Een top vol van begrip Moldavië volgt Balten in strijd om onafhankelijkheid Sacharov zocht naar Wallenberg Aanvallen Afghaans verzet nemen toe Onduidelijkheid over rol Gorbatsjov in Baltische kwestie Nog geen datum voor pausbezoek aan Libanon 5 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT na. BUITENLAND CcidaeSoutO/nt dinsdag 29 augustus 1989 pagina 5 STOCKHOLM De Russische mensen rechtenactivist en Nobelprijswinnaar An drei Sacharov blijkt in strafkampen in zijn land (vergeefs) te hebben gezocht naar spo ren van Raoul Wallenberg, de legendari sche Zweedse diplomaat die na de Tweede Wereldoorlog in Russische gevangenschap verdween. Wallenberg redde tijdens de oorlog in Hongarije duizenden joden van de nazi-vernietigingskampen door hen Zweed se paspoorten te geven. Op 17 januari 1945, na de verovering van Budapest door het Rode Leger, werd hij voor het laatst gezien, op weg naar een Russische commandopost. Volgens de Russische autoriteiten, die on langs toegaven fouten te hebben gemaakt, is Wallenberg niet meer in léven. Betaalkaarten reageren op stem van eigenaar NEW YORK Onderzoekers van het Amerikaanse bedrijf Bell hebben een credit-card uitgevon den die niet werkt met een pin code, maar de stem van de recht matige eigenaar uit duizenden kan herkennen. De eigenaar kan zijn kaart invoeren in een bank- automaat die is uitgerust met een microfoon en dan een wacht woord inspreken. De stemkaart vergelijkt de door de eigenaar uit gesproken woorden met een digi taal op de kaart opgeslagen stern- patroon alvorens de eigenaar toegang te verlenen tot een com putersysteem. Protest Hongarije bij Praag over gevangenen PRAAG De Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Gyula Horn, heeft gisteren de Tsjechoslo- waakse zaakgelastigde in Budapest ontboden om te protesteren tegen de gevangenhouding van twee Honga ren in Praag. De twee zijn vandaag voor de Tjechische rechter moeten verschijnen vanwege hun aandeel in de protestmars die vorige week maandag ter herdenking van de in val van het Warschaupact in 1968 werd gehouden. Krachtens de ver scherpte anti-demonstratiewet kun nen de Hongaren voor verstoring van de openbare orde worden ver oordeeld tot een celstraf van maxi maal zes maanden of een boete van ruim 4.000 gulden. Kinderen onder erbarmelijke omstandigheden gevangen GENÈVE Een meisje van negen jaar zit op ver denking van drugssmokkel vijf maanden geketend in een Pakistaanse gevange nis. Een achtjarige jongen zit al vanaf zijn geboorte met zijn moeder in een Etiopische gevangenis. Hij is geestelijk onderontwik keld. Een 16-jarig meisje dat verkracht en gemarteld is, gaat in Turkije drie maanden de gevangenis in. Voor deze en duizenden andere gevallen hebben twee organisaties, Terre des Hommes en Défense des Enfants Internationale, gisteren aandacht gevraagd bij de Verenigde Naties. In een rapport aan de VN- mensenrechtencommissie noemen zij het probleem van kinderen in gevange nissen „universeel en se- Negen jaar cel voor 'eerste' Chinese student PEKING In de oostelijke Chinese stad Hangzhou is, voor zover bekend, de eerste student veroordeeld wegens zijn aandeel in de betogingen van de door het Volksbevrij dingsleger bloedig neergesla gen democratiseringsbewe ging. Zhang Weiping werd door een plaatselijke recht bank veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Hij was schuldig bevonden aan het verspreiden van contra-revo lutionaire propaganda en het aanstichten tot misdaden. Twintig jaar cel geëist voor Cubaanse ex-minister HAVANA Tegen de voormalige Cu baanse minister van binnenlandse zaken, generaal José Abrantes Fernandez, is gis teren een gevangenisstraf van twintig jaar geëist. De openbare aanklager van een speciaal militair tribunaal