Gezicht AH-winkels het vriendelijkst Heerema redt Wijsmuller «W-W Beursfonds Bobel wordt 'filmgigant' ECONOMIE £eicbc6ommit WOENSDAG 30 AUGUSTUS BI Winst Elsevier stijgt 58 procent AMSTERDAM Elsevier, uitgever van kranten als NRC-Handelsblad en het Alge meen Dagblad en van een aantal tijdschrif ten, heeft de nettowinst in de eerste helft van dit jaar met 58 procent zien stijgen in vergelijking met die over dezelfde periode van 1988. De onderneming verwacht dat het bedrijfsresultaat na belastingen per aandeel over geheel 1999 met ten minste 25 procent zal stijgen. De nettowinst ging van 101,3 miljoen naar 160,2 miljoen. De omzet werd vergroot van 787 miljoen tot j 966,8 mil joen. Het resultaat van de deelnemingen - Elsevier heeft onder andere een belang van 9,3 procent in de Britse uitgever Pear son, de eigenaar van de Financial Times - verbeterde van 7,7 miljoen tot 31,9 mil joen. Britse aankoop Gist-brocades DELFT Gist-brocades heeft het bakkerijgrond- stoffenbedrijf Goldre Ba kery Services overgeno men van de Britse Ranks Hovis McDougall. Goldre Bakery, gevestigd in Ain- tree (Engeland) heeft een jaaromzet van 40 miljoen. Het bedrijf telt ongeveer 120 medewerkers. Volgens Gist-brocades sluiten de activiteiten van Goldre Bakery goed aan bij die van haar dochter British Fermentation Products De nieuwe aanwinst zal hiermee worden geïnte greerd. EC wil koopvaardij onder Europese vlag DEN HAAG/BRUUSEL De Euro- pese Commissie heeft gisteren voor gesteld vanaf 1 januari 1991 een Eu ropees scheepsregister in het leven te roepen om een einde te maken aan de voortdurende daling van het EG-aandeel in de internationale koopvaardij. Volgens het voorstel van de Commissie zouden in een EG-land geregistreerde schepen die aan bepaalde veiligheids- en technische voorschriften voldoen, voor EG-registratie in aanmerking komen en de Europese vlag (een kring van 12 gouden sterren op een blauw veld) voeren. Alle of ficieren en minstens de helft van de be manningen zouden ingezetenen moeten zijn van een EG-land. Voorts zou er een eindemoeten komen aan beperkingen die bepaalde EG-landen opleggen aan het recht van een schip uit een derde land om goederen tussen EG-havens te vervoeren. Zo is het nu nog voor een Britse vracht vaarder onmogelijk om goederen tussen Italië en Griekenland te vervoeren omdat beide landen maatregelen hebben getrof fen die hun eigen koopvaardij moeten be schermen. Voor de verbetering van de infrastructuur van de Nederlandse zeehavens moet tot de eeuwwisseling 648 miljoen gulden worden uitgetrokken. Daarvan zal het rijk 260 mil joen gulden voor zijn rekening nemen. De rest komt voor rekening van de lagere overheden en het bedrijfsleven, zo meldt het Tweede Structuurschema Zeehavens. Prioriteit in de uitvoering van de projecten heeft de haven van Rotterdam. Duits gat van 10 km BONN Na een eerste proef boring met voor de weten schap sensationeel succes heeft de regering van de Bondsrepu bliek Duitsland besloten op nieuw een supergat te laten boren. Het eerste 'Gat van Riesenhuber', genoemd naar de minister van wetenscha] werd 4 km diep geboord Oberpfalz. Riesenhubers twee de gat komt 200 meter verder op, en zal in 1994 10 kilometer diep moeten zijn. Het project kost een half miljard mark. Het diepste gat ter wereld groeven de Russen: op het Kola-schiereiland in het hoge noorden boorden zij 12.066 me ter richting middelpunt van de aarde. Ook concurrentie accountants dwingt