Amsterdammer werft Israëliërs voor Colombiaanse drugsmaffia Jaren Zestig obsessie in Amerika Pinochet eist garanties Rode Kruis haalt Oostduitsers op .Opstand gendarmes flwakkert .oorlog' Smet politie aan Zuidkoreaanse oppositieleider beschuldigd van spionage BUITENLAND fieldaeGowcwit VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 iLiijZon weg door rookgordijn eran< iTHENE In en om de provi Jriekse hoofdstad Athene is legio e zon gisteren enkele uren spten oor een dik rookgordijn aan even et zicht onttrokken geweest, htho )e rook kwam uit het noor waar op ongeveer veertig ilometer van de hoofdstad landi en bosbrand woedde. Door de arde wind werd de rook met eenst rote snelheid richting Athene const eblazen. Ook raakte de stad edekt met een dunne laag as. voorn Griekenland zijn deze zo- her door de ongewone droogte ge gejluizenden hectaren bos door irand verloren gegaan. Med Britse psychiater Laing overleden LONDEN De Britse psychi ater R.D. Laing (61), die in de jaren zestig een van de voor mannen van de 'tegencultuur' was, is tijdens een vakantie in Frankrijk overleden. Laing werd met zijn boek „The divided Self: An existen tial study in Sanity and Mad ness", een pionier op het ter rein van onorthodoxe behan delwijzen van schizofrenie. Zijn idee dat een verkeerde opvoeding kan leiden tot gees tesziekte sloot aan op de geest van rebellie onder veel Wes terse jongeren in de jaren zes tig- Massale huiszoekingen op Westelijke Jordaanoever JERUZALEM Honderden Israëlische militairen en po litiemensen hebben gisteren op de Westelijke Jordaanoe ver huizen van Palestijnen doorzocht na de ontvoering van een Israëlische goudhandelaar. De ontvoerde, de 47-jarige Shaul Mishaniya, blijft spoor loos. Hij is de eerste Israëliër die gedurende de 20 maan den geleden begonnen Palestijnse opstand is ontvoerd. De Israëlische autoriteiten houden er rekening mee dat de goudhandelaar in handen is van afpersers en dat er geen politieke motieven in het spel zijn. Een Palestijnse activist is gedood toen Israëlische soldaten vanuit een auto op hem schoten. De Palestijnen waren bezig de nieuwe iden titeitskaarten van Palestijnen die in Israel werken, in be slag te nemen. Volgens Palestijnse bronnen waren de Is raëlische militairen in burger. Israëlische soldaten ver kleden zich steeds vaker als toeristen, fotografen of Pa lestijnen om niets vermoedende Palestijnense activisten dood te schieten. Burgeroorlog in Angola hervat LISSABON Jonas Savimbi, de leider van de guerrillabeweging UNITA in Angola, heeft gisteren be kend gemaakt dat de eerder dit jaar bereikte wapenstilstand in de Ango lese burgeroorlog niet langer van kracht is. Hij heeft zijn manschap pen opgeroepen de strijd tegen het regeringsleger te hervatten. In de verklaring, die in de Portugese hoofdstad Lissabon werd verspreid, beschuldigt Savimbi de Angolese re gering ervan op 17 augustus een of fensief te hebben gelanceerd. Het staakt-het-vuren tussen de Angolese regeringstroepen en UNITA heeft twee maanden geduurd. (Van onze correspondent Willy Werkman) 'EL AVIV Huurlingen lie voor moordopdrachten oor Colombiaanse drugs- de laronnen worden ge- raind, worden veelal in srael gerecruteerd door jen bekende wapenhan- lelaar in Amsterdam. Volgens het Israëlisch dagblad Hadashot hebben Israëlische oud-legeroffi cieren de leiding over de operatie. De Israëliërs, voornamelijk re serve-officieren uit militaire elite-eenheden, ondergaan op weg naar Colombia in een pri- vékliniek in Amsterdam medi sche testen. Na het medische onderzoek krijgen de Israëliërs een training bij de Spaanse stad Valencia. Vandaar vlie gen zij door naar Colombia. De Israëlische adviseurs die in Colombia hun militaire kennis verkopen aan de verschillende terreurgroepen, verdienen duizenden dollars per maand. Behalve terreurkennis zou Is rael ook grote hoeveelheden wapens en explosieven hebben