Record Irma Zwartkruis ondanks verkeerde voeding Hockeydames behouden niveau Kortram zoekt zelfvertrouwen Turnsters naar tweede positie £eidóc0ouacmt Eddie Lawson bijna wereldkampioen Senna krijgt Prost weer in WK-vizier „IK WEET NU NIET MEER WAAR MIJN GRENZEN LIGGEN" Seizoentopper zwemmer Halsall na SPORT MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA 15 BRNO Eddie Lawson heeft Honda zo goed als zeker aan de wereldtitel in de 500cc-klasse geholpen. I De Amerikaanse coureur, afgelopen seizoen I door de Japanse fabrikant voor een gigan- I tisch salaris bij rivaal Yamaha weggehaald, K finishte gisteren als tweede in de Grote Prijs I van Tsjechoslowakije achter Kevin I Schwantz. Wayne Rainey, de enige serieuze I concurrent van Lawson, scoorde door zijn I derde plaats twee punten minder dan de klassementsleider. Rainey moet op 17 sep- I tember in Goiania tijdens de Grote Prijs van I Brazilië 15,5 punten goedmaken om wereld- Hans Spaan eindigde als tweede in de strijd om het wereldkampioenschap 125 cc. De mo torrenner uit Castricum, die kampte met bandenproblemen, finishte in de slotwed strijd, de race om de Grote Prijs van Tsjecho slowakije in Brno, als tweede achter Span jaard Alex Crivile, de nieuwe wereldkam pioen. Egbert Streuer en Geral de Haas hebben de Britse combinatie Webster/Hewitt gisteren in Brno niet van de tweede opeenvolgende wereldtitel in de zijspanklasse kunnen af houden. De zege was echter niet voldoende. De Britten finishten als derde en stelden daarmee hun titel veilig. Streuer mag vol gend seizoen met nummer twee op zijn ma chine rondrijden. Wilco Zeelenberg reed in de 250cc-klasse naar de elfde plaats. De net 23 jaar geworden Bleiswijker had in Brno een bliksemstart. Hij nestelde zich in het kopgroepje met Roth, Pons, Cornu en Amatriain. Die positie kon hij niet lang vasthouden. De teamgenoot van Spaan, die volgend seizoen waarschijnlijk over fabrieksmateriaal kan beschikken, zak te terug naar de middenmoot. Manuel Herreros werd de laatste wereld kampioen in de 80cc-klasse voor motorra cers, die wordt opgeheven. Bayle opvolger Van den Berk ANGREAU John van den Berk heeft de strijd om de wereldtitel motocross in de 250cc- klasse matig afgesloten. In de Grand Prix van België, op het circuit in Angreau, voegde de Nederlander geen punten aan zijn totaal toe. De onttroonde titelhouder had veel last van een enkelblessure en hield het in de eerste manche na zes ronden definitief voor gezien. Van den Berk eindigde in het eindklassement op deVler- de plaats, ruim achter wereldkampioen Jean- Michel Bayle en zijn Finse teamgenoot Pekka Vehkonen. Van den Berk kreeg in Bayle een waardige opvolger. De jonge Fransman heerste in bijna alle wedstrijden. Trampas Parker bezorgde zijn sponsor KTM de eerste wereldtitel in de 125cc-klasse. De Ameri kaan had daarvoor in de Franse Grand Prix voldoende aan de tweede plaats in de eerste manche. 5l SPA FR ANCORCH AMPS Ayrton Senna krijgt weer uitzicht op prolonga tie van zijn wereldtitel in de formule 1-klasse. De Braziliaan was gisteren in de elfde race, op het drijf natte circuit van Francor- champs, niet te stuiten in de Belgische Grand Prix. Zijn vijfde seizoenzege bracht hem op elf punten van koploper en teamge noot Alain Prost, die als tweede de race beëindig de. Met nog vijf wedstrijden is de strijd om de wereldtitel nog open. Prost bezit de beste pa pieren, omdat de beste elf re sultaten uit de cyclus van zes tien beslissend zijn voor de de finitieve ranglijst. Senna bleef al vijf keer zonder punten, waardoor de Braziliaan zich MGe geen enkele uitglijder meer kan veroorloven. In Spa was de Braziliaan, na dat de wedstrijd door de enor me regenval een half uur werd uitgesteld, niet te ver slaan. De wereldkampioen, ge start van