bij Usselmeervogels Noordwijk verrast Excelsior Rijnsburgse pakt „extra punt" Boys Speerworp Mare De Boer goed voor goud TOP laatste in eigen toernooi £atdóc6oiucmi Harlequin oppermachtig in Euro Rugby Trophy Jan Jansen wint in Rotterdam SPORT MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA 16 LEIDEN Bataafatleet Mare de Boer hield dit weekeinde tijdens de nationale C-spelen danig huis. Met een formida bele speerworp veroverde hij goud, behaalde twee clubre cords op de overige werpnum- mers, kogel en discus, en pak te als slotloper van de estafet teploeg een bronzen medaille. Chris Tamminga veroverde twee maal zilver op de onder delen 'polshoog' en versprin gen. Beide junioren zijn daar mee ook geselecteerd voor een interland op 9 september. t De eerste prijsuitreiking tijdens de C-spelen in Amsterdam leverde voor de Bataven direct goud op. Mare de Boer had bij het speerwer pen de hele wedstrijd de leiding en verstevigde zijn positie tijdens zijn derde poging. Met een record van 50.22 meter was De Boer vooraf op papier derde, maar via 52.24, 52.98 en 53.88 meter schoot hij door naar de top van de nationale jaarrang lijst. Op de tweede dag verbeterde hij bij het kogelstoten met een worp van 13.70 meter niet alleen het clubrecord, maar verzekerde hij zich ook nog eens van een vijfde plaats. Het discuswerpen was goed voor een recordverbetering van bij na vijf meter. De Boer bracht tot 41.04 meter; opnieuw was er een vijfde plaats. Twee keer zilver was er voor Chris Tamminga. Hij behaalde bij het verspringen de tweede plaats met een sprong van 6.28 meter. Een evenaring van zijn eigen clubre cord. Het polsstokhoogspringen werkte hij m een (te vlot tempo af. Na succesvolle pogingen over 3.00, 3.20 en 3.30 meter kwam hij bij de poging over 3.50 meter te ver onder zijn polsstok, waardoor het buigende effekt van de stok verlo ren ging. De lichtgewicht Alphe- naar wierp de lat er tot drie maal toe af. Samen met Mare de Boer, Firmin Candido (vijfde op de 100 meter horden in 15.1 seconden) en Robert van der Vliet veroverde hij een fel bevochten bronzen medaille op de 4 x 100 meter estafette in 47.6 seconden. Bij de meisjes had de Bataven min der in te brengen. Niet vreemd als men bedenkt dat zij een jaar jonger zijn dan hun mannelijke clubgeno ten. Toch was het hordenlopen van Marlies Koster van een behoorlijk gehalte: op de 80 meter seriewinst in 12.8 seconden en 12.9 seconden in de halve finale. En op de 300 meter een tijd van 50.5 seconden. Yldiz van der Zijden zag een aan vallend gelopen 600 meter beloond met een nieuwe recordtijd van 1.44.0 minuut. Normaal kunnen De Spartaan en AAV'36, clubs met een sterke jeugd, bogen op vele goede presta ties tijdens deze als nationaal kam pioenschap te beschouwen wed strijd. Dit jaar lag dat, waarschijn lijk door de vakantiespreiding, an ders. Zelfs vaste sterren als Remco Brandhorst (Spartaan) en David Brandwijk (Holland) bleken tot weinig anders in staat dan seizoens dieptepunten. Toch kwamen nog enkele jeugdige talenten van De Spartaan met goede resultaten naar huis. Mark Stoel (vierde bij het ko gelstoten met 13.99 meter en een fraaie 1500 meter in 4.29.3 minu ten), Jolanda Aanhane (vijfde op de 300 meter horden in 48.3 seconden), Michael Kapteyn (300 meter hor den in 43.5 seconden) en Mirjam Korporaal (1000 meter in 3.07.1 mi nuten) en in mindere mate ook Rob Verkes nog (vijfde bij het versprin gen met slechts één geldige poging van 5.87 meter) verzachtten het Lisser verdriet. Voor Holland scoorde Bram Tijdhof het beste met een fraaie 1500 meter, voor AAV'36 was Richard van Kreuningen het best op dreef met twee goede wed strijden over de horden: 15.6 secon den op de 100 meter en 44.0 secon den op de 300 meter. SPAKENBURG De bij een openingswedstrijd van een seizoen behorende cli- ché's waren zaterdag in Spakenburg weer ruim voor handen. En, hoe vaak gebruikt ook, ze klopten weer allemaal. Zo werd de 0-1 overwinning van Rijnsburgse Boys op Usselmeervogels vanzelf sprekend terecht vertaald als een klap die een daal der op had geleverd, wa ren het punten die „ze ons niet meer afpakken" en kon het goede begin dat halve werk worden ge noemd. Echter, ook de ge middelde Rijnsburgse sup porter wilde er zaterdag niet omheen dat één zwa luw nog geen zomer pleegt te maken, het eer ste gewin wel eens katte- gespin blijkt en het win nen van een veldslag nu ook niet direct betekent dat de hele oorlog in winst wordt omgezet. Met name Rijnsburgse Boys trainer Arie Kurver dacht na afloop overtuigend in die laat ste richting. „Twee jaar gele den wonnen we hier ook met 1-0. En daarna thuis nog eens met 4-1. Maar Usselmeervo gels werd kampioen. Ik bedoel maar". Een reactie waarmee Kurver de waarde van de ge boekte zege relativeerde, maar beslist niet als weinig beteke nend wilde afdoen. „Hier win nen houdt in dat je een punt voorstaat op je schema. Dat is natuurlijk nooit slecht". En dan toch weer voortdollend: „Maar dat soort punten heeft Rijnsburgse Boys ook wel no dig. In het verleden is geble ken dat een voorsprong van drie, vier punten voor ons niet genoeg is. Misschien dat dat extra punt van vandaag er mede voor zorgt dat we er in januari nu eens negen voor staan". Dollend of niet: Kurver gaat dit seizoen opnieuw van slechts één doel uit: het kam pioenschap. En dat is meer dan IJsselmeer vogels-collega Hans van der Zee doet. De trainer die de laatste drie sei zoenen bij Quick Boys werk zaam was: „We gaan voor een plaats bij de eerste vier. Ussel meervogels is dat gewoon aan zijn stand verplicht. Maar het zal een hele klus worden om dat doel inderdaad te berei ken". Twijfels van Van der Zee die gerechtvaardigd lij ken. De nederlaag in de we gens betaalde bekerverplich tingen volgende week (Rijns burgse Boys ontvangt Wage- ningen, Vogels trekt naar FC Den Haag) vooruit gespeelde competitie-ouverture werd weliswaar pas tien minuten voor tijd een feit, terecht was dat verlies zeker. En Van der Zee was de laatste om dat te ontkennen. „Voor rust ging het redelijk gelijk op, daarna schroefde Rijnsburgse Boys het tempo op en zijn we bij vlagen weggespeeld. Het was voor ons natuurlijk wel jam mer dat het doelpunt pas viel in een periode waarin Ussel meervogels weer gewoon in de wedstrijd was en we dat gelijk spel leken te hebben veilig ge steld". Dat doelpunt mocht er overigens bepaald wel zijn. Martin de Louw en Johan de Kroon tekenden op rechts voor een doorbraak, waarna De Kroon ervoor zorgde dat Wim Hooymans en niet diens bewaker Ibrahim Evre de bal kreeg toegespeeld. Hooymans mikte met links vervolgens zo nauwkeurig dat zelfs uitblin ker-doelman Raymond Koop