249.- Tom ovendus boort kwart an tandartsen de grond in „Gelukkig degenen die vervolging lijden omwille van gerechtigheid" Aantal doden door roken blijft stijgen rt Mieuwo PRIJSSENSATIE gratis poster NCW-directeur voor verlaging minimumloon 3™:nnenland lechter vindt toeslagen )ij aow gerechtvaardigd Terugsturen zinkafval 'stunt' Nijpels Rechtshulp via contract SaidódQounant WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 VARLEM De Raad van gel roep in Haarlem vindt de ht inbslagenregeling in de aow ge- zekechtvaardigd. omhl Raad vermoedt wel dat de toesla- eilintiregeling, met name voor vrou- als Htn, discriminerend werkt, maar waar ^at arSument niet voorgaan. Dit Jjkt uit een uitspraak in een be- ^pszaak waarin discriminatie van luwen in de aow centraal stond, beginsel heeft iedere individuele bestlplusser recht °P 50 procent (f 800) jr-uitkering per maand. Bij huwelijk of samenwonen komt er dus 1600 (de volledige aow) binnen. Wanneer de oudste partner 65 wordt, krijgt hij of zij 70 procent van de volledige aow, 1180. Daarop kan een aanvulling van 30 procent tot het volledige aow-bedrag worden verkregen. Deze aanvulling is echter afhankelijk van het inkomen van de jongere partner, in veel gevallen de vrouw. In de gevallen dat de oudste partner de vrouw is en de jongere de man (met heel vaak inkomen uit ar beid). loopt de vrouw de aanvulling geheel of gedeeltelijk mis. Bouw woningen neemt verder af DEN HAAG In de eerste zes maanden van dit jaar is de bouw van 44.935 woningen voltooid, ruim 1.300 minder dan in het eerste halfjaar van 1988. Ook het aantal woningen waaraan is begonnen, ligt la ger. Nu zijn dat 52.718 wenin gen, terwijl dat aantal een jaar geleden ruim 4000 hoger lag. In de periode juli 1988/juni 1989 zijn 117.099 woningen ge bouwd; in de sociale sector ging het om 39.609 huizen, in de premiehuur- en premie koopsector om 30.551 huizen en in de vrije sector om 46.939 woningen. UTRECHT Bij het terugsturen van zinkafval naar de afzenders is minister Nijpels uit geweest op een goedkoop po litiek succes in plaats van zich echt zor gen te maken over de toekomst van het milieu. Dat zegt de Utrechtse geochemi- cus prof. dr. R. Schuiling in een toelich ting op een brief die hij aan de bewinds man heeft geschreven. Daarin verwijt hij de minister toekomstige ge neraties met de problemen op te zadelen door het afval op te slaan en niet het hergebruik er van te stimuleren. De partij zinkresidu waar het om gaat was afkomstig uit België, Dene marken en Italië en bestemd voor een Brazili aans bedrijf dat er grondstoffen uit terug wilde winnen. Door een actie van de Braziliaanse mi lieuorganisatie Oikos en een havenstaking kwam het schip Pro Americana met zijn lading terug in Rotterdam. Via de rechter heeft Nij pels ervoor gezorgd dat het zinkafval nu terug gaat naar de afzenders. De landsadvocaat vroeg de rechter het afval te bestempelen tot „gevaarlijke afvalstoffen". Schuiling die er zelf een monster van heeft ge analyseerd, is tot de conclusie gekomen dat er geen sprake is van direct gevaar: „Ik ga rustig op die berg zinkresidu een kop koffie of een glas .melk drinken". In zijn brief zegt de hoogleraar dat de partij is vermengd met enkele niet-giftige verbindin gen. Die zijn er vermoedelijk in terecht geko men bij de verwerking van het staalafval waar uit het zinkresidu overbleef. Sommige metalen overschrijden de wettelijke normen, maar dat is het geval bij alle ertsen, aldus Schuiling. Statiegeld op batterij als inzameling mislukt DEN HAAG De milieu- en consumentenorgani saties zijn blij met de overeenkomst die minister Nijpels gisteren met het bedrijfsleven heeft geslo ten over de inzameling van afgedankte nikkel-cad- mium batterijen. Zij betreuren het echter dat geen statiegeld op de volgens hen „zeer milieugevaarlij ke" batterijen wordt geheven. Daardoor zou het systeem veel doelmatiger zijn. De kern van de overeenkomst