iteidöaSowiMit Minder dieren op agrarische show STAD OMGEVING Hotel De Ceder breidt flink uit M Aanbouw aan Van der Willigenhof Grote keuze aan cursussen in Leiden Slimme EHBO-kit CeldócSomant WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 rug kan et dicht IDEN Enor- files zijn gister- Idag ontstaan op Haagsche louwweg. Dat am omdat de ïbrug niet meer it kon. Volgens politie was de g in de rem ge en. Agenten ben het verkeer jeleid. De strem- l duurde bijna uur: van tien half vijf tot Bedreigd met hamer LEIDEN De bedrijfslei der van de fietsenstalling bij het Leidse station heeft gistermiddag een klant be dreigd met een hamer. De bedrijfsleider was boos op de man omdat hij in de stalling een binnenband om zijn fiets wilde leggen. De man, net als de bedrijfs leider een inwoner van Oegstgeest, had de binnen bad even daarvoor in de stalling gekocht. De politie kwam erbij om te bemidde len en ook toen gedroeg de bedrijfsleider zich volgen een woordvoerdervan de politie niet correct. De klant heeft geen aangifte gedaan van bedreiging. Inbraak LEIDEN Ge luidsapparatuur, een videorecor der, een gouden ring, een com puter, een horlo ge en een bank- pasje zijn vorige week gestolen uit een woning aan de Milanen- horst. De bewo ners waren af wezig. De daders zijn ook achter de pincode ge komen en heb ben via een geldautomaat is ruim 1500 gul den opgenomen. Insluiper betrapt LEIDEN Een 21-jari- ge man is gistermiddag betrapt in een woning aan de Oranjeboom straat in Leiden. De 42- jarige bewoonster kwam thuis en trof de man aan in de woonka mer. Hij graaide juist in een jasje dat over een stoel hing. De bewoon ster sloeg onmiddellijk alarm. Met behulp van de buurtbewoners werd de man vastgehouden totdat de politie kwam. De buit bedroeg één aansteker. LEIDEN Het Leidse bejaar dencentrum Van der Willigen hof krijgt een aanbouw waar een nieuwe keuken in wordt gevestigd. De huidige keuken wordt verbouwd tot multi functionele zaal. Met de ver bouwing en uitbreiding is on geveer twee miljoen gulden gemoeid. Dat heeft A. Rama kers, adjunct-directeur bewo- nerszorg van het centrum aan de Apollolaan meegedeeld. Het bejaardencentrum is ze ventien jaar geleden opgele verd en volgens Ramakers be staat grote behoefte aan een „moderne keuken die voldoet aan de eisen des tijds". De nieuwe recreatiezaal wordt ge bruikt voor diverse doelein den, zoals het vieren van ver jaardagen. Ook wordt deze ruimte mogelijk gebruikt voor het restaurant voor ouderen uit de wijk, waarmee het Van der Willigenhof in oktober wil beginnen. „Maar die plannen zijn nog niet helemaal rond", benadrukt Ramakers. Hij verwacht niet dat het be jaardencentrum tijdens de ver bouwing een beroep moet doen op diensten van andere instellingen: „Het is de bedoe ling dat we beginnen met de nieuwe keuken, zodat hier steeds kan worden gekookt". Wanneer de werkzaamheden beginnen is nog niet duidelijk. Maandagavond wordt tijdens een commissievergadering het collegevoorstel besproken om een wijziging van het bestem mingsplan voor te bereiden. Het plan van het verzorgings huis voldoet namelijk niet he lemaal aan de bepalingen van het huidige bestemmingsplan. B en W stellen echter „stéde bouwkundig gezien geen be zwaar" te hebben tegen de plannen van het bejaardencen- VIJFDUIZEND BEZOEKERS VERWACHT .EIDEN Minder die nen, maar meer attrac ts, dat zijn kort samen gevat de ingrediënten ioor de 53e Nationale Agrarische Show van de Vereniging tot het be- orderen van de agrari- che belangen in de Rijn- •n Duinstreek (VEBO). iterdag 2 september larst het spektakel los in Ie Groenoordhallen aan le Willem de Zwijger- J|vMaan. Vanaf vijf uur 's ochtends onderwerpen :ls, ationderden beesten zich f5 -3 di an een grote schrob- 0,-. ffceurt, om daarna om 9.00 iuur voor de keuring de jury te paradé- afen. LBijna dreigde de manifesta- Bie niet door te gaan", vertelt B\ndré de Jong, directeur van meta^e Groenoordhallen. „Er g T|ieerst een gevreesde ziekte pnder het fokvee, namelijk