„Recht doen aan rol vrouw in geschiedenis" Docenten kunnen niets meer volstaan met het geven van één vak p CcidócSomunt Bajesklanten zitten langer Meer doden in verkeer HISTORICI SCHRIJVEN BOEK OVER EINDEXAMENONDERWERP Oostenrijk-comité waarschuwