Vertrouwensartsen kunnen klachten kindermishandeling niet meer aan Stephanie Halenbeek jongste Miss Holland uit de geschiedenis Toelatingsonderzoek speciale scholen aan de kaak gesteld Leveranciers gaan zorgen voor inzamelen cadmium-batterijen Oorzaak vliegongeluk mariniers onduidelijk Uren in de rij voor ritje in een legertank Henk Heidweiller was meest ervaren Surinaamse diplomaat BINNENLAND/ BUITENLAND Kindercircus ruziet over artistiek leider GRONINGEN Het bestuur van het kindercircus Santelli in Groningen over weegt de gemeente Groningen te verzoe ken te bemiddelen in het conflict tussen artistiek leider Akker en de leden. De leden vinden dat Akker „dictatoriaal" is. Inmiddels heeft het bestuur het gehele circus een week op non-actief gezet, na dat het clubgebouw afgelopen woensdag door een groep leden werd bezet. Giste ren werd die bezetting opgeheven, maar de actievoerders blijven bij hun eis dat de artistiek leider moet vertrekken. Het kindercircus dat jaarlijks vijftig voorstel lingen geeft in binnen- en buitenland, heeft deze week twee voorstellingen af gezegd. Eén van de laatste foto's die de Voyager maakte van de planeet Neptunus, alvorens de ruimtesonde dit weekeinde ons zonnestelsel verliet. Sieidóe.Qowtarit MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA Voyager ontdekt „zuiderlicht" PASADENA De Amerikaanse ruim tesonde Voyager-2 heeft een laatste op zienbare ontdekking gedaan voordat zij voorgoed in het heelal verdween. Op het zuidelijk halfrond van de planeet Neptunus ontdekte de sonde nog een bijzonder verschijnsel dat overeenkomt met het zuiderlicht op aarde. Het bij zondere van het zuiderlicht op Neptu nus is dat het is waargenomen op dertig graden zuiderbreedte, betrekkelijk dicht bij de evenaar. Het zuiderlicht op aarde is veel dichter bij de Zuidpool ge lokaliseerd. De foto's die de Voyager naar de aarde heeft gestuurd hebben astronomen een schat aan nieuwe in formatie geboden. Westduits gezin op Ibiza gewurgd MADRID Op het eiland Ibiza zijn zaterdag de vier lijken gevonden van een Westduits gezin. De man, vrouw en twee kleine kinderen, die al jaren op het eiland woonden, zijn door wur ging om het leven ge bracht. Hun lichamen zijn onder pas gestort beton van een nieuw stuk weg gevonden. De gruwelijke vondst werd gedaan nadat een poli tieagent scheuren in het wegdek ontdekte waar uit een lijkengeur op steeg. Pension in Parijs in brand gestoken PARIJS De Parijse politie heeft na onderzoek van een brand in een pension waarbij in de nacht van vrijdag op zaterdag zeven doden vielen, geconcludeerd dat het om brandstichting ging. In het pension in de wijk Clichy vlakbij Mont- martre woonden veel immigranten. Na de brand is de anti-racistische groep SOS-racisme in actie geko men. Men zei „diep geschokt" te zijn door de brand die kan worden toegevoegd aan een lange lijst aan slagen en moorden op Fransen van Algerijnse, Tunesische en Marok kaanse afkomst. In 1986 vielen bij brandstichting in Parijs meer dan 20 doden. Italianen weigeren eigen chemisch afvi ROTTERDAM Het Italiaanse Schiedam ligt opgeslagen, wil zi aandeel niet terugnemen. Daarm ontstaat een probleem voor het Ar sterdamse handelsbedrijf Magnus door de Rotterdamse rechtbank verplicht het zinkafval terug te lev ren aan de oorspronkelijke eigen ren in België, Denemarken en Itali De Belgen en Denen zijn wel bere hun deel terug te nemen. Een d( van het afval werd eerder naar Bi zilië verscheept, maar mocht da niet worden verwerkt nadat beker was geworden dat het om chemis afval ging. UTRECHT Het aantal meldingen van kinder mishandeling is zo fors toegenomen dat de ver trouwensartsen het werk niet meer aankunnen. Veel klachten kunnen niet worden behandeld en dat kan verstrekkende ge volgen