in Havana acht te Abrantes en zes medeplichtigen schuldig aan corruptie en misbruik van hun ambts uitoefening. Abrantes was eind juni uit zijn functie ontheven toen bekend werd dat medewerkers van zijn ministerie betrok ken waren bij smokkel van in totaal onge veer zes ton cocaïne uit Zuid-Amerika naar de Verenigde Staten. Daarnaast is Abrantes ervan beschuldigd geld te heb ben gewisseld op de zwarte markt en zich te hebben verrijkt aan illegale zakelijke transacties. lo KABUL Afghaanse opstan delingen hebben hun aanval len in het land geïntensiveerd in een poging de volgende week beginnende conferentie van niet-gebonden landen te laten zien dat er nog altijd re kening moet worden gehou den met hen. Volgens een woordvoerder van de Af ghaanse regering hebben de zwaarste gevechten momen teel plaats rond de stad Khost aan de grens met Pakistan. De verzetsstrijders hebben daar een post veroverd op de rege ringstroepen. Verder zouden de opstandelingen Kalat, hoofdstad van de zuidelijke provincie Zabul, en Jalalabad bestoken met raketten. Leden van de mujaheddin noemden de aanval op het 40.000 inwo ners tellende Khost „de groot ste" sinds het vertrek van de Sovjettroepen zes maanden ge leden. De eenheden onder lei ding van Jalahuddin Haqqani zouden de garnizoensplaats in middels tot op zo'n vijf kilo meter zijn genaderd. Terwijl de mujaheddin zijn aanvallen opvoert, neemt de onenigheid binnen het verzet toe. De afge lopen weken zijn bij gevechten tussen twee facties van de mu jaheddin in het noorden van Afghanistan ongeveer drie honderd mensen omgekomen. Volgelingen van de Hezb-i-Is- lami worden al vier weken aangevallen in de provincies Takhar en Badakshan door strijders van de Jamiat-i-Isla- mi. De uit zeven partijen be staande in Pakistan geves tigde regering van de op standelingen heeft intussen een islamitisch tribunaal ge vormd om een onderzoek in te stellen naar de twist. (Vervolg van de voorpagina) LIVINGSTONE/JOHAN NESBURG Terwijl het geweld in Zuidafrika voortduurt, ontving de Zambiaanse president Kaunda gisteren De Klerk en zijn gevolg zonder veel ceremonieel vertoon op het vliegveld van het toe ristenoord Livingstone. Er was wel een rode loper uitgelegd, maar een ere wacht, de Zuidafrikaanse vlag en de volksliederen ontbraken. Hoewel weinig concreets uit het drie uur durende lunchge- sprek tussen de twee leiders naar voren lijkt te zijn geko men, is de topontmoeting vol gens waarnemers wel een doorbraak. „Het is een symbo lische breuk met het geïsoleer de verleden van Zuidafrika", meldt een verslaggever van de Washington Post. Eerder was De Klerk al in Zaïre geweest voor een ge sprek met president Mobutu over nieuwe oorlogsdreiging in Angola. De waarnemend president van Zuidafrika zei tijdens een korte persconfe rentie, dat hij in Livingstone de gelegenheid heeft gehad „een positieve visie van de toekomst te schilderen waarin Zuidafrika uit de conflictcy clus zal geraken". Hij voegde hieraan toe dat de Zuidafri kaanse regering zal doorgaan op de weg van „onderhande lingen en dialoog". De Klerk verklaarde over Kaunda: „Ik kreeg de indruk dat hij zeer zorgvuldig luister de. Zijn reactie was positief, maar tevens afwachtend". Kaunda zei dat hij eerst met andere Afrikaanse regerings leiders wilde confereren, alvo rens specifiek te reageren op verscheidene punten die in de besprekingen aan de orde wa ren- gesteld. Geen van beide leiders wilde zeggen of zij met elkaar over het ANC hadden gesproken. De Zambiaanse president benadrukte nog eens dat hij niet namens het ANC had gesproken. Kaunda hekelde onlangs in het openbaar de onverzettelij ke houding van zowel de Zuidafrikaanse regering als Zwarte jongeren demonstreren tegen de verkiezingen in Zuidafrika in een buitenwijk van Kaapstad. Zij wilden een protestbrief overhandigen aan de politie. De brief is niet geaccepteerd, foto: ap het ANC, die volgens de Zam biaanse president onderhande lingen over afschaffing van de apartheid in de weg staat. Kaunda waarschuwde bij die gelegenheid voor een „geweld dadige explosie", als het ANC en de Zuidafrikaanse blanke leiders geen dialoog aangaan. Het African National Congress voert sinds 1961 als onderdeel van zijn strijd voor beëindi ging van het apartheisbeleid een sabotage- en bommencam- pagne in Zuidafrika. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren enige honder den zwarte scholieren met traangas uiteen gedreven, na een protestmars tegen rassen scheiding in het onderwijs. Volgens ooggetuigen waren de scholieren en hun leraren op weg naar een zeer prestigieuze school voor blanken in Queen- stown bij de stad East London aan de Indische Oceaan. De protestmars van de scholieren was georganiseerd in het ka der van de campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid waartoe de Democratische Massabeweging (MDM) de zwarte bevolking van Zuid afrika heeft opgeroepen om te protesteren tegen het feit dat zij niet mag deelnemen aan de verkiezingen op 6 september. De campagne duurt al bijna een maand en de politie heeft daarin al herhaaldelijk met traangas, rubberkogels en zwe pen op de anti-apartheidsde- monstranten geschoten en in geslagen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU De Letse partiji deoloog Ivars Kezberis veroor deelde op televisie de handel wijze van de partijleiding in Moskou als een „provocatie" en „inmenging in de interne aanlegenheden". De Estse par tij-ideoloog Mikk Tiitma ver onderstelde op de radio dat de actie van het centraal comité een manoeuvre was van de conservatieven in het Krem lin. Zij willen de ontwikkelin gen in de Baltische staten aan grijpen om korte metten te maken met Gorbatsjovs pere strojka-programma, aldus Tiit- Over de totstandkoming van de harde verklaring van het centraal comité, die zaterdaga vond werd voorgelezen op te levisie, kon een woordvoerder in Moskou niet veel duidelijk heid verschaffen. Dergelijke verklaringen volgen meestal op plenaire zittingen van het comité of worden uitgevaar digd door het secretariaat. Het feit dat Gorbatsjov op vakantie is, gaf voedsel aan speculaties dat de tekst wellicht zonder zijn goedkeuring is gepubli ceerd. „Ik kan u zeggen dat het centraal comité niet voor een vergadering bijeengeroe pen is, maar ik heb geen infor matie over de exacte procedu re", zei Sovjet-woordvoerder Gennadi Gerasimov. De Opperste Sovjet in Litou wen verwierp gisteren de con clusie van een regeringscom missie uit Litouwen waarin de inlijving van de republiek in de Sovjetunie een „internatio nale misdaad" werd genoemd. Het Sovjet-regeringsdagblad Izvestia zei dat de commissie geen rekening had gehouden met de politieke situatie van Litouwen in 1939-1940. Vol gens het dagblad zou de con clusie Litouwen „naar een po litiek doodlopende weg voeren en weinig bijdragen aan het proces van economische onaf hankelijkheid". Volgens parle mentslid Ozolus uit Litouwen was Gorbatsjov bezorgd over de uitslag van het onderzoek, omdat dit de roep om onafhan kelijkheid zou kunnen ver sterken. Het communistische partijblad Pravda deed gisteren ook een felle aanval op de nationalisti sche demonstraties in de repu bliek Moldavië. De zondag ge houden betoging van honderd duizenden Moldaviërs, die ei sen dat hun taal een officiële status krijgt, was in de ogen van de Pravda een uiting van „nationale blindheid". Columnist Joseph Alsop overleden WASHINGTON Joseph Alsop, één van de belangrijkste schrijvers van politieke kolommen in de Verenigde Staten die de regering steunde