pole-position, leidde van start tot finish. In de re gensluier achter de McLaren- coureur vochten Prost, geen liefhebber van nat weer, en Mansell om de tweede plaats. Het verschil tussen het tweetal bedroeg in de beginfase twin tig seconden. Voor Lotus was het een dra matisch weekeinde. Voormalig wereldkampioen Nelson Pi quet en de Japanner Satoru Nakajima slaagden er niet in kwalificatie af te dwingen, hetgeen in de 31-jarige racege schiedenis van Lotus nooit eerder is voorgekomen. Bin nen het team is het een chaos. In de afgelopen weken is er op bestuurlijk niveau een comple te reorganisatie doorgevoerd. De resultaten werden er niet beter van. Technisch directeur Frank Dernie, die de wagen ontwierp, verklaarde: „Ik weet niet of Lotus in het ver leden ooit de kwalificatie heeft gemist. Ik kan me zelfs de re sultaten van de vorige race niet herinneren. Ik weet al leen, dat we op dit moment grote problemen hebben". ALMERE De triathlon is een zeer jonge sport, waarin de grenzen nog lang niet zijn bereikt. Irma Zwartkruis bewees dat zaterdag eens te meer. Bijna per ongeluk vestig de de Amersfoortse in Al- mere met 9.22,44 een Eu ropees record. Twee weken eerder had Zwartkruis Sarah Coope op het Europees kampioenschap moeten laten voorgaan. Ze knabbelde in de Flevopolder, onder uitstekende klimatologi sche omstandigheden, ruim tien minuten af van het record dat de Britse in het Deense Rödekro had gevestigd. „Ik begrijp er niets van". Zwartkruis was zelf ook ver bijsterd door haar succes. Lang had ze zich alleen maar ge richt op het volbrengen van de triathlon, zonder al te grote schade. „Nó het zwemmen werd ik ziek. Tijdens het fiet sen vroeg ik me af of ik wel moest doorgaan. Ik kreeg last van mijn darmen. Ik heb wel tien keer de bosjes in moeten gaan. Toch moest ik het tempo erin zien te houden, want Thea Sybesma zat niet ver achter me. Ik hoorde dat een record mogelijk was, maar daaraan heb ik pas na 35 kilo meter op de marathon ge dacht". De kampioene, ook vorig jaar winnares van het open Neder lands kampioenschap, kreeg de rekening gepresenteerd voor verkeerde voeding. „Ik denk dat we de sportdranken verkeerd hebben samenge steld. Er zat te weinig water in. Het was warmer dan we hadden verwacht, dus we raakten veel vocht kwijt. Daardoor konden we de sui kers niet goed opnemen". Ingewanden Sportarts Rob Pluymers beves tigde het vermoeden van Zwartkruis. Ook haar levens gezel Ben van Zeist kreeg last van zijn ingewanden. Dat kostte hem hoogstwaarschijn lijk de prolongatie van zijn ti tel. Van Zeist kon op zijn ter rein, de marathon, niet in de buurt van de koplopers komen en eindigde als vierde. Werd vooraf getwijfeld aan de haalbaarheid van twee triath- lons in twee weken, onder an deren Zwartkruis toonde aan dat het te doen is. Begeleider Pluymers was daarvan over tuigd. Na het testen van hun bloed, gaf hij Zwartkruis en Van Zeist woensdag te kennen dat ze in Almere van start konden gaan. Het ging boven verwachting. Pluymers: „Op een record had ik niet gere- De zevende editie van de triathlon in Almere vormde het vierde deel van een impo nerende serie. Zwartkruis ver beterde in haar eerste hele triathlon, in 1987 in Finland, het Nederlands record met an derhalf uur. Vorig jaar was ze in Almere ruim tien minuten sneller. In Rödekro gingen er achttien minuten af en zater dag bijna veertien. „En ik dacht dat ik in Denemarken mijn grens al had bereikt. Nu weet ik echt niet waar die ligt". Aan een verbetering van het officieuze wereldrecord dat staat met 9.01,01 op naam van de Amerikaanse Paula New- by-Fraser wenst Zwartkruis voorlopig nog niet te denken „Ik heb een vreselijk zwaar jaar achter de rug. Ik wil eerst op vakantie, voor het eerst in vier jaar. Trouwens, ik ben geen echte