DOCOS en Foreholte in favorieten- rol Promotieregeling stelt zondagafdeling tevreden Ter Leede huizenhoog favoriet in vierde klasse „Voorschoten rijp voor derde klasse" „Mijn laatste jaar bij Leiden" RCL gaat voor kampioenschap LEIDEN - De trainers van de regio nale vierdeklasseclubs zijn het aar dig eens: Ter Leede is-de huizen hoge favoriet en Oegstgeest be landt in de meeste gevallen op de tweede stek. Hazerswoudse Boys en Zevenhoven zijn de grote onbe kenden en kunnen voor een ver rassing gaan zorgen. Het Sassenheimse Ter Leede stelt dit seizoen alles in het werk om de derde klasse te bereiken. Trainer Jan Kroese, die ARC van de vierde naar de eerste klasse bracht, is de vervanger van Dik Blijleven. Hij verwelkomde maar liefst acht nieu we spelers, waaronder UVS-ers Hans Verkuylen, Sam Eradus, Je roen Désar en Arjan Leget. Ook Bert Blankespoor, Emiel Waayer, Robert van der Mark en Ed Bakker hadden opeens trek in Ter Leede en namen de wijk naar het Ge meentelijk Sportpark aan de Men- neweg. Kroese clichématig over de titel-aspiraties van zijn ploeg: „Na tuurlijk streef ik naar het hoogste anders moet je er niet aan begin nen. Daar heeft Ter Leede mij ook voor gehaald". De oefenmeester verschuilt zich nog achter de onbe kendheid van zijn nieuwe spelers en het begin van de voorbereiding. Oegstgeest verloor vorig seizoen de slag met Voorschoten in het laatste gedeelte van de competitie en eindigde op de tweede plaats. Coach Henk Swaak hield het voor gezien en Wim Visser heeft dit sei zoen de technische touwtjes in handen op Sportpark de Voskuijl. Spits Rik Abma vertrok naar Voor schoten en Henk Jan Versteeg werd binnengehaald. Een mooie opsteker voor de Oegstgeeste- naars was de terugkeer van Jack/ Beekhuis. Wim Visser is realistisch genoeg wat betreft het verwach tingspatroon van de achterban. „Ook als nieuwe trainer ontkom je niet aan bepaalde hooggestemde verwachtingen. Wat wil je ook, de ploeg is vorig seizoen tweede ge worden. Ik hou het zelf maar op Ter Leede, want die hebben in mei niet stil gezeten". Adrie van de L,aan moet het gede gradeerde Zevenhoven proberen in de derde klasse terug te bren gen. De nieuwe trainer, hij vervangt Simon Duin die bij Alphen aan de slag kon, weet nog niet al te veel van de regio. „CSW, Arregon en Aalsmeer waren mijn clubs. Ik streef altijd het hoogste na, dus ook bij Zevenhoven. Aan progno ses waag ik me niet, want daar ken ik de andere clubs niet goed ge noeg voor". Koudekerk-oefenmeester Wil Henskens zag Pieter van Hars kamp vertrekken en begroette nieuwelingen Robert Valk en Adri den Braam op de training. „We krijgen ook nog drie nieuwe jeugd spelers, dus er is wel wat verster king. Toch denk ik niet dat we om de titel gaan strijden. Als we een punt per wedstrijd pakken ben ik dik tevreden". Kagia eindigde vorig seizoen op een verdienstelijke vierde plaats. Coach Rob Suttorp is dan ook van mening dat zijn pupillen zich ge makkelijk zullen handhaven. „We gokken niet op promotie, maar we zullen zeker niet degraderen". Peer Beukers, Kees van der Zwet en Paul Streppel meldden zich overigens aan bij de ploeg uit Lis- serbroek. Nieuwkomer Hazerswoudse Boys vertoefde vorig seizoen van begin tot eind op de eerste stek van de afdeling. Volgens begeleider Rein Zaal moet de ploeg zich „gemak kelijk in de middenmoot kunnen handhaven, want daar hebbep we het elftal voor". Misschien zorgt de ploeg van trainer Van Bemmel nog wel voor een verrassing. Immers, voor de meeste tegenstanders zijn de Boys „de grote onbekende..." VOORSCHOTEN Voorschoten trainer Leo Holl denkt ook in de der de klasse wel eens voor een verras sing te kunnen gaan zorgen. „Dat hebben we vorig jaar toch ook ge daan. Als de wind maar mee zit. Hoewel, reken er maar niet op. Ein digen we het eerste jaar in de mid denmoot, dan zijn we tevreden. Elke plek die we hoger komen is winst". De oefenmeester zag Marco den Hollander naar UDO vertrekken en verwelkomde behalve Rik Abma en Albert van der Luit een sextet SVLV-spelers. „We kunnen putten uit een groter