is dat de batterijen gedurende twee jaar op vrijwillige basis worden ingezameld. Con sumenten kunnen hun oude oplaadbare batterijen inleveren bij winkels en de gemeentelijke inlever- punten voor chemisch afval, zoals depots, chemo karren en soms de vuilnisman. Als aan het eind van de proefperiode blijkt dat minder dan 80 pro cent van de afgedankte batterijen binnen komt, dan komt er een statiegeldsysteem. t I VANDAAG C\ INHET :htea >rho« eer jjMEGEN Zeker een i, toibart, van de Nederlandse oor%dartsen levert slecht prk. Uit een onderzoek In de Katholieke Uni- jok jrsiteit in Nijmegen is landzieken dat bij iedere m vaderlandse volwassene estzamiddeld drie nieuwe sterkillirigen moeten worden >e V|neebracht. r gep<lgens de Nijmeege tandarts 3loegS- H. Kroeze zou een flink ^ïtal Nederlandse tandartsen romij beter werk moeten leve- v®r'(i. De Nederlandse Maat- anhc schappij tot Bevordering der Tandheelkunde (NMT) vindt de kritiek nogal overdreven. Bestuurslid H 't Hart zegt dat er hooguit af en toe een vul ling de toets der kritiek niet kan doorstaan. Kroeze promoveert donderdag 14 september op een proef schrift over de kwaliteit van vullingen. Hij onderzocht 600 Nederlanders tussen de 20 en 44 jaar. Het ging daarbij om patiënten die regelmatig naar de tandarts gaan en mensen die al sinds jaren niet meer voor controle zijn geweest. Uit zijn onderzoek bleek dat er een enorme achterstand in be handelingen is. Het vervangen van alle slechte vullingen zou 4397 tandartsen een jaar lang werk opleveren. Daarmee is een bedrag van 692 miljoen gulden gemoeid. Volgens drs. Kroeze moeten tandartsen veel meer letten op de kwaliteit van de vullingen. Daarvoor is het nodig dat ze regelmatiger een röntgenfoto van het gebit maken. „In veel gevallen kun je alleen op die manier ontdekken welke v.ul- lingen niet meer goed zijn", al dus Kroeze. Volgens hem is de toepassing van röntgenfoto's en kleuren dia's de beste methode om snel en goedkoop de kwaliteit van vullingen te onderzoeken. Kroeze bestrijdt dat patiënten daardoor te veel straling oplo pen. „Als je een keer naar de wintersport gaat, loop je tien keer zoveel straling op", zegt hij. Kroeze zegt te zijn geschrok ken van de kwaliteit van het werk van een aantal tandart sen. „Daar staat echter tegen over dat 75 tot 80 procent van de tandartsen goed werk afle vert. Maar als in een dorp slechts één tandarts is die ook nog slecht werkt, tikt dat aar dig aan". Kroeze noemt de beroepsgroep. In totaal gaat het in Nederland om 5,5 miljoen volwassenen die volgens Kroeze gemiddeld drie nieuwe vullingen nodig hebben. Als daarnaast meer aandacht wordt besteed aan de kwaliteit van de vullingen le vert dat volgens hem jaarlijks honderd miljoen gulden op. Kroeze: „Door betere kwaliteit kan een vulling in plaats van de huidige acht jaar gemiddeld twaalf jaar mee. Dus de inves tering van bijna 700 miljoen voor het wegwerken van de behandelachterstand verdient zichzelf weer terug". Volgens Kroeze kan de kwali teit verbeteren als de patiënt mondiger wordt door bijvoor beeld vaker om een foto te vragen. Daarnaast zou onder meer de Nederlandse maat schappij ter bevordering van tandheelkunde (NMT) meer aandacht moeten besteden aan kwaliteitsverbetering. Verze- tandartsen die onzorgvuldig keraars zouden ten slotte de werken „rotte plekken in de toepassing van nieuwe tech nieken sneller en beter moeten vergoeden. Als er slechte vullingen wor den afgeleverd is dat volgens de NMT voor een belangrijk deel het gevolg van het verze keringssysteem in Nederland. Bestuurslid 't Hart: „Wanneer een gat te groot is om te vul len, zou er eigenlijk een kroon op moeten. Maar de zieken fondsen vergoeden die niet, dus moet de tandarts toch vul len Dan krijg je natuurlijk een vulling die niet optimaal is". Volgens 't Hart kunnen tand artsen makkelijk vullingen aanbrengen die langer blijven zitten. Maar de ziekenfondsen vergoeden de duurdere