geleverd aan Colombia. Het Israëlische adres voor de Colombia-huurlingen is de fir ma „Choed Hachaniet" (Speer punt) onder leiding van de 46- jarige ex-kolonel Yair Klein. Klein werd herkend in een film die het Amerikaanse tele visiestation NBC gisteren uit zond over de hulp die Israëli sche, Britse en Zuidafrikaanse huurlingen aan de Colombi aanse drugsmaffia geven bij het trainen van doodseskaders. Israëlische kranten uitten gis teren hun afschuw over „onze jongens", die in ruil voor geld Israels naam „met stank belas ten". Jeruzalem heeft intussen de Colombiaanse regering alle hulp aangeboden die ze wen sen in de strijd tegen de drugs handel en is een onderzoek ge start naar de huurlingen-affai- Yair Klein, ex-kolonel van het Israëlische leger. ;espe: O ng "parijs Na eerf hele de kerie anonieme brieven .^"vanuit de Franse gendar- fggjjïierie aan de media met ond-plschten over werktijden, jegeialarissen, huisvesting en toe^erhouding met hun meerderen zijn nu ook an- >ewèrere legeronderdelen en jt hpe Franse politie begon- ig. „pen met eenzelfde offen- tienpief. gebr ad vin de brieven klinken eisen ten voor meer salaris en betere ar- i spdjeidsomstandigheden als reac- e. Si ie op de toezeggingen die de volg 'ranse minister Chevènement bij fan defensie heeft gedaan aan le gendarmes. Zo heeft Che- rènement beloofd de komende vier jaar vierduizend extra 'endarmes aan te trekken. Dat tnoet meehelpen een eind te maken aan werkweken van :eventig uur en meer, aldus Chevènement. iilet name de politie, die onder teen ander ministerie valt, zijn de beloftes van Chevènement bbsoluut in het verkeerde keelgat geschoten. De verhou ding tussen gendarmes en poli tie is nooit erg best geweest in Frankrijk, maar na de toezeg gingen van Chevènement is de oude „oorlog" weer aangewak kerd. De gendarmes patrouilleren op de autosnelwegen, waar ze volgens de politie niets te ma ken hebben. Gendarmes mo gen dan minder verdienen dan politie-agenten, maar ze zijn gratis gehuisvest, luidt het verwijt van politiezijde. En ook: de gendarmerie heeft in het verleden steeds gepro beerd meer en meer taken naar zich toe te trekken ten koste van de politie. Dan moeten ze nu niet klagen, dat ze teveel werk hebben. Tot de oorspronkelijke taak van de gendarmerie hoort po litiewerk op het «platteland. „Daqr moeten ze gewoon blij ven. De rest is voor ons klinkt het uit bonden van poli tiepersoneel. Als de gendarmes opslag krijgen, wil de politie dat dus ook. Het laatste woord is er nog niet over gezegd, te meer omdat er geen geld is om iedereen, die meer vraagt, dat ook te geven. Pravda pleit voor beperkte V0jonafhankelijkheid Balten zet°|VILNIUS Het Kremlin is een mediacampagne be- an tonnen tegen de onafhankelijkheidseis van Balten die vanpoensdag een 600-kilometer lange menselijke keten funiiadden gevormd als een symbool van hun verlangen rvulkaar volledige autonomie. ;e h| to ispe partijkrant Pravda stelde als alternatief voor „de afschei- dingSdrang" in de Baltische rdtj-epublieken, om „op scrupu- jsstrteuze en vriendschappelijke lereiWijze" toe te werken naar soe,- wovereiniteit voor Estland, Let- rlinJand en Litouwen binnen de mtfcovjetunie. Met hun giganti- 'ingpche menselijke keten van ia stAvoensdag wilden zo'n twee illeijniljoen Balten hun eis voor to- lervjaie onafhankelijkheid kracht s («ijzetten. Zij vinden een soe- ste%ereine status voor hun repu- *P) blieken niet ver genoeg gaan. m'sWolgens officiële cijfers die vor»|oor het staatsperbureau Tass i hojwerden vrijgegeven, sloten 1 v%ich in Litouwen 500.000 men- uutjsen aan bij de keten, terwijl in t alflSstland 300.000 mensen deel- n 'hamen. Voor Letland waren ;unrteen officiële schattingen het ^oorhanden, maar het Vólks- Tónt in die republiek sprak an 400.000 manifestanten. Kampeergasten groepen bij elkaar aan de ingang van „Deux Plages". Nederlander overleden aan