recordjaagster". Gram Irma Zwartkruis haalde haar gram op haar critici. Het sei zoen was afgestemd op de krachtproeven in Rödekro en Almere, de resultaten in ande re wedstrijden leden daaron der. „Ik ben tweeëneenhalf jaar ongeslagen gebleven. Toen ik regelmatig werd ge klopt, kreeg ik veel kritiek. Maar het is juist een goede zaak dat de top bij de vrouwen breder is geworden. Vroeger won ik altijd, ook als ik niet trainde. Nu weet ik waar ik het voor doe, ik heb weer lol in het trainen gekregen". Sybesma joeg de favoriete za terdag naar een topprestatie. De Groningse had na 3800 me ter zwemmen een voorsprong van meer dan anderhalve mi nuut. Tijdens de eerste negen tig kilometer fietsen schom melde de marge rond vier mi nuten in het voordeel van Sy besma. In de tweede helft haalde Zwartkruis op. Het duo begon gezamenlijk aan de ma rathon, waarin de Amersfoort se ondanks de problemen met' haar ingewanden gestaag af stand nam. De wedstrijd werd zaterdag gemaakt door Koenders, de Fin Pauli Kiuru en de Ameri kaan Mac Martin. De Neder lander kwam na een matige prestatie tijdens het fietsen op kop in de marathon. De twee buitenlanders bleken over meer inhoud te beschikken. Na de twintigste kilometer sta ken ze Koenders voorbij. Aan klampen kon Koenders niet, hij diende af en toe zelfs terug te schakelen naar wandeltem po. Axel Koenders wisselt van kleding na het zwemmen tijdens de triathlon in Almere. Winnaar Kiuru had in Almere beduidend meer plezier dan een jaar eerder. De jury gooc helde destijds met de regle menten. De Fin kreeg een tijd- straf toebedeeld voor kop- over-kop rijden met zijn land genoot Magnus Lönnqvist, maar die werd na afloop inge trokken. Van Zeist bleef Kiu ru tien minuten voor. Het bleef de vraag hoe de inwoner van Valkeakoski zich had ge houden indien hem geen sanc tie boven het hoofd had ge hangen. Zaterdag kwam Kiuru, die om het geld en het klimaat vaak te vinden is in Australië, niet in aanvaring met de wedstrijd leiding. „Ik heb geen risico ge nomen. Ik kende de regels dit keer beter". FOTO: ANP Kiuru en nummer twee Mar tin hij gaf bijna dertien mi nuten toe waren de eersten die Koenders in Almere ver sloegen. Gregor Stam en Van Zeist legden al eens beslag op de eerste plaats, maar bij die gelegenheden werd Koenders geplaagd door pech of een blessure. RAS KTTTT EINDHOVEN De leeg loop na het olympische toernooi, waar de Neder landse hockeysters teleur stellend derde werden, heeft slechts het afscheid van een generatie bete kend, geen diepe val van de nationale selectie. Jong Oranje werd met enige aanvulling jeugdig Oranje en bewees bij het vierlandentoer- nooi in Den Haag (tweede) en de testwedstrijden in Eindho ven tegen de Verenigde Staten' (3-0) en Olympisch kampioen Australië (1-1), dat de aanslui ting met de wereldtop niet verloren is gegaan. De verrichtingen in de officië le interlandwedstrijd van gis teren tegen Australië bieden weliswaar geen enkele garan tie voor een ereplaats volgen de week bij het toernooi om de Champions Trophy, angst voor een hulpeloze afgang kan er zeker niet uit worden afgele zen. Het nieuwe team van de over veertien dagen scheiden de trainer Gijs van Heumen rechtvaardigde gematigd opti misme. De tegenstander van „down under" bracht op het kunst van Oranje Zwart nog zes basisspeelsters van Seoul bin nen de lijnen, Nederland met Anneloes Nieuwenhuizen, An- nemieke Fokke en Helen van der Ben drie. Het verschil tus sen de onervaren nieuwko mers viel in Nederlands voor deel uit. De zege bleef maar net buiten bereik. De moge lijkheden waren er met name in het laatste kwartier wel voor. Een dag eerder had aanvalster Wietske de Ruiter van HGC, die met de teruggehaalde He len van der Ben ook iets van de strafcorners moet zien te brouwen, twee