ALLER LEKDS] EeidócSomcmtfef STAD OMGEVING Veel vacatures vervuld door vrouwen en migranten De gevel is het visitekaartje Jordaanse prinses en prins Claus openen expositie Gedrag verwarde man werkt op zenuwen medebewoners Eis 2,5 jaar cel wegens overvallen VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 spuitbedrijf eist ruim miljoen gulden van Fasson >EN HAAG/LEIDEN De Leidse vestiging van asson moet 1,1 miljoen gulden betalen aan de Am- terdamse Kunststoffenfabriek (AKF) in Naarden. iat betoogde althans advocaat D. Grosheide van de rma gisteren tijdens een kort geding voor de Haagse echtbank. Met de Leidse fabriek voor zelfklevende naterialen werd twee jaar geleden een overeenkomst sloten voor de levering van negenduizend bindap- araten. Die zijn ontworpen door Fasson. AKF zou de latrijzen maken en het spuitwerk verzorgen. Voor e aanschaf van grondstoffen en dergelijke moest het aardense bedrijf 1,5 miljoen gulden lenen bij de ank Fasson zou per maand 750 apparaten afnemen oor tweehonderd gulden per stuk. Omdat het bin- apparaat in de huidige vorm „onverkoopbaar" blijkt zijn, heeft Fasson besloten van die bepaling af te olgens advocaat Hermans van Fasson moeten bin- en drie maanden de noodzakelijke verbeteringen jn aangebracht, waarna de produktie weer in gang an worden gezet. AKF vindt echter dat nu moet worden betaald, vooral omdat de banken op dit mo ment weigeren nieuwe kredieten aan het Naardense bedrijf te verstrekken. Het bedrijf, waar 27 mensen werken, wil geld lenen om deel te kunnen nemen aan een groot project van Airbus, aldus Grosheide. Ook zijn er volgens hem contacten met een ander be drijf. Om daarmee in zee te kunnen gaan, is volgens de raadsman ook een nieuwe geldlening nodig. „De bank heeft gezegd dat dat alleen kan als de liquiditeit van het bedrijf wordt verbeterd". Volgens hem gaan de banken niet akkoord met het voorstel van Fasson om garant te staan voor de leningen die AKF wil aangaan. Het Leidse bedrijf is volgens advocaat Hermans ech ter bang dat AKF zijn verplichtingen niet goed na komt als het geld al betaald is terwijl de apparaten nog niet zijn afgeleverd. Hij verweet het Naardense bedrijf dat dat niet met Fasson had willen overleggen over mogelijke andere oplossingen. Rechtbankpresi dent Verheij doet volgende week donderdag uit spraak. Man trapt ruit in LEIDEN Een 26-jarige Leide- naar heeft vannacht om kwart over twee de ruit van een kleding zaak aan de Haarlemmerstraat in getrapt. Hij liep daarbij een flinke snijwond in zijn been op. Vervol gens ging hij met enkele kleding stukken aan de haal. Toevallig in de buurt aanwezige agenten zetten de achtervolging in. Tijdens zijn vlucht liet de Leidenaar de kleding op de Apothekersdijk achter en sprong in de Rijn. Door het natte spoor te volgen kon de Leidenaar enkele minuten later op het Rapen burg worden aangehouden waar hij zich onder een auto verschool. De man is voor behandeling overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Bedrijf moet toestemming geven voor stroom krakers DEN HAAG/LEIDEN Damiate Holding moet toestemming geven aan de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) om elektriciteit aan te sluiten in het gekraakte pand aan de Witte Singel. Mr. Portheine, president van de Haagse rechtbank heeft vanochtend beslist dat het bedrijf de toestemming binnen twee dagen moet geven. -Voor elke dag dat Damiate, uitgeefster van onder meer het Leidsch Dagblad, in gebreke blijft, moet een dwangsom worden betaald van duizend gulden. De zeven bewoners van het pand hadden een kort geding aangespannen tegen het bedrijf. Vorige week liet de advocaat