arsenaal en dat is al leen maar gunstig". Holl is vooral erg tevreden met de komst van de gevaarlijke Abma, die vorig seizoen bij Oegstgeest menig goaltje mee pikte. „Hij is in staat om met Cees Hulsbos en Hein de Graaft aanval lend potten te breken en een wed strijd in ons voordeel te beslissen". Voorschoten, dat vorig seizoen in de vierde klasse op het laatste moment Oegstgeest afschudde en de titel pakte, werkte de voorbereiding on der andere zonder de beide broer tjes De Graaff af. De trainer wijt dat aan de slechte planning van de KNVB. „Die organisatie moet meer inspelen op de vakantieperiode. Door de late bouwvak kon ik nu toch een stuk van mijn voorberei ding weggooien", reageert hij zich af op de bond. Toch denkt hij dat zijn selectie tijdig op scherp zal staan. „Op papier zit ten we in een sterke afdeling. En hoewel we de borst nat moeten ma ken, denk ik dat we rijp zijn voor de derde klasse". LEIDEN - „We hebben alleen maar voorspoed gekend", vertelt de man die Leiden van de afdeling naar de tweede klasse KNVB coachte. „Dat kan dit seizoen wel even anders zijn. Ik hoop dat ik de groep ook kan pakken als het verkeerd gaat, want het wordt een zwaar jaar. Het zal aanpoten worden". Leiden-oefenmeester Hen Beeren- fenger maakt, net als zijn spelers, die zich melden voor de zaterdag training, een gretige indruk. Het wordt zijn zesde en laatste seizoen bij de Morsclub. Opmerkingen als „ik heb hier lang genoeg gezeten", „heb het uiterste uit de club ge haald" en „Ik dacht vorig jaar al aan stoppen", spreken wat dat betreft boekdelen. Hij Is dit seizoen geble ven omdat de spelers met hem doorwilden. Met sommige gasten kan hij lezen en schrijven. „Ze ken nen mij door en door en weten dat ik geen meter voor de groep hoef te staan. Maar als het nodig is weten ze wel donders goed wat ik wil. Dan sta ik twintig centimeter voor de groep", merkt hij op. „Beer" beschikt overigens over het jiploma oefenmeester 2 en mag ei genlijk maar tot de derde klasse raining geven. Dank zij een speciale Jispensatie-regeling gepromo- HENBEERENFENGER: veerde coach mag één seizoen bij gepromoveerde ploeg blijven ver toeft hij echter toch in de tweede klasse. Behalve het „tweede-klasse-niveau" beschikt Leiden tevens over een schitterend complex en een goede (medische) begeleiding. Toch blijken de meeste voetballers niet warm te lopen voor de Leidse club. Het aan tal nieuwe spelers bleef dan ook be perkt tot twee: Mark Duindan en Pe ter van Delft van Valken' 68. „Er zijn hier nog wel meerdere jongens ge weest, maar die waren voornamelijk geïnteresseerd in andere zaken. En daar werken we niet aan mee. Ver der dan een reiskostenvergoeding gaan we niet. Vandaag de dag zie je die gasten dan niet meer terug", verhaalt de succescoach. „Daar gaat het voetbal trouwens wel aan kapot", voegt hij er nog aan toe. Maar gaat hij nu niet met een te kleine selectie de tweede klasse in? Door het gebrek aan concurrentie denkt de oude kern dat hun plekkie al geregeld is. „Dat is waar, maar misschien dat enkele jeugdspelers na de winterstop wat verder zijn, zo dat ook zij voor een basisplaats in aanmerking komen. En wie weet als Pattiapon en Kartal er weer bij ko men. Dan kom ik toch weer op acht tien man". De trainer zit vooral met een spit senprobleem nu Fred Kanbier (Quick Boys) en Klaas Dekker (Sleu tels) Leiden de rug toekeerden. Toch relativeert Beerenfenger dat verlies enigszins en denkt met Wil ting, Doeselaar en Teske voorin een hoop kanten uit te kunnen. Wat hem wel dwarszit is het tekort aan puur linksbenige voetballers. Vooral het verlies van Kanbier („heerlijk links benig", zoals Beerenfenger hem omschrijft) betekent een forse ader lating. Een gegeven waar hij weinig invloed op kan uitoefenen. Waar hij wel iets aan kan doen is de mentaliteit van zijn pupillen. „Wel uitdelen, maar niet incasseren, is er niet meer bij op dit niveau. Laten we hopen dat ze dat snel oppakken, want als sommigen nu een keekle krijgen, moet mamma in de buurt zijn". LEIDEN Na drie jaar „vreemdgaan" belandde