it Smit-Kroes: stemverhouding; is niet voor openbaarheid Lubbers op vrije dag fris op pad Ih™ I i ,sv Dees houdt vast aan plan van commissie Dekker OVER KABINETSBESLUIT AMBTENARENSALARIS Aanvullende beurs stagneert voor 700 studenten Euthanasie wordt niet 'even' geregeld voor de kamerverkiezingen Lezen service 'WOENS'DAGTOCHT 3 x GRANDIOZE FILMSHOW /öw* 59,50 'SIJTHOFF PERS H KIEZEN 0PH ELK Wiegel doet wonderen Bonden: positieve elementen in fusie Holec ijk secti iINNENLAND QeidóaQowuml MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 boui6t; i 8.0f< 00 zi r me )e kinderpostzegels die dit jaar op 8 november werp 'het recht op onderdak', de tweede 'recht uitkomen, staan in het teken van de rechten van op voedsel' en de derde 'recht op onderwijs', iet'kind. Aanleiding hiervoor is het 30-jarig be- itaan van de Verklaring van de Verenigde Na- Het ontwerp is gemaakt door Anthon Beeke uit ies inzake de Rechten van het Kind. Het gaat Amsterdam. De opbrengst van de bijslag van de im drie zegels in de waarden 55+25, 65+35 en kinderzegels komt ten goéde aan de jeugdwel- '5+35 cent. De eerste zegel heeft als onder- zijnszorg. Senator Dole spreekt met Lubbers en Van den Broek DEN HAAG De leider van de Republi keinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Robert Dole, heeft vanmorgen een ge sprek van een half uur met premier Lub bers gevoerd en vervolgens drie kwartier met minister Van den Broek van buiten landse zaken gesproken. Over de inhoud van de gesprekken zijn geen mededelin gen gedaan. Een gesprek met minister Bolkestein van defensie, dat voor vanmid dag was voorzien, ging niet door. De sena tor is inmiddels naar de Verenigde Staten vertrokken, omdat hij last had van zijn rug. Nederland was de laatste stop tijdens een reis die de senator samen met zijn vrouw, minister van arbeid Elizabeth Dole, heeft gemaakt naar Marokko, Tur kije, Armenië, Polen en Nederland. Revalidatie voor kunstgebitdragers UTRECHT Voorzitter J. van der Linden van de Nederlandse Organisatie van Tandprothetici heeft gepleit voor de invoering van een revalidatie voor dragers van een gebitsprothese. Daardoor zouden zo'n 800.000 Nederlanders die min of meer ernstige problemen hebben met hun kunstgebit hulp kunnen krijgen. Mensen die een arm, been of voet verliezen krijgen voorlichting, revalidatie en begeleiding. Mensen die tanden en kiezen kwijtraken krijgen ook een prothese, maar kunnen daarna verdwijnen met de mededeling „even wennen en als het zeer doet mag u terugkomen". Studente (22) vermoord in Diemen DIEMEN Een 22-jarige studente is dit weekeinde door de politie levenloos in haar flat in Diemen aan getroffen. De vrouw is door slagen op het hoofd ver moord. Het misdrijf moet tussen woensdagavond en zaterdag zijn gepleegd. De politie hield zaterdag een man aan, maar deze werd gisteren weer vrijgelaten. in£ d pt e HILVERSUM Staatsse- ■erbe iretaris Dees (volksge ver rondheid) houdt bij de hoog ïerziening van het stelsel iron ziektekostenverzeke- ingen vast aan het plan in de commissie-Dekker, jij neemt het advies dat Ziekenfondsraad don- heeft vastgesteld bp een aantal punten niet InT*)Ver' 20 verklaarde hij [isteren voor de radio. ancTe 'a afweêing van ahe argu- agte[r. nenten wil hij het kabinet een grj [emengd systeem voorstellen, tot 3 oals ook in het rapport-Dek- Z£ rer staat. Dees: „Enerzijds een leisel dat voldoet aan aspec- en van sociale rechtvaardig- weeneid, maar in dat stelsel noeten ook veel meer prik- cels komen, veel meer ruimte ;er (,'oor 'eigen verantwoordelijk- 18 toieid van de mensen. De zie- cenfondsen moeten eigenlijk vat meer op de particuliere 'empt 'erzekeraars gaan lijken en de >articuliere verzekeraars noeten wat meer de goede