hebben. Vooral in de grote steden is de pro blematiek ernstig, artsen moeten een klacht soms wel een half jaar laten lig gen. De bureaus waar de vertrouwensartsen wer ken hebben daarom drin gend meer mensen nodig. Het aantal meldingen van kin dermishandeling bij de bu reaus is de afgelopen vier jaar bijna verdubbeld terwijl de personeelsbezetting nauwelijks is gegroeid. Vooral het aantal meldingen van seksueel mis bruik van kinderen is explo sief gestegen. In 1985 maakten deze meldingen 15 procent van het totaal uit. Drie jaar later was het gestegen tot 29 pro cent van de in totaal 7429 mel dingen van kindermishande ling. Uit een onderzoek naar werk druk en personeelsformatie blijkt dat een uitbreiding met 40 procent nodig is om de bu reaus hun werk goed te laten doen. Met de uitbreiding is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van WVC heeft nog geen gehoor gegeven aan het verzoek om meer subsidie. Vorige zomer klaagde de stichting al zijn nood bij het ministerie. Daarop is een onafhankelijk organisa tie-adviesbureau ingeschakeld, dat concludeert dat de perso neelsbezetting volstrekt onvol doende is Offi het werk aan te kunnen. Het aantal kinderen dat - in het gezin wordt mishan deld is vermoedelijk vele ma len groter dan het officiële aantal meldingen. Mishandel de kinderen houden namelijk vrijwel altijd hun mond. Ze durven er niets over te zeggen, omdat ze vaak fysiek worden bedreigd. Ook zijn ze bang dat zij de schuld krijgen als het ge zin uit elkaar valt. Slechts drie procent van het aantal meldin gen komt dan ook van de slachtoffers zelf. Meestal ge beurt het door mensen uit de omgeving *- grootouders, bu ren - en verder door huisart sen. Volgens de vertrouwensartsen is het zaak dat elke klacht di rect kan worden onderzocht. Als dat niet gebeurt is volgens drs. H. Mourits van de lande lijke stichting het gevaar groot dat mensen gevallen van kin dermishandeling minder snel of helemall niet meer zullen melden, „omdat het toch geen zin heeft". Als een klacht niet snel kan worden behandeld is er grote kans dat het mishandelde kind blijvende schade oploopt of zelfs erger. Zo herinnert één vertrouwensarts zich een ge val waarin iemand haar ver telde dat een meisje drijfnat huilend over straat liep. De arts kon daar verder geen aan dacht aan besteden omdat er nog tientallen klachten moes ten worden afgewerkt. Enige tijd later las ze in de krant dat er een meisje door haar ouders was verdronken. De 17-jarige Stephanie Halenbeek uit Uden werd zaterdagavon door niemand minder dan Angela Visser tot miss Holland g kroond. Vorig jaar was miss Universe zelf de mooiste van Nede land. NOORDWIJK Stepha nie Halenbeek mag zich voor een jaar Miss Hol land noemen. Het lange blonde meisje uit Uden werd zaterdagavond in het Noord wijkse Hotel Oranje door een zeskoppi- jury uit een groep van 24 finalisten tot mooiste van het land uitgeroepen. De 17-jarige Udense werd daarmee de jongste Miss Holland uit de historie. Van de vijf Zuidhollandse deelneemsters kwam alleen de Leidse Elizabeth Bijl bij de laaste zes. Het evenement dat de laatste jaren sterk aan be lang heeft ingeboet geen te levisie, geen auto als hoofd prijs, geen top-artiesten als omlijsting was dit jaar ook organisatorisch mager van ni veau. Zo begon het programma al een half uur te laat en moes ten de vele nerveuze familiele den, evenals de mensen uit „het wereldje" van mode, mo dellen en roddelpers de eerste zangers in de rij vanaf de trap pen volgen. De immer popu laire, inmiddels behoorlijk grijzende Krijn Torringa redde de situatie professioneel met wat babbeltrucs. Toen ieder een eindelijk aan de in over vloed aanwezige champagne zat en ook Piet Bambergen di rect naast het podium had plaatsgenomen, kon