Cees Ruis weer bij zijn oude liefde RCL. „Ik ken het niveau van dé derde klasse niet, maar nu de spelers over de kwaliteit van scheidsrechters, accommodaties en velden vertellen, zal het in het begin wel erg tegenvallen. Eigenlijk heb ik daar niet bij stilgestaan toen ik voor RCL koos", vertelt Ruis. De Bloemerdploeg was eigenlijk het enige redelijke alternatief voor de 30-jarige libero. Immers, hij speelde ruim achttien jaar bij de Leiderdorp- se club en kent de sfeer als geen ander. Toch maakte Ruis de vrije val van de club niet bewust mee. Na RCL's degradatie naar de tweede klas se verkaste de ausputzer naar Katwijk. In die drie jaar is er echter veel veranderd bij de rood-witten. „Ik weet niet wat voor voetbal ik kan ver wachten", meent de Leiderdorper dan ook. Toch is hij goud waard voor de ploeg. Dat weet hij zelf inmiddels ook. „Op sommige momenten zal ik rust moeten brengen, op andere zal ik proberen de jongens scherp te houden. Als die jonge jongens dat oppikken, kunnen ze een hoop leren". Aan een eventuele prognose waagt hij zich liever niet. Verder dan „hand haven doen we zeker" komt hij niet. Zo voorzichtig als de libero is, zo zelfverzekerd is zijn trainer. Coach Theo de Waard heeft ook alle redenen om naar de eerste plaats van de derde klasse A te lonken. Op de eerste training zag hij, behalve Ruis nog drie nieuwe gezichten. Cees Borst (UDO), André Zonneveld (Oegstgeest) en Rini Oosterlee (ARC) reisden tevens voor de eerste maal naar de Bloe- merd „Ik ben erg blij met deze jongens, vooral omdat blessures en schorsingen ons vorig seizoen opbraken. Met een fitte Paul van der Blom hebben we nu een brede selectie. Dat is alleen maar een goede zaak". Vorig seizoen eindigden zijn pupillen op de vijfde stek. Het Lelderdorpse lek lijkt boven en getuige de woorden van De Waard wordt de jump naar de tweede klasse al dit seizoen gemaakt. „Met de groep die we hebben, streven we naar een plek in de top. Of laat ik het anders zegggen: we gaan voor het kampioenschap!" Hein de Graaff (midden) is een belangrijke troef voor Leo Holl. Toch moest hij hem in de voorbereiding missen.FOTO: andré van haasteren LEIDEN - Was het voor de kenners van de vierde klasse A zondag in het verleden veelal koffiedik kijken over wie tot de kanshebbers be hoorden, dit seizoen, zo wil men - doen geloven, is alles zo klaar als een klontje. De kampioensstrijd in deze afdeling zal zich toespitsen op een tweestrijd tussen Foreholte en DOCOS, met Alphen, LDWS en SVLV als eventuele outsiders. Praktisch alle clubs maken daar naast kans op één van de drie pe- riodetitels. Deze titel geeft recht op het spelen van de nacompetitie, waarvan de winnaar het moet op nemen tegen een collega-club uit de vierde klasse B voor één pro motieplaats. Onderin zijn LFC, Stompwijkse Boys en UDO de be langrijkste gegadigden voor de twee degradatieplaatsen. Bij Alphen reiken de ambities zeer ver. Alleen al het feit dat de spelers op eigen verzoek zeer vroeg het sporthonk zijn ingedoken, geeft dit aan. De bedoeling is om bovenin mee te draaien. Indien een blessu- regolf zoals die van afgelopen sei zoen achterwege blijft, is men er van overtuigd dat dat zeker gaat lukken. Het nieuwe seizoen staat bij DO- COS in het teken van de gezonde revanche. De nummer twee van de afgelopen competitie steekt het bijzonder dat ondanks een record aantal punten de titel aan VVSB gelaten moest worden. De vereni ging is er klaar voor, zo laat men strijdlustig weten. Het versterkte Foreholte verwacht dit jaar bovenin mee te draaien. Ei genlijk rekent men in Voorhout in stilte al op een directe (kampioen schap) en anders in ieder geval een indirecte (via periodetitel) promo tie. Handhaven is het parool van de promovendus Kickers '69. De club verwacht in de middenmoot mee te kunnen draaien. Als onbekende nieuwkomer wil de ploeg profiteren van het verrassingseffect. Belang rijk is derhalve hoe de jeugdige ploeg de eerste wedstrijden door gaat komen. LDWS, teruggezet uit de derde klasse, kende een ware toevloed van nieuwe