Universiteitsraad wil Van der Scheur I STAD OMGEVING \ALLER LEItDS) Een cadeau van formaat „Komkommer in plastic, dat zou ik nooit kopen" DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar g Leidse Courant. Antwoordnummer 998,25CO VD Den Haag. CeicUc Souacmt Ruilen Ruil vereniging Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond in Buurthuis Het Spoortje aan de Bernardkade 40. Verzamelaars van onder meer postzegels, munten, prentbriefkaarten, stickers, sigarenbandjes en suikerzakjes kunnen van 19.00 tot 22.00 uur terecht. Ruilma teriaal meenemen. Dijk Buurtcentrum Dijk 33 start vrijdag het nieuwe seizoen met een aantal feestelijke acti viteiten. 's Middags is er voor de kinderen een dubbeltjes- markt. 's Avonds is er een feestavond met medewerking van een muziekgroep en een bingo. Het nieuwe seizoen en de nieuwe acitiviteiten begin nen volgende week. Het buurtcentrum is gevestigd aan de Apothekersdijk 33 in Lei- Dansen De volksdansgroep Krici Krici Ticek houdt vrijdag een dans avond. Van 19.45 tot 21.15 uur komen de beginners aan bod. Daarna tot 23.00 uur is het'de beurt aan de gevorderden. De danszaal bevindt zich op het Vlietcomplex aan de Voor- schotenseweg. Voor meer in formatie: 071-414865/897914. Dali In de Lakenhal worden zater dag en zondag twee films van regisseur Luis Bunuel ver toond. De films „Un Chien Andalou" en „LAge d'Or" kwamen tot stand in samen werking met de surrealist Sal vador Dali. Beide voorstellin gen beginnen om 15.00 uur in het museum aan de Oude Sin gel 28 in Leiden. Feest Buurtcomité De 5 Hoven houdt zaterdag een buurtfeest op het veld op de hoek van de Telderskade en de Hoflaan. Dit feest wordt gehouden om dat dit veld haar groenbe- stemming houdt Naast een kinderrommelmarkt zijn er onder meer optredens en de monstraties. Hoogtepunt is het loslaten van 3500 ballonnen door burgemeester C. Goe- koop. Het feest duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Voor meer in forma tie: 071- 768305. esteli verbaal en nam zijn vuur werk in beslag. Gisteren moest de Leide- naar verschijnen voor het hekje van kantonrechter E. Spreij. Die vroeg of hij „wat te verklaren had". „Weinig", zei de jongen. Zoals het een goed verte genwoordiger van het openbaar ministerie be taamt, gaf officier H. Ver- Djschuer de verdachte een lesje mee: „Levensgevaar lijk" was het wat hij had maa gedaan, zei ze en eiste een boete van 150 gulden. Üe Leidenaar had daarop niets te zeggen en rechter 'Spreij vonniste conform de De verdachte leek niet erg te lijden onder de straf die hem was opgelegd. Tame lijk vrolijk liep hij naar de uitgang van de zittingzaal. Hij was echter nog maar net buiten of een man en een vrouw - leden van de pg marechaussee, bleek later - stonden op en volgden hem. naar de gang. Daar werd hij wederom in zijn kraag gegrepen en in een auto gezet. Hij had zich al een hele tijd niet vervoegd in de kazerne waar hij zijn wetediensttijd moet uitdienen. De Leidenaar was blijk baar helemaal genezen van zijn kwaal. Hij moet niets meer hebben van oorlogstuig, wapengeklet ter, kanonslagen en bom menwerpers. Hij kan zijn lol de komende tijd nog op want pacifist of niet, onder de wapenen moet en zal werd gisteren duide- g« wer Kanonslagen Een jaar of wat geleden kickte de Leidenaar er nog op. Toen klonk het knallende geluid van een bom hem in de oren als was het een gedeelte uit De Vier Jaargetijden van Antonio Vivaldi. En dus toog hij een maand of wat voor de jaarwisseling naar de Haarlemmerstraat om wat leven in de brouwerij te brengen. Hij stak een zogeheten strijker af maar kon niet lang genieten van de kanonslagen. De politie greep hem namelijk in de :raag, gaf hem een proces- Boos Overduidelijk was ook dat Leidse ondernemer zich verschrikkelijk boos maakte over de boete van 300 gulden die de rechter hem, in navolging van de eis van de officier van jus titie, oplegde omdat hij de rijtijdenwet had overtre den. De man heeft een taxibedrijf en een hotel en had vorig jaar enkele gas- naar Schiphol ge bracht. Hij reed weliswaar in een taxi, maar was op dat moment niet als taxi chauffeur bezig, betoogde hij. En daarom was hij he lemaal niet verplicht om zijn werkboekje te laten zien. De officier vond van wel en verwees naar de rijtijdenwet. „Een schandaal", vond de Leidse ondernemer dat. „Die wet is vijftig jaar oud, past niet meer in deze tijd". „Inderdaad", knikte kantonrechter Spreij. „Het is een wet uit 1936, maar het is op zich een goede wet". De man benadrukte dat hij zijn gasten voor niets naar het vliegveld bracht: „Ik had mijn meter niet aanstaan". „U heeft helemaal niets gevangen voor dat ritje", vroeg kan tonrechter Spreij ongelo- „Nee", zei de man. „Het was service van het bedrijf". De kantonrechter blader de nog eens door het dos sier en zijn blik bleef han gen op een bepaalde zin snede: „Hier staat dat u reed als taxi", las hij voor na vijf seconden te concluderen dat hij het met officier eens was. De Leidenaar werd veroor deeld tot een boete. „Als u het er niet mee eens bent, dan moet u maar in hoger beroep gaan, dan kan de rechtbank er nog eens naar kijken", aldus Spreij. Dat laatste hoorde de man ni^t eens meer, verdoofd en verblind als hij was door zijn woede. „Het valt me erg tegen van u", beet hij de kantonrechter toe. Strijdbaar liep hij naar de deur. Daar aangekomen draaide hij zich nog een keer om: „Maar ik betaal het niet hoor, meneer", riep hij. Zwemvierdaagse rekent op nog meer deelnemers Ruim achthonderd sportievelingen zijn gisteravond begonnen aan de Leidse zwemvierdaagse. In De Zijl (foto) kwamen 362 mensen aan de start en in zwembad De Vliet waren 465 zwemmers van de partij. Volgens M. de Lange van de gemeentelijke dienst sport en recreatie ligt het aan tal deelnemers ongeveer even hoog als vorig jaar. De zwemvierdaagse is vrijdag afgelopen. Dat betekent dat nieuwelingen vanavond tussen zeven uur en half negen ook nog aan de start kunnen verschijnen. „We reke nen op nog veel meer deelnemers want we denken dat het heel mooi weer wordt", aldus De Lange. FOTO: WIM VAN NOORT Auto in beslag genomen LEIDEN Een 26-jari- ge man uit Leiderdorp werd vannacht aange houden op de Willem de Zwijgerlaan in Lei den. De man bestuurde een auto, terwijl hij een rijontzegging had. Aan gezien hij dit jaar al drie keer was aange houden voor het rijden onder invloed van alco hol, heeft de politie de wagen in beslag geno men. Peuter geschept LEIDEN Een peuter van 2,5 jaar is gister avond met een dubbele botbreuk aan het rech terbeen opgenomen in het Academisch Zie kenhuis te Leiden. Het jongetje liep tussen de geparkeerde auto's op de Marnixstraat te spe len. Een 21-jarige Lei denaar reed met zijn auto langzaam richting de Maresingel. Opeens schoot de peuter tussen de auto's vandaan en liep tegen de auto aan. Leidenaars gepakt voor steunfraude LEIDEN Een 39-jarige Leidenaar en zijn 30-jarige Leidse vriendin wer den gisterochtend van hun bed ge licht voor steunfraude. De twee kre gen vanaf 1986 allebei een aparte uit kering van de sociale dienst. Het due heeft de dienst opgelicht voor zo'n 70.000 gulden. Het ging hierbij om een schijnverlating. De man zou de vrouw in 1986 verlaten hebben. Hij stond wel op een ander adres inge schreven, maar woonde nog steeds bij de vrouw. De Leidenaar had ook ge woon werk. Het duo heeft inmiddels bekend. Beiden kregen een proces verbaal. De sociale dienst zal alles in het werk stellen om het geld terug te vorderen. AZIË-VLEUGEL WORDT GESLOTEN LEIDEN De Azië-vleugel in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden wordt 2 ok tober gesloten. In deze vleugel zijn de afdelingen China. Nepal, Japan en Korea ondergebracht. De sluiting is voor onbepaalde tijd vanwege een in grijpende verbouwing. Bekende on derdelen, zoals onder meer het Sher pa-huis, de Koreaanse geleerde en het Japanse huis, komen niet meer terug. De Boeddha-zaal zal in iets ge wijzigde vorm behouden blijven. Hoe de verbouwde vleugel ingericht gaat worden is nog niet bekend. Bezoe kers die nog een laatste blik willen werpen in de Azië-vleugel kunnen tot en met 1 oktober terecht in het AFKEURING „STIEKEME" BRIEF VAN BELLE LEIDEN Het Leidse universiteitsraadslid O.C. van Belle had on langs niet stiekem post mogen sturen aan minis ter Deetman (onderwijs). Door „in het geniep" een brief te schrijven aan de bewindsman zou hij de benoeming van ambtenarenleider Jaap van de Scheur tot bui tenuniversitair lid heb ben gefrustreerd. De op ponenten van Van Belle het grootste deel van de Leidse universiteits raad bekritiseren diens handelswijze en willen Van de Scheur toch in de universiteits raad. Ze verwijten Van Belle „slinkse" en „ach terbakse" manieren. Hij kreeg gisteravond dan ook een motie van af keuring aan zijn broek. De minister heeft de univer siteitsraad inmiddels laten weten dat hij in plaats van Van de Scheur liever een ander benoemd ziet, name lijk oud-directeur C.L. Staf- leu van Wolters Samson. Een meerderheid van de universiteitsraad sprak zich 's avonds achter gesloten deuren echter andermaal uit voor de benoeming van de aftredende AbvaKabo-voor- zitter tot buitenuniversitair lid. Het raadsbesluit dient als advies aan de minister. Van Belle van de UFD-fractie is pertinent tegen de voor dracht van de vakbondslei der. Dat liet hij al eerder blijken in zijn gewraakte brief. Hij noemt hem een „omstreden" figuur. Mores In het openbare gedeelte van de vergadering verweet de raad Van Belle, fractie voorzitter van de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD), dat hij de mores (de gedragsregels) van de uni versiteit heeft geschonden. Hij had niet met de minister mogen corresponderen over de voordracht van een per soon waarover eerder in „vertrouwelijk beraad" was gesproken. Hij had moeten accepteren dat de meeste raadsleden nu eenmaal voor de benoeming Van de Scheur zijn en zich daarover niet later per post moeten beklagen. Deetman beslist op 1 sep tember definitief welke vijf nieuwe leden, werkzaam buiten de Leidse universi teit, worden (her)benoemd. Volgens informant Onno Van Belle zou Jaap van de Scheur buiten de prijzen moeten vallen, omdat deze volgens hem geen enkele binding met het universitair bestel heeft. „Maar het is de minister die uiteindelijk be slist". De demissionaire vak bondsman staat in Leiden nummer vier op de kandida tenlijst. VOORLICHTER MARI TOL VERLAAT GEMEENTEREINIGING Leiden ontgroend De „eerstejaars in opleiding" bij de Leidse studentenvereniging Quintus maakten gisterochtend de binnenstad