veteranenziekte CHATELAILLON Een camping in Chate- laillon, nabij het West franse La Rochelle is gesloten nadat een Ne derlander, die er ge kampeerd had aan de veteranenziekte is over leden. De 56-jarige man overleed begin augustus in een ziekenhuis in Tilburg na op de cam ping „Deux Plages" te zijn besmet; de zwager van de man wordt mo menteel nog behandeld voor de ziekte. De on geveer vierhonderd gasten op de camping zijn inmiddels op last van de burgemeester van Chatelaillon naar naburige terreinen doorverwezen. De bron .van de bacteriële infec tieziekte zit vermoede lijk in een gebrekkige watervoorziening op de FOTO: EPA camping. Wetenschapper wil zonnescherm tegen het broeikaseffect LONDEN Een Zwitserse wetenschapper heeft voorge steld de aarde te laten afkoe len door een reusachtig zonne scherm te ontvouwen in de ruimte. Volgens Walter Sei- fritz moet een satelliet met aluminium spiegels op zo'n an derhalf miljoen kilometer van de aarde worden geplaatst. Daarmee kan worden voorko men dat de atmosfeer warmer wordt omdat uitgestoten mi lieuvervuilende stoffen de hit te van de zon vasthouden. De wetenschapper noemt zijn idee een „ver verwijderde, maar zeker uitvoerbare" voor het broeikaseffect. SEOUL Kim Dae Jung, een van de belangrijkste leiders van de oppositie in Zuidkorea, is vandaag in staat van beschuldiging gesteld wegens zijn aan deel in een spionage- schandaal. De leider van de Partij voor Vrede en Democratie (PPD), de grootste opppositiepartij in Zuidkoea, zou de zeer strenge anti-communistische wetge ving hebben overtreden door zijn partijgenoot Suh Kyung Won niet bij de autoriteiten aan te geven. Suh is aange klaagd wegens spionage en het brengen van een illegaal be zoek aan het communistische Noordkorea. De oppositielei der wijst de beschuldigingen van de hand. Hij zei dat de re gering van president Roh Tae Woo probeert zijn partij in een kwaad daglicht te stellen. De PPD zal zaterdag een massa betoging organiseren in Pu- chon, ten westen van Seoul, uit protest tegen de behande ling van Kim. De oppositielei der blijft op vrije voeten in af wachting van een proces. De zaak kwam onlangs in een stroomversnelling nadat Suh verklaarde Kim 10.000 dollar te hebben gegeven van de 50.000 dollar die hij van het Noordkoreaanse politburolid Ho Dam had ontvangen. Suh ontkent eveneens alle beschul digingen van spionage. LONDEN Een raadsel. Wat hebben de volgende namen gemeen: Batman, Pete Townshend, Neil Armstrong, Ted Kennedy en Charles Manson? Ant woord: ze waren allemaal groot nieuws in de jaren zestig en zijn dat opnieuw in 1989. De Verenigde Staten geven zich op het moment volledig over aan hun liefste bezigheid: het terugblikken naar het de cennium met het motto „drop out, tune in", oftewel, keer de burgerlijke samenleving de rug tóe en sluit je aan bij de „bloemenkinderen". Vo&r de Amerikanen zijn de jaren zestig méér dan histori sche interesse, ze zijn een na tionale obsessie. Zet de televi sie aan op een willekeurig tijd stip en het kan haast niet mis sen of er wordt wel weer een documentaire over de oorlog in Vietnam uitgezonden. Stap een boekhandel binnen en er zal ongetwijfeld een nieuwe verhandeling zijn verschenen over de vraag of Lee Harvey Oswald werkelijk John F. Kennedy heeft doodgeschoten. Sla een tijdschrift open en de kans is groot dat er een over trokken verhaal in staat over een vergrijsde hippie die het tot bankier in Wall Street heeft geschopt. Twintigste verjaardagen zijn nog het ergste. Vorig jaar wer den het Tet offensief, Hair, de Chicago conventie en de moorden op Robert Kennedy en Martin Luther King her dacht. Dit jaar is het de beurt aan het popconcert van Wood stock, Chappaquiddick, de lan ding op de maan en de rituele moorden door Mansons ge stoorde volgelingen. Degenen die van plan zijn hun vakantie in de Verenigde Sta ten door te brengen kunnen zich maar beter