slootte melkerskoorts. Maar door i. Bruiden gereduceerde inzending vï van het fokvee, en de garan tie dat er geen besmette die ren in deze bedrijven voor komen, is er geen risico voor besmetting". De VEBO tilt daar zwaar aan. „Het is niet de bedoeling dat de bezoe kers de besmetting meene men". Het fokvee wordt bo vendien speciaal gescheiden gehouden van de andere die ren. Dit jaar ontbreken de geiten op de tentoonstelling. „Dat is jammer, want geitjes zijn al tijd hartstikke leuk. Maar ook onder de geiten heerst een ziekte. De zwoegersziek te, een soort ademhalings stoornis. De geitenstapel wordt landelijk gesaneerd. We willen geen risico lopen en houden de geiten buiten de tentoonstelling", aldus De Jong. Daar voor in de plaats zijn er schapen en fokram- men te bewonderen. Kaas De directeur heeft nog een paar verrassingen in petto. „Omdat we minder dieren hebben, ongeveer 850 in plaats van 1000 stuks, beste den we meer aandacht aan de attracties. We hebben de zuivelkant bijvoorbeeld meer aangedikt". Vrijdagavond worden Leidse en Goudse boerenkazen gekeurd. De jury geeft maximaal honderd punten weg. De kazen kun nen zaterdag worden ge proefd erf bekeken. Ook wordt er kaas gemaakt in de Groenoordhallen en wel op twee manieren: de ouderwet se en de nieuwe bereidings wijze. Oude gebruiksvoor werpen kunnen eveneens worden bewonderd. Meerijden door het complex in een ossenwagen, het deel nemen aan verschillende wedstrijden, oude ambachten en een oude klederdracht show leiden de aandacht van de bezoekers, wanneer ze daar behoefte aan hebben, al lemaal af van de dieren zelf. Toch speelt de VEBO voor de veeliefhebbers in op de laat ste trends. De manifestatie is inmiddels uitgegroeid tot een van de belangrijkste tentoon stellingen. „De belangstelling voor vleesrassen is enorm vanwe ge de superheffing. Melk is minder interessant gewor- Geitenkeuring op de VEBO. Deze dieren ontbreken dit jaar op de agrarische show. den. Veel van deze vleesras sen komen uit het buiten land. Om hieraan tegenwicht te bieden, hebben we een show met het verbeterd roodbont vleesras uit eigen land. Daartegenover staat het limousine-stamboek uit het buitenland", legt De Jong uit. Uier De vleesveemarkt is een blij vertje evenals de keuringen. „Zo'n dier levert meer op met een eervolle vermelding van de jury. Je kan aan de staartlinten zien waarvoor ze gekeurd worden. Bij het fok vee kiezen we bijvoorbeeld de koe met de beste uier. De beesten die worden gekeurd, dragen een blauw staartlint", vermeldt De Jong nog even voor de niet-veekenners. De premiekeuring van Shet land Pony's is ook een van de hoogtepunten. „We heb ben een grotere inzending dan vorig jaar. Meer dan tweehonderd pony's, waaron der moeders met veulen, lo pen in de ringen om gekeurd te worden. Opname in het stamboek behoort tot de mo gelijkheden. Als ze worden opgenomen, krijgen de die ren ter plekke een brand- merkje. Zo'n honderd men sen hebben aan al die keu ringen een dagtaak", aldus de directeur. Om twee uur 's middags moeten de winnaars wel bekend worden gemaakt. di. gf- jriekse toerist ernstig gewond IIDEN Een nog onbekende jongen heeft gisteren een steen jen het hoofd van een 33-jarige Griekse toerist aangegooid, die Jrdoor ernstig gewond raakte. De man ligt op de intensive- Te-afdeling van het AZL met een aangezichtsfractuur, een jedelfractuur en mogelijk epilepsie-aanvallen, aldus de politie. JJman werd bekogeld toen hij rond kwart over zeven een foto 'de maken van het Vrouwenkerkplein. Dat was blijkbaar niet ar de zin van een van de jongeren die zich op dat moment op f plein bevond. chutter meldt zich bij politie ilDEN Een 17-jarige jongen uit Oegstgeest heeft zich gister- ind gemeld bij het Leidse politiebureau met de mededeling hij 's middags in de Leidse Hout met een luchtbuks had ge- oten. De jongen had zich op aandringen van zijn oma naar bureau begeven. termiddag had een Leidse vrouw al gemeld dat ze in het k was beschoten. Onderzoek naar de schutter