. Nou, die Duitsers hebben zich hier wel goed geïnstalleerd en het is maar goed, dat ze overal wegwijzers hebben aangebracht, anders zou je hier onder de grond zeker verdwalen. Kijk, daar zitten zijn „kameraden" aan tafel. Hoe moet dat nu? Met dit masker voor kan hij niet eten. Ah, maar Karl krijgt zijn maaltijden met een rietje. Zwijgend gaat Rob zitten en proeft van zijn maaltijd, 't Gaat best. Ondertussen luistert hij naar de matrozen. Hij begrijpt er niet veel van, wat ze zeggen. Wanneer hij klaar is, klopt Heinrich hem op de schouder en zegt: „We moeten professor Fliegenfanger zijn eten brengen. Ga mee". Even later klopt Heinrich op een deur, waar met grote letters „Ruhe" op staat. „Binnen!" zegt een scherpe stem en wanneer Rob naar binnen gaat, ziet hij dezelfde zonderlinge fi guur in de witte jas, die hij al eerder heeft gezien. Moldavisch Volksfront tevreden met compromis MOSKOU Kennelijk op aandringen van Sovjet president Michail Gor- batsjov werd gisteravond in het parlement van de Sovjet-republiek Moldavië gewerkt aan een compro mis van de omstreden taalwet, die het Molda visch de status van officië le taal moet geven. Volgens het compromis dat nu ter tafel ligt zou het Molda visch de taal voor ambtenaren en officiële papieren worden en het Russisch de voertaal. Het oorspronkelijke wetsont werp wilde het Russisch ge- Het compromis werd inge diend door de leider van de Moldavisché communistische partij Sewmen Grossu. Waar nemers menen dat het hem in gefluisterd is door Gorbatsjov. Activisten van het Moldavi sché Volksfront, dat zich sterk heeft gemaakt voor de invoe ring van de taalwet, toonden zich tevreden met het compro misvoorstel. „Volgens ons is dit het meest realistische com promis. Wij ondersteunen het en wij zijn niet de enigen", zei woordvoerder Nataly Pascal. Terwijl de Opperste Sovjet van Moldavië debatteerde over het omstreden wetsvoor stel, breidden de stakingen zich verder uit. Met die vernieuwing van El sevier is het nooit echt goed gekomen, met die van De Tijd ging het al een stuk be ter en De Groene werd ge woon een heel ander blad. Nu dan de Haagse Post. Of beter: weer HP. Nog maar enkele jaren geleden uit zijn as herrezen gaat het zelfs zo goed dat het alwéér anders en vooral dikker kon. HP, meestal al één van de leuke re weekbladen, onderscheidt zich nu in elk geval visueel totaal van de concurrentie. Inhoudelijk is het verschil minder groot, zeker zo rond de verkiezingen. Want daar kan zelfs het Ajax onder de weekbladen niet onderuit. „Op het melodieuze ritme van György Konrads stem ben ik naar Boedapest ge reisd. Die onverholen me lancholie, dat gebrek aan fa natisme, die verhalen van vroeger doortrokken met een lichte nevel van alcohol - terwijl hij vertelde in Wim Kayzers tv-serie vervaagden de grenzen tussen zijn Euro pa en het mijne. Het was als of in die andere helft, die al tijd in het halfduister van mijn bewustzijn heeft liggen schemeren, iets van mezelf lag, dat ik nog niet kende". Lieve Joris is er altijd ge weest en zal er altijd zijn, hoe de Haagse Post er ook uitziet. En gelukkig maar, want wie kan weerstand bieden aan een verhaal dat zo begint? Hongarije vult veel van de nu dus vele pagina's en dat heeft vooral te maken met de al genoemde Konrad; de schrijver, dichter, filosoof zal voortaan geregeld reisrepor tages en essays voor HP gaan schrijven. Uit zijn eer ste bijdrage blijkt dat hij wordt suf gebeld door men sen die iets van hem willen. „Ik vertegenwoordig een Amerikaanse tv-ploeg. Mag ik drie minuten