keer succes ge had tegen de Verenigde Sta ten. Tegen de Amerikaansen zakte het peil in de tweede helft De motivatie" verdween door de voorsprong en de enigszins willekeurige wissels Tegen Australië waren de invalsters Willemijn Duyster, Simone van Haarlem en Florentine Steenberghe frisser maar even geladen als de rest. De kansen in de slotfase waren onvol doende voor de zege, de mis sers door jeugdig enthousiasme en verlies van overzicht waren ook niet genoeg voor de ne derlaag. Nederland - Verenigde Staten 3-0 (3- 0) 15. De Ruiter 1-0, 27. De Ruiter 2- 0, 32. Wouters 3-0. Spelmoment van het duel tussen Nederland en Australië. Nederland - Australië 1-1 (1-1) 16. Lee Capes 0-1, 23. De Ruiter 1-1. Opstelling Nederland: Toxopeus; Koenen, Nieuwenhuizen, Leenders en Van der Ben (40. Duyster); Ap pels, Van der Wielen en Fokke; Sib- bing (57. Steenberghe), Wouters (50. Van Haarlem) en De Ruiter. Australië: Fish, Belloin, Michelle Ca pes. Dobson en Peek, Palmore, Ray- ner (55. Barnes) en Hawkes, Carbon. Small en Lee Capes. Verliefde Cox vertrekt naar Australië PLOVDIV Gedreven door liefde, verliest Nederland de beste kanovaarster. Annema- rie Cox was met de zesde plaats in de finale van de 500 meter de beste Nederlandse deelneemster bij de wereldti telstrijd in Plovdiv. In oktober hoopt ze zich te verenigen met haar Australische vriend Steve Wood, een voormalig olym pisch vaarder. Ze emigreert, waarna het zeer de vraag is of Cox voor Nederland blijft uit komen. „Jammer", zucht bondscoach Jaro Boubin als het vertrek van de bronzen medaille-win nares van Seoul ter sprake komt. „Maar ja, ze houden van elkaar", berust hij. Cox zelf: „Het is een nieuwe uitdaging. Ik ga een nieuw leven opbou wen. proberen werk te vin den". Cox blijft kanoen, de vraag is alleen voor welk land. Boubin hoopt stilletjes dat ze voor de Nederlandse ploeg zal kiezen. De 23-jarige Roer- mondse is daar nog niet zo ze ker van. „Ik mag ook voor Australië gaan varen. Mis schien is dat wel veel makke lijker, zoals het ook veel mak kelijker is om daar een spon sor te vinden". DEN HAAG Rex Kort- rams vergeefse greep naar de Europese titel in het middengewicht, zaterdag avond in Capo dÓrlando op Sicilië, heeft meer geestelijke dan lichamelij ke sporen achter gelaten bij de Rotterdammer. „Eerst maar eens de ont goocheling verwerken en dan weer gewoon trainen. Eén ding is mij op Sicilië duidelijk geworden. Ik kan mee met de Europese top. Alleen moet ik wat meer zelfvertrouwen krij gen". De 28-jarige Rotterdammer, die in de achtste ronde door de Belgische scheidsrechter Da niël van der Wiele uit de strijd werd genomen, achtte die be slissing volkomen juist. „In de zesde ronde kreeg ik een rechtse hoek vol op de slaap. Ik ging daar goed op neer maar kwam snel overeind. Het probleem was dat ik mijn be nen niet meer voelde. Ze be wogen wel maar ik had er nauwelijks controle over. Mijn benen had ik juist in die fase hard nodig om bij hem weg te blijven. De minuut rust voor de zevende ronde was niet voldoende. In die zevende ronde ging DellAquila dan ook voluit in de aanval. Het pu bliek moedigde hem geweldig aan en dan merk je dat je niet in eigen huis bokst. In Neder land ben ik ook wel eens aan geslagen geweest, maar dan kom je er met de steun van het publiek overheen. Nu rie pen zij uiteraard allemaal voor die Italiaan". In het bijprogramma verloor Gerrie Sloof (Rotteram) door knock out in de eerste ronde van de Italiaanse zwaarwelter- gewicht Roberta Chiarucci. GENEVE De Zwitser Dano Halsall heeft tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Genève de 50 meter vrije slag ge wonnen in 22,55 seconden. Dat is de beste tijd die dit seizoen werd verwezenlijkt. Vorige week eindigde Halsall op dit onder deel als vierde tijdens