,Wat een drukte" Jeannie Longo grijpt de geplande titel dubbelprogramma levert Pool zilver en goud op iwpORT CcidócSoincmt Haarhuis in actie op Flushing Meadow Russische delegatie in rouw gedompeld AMERIKAANSE DROOM LEMOND DUURT VOORT Goede werk blijft zonder bekroning MAANDAG 28 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 20.33 uur: Triathlon Almere. Nederland 3, 21.22 uur: Sport Studio. Sky Channel, 18.00 uur: Snoo- Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Atle tiek. Sky Channel, 21.00 uur: Euro sport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur. Boksen. Sky Channel, 23.00 uur Motor- MORGEN BBC 2, 01.25 uur: Cricket. Sky Channel, 00.00 uur: Snoo ker. CHAMBERY De gulzige veelvraat sloeg ook in Chambéry ongenadig hard toe. Jeannie Longo zette op voorhand haar tanden in de wereldtitel die haar afscheid moest opluisteren, en liet de prooi nimmer meer los. De Francaise stampte zaterdagmorgen in haar laatste wedstrijd als ontketend op de pedalen en tracteerde het ganse peloton op een geweldig pak slaag en vele minuten. Agnes Loohuis-Damveld uit Haaksber gen kwam er van de Nederlandse ploeg met een veertiende plaats nog het meest ongeschonden vanaf. 'In het broeierige Chambéry voegde de 31-jarige Longo de zoveelste titel aan een hele batterij toe. Vier wereldtitels op de weg, elf keer kampioen van Frankrijk en drie keer eindwinnares van de Tour de France. En vorige week pikte ze op de baan van Lyon ook nog even de gouden medailles bij de individuele achtervolging en de puntenkoers mee. Gewoon, omdat ze het leuk vond. Haar arrogante en kannibaalachtige manier van rijden hebben de vrouw, die jarenlang het gezicht van het da- meswielrennen heeft bepaald, echter niet geliefd gemaakt. Als de weg ook maar licht omhoog liep en Longo had haar zinnen op de wedstrijd gezet, dan won ze ook. De laatste tijd reed ze ook regelmatig mee in amateurkoersen en zelfs goede amateurs kon ze naar het tweede plan verwijzen. Dat tirannieke gedrag heeft vooral bij haar collagae wel eens kwaad bloed gezet, gelijk ook Eddy Merckx vroeger veelvuldig over kwam. Jaloezie zal daar ook in dit ge val zeker niet vreemd aan zijn geweest. Toch is niet iedereen blij dat Longo haar afscheid heeft aangekondigd. Ag nes Loohuis-Dimveld bijvoorbeeld. „Longo is een topper, een verschrikke lijk groot talent. En elk talent dat stopt is zonde. Ik denk dat ik zelf nog veel van haar had kunnen leren". Bescheiden In het geweld was er voor de Neder landse afvaardiging een bescheiden rol weggelegd. Slechts Agnes Loohuis- Damveld presteerde met een veertien de plaats in het sterke veld naar beho ren. Vanessa van Dijk bleek de wereld titelstrijd vooraf wat onderschat te heb ben. Het achttienjarige klimtalent dacht leuk te kunnen aanvallen, maar kreeg daar niet eens de kans toe. Al in de eerste ronde lag het tempo zo hoog. dat ze gelost werd. „Ik denk inderdaad dat ik me iets verkeken heb", aldus de spontane Maarssenbroekse. „Ze vlogen er vanaf de start zo hard in, ongeloof lijk. Daarvoor ontbeer ik nog de macht, ook in criteriums mis ik nog wel eens de eerste slag. Maar ik vind het niet erg hoor. Ik mag in mijn eerste jaar zo maar aan een WK meedoen en word niet eens laatste. Nu, dan geniet ik". NEW YORK Paul Haarhuis heeft zich via de kwalificaties