mate rialen daarvoor niet. De NMT is momenteel bezig met het ontwikkelen van een kwali teitsplan. Over drie tot vier jaar moet dat plan uiteindelijk leiden tot een toetsing van die kwaliteit, 't Hart verwacht dat die toetsing door tandartsen onderling zal worden uitge- Bij iedere Nederlandse volwassene moeten gemiddeld drie nieuwe vullingen worden aangebracht. Volgens drs. Kroeze komt dit omdat veel tandartsen slecht werk afleveren. FOTO: MILAN KONVALINKA kamfging log een keer", zegt ningin Beatrix te- :mieib scheepsbouwer orho^Timer Damen na liik mis,ukte Poging, J jteren in Scheve- veet gen, de driemast- nginjioener de Een end fecht te dopen. Da- Wid" wijst de koningin rejj]ar zij een tweede 1 - ting met de fles impagne kan wa- en- Die zou lukken, t nieuwe snelle zei- ileidingsschip dat I vijftien jaar oude tidracht I ver ligt, begint binnen- een promotie- langs Neder- |dse havens. FOTO: ANP Ki™ Zeer kritiek op Midd r inghiversiteit na 5",deftsseren vrouw n°en nSTERDAM De Univer- streekm van Amsterdam (UvA) is j>r de tweede keer in korte en J door de Commissie Gelijke ingennandeling van mannen en ur vaouwen op de vingers getikt. n ho8t betreft opnieuw het eigen later j>rkeursbeleid voor vrou- Midip. waarvan de universiteit i. weer is afgeweken. Het jekblad Folia van de univer- c mejfit meldt dat de commissie n°in Sjoukje Postma, die een 3ger icht wegens discriminatie Jen de UvA had ingediend, ieri£ het gelijk heeft gesteld. rondÊtma solliciteerde begin 19 naar de baart van infor- (ticus bij de vakgroep Recht- 'formatica. De keus van de licitatiecommissie viel ech- op de enige andere (man lijke) kandidaat. burnalist moet assage in boek ïctificeren [RECHT In zijn boek kbloemen en witte velden' jet de journalist G. Vaders passage rectificeren over l Zuidmolukker Sam Por- b. Het boek handelt over de nkaping bij de Punt en de eling van schoolkinderen lBovensmilde in 1977. Va ls suggereert dat Pormes de f:e organisator is geweest ter deze acties. President l C. baron van Harinxma pe Slooten van de recht- lk in Utrecht heeft gisteren ben kort geding dat Pormes B aangespannen, bepaald I die bewering niet aanne- lijk is gemaakt. DEN HAAG Invoering van een vorm van contractadvoca- tuur is de beste manier om de uitgaven voor de gefinancierde rechtshulp beheersbaar te houden. Maar dan moet wel de ver goeding omhoog voor advocaten die financieel minder draag- krachtigen bijstaan. Die verhoging zou 25 procent moeten zijn. Per jaar zou het dan om een bedrag van 50 miljoen gulden extra gaan. Tot deze conclusie komt de Commissie Toekomstige Struc tuur Gefinancierde Rechtshulp onder voorzitterschap van staatsraad mr. J.M. Polak. In het contractenvoorstel ontvangen de advocatenkantoren een vaste vergoeding waarvoor zij alle cliënten die zich tot het kantoor wenden, moeten bijstaan. Af wijkend van eerdere voorstellen voor contractadvocatuur, wordt in het commissievoorstel het kantoor dat meer zaken behandelt dan de marge, voor het meerdere gecompenseerd. (ADVERTENTIE) Minolta AFE11. Kleinbeeldcamera met automatische belichting, flitsen scherpstelling. 1 Jaar garantie. m.- Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm een gratis poster van 20x30 cm. AGFA Color 100-ISO. in vakantieverpakking met superfun ballon. 36 Opnamen. 2 Stuks 18.95 24 3 Opnamen. 2 Stuks 15.95 110 - 24 Op namen. 