de Europese titelstrijd in Bonn. Het kam pioenschap was toen in 22,64 voor de Sovjetzwemmer Tkatsjen- ko. De Amerikaanse zwemploeg heeft een eenvoudige overwinning behaald op de Sovjetunie. Van de negentien onderdelen, die op de laatste twee dagen werden afgewerkt, leverden vijftien een Amerikaanse zege op. Dat leidde tot de verpletterende cijfers: 201 punten tegen 136. VARNA De vrouwen- turnselectie heeft het trai ningskamp van drie we ken in Bulgarije afgeslo ten met de tweede plaats in de drielanden-ontmoe- ting. In Varna bewoog het gastland zich zaterdag in een hogere klasse. Het Bulgaarse zestal verzamel de in de achtkamp 379.975 punten en bezette de plaatsen een tot en met zes in de individuele rang schikking. Zoals Nederland met respect toekeek naar de verrichtingen van de dartele Bulgaarse meis jes, zo keek Groot-Brittannië met enige jaloezie naar de prestaties van de selectie van Orlov, Veldman en Nieuwstad. Het nationale zestal gaf 11.025 punten toe op Bulgarije, maar was op alle onderdelen met gracieus gemak de meerdere over de krakkemikkige Britse ploeg. Na drie weken hard trainen vormde de interland het wel kome einde van de trip. Orlov, dinsdag al met de vier juniores die de trip meemaakte naar Nederland teruggekeerd, bracht in overleg met Veld man en Nieuwstad in Varna niet zijn sterkste ploeg op de mat. Nationaal kampioene Le- maire, oud-kampioene Pluk en Veldman werden gespaard. Het trio zat met vederlichte blessures langs de kant in de eerste selectiewedstrijd voor de wereldtitelstrijd, die in ok tober in Stuttgart wordt ge houden. Voor het drietal wordt een plaats ingeruimd in de ploeg, die over veertien da gen in de tweede selectiewed strijd in Vlissingen de turn- pakjes aantrekt in de vierlan- denwedstrijd tegen Hongarije, Israel en Zwitserland. Zonder het geroutineerde drie tal bleek Nederland in Varna in Beerepoot, Van der Borst, Bruijn, Martodrono, Smal en Doornebosch over een sterk collectief te beschikken. Su zanne Beerepoot voerde het nationale onderonsje aan met de zevende plaats met 74.45U punten. Bianca Doornebosch sloot de rij met de dertiende plaats met 71.325 punten. Op vallend was de sterke rentree van Chantal Bruijn. Gemeden De turnster uit Haarlem had sedert december van het vorig jaar de achtkamp bewust ge meden. Een vervelende enkel blessure dwong haar tot een aangepast trainingsschema en wedstrijdprogramma. In Var na werd zij de openbaring in de Nederlandse ploeg. Zelfs de Bulgaren keken verrast op van haar prestaties. In haar eerste achtkamp sedert een goed jaar bedroeg haar achter stand op Beerepoot slechts 0.775 en op Van der Borst maar 0.550. Progressie toonde de Neder landse ploëg vooral op de brug-ongelijk In de keuzestof verzamelde de ploeg 47.825 punten, slechts 0.3 punten ach ter de Bulgaarse ploeg, waar van Ivancheva, Krusteva en Ivanova de ruggegraat vorm den. In de verplichte oefening was de marge nog eentiende geringer De nationale ploeg scoorde daaop 47.350 punten Twee punten De elegante Ivancheva was in dividueel de sterkste. Zij ver zamelde 76.600 punten, ruim twee punten meer dan Beere poot. De verschillen met de overige Bulgaarsen waren aanzienlijk kleiner Krusteva werd tweede maar had minder dan een vol punt voorsprong (0.875) op de beste Nederland se springveer Die marges waren aanleiding voor een bescheiden optimis me in de Nederlandse ploeg voor de wereldtitelstrijd Daarin wil de ploeg een plaats bij de beste zestien afdwingen Dat moet de opstap vormen voor deelneming aan het olympisch toernooi in Barcelo na 1992. Het einddoel is een plaats bij de eerste twaalf van de wereldtitelstrijd van 1991 Die zijn automatisch verze kerd van een optreden in de Catalaanse hoofdstad.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15