van u? Het gaat me om uw persoonlijke gevoelens. Bent u blij dat So lidariteit een regering gaat vormen? Wat vindt u van de begrafenis van Imre Nagy en van Kédér? En van de af braak van het IJzeren Gor dijn? En van de Oostduitse vluchtelingen in Honga- Geheel nieuw is de rubriek waarin vooral met fraaie fo to's portretten staan van mensen die de komende week in het nieuws zullen komen. En dan is er voort aan ook de rubriek Zaken. Had voor ons niet zo gehoe ven; één Elseviers Weekblad is al meer dan genoeg. te ontworstelen aan de eco nomische indolentie, de technologische achterstand en de achterlijkheid op juri disch gebied. Het land kan zich niet veroorloven een si tuatie te laten voortbestaan, waarin de ene helft van de bevolking het bezit is van de andre helft". Twee Elseviers, twee kam pen (lezen we in HP) - een aantal 'zware' eindredacteu ren en adjunct Ton van Brussel stapten op. Ze spoor den niet zo lekker met de nieuwe hoofdredacteur Van den Bossche. Op vragen van HP smeet hij na twintig se conden de hoorn op de haak. In de gewone Elsevier veel Koos Postema (TV 10), meer beheerst dan in voorgaande interviews, maar af en toe toch weer afgevend op colle ga's. „Maar stel dat je naar Hier en Nu zit te kijken, naar Aart Zeeman, aardiger dan Eybersen trouwens, maar ik kan me toch moei lijk voorstellen, dat je roept: vrouw, vrouw, kom gauw binnen, want Zeeman breekt door het 'scherm heen". Op haar 24e was ze, als amb tenaar op Economische Za ken, 'schrijfslaafje' van Lub bers. Nu is Marjanne Sint voorzitter van de PvdA, straks misschien wel het 'slapie' van Lubbers. Ze lucht haar hart in Vrij Ne derland tegenover Bibeb. „Als m'n vader eind van de maand thuis kwam met z'n salaris moesten wij de kamer uit. De deur ging dicht en dan werd de buit verdeeld. Pas later wist ik dat m'n moeder een doos met vakjes had, in elk vak werd geld bewaard, voor de huur, wa ter, licht, kolen, enzovoort". Geen Blaricum, geen Wasse naar, geen Bloemendaal, maar een gewone nieuw bouwwijk in Purmerend, daar haalt de VVD het hoog ste percentage stemmers. VN vond dat zo opmerkelijk dat het voor de kleurenbijla- ge het liberale bolwerk in beeld wilde brengen. Niet ie dere bewoner was daar ge lukkig mee -„hoe komt u aan mijn telefoonnummer „geen vreemdelingen over de vloer". Maar enkele tien tallen deden hun deur en mond wel open. „Ik kies VVD uit berekening. Letter lijk. Mijn inkomen is dusda nig dat ik met de VVD het minst beknot word". „Die tweeverdienerswet, gillend gek word ik ervan. Dus op 6 september denk ik in de eer ste plaats aan mezelf. Ik vind het wel erg dat ik zo extreem rechts ben gewor den, maar ik moet wel" PE TIJD HU Bij vrijwel alle weekbladen is de hoofdredacteur gere geld verslaggever. Zo ook Tony van der Meulen van De Tijd, die een tijdje mee ging op campagne met de Grote Drie. Bij het CDA ziet hij hoe uit het boek Johan nes woorden als gerechtig heid, rechtvaardigheid en medemenselijkheid hun weg zoeken door de zaal naar Korte-van Hemel. De Vries, Lubbers (op een haar) en Deetman missen. „Voorzitter Van Velzen schakelt van de bijbel over naar het partij program: zijn toon blijft de zelfde. Het is de zalvende toon van zelfgenoegzaam heid. Ons land ligt er prach tig bij, en dat komt door ons". En als hij in Friesland Kok het ovationale applaus in ontvangst ziet nemen: „Dat kan Lubbers beter: die laat zoiets als een verkwik kende douche over zich heen komen. Kok heeft op zo'n moment in zijn moto riek iets onhandigs: hij lacht breed, zwaait wat, maar gaat