2 Stuks JAAR CEL GEEIST TEGEN VREDESACTIVIST KEES KONING DEN HAAG De vre desactivist en voormalig legeraalmoezenier Kees Koning (57), die op 16 juli probeerde op vliegbasis Valkenburg een Orion- bommenwerper te vernie len, heeft gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. „Stel, een baby ligt in een af gesloten, snikhete auto in de brandende zon", sprak Koning aan het begin van de zitting, „dan breek je de auto open en red je het kind. Dan verwacht je niet dat de officier van justi tie je er nadien van beschul digt dat de auto is opengebro ken. Niet de vernieling is de centrale handeling, maar het redden van de baby. Daar gaat het om". Met deze vergelijking maakte de Eindhovenaar dui delijk hoe groot het verschil is tussen zijn standpunten en die van officier van justitie mr. J. van Eek. Kees Koning pleegt gaten te slaan in wapentuig. Niet uit vernielzucht, maar met de vredelievende bedoeling ver- nietigingsapparatuur onklaar te maken. Koning is promi nent lid van de Nederlandse Ploegschaarbeweging oor logsmateriaal moet omge vormd worden tot ploegscha ren, zo luidt het devies. Geloof in de politiek heeft de ex-aalmoezenier al lang niet meer. „Vierhonderdduizend mensen protesteerden tegen de komst van de kruisraketten. De minister-president zei de bezorgdheid van de mensen te delen. Dat was gelogen, ieder een voelde het op zijn klom pen aan. We hebben brieven geschreven, we hebben veertig dagen gevast op het Binnen hof. En na afloop zie je dat het allemaal niets uitmaakt. Dan kom je tot de conclusie dat we actie moeten voeren waar men niet omheen kan, liefst wets- overschrijdend". Dat laatste is juist wat volgens de officier van justitie niet door de beugel kan. Door de meest recente actie zit Koning nu alweer anderhalve maand achter de tralies. Op 16 juli hadden de ex-aalmoezenier en acht kameraden de pers gemo biliseerd en waren ze op klaar lichte dag bij vliegbasis Val kenburg begonnen het hek werk door te knippen. Gewa pend met een sloopbeitel, pik houweel, vuisthamer, koevoet en keukentrapje (de bommen werpers zijn tamelijk hoog) stapte Koning op een van de vliegtuigen af. Óp een meter of vijf afstand werd hij door de mannen van de beveiliging aangehouden. De officier van justitie maakte gisteren duidelijk schoon ge noeg te hebben van de acties van Koning. In anderhalf jaar tijd heeft de bebaarde, immer vriendelijk lachende aalmoe zenier dertig van dergelijke ideologische oorlogjes gevoerd. Een keer is hij tot vier en een keer tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld. „De har de kern van de Ploegschaarbe weging wenst zich niets aan te trekken van de Nederlandse rechtsorde. De spelregels die gelden voor het aan de man brengen van opinies, lappen zij koppig aan hun laars. Ik til zwaar aan de voortdurende herhaling, hoewel ik respect heb voor de idealen van de verdachte", aldus de officier van justitie. Raadsman mr. W. Schröder bepleitte vrijspraak na een uit voerig, uren durend juridisch betoog. De rechtbank wees een verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling af. Koning zei geen redenen te hebben om aan te nemen dat hij deze keer bij de rechtbank op meer be grip kan rekenen dan in het verleden. „Maar", zo sprak hij, de Bergrede citerend, „geluk kig zijn degenen die vervol ging lijden omwille van de ge rechtigheid". De Haagse rechtbank doet op 12 september uitspraak. WIM BUNSCHOTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu het aantal inkomens per huis houden stijgt, kan het mi nimumloon gevoegelijk omlaag. Deze boodschap droeg directeur sociale za ken, D.E. Cnossen, van de christelijke werkgeversor ganisatie NCW, gisteren uit bij de installatie van de commissie gelijke be handeling in Den Haag. Volgens de NCW'er gaan steeds meer vrouwen (in deel tijd) werken waardoor het ge zinsinkomen stijgt. Een mini mumloon dat is afgestemd op de behoeften van een traditio neel gezin, is, zo meent Cnos sen, langzamerhand achter haald. „Het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitke ringen kunnen dus omlaag. Als er sprake is van kinderen, dan moet men terug kunnen vallen op (aanmerkelijk ver hoogde) kinderbijslag". De NCW-directeur is van me ning dat een dergelijke aan passing van uitkeringen en minimumloon goed aansluit op het '1990-beleid', dat meisjes vanaf 18 jaar vanaf 1990 ver plicht in het eigen onderhoud te voorzien. De nieuwe commissie gelijke behandeling werd gisteren geïnstalleerd door minister De Koning van sociale