dementen van de zieken- ondswet overnemen". We koersen in Nederland vol- ;ens de staatssecretaris af op ien gemengd stelsel dat niet mai helemaal voldoet aan het Jgten meerderheidsstandpunt van de aar ^Ziekenfondsraad, maar ook ,niet helemaal aan het minder- Ziekenfondsraad bleek onderdag voorstander van iet wettelijk omschrijven en 'astleggen van aanspraken die j iedere burger heeft als de ba sisverzekering voor ziektekos ten een feit is. Dat kan het gbest bereikt worden via een «geleidelijke aanpassing van de ilgemene wet bijzondere ziek- ekosten (awbz). De meerder- leid hechtte grote waarde aan oegankelijheid van de ge- londheidszorg, solidariteit en echtsgelijkheid van verzeker- len. Een minderheid (werkge vers en particuliere verzeke raars) hield Vast aan invoering '.onder een verdere wettelijke egeling, waardoor de mark werking en onderlinge con- rurrentie meer aan bod ko- 29 augustus Koningin Beatrix doopt in Schevenin- i gen de driemastschoener Eendracht. Het schip is eigendom van de Natio nale Vereniging en Stichting „Het Zei lend Zeeschip". Prins Bernhard is daarvan de beschermheer. DEN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is er niet over te spreken dat de „heilige afspraak" om over stemmingen binnen het kabinet niet naar bui ten te treden, het afgelo pen weekeinde is ge schonden. De bewinds vrouw zei dit gisteren in AVRO's radio-journaal. De ministerraad besloot afge lopen vrijdag de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de ambtenaren in het kader van de begroting voor 1990 met twee procent te verrui men. Daarmee hebben de mi nisters Van Dijk van binnen landse zaken en De Koning van sociale zaken, voorstan ders van deze verruiming, uit eindelijk aan hetlangste eind getrokken. Aan het besluit ging een stem ming vooraf, omdat de be windslieden het niet eens kon den worden. Minister Smit- Kroes bevestigde voor de radio dat zij en haar collega van fi nanciën, Ruding, de enigen waren die tegen een dergelijke verhoging van de salarissen stemden. Zij noemde het onte recht dat de stemming tegen de afspraak in buiten de mi nisterraad bekend is geworden door publicatie in enkele kranten. Minister Ruding heeft tot het laatst toe vastgehouden aan zijn voorstel van 1,3 procent loonruimte voor de ambtena ren. Het „duidelijke college" dat hij volgens Smit-Kroes in de ministerraad over de stand van zaken gaf mocht daarbij niet baten. Zij verklaarde niet uit principe tegen het voorstel gestemd te hebben, maar om dat zij het tijdstip waarop het besluit valt ongelukkig geko zen vindt. „Alle wensen en verlangens worden bij de ko mende kabinetsformatie op ta fel gelegd. Je bekijkt dan in één keer wat wel en niet kan. Er zijn meer problemen die geld kosten, daarom is het be ter te wachten tot na de ver kiezingen". DEN HAAG Premier Lubbers is populair bij 'de vrouwen. Dat werd zater dag weer eens duidelijk' toen de premier op zijn „eerste vrije dag" op ver kiezingspad ging. Vrou wen springen spontaan uit de autp om hem toe te zwaaien of de hand te kunnen drukken. Kirren de en giechelende tieners achtervolgen hem tijdens de stadswandeling terwijl de oudere dames hem toe roepen „Goed doen, hoor". Slechts een enkele inwoonsters ontsnapt de kreet „Hoe heet die kerel ook alweer". Lubbers heeft vrij. De klus van de begroting zit erop. Hij is „nog fris, andere collega's zijn al meer dan een week op pad". Hij zal in de komende periode tot 6 september „nog een paar atv-dagen opnemen. Ja, ook ministers hebben atv- dagen", zo zegt hij. 