veel te snel zitten. Misschien moet je eerst een tijdje gere geerd hebben om ten volle van dergelijke aanhankelijk heidsbetuigingen te kunnen genieten". Voor materiële dromen is Las Vegas the place. „Overal kan altijd gespeeld worden. Alleen op de toiletten heb ik geen gokkasten gezien; slechts daar is het de bezoe ker gegund een moment tot zichzelf te komen. Verder staat de hele dag in het te ken van de wensdroom for tuin te maken". Twee Elseviers; een gewone (eigenlijk ook al twee, met het Weekblad erin) en een verkiezingsspecial voor de somma van drie gulden: Lubbers III of Kok I. Leuk idee, leuke artikelen. Zoals buitenlanders over ons. Lau ra Raun, correspondente van de Financial Times: „De seksuele discriminatie en overdreven geslotenheid vormen een duidelijk gevaar voor het land, dat zich staande moet zien te houden in het nieuwe verenigde Eu ropa. Nederland zal alle zei len moeten bijzetten om zich Voorzitter Van Velzen be schouwt het CDA als een so ciale partij. In HN-magazine wijdt hij uit over de zorgza me samenleving. Eén zeer zinnige opmerking er tus sendoor: „We moeten ons wel realisren dat Nederland in de wereld maar weinig gewicht heeft". Willem Aantjes beziet het gedoe van 'de grootste wor den of blijven' en 'de pre mier mogen leveren'. „Waar is in deze weken de partij die zegt: „Wij hebben een beginsel en een boodschap. Dit is ons beginsel en dat is onze boodschap en wij wil len u duidelijk maken, waarom die twee onont koombaar aan elkaar vast zitten. Die boodschap leidt tot die en die beleidsstand punten en wij willen u dui delijk maken waarom dat zo en niet anders is. Daarvoor De wervingsadvertenties van De Groene zijn momen teel het lezen waard. Soms door de tekst (Lubbers: Als Van Mierlo een melkdrinker was geweest had hij al lang op mijn stoel gezeten), steeds door de aanbieding: Umber- to Eco's laatste boek 'De Slinger van Foucault' als welkomstgeschenk! Je kunt wel zien dat het ook met dit blad steeds beter gaat. Kunstsocioloog Bram Kern- pers ziet nauwelijks verbete ring in de advertentiecam pagnes van de politieke par tijen. Verder met Lubbers. Dat is wel grappig, zo vanuit de auto. Maar verder is het een zin van niks. Hij allite reert niet, metrisch is hij niet mooi en hij heeft niets strijdbaars of polemisch. Tijd voor een ander beleid. Rijm is mooi, maar dat is niet erg flitsend. De VVD werkt. Het lijkt de PvdA wel. Het is in feite een slap aftreksel van Labour doesn 't work, de campagne die Saatchi voor de Conservatieven in Enge land heeft ontworpen, An van de beste politieke cam pagnes die er ooit is ge maakt, vind ik". DICK HOFLAND Budapest ontkent openen grens voor DDR-burgers BUDAPEST De Hongaarse regering heeft gisteren berichten in de Westduitse pers ont kend dat zij van plan is vijftienduizend DDR- burgers toestemming te verlenen naar de Bondsrepubliek te vertrekken. Een woord voerder van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken zei dat Budapest wel voortdurend contacten onderhoudt met zowel Bonn als Oost-Berlijn. Vooralsnog hebben zich echter met betrekking tot de vluchtelin gen uit de DDR geen nieuwe ontwikkelingen voorgedaan, aldus de woordvoerder.Intussen houdt de regering in Bonn er rekening mee dat de stroom Oostduitse vluchtelingen via Hongarije aanmerkelijk zal groeien. Verwacht wordt dat zo'n tien procent van 200.000 DDR- burgers die in Hongarije op vakantie zijn, niet naar hun vaderland wil terugkeren. Westduits auteur vlucht naar DDR WEST-BERLIJN Terwijl duizenden Oostduitsers hals over kop