leverde vlak irna niets op. Het wapen van de 17-jarige is in beslag geno- De jongen zelf is na verhoor heengezonden. Afsluiting spoorwegovergang lorsweg/Bloemlustplein HRijnzichtbrug) h de nacht van -foensdag 30 op donderdag 31 augustus a.s. gal de'N.S. werkzaamheden ■itvoeren aan de ffic. ■poorwegovergang in de ïlorsweg bij het Bloemlustplein nt. niilierdoor zal de Morsweg op landerienoemde datum voor het joorgaand verkeer zijn ten tussen 24.00 uur en "00 uur. Donderdag 21 september verschijnt bij deze krant ^4 JAAR Redactioneel wordt aandacht geschonken aan onderwerpen die direct te maken hebben met alles in en om ons buis. Een mooie gelegenheid om uw aanbiedingen onder de aandacht te brengen. Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder tel. 071 - 122.244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden. I I I I I CcidocSouacMit Alternatief feestje rond eerste paal Geheel tegen de zin van de betrokkenen wilde de gemeente geen ruchtbaarheid geven aan het begin van de bouw van een wijk centrum voor ouderen aan de Bernhardkade. De ouderen uit Lei- den-Noord trommelden gistermiddag daarom zelf een aantal mensen op voor het moment waarop de eerste paal de grond inging. De accommodatie op de plaats waar vroeger kleuterschool De Rondedans stond maakt onderdeel uit van het nieuwe verzor gingshuis in Leiden-Noord. De andere wijkvoorziening verrijst op Zijloever. Bij de wijkcentra worden bejaardenwoningen gebouwd. Het is de bedoeling dat ouderen die daar wonen vanuit de wijk centra de zorg krijgen die ze nodig hebben. De wijkcentra met woningen worden gebouwd in plaats van een traditioneel bejaar dencentrum. Op 29 september is er overigens wel een officiële gebeurtenis. Dan wordt een overeenkomst over het project getekend door ge deputeerde H. Boone van de provincie en de Leidse wethouder H. de la Mar. „Die zijn nu op vakantie, maar vandaag wordt de eerste paal geslagen. Op 29 september is er geen paal meer te zien", geeft omwonende J. Vervoorn de reden aan voor het alter natieve feestje. FOTO: WIM VAN NOORT Leidse fietser opzettelijk omver gereden LEIDEN De politie heeft vanochtend vroeg rond drie uur drie jongens uit Voorscho ten aangehouden, die eerder vannacht een 22-jarige Leide- naar opzettelijk zouden heb ben aangereden. Vervolgens zou een vriend van de Leide- naar enkele flinke klappen hebben gekregen. De 22-jarige man fietste over de Morsweg met twee vrien den toen een auto met drie .personen erin hen inhaalde. De auto wachtte de fietsers op bij de spoorwegovergang waar de 22-jarige omver werd gere den. Daarna stapten de be stuurder en een passagier uit en begonnen om zich heen te slaan. De fietsers noteerden het kenteken van de auto die later werd aangehouden op de Churchilllaan. De drie inzit tenden (een van 19 en twee van 20 jaar oud) zijn aange houden en overgebracht naar het bureau. Vanochtend kon de politie nog geen verklaring geven voor hun gedrag. AANTAL KAMERS VERDRIEVOUDIGD LEIDEN Hotel De Ce der aan de Rijnsburger- weg breidt flink uit. Bij de gemeente Leiden zijn plannen ingediend voor de bouw van negentien kamers. Het hotel be schikt nu over acht ka mers. Dat houdt in dat het hötel na de uitbreiding ruim drie keer zo groot is als momenteel het geval Eigenaresse S. Kanbier vertelt dat het hotel bij de start eigen lijk al te klein bleek. Ze beves tigt dat regelmatig „nee" moet worden verkocht aan mensen. „Zeven jaar geleden was dit nog een gewoon woonhuis. We zijn gewoon te klein, en ook na de uitbreiding blijven we maar een heel klein hotel". Kanbier vertelt dat de plan nen voor de uitbreiding al heel lang bestaan: „Dat is langza merhand zo gegroeid". Een di recte aanleiding is er niet voor, zegt ze. Omdat hotel De Ceder zich vooral richt op gas ten die in Leiden verblijven die iets te maken hebben met de Rijksuniversiteit, vreest Canbier geen concurrentie van bijvoorbeeld het nieuwe hotel dat wordt gebouwd op het Schuttersveld. „Wij hebben heel andere gasten, we