's Ochtends begint het pro gramma in het „huis van de toekomst" bij het Autotron in Rosmalen. Hij deelt er enkele getuigschriften uit aan langdu rig werklozen en wordt ver volgens aan zijn jasje getrok ken door de BBC-televisie. De vragen over milieu en NAVO beantwoordt hij routineus. Vervolgens op naar een onder werp dat hem aanspreekt: de opening van een internatio naal hockeytoernooi op het terrein van de hockeyvereni- ging „Playground" in Tilburg. Enkele uit een vliegtuigje ge vallen mannen reiken hem CDA-lijsttrekker Ruud Lubbers luistert, bij zijn bezoek aan Rosmalen naar de uitleg van Chriet Titu- laer (links) over het Huis van de Toekomst. Architect Dam en directeur Lips (geheel rechts) luiste ren mee. FOTO: ANP centrum van Tilburg en ver volgens naar Tiel, waar me neer Van der Valk een consu mentenbeurs onderdak heeft gegeven. Ook hier wordt het tempo erin gehouden. Een roodgejurkt meisje dat de lijst trekker uitnodigt voor een de monstratie stijldansen, loopt een blauwtje. Hij heet tenslotte geen Voorhoeve. Houdt het CDA op de VVD een instabiele partij te noe men, waarover de liberale lijsttrekker zich onlangs zo be klaagde? Lubbers haalt zijn schouders op. Zegt Voorhoeve niet dat wij eigenlijk instabiel zijn? De periode van het jij bakken is zeker aangebroken, zegt hij. een hockeystick aan waarmee hij de eerste strafbal van het toernooi mag nemen. Het wor den er twee. De eerste wordt gestopt. Voordat hij afscheid neemt krijgt hij nog de bood schap van de organisator mee: „Never change a winning Milieudag Dan is het tijd voor iets serieu- zers. Twintig minuten lang wordt hij aan de tand gevoeld door de voorzitter van Natuur en Milieu over de kabinets plannen voor het behoud van ons milieu. De agrarische sec tor, één van de steunpilaren van het CDA, moet harder worden aangepakt, zo vindt voorzitter Lucas Reijnders. De agrarische bevolking heeft op het gebied van milieuver- beterende maatregelen zelf al het initiatief genomen. De sec tor loopt voor op de autobezit ters, zo pareert Lubbers met een stille verwijzing naar zijn demissionaire coalitiepartner. Reijnders gelooft er niets van, je kan toch geen katalysator kip of -koe bouwen, er moeten er gewoon minder komen. Na afloop, onder de verwijten de blikken van vertegenwoor digers van de Socialistische Partij, snelt Lubbers naar zijn laatste onderwerpen. Het tem po wordt opgevoerd, want we zitten in tijdnood. Een korte wandeling door het winkel- GRONINGEN Een klein deel van de studen ten die via de hardheids clausule in aanmerking komt voor aanvullende studiefinanciering krijgt deze sinds 1 april niet toe gekend. De aanvragen worden door de Informa tiseringsbank in Gronin gen aangehouden in af wachting van de vaststel ling van een nieuwe rege- ling. Het gaat om circa 700 studen ten die jonger zijn dan 21 jaar, gescheiden ouders hebben en bij wier aanvraag alimentatie een rol speelt. De aanvragen van alle andere categorieën studenten die een beroep op de hardheidsclausule doen wor den normaal afgehandeld. In de praktijk betreft het vooral studenten voor wie een alimentatie wordt betaald, die lager is dan wat als ouderlijke bijdrage* mogelijk wordt ge acht. Gaat het om gevallen dat er in aanvulling op de ali mentatie sowieso een be drag als aanvullende studiefi nanciering toegekend kan worden, dan heeft daarvan wel uitbetaling plaats. In die gevallen zit de student alleen met het probleem dat hij het verschil tussen de alimentatie en de vastgestelde ouderlijke bijdrage niet ontvangt. Oorzaak van de problemen is een uitspraak van het College van Beroep voor Studiefinan ciering. Deze hield in dat het ministerie van onderwijs bij de vaststelling van de grootte van de aanvullende studiefinancie ring er niet van uit mag gaan dat alimentatie betalende ou ders nooit mogen weigeren de ouderlijke bijdrage te betalen. Per geval zou door het depar tement moeten worden onder zocht of het