geplaatst voor het hoofdtoernooi om de open Amerikaanse tennistitels, dat vandaag in New York begint op het complex van Flushing Meadow. De Brabander versloeg in de derde ronde de Amerikaan Ned Caswell met 7-5, 6-2. Hij geraakte daardoor bij de beste zestien spelers van het kwali ficatietoernooi, die mee mogen doen aan het echte evenement. Het aantal Nederlanders in het hoofdtoernooi steeg daarmee tot zeven. Bij de mannen zijn naast Haarhuis ook Michiel Schapers, Tom Nijssen en Mark Koevermans van de par tij. Bij de vrouwen doen Ma- non Bollegraf, Nicole Jager- man en Brenda Schultz mee. Ivan Lendl en Steffi Graf zijn als eersten geplaatst in het en kelspel van het tennistoernooi om de open Amerikaanse kampioenschappen. Bij de mannen is de Westduit ser Boris Becker tweede, voor de Zweed Stefan Edberg en de opvallend hoog ingeschaalde Amerikaan John McEnroe. Graf wordt gevolgd door Mar tina Navratilova (Vst), Gabrie- la Sabatini (Arg) en Chris Evert (Vst). De plaatsingslijsten zien er als volgt uit: mannen: 1. Lendl (Tsj), 2. Bec ker (Wdl), 3. Edberg (Zwe), 4. McEnroe (Vst), 5. Wilander (Zwe), 6. Agassi (Vst), 7. Chang (Vst), 8. Gilbert (Vst), 9. May- otte (Vst), 10. Mancini (Arg), 11. Berger (Vst), 12. Emilio Sanchez (Spa), 13. Connors (Vst). 14. Krickstein (Vst), 15. Steeb (Wdl). 16. Tsjesnokov (Sov). vrouwen: 1. Graf (Wdl), 2. Na vratilova (Vst). 3. Sabatini (Arg), 4. Evert (Vst), 5. Garri son (Vst), 6. Sanchez (Spa), 7. Manuela Malejeva (Bul), 8. Su- kova (Tsj), 9. Shriver (Vst), 10. Fernandez (Vst), 11. Novotna (Tsj), 12. Seles (Joe), 13. Zvere- va (Sov), 14. Katerina Maleje va (Bul), 15. Martinez (Spa), 16. Mandlikova (Aus). ROSMALEN De Sovjet- Russische damdelegatie is na vier ronden in de strijd om de wereldtitel voor vrouwen in Rosmalen, in rouw gedompeld Twee nederlagen op rij van ti telverdedigster Zoja Goloebe- va hebben haar kansen op ti- telprolongatie vrijwel tot nul gereduceerd. De uit Charkov afkomstige Olga Lewina, die ongeslagen de leiding heeft ge nomen, telt in de uit voorna melijk Wit-Russen bestaande equipe niet mee. De belangen tegenstelling gaat zelfs zover, dat de remise van Karen van Lith tegen de Poolse Minkisa als pijnlijk werd ervaren. Olga Lewina lijkt net op tijd in vorm te zijn gekomen. In april werd zij nog slechts zesde in het nationale kampioenschap. Lange tijd bestond er onzeker heid over haar meespelen. Als onttroond wereldkampioene leek zij rechten te hebben op deelneming, maar slechts tien dagen vóór het toernooi in Rosmalen begon hoorde zij de finitief dat zij werd afgevaar digd. enen i"nie Longo dden) wordt ra s')r Catharine rsal (links) Sitt Maria del). [AMBERY All in the nily deel 2 kon m*i. Zittend op een ordi- i re houten tafel, ging Scheeg Lemond ten onder de chaos van Chambé- Vrouw Kathy, zijn se zoons, zijn begelei- •s en zijn onafscheidelij- Uncle Sam, iedereen rd van hot naar her g ept, iedereen had in- jjis een aandeel in de srech?ede wereldtitel van de 50 (ierikaan. ,,Die mensen loudsjjben gedeeld in mijn [Kfn$d, ze mogen nu ook de in mijn vreugde", ver schuldigde de Ameri- !ausLe®nse wonderboy zich. ^Ptejee jaar geleden na een jach- 5. RoHgeluk dood gewaand en eidsrar topsport afgeschreven, re: ®Jfde Greg Lemond vorige 1 '^nd in Parijs aan de voet Woutf de Are de Triomphe