Mazowiecki wil heel snel economische hulp van YS Lezeri service DAGTOCHT TAPTOE BREDA Papandreou getuigt niet „Sovjetunie wist van moordplannen tegen Olaf Palme" SENATOR DOLE VANUIT POLEN DOOR NAAR NEDERLAND Beelden Neptunus-maan stelen Voyager-show Zaire en Zuidafrika wille bestand in Angola redden „Euthanasie- machinerie van nazf s nooit stil'" (Vervolg van de voorpagina) MÜNSTER Onderzoe ker Karl Teppe beweert, dat de euthanasie-machi- nerie van de nazi's nooit tot stilstand is gekomen, ook niet na de moedige preken van bisschop Cle mens August von Galen in Münster of na de red dingspogingen van pastoor Pieper in het sanatorium Warstein. Bijzonder geraffineerd gingen artsen en verplegend perso neel te werk in de kinderafde lingen van de psychiatrische inrichtingen Marsberg in het Sauerland en in Dortmund- Aplerbeck. Daarheen werden gehandicapte kinderen uit de wijde omgeving gebracht. Een maal daar, werden ze gebruikt voor medische experimenten en/of met injecties dan wel door verhongering gedood. Zelfs zuigelingen werden op deze manier in de inrichtingen 'behandeld'. In 1941 werd de kinderafdeling van de kliniek in Marsberg, die onder leiding stond van de arts Werner Sen- genhoff, gesloten en overge bracht naar Dortmund-A^H beek. Er kwamen te veel^H testen uit de bevolking. I Het personeel van de 'We^B lische Klinik für Psychi^H in Dortmund-Aplerbeck met ontzetting gereageen^B wat er zich in de nazitijd i^| gebouwen van de inricl^H heeft afgespeeld. Niemand^B het huidige personeel hee^B volgens directeur prof. Janssen ooit van geweten. ^B kinderafdeling moet dooi^B nazi's destijds perfect var^B buitenwereld afgesloten H geweest", meent hij. Getro^B toont hij zich vooral door^fl feit, dat zijn voorgangers BB in naam der wetenschap i. j deze nazikar hebben ljMË| spannen. De hoofdofficier van justit^B Dortmund, Klaus Sch^H houdt er rekening mee dat^J onderzoek in deze massal^H tieve euthanasie een moei^H klus wordt. Volgens hem^B na 1945 talrijke oude dos^fl uit de ziekenhuizen verdoiH^ remaand. Wat er nog ove^B zullen de betreffende im^B tingen de officier ter bescHI king stellen. Onbekend hoeveel van de verantwoo]^ lijke artsen en het verpleg_ personeel van destijds noj| leven zijn. 1 Deze foto van Triton duidt er mogelijk op dat deze maan van Neptunus bedekt is met ijs en bergkammen. foto: voyager-2 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. TELEFOON 070-19088 Incl. boottocht over de^iesbosch Vertrek: zaterdag 2 september 's Morgens maakt u een schitterende rondvaart over de Biesbosch. Tijdens het varen kunt u genieten van koffie met ge bak en een plezierige uitleg over wat u ziet. Hierna rijden we naar Breda waar u de matinee gaat meemaken van de Taptoe. Deze show duurt tot ongeveer 16.30 uur. Na afloop brengen wij u weer naar uw op stapplaats, nadat wij eerst een heerlijf ner voor u hebben gereserveerd. Inclusief m 2 uur durende vaartocht koffie en 1 x gebak aan boord «entr^ Taptoe A tribune «diner. BUITENLAND EeüLe Courant ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1989 PAGI1 ;Nï ATHENE Ex-premier Papan dreou van Griekenland weigert te getuigen voor een parlementscom missie die een onderzoek instelt naar het bankschandaal dat tot de verkiezingsnederlaag van zijn soci alistische partij leidde. In een schrijven dat Papandreou gisteren aan de commissie stuurde trekt hij de wettigheid van haar werk in twijfel. Hij volstaat ermee de com missie te verwijzen naar een schrif telijke verklaring die hij in de af- faire-Koskotas eerder aan een an dere onderzoekscommissie overleg de, toen hij nog minister-president was. Oostenrijk erkent Nederlandse claim op geroofde kunst DEN HAAG/WENEN Het Landesgericht in Wenen heeft deze week op een tweede zitting in de zaak Mauerbach erkent dat de Nederlandse staat kan optre den als „fiduciair eigenaar" van alle tijdens de Tweede Wereldoor log uit ons land geroofde kunst werken. De rechter van het Lan desgericht gaf te kennen in een volgende zitting uitspraak te zul len doen over de door Nederland opgeëiste 59 schilderijen die zich sedert 1953 in het voormalige klooster te Mauerbach en in enke le Oostenrijkse musea bevinden. Drie man vast na moord op leeuwenkenner NAIROBI De politie van Kenya heeft drie personen ge arresteerd in verband met de moord op George Adamson (83), de natuurbeschermer en leeuwenkenner die vorige week samen met twee mede werkers in een wildreservaat in Kenya werd doodgeschoten. De krant Kenya Times zei dat de politie drie mannen had ge arresteerd na een vijf dagen durende speurtocht in het Kora wildpark waar Adamson zijn leeuwen trainde. STOCKHOLM De onthulling van het Zweedse dagblad „Expressen" dat „de Sov jets wisten" dat premier Olaf Palme gevaar liep vermoord te worden, hebben gisteren voor een storm in de Zweedse media ge zorgd, terwijl regering en politici zich in stil zwijgen hulden. De onthulling wordt twee weken voor het proces gedaan waarin het beroep wordt behandeld van de vermeend» moordenaar Christer Pettersson, die tot 1p venslang is veroordeeld. Het proces kon vol gens velen wat de bewijsvoering betreft am per door de beugel. Sommige kranten menen dat er sprake is van een oorlog van lieden van de contraspionage tegen de recherche. Srilankaanse president niet gewond bij aanslag COLOMBO De Srilankaanse pre sident, Ranasinghe Premadasa, is gis teren ternauwernood ontsnapt aan een moordaanslag die werd gepleegd door extremistische Singalezen. De rebellen, waarschijnlijk leden van het radicale Volksbevrijdingsfront (JVP), gooiden drie eigengemaakte bommen naar de presidentiële auto en volgauto's midden in het zaken centrum van de hoofdstad Colombo. Zeker zes personen raakten gewond bij de aanslag en het vuurgevecht dat daarop volgde. De president (62) raakte niet gewond. Echtpaar Rushdie leeft gescheiden LONDEN De Britse auteur Salman Rushdie, die sinds fe bruari door Iran met de dood bedreigd wordt, en zijn Ameri kaanse echtgenote, de schrijf ster Marianne Wiggins, leven sinds een maand gescheiden van elkaar. Uit de korte verkla ring van de uitgevers van Rus- die's echtgenote valt niet op te maken of het huwelijk tussen de schrijver van het boek „De Duivelsverzen" en Marianne Wiggins in moeilijkheden ver keert. Het paar. dat sinds het onderduiken in 56 verschillende bedden heeft geslapen, trad vo rig jaar in het huwelijk. ATHENE De bosbrande|°rui donderdag circa 40 noorden van de Griekse 1 nne stad Athene uitbraken, zijn [alv onder controle gebracht. jrië branden dreigden huizen en dorpen te Hongaarse premier praat in Bonn over DDR - vluchtelingen BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher hebben gisteren 'on verwacht' bezoek gehad van de Hongaarse premier Mik lós Nemeth. Gepraat werd over de pro blemen met de naar schat ting 150.000 a 200.000 DDR- burgers die momenteel in Hongarije zijn en vermoede lijk niet terug willen naar de DDR. Enkele duizenden DDR-burgers zijn al via Hongarije naar Oostenrijk gevlucht. Hongarije meent dat de oplossing voor de pro blemen in eerste instantie moet worden gevonden door de Bondsrepubliek en de DDR. Hongarije wil wel hel pen. Moskou heeft de Westduitse opstelling inzake de stroom Oostduitse vluchtelingen naar de Bondsrepubliek gis teren gelaakt. Staking beëindigd op verzoek Walesa Acties Russische arbeiders in Letland RIGA Russische ders zijn in de Letse Riga acties begonnen zij de discriminatie van Letse bevolking noemen tievoerders weigeren ecu met 700 ton papier te lossen Griekse branden onder WARSCHAU De nieu we Poolse premier, Ta- deusz Mazowiecki, heeft gisteren besprekingen ge voerd met Robert Dole, de voorzitter van de Republi keinen in de Amerikaanse Senaat, en Elizabeth Dole, de Amerikaanse minister van arbeid. Later op de dag had Mazowiecki een onderhoud met Sovjet ambassadeur Vladimir Brovikov. De ontmoetingen met verte genwoordigers van de twee su permachten onderstrepen nog eens de internationale beteke nis van de verkiezing van Ma zowiecki, de eerste niet-com- munistische premier in Oost- Europa sinds het einde van de jaren veertig. Tijdens zijn bezoek in juli bood president Bush Warschau een hulppakket van 115 miljoen dollar aan. De Poolse oppositie had gehoopt op westerse hulp ter waarde van 10 miljard dol lar in de vorm van investerin gen, kredieten en een her schikking van de Poolse schuld aan het Westen van 39 miljard dollar. Gisteren deed premier Mazowiecki een drin gend beroep op de Verenigde Staten heel snel hulp te geven om Polen uit de economische problemen te krijgen. De Amerikaanse Republikein se senator Robert Dole, die vandaag in ons land aankomt en maandag onder anderen met premier Lubbers praat, zei dat