advocaten tot fusie ZUTPHEN „Accountants houden zich steeds meer bezig met het schikken van conflic ten tussen bedrijven. Ik vind dat een gevaarlijke ontwikke ling. De accountant is geen ju rist, kent het terrein van het procederen niet en kan niet zo goed als een advocaat inschat ten hoever hij met zijn cliënt kan gaan", aldus mr. J.B. Bit ter van het advocatenkantoor Van Driel en Bitter met kan toren in Apeldoorn, Zutphen en Lochem. De toenemende concurrentie met accountants is één van de redenen voor de gisteren aan gekondigde fusie van Van Driel en Bitter met twee ande re advocatenkantoren, Hoger- zeil Nysingh in Zwolle en De Vries, Robbé Muller in Arnhem. Na de fusie ontstaat het grootste advocatenkantoor van Oost-Nederland met vijf tig advocaten. Vanaf 1 januari zullen de drie kantoren onder een nieuwe naam verder gaan. Schaalvergroting moet de slag kracht van de drie kantoren versterken. Niet alleen om de concurrentie vanuit de ac countancy te weerstaan, maar ook om te voorkomen dat ze uit de markt worden gedrukt door concurrerende advoca tenkantoren. Bitter: „Afzon derlijk zijn we te klein om snel genoeg de omvang te bereiken die nodig is om te overleven". Door de fellere concurrentie kunnen advocaten het zich niet veroorloven nee te verko pen aan een klant met een specifieke vraag. Met name op het gebied van het vennoot schapsrecht, bouwrecht en EG-recht komen steeds meer specialistische vragen op de advocaten af. Schaalvergroting stelt de kantoren in staat nieu we specialisten aan te trekken. Eerder dit jaar vonden in de Randstad twee grote fusies plaats. De kantoren Van Door- ne en Sjollema (Amsterdam, Rotterdam en Wilemstad) en Nolst Trenité (Rotterdam en Brussel) zullen met ingang van 1 januari 1990 worden samen gevoegd tot één van de groot ste kantoren met 187 advoca ten en notarissen. De tweede grote fusie betrof die tussen De Brauw Westbroek en Blackstone, Rueb Van Boe- schoten (o.a Den Haag). RUUD TEN HOEDT IMF voorziet lagere groei wereldeconomie WASHINGTON Het Inter- nationale Monetaire Fonds (IMF) heeft zijn ramingen voor de groei van de werelde conomie tot eind volgend jaar iets verlaagd. Ten opzichte van de afgelopen twee jaar zal er sprake zijn van een duide lijke groeivertraging, maar voor een recessie is het fonds niet bevreesd. De IMF ziet een afnemende groei van 3,3 pro cent tot 3,1 procent en voor 1990 van 3.2 procent tot 2,9 procent. In het afgelopen jaar was er nog een voortuitgang van 4,1 procent. De groeira ming voor de industrielanden in 1990 heeft het fonds herzien van 2,9 tot 2,7 procent. De eco nomische groei in de Verenig de Staten zal volgens het IMF verminderen van 3,9 procent in 1988 tot 2,7 procent dit jaar, het percentage dat ook de Amerikaanse regering voor spelt. Een half jaar geleden voorzag het fonds voor de VS nog een groei van 3,1 procent. De raming voor 1990 is ver laagd van 2,5 procent tot twee procent. Veiling Delft-Westerlee Aardapp. Bintje 30-48. Aardapp. Eigenheim. 