voorbereiden op eindeloze discussies over de vraag of Armstrongs „kleine stapje" werkelijk een „grote sprong voorwaarts" was of wat Kennedy de laatste tien uur deed vóórdat hij het ongeluk op de Chappaquiddick brug meldde. Zo niet, dan is het misschien raadzaam om alsnog een andere vakantiebestem ming te kiezen. Ziekelijk Er zijn twee redenen voor deze bijna ziekelijke belang stelling voor de jaren zestig. De meest simpele, èn onvolle dige, verklaring is dat de grote mediabonzen de zaak flink hebben opgeklopt om er lek ker van te profiteren. Daar zit natuurlijk wel een kern van waarheid in. Door de toegeno men welvaart en de daaruit voortvloeiende explosieve groei van media en amuse mentsindustrie is er voortdu rend behoefte aan nieuwe, of vèrnieuwde, produkten. Batman op het witte doek, Jimi Hendrix op compact disc en een comeback toernee van The Who zijn klassieke voor beelden van dit proces. Ze to nen stuk voor stuk hoe nieuwe technologie in het geval van The Who, een nieuwe gi tarist die de solo's van Towns hend speelt kan worden gebruikt om direct herkenbare merknamen te promoten. De nieuwe Batman heeft nu al meer dan honderd miljoen dollar in het laatje gebracht en staat op het punt „ET" voorbij te streven als meest succesvol le film aller tijden. De optre dens van The Who, die zonder Keith Moon op de drums en Pete Townshends gitaarspel die naam nauwelijks verdient, zijn door het hele land al uit verkocht. Over enkele maan den wordt deze gevolgd door de band die het eerst de com merciële aantrekkingskracht van de tegencultuur herkende, de Duivelse Hoogheden, The Rolling Stones. „Vol wassen" De jaren zestig was tevens de periode dat Amerika „volwas sen" werd; dat het z'n on schuld verloor en de grenzen van z'n macht thuis en in het Eén van de gezichtsbepalers van de Jaren Zestig: Pete Townsend van The Who. FOTO: AP buitenland leerde kennen. Het resultaat hiervan was een emotionele aardverschuiving, waarvan de schokken nog steeds gevoeld worden. De Amerikaanse politiek van de afgelopen twintig jaar is over wegend een reactie geweest op de jaren zestig. De Republikeinen hebben hun twee decennia van bijna onon derbroken overheersing te danken aan de stemmen van de blanke arbeidersklasse. Zij verlieten massaal de Democra tische Partij omdat die de naam kreeg een partij te zijn van zwarten, hippies en verra derlijke vredesactivisten. De meest nuchtere Amerikaan krijgt het tegenwoordig be nauwd van de verslechterende situatie van de zwarte laagste klasse. De om zich heen grij pende verslaving aan hard drugs zoals „crack", aids, mis daad, dakloosheid en de toene mende hoeveelheid buitenech telijke kinderen leiden mis schien wel weer tot de terug keer van een ander bekend ja ren zestig beeld: de ghetto's. Maar ook al breken geen nieu we opstanden uit, één ding is zeker: de media zullen ons ge regeld trakteren op beelden van de oude protestacties en rellen. En MTV, de popzender op de kabel zendt met enige regelmaat fragmenten uit van Woodstock. Helemaal te gek, man! JOHN CASSIDY (c) The Times, Londen SANTIAGO President Pinochet van Chili wil van de burgerpresident die hem volgend jaar op volgt de garantie dat hij kan aanblijven als bevel hebber van de strijd krachten. De 73-jarige generaal zei in een rede ter gelegenheid van de 16e verjaardag van zijn be noeming tot chefstaf dat ook alle andere militaire comman danten hun post moeten be houden. De nieuwe president mag volgens Pinochet geen in vloed op de legerleiding heb ben en moet de uit 1978 stam mende wet respecteren vol gens welke leden van Pino chet's regering niet kunnen worden vervolgd voor schen dingen van de mensenrechten. „Alle overwegingen voor bete re relaties tussen de burgers en de militairen moeten uit gaan van een totale aanvaar ding van de punten die ik zoë- ven heb aangestipt", aldus Pi nochet. „Zij vormen de hoek steen van de toekomstige rol die de strijdkrachten van de republiek spelen". Pinochet draagt komend jaar het presidentschap over aan de winnaar van de verkiezingen van 14 december. De eerste presidentiële stem busgang sinds 19 jaar is het ge volg van de weigering van de Chilenen Pinochet's wens voor een nieuwe achtjarige amb- stermijn te voldoen. Leiders van de oppositie zeg gen dat het onmogelijk is de generaal te handhaven als chefstaf onder een burgerlijke regering, nadat hij zestien jaar aan het hoofd heeft gestaan van een militaire dictatuur. 