de VS binnenkort deskun digen naar Polen sturen om uit te zoeken welke de meest dringende noden van Polen zijn. Volgens Dole ligt het in de bedoeling van de VS te hel pen bij economische hervor mingen die Polen aantrekke lijker maken voor buitenland se investeringen. Amerikaanse economen bena drukken dat Polen vooral za- Dole (rechts) te gast bij de kersverse Poolse premier Tadeusz foto: anp De Amerikaanse senator Robert Mazowiecki. ken moet zien te doen met de Westeuropese landen en in het bijzonder met de naaste buur, de Bondsrepubliek Duitsland. De Westeuropese landen zul len hun markt moeten open stellen voor Poolse exportgoe deren, zodat Polen aan harde valuta komt, waarmee het kan investeren in nieuwe indus trieën en westerse artikelen kan kopen. Terughoudend De regeringen van Westeuro pese landen reageerden dit voorjaar terughoudend op het verzoek van Solidariteitsleider Lech Walesa om 22 miljard gulden beschikbaar te stellen Zij wilden eerst eens zien hoe de politieke situatie in Polen zich zou ontwikkelen. Nu hun wens in vervulling is gegaan, namelijk een niet door com munisten gedomineerde rege ring in Polen, kunnen zij een verzoek om economische hulp van Polen nauwelijks meer terzijde leggen, aldus Ameri kaanse politieke waarnemers. Vertegenwoordigers van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zullen volgende maand naar Polen reizen om de behoefte aan economische hulp te bepalen. Overigens moet premier Mazowiecki nog zijn regering samenstellen en het aantal communisten daar in is nog niet bekend. Er is dus nauwelijks te voorspellen hoe ingrijpend de economische hervormingen zullen zijn en in welk tempo zij zullen worden doorgevoerd. De Europese Gemeenschap be gint komende maand met het geven van voedselhulp aan Polen In totaal zal de EG 500.000 ton graan, 300.000 ton veevoer, 10.000 ton vlees, 5.000 ton olijfolie en 20.000 ton fruit geven. Behalve de EG hebben ook de Verenigde Staten, Ca nada, Japan en Australië toe gezegd iets te doen aan de chronische voedseltekorten waarmee Polen heeft te kam pen Om de markt voor de Poolse boeren niet te beder ven, zal de Poolse consument gewoon voor het door de EG geschonken voedsel moeten betalen. De opbrengst wordt gestort in een speciaal door de Poolse regering en de EG in het leven geroepen fonds, dat zal worden gebruikt voor fi- PASADENA De Ameri kaanse ruimtesonde Voyager-2 heeft gisteren na een scheer- vlucht over Neptunus „verba zingwekkende" beelden van de grootste maan van de pla neet, Triton, naar de aarde ge zonden. De Voyager-2 bereikte Neptunus na een vlucht van 12 jaar en 4,4 miljard kilome ter en vloog vervolgens langs Triton ons zonnestelsel uit. Volgens deskundigen in het vluchtleidingscentrum in Pa sadena (Californië) stal de blauwroze Triton bij dit deel van de vlucht de show. De beelden die door de Voyager naar de aarde waren gestuurd, noemden zij verbazingwek kend. De wetenschappers, van wie sommigen bijna 20 jaar aan het Voyager-project heb ben gewerkt, juichten en klap ten toen de eerste geelden bin nenkwamen. De beelden kun nen duiden dat Triton bedekt is met ijs en bergkammen en een ruw oppervlak heeft, al dus een lid van het foto-team. De beelden van de maan roe pen veel vragen op, zo zei een andere deskundige. De Voya ger-2 raasde gisteren op een hoogte van 4800 kilometer over de noordpool van de blauwe planeet. Na de scheer- vlucht verdween de sonde on geveer een uur in de schaduw van het enorme hemellichaam en zette koers naar Triton. Na ongeveer vijf uur passeerde de Voyager de maan op een af stand van 38.000 kilometer. De foto's en gegevens bereik ten pas na vier uur en zes mi nuten het volgstation in Pasa dena. Kort voor het bereiken van de kortste afstand tot de gas-planeet moest de Voyager een ring van ijs en brokken steen passeren die Neptunus omgeeft. Een botsing met een voorwerp ter grootte van een kiezelsteen zou de met een snelheid van 100.000 kilometer per uur voortrazende sonde waarschijnlijk hebben vernie tigd. De Voyager-2 heeft sinds zijn lancering in 1977' een reeks verbluffende, opzienba rende beelden van Saturnus, Jupiter en Uranus naar de Aarde gezonden. Leerboeken zullen als gevolg van nieuwe gegevens herschreven moeten worden. Neptunus was het laatste reisdoel van de Voya ger-2. De sonde heeft na het passeren van de planeet ons zonnestelsel verlaten. Weten schappers in Pasadena hopen echter dat de sonde nog tot het jaar 2020 gegevens zal blijven zenden. De Voyager zou in de toekomst nog informatie kun nen verschaffen over de pre cieze grootte van het magneti sche veld van de zon en daar mee over de reikwijdte van ons zonnestelsel. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT verzenden. „En vergeet niet er in te zetten, dat kapitein Rob in groot gevaar verkeert", zegt Frank tegen majoor Ross. „Wét zegt u?", roept Taaie Toon opeens, „kapitein Rob... van de „Vrij heid"? Ja, het is dezelfde en dan vertelt Taaie Toon, dat hij Rob heel goed kent. ,,Heeft-ie weer iets aan de hand?", vraagt hij, „nou maar, dan doe ik mee. Mijn schip staat tot jullie beschik king". DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Dat is pech! "Maar heeft u een radiozender aan boord?" Dat is wel het geval en Taaie Toon wil met alle plezier een telegram LODZ De spoorwegarbei ders in Lodz hebben gisteren beloofd hun staking te beëin digen. Lech Walesa had zijn Poolse landgenoten 's middags opgeroepen niet meer te sta ken zodat zij niet „de kans" verspelen die zij voor het eerst in 45 jaar hebben gekregen om democratisch geregeerd te worden. De regering vroeg hij „radicale maatregelen" te ne men „om Polen te redden". Walesa heeft in het verleden ook wel eens zijn best gedaan stakers te overreden weer aan het werk te gaan, wat hem toen op veel kritiek kwam te staan. nanciering van de ontwikke ling van de Poolse landbouw en verbetering van de ver- bruiksgoederenindustrie. Ballingschap De Poolse regering in balling schap, die al sinds de Tweede Wereldoorlog in Londen ze telt, heeft zich sceptisch uitge laten over de jongste politieke ontwikkelingen in Polen. Wel iswaar toonde zij zich ver heugd over de verkiezing van de niet-communistische pre mier Tadeuzs Mazowiecki, maar zij waarschuwde tegelij kertijd voor een onverwacht harde reactie van de commu nistische partij. De regering in ballingschap legitimeert zich met een beroep op de Poolse grondwet van 1935. Deze be paalt dat de laatste vooroorlog se president gemachtigd is een opyolger aan te wijzen, ook al bevindt hij zich niet op Pools grondgebied. De Poolse rege ring in Londen werd tot 1945 door de Geallieerden erkend. De huidige Poolse president in ballingschap heet Ryszard Kaczorocki. QN455 Spoedig zijn de drenkelingen aan boord en Coba staat al klaar met droge kleren en hete melk. Het duurt niet lang, of beiden voelen zich al heel wat opgeknapt. „Wat is jullie overko men?", vraagt majoor Ross. Nee, de „Coba" vaart naar Londen. President F.W. de Klerk van Zuidafrika (rechts) inspecteert na aankomst in Goma samen met heer en ambtgenoot Mobutu Sese Seko de Zairese erewacht. GOMA De Zairese pre sident Mobutu Sese Seko en zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot F.W. de Klerk zullen een geza menlijke poging onderne men het bestand in Ango la te redden. In het vakantieoord Goma in het oosten van Zaire wisselden Mobutu en De Klerk van ge dachten over tal van onder werpen, waaronder de „huidi ge netelige situatie" in Angola. In dit land zegde donderdag de Zeker 15 doden in Bulgarije bij ongeregeldheden SOFIA In het zuiden van Bulgarije zijn medio augustus bij ongeregeldheden tussen veiligheidstroepen en leden van de 200.000 zielen tellende Pomak-minderheid, minstens 15 doden gevallen, zo hebben diplomaten in de Bulgaarse hoofdstad Sofia gisteren ge zegd. rechtse verzetsbeweging Unita het bestand met de linkse re gering op. Bij aanvallen van UNITA zijn tussen 16 en 22 augustus 125 mensen gedood in verschillende Angolese pro vincies. Andere gespreksonderwerpen in Goma waren het onafhan kelijkheidsproces in Namibia en de ontwikkelingen in Zuid afrika. De besprekingen had den een positief en construc tief verloop en werden op een gunstig moment gehouden, zo vermeldde het communiqué. De Klerk vloog meteen terug naar Zuidafrika na zijn gesprek met eerste dat hij met een Afrikaanse leider voerde hij eerder deze macht overnam van Pieter Botha. Voor De Klerk staat nog een belangrijk de agenda met de president, Kenneth die een uitgesproken stander van de apartheid het door Pretoria Afrikaans Nationaal (ANC) onderdak verleent^ ch* POSTBUS 16050 fR s- «§*SIJTHOFF PERS :,g

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4