van Damiate tijdens de zitting weten dat het bedrijf er niets voor voelt om mee te werken aan de elektri citeitsvoorziening. Dat zou namelijk betekenen dat het bedrijf verantwoordelijk is voor de gang van zaken in het pand. Damia te heeft niets met de krakers te maken, en wil ook niets met hen te maken hebben, aldus de raadsman. Hij zei bovendien dat het gekraakte pand vermoedelijk binnen een jaar wordt gesloopt om plaats te maken voor een nieuw bedrijfsgebouw. Kraanwagens rammen viaducten LEIDEN Twee Leidse viaducten zijn giste ren geramd door vrachtwagens met achterop een kraan. Het eerste ongeval vond plaats om kwart voor zes bij het viaduct onder de Rijks weg A44 bij de Ommedijkseweg. Een vracht wagen, bestuurd door een 36-jarige man uit Voorschoten, had de hydraulische kraan ach terop niet in de laagste stand gezet. De vrachtwagen moest worden weggesleept. Een soortgelijk ongeval deed zich een kwartier la ter voor op de Stevenshofdreef. Daar kwam een vrachtwagen, bestuurd door een 56-jarige man, eveneens met een overkapping van een viaduct in aanraking. Ook ditmaal was een te hoog afgestelde, hydraulische kraan de oor zaak. Door de kracht van dit ongeluk trok de kraan diepe gleuven in het wegdek. De on langs na een ongeval gerepareerde Stevens- hofbrug is beschadigd. Meditatie De zomerschool in de Droomfabriek aan de Oude Singel houdt zater- en zondag een heling en meditatie weekeinde. Inlichtingen bij docente Anja Kuijt: 070-824646. Tuya Het nieuwe Tuya cursu sprogramma, over Zuid- Amerikaanse muziek en handwerken, wordt op za terdag en zondag gepre senteerd. Op beide dagen zullen diverse demonstra ties worden gegeven en is een expositie over Pe ruaans handwerk. Tuya is gevestigd op de Hoge- woerd 75 in Leiden. Voor informatie: 071-123481. Cursus Feta. de Stichting voor Folkloristische Dans, be gint de eerste week van september met een aantal cursussen. Docente Yvon- Knijnenburg heeft een internationaal danspro- gramma opgesteld. De cur sussen zijn bestemd voor 'linderen, volwassenen en ouderen. De cursussen voor beginners en gevor derden worden gehouden in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten. Bel voor de gratis brochure en cursu sprogramma: 071-123377 of 215650. I Heempark I Tb ^het Heempark aan de Oegstgeesterweg wordt wndag een rondleiding lege ven. Deze duurt onge- \veer anderhalf uur en be- )e verboden stad bij Christie's lMSTERDAM Bij het vei- inghuis Christie's in Amster- worden in het najaar vier Dgenoemde visuele voorstel- ngen gegeven over het leven de Verboden Stad. In het eizerlijke China was het laar zeer weinig buitenstaan- ers toegestaan om dat cen- 'um van hoogste macht en ezag te betreden. De lezingen 'orden gehouden door rof.dr. E. Zürcher en drs. E. itzinger en hebben plaats op 3, 9 en 10 oktober. De kosten ïdragen 150 gulden. Het be- rag komt ten goede aan het roject „Visuele presentatie van de Chinese Geschiedenis" -het Sinologisch Instituut Leiden. Aanvang telkens n 19.30 uur. Prins Claus en prinses Tharwat van Jordanië worden door burgemeester C. Goekoop ontvangen voor het Rijksmuseum. DOELGROEPENBELEID LEIDEN SUCCESVOL LEIDEN De gemeente Leiden is er in het eerste half jaar van 1989 in ge slaagd bijna negentig procent van haar vacatu res te laten vervullen door vrouwen en mi granten. Voor het ge meentebestuur een teken dat het vorig jaar inge voerde doelgroepenbe leid een succes is gewor den. Wethouder H. van Dongen (emancipatie) ziet in het re sultaat het bewijs dat het zin heeft om een dergelijk beleid met daarbij passende maatre gelen vast te leggen. „In de voorafgaande tien jaar was het afhankelijk