man kansloos was. Zelfs, in derdaad, want niemand bij Usselmeervogels had de van Wageningen overgekomen goalie iets kunnen verwijten als de stand op dat moment al 0-3 in het voordeel van de Rijnsburgers was geweest. Met name bij inzetten van Hans Zwaan en Martin de Louw had Koopman immers duide lijk gemaakt waarom Wage- ningen-trainer Piet Buter hem liever niet naar Vogels zag af reizen. Greep Koopman der halve probleemloos de uitblin- kersrol bij het dit seizoen door het vertrek van Chris Angel (naar Heerenveen) en Bert Koopmanschap (amateurs Ajax) verzwakte Vogels, bij de Rijnsburgers trad Ron Carli nadrukkelijk op de voorgrond. De na de pauze door Kurver als linkerspits gebrachte Carli Niek Oosterlee ging verder als middenvelder zorgde keer op keer voor gevaarlijke momenten. Kurver: „In de eerste helft gingen we teveel mee met het tempoloze spel van Usselmeervogels. Na rust wilden we sneller spelen, meer diepte in het spel brengen. Met Carli in de spits lukt dat beter dan met Oosterlee". GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 82. Hooymans 0- 1. Rijnsburgse Boys: Blankes- poor, De Kroon, Bodaan, Drie bergen, Heemskerk, De Louw (Vonk), Aandewiel, Carli, Zwaan, Hooymans, Oosterlee (Arroyo). Boekingen: Evre, Angel en Arie de Graaf (Usselmeervo gels) en Bodaan (Rijnsburgse Boys). Kelso (gestreept shirt) gade geslagen door ruim 1500 toeschouwers kwam er tegen Harlequin niet aan te pas. FOTO: HENK SNATERSE DAVID JOHN STEELT LEIDSE HARTEN LEIDEN De Harlequin Rugby Footbal Club is win naar geworden van het tweede internationale toernooi om de Euro Rugby Trophy. In een eenzijdige finale liet de Engel se kampioen van 1988 weinig heel van de Schotse ploeg Kel so: 35-3. Het organiserende DIOK klom in vergelijking tot vorig jaar een plaatsje op de ladder eri verwees het Portu gese CDUL ditmaal naar de vierde plaats. DIOK-coach Theo Snijders greep de wedstrijd tegen de Portugezen aan om een aantal wijzigingen door te voeren voor aanvang van de competi tie. Peter Koenen speelde zo in de tweede rij in plaats van Erik-Jan Berendsen, Yves Kummer mocht het in de der de rij proberen en Fred Ger- retzen speelde naar zijn zeggen „de beste partij van zijn leven" op de positie van Mare Mi- chielsen. Toch kon Gerretzen niet als uitblinker van DIOK worden aangewezen. Die eer kwam de vorige week uit Tri nidad overgekomen 'winger' David John toe. Met het groot ste gemak passeerde hij soms drie tot vier spelers van CDUL. Met twee van zijn ac ties had John voor rust succes, nadat aanvoerder Dick Altink in eerste instantie scoorde en tussendoor ook Diederik Re- nardel de try-lijn wist te pas seren. De 23-0 ruststand beloofde derhalve veel voor de tweede helft, maar DIOK kon slechts ten dele aan de hoge verwach tingen voldoen. De ploeg van Snijders ging immers te veel in op kleine provocaties van CDUL en vond paS laat een antwoord op het spelletje van de Portugezen, die veelvuldig van eigen helft het ovaal naar voren kickten. Twee maal profiteerde Nuno Tomez. Voor DIOK slaagde alleen Bert Wis se erin nog vier punten aan het Leidse totaal toe te voegen. De 27-15 eindstand geeft DIOK een indicatie over waar het team nu internationaal ge zien staat. Geen jaar geleden verloor het Nederlands team met vele DIOK-spelers in de gelederen immers nog van Portugal, waar