onredelijk is te verwachten dat de ouders de alimentatie verhogen tot de redelijk geachte ouderlijke bij drage. Volgens een woordvoerder van de Informatiseringsbank wordt hard gewerkt aan het maken van een nieuwe, defi nitieve regeling voor bedoelde groep studenten. le DEN HAAG Het proef ballonnetje van lijsttrek ker Beckers van Groen dj Links om nog voor de verkiezingen het gevoeli ge euthanasie-vraagstuk te regelen en zo het on willige CDA voor het blok te zetten, is doorge prikt. Beckers had een ge- op) legenheidscoaliti'e willen vormen met PvdA, VVD en D66. dj Nadat Pvd A-lijsttrekker Kok vorige week al korte metten had gemaakt met het plan, heeft ook D66-voorman Van Mierlo er zich gisteren tegen gekeerd. Van Mierlo wil van de euthanasie een vrije kwes tie maken. Hij zal de oproep van Beckers uiteraard in de D66-fractie aankaarten, maar „hoogstwaarschijnlijk wordt dat afgewezen". VVD-lijsttrekker Voorhoeve heeft aangekondigd dat als zijn partij na 6 september in de op positie belandt, hij in de eutha- nasie-kwestie zal aansturen op een meer liberale-wet. TELEFOON 070-190882 Vertrek: woensdag 6 september u weer terug brengt naar uw opstapplaats. Filmliefhebbers opgelet! 's morgens be zoek aan Imax theater in Rotterdam waar u gaat kijken naar de film 'Grand Can yon'. Vervogens kunt u genieten van een heerlijke lunch. 's Middags brengt de touringcar u naar het Omniversum in Den Haag waar u gaat genieten van twee films: 'De vier jaargetij den' gevolgd door de film 'To the Limit'. Hierna wordt u nog een kopje koffie met gebak aangeboden, voordat de touringcar Inclusief mieis per luxe touringcar «en tree voor alle films «lunch «koffie met ge bak fuTI» Redactie: Elsbeth Kegge Bijdragen: Marga Rijerse DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER Jan Douwe Kroeske: eerherstel voor de oude boodschappentas Disk-jockey Jan Douwe Kroeske van VARA maakt liever niet bekend op welke partij hij gaat stemmen: „Maar mijn partij moet zorg en aandacht aan de omge ving besteden. En dan heb ik het niet alleen over het milieu. Oké, vrijwel alle par tijen willen de milieuproble men aanpakken, maar wat komt er in de praktijk van terecht. Ik vind dat iedereen een bijdrage moet leveren. De grote vervuilers betalen de grote kosten, de kleine vervuilers de kleine. Het mag niet zo zijn dat de beta ler mag vervuilen. Het gaat niet alleen om geld, maar ook om een mentaliteitsver andering. Handen uit de mouwen, zou ik zeggen en wat misschien nog wel het belangrijkste is: de oude boodschappentas moet in ere worden hersteld om het ge bruik van plastic terug te dringen". „Ook vind ik dat de defen sie-uitgaven niet verder op geschroefd mogen worden. Hoewel ieder land een be paald bedrag moet uittrek ken voor verdediging kan het, gezien de ontspanning tussen Oost en West, alle maal wel wat minder. Ver der moeten er meer banen bijkomen. Er is de afgelopen jaren veel gedaan aan de be strijding van de werkloos heid maar nog niet voldoen de. De economische groei moet vertaald worden in werkgelegenheid Het kanon van de VVD in Friesland, Hans Wiegel, weet wonderlijke verschuivingen in politiek Den Haag teweeg te brengen. Als hij en niet Joris Voorhoeve de lijsttrekker van de VVD zou zijn dan zouden de liberalen volgens de laatste opiniepeilingen van het bureau Inter/View met dertig zetels in de Tweede Kamer komen. De CDA/VVD-coalitie zou haar meerderheid wel behouden, maar de PvdA zou op nieuw de grootste partij worden, met één zetel meer dan het CDA. In het VAR A-programma Achter het Nieuws deed Wiegel zijn uiterste best Voorhoeve niet af te vallen. „Da's heel veel'', was zijn droge commentaar en weigerde vervolgens de oorzaak te zoeken bij de leiderschapscapaciteiten