van goede in tenties. Nu zijn er in het alge meen hardere criteria en concrete maatregelen. Zo roepen we bij sollicitaties in eerste instantie ook alleen vrouwen op. Dat leidt tot be tere resultaten". De uitvoering van het doel groepenbeleid kwam per 1 ja nuari op gang. In de periode tot 1 juli waren er 36 vacatu res, daarvan zijn er 32 ver vuld door vrouwen en mi granten. Van hen hadden vrouwen weer de meerderheid: zij werden op 23 plaatsen in het gemeentelijk apparaat aange steld. In twaalf gevallen ging het daarbij om interne door stroming. De gemeente nam daarnaast negen migranten aan, zij kwamen allemaal van buiten. Van alle vacatu res werden er vier door man nen vervuld, van wie er drie intern doorstroomden. Dat er relatief zo weinig mi granten intern doorstroom den hangt samen met het feit dat er maar weinig van hen in middenfuncties in dienst zijn. Van Dongen: „Dat is een verschil met vrouwen, van wie er al een aantal op veel verschillende niveau's bin nen de gemeente aanwezig is". De gemeente wil daarom een scholingsprogramma op zetten om ook de doorstro ming van migranten te be vorderen. In het verleden is dat al eens voor vrouwen ge beurd. Van Dongen: „Dit programma zal een heel an dere, aangepaste, invulling krijgen". Daarnaast komt er een managementstraining voor vrouwen. „Daar willen we acht vrouwen plaatsen. Er wordt tegelijk vastgelegd dat kaderfuncties ook door vrouwen worden vervuld", aldus Van Dongen. De nu bekend geworden cij fers hebben alleen betrek king op de gemeente zelf. Het openbaar onderwijs is daarbuiten gelaten. Volgens Van Dongen is daar ook min der behoefte aan een doel groepenbeleid. In het basis onderwijs bestaat het perso neel al voor 70 procent uit vrouwen. De helft van de di recteuren van basisscholen is eveneens vrouw. Daarmee voldoen die scholen al aan de doelstellingen van het ge meentebestuur. Bij het voort gezet onderwijs liggen die cij fers iets anders, maar ook daar is Van Dongen op zich niet ontevreden over. Het doelgroepenbeleid is niettemin juist in het voort gezet onderwijs, waar vrou wen relatief weinig hogere functies vervullen, eerder aanleiding voor een conflict geweest. De Rembrandt- scholengemeenschap wees het afgelopen voorjaar een opgedrongen kandidaat-con rector af die zich toen terug trok. Uiteindelijk is dat opge lost door een commissie in te stellen die een bindende voordracht mocht doen. Voor de aanstelling van een rector wordt een zelfde procedure gevolgd. Ook de aanname van vrouwen bij de gemeen tereiniging verliep niet rim pelloos. Om die mogelijk te maken werden de tijdelijke contracten van twee mannen niet verlengd. Zij brachten de zaak voor de commissie gelijke behandeling die hen in het ongelijk stelde. Boven dien vochten zij hun ontslag aan via de kantonrechter. Die zaak loopt nog steeds. LEIDEN Prins Claus en prinses Tharwat van Jordanië openden gister middag de nieuwe ten toonstelling in het Rijks museum van Oudheden (RMO) aan het Leidse Ra penburg. Met de tentoon stelling „Een verhaal voor het oprapen; Opgravingen te Deir Alia in de Jordaan vallei" geeft het RMO een kijkje achter de schermen van het werk van de he dendaagse archeoloog. Een deel van de opgraving in de ruine-heuvel is nagebootst in het museum. De heuvel Deir Alia is bewoond geweest vanaf de Midden-Bronstijd (ca. 1900-1600 v. Chr.) tot in de Perzische tijd (5e en 4e v. Chr.). In de reconstructie in het museum zijn authentieke voorwerpen geplaatst op de zoals de archeoloog ze aantreft. Toeschouwers wanen zich bijna ter plekke, alleen de hitte, het stof en de schorpioe nen ontbreken. Onderzoek Naast de opgraving wordt ook