naar het Westen vluchten, pakt de Westduitse schrijver Ronald M. Schernikau zijn boeltje bij elkaar om zijn levensgeluk te beproeven in de communistische „heilstaat". De schrijver kiest de te genovergestelde route omdat volgens hem „de mensen in de DDR anders zijn: intelligenter, spiritueler en mooi er". Schernikau is lid van de Westduit se communistische partij. Hij verfoeit de consumptiemaatschappij, die de mensen hard en onverschillig maakt. In de DDR bestaat volgens hem nog zo iets als een „permanent kritische hou ding tegenover de staat". Prinses Anne gaat scheiden LONDEN De Britse prinses Anne gaat scheiden. Volgens de Britse BBC zal Buckingham Palace vanmiddag een officiële verkla ring afgeven. Het is niet zeker, maar het vermoeden is groot, dat daarin de scheiding tussen de 39- jarige dochter van koningin Eliza beth en haar echtgenoot Mark Phillips wordt aangekondigd. De vader van Phillips had eerder la ten weten dat beide echtelieden, die vijftien jaar geleden trouwden en twee kinderen hebben, voorlo pig gescheiden leven. Hij sprak echter tegen dat zij zich officieel FOTO: AP willen laten scheiden. Henry VIII overleed aan scheurbuik" LONDEN De Engelse koning Henry VIII, berucht om zijn wel lust voor vrouwen en macht, is be zweken aan zijn voorkeur voor vlees. Dat zegt de Britse historicus Susan Maclean Kybett in een arti kel dat verschijnt in het september nummer van het blad History To day. Lange tijd is gedacht dat Hen ry VIII, die in 1547 op 56-jarige leeftijd stierf, aan syfilis leed. Volgens Kybett vertoonde Henry VIII, die vrijwel geen groente of fruit at, een reeks symptomen van scheurbuik. Pas in de 18e eeuw werd bekend dat de oorzaak van scheurbuik een gebrek aan vitami ne C is. Politie-agenten in New Delhi proberen vechtende voor- en tegenstanders van premier Gandhi te scheiden. FOTO: EPA Doden en arrestaties bij stakingen India NEW DELHI In India zijn gisteren zeker elf mensen omgekomen en ruim 350 anderen gewond geraakt tijdens een door de oppositie geleide golf van stakingen die grote delen van het land heeft verlamd. De politie ver richtte zeker 30.000 arres taties. Volgens ooggetuigen ontston den de meeste problemen in de noordoostelijke deelstaat Tripura waar vijf mensen werden gedood bij een treffen tussen rivaliserende partijen. Het initiatief voor de acties was afkomstig van de belang rijkste oppositie-partijen (zo wel van rechts als van links) die het kabinet van corruptie beschuldigen. De acties zijn erop gericht de regering van premier Rajiv Gandhi tot aftreden te dwin gen. De regering had er alles aan gedaan om de gevolgen van de staking zoveel mogelijk te beperken. Zo was ambtena ren gevraagd op kantoor te overnachten en waren zij ge waarschuwd niet aan de actie mee te doen. Maar oppositieleider Vishwa- nath Pratap' Singh sprak van een „bijna volledig succes". Met name in _de niet door Gandhi's Congres-I-Partii ge regeerde deelstaten stond het openbare leven bijna geheel stil, aldus de voormalige mi nister van financiën en defen sie. Waarnemers noemden de sta kingen een „testcase" voor de populariteit van Gandhi en diens Congres-I-Partij met het oog op de verkiezingen in de cember. (Van onze correspondent Ton Gerrits) PARIJS Het vredes overleg over Cambodja in Parijs is mislukt: de strijd aan de onderhandelingsta fel wordt verlegd naar het slagveld. Het struikelblok bij de vredesconferentie die op 24 juni begon, is de deelname van de Rode Khmer aan een over gangsregering. De internationale economische druk op Vietnam is