de eerste groep van zes missen zich in vrije-tijdskleding komen voor stellen. Met Amerikaanse „smile", maar zichtbaar ner veus liepen de meisjes via het podium de looplank op, waar bij het bordje met daarop het nummer vaak trillend in de hand werd meegevoerd. Badpakken („Doe eens drie wensen?" „Welke filmster bewondi jij?") dat het te denken gaf d c enkele missen toch met mond vol tanden stonden, meesten sloegen zich hier eel ter, ondanks veel extra rocJni hoofden, redelijk doorheen. Na nog wat, inmiddels profe sionéel geworden, souni5 mixers was het tijd voor de nale. De Noordwijkse Liesbe Caspers werd eerst door missen zelf verkozen tot mi sympatiek, een titel die ha. automatisch leek uit te sluite voor een finaleplaats. Vervo gens trok de jury, onder and ren bestaande uit Lou v; Rees, organisator Frans Ve linden, Jan des Bouvries Frans Molenaar, zich teru Het budget moet dit jaar kr; geweest zijn want zonder a tiest of muziekje moest het pi bliek een half uur wachten het grote moment. Miss Universe Na deze eerste ronde en een optreden van een voormalige winnaar van de Henny Huis man Soundmixshow (alle op tredende artiesten bleken af komstig uit vorige jaargangen van dit programma) werd het tijd voor de badpakken. Luid keels aangemoedigd door Krijn toonden de jongedames hun zelfs voor missen te hoog uitgesneden zeekleding. De derde ronde werd door de deelneemsters het meest ge vreesd. Torringa zou de meis jes één voor één en onvoorbe reid een vraag stellen en van dat antwoord zou veel afhan gen. „De deelneemsters krij gen bij winst een soort ambas sadrice-functie en daar moet je ook voor kunnen praten", had organisator Frans Verlinden gewaarschuwd. De vragen wa ren echter zo voorspelbaar De speciaal voor deze gelege heid naar Noordwijk gehaalc.^, Nederlandse Miss UniveiN" Angela Visser, mocht help< bij het bekend maken van zes finalistes. Zij was niet enige miss die zaterdagavoi in actie kwam. De hele avor door werden Nederland meisjes voorgesteld die wisselend succes aan een andere internationale verkiezing hadden meegedaa Zo bleek Nederland, behalv over een miss Universe over een miss Europa voor gi trouwde vrouwen te beschil|,r ken. Na het bekend maken van laatste zes was de teleurste ling bij de achttien afvalste duidelijk zichtbaar. Lachen - als de spreekwoordelijke bo r(in) met kiespijn, klapten voor de overblijfsters. I Leidse Elizabeth Bijl, ooit miss Cosmopolitan, haalde de finale, maar kwam nil verder dan de zesde plaats, dochter van oud-voetbalinte national Frits Flinkevleug werd vierde. De uiteindelij! nummer één werd dus Stephi nie Halenbeek. Het meisj eerder al eens derde bij Ve onica's miss body-line, kre< een scooter, wat juwelen, kl ding en enkele reisjes als pri „Alles bij elkaar 20.000 gil den", verzekerde Krijn To ringa het publiek, nadat hij namen van de diverse spoi sors zo'n twintig keer had on geroepen. De tientallen fot grafen struikelden inmidde al enige tijd over elkaar maar fraaie plaatjes van nieuwe Miss Holland te kul nen schieten. Ze huilde lichtjf I en het kroontje viel bijna t zoals het hoort. LOMAN LEEFMAN I GRONINGEN Het toe latingsonderzoek voor lom- en mlk-scholen (voor kinderen met leer moeilijkheden of moeilijk lerende kinderen) schiet te kort. Zoals het onder zoek nu functioneert be vestigt het de visie dat speciaal onderwijs een laatste opvangmogelijk- heid is voor leerlingen die voor het gewone basison derwijs te lastig zijn. Deze kritiek uit drs. Y. Pijl in zijn proefschrift waarop hij donderdag aan de rijksuni versiteit in Groningen promo veert tot doctor in de psycho logische, pedagogische en so ciologische wetenschappen. De toelatingscommissies verza melen vele gegevens, maar vooral de resultaten van een intelligentietest