aandacht besteed aan het on derzoek van de opgegraven voorwerpen. Daarnaast wor den allerlei andere voorwer pen onderzocht. Dit om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen van het leven in de oudheid. Zelfs stuifmeel wordt aan een nauwkeurige analyse onderworpen. Leidse archeolo gen hebben diverse bezoeken aan Jordanië afgelegd. De eer ste ploeg vertrok al in 1959. Dertig jaar later is het opgra vingshuis te Deir Alla een stu diecentrum geworden voor Jordaanse en Nederlandse stu denten. Hoogtepunt van de tentoon stelling is een gedeelte van een muurtekst over Bileam. Hij komt als profeet voor in het Oude Testament. Deze tekst was met inkt op het pleister werk van een huis geschreven in de achtste eeuw voor Chris tus. Deze vondst werd toeval lig aangetroffen door een Jor daanse graver. Abdul Ali Ra- sul zag ogenblikkelijk het be lang van de kleine witte brok jes kalk. Hij waarschuwde de leider van de opgraving, professor H. Franken. De rest van het werk werd stilgelegd. Het hele team concentreerde zich op deze unieke vondst. Met enge lengeduld werd de hele afval hoop op eventuele meerdere beschreven fragmenten gecon troleerd. De restauratie van de tekst had in Nederland plaats. De teksten kregen een voor aanstaande plek in het Arche ologisch Museum van Amman. Nu is de tekst voor het eerst te zien buiten Jordanië en wel in het Leidse museum. Tot en met 7 januari 1990. Inbraak uit container ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak uit een contai ner aan de Klipper in Alphen is gisternacht voor 14.000 gul den aan bouwmateriaal gesto len. Diverse zagen, boormachi nes en stroomverdeelkasten werden uit een container ont vreemd. De container stond op een terrein waar woningen worden gebouwd door het be drijf Nijhuis uit Dordrecht. DEN HAAG/LEIDEN Het gedrag van de Leidenaar werkt zo op de zenuwen van de andere bewoners van een huis aan de Jan van Goyenka- de, dat zij verhuizen als hij er blijft wonen. Daarom heeft ad vocaat J. Hoogbergen gisteren tijdens een kort geding na mens de eigenaar van het pand een verzoek tot ontrui ming ingediend bij de presi dent van de Haagse rechtbank. President Verheij doet don derdag uitspraak. Advocate G. van Veen van de Leidenaar vindt dat haar cliënt de overlast niet kan worden aangerekend: „Hij is psychisch ziek, kan hier niets aan doen". Dat de man, die zware medicijnen slikt, geen gevaar vormt voor zichzelf of voor zijn omgeving blijkt vol gens haar uit het feit dat hij nog nooit is opgenomen in een inrichting. Advocaat Hoogbergen was het niet met haar eens. Hij voerde aan dat de andere bewoners van het huis bang zijn. De man zou onder meer tijdens zijn afwezigheid kaarsen laten LEIDEN „Als ik een pandje in een rijtje huizen, heb gereinigd dan springt dat er gewoon uit. Dan komen andere bewoners uit de straat vragen of ik hun gevel niet ook onder handen kan nemen", zegt Eugène Gotten bos, die een bedrijfje heeft dat zich speciaal op het reini gen van gevels heeft toe- Bijdrage: Loman Leefmans Het reinigen van gevels is een vorm van renovatie die de laatste tijd sterk is toegeno men. De „nieuwe" en schone indruk die het huis daarmee maakt, zou de waarde verho gen en bovendien wordt de voorkant van het huis door impregnering vochtbestendig. Vooral in de binnenstad met veel eeuwenoude pandjes wordt steeds vaker een beroep gedaan op gevelreini gers. Starter Gotten bos sprong daar als starter op in. Anderhalf jaar ten diende hij bij de ge meente Leiderdorp een on dernemersplan in en met sub sidie kon hij een bedrijfje op zetten. „In het begin heb ik een moeilijke periode doorge maakt. De beste reclame