spelers. Eerste taak voor trainer Kees Vermeulen is dan ook om alle neuzen in dezelfde richting te krijgen. Na een onge twijfeld moeizame start wordt aan de Vliet toch op een kampioen schap en terugkeer naar de derde klasse gerekend. LFC hoopt, in feite tegen beter we ten in, dat het komende jaar wat makkelijker wordt dan het voor gaande. Als de Kanaries er in sla gen uit de moeilijke hoek weg te blijven, zo wordt geredeneerd, kan er makkelijker gevoetbald worden. Mogelijk voordeel is wel dat trainer Mart de Groot in zijn tweede sei zoen minder hoeft te zoeken. Meerburg na één seizoen weer uit de derde klasse teruggezakt, gokt in eerste instantie op een periode- titel en met een beetje geluk in het begin zelfs op méér. De breedte en kracht van de selectie bieden daar voor voldoende garantie. Omdat ROAC '79 dit seizoen wei nig doorstroming uit de jeugd ken de, heeft de Kantebeen-brigade uit Rijpwetering ook geen echte titel- aspiraties. Net als vele andere clubs hoopt men een rol te gaan spelen in de strijd om een der pe- riodetitels. Het afgelopen jaar was voor oefen meester Fokke van der Reijd en zijn jonge SJZ-selectie een over bruggingsjaar, maar mede door het doorbreken van een aantal A- junioren rekent de ploeg op een plaats bij de eerste vier en natuur lijk een periodekampioenschap. Door het vertrek van Edwin Deve- ling en Frank Janson, die op een lager niveau gaat voetballen, ver loor Stompwijkse Boys twee van haar sterspelers. De reuzendoder van afgelopen jaar gaat derhalve een heel moeilijk seizoen tege moet. Klassebehoud staat voor oe fenmeester Wim Mulder dan ook voorop. Met de terugkeer van John van Veen na een slepende blessure hoopt SVLV, de ploeg van trainer Simon Venema, zich dit jaar in de strijd om het kampioenschap te mengen. Het verhaal wordt eento nig, want ook de Voorschotenaren rekenen minimaal op een periode- titel. Het door het vertrek van drie routi niers danig verzwakte UDO gaat een heel belangrijk seizoen tege moet. Om de ploeg bijeen te hou den is klassebehoud van essentieel belang. Daarvoor is binnen de jon ge ploeg, zo denkt men binnen de vereniging, echter voldoende po tentieel aanwezig. Van Nispen is voor het tweede achtereenvolgende seizoen in de vierde klasse C van West I inge deeld. Vorig jaar stond in het teken van aanpassing aan het technische en snellere voetbal. De bredere se lectie biedt Van Nispen zelfs de mogelijkheid kampioen te worden. Met de komst van Hans van de Winde als nieuwe oefenmeester breken voor NSV '46 betere tijden aan. Moest de Noordense formatie het voorgaande seizoen door ge brek aan teamgeest strijden tegen degradatie, komend jaar ligt een periodetitel en eventueel een kam pioenschap in het verschiet. In een direct treffen zag DOCOS rivaal VVSB een beslissende stap richting titel zetten. Een benutte penalty van Ronald Hoogenboom deed daar niets aan af. Dit jaar is de Morsploeg uit op revanche. foto: henk snaterse LEIDEN In de afdeling zondag zijn louter positieve geluiden te ho ren over de nieuwe promotierege ling. Vooral de verenigingen die zichzelf geen rol zien spelen in de kampioensrace ervaren de invoe ring van vier periodekampioen schappen als een welkome ver nieuwing. Naast directe promotie voor de nummer één en twee is er een derde promotieplaats wegge legd voor de uiteindelijke winnaar van de periodekampioenen. Het gros van de afdelingclubs ziet zich een aardig woordje meespreken in de strijd om een periodetitel. Voor directe promotie lijken Teylingen en Randstad Sport de beste papie ren te hebben. Voor Bernardu8 ziet trainer Piet Valent niet direct een rol van bete kenis weggelegd. Mede omdat zijn selectie weinig mutaties kende, gokt Valent op niet meer dan een goede middenmootpositie. Op iets meer rekent Hans van Rijn, de nieuwe trainer van Leidsche Boys. Een periodekampioenschap moet, mede door de komst van Peter Siera (ex-RCL), haalbaar zijn. „De komst van Siera betekent mis schien net dat beetje extra karak ter in de ploeg om constanter te gaan presteren", aldus Van