de belang rijkste reden geweest dat Ha noi heeft besloten zijn troepen terug te trekken uit Cambodja die ruim tien jaar geleden een eind maakten aan het terreur bewind van Pol Pot's Rode Khmer. Nu het overleg is mis lukt is het nog maar de vraag of de internationale gemeen schap de politieke en economi sche sancties tegen Vietnam wil opheffen. De Cambodjaanse regering van premier Hun Sen gaat eveneens gebukt onder sanc ties omdat de meeste landen Hun Sen niet erkennen als de wettige vertegenwoordiger; de regering in Phnom Penh is immers geïnstalleerd door de Vietnamezen. Met het mislukken van de vredesconferentie in Parijs staan de deelnemende landen toe dat de verzetscoalitie van prins Norodom Sihanouk, waaraan de Rode Khmer deel neemt, zijn militaire kracht meet met het regeringsleger van premier Hun Sen. De Rode Khmer wordt niet in staat geacht om de regering in Phnom Penn ten val te bren gen, maar de verzetsbeweging kan het land destabiliseren en terroriseren. Ruzie over Israëlische rol JERUZALEM De betrokkenheid van Israëliërs bij de trai ning van moordbrigades in Colombia en bij de wapenexport naar dat land hebben voor fikse onenigheid gezorgd in de rege ring in Jeruzalem. De ruzie volgt op berichten dat de regering al eerder dan ze nu heeft toegegeven op de hoogte is geweest van de affaire. Intussen heeft minister van defensie Rabin zich kwaad gemaakt op premier Shamir. Shamir zou zijn twijfels hebben geuit over de betrokkenheid van hoge legerofficieren bij de training van huurlingen van cocaïnebazen in Colombia. De premier zei maandag dat er geen bewijzen waren voor die be schuldigingen, terwijl het ministerie van defensie de politie heeft gevraagd de affaire uit te zoeken, omdat er wel degelijk Israëlische top-militairen illegaal actief zijn geweest. Rabin heeft gisteren bovendien toegegeven dat Israëlische bedrijven zich in Colombia met activiteiten bezighielden waarvoor zij geen toe stemming van Jeruzalem hadden gehad. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - In de Verenigde Staten wordt een enorme intensivering van de drugsbestrijding verwacht nadat in Colom bia een complete oorlog tegen de Medellin- en Ca- likartels is uitgebroken. Volgende week gaat de Ame rikaanse president Bush aan geven hoe hij de drugssmokkel denkt aan te pakken. Deze week heeft Bush op zijn bui tenverblijf in Kennebunkport uitvoerig overleg gevoerd met zijn 'drugstsaar' William Ben nett en met zijn adviseurs voor nationale veiligheid. Voor de Colombiaanse drugs kartels vormen de Verenigde Staten een gigantische en zeer winstgevende markt. Het Me- dellin-kartel alleen levert al zestig procent van alle illegale drugsimporten. De Amerika nen mogen dan slechts 5 pro cent van de wereldbevolking uitmaken, ze consumeren niettemin 50 procent van alle in de wereld aangemaakte en verhandelde verdovende mid- Tot nu toe hebben Amerikaan se pogingen de stroom van drugs in te dammen, nauwe lijks enig succes opgeleverd. Weliswaar zijn er in het afge lopen jaar meer drugs onder schept en meer drugshandela ren gearresteerd, maar daar staat een toename van de im porten tegenover. De grotè kartels kunnen vrij gemakke lijk hun waren in de VS bin nensmokkelen. Immers, Ame rika heeft enorme zeegrenzen langs de Atlantische en Stille Oceaan en langs de Golf van Mexico. Bovendien is de land grens tussen Mexico en de VS, waarlangs de belangrijkste smokkelroutes lopen, bijna 3000 km lang. De VS beschik ken in feite maar over één douanier per 18 km landgrens. In de oorlog tegen de