0QN454 Het is de Groningse kustvaarder „Coba", op weg van [alHarlingen naar Londen, die de drenkelingen hebben opgemerkt. HflEn op de brug staat een oude bekende: Taaie Toon, die, na zijn avontuur in China, via Amerika weer naar Nederland is terugge keerd en getrouwd is met de weduwe Groenewoud, eigenares van een fraaie, nieuwe kustvaarder. „Zeg, Toon", zegt zijn vrouw, .zie je die twee stippen daar?" Zouden dat drenkelingen zijn? Ik I meende zoëven al, dat ik iemand hoorde roepen". Ja, het lijkt warempel, of er weer wordt geschreeuwd... En direkt komt Taaie Toon in aktie. Hij beveelt zijn matrozen de sloep te strijken, ter wijl hij de „Coba" laat bijdraaien. „We moeten opschieten", mompelt hij, „want we krijgen slecht weer". Met een zucht van verlichting zien de twee drenkelingen, dat er hulp op komst is. Trieste getuigen Een kinderwagen en een vrachtauto staan als trieste getuigen tussen de brokstuk ken van wat eens een muur is geweest De vrachtwagen reed gisteren in Lon den tegen de muur op. Vier mensen kwamen om het le ven omdat zij bedol ven raakten onder de stenen van de an derhalf meter hoge muur. Drie slachtof fers waren kinderen uit één gezin. Het ongeluk ontstond omdat de chauffeur van het voertuig in een scherpe bocht de macht over het stuur verloor. FOTO: AP Hongerstakers in Hongarije zetten door BUDAPEST De onafhanke lijke Hongaarse jeugdorganisa tie FIDESZ heeft gisteren ver klaard. dat de hongerstaking van vier actievoerders voor de Tsjechische ambassade in Bu dapest doorgaat net zolang tot dat de twee Hongaren die in Praag zijn opgepakt, worden vrijgelaten. Ook zei FIDESZ dat actievoerders voor de am bassade in de Hongaarse hoofdstad Budapest blijven posten om deze eis kracht bij te zetten. Gisternacht sliepen 35 mensen voor het ambassa degebouw. De Hongaren ziin maandag in Praag opgepakt tijdens herdenkingsbetogingen tegen de inval van legers van het Warschau Pact in Tsjecho- slowakije in 1968. BONN Meer dan hon derd Oostduitse vluchte lingen, onder wie veel jonge paren met kinderen zijn gisteren na een vlieg en busreis in de Bondsre publiek Duitsland aange komen. De DDR-burgers, die enkele weken in de Westduitse am bassade in Budapest hebben vastgezeten, mochten van Hongarije met een door het Rode Kruis georganiseerde reis het land verlaten. Honga rije beklemtoonde dat het de Oostduitsers liet gaan uit over wegingen van humanitaire aard. Een woordvoerder in Bonn zei dat de Westduitse re gering ook in contact staat met Praag over de circa 150 Oost duitsers die hun toevlucht hebben genomen tot de West duitse ambassade in de Tsjechoslo waakse hoofdstad. Hij verwachtte evenwel niet dat het tot een soortgelijke re geling zou komen als met Hongarije. Bonn sloot deze maand zijn ambassades in Bu dapest, Praag en zijn perma nente vertegenwoordiging in Oost-Berlijn, omdat de stroom vluchtelingen te groot werd. Woordvoerder Klein beklem toonde dat Bonn de DDR niet wil ontwrichten en ook niet uit is op een exodus van Oost duitsers naar de BRD. „Wij blijven naar praktische oplos singen zoeken voor de Oost duitsers die nog in Hongarije zitten en willen emigreren Naar schatting achthonderd Oostduitsers bivakkeren rond de Westduitse ambassade in Budapest en hopen zo snel mo gelijk naar de Bondsrepubliek te kunnen vertrekken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5