van de lijsttrekker. „De kiezers hebben blijkbaar, ondanks dat ik al ongeveer acht jaar weg ben uit de politiek, nog steeds ver trouwen Minister Nijpels stond zaterdag in het middelpunt van de be langstelling tijdens de nationale milieu actie in Boxtel. De be windsman beloofde dat zijn partij de komende kabinetspe riode minimaal vijf miljard gulden uittrekt voor een schoner milieu. Nare droom van Wim Kok: 150 CDAèrs in kamerbankjes Als het Wim Kok in de poli tiek net zo vergaat als bij het presenteren van zij 'eigen' radio-programma dan staat de Nederlandse kiezer nog heel wat te wachten. In het „Weeshuis van de hits" van de KRO mocht de PvdA- lijsttrekker gisteren naar be lieven platen draaien en déze als Disc-jockey aan el kaar praten. Het eerste uur verliep nog wat stroef, maar het tweede uur kwam hij echt op gang. Hij bootste een uitzending van het ANP-radionieuws na zoals het er volgens hem na een kabinetsperiode met de PvdA in de regering uit zou moeten zien. Een greep: „Het nieuws van 27 augustus 1993. Op het congres van Amnesty International dat volgende week in Amster dam wordt gehouden zal Nelson Mandela als gastspre ker optreden. De werkloos heid is de afgelopen maand opnieuw gedaald. In verge lijking met een jaar geleden zijn er 50.000 werklozen minder in ons land. Tussen Oost én West zijn nieuwe ontwapeningsakkoorden ge sloten, zodat de bewape ningsuitgaven volgend jaar met vijf procent omlaag kunnen. Het weer: zonnig, onbewolkt en toch geen smog". Op de vraag van DJ Peter van Bruggen, die hem stee vast de mogelijke premier van de jaren negentig noem de, wat Kok denkt als hij langs het torentje van Lub bers komt, antwoordde hij droogjes: ,,'t Licht brandt er vaak laat. Dat bewijst dat de premier zijn tijd uitgebreid besteedt aan het werk. Je kunt veel van hem zeggen, maar niet dat hij zich er op een luie manier vanaf maakt". Kok zei nog nooit over de Tweede Kamer te hebben gedroomd, maar de grootste nachtmerrie die hij zich over zijn werk kon voorstellen is een droom waarin 150 CDA'ers de Tweede-kamer bankjes zouden bevolken. HENGELO - De vakbon den zien positieve elemen ten in de voorgenomen fusie tussen Holec en Be- gemann, het beursfonds van Joep van den Nieu- wenhuizen. „Als Holec hierdoor zou kunnen in vesteren, is dat natuurlijk niet verkeerd", aldus Theo Katerberg van de Industrie- en Voedings bond CNV. „Holec heeft geld nodig. Dat zien wij ook wel", zegt Anja Brink van de Industriebond FNV. De bonden werden vrij dag met collega-bestuurders van andere bonden ontboden op het hoofdkantoor van Ho lec om mondeling te worden ingelicht over de voorgeno men fusie. Het personeel kreeg het nieuws vanochtend van de directie te horen. Over de exacte inhoud van het fusie akkoord wilde Van den Nieu- wenhuizen vanmorgen nog geen mededeling doen. Zoals bekend zit de elektro technische onderneming Holec (3000 werknemers waarvan 2000 in Hengelo) financieel in de knel. Elke schroef is, bij wijze van spreken, in onder pand bij de bank. Van den Nieuwenhuizen staat bekend als opkoper van nood lijdende metaalbedrijven. Ho lec is voor hem een nieuwe stap in de expansie. De fuse rende bedrijven zijn van onge veer gelijke grootte. „De acti viteiten hebben praktisch geen overlapping. Je zou dus mogen verwachten dat bij een fusie geen arbeidsplaatsen zullen vervallen", aldus Katerberg. Van den Nieuwenhuizen staat echter ook bekend als een ma nager die de opgekochte be drijven ontdoet van alle over bodige luxe. Ook hiervan ver wacht Katerberg echter geen nadelige consequenties voor de werkgelegenheid. „Er is al zo veel gesneden in de werkgele genheid dat daar weinig meer te halen valt".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3