zaken. De commissie telt 11 leden en staat onder voorzitterschap van mevr. C.H.S. Evenhuis. De commissie ziet toe op de naleving van de herziene wet gelijke behandeling van man nen en vrouwen bij arbeid, die op 1 juli in werking trad. De wet verbiedt het maken van direct en indirect onderscheid tussen mannen en vrouwen in werksituaties. Rokkostuum De belangrijkste wijzigingen liggen op het terrein van wer ving en selectie, de mogelijk heid van voorkeursbehande ling voor vrouwen en de zoge noemde groepsactie. De voor schriften voor het werven van personeel komen erop neer, dat uit het geheel van een ad vertentie moet blijken dat men zich richt tot mannen èn vrou wen, al zijn er uitzonderingen in de wet opgenomen. Volgens minister De Koning zijn de voorschriften anno 1989 geen overbodige luxe. „Met een snelle blik door de weekendedities van de dagbla den is dat eenvoudig vast te stellen". Hij noemde als voor beeld een advertentie van een winkel waarin om „personeel M/V" werd gevraagd. „Keurig dus, ware het niet dat vlak daaronder stond dat het bij het desbetreffende bedrijf gebrui kelijk was een rok aan te heb ben. Niet aannemelijk was dat het hier om een rokkostuum ging", aldus De Koning. OOK MEER ZIEKENHUISOPNAMEN UTRECHT Het aantal doden en ziekenhuisopna men die samenhangen met roken stijgt. In 1987 zijn bijna 18.000 Nederlan ders overleden door ziek tes die in verband kunnen worden gebracht met ro ken. Het aantal zieken huisopnames in verband met deze aandoeningen wordt geschat op 50.000. Volgens de onderzoekers is de toename bij vrouwen relatief het hoogst. Uit het rapport „Alcohol, ta bak en drugs in cijfers" van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) blijkt dat bijna 8500 Nederlan ders stierven aan longkanker. Daarvan kan 90 procent wor den toegerekend aan roken, aldus het NIAD. In 1960 was longkanker in 1.977 sterfge vallen de doodsoorzaak en in 1975 in 6.444. Het aantal sterf gevallen wegens longkanker, bronchitis/cara en coronaire hartziekten als gevolg van ro ken was in 1987 17.938. In 1986 was dat 18.374 en in 1984 17.411. Het percentage rokers onder de bevolking van vijftien jaar en ouder is gedaald van 60 (in 1967) tot 33 (in 1988). Voor mannen waren die cijfers 78 en 37 procent en voor vrou wen 42 en 29 procent. De ge middelde roker gebruikte vo rig jaar 4.091 sigaretten, 133 si garen en 4.205 gram kerfta bak. In 1967 waren die cijfers 3.052, 263 en 2.080. Sinds 1980 is er een daling van het alcoholgebruik. In 1979 werd per hoofd van de bevol king van 15 jaar en ouder nog 11,8 liter pure alcohol ge bruikt. In 1980 (11,03 liter) werd de daling ingezet en sinds dat jaar daalde het alco holgebruik geleidelijk tot 9,84 liter pure alcohol in 1988. De alcoholconsumptie is daarmee weer ongeveer op het peil van 1973. Eerste eredoctoraat Open Universiteit HEERLEN Professor Patri cia Cross, hoogleraar onder wijskunde aan de Berkeley Universiteit van Californië, krijgt als eerste een eredocto raat van de Open Universiteit vanwege haar grote verdienste voor het wetenschappelijk on derwijs aan volwassenen. De Amerikaanse hoogleraar zal op 29 september tijdens de vie ring van het eerste lustrum van de universiteit de onder scheiding in ontvangst nemen. AbvaKabo toch naar cao-overleg bejaardenoorden UTRECHT De AbvaKabo heeft besloten toch deel te nemen aan het overleg over de cao bejaardenoorden aanstaande maandag. Tot nu toe had de bond gezegd de onderhandelingen te zullen boycotten omdat de werkgevers de loon eis van vijf procent niet willen onderschrijven. Om dezelfde reden worden in het land al enige tijd acties gevoerd. Volgens bestuurder A. Wirtz heeft de AbvaKabo van de werkgevers een nieuwe uitnodiging gekregen voor het overleg. Hij leidt daar uit af dat ze ook met een nieuw bod zullen komen. Tot nu toe hebben de werk gevers niet meer geboden dan 0,7 procent.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3