5- 42. Aardappelen vroeg 101-101. Al falfa 40-40. Alicante 680-680. Andij vie natuur 95-115. Aubergine mint wit 20-46 Aubergines 130-180. Bindsla stuks 18-23. Bleekselderij 35-70. Bloemkool 45-145. Bospeen 60-75. Bosuien 20-29. Broccoli 105-110. Cherry torn. rood 45-47. Cherry to maten 46-72. Courgettes 12-26. Courgettes geel 59-77. Diversen 10- 410. Eieren 17-18. Eikebladsla 90- 135. Frankenthaler 450-730. Ijs bergsla natuur 25-95. Ijspegels 16- 23. Komkommers 25-49. Komkom mers mini 20-49. Komkommers stek 50-50. Kouseband 430-850. Krulan- dijvie 10-75. Little GFM 10-10. Lollo rossa 60-90. Muscaat 620-810. Net- meloenen 200-290. Ogenmeloenen 60-280. Paprika geel 470-775. Papri ka groen 130-275. Paprika oranje 350-615. paprika rood 235-350. Pa prika spits 275-31£\. Pepers bont 90- 90. Pepers groen 280-370. Pepers rood 100-200. Peterselie bos 19-51. Pronkbonen 220-240. Radicchio ros so' 70-355. Radijs glas 26-65. Radijs puntzak 25-29. Rettich 12-117. Reu- zenradijs 37-57. Selderij bos 9-12. ONDERZOEK KONSUMENTEN KONTAKT: Ahold wijst aanbod Asko af DEN HAAG De Neder landse consument vindt supermarkten van Albert Heijn het meest klant vriendelijk en de winkels van Aldi en Bas van der Heijden/Dirk van den Broek het minst. AH staat eerste in de top-tien van Konsumenten Kontakt vanwege de overzichtelij ke indeling, de schone vloeren en schappen, het assortiment èn de bedie ning door het personeel. In een onderzoek naar tien su permarktketens hebben 300 le den van het vaste consumen tenpanel van KK gelet op de bereikbaarheid en de entree van de supermarkt, de hygië ne, de inrichting, het assorti ment, de prijsaanduidingen, de aanbiedingen en de behande ling door het personeel. Ahold-topman Albert Heijn zegt niet echt verrast te zijn door de uitslag. „Ik zou me doodgeneren als het wel zo was, en als ik verrassende re sultaten was tegengekomen. ZAANDAM Het Westduitse winkelconcern Asko Deut sche Kaufhaus heeft het Nederlandse detailhandelsconcern Ahold (onder andere Albert Heijn), waarmee het in con flict is gekomen, gisteren voorgesteld de aandelen Ahold die het zelf bezit of nog verwerft ter certificering aan te bie den aan de Stichting Ahold Continuïteit. Ahold, dat maan dag overging tot plaatsen van preferente aandelen bij een stichting om een „overval" op de beurs tegen te gaan, wees het aanbod van Asko ogenblikkelijk van de hand. Ahold was niet bereid in te gaan op Asko's voorwaarde de zojuist uitgegeven preferente aandelen in te trekken. had ik dat niet verteld. Voor een grote groep van consu menten in Nederland heeft AH een gezicht getrokken dat aantrekkelijk is. Het is niet voor niets dat ons marktaan deel steeds stijgt", aldus Heijn. Hij verwacht dat klant-on vriendelijke supermarkten het steeds moeilijker zullen krij gen. „Klanten stellen steeds meer prijs op een klantgerich te opstelling, daar moet je ge woon aan tegemoet komen. Of je moet uit het vak stappen. Als je klanten niet leuk vindt, als je het gezeur niet wilt, moet je een ander vak kiezen. In dit vak word je geacht te weten wat de klant wil. Of je daaraan kunt voldoen is een andere zaak, dat heeft met je capaciteiten te maken". Schrobbeurt De Nederlandse consument stelt prijs op een schone win kel, maar volgens het onder zoek van Konsumenten Kon- takt neemt niet elke super marktketen het zo nauw met de hygiëne. De vloeren van de filialen van Aldi, Bas van der Heijden/Dirk van den Broek en Profimarkt zouden volgens het consumentenpanel een ex- Vaste panelleden van Konsumenten Kontakt letten onder meer op de hygiëne en het assortiment in de supermarkt. foto: pr tra schrobbeurt kunnen ge bruiken. Ook de schappen in deze winkels zijn vaak niet schoon. De panelleden zijn over het al gemeen redelijk tevreden over de wijze waarop de tien super marktketens hun klanten be dienen, maar zij houden toch een wensenlijstje over. Zo vin den zij dat er op de verpak