een de Bifmfantelijke terugkeer. Met ir (Sci| tweede Tourzege, was weer „Top of the bill". ^Jjkneus was weer kampioen. Chambéry duurde de om van Lemond voort. In op slag frisse Frankrijk, favoriet Fignon opnieuw het zicht van de finish ver- je^i'en zag, pakte hij na een V mbenemende apotheose de Vijf ronden voor het le dacht ik nog aan opge- sta ik hier met die mboogtrui. Snap jij er iets (3-1) n(Vod van? Ik niet. Maar ik heb blijkbaar wel iets bijzonders gepresteerd. Wat een drukte". En het was ook fantastisch wat Lemond in Chambéry pres teerde. Lemond haalde zich de woede en obscene gebaren van Laurent Fignon op de hals door de Franse favoriet in het zicht van de veilige finish twee keer tot de orde te roe pen. Lemond arresteerde Ko- nisjev en Claveyrolat toén die er in de slotfase tussenuit dreigden te knijpen en Le mond maakte de ultieme po ging van Steven Rooks amper een kilometer voor de finish ongedaan. Om daarna ook nog even van kop af te sprinten en zelfs rappe mannen als Kelly en Konisjev het snot voor de ogen te rijden. „Fignon zal wel denken dat ik tegenwoordig alleen nog maar tegen hem rijd, maar dat is niet zo. Ik ging voor de wereldtitel". Schoolvoorbeeld Het verhaal van Greg Lemond is ondertussen genoegzaam be kend, maar het kan niet vaak genoeg worden verteld. Het is het schoolvoorbeeld van de topsporter die na tegenslag te- rugknokt, van de onverzette lijkheid van de Amerikaanse sportman. Lemond: „Als ik eens naar de bioscoop ging, of ijs at om me lekker te voelen en zo het beste te kunnen presteren, werd me altijd ver weten dat ik te weinig karak ter had. Ik denk nu dat ik het tegendeel heb bewezen". Met Pasen 1987 trof Lemond het noodlot dat eigenlijk voor een kalkoen was voorzien. En kele dagen voor de Amstel Gold-race, waarin Lemond zijn rentree zou vieren na een gebroken middenhandsbeen- tje, werd hij door zijn oom sa men met zijn zwager uitgeno digd voor een jofele jachtpartij. Lemond heugt zich de donke re dag nog als gisteren. „We trokken mosgroene pakken aan en trokken een camoufla gemuts over het gezicht. Zo hoorde dat nu eenmaal als je op kalkoenjacht ging. We wachtten dertig meter van el kaar op de dieren. Maar ik kreeg zere benen van het neerknielen en richtte me langzaam op". Het geritsel was echter vol doende voor de nerveuze zwa ger om af te drukken en vijftig kleine loden kogeltjes verdwe nen in de arm, schouder, nier, long, lever van Lemond. Zelfs het hart werd tot op twee mil limeter genaderd. Een kalkoen was er ongetwijfeld aan be zweken, Lemond overleefde ondanks veel bloedverlies het drama, nadat zeven chirurgen hem gedurende twee uur op de operatietafel onder handen hadden genomen. Na een week mocht Lemond het ziekenhuis verlaten en het herstel kon beginnen. De Amerikaan dacht binnen een jaar weer te kunnen fietsen, maar ging twee jaar door een hel. Een blinde-darmoperatie („Na al die ellende was het net of ik gewoon naar de tandarts ging") en een scheenbeenbles sure maakten zijn rentree vo rig jaar bij PDM tot een mis lukking. Ondertussen kwam hij ook financieel in troebel water terecht, ging in zee met ADR maar al snel bleek ook dat geen verlichting in zijn fi nanciële moeilijkheden te brengen. Onlangs verklaarde Lemond zelfs tot juni nog geen salaris te hebben ontvangen. Toen