CDUL hofleve rancier van is. „Dit zijn de wedstrijden waar we naar toe moetenaldus Snijders, die vervolgens zijn blik op de na tionale competitie richtte. „Het team is agressiever dan vorig jaar en in de breedte gegroeid. We hebben nu veel gelijk waardige spelers. Als cóach krijg ik de moeilijke taak om er spelers naast te gaan zet- Een speler die verzekerd lijkt van zijn plek is de al eerder gemoreerde David John. Snij ders: „Hij geeft een extra di mensie aan het spel. Eén die het Nederlandse rugby te kort kwam". En niet alleen de Leidse coach was lovend in zijn woorden richting John. Het kersverse erelid van DIOK, Ray Williams (de peet vader van het rugby en in die hoedanigheid zeer belangrijk voor de Leidse vereniging) v bracht bij de bekendmakinj z van de speler van het toernoo de naam van John eveneen t ter sprake. „Het is jammer da v we geen twee beste spelen f kunnen aanwijzen", aldus Wil liams, die de DIOK-aanwins t een goede tweede noemde. De titel ging echter naar Johrj r Eagle, winger van Harlequin 6 Hij speelde een grandioze par l tij tegen Kelso en mede dooi zijn inbreng kregen de Schot t ten met 35-3 klop. Dankzi twee try's van hem kon Harle- t quin met een 12-0 voorsprong c gaan rusten. Door scores var Kevin Thomson, Stuart Thres j her en wederom Eagle wen c Kelso in de tweede helft over f Tijdens de prijsuitreiking wen duidelijk dat het internatio naai rugbytoernooi een ver w volg zal krijgen. De hoofd sponsor van het toernooi lijkl 1 ook in de komende jaren vooi e het evenement financieel rant te willen staan. PETER VAN DER HULSTjs LEIDEN - De hernieuwde kennismaking met clubs uit de Leidse regio moet een aantal oudgedienden slecht zijn be vallen. Hennie de Romeijn in het bijzonder, want de ex- Roodenburger verloor met Ex celsior met 3-2 van Noord- wijk. De eerstedivisieploeg kwam via Leo van Buuren en De Romeijn nog wel op een 0- 2 voorsprong, maar doelpun ten van Geert-Jan Bakker op slag van rust, Leonard van Utrecht en andermaal Bakker zorgden alsnog voor een ver rassende uitslag. Quick Boys bleef met 4-2 de meerdere van Sloterplas, de zondageerstek lasser van onder andere Gijs Collé (ex-RBB) en John Era- des (ex-LDWS). Voor de Kat- wijkers scoorden Leen van de Plas (2x), Gert Aandewiel en Theo van Rijn. Katwijk voet balde tegen NSW goed mee, maar twee persoonlijke foutjes in de beginfase braken de ploeg uiteindelijk op. Alleen Guyt wist in het vervolg plaatselijke treffen met Al- phense Boys net aan het langste eind. Na treffers van Dick Ernst (ARC) en Pieter van Soest (AB) leek het lange tijd op een puntendeling uit te draaien, maar Gerrit Lammers bezorgde ARC vlak voor tijd alsnog de zege. FC Lisse (za.) had bij 's Gravenzande veel kansen nodig, maar won uit eindelijk wel met 2-4. Wim Bouckaert (2x), Geep van Rooyen en Marc Ens maakten het kwartet vol. UVS won het eigen Motorhuis-toernooi via een klinkende 8-3 overwin ning op VUC. Uitblinker Mar cel Valk vond maar liefst vier maal het- net van de Haagse tweedeklasser. De overige treffers kwamen op naam van Marcel Tolsma (2x), Gerry Jansen en Hans de Kruys. In de strijd om de derde en vier de plaats tussen Lugdunum en Roodenburg moesten strafschoppen er aan te pas ko men om de beslissing te bren gen. Na een 1-1 stand na ne gentig minuten (doelpunten van respectievelijk