drugs ge bruiken de Amerikanen ultra moderne technologische hulp middelen. Radarbalonnen, met verfijnde opsporingsappara- tuur uitgeruste vliegtuigen en schepen, Awacs, afluisterscen- sors, infraroodkijkers en wat dies smeer zij worden ingezet. Tot nu toe zonder veel resul taat. In 1987 maakte de Ame rikaanse luchtmacht voor ruim 2,5 miljoen dollar 'drugs- vluchten'. Dat leidde tot slechts twaalf arrestanten. Bij de Mexicaanse grens is voor 25 miljoen dollar radarbalonnen in de lucht gebracht. Dat heeft tot dusver tot geen enkele ar restatie geleid. De autoriteiten hebben dan ook knarsetan dend vastgesteld dat ze slechts 5 tot 7 procent van alle naar de VS gesmokkelde cocaine en heroine hebben kunnen on derscheppen. De drugsbaronnen hebben ook kunnen profiteren van de transportmiddelen, aanvoerlij nen en bases van de door de VS gesteunde Nicaraguaanse rebellen, de Contra's. Wellicht heeft zelfs een deel van de drugssmokkel met medeweten van Amerikaanse overheids dienaren plaatsgevonden. Ten slotte hebben de drugskartels zich ook ingevreten in de gele deren van de drugsbestrijders in de VS zelf. De afgelopen ja ren zijn tal van politiefuncto- narissen en leden van de kust wacht, de grenspatrouilles en de opsporingsdiensten gearres teerd omdat ze de drugshande laren voor goed geld de hel pende hand hadden geboden. Trabant krijgt Westduitse motor BERLIJN Op democrati sche hervormingen hoeven de Oostduitsers niet te rekenen, maar aan één djng wil de staat wel toegeven: er komt een nieuwe motor in de Trabant. En wel de vier cylindermotor van de Westduitse Polo. De Trabant is al zo'n dertig jaar het volksmobiel achter het IJ zeren Gordijn. De prijs gaat vanaf volgend jaar wel met de helft omhoog, maar de nieuwe motor moet daarentegen een zuiniger benzinegebruik ople veren en minder vervuiling uitspuwen. De nieuwe Trabant moet zo'n negentienduizend mark gaan kosten; het gemid delde maandinkomen in de DDR is elfhonderd mark. V-raad veroordeelt (ADVERTENTIE) sv' "iypetafel 230.- Vrouwvan 33 miljoen uitwijzingen Israel Buroset „Softline" NEW YORK De VN-Vei- ligheidsraad heeft gisteren in een resolutie de uitwijzing van Palestijnen door Israel veroor deeld. De VS maakten bij de stemming geen gebruik van hun veto om de Amerikaanse kritiek op het uitwijzingsbe- leid te onderstrepen. Afgelo pen zondag wees Israel vijf Palestijnen uit, vier naar Liba non en een naar Frankrijk. .Het Israëlische leger heeft gis teren een lange-termijnplan bekend gemaakt dat er van uitgaat dat Israel de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook in het jaar 2000 nog steeds bezet. Het plan, dat vol gende week aan het kabinet wordt voorgelegd, bevat onder meer een voorstel soldaten voor de volle diensttijd van drie jaar in de bezette gebie den te legeren. Nu worden de eenheden in de bezette gebie den regelmatig afgelost. Triomfantelijk poseert het Britse model Suzanne Mizzi (21) voor het Lloyds-ge- bouw in Lon den nadat zij er haar li chaam heeft laten verzeke ren voor een bedrag van ruim 33 mil joen gulden. Het Britse top model, dat een contract van 1,3 miljoen gulden heeft lopen voor het showen van lingerie, heeft laten vastleg gen dat haar gezicht 18 mil joen gulden waard is, haar benen drie miljoen, haar armen drie miljoen, haar borsten bijna 6,5 miljoen en de rest van haar lichaam drie miljoen. FOTO: AP Container, 2 laden J£9^159.- Computer- meubel 230.- Ordnerkast 190.- VI ri.ï.h''Ay.l.-l^HUDLT 399? wel te bestellen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5