hebben nooit toeristen en nooit zaken mensen", geeft ze aan. De uitbreiding wordt gereali seerd op het eigen terrein („in de tuin") van het hotel, aldus Canbier. Volgens haar hoeven er geen extra parkeerplaatsen worden gerealiseerd. Wel moet uiteraard meer personeel worden aangesteld als de uit breiding een feit is. Kanbier: „We krijgen dan drie keer zo veel gasten en dat betekent dat we drie keer zoveel perso neel moeten hebben". Hoeveel mensen er nu bij De Ceder in goed team, hoewel ik momen teel het grootste deel van de dag alleen ben". De eigenaresse zegt verder niets kwijt te willen over de plannen: „Ik kan er nog niets concreets over zeggen, de plannen liggen er al jaren". Ze verwacht dat het „niet zo lang" meer duurt voordat met de bouw kan worden begon nen, „maar dat ligt aan de ge meente". Uit een voorstel blijkt dat burgemeester en wethouders van Leiden geen bezwaar hebben tegen de wij ziging van het bestemmings plan die nodig is om de uit breiding aan de Rijnsburger- weg te realiseren. Het voorstel wordt maandagavond bespro ken tijdens een vergadering van de commissie voor ruimte lijke ordening. Oude liedboeken in Lokhorstkerk LEIDEN De Doopsgezinde/Remonstrantse Gemeente heeft een bijzondere tentoonstelling naar Leiden gehaald. Van 2 tot 10 sep tember zijn in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Lei den oude liedboeken te bewonderen. De boeken zijn afkomstig uit de bibliotheek van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Am sterdam. Zo is er onder meer een kostbare Biestkensbijbel uit 1560 en een Dopers Martelaarsboek uit 1615 te zien. De tentoonstelling is op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Op zondag van 11.00 tot 13.00 uur. Op werkdagen is de tentoonstelling na af spraak (071-123392) te bezichtigen. Leiden neemt Wim Kok in de boot LEIDEN PvdA-lijsttrekker Wim Kok arriveert zaterdag 2 september per boot in Leiden. Omstreeks 12.30 uur komt Kok aan op de markt. Daar zal hij zich onder het winkelend pu bliek begeven. Voor liefheb bers van politieke discussies or ganiseert de Leidse PvdA-afde- ling dinsdag 5 september een politiek café. Gasten in de So ciëteit de Burcht zijn onder an deren: Thijs Wöltgens, Dick Dolman, Willem Vermeend en Arie de Jong. De presentatie is in handen van Mirjam Bartels man. Lastrada verzorgt de mu zikale noot. Belangstellenden kunnen terecht van 17.30 tot 19.00 uur. LEIDEN Verschillen de Leidse instanties be ginnen binnenkort weer met allerlei cursussen. De Leidse Volksuniver siteit K&O houdt een aantal open dagen voor haar taalcursussen. Op zaterdag 2 september, maandag 4 september en zaterdag 9 september wordt allerlei informatie verstrekt. Tevens zijn de docenten aanwezig en kunnen alvast leerboe ken worden aange schaft. Zaterdag kunnen belangstellenden van 10.00 tot 15.00 uur te recht op de Oude Vest, maandag van 19.00 tot 21.00 uur. In het programma van het LAK zijn cursussen drama, beeldende kunst, fotografie en muziek opgenomen. De inschrijvingsdagen zijn dins dag 12 en woensdag 13 sep tember van 19.00 tot 21.00 uur in het gebouw aan de Cleveringaplaats in Leiden. Het cursusboekje is gratis verkrijgbaar bij het bureau in het LAK. Het LVC (Leids Vrijetijds Centrum) aan de Breestraat heeft nog wat open plaatsen voor de volgende cursussen: gitaar, P.A.-techniek, rock school, Latijnse en Afri kaanse percussie, popworks hop, haarverzorging, foto grafie, tekenen en schilde ren. Voor informatie en in schrijving zijn de deuren van het LVC tot 29 septem ber geopend. Of bel: 071- 146448. Bij buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk be ginnen in de week van 11 september weer allerlei cur sussen en andere activitei ten. Kinderen kunnen bij voorbeeld naar de schaak- of kookclub, voor tieners is er een tienersoos op woensdag avond, en volwassenen kun nen onder meer meedoen aan een klaverjascompetitie op maandagmiddag. In schrijven kan op 4, 5 en 6 september tussen 10.00 en 17.00 uur. Een panfluitgroep, een com puterclub, een meidengroep, jazz/ballet, een inloopsoos, een ophaalcursus Neder lands, naailessen, Engelse les, een yoga-cursus voor vrouwen en een klussencur- sus. Dat zijn de activiteiten die dit seizoen op het pro gramma staan van buurthuis De Pancrat. Opgeven kan bij het buurtcentrum aan de Middelstegracht 85 of telefo nisch: 071-126243. Een inschrijf- en informatie dag over de cursussen in het Leidse Volkshuis wordt ge houden op dinsdag 5 septem ber, 's middags van 14.