Fred Ou- werkerk en Edwin Verhoogt) was het Lugdunum dat de ze nuwen net iets beter in be dwang hield. Ook Blauw Zwart had in de kleine finale van het RKAVV-toernooi te gen HMSH (2-2) strafschoppen nodig om de beslissing te for ceren. Ruud Luijken en Peter van de Ploeg scoorden binnen de reguliere speeltijd. De tref fers van Jos Alders en Robert Pont waren de enige noemens waardige hoogtepunten in de burenstrijd tussen Foreholte en SJC, eindstand 0-2. Kic- kers'69 tegen Nieuwkoop daarentegen werd een leuke wedstrijd met een terechte 1-1 uitslag. Jan van de Belt (Kic kers) en Ronald de Rijk waren de doelpuntenmakers. LDWS verpletterde Unitas (1.) met maar liefst 10-1. Wim de Roo, Paul Hartevelt en Ben de Roo scoorden elk twee keer, Ro nald van der Mink, Rob Lam- boo, Dick Maree en Arjan Schild allen één maal. Nico Lafeber redde de 'eer' voor de bezoekers. Leiden kende in de uitwedstrijd tegen De Sleutels weinig problemen. Ruud Boot (2x), Rob Bink, Mark Duin dam en Michel van Oosten brachten een 0-5 score op het bord. Een door een blessure- golf geteisterd Ter Leede sloeg in het laatste kwartier via Pieter Kruik en John Kroeze twee maal toe tegen derdeklasser ZCFC en won derhalve met 2-0. Eersteklas ser Zilvermeeuwen was voor DOSR enkele maatjes te groot. De derdeklasser verloor met 7- 3. Dick van der Meer verzorg de de gehele DOSR-productie. NSV ^6 was te sterk voor klasgenoot Cromvliet. Peter van der Star (2x), Arjan van Koert, Benno Disseldorp en Peter van der Zwet bepaalden de eindstand op 5-1. UDO ver loor terecht met 1-2 van Vios. Voor de thuisploeg scoorde Wilfried van der Zalm. Ber- nardus behaalde een duidelij ke 6-0 zege op Floreant. De treffers kwamen op naam van Hans Oudshoorn (3x), John van der Werff (2x) en Joop de Boer. Alkmania toonde tegen Stompwijkse Boys aan dat de 'boys' nog niet in goede doen zijn en won met 3-1. De afdelingsclub vond via Ed Muller (2x) en een eigen doel punt van Jos Oliehoek het net, tegen scoorde Theo van de Bosch. Leidsche Boys zege vierde met 4-1 over de reser ves van UVS. Erwin Nieboer Geert-Jan Bakker scoort de tweede treffer voor Noordwijk. Het winnende doelpunt kwam later ook nog op zijn en Patrick, Richard en Peter Kooien waren de doelpunten makers. Ook de reserves van Noordwijk moesten er tegen Van Nispen aan geloven en verloren met 3-4. Voor de Zilkse formatie troffen Ruud de Klerk (2x), Frits Klinken berg en John van Eeden. Tey- lingen en Nieuw Vennep ein digden op 2-1. Leon van Leeu wen (strafschop) en Paul Ha ver scoorden voor de Sassen- heimers. LFC had geen kind aan afdelingsclub Zoetermeer, 0-6. Michel Mejri (2x), Sidney van der Pluijm, Ger Nagtegel- ler, Peter van der Wal (penal ty) en Marco Moenen scoorden allen na rust. MMO was net iets sterker dan Woubrugge. Johan van Leyden en Ed Borst zorgden voor een 0-2 zege. Meerburg sloot het VVZ-toernooi in Beverwijk met een derde plaats af. Na een 3-3 stand (drie maal Fred Hagenaars) benutte de Rijn dijk-club de strafschoppen be ter dan RAS. Eenzelfde positie was ook weggelegd voor Al phen in het Argon-toernooi. De formatie bond met 1-4 Maarssen aan de zegekar. René van Engelen, Raoul Val poort, Marcel Verkerk en An- gelo Leverock waren de Al- phense doelpuntenmakers. KOAC '79 was met 3-1 de meerdere van Oranje Groen. Voor ROAC scoorden Ronald