en het soort school waarvoor de leerling is aangemeld blijken volgens Pijl van belang voor de beslissing: toelaten tot de speciale school of terugverwijzen naar het ge wone onderwijs. De promo vendus vindt dit in schril con trast staan met de doelstellin gen van het lom- en mik- on derwijs, dat een aangepaste be handeling moet geven voor de problemen van kinderen die in het gewone onderwijs vast- Pijl bestudeerde de dossiers van 258 toelatingsonderzoeken en legde gegevens van fictieve kinderen voor aan 168 school hoofden die voorzitter van een toelatingscommissie zijn. Hij constateert dat de proeven die toelatingscommissies de aange melde kinderen laten doen vaak niet aan de meest ele mentaire wetenschappelijke eisen voldoen. Hij acht dit in de praktijk niet zo erg omdat de uitkomsten van dergelijke tests geen doorslaggevende in vloed op de beslissing van de commissie blijken te hebben. Alleen IQ Van de enorme verzameling gegevens over het kind wordt volgens de promovendus bijna niets gebruikt. Alleen het in telligentiequotiënt (IQ) heeft in het algemeen een sterke in vloed op de beslissing. Een be trekkelijk hoog IQ leidt tot een grote kans op lom-plaat sing of terugverwijzing naar het reguliere onderwijs; een laag IQ leidt vaker tot mlk- plaatsing, aldus de onderzoe ker. Pijl vindt de centrale rol van de IQ-test verbazingwekkend, omdat dat volgens hem abso luut niet past binnen het con cept van het speciaal onder wijs als maatwèrk voor kinde ren met problemen. Ook zijn IQ en IQ-tests al jaren een om streden zaak binnen de ge dragswetenschappen. De onderzoeker deed nog een opmerkelijke ontdekking. Commissies van lom-scholen hebben een sterke neiging tot plaatsing van een kind op een lom-school; mlk-commissies plaatsen bij voorkeur op een mlk-school. Dit alles ongeacht de problemen en kenmerken van het kind. In feite ligt de beslissing over de toekomstige school van het kind dus niet bij de toelatingscommissie maar bij degene die besluit het kind aan te melden bij een lonuschool of bij een mlk- school, aldus Pijl. ZOETERMEER De le veranciers van oplaadbare nikkel-cadmium (NiCad) batterijen gaan gezamen lijk de schouders zetten onder de inzameling van deze voor het milieu be lastende batterijen. Zij zullen hiertoe morgen een gedragscode onderteke nen, zo heeft de Verening voor de metaal- en de elektrotechnische indus trie FME bekendgemaakt. De oplaadbare NiCad-batterij en vinden toepassing in tal van (snoerloze) huishoudelijke apparaten. Zij bevatten 10 tot 15 procent van het zware me taal cadmium. Jaarlijks wor den er ongeveer 15 miljoen Ni- Cad-batterijen en kwikoxide- knoopcellen, die eveneens schadelijk zijn voor het milieu, verkocht. Het cadmium-gehalte in Ni- Cad-batterijen kan door het ontbreken van voldoende al ternatieven of technologische oplossingen nog niet worden teruggedrongen. Dit jaar start een intensieve publiekscampagne die ertoe moet leiden dat binnen twee jaar 80 procent van de lege Ni Cad-batterijen wordt ingeza meld en gerecycled. SAN JUAN De oorzaak van het vliegongeluk op Puerto Rico waarbij vrij dag vier Nederlandse ma riniers omkwamen, blijft onduidelijk. Kapitein Nieuwenhuis van het Nederlandse marinefregat Pie- ter Florisz verklaarde dat offi cier M. Goes (32) uit Den Hel der. die het gehuurde toestel bestuurde, een volledig be voegd en ervaren piloot was. Hij zei dan ook geen verkla ring te hebben voor het onge luk. Ook het onderzoek van de Puertoricaanse autoriteiten heeft nog geen aanknopings punten over de oorzaak opge leverd. De mariniers hadden de eenmotorige Beachcraft g huurd om een tocht te maken boven het bergachtige binnen land. De andere slachtoffers zijn G. Henkes (30) uit Den Helder maar afkomstig uit Wassenaar, R. Tieman (26) uit Den Helder en F. Ferkiel (21) uit Koudekerke. De stoffelijke overschotten worden morgen naar ons land teruggevlogen. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Mr. H.A.F. Heidweiller stond bekend als de meest ervaren politicus over wie Suriname kon beschikken. Tijdens zijn jarenlange dienst als ambassa deur bij de Verenigde Naties en later de Verenigde Staten bouwde hij een goede reputa tie op. Het verbaasde velen dat hij na de decembermoorden in s 1982 niet uit de diplomatieke SOESTERBERG De landelijke open dag van de Koninklijke Landmacht in Soesterberg heeft zaterdag 33.000 be zoekers getrokken. Dat is aanzienlijk minder dan vorig jaar toen er 55.000 mensen kwamen kijken. Dit jaar was op 50.000 belangstellenden gerekend. De landmacht heeft geen idee waarom er dit jaar „slechts" 33.000 mensen naar de open dag zijn gekomen. Het weer kon niet beter: het was droog en niet te warm of te koud en er was voor veel publiciteit gezorgd. „Misschien vindt het publiek de rol van defensie wat minder belangrijk nu de verhouding tussen oost en west is verbeterd", aldus een woord voerder. Op de dag waren onder meer 66 kleine expo sities over de taken van de landmacht te zien. Aan het thema 'de vrouw binnen de land macht' werd op bescheiden wijze vorm gege ven. Weliswaar waren er veel vrouwelijke militairen op het terrein aanwezig, maar hun aandeel beperkte zich hoofdzakelijk tot het verstrekken van informatie. Ook vónd er geen wervingsactie plaats. dienst stapte, maar terugkeer de naar Paramaribo. Hij distantieerde zich niet van het toenmalige bewind van le gerleider Bouterse. In juli 1984 werd Heidweiller ambassadeur in Den Haag en kreeg hij tot taak „de gedeukte verhoudin gen tussen Nederland en Suri name te repareren". Hij noem de dit zelf „a hell of a job". Inmenging Heidweiller verbaasde zich steeds over de Nederlandse houding tegenover Suriname. Hij vroeg zich af of Suriname werkelijk zoveel verschilde van andere landen waarmee Nederland wél goede betrek kingen onderhield. Heidweil ler moest Nederland in juli 1985 verlaten nadat Suriname de Nederlandse ambassadeur Dirk Jan van Houten had uit gewezen als gevolg van ver meende inmenging in interne Surinaamse aangelegenheden. Na zijn terugkeer in Paramari bo zette Heidweiller zich in voor toenadering tussen de lei ders van de traditionele poli tieke partijen en de toenmalige militaire leider, tevens rege ringsleider Desi Bouterse. Hij speelde een belangrijke rol bij het op gang brengen van het democratiseringsproces. In mei 1987 werd hij minister van buitenlandse zaken, welke functie hij bekleedde tot de democratisch gekozen regering in januari 1988 aantrad. Hij droeg de ministerspost over aan Eddie Sedoc, met wie hij het later aan de stok kreeg over het buitenlandse beleid. Vele bezoekers van de open dag van de landmacht afgelopen zaterdag in Soester berg maakten een ritje met een tank. FOTO: ANP In één van de hallen kon men door middel van foto's zien hoe de landmacht met de aan haar toegewezen terreinen omspringt. De meeste belangstelling ging uit naar de ac tie-onderdelen. Parachutisten en commando's konden na het welslagen van hun verrichtin gen rekenen op ware ovaties. Duikers van de genie, die rondzwommen in een doorzichtige container, werden bekeken als exotische vis sen in een aquarium en gepantserde rups- en wielvoertuigen reden de hele dag af en aan met bezoekers. Velen hadden het er graag voor over urenlang in de rij te staan voor een ritje. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/PARAMA RIBO De 60-jarige Heidweiller sloot zijn poli tieke carrière in januari van dit jaar af als beleid- sadviseur op het ministe rie van buitenlandse za ken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4