king van voedingsmiddelen een duidelijke vermelding moet staan over de samenstel ling. Ook pleiten ze voor een glasbak in de buurt en een in zamelpunt voor gebruikte bat terijen. De panelleden storen zich voorts aan de geld-terug- acties van fabrikanten van A- merken en vinden dat die af geschaft moeten worden. Directeur P. Heerema. FOTO: DIJKSTRA LEIDEN /IJMUIDEN Het sleep- en bergingsbe drijf Wijsmuller is gered door de offshore-onderne ming Heerema uit Leiden. Met de gisteren gemelde ondertekening van een sa menwerkingscontract is voor Wijsmuller een einde gekomen aan jaren van onzekerheid. „Eindelijk kunnen we weer eens alle aandacht geven aan de zaken waar we mee bezig horen te zijn. De laatste drie jaar hebben in de schaduw ge staan van onze financiële pro blemen", aldus ir. M A. Wijs muller, directeur van Wijs muller, in eert toelichting op de samenwerkingsplannen in IJmuiden. Hoewel de situatie flink is ver beterd, is de toestand voor Wijsmuller nog niet heel flo rissant. Het eigen vermogen is nog altijd licht negatief, maar het is volgens Wijsmuller „wel gedekt door onze bezittingen, waarin verborgen reserves zit ten". Voordat de samensamen- werking tot stand kwam, over troffen de schulden de bezit tingen met ongeveer 50 mil- De vermogensverhouding is verbeterd dank zij een belang van 40 procent dat Heerema in Wijsmuller heeft genomen. De sector die de afgelopen jaren het meest verantwoordelijk is geweest voor de problemen, de zware-ladingschepen, zijn uit Wijsmuller gelicht en onderge bracht in een gezamenlijke on derneming, waarin Heerema deelneemt voor 75 procent en Wijsmuller voor 25 procent. In deze maatschappij, die de naam Soulveur Netherlands draagt, zijn de zeven van ban ken teruggekochte zware-la dingschepen ingebracht. Deze kunnen bijvoorbeeld worden ingezet samen met de kraan schepen van Heerema bij het installeren van de ladingen. Ook bij berging, sleepvaart, constructiewerkzaamheden op zee en duikwerkzaamheden vullen kennis en materieel van de twee bedrijven elkaar aan, Zij spreken zelfs van „niet te evenaren mogelijkhe- De markt voor zware-lading- schepen is nog niet geweldig, zij'het beter dan ongeveer an derhalf jaar geleden, maar Wijsmuller verwacht dat de offshoremarkt binnen enkele jaren zal aantrekken en dat de prijzen die voor het vervoer van zware ladingen berekend kunnen worden, omhoog zul len gaan. Bij Wijsmuller werken 450 mensen, bij Heerema ongeveer 1200. De belangrijkste bezig heid van Heerema is de instal latie van vaste produktieplat- forms voor de olie- en gaswin ning. AMSTERDAM Bobel, een op de Amsterdamse effecten beurs genoteerde vennoot schap, moet onder de vleugels van de Italiaanse magnaat Parretti en de Zwitserse finan cieringsmaatschappij Sasea Holding uitgroeien tot een film- en bioscoopgigant van Europees formaat. Om dit te bereiken staat bij Bobel een omvangrijke uitbreiding van het aantal aandelen voor de deur en een uitgifte van een in aandelen omwisselbare lening van ten hoogste 400 miljoen. Gisteren werden hiertoe tij dens een buitengewone verga dering van aandeelhouders de statuten gewijzigd. Parretti, di recteur van Pathé Communi cations Corporation (de voor malige Cannon Group), wordt binnenkort benoemd tot com missaris bij Bobel, evenals Fio- Alfalfa 47-47; Aubergines 155-205; Aubergines mini 15-46; Bleekselderij 25-64; Bosuien 7-155; Broccoli 80- 110; Cherry tomaten 59-93; Cherry tomaten oranje 56-99; Cherry