Wortman, Ruud Weenink en Perry Veilbrief, tegen scoorde De Ridder. Het duel tussen SJZ en Esto was redelijk, maar miste het zout in de pap: 0-0. DOCOS kreeg te weinig met de 3-3 puntendeling tegen Duindorp. Ronald Hoogen- boom (2x) en John Verhaar troffen doel. Het na al in een vormcrisis verkerende VVSB verloor met 4-0 bij tweedeklas- FOTO: HENK SNATERSE ser HVO. Randstad Sport deelde de punten met Goude rak, 1-1. Peter Hoogduin scoorde voor de Voorschotena ren RCL won via drie maal Remco Visser en twee maal Marcel van der Blom met 5-2 van vierdeklasser Reeuwijk. De regionale jeugd van Rood enburg werd te licht bevonden door Oegstgeest. De thuis ploeg zegevierde dankzij Wout van Vessem, Joris van Benten en Han-Willem Korteman met 3-0. Kagia ten slotte bakte er tegen de SVPTT weinig van en verloor kansloos met 3-0. LEIDEN Jan Jansen won het afgelopen week einde tijdens de Open Rotterdamse Kampioen schappen, waarvan het voortbestaan ter discussie staat, de 800 meter. De tijd van Jansen lag bijna vijf volle seconden boven de 1.51 minuut, die hij vorige week in Den Haag nodig had om tweede te worden. Op de 200 meter gaven de broertjes Kortleever el kaar opnieuw goed partij. Wilmar werd bij de jon gens A derde in 23.79 se conden, Marco werd bij de jongens B vijfde in 23.85 seconden. In Beverwijk hielp Kees van Klink de plaatselijke favoriet Edwin Aardenburg aan een clubrecord op de Engelse mijl (1609 meter). Van Klink be paalde in de tweede ronde het tempo waardoor Aardenburg naar 4.13.7 minuten kon lopen Van Klink was tevreden met zijn persoonlijk record van 4.20.6 minuten. Sjaak van Schie liep zijn jaarlijkse 3000 meter steeple chase en was bij na even snel als vorig jaar 1(L 17.0 minuten. In Middelburg nam Gert Vel- thuizen deel aan een bliksem- vijfkamp. Binnen vijftien mi nuten werden het hoogsprin gen, de 100 meter, het ver springen, het speerwerpen en de 400 meter afgewerkt. Dat lukte opvallend goed. Met een tweede plaats bij het versprin gen en een beste jaarprestatie met de speer pakte de enige niet-Zeeuw een tweede plaats in de totaalrangschikking mee SASSENHEIM Rohda is winnaar geworden van het tweede TOP-Promi- nententoernooi. De vice- veldkorfbalkampioen be haalde in twee wedstrij den het maximale punten tal van vier via zeges over TOP (9-16) en Fortuna (14-13). De laatstgenoem de club had door een 8-12 winst op Luto ook nog kans op de hoofdprijs, maar schoot in het beslis sende duel net te kort. TOP was op papier als enige overgangsklasser de zwakste deelnemer en eindigde ook als laatstp, doordat er met 12-14 van Luto verloren werd. Niettemin toonde trainer Wim Kerkum zich tevreden over het vertoonde spel: „Het was een nuttig toernooi, want hebben goed kunnen experi menteren met de opstelling Tegen Luto is er sterk ge speeld, alleen ontbrak bij mige spelers nog het schot er er werden een paar individue le fouten gemaakt door te gro te gretigheid, waardoor we snel achter kwamen", analy seerde Kerkum het treffen met Luto. De Sassenheimers keken voortdurend tegen een achterstand aan (4-6 rust) maar Monique Wiegerink Gerco Langelaan, Aad Wiege rink en Karin Westerbeek haalden na 8-12 nog knap op tot 12-12. In de laatste drie mi nuten moest de verdediging zich echter nog twee keer ge- geven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16