ook nog enkele familie leden van hem verongelukten dacht hij in de recente Giro zelfs aan stoppen. Pep-talk jtepJ peloton kort na de start in het heuvelachtige en. 1 Een pep-talk van zijn vrouw Kathy, die speciaal van de Sta tes naar Italië overvloog, hield hem echter in het zadel. En toen Greg Lemond op de laat ste dag van de Giro in de af sluitende tijdrit alleen door specialist Piasecki werd afge troefd, kreeg de burger uit Minnesota moed. De coureur herkende weer wat van de oude klasse, die hem in 1983 in Altenrhein op 22-jarige leeftijd naar zijn eerste wereldtitel en in '86 naar de eindzege in de Tour had gestuwd. Lemond trok nog een keer de toeclips aan om te kijken hoe de vlag er voor stond en ging in juli van start in de Ronde van Frankrijk. Drie weken la ter wapperde de Stars en Stri pes in al zijn glorie. En giste ren in Chambéry was het al eender en niet alleen omdat er een straffe wind stond. „Ik snap het zelf ook niet", aldus de verbijsterde Lemond, „want zo'n slechte voorberei ding had ik in jaren niet ge had". De afgelopen vier weken had Lemond, die volgens ploeglei der Roger Legeay volgend sei zoen voor Z-Fagor rijdt, het vooral druk met zakelijke be slommeringen. Zijn hoofd stond naar contracten, niet naar hoge heuvels, tijdrovende trainingen en de vereiste voor bereiding. „Ik was zaterdag bloednerveus. Ik wist dat ik niet genoeg getraind had. Tij dens San Sebastian-San Sebas tian voelde ik me ziek, in het Kampioenschap van Zurich ging het al niet veel beter. Ik had het gewoon te druk. En het klinkt raar, maar vandaag dacht ik vijf ronden voor het einde echt aan opgeven. Het ging gewoon niet. Maar ineens Greg Lemond sprint naar de zege. Op de achtergrond Sean Kelly. kwam ik er ook doorheen. En toen ik eerst Fignon en ver volgens Rooks terugpakte zon der dat dat mijn reserves aan tastte, wist ik dat ik zelfs nog wat extra's kon. Daarom sprintte ik ook van kop af. Als je wilt winnen, moet je initia tief nemen. Gewoon rammen en niet meer omkijken. Tsjon- ge, dit is toch wel een lekker gevoel". In Chambéry duurde de Ame rikaanse droom voor Greg Le mond voort. De werkelijkheid echter ook. In zijn contract met ADR is hem een extra premie in het vooruitzicht ge steld, in geval hij de wereldti tel zou veroveren. „Maar het geld van de Tour moet ik zelfs nog krijgen, dus de illusie dat ik die WK-premie krijg heb ik allang opgegeven. Nee, dat zou ijdele hoop zijn". Het is niet alles goud dat blinkt PETER WEKKING CHAMBERY Steven Rooks - en de ploeg die achter hem stond -had gisteren meer ver diend dan de vierde plaats. Rooks zou dan trouwens ook meer hebben verdiend, in weerwil van de premie van anderhalve ton, die hij bij een kampioenschap aan zijn hel pers had toegezegd Er is in elk geval voor ge werkt. Door Rooks zelf na tuurlijk, maar ook door Maar ten Ducrot, die een urenlange vlucht controleerde en gelei delijk zelf kanshebber werd voor een ereplaats. Beiden stonden na afloop met lege handen, zoals het andere tien tal. Voor Rooks was de teleur stelling het grootst. „Ik kan mijzelf, noch de ploeg, iets verwijten. Ik heb het gepro beerd en het net niet gehaald. Maar voor het grote succes heb je nu een maal een beetje ge luk nodig. Dat zat er niet aan". Op twintig kilometer voor de eindstreep zette Rooks zijn