Rijn. Teylingen zag zich na het sluiten van de overschrijvingstermijn flink versterkt. Al zag oefenmeester Rob Rutten reeds twee spelers hun overschrijving weer intrekken. Des ondanks mikt hij op een periode kampioenschap. „Maar dan moeten we dit seizoen minder ge plaagd worden door blessures", stelde Rutten. Geheel andere gelui den zijn te horen aan de Vliet. Het eerste doel voor VNL-trainer Joop Lamers was om vorig jaar 'de boel weer op het goede spoor' te krij gen. „Dat is gelukt, enkele spelers zijn weer teruggekeerd naar VNL", constateert Lamers tevreden, die dankzij de periodetitels een wat aantrekkelijkere competitie voor VNL verwacht. In Hoogmade wil men graag de tweede plaats uit de afgelopen voetbaljaargang mini maal evenaren. MMO-trainer Ton Heynen zag zijn spelersgroep uit gebreid met enkele jeugdspelers. „Deze jeugd zal moeten zorgen voor een gezonde concurrentie", noemde Heynen als één van de voorwaarden promotie te bewerk stelligen. Ook Alkmania is zo'n ty pische dorpsvereniging met weinig aanwas van buitenaf. Trainer Jos Kozijn is overtuigd van de kwaliteit van de jonge spelersgroep. „De jonge spelersgroep heeft het vorig seizoen prima gepresteerd", stelde Kozijn. De opgaande lijn ziet hij het komend seizoen graag doorgetrok ken. Ook bij ASC-trainer Bert Kort de doelstelling om samen met zijn spelersgroep te gaan strijden voor een promotieplek. Maar dan moeten voor hem bepalende facto ren wel meespelen. „Hoe gaat het inpassen van nieuwe mensen? Het aantal blessures? Enzovoorts", vroeg Kort zich af. Ton Kamphues zwaait ook het komend seizoen weer de scepter bij ZLC. De ex-be taald voetballer zag zijn selectie verbreed met maar liefst zes spe lers van het vorig seizoen gedegra deerde Unitas Lelden. Reden voor Kamphues om voor het komend seizoen hoge verwachtingen te hebben. Kamphues: „Kwantitatief een verbetering van de groep, kwalitatief zal nog moeten blijken. Het is In leder geval genoeg om te rekenen op een periodekampioen schap". Warmunda-man Bram Brunsma durft nog niet zo hoog te gokken. De ex-Alphia trainer heeft na een pauze van twee jaar de 'trainers'-draad weer opgepakt. Hij staat in ieder geval fris en onbe vooroordeeld voor een, naar zijn eigen zeggen, enthousiaste spe lersgroep. „Indien dit enthousias me ook tijdens de competitie op de mat wordt overgebracht dan komt de rest vanzelf wel". VNA is de afgelopen jaren hard bezig ge weest om het jarenlange imago van eeuwige laatste van zich af te schudden. Het opgestelde drieja renplan gaat nu zijn tweede jaar in en moet uiteindelijk lelden tot pro motie. Volgens elftalbegeleider Sjaak Bekooy loopt alles volgens schema en zal het komend seizoen bovenin meegedraaid moeten kun nen worden. „Met de nieuwe pro motieregeling en de verbreding van de selectie hopen we in stilte op meer", dagdroomt Bekooy niet onterecht. Ook Oranje Groen-se- cretaris Jack Arnoldus verwacht een hoge klassering voor zijn club. Keeper Chris Tlsseur viel weg maar daarentegen is Bert-Jan de Ridder weer fit genoeg om de voetbal schoenen aan te doen. Daarmee acht Oranje Groen zich sterk ge noeg om te strijden voor directe promotie. Mat Keereweer verruilde Leidsche Boys voor Unitas Leiden waar hij een geheel nieuwe spe lersgroep aantrof. Nieuw, omdat bijna de gehele selectie naar elders verkaste. Daarom een moeilijke taak voor Keereweer die strijdlus tig verklaarde het hoogst haalbare met zijn spelers na te streven. Van het predikaat favoriet wil Randstad Sport-trainer Cor Penneburg niet horen. „Daarvoor ben je tijdens het seizoen te veel afhankelijk van .externe factoren die je niet zelf in de hand hebt", aldus Penneburg die zijn selectie normaliter wel een ipromotieplaats toedicht. Aan Ab Kalkman de taak om zoals hij het zelf zegt „animo, enthousiasme en spelvreugde" weer terug te bren gen bij degradant VTL. Kalkman, die het bouwen aan een nieuw elf tal tot doel heeft gesteld, dicht zijn team een plaats in de middenmoot toe. „Alles daarboven is meegeno men".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 19