toma ten rood 49-61; Cherry tomaten geel 70; Courgettes groen 12-34; Courget tes geel 13-48; Druiven: Alicante 700- 750, Frankenthaler 400-840, Golden Champion 770-890, Muscaat 660- 920; Eikebladsla 56-60; Komkom mers mini 20-34; Koolrabi 30-31; Kouseband 350-360; Krulandijvie 52- 109; Lollo rosso 87-100; Meloenen net 170-350; Meloenen oog geel 60- 300; Meloenen suiker 560; Meloenen Charentais 150-270; Paksoi 72-97; Paprika: geel 405-495, groen 145- 260, oranje 410-600, paars 120-450, rood 250-435, wit 205-250, Turkse 240; Puntpaprika: lila 185-325, rood 225-285; Patisson 41-52; Pepers: groen 260-330. rood 120-160; Peter selie 26-30; Postelein 40-42; Prei 102-134; Radijs 20-50; Radijs zakjes 23-30; Roodlof 500-650; Selderij 13- 22; Sperziebonen 450-470; Spitskool 23-26; Sulkermais 71; Venkel 155- 210; Vleestomaten 54-207; Witlof 250-480; Zapallito 44; Little gem 14. rini, directeur van de Zwitser se financieringsmaatschappij Sasea Holding, die de overgro te meerderheid bezit van de aandelen Bobel. Bobel zal binnenkort alle be langen afstoten aan grootaan deelhouder Sasea. De belang rijkste hiervan zijn Effecten kantoor E. van Wijngaarden en Carnivac, een houdster maatschappij van belangen in onroerend goed. Met het afsto ten van belangen was overi gens al een begin gemaakt. In de eerste helft van dit jaar zijn afgestoten de belangen in ICA Holding (waarin Sasea een groot belang had), de Banca Agricola Milanese en de Britse Bear Brand en Tranwood Group. Dat heeft boekwinsten opgeleverd en Bobel heeft over de eerste helft van dit jaar een nettowinst gemaakt van 35 miljoen. De aandeel houders krijgen een interim dividend van 1,50. Bobel zal binnenkort nadere mededelingen over omvang en bijzonderheden van de uitbrei ding van het kapitaal De naam van deze vennootschap wordt gewijzigd in Pathé Communications NV. De op brengst van de nieuwe aande len en de lening zal worden gebruikt voor de overname van aandelen in Pathé Com munications Corporation of bioscopen van Pathé Commu nications Corporation in Enge land en Nederland en voor verdere aankopen van biosco pen en filmdistributiemaat schappijen in Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland, Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland en Oostenrijk. De Nederlandse beursvennoot schap Melia International heeft momenteel 63 procent van de aandelen Pathé Com munications Corporation in handen. Parretti en Sasea be zitten samen de overgrote meerderheid van de aandelen in het Nederlandse Melia. Het ligt in de bedoeling dat Melia een belang gaat krijgen van ongeveer 40 procent in Bobel. Parretti is directeur van het Nederlandse Melia Internatio nal en Fiorini is er commissa ris. Melia International heeft indirect een meerderheidsbe lang in het Spaanse Viajes Me lia, een grote reisorganisatie waarvan Parretti vice-presi dent is. Parretti is onlangs in opspraak gekomen door berichtën in de pers over aanklachten tegen hem in Spanje en Italië, we gens respectievelijk deviezen- smokkel en fraude. 