aanval in. „De jacht op Konits- jev en Claveyrolat heeft na tuurlijk veel kracht gekost. Ik ben gelijk op kop doorgegaan, dat vraagt dubbele energie. Maar ik had een goede dag en dan onderneem je wat". [AMBERY - Voor Joa- 'gespP (»Zeê maar JaC') 9 lupezok ging zaterdag uur jwereld open. De Poolse Stateur denderde op im- Luyiierende wijze naar de èart^eldtitel bij de ama- irs, werd op slag rijk gjjjj; de twee miljoen Zloty houwim tweeduizend gul- die hem door de ^nPlse bond in het voor- >o. Beticht waren gesteld en J^cJt zich prompt omringd en (VDr allerhande make- 45 ^s, die met vette prof- aischftracten zwaaiden, k en] navolging van illustere dgenoten als Ceslaw Lang A (1]Lech Piasecki zal ook Ha- 82 fz°k we^ z^n brood gaan Dolsdienen in de rijke Italiaan- rt: Dwielerwereld. Wanneer, wat hoe was zaterdagavond Ah*jter nog hoogst onduidelijk. Schjupzeok kan nog zoveel wil- houw hij blijft afhankelijk van i Bosgrillen van de Poolse bond. de voorzitter van die fede- 3® °|e verklaarde zaterdag be- ig^'d dat Halupczok de eerst 50. (pende drie jaar aan een Vantfcontract nog niet hoeft te iken, omdat hij in 1992 op oésch Olympische Spelen van ^JJcelona eerst nog de belan- i van het vaderland moet 3. ledigen. Toen de voorzitter 65 Iter de ontstelde gezichten rs^if z'Jn gehoor zag, voegde hij haastig aan toe dat er mis- aen nog maar eens over ge- pken moet worden. Als -er maar voldoende westerse va luta tegen over staat, lijdt het weinig twijfel dat Halupczok op korte termijn in het gilde der beroepsrenners te bewon deren is. Zoals de verwachting is dat het voor Poolse coureurs op termijn toch gemakkelijker wordt om hun amateurstatus in te ruilen voor een profcon tract. Nu de verschuivingen in de Poolse regering er toe heb ben geleid dat de macht van de communistische partij ta nende is, zal ook de structuur van het Poolse wielrennen versoepelen. Halupczoks coach wenste zich daar de vingers echter niet aan te branden. „Ik heb dit jaar zoveel in het bui tenland vertoefd, dat ik niet kan beoordelen hoe momen teel de politieke situatie in mijn land is. Als we terugko men worden we ontvangen door de minister van sport. Dan zien we wel verder". Zoveelste De in het Zuidpoolse Niwki geboren Halupczok is de zo veelste exponent van een suc cesvolle Poolse lichting, die de laatste zestien jaar liefst vier wereldtitels bij de amateurs heeft opgeleverd. In 1973 op de Montjuich was Rysz Szur- kowski (thans ploegleider bij de Exbud-profformatie) de eerste Pool die een regenboog- trui om de schouders mocht hangen, een jaar later deed Ja- nusz Kowalski het in Montreal dunetjes over, terwijl Lech Pi asecki vier jaar geleden in Gi- averi//Montello de sterkste was. Halupczok bracht zaterdag het Poolse thuisfront opnieuw in vervoering. De sterke coureur denderde op indrukwekkende wijze door de Franse dreven. In de eerste honderd kilome ter deed de Pool, die in zeven jaar wielrennen zeven natio nale titels vergaarde, geen trap te veel. „We hadden opdracht om in de eerste tien ronden niet meer te doen dan noodza kelijk was", aldus de renner. „Moesten met deze hitte en het slopende parkoers krachten sparen. Ikzelf had mijn koers afgestemd op Uwe Ampler. Dat was in mijn ogen de favo riet. Maar toen ik eens een plaagstoot uitdeelde kon hij niet eens reageren. Op