in de Vietnamoorlog, is op 78-jarige leeftijd overleden. „Joe Alsop stond aan de wieg van de politieke kolom in diens moderne vorm", was het commentaar van Meg Green- field, die de commentaarpagina van de Washington Post redi geert. De cynische ingestelde Alsop heeft vanaf 1937 gedurende meer dan dertig jaar politieke kolommen geschreven. KISJINEV De Balti sche republieken hebben er in hun streven naar meer politieke en econo mische onafhankelijkheid een „concurrent" bij: de Sovjet-republiek Molda vië. In navolging van de Balten gingen eergisteren in de hoofdstad Kisjinev honderd duizenden Moldaviërs de straat op om te demonstreren voor de invoering van het Moldavisch als officiële taal. De demonstranten liepen vooruit op een nieuwe taalwet, waarvan het ontwerp vandaag wordt behandeld in hun parle- De nieuwe wet wordt door het Moldavische Volksfront gezien als eerste stap op weg naar on afhankelijkheid. Maar zijn po litieke tegenstanders van Je- dinstvo (Eenheid) noemen het de eerste stap op weg naar de achterstelling van de Russi sche, Oekrainse, Bulgaarse, joodse en christen-Turkse minderheden in Moldavië. Volgens de waarnemend voor zitter van het Volksfront, Mi- chai Ghimpoe, heeft het be lang van de taalwet voor de Moldaviërs alles te maken met „overleven". „Als een taal ver dwijnt, dan verdwijnt een volk", aldus Ghimpoe. „Op dat punt zijn we nu aangeland. Elke dag en overal horen we alleen maar Russisch". De Moldaviërs maken 64 pro cent uit van de 4,2 miljoen in woners van de Sovjet-repu bliek, maar in veel van de be langrijkste steden vormen ze een minderheid. Monddood Zowel het Volksfront als Je- dinstvo zegt te streven naar ingrijpende economische her vormingen. Beide groepen zien echter wel in dat hun to taal uiteenlopende standpun ten over de taalwet, en wat daar zoal mee samenhangt, sa menwerking in de weg staan. „We lezen over de apartheid in Zuidafrika, waar mensen worden uitgesloten van aller lei soorten arbeid, alleen om dat ze de verkeerde huids kleur hebben", zei Pjotr Za- lozhnikov, een 45-jarige Russi sche arbeider. „Iets dergelijks gebeurt hier, als de taalwet wordt aangenomen, met ieder een die geen Moldaviër is. Van de ene dag op de andere zou den we monddood worden ge maakt en onze kinderen wor den beroofd van hun toe komst". Het Volksfront bestrijdt derge lijke opvattingen door erop te wijzen dat het Moldavisch ge-' leidelijk zal worden ingevoerd, over een periode van vijf jaar, om iedereen de gelegenheid te geven voldoende Moldavisch te leren om zich te kunnen redden. De wet heeft de steun van de leider van de communistische partij in Moldavië, Semjon Grossoe en daarmee is de góedkeuring door het parle ment zo goed als zeker. Omdat wel duidelijk was hoe gevoelig de wet onder de bevolking lag, werd met de bekendmaking van de ontwerptekst zo lang mogelijk gewacht, tot 20 au gustus. Onmiddellijk na de pu blicatie onderbraken niet-Mol- daviërs uit protest tegen de in houd op tal van plaatsen de monstratief hun werk. Ze eis ten dat de behandeling van het wetsontwerp zou worden uitgesteld, om tijd te scheppen voor een publieke discussie. Kleurboek Het Volksfront ziet in de taal wet de mogelijkheid bij uitstek om twee door Stalin gemaakte historische fouten te herstel len: de inlijving in 1939 van het gebied, dat tot dan toe bij Roemenië hoorde, op .grond van het Molotov-Ribbentrop- pact dat ook leidde tot de an nexatie van de Baltische sta ten, en de gedwongen vervan ging van het Latijnse alfabet door het Cyrillische. Nadat Roemenië in 1968 wei gerde deel te nemen aan de in val van het Warschau Pact in Tsjechoslowakije, werden in Roemenië uitgegeven boeken uit Moldavië geweerd. Pas nu begint er langzamerhand weer een aantal te verschijnen, maar in de boekwinkels zijn veel meer Vietnamese boeken te vinden, dan Roemeense. Onder de twaalf Roemeense boeken die worden verkocht door een boekwinkel in Kisji nev bijvoorbeeld, bevinden zich een kleurboek zonder tekst, een naai-leerboek, een Duits-Roemeens woordenboek en de vertaling van een Frans Tot de Moldavische wensen behoort ook de terugvordering van de noordelijke streek Boe- kovina en van een zuidelijke kuststreek aan de Zwart Zee, die nu behoren tot de Oekrai- ne. Drie van de zes districten van Boekovina hebben nog al tijd een Moldavische meerder heid. Dat binnen het Volksfront tot op heden geen stemmen op gaan om Moldavië weer bij Roemenië te voegen heeft alles te maken met het feit dat de leider van dat land Nicolae Ceausescu is, ook wel „de Roe meense Stalin" genoemd. Volgens Pjotr Sjornikov, een van de leiders van Jedinstvo, wil Jedinstvo niet-Moldaviërs best aanmoedigen de Moldavi sche taal te leren. Zelf spreekt de 39-jarige historicus van Russische afkomst de taal vloeiend. Niet-Moldaviërs die de taal niet spreken zullen echter worden uitgesloten van allerlei overheidsfuncties, voorspelt hij. „En daar zal de economie onder te lijden heb- Einde opstand ud eert nem ede- Ho- hij „Op Ge- der- eli^~ eiland om er de orde te herstellen. Zondag was op Tai A Chau een opstand uitgebroken onder s bij Vietnamese boot- vluchtelingen. Bij deze rellen raakten 23 politiemensen het licht gewond. De politie van Hongkong landde gisteren met vaartuigen en helikopters op een afgelegen kdF0T0: EPA /er" (vervolg van de voorpagina) BAYRUT De dreigementen e tegen de paus kwamen een 1 dag nadat de hoge sji'itische geestelijke sjeik Mohammed "Hossein Fadlallah zei dat de paus welkom was. De Hezbol- lah-leider zei dat zijn veilig heid volledig zou worden ge garandeerd indien hij islami tisch West-Bayrut zou bezoe ken. Het Vaticaan maakte vrijdag bekend dat het een be zoek van de paus aan Libanon voorbereidde, waarin de paus zou praten met vertegenwoor digers van de christelijke en islamitische gemeenschappen. Er is nog geen datum vastge steld. Naast de onbekende groepe ring, de Organisatie voor de Verdediging van de Onder drukten, heeft ook het Libane se Nationaal Front, een coali tie van pro-Syrische linkse en islamitische milities, de paus gisteren afgeraden naar Liba non te reizen. Dat heeft het Front bekendgemaakt in een persverklaring die in Bayrut werd verspreid na een verga dering van de leiders van de belangrijkste pro-Syrische groepen. In Bayrut bleef het, na een nacht van beschietin gen over en weer tussen de Syrische troepen en het chris telijke Libanese regeringsle ger, gisteren vrij rustig. be de QN457 Rob is nu op alles voorbereid. Heeft Karl hem al ge- het zien of alleen maar onraad gehoord? In ieder geval is de Duitser or- met een pistool gewapend en Rob heeft alleen zijn vuisten... en aal zijn hersens! Karl stapt voorzichtig naar voren... maar dan ge- springt Rob te voorschijn, stompt hem het vuurwapen uit zijn hand en smijt de hevig verschrikte matroos op de grond. Maar ,Karl verdedigt zich hardnekkig. Eén geluk: Rob merkt, dat Karl niet kan schreeuwen. Vermoedelijk is de man helemaal stom ten gevolge van zijn verminking. Zwijgend worstelen beide mannen verder; dan ziet Karl kans even aan Robs greep te ontsnappen en zijn linker wijsvinger heeft bijna de alarmknop bereikt, wan neer Rob het gevaar ziet en hem met een forse klap bewusteloos slaat. Ziezo, die zal hem voorlopig niet meer lastig vallen. Ongeveer driehonderdduizend Moldaviërs demonstreerden in hun hoofdstad Kishinev als onder steuning van het wetsvoorstel over de invoering van het Moldavisch als officiële taal in de repu bliek. foto: epa

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5