schoon. Dit gebeurde onder het motto Leiden ontgroend. De 318 eerstejaars veegden in kleine groepjes de straten en maakten de perken onkruidvrij. Op de hoek van de Hooigracht en de Oude Rijn was een groep in de gracht aan het dreggen. De gemeentereiniging had deze plek speciaal uitgezocht, omdat er nogal wat fietsen en bromfietsen op de bodem lagen, 's Middags moest er voor het goede doel worden gewerkt. De eerstejaars, die dit jaar tijdens hun kennisma- kingstijd bij Quintus „Genen" worden genoemd, moesten geld inzamelen voor de Nederlandse Kankerbestrijding. Dit probeerden de Genen door lootjes te verkopen, liedjes te zingen en toneel stukjes op te voeren. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een groot aantal dingen is hetzelfde gebleven, maar er is nog veel meer veranderd in de negen jaar dat Mari Tol werkzaam was als voor lichter bij de gemeenterei niging in Leiden. Die ver anderingen hebben vooral te maken met de mentali teit van de bevolking. „Toen ik negen jaar gele den een excursie hield bij de vuilverbranding, ging het er heel gezapig aan toe. Nu is dat anders, gaat het vingertje omhoog van: Denk erom, alles wat je hief aanbiedt, _komt bij wijze van spreken bij de buurman in de tuin te recht". Vanmiddag wordt in het ge bouw van de reiniging aan de Admiraal Banckertweg zijn af scheidsreceptie gehouden. Tol verruilt de wereld van de ambtenarij voor die van het bedrijfsleven. Kijkt met ple zier terug op de jaren bij de gemeentereiniging. En dan vooral op het contact dat hij had met de verschillende doel groepen: de huisvrouwen, de bejaarden en met name de schoolkinderen. „Een one-man-show", zegt hij zelf over die voorlichtingsacti viteiten. Maar zijn leerlingen vergaten hem niet, vertelt hij. „Om ze te prikkelen, noemde ik altijd dingen die ze niet moesten doen. Een fles in de vuilnisbak gooien in plaats van in de glasbak, bijvoor beeld. En daarom noemden ze me oplichter in plaats van voorlichter. Dat roepen ze ook wel eens op straat naar me: Hee, oplichter van de reini ging. Maar dat geeft niet; het is belangrijk dat ze weten dat ik van de reiniging ben. Want dat kan ze motiveren om be wuster met het 'milieu om te gaan". Traantje Het contact met de kinderen zal hij missen, want dat vond hij een van de leukste kanten aan zijn baan. Maar ook de be geleiding van de jaarlijkse schoonmaakactie van studen tenvereniging Quintus vond Tol plezierig. Gisteren werkte hij voor het laatst met de eer stejaars samen: „Het was altijd een hele happening, maar ik had er veel plezier in". De kerstboomverbranding was een andere activiteit waarvan hij graag de organisatie op zich nam. Het werken met „fijne en hardwerkende mensen die dagelijks bezig zijn met de op lossing van een gigantisch pro bleem" maakt ook dat hij „met een traantje" terugkijkt op de afgelopen periode. Toch hoefde hij niet zolang na te denken toen hij als verte genwoordiger aan de slag kon bij een bedrijf dat handelt in minicontainers. Omdat hij toe was aan een nieuwe uitdaging, maar ook wel uit onvrede over de gang van zaken bij de reini ging. Veel wil hij daarover niet kwijt, maar duidelijk is wel dat de bezuinigingen spo ren heeft nagelaten bij de dienst. „Ik heb negen jaar aan deze kant van het bureau ge zeten", zegt hij. „Nu ga ik het aan de andere kant proberen, kom ik juist tegenover de ge meenteambtenaar te zitten". Biocon Aan de gemeente Leiden zal hij niet veel minicontainers meer kunnen slijten, omdat bijna alle straten buiten de sin gels ervan