in dit vak is namelijk je werk, en als je nog niet zoveel hebt om te laten zien dan wordt dat moeilijk. Maar ik wist dat daar verbetering in zou ko men en dat is ook gebeurd". Gebrek aan ondernemerszin kan Gottenbos niet worden verweten. Zo vertrok hij een aantal jaren geleden met een door hemzelf tot rijdend zie kenhuis omgebouwde ambu lance naar Ghana. Hij maakte deel uit van een team samen met een arts die daar in de binnenlanden de ziekte bil- harzia bestreedt. Proces Het reinigen van een gevel wordt in vijf stappen uitge voerd. Allereerst wordt de ge vel door middel van een hoge druk spuit met water van het vuil aan de oppervlakte ont daan. „Dan kan het gebeuren dat enkele voegen loslaten. Als het voegwerk erg slecht blijkt te zijn, adviseer ik dat opnieuw te laten doen". Na het spuiten met water, wordt de baksteen „verzadigd" en kan de buitenste laag che misch worden gereinigd om daarna te worden afgespoeld. Dan komt de originele kleur van steen en voeg weer bo ven. Als laatste wordt de ge vel geïmpregneerd. Dat is niets meer of minder dan een stof op de gevel aanbrengen die de muur waterdicht maakt. Dit verhindert regen- doorslag en vorstschade en beperkt toekomstige vervui ling. Bedenkingen Bij de afdeling monumenten zorg van de gemeente is men minder enthousiast dan Got tenbos. Vooral tegen het che mische gedeelte zijn er beden kingen. „Impregneren is een tijdlang een toverwoord ge weest als het ging om onder houd. Daar zijn we nu op te ruggekomen. Het bleek dat je het reinigingsproces om de zo veel jaar toch weer moest her halen aldus G. de Klerk, chef van de gemeentelijke monumentenzorg. Hij heeft als het om conservering gaat meer vertrouwen in de zoge heten patina-laag. Dat is een beschermende laag op de ge vel die juist door vervuiling is ontstaan. Gottenbos bestrijdt dat van zelfsprekend. Dan zien de ge vels er volgens hem niet uit. „Neem nou het stadsbouw- huis. Dat staat er nog niet zo lang en door de vervuiling van voornamelijk uitlaatgas sen zijn sommige stukken al hélemaal zwart. Vooral bij zo'n gebouw moet daar wat aan gedaan worden. Ik kan tien jaar garantie geven op hét schoonblijven van de ge vel". Visitehaartje Makelaar F. van Beek deelt die mening. Hij bevestigt dat de prijs van een huis met ge reinigde gevel stijgt. „De ge vel is samen met de tuin het visitekaartje van het huis. Een goed uitziende gevel ver hoogt de aantrekkelijkheid en de verkoopbaarheid van het huis", aldus de makelaar. Gottenbos die zijn werk ziet als onderdeel van de stadsver- Het reinigen van een gevel is een hele operatie maar het zorgt dat het hele huis er weer als nieuw uit komt te zien. FOTO: WIM VAN NOORT nieuwing heeft ondanks de ik volgend jaar twee of drie bedenkingen die her en der man in dienst. Dan kan ik worden geuit ge voorlopig ge- ook mijn blik verruimen naar noeg te doen. Hij heeft zelfs steden als Schiedam en Am- plannen om uit te breiden, sterdam. Daar zijn namelijk nog heel wat geveltjes te rei- „Als het werk zo doorzet heb nigen". branden („op een gegeven mo ment droop het kaarsvet uit het raam") en een groot aantal flessen spiritus op zijn kamer hebben staan. Bovendien laat hij de buitendeur altijd open staan, ook 's nachts. Verder komt hij af en toe plotseling de kamers van de andere bewo ners binnenlopen, slaat hij lie derlijke en kwetsende taal uit (onder meer nazistische leu zen) en verduistert hij post en andere eigendommen van de medebewoners. Hij maakt vol gens de advocaat zowel over dag als 's nachts veel herrie. De man is op 1 juli in het pand komen wonen. „De medebe woners wilden hem in het be gin een nieuwe kans geven, maar