dat mo ment wist ik genoeg en stelde ik de koers op mezelf af". Beuken Vier ronden voor het einde sloop Halupczok naar een kop groep van zeven man, waaron der ook de Nederlander Ray mond Meys. De Pool nestelde zich aan kop, keek eens naar de fysieke gesteldheid van zijn concurrenten en gaf een paar verschrikkelijk beuken op de pedalen. Halupczok demar reerde niet eens, maar reed op de Mont Carmel zo hard dat zijn belagers slechts naar adem konden happen en de Pool moesten laten gaan. En het le ven van de eenzame fietser is Halupczok niet vreemd. De stevige pedaleur is in eigen land een vermaard tijdrijder en liet in Chambéry zien waarom. Met zijn krachtige tred en mooie rustige stijl den derde hij de laatste drie ron den vol door. Pas aan de finish zagen zijn concurrenten hem terug, bijna drie minuten na dat de Pool uitbundig zwaai end over de finish was gegaan. „Ik mocht niet tot de laatste ronde wachten als ik nog wil de demarreren, dat zou ten slotte iedereen doen. Maar moest het twee of drie ronden voor de finish proberen. Ik dacht dat die opzet prima ge slaagd was". Het klonk wat schuchter uit de mond van de 21-jarige Ha lupczok, die is getrouwd met een twee jaar jongere vrouw en een zoon (Robert) heeft van een jaar. Halupczok heeft der halve genoeg zorgen aan zijn hoofd, maar schroomde niet deze week gewoon een dubbel programma te rijden. Woens dag de slopende ploegentijdrit, drie dagen later de krachten- vergende individuele wed strijd. Bij de Nederlanders rijst dan direct de vraag of dat niet te veel van het goede is. De Polen trekken zich daar niets van aan. Geen gezeur gewoon fietsen, de rest zien we na de tijd wel, zo wordt er gerede neerd. En het kan. Woensdag zilver, zaterdag goud. En dik ke benen, dat wel, maar dat gaat wel weer over. Het zijn de coureurs met in houd die dat kunnen, renners ook die het vermogen en ka rakter bezitten om zich over een inzinking heen te zetten. Het zijn elementen die de hui dige Nederlandse topamateur lijkt te ontberen. Raymond Meys, die binnenkort als gas- trenner met de profploeg van Cees Priem de Ronde van de EEG afwerkt, reed de eerste 120 kilometer zeer aanvallend, verrichte bergen werk maar had vervolgens wel de pijp leeg. En kon in de finale toen de prijzen verdeeld werden amper de trappers rondkrij- gen. Leuk gereden, maar je koopt er niets voor. En Maar ten den Bakker en Eddy Bouwmans, de twee Neder landse troeven? Het duo reed te weinig attent en vertoefde voor het in de gaten had in het tweede peloton en was op slag kansloos. De rest van het Ne derlandse sextet kwam niet eens zover. Pierre Duin zocht al na drie ronden gedesillusio neerd de box op, nadat hij en kele ronden tevergeefs jacht had gemaakt op het peloton, dat door valpartijen even uit een geslagen was. Opgeblazen, zo heette het excuus na het vroegtijdige afstappen. En Maarten Kokkelkoren en Ro bert van der Vin volgden het voorbeeld van Duin al snel na dat ze ten onder waren gegaan aan de te grote wedstrijdspan ning. Bondscoach Piet Kuijs had er maar één verklaring voor. „We hebben momenteel in Nederland geen betere ren ners". Het was in Chambéry het enige excuus dat echt op geld deed. PETER WEKKING Joachim Halupczok steekt in triomf de armen omhoog.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13