1.000.000e passagiere KLM-directeur Woltman mocht gisteren op Schiphol de éénmiljoenste passagier op de Noordatlantische route verwelkomen. De gelukkige was mevrouw R. Vente uit Boskoop, die in de bloemen werd gezet. FOTO: DIJKSTRA Van der Louw voorzitter HDTV-stichting DEN HAAG André van der Louw wordt voorzitter van de binnenkort op te richten Stichting Nederlands Platform Hoge Definitie Televisie. Deze stichting gaat alle activiteiten voor de invoering van HDTV in ons land coördineren. HDTV staat voor een nieuwe generatie televisie met een sterk verbeterde beeldkwali teit. Tot de oprichting van de Stichting is gisteren besloten tijdens een bijeenkomst van de ministeries van economische zaken, WVC en verkeer en waterstaat en de NOS, NOB (tv-produktiebedrijf), PTT-Te- lecom, Vecai (kabelexploitan ten) en Philips. De veel gehoorde voorspelling dat HDTV de Amerikaanse elektronica-industrie de kans zal geven de leidende positie van Japan te ondermijnen is zeer gewaagd. Het project zou voor de VS wel eens het groot ste fiasco aller tijden kunnen worden, aldus een gisteren ge publiceerd rapport van het Cato Institute, een onafhanke lijk onderzoekscentrum in de VNU: beter resultaat HAARLEM De nettowinst van het uitgeversconcern VNU is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van de zelfde periode van 1988 geste gen met 17 procent van 66,8 miljoen naar 77,9 miljoen. Het bedrijfsresultaat inclusief deelnemingen steeg met 11 procent. De omzet ging om hoog met 6 procent van ƒ1110 miljoen naar ƒ1179 miljoen. Voor heel 1989 verwacht VNU een groei van de nettowinst in dezelde orde van grootte als die van het eerste halfjaar. Schuldeisers Bredero beter af dan gedacht UTRECHT Aan alle erken- de concurrente crediteuren van Verenigde Bedrijven Bre dero (VBB), het bouwbedrijf dat in staat van opheffing ver keert, zal in september een uitkering van 25 procent op hun vorderingen worden ge daan. Een tweede uitkering van 25 procent zal begin janu ari 1990 geschieden. Gezien de stand van bezittingen en schulden lijkt een derde Uitke ring van eveneens 25 procent te kunnen volgen, maar die zal pas na 1990 kunnen worden gedaan. Een uitkering aan achtergestelde crediteuren is vooralsnog niet te verwachten. In totaal ziet het er dus naar uit dat driekwart van de vor deringen van gelijkwaardige schuldeisers zal worden vol daan. Aanvankelijk dacht men hooguit zestig procent te kun nen incasseren. Hoogovens in herstel Ahold verder terug AMSTERDAM Het waren gisteren nagenoeg dezelfde fondsen als maandag die op vielen op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Hoogovens was opnieuw het meest verhandel de fonds, maar kon zich nu wat herstellen van de averij die het metaalfonds maandag opliep. Het slot kwam 3,60 hoger op ƒ96,10. Ahold, die de voorgaande dag al flink in de verdrukking was geraakt en nu in een woorden gevecht is geraakt met haar Duitse belager Asko, moest echter nog eens ƒ3,60 prijsge ven op 132,20. KLM kon op 53,40 het inte- ƒ85,50, terwijl Bols 2 kwijt raakte op 151. Ook Heineken lag goed in de markt. Exdivi-1 dend kwam er 1,30 op del koers op 134,30. CSM voegdel een gulden aan de koers toe op|_ 69,80, maar Nijverdal moestj dit bedrag inleveren op 101. Ondanks de sombere uitlatin-., gen van Gist kon dit fonds een^ gulden aantrekken naar£ 1 ƒ34,10. Borsumij en KBB gin-Vi( gen beide 1,20 omlaag naarjij] respectievelijk 123,80 enUp /SS.40- Er mocht weer worden gehan deld in Begemann en Holec.L die samen willen gaan. Holecf steeg 1,70 naar 38, maar Be-rS gemann, in feite de overne-?rs mende partij, moest ƒ16 inle veren op 114. f.n. Polynorm, die een hogere 'F winst bekendmaakte, moest fac toch 4,30 terug naar 116,20.Ir0 De mededeling van Ubbinkai" over een winstdaling dit jaar, werd afgestraft met een ver-,°r lies van 17 op 110.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6