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur. Er zijn verschillende cursussen op het gebied van educatie; creativiteit, beweging en vrouwenwerk. Voor mensen van 55 jaar en ouder zijn er speciale cursussen. Het Volkshuis is gevestigd aan de Apothekersdijk 33a. De Ouderen Aktiviteiten- groep Merenwijk (voorheen wijkouderenraad) gaat in het komende seizoen weer di verse activiteiten starten. In oktober wordt op de woens dagmiddagen begonnen met een cursus wenskaarten ma ken. De maand daarna wordt een cursus bloem schikken gegeven met daar bij natuurlijk kerstukjes ma ken. Voor informatie: 071- 213871. Lucas Joffé verzorgt dinsdag 5 september een introductie les voor de cursus muziek die een week later begint in De Droomfabriek. De deel nemers geven twee of drie maal per jaar een uitvoering. Er wordt vooral gelet op de technische ontwikkeling van de muzikant en op het sa men spelen. De introductie les is van 19.00 tot 20.30 uur in het art centre aan de Oude Singel (tel. 071- 133883). Op woensdag 6 september begint in De Droomfabriek een cursus Afrikaans slag werk. Cursisten leren in groepsverband verschillende Afrikaanse ritmes spelen. De lestijden zijn van 13.30 tot 15.00 uur en van 15.15 tot 16.45 uur. Meer informatie is verkrijgbaar bij René Knip penberg, tel. 071-140761. Sportorganisatieburo MSP houdt maandag 4 september een informatie-avond over de cursus sportmassage. De cursus leidt op voor het rijkserkende diploma sport masseur. De bijeenkomst be- gint om 20.00 uur in het Hga-complex aan de Evert- senstraat 99 te Leiden Voor meer informatie bel: 071- 216955. Volksdansvereniging Oud Poelgeest danst iedere maandagavond in de gym zaal van de Prinses Irene- school aan de Herenstraat. Vanaf 19.30 uur dansen de beginners eenvoudige en niet al te snelle dansen. Om 21.00 uur nemen de gevor derden het over. Het dans- programma is voor beide groepen gevarieerd: van ui terst sierlijke, langzame dan sen uit Armenië tot snellere, vrolijkere dansen uit Israël. Belangstellenden kunnen Karin van Dorsselaer bellen: 071-124667 of een keer een bezoek brengen. Vocal Events houdt zater dag 9 september een infor matiemiddag over de sound mix workshop die half sep tember begint. De informa tiestand staat van 12.00 tot 16.00 uur in het Wachtge- bouw naast de Morspoort in Leiden. De workshop duurt 14 weken. Er wordt in klei ne groepen gewerkt. Aan dacht wordt onder meer be steed aan stemvorming, ademhaling, zuiverheid en het leren luisteren naar an dere zangers. Ook wordt een studio bezocht en gezongen met begeleiding. Volgens woordvoerder Henk Kooij „durf je na deze workshop de liedjes te zingen die je meestal alleen in de badka mer zingt". Meer informatie: 01713-25058. Kindertheater Pluisje be gint dinsdag 5 september met toneellessen voor kinde ren. De lessen zijn bestemd voor kinderen van 7 tot 13 jaar. De lessen worden elke dinsdagmiddag gegeven in de repetitieruimte van het kindertheater in de Kaas- marktschool. Tijdens het cursusjaar werken de kinde ren aan een door henzelf ge maakt toneelstuk. De lessen worden afgesloten met een uitvoering in Theater Impe- rum. Belangstellenden kun nen bellen naar Kinderthea ter Pluisje: 071-211897. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: -Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam:. Adres: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met nodig - naar f Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag l_Nü

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9