zijn voorzien. In de binnenstad is er gewoonweg te weinig ruimte voor. Tol ver wacht echter dat de gemeente in de toekomst zal overgaan tot de aanschaf van de zogehe ten biocon als vervanger van het huidige compostvat. Want daarin heeft Tol „weinig fidu cie". De gemeente is begin dit jaar begonnen met een proef: zes honderd bewoners van de Me- renwijk hebben een vat ter be schikking gekregen voor groente-, fruit- en tuinafval. De proef wordt begin volgend jaar geëvalueerd. „Ik kan me niet voorstellen dat er zeshon derd mensen in de Merenwijk zijn die er plezier in hebben om zelf te composteren". Het voordeel van de biocon is vol gens hem dat die een keer in de veertien dagen wordt ge leegd en dat het compost wordt afgeleverd bij boeren in de omgeving. Bezitters van een „gewoon" compostvat, ge bruiken het afval vaak voor hun eigen tuintje, maar het duurt acht tot twaalf maanden voordat het afval is gecompos- teerd, aldus Tol. Volgens hem zijn Den Haag en een aantal omliggende gemeenten al be zig met het nieuwe systeem. „In Leiden is het probleem dat het een oude stad is met wei nig ruimte. Veel tuinen zijn echt te klein voor nog een container. Maar er zijn genoeg wijken waar wel plaats is voor twee minicontainers bij een woning". Bonbons De glasbak, de papierbak, het gescheiden houden van afval van groente en tuin, de che- mocar, de wijk- en minicontai ners. Tol heeft de Leidse pro jecten begeleid die zijn inge voerd om het probleem van het steeds maar toenemende aanbod van afval te reduceren. „Negen jaar geleden werd ook wel over het milieuprobleem gesproken, maar lang niet zo indringend als nu", weet hij. a,.i luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. '_Noteer als nieuwe abonnee ingaandeJ Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eeiste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 j kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Mari Tol gaat „in minicontainers" doen. Vandaag neemt hij afscheid als voorlichter bij de gemeen telijke dienst reiniging, havens en warenmarkten. „Minder vuil produceren en het afval meer scheiden", noemt hij als manieren om de afvalberg af te slanken. Zelf probeert hij aan de eerste op lossing te werken door een kritisch koopgedrag. „Kom kommer in plastic, dat koop ik nooit", beweert hij. Daarom doet hij zijn boodschappen ook het liefst op de zaterdagse markt. Want bij een grote su permarkt ziet hij bijvoorbeeld de radijsjes in plastic verpakt. Op een gegeven moment heeft hij eens gevraagd waarom dat werd gedaan. „Die man zei toen dat hij wel moest, omdat anders de radijsjes van de bos jes worden gejat". Een cellofaantje en een lintje om een doosje bonbons, die stuk voor stuk ook weer zijn ingepakt in doorzichtig plastic en een papiertje, dat ergert hem. En aan de andere kant verwonderde het hem dat vlak na de conferentie in Parijs over de dunner wordende ozonlaag nergens meer scheer schuim in een potje was te krijgen. „Ik ben drie winkels afgelopen. Spuitbussen scheer schuim genoeg, maar de potjes FOTO: WIM VAN NOORT waren niet te krijgen. Uitver kocht". „Mijn moeder, ze is 81, zegt al tijd dat de kerken volstroom den toen de oorlog uitbrak. De mensen waren bang,-ongerust. Dat zag je ook vlak na de ramp in Tsjernobyl. Kennelijk moet er eerst iets bijzonders gebeuren voordat de mensen iets gaan doen. Ze moeten haast stikken voordat ze door hebben dat ze het milieu aan het vermoorden zijn". JANET VAN DIJK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9