zijn gedrag veranderde niet. Eind juli waren ze het zo zat dat ze schriftelijk contact zochten met de huisbaas. Die besloot toen de huur op te zeg gen. De man trok zich hier echter niets van aan, waarna op 7 augustus een aangeteken de brief is verstuurd waarin stond dat de man de kamer een week later moest hebben verlaten", vertelde advocaat Hoogbergen. De man zelf is in die periode met de noorderzon vertrok ken, maar hij heeft niet al zijn spullen meegenomen. Zijn moeder vertelde gisteren tij dens de zitting dat hij in een Franse gevangenis is terecht gekomen, nadat hij was opge pakt op een militaire leger plaats waar hij „aan het rom melen" was. Hij zou dertig da gen in de cel moeten blijven. Advocate G. van Veen vroeg de president de zaak aan te houden omdat ze geen contact heeft kunnen hebben met haar cliënt. Verheij meende echter dat hij over voldoende informatie beschikt om te kunnen komen tot een uit spraak. Het spoedeisend belang van de zaak werd bestreden door Van Veen: „Op dit moment is er geen sprake van overlast en mijn cliënt blijft een maand weg". Hoogbergen voerde ech ter aan dat de bewoners van het huis erg bang zijn en elke dag vrezen dat de man terug komt. „Dit gedrag is niet te to lereren, het kan gewoon niet. De man kan toch bij zijn moe der terecht als hij terugkomt. Er staat op dit moment een ka mer leeg en die kan niet wor den verhuurd omdat de huis baas geen goed woongenot kan garanderen. Bovendien drei gen drie andere huurders weg te gaan. De huisbaas is elk weekeinde in het huis om de bewoners een gevoel van vei ligheid te geven", aldus Hoog- DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 24-jarige Hage naar is gisteren voor de rechtbank in zijn woon plaats 2,5 jaar gevangenis straf geëist. Hij heeft op 20 mei van dit jaar een ge wapende overval ge pleegd op een bakkerij in Leiden. Daarnaast zou hij op 24 maart een overval op de horecagelegenheid Mac Donalds in Den Haag hebben gepleegd. Het laatste feit heeft hij echter ontkend. Beide overvallen zijn op de zelfde manier gepleegd. Een man kwam binnen en liet de werknemer of werkneemster een briefje zien met daarop de tekst: „Dit is een overval. Trek niet de aandacht, want ik heb een pistool. Geef me al het geld uit de kassa". Bij de Mac Donalds in Den Haag werd zo 815 gulden buitgemaakt. Bij de bakkerij in Leiden ging het om 315 gulden. De 24-jarige Hagenaar heeft bij het laatste feit nog wel zijn luchtdrukpis tool moeten laten zien om de werkneemster zover te krijgen dat zij de kassa voor hem leeg haalde. De Leidse politie heeft hem op dezelfde dag in de kraag gegrepen. Officier van justitie Van der Broek geloofde stellig dat de Hagenaar ook bij de overval in Den Haag betrokken is ge weest. „De modus operandi was volsterkt gelijk met de overval in Leiden. Verder zijn er getuigen die u hebben her kend en is het handschrift op de twee briefjes identiek, zo blijkt uit een onderzoek van het Gerechterlijk Laborato rium". Omdat de Hagenaar op dit moment voor 35 soortgelij ke overvallen een straf uitzit van 12 maanden eiste de offi cier van justitie een relatief hoge straf. ,,U moet zo langza merhand weten hoe ingrijpend een overval is voor een slacht offer", aldus Van der Broek. President van de rechtbank, mevrouw Koningsveld, zei conform het pleidooi van de advocaat, bij het bepalen van de hoogte van de straf reke ning te houden met het reclas- seringsrapport. Daarin staat dat een gevangenisstraf voor de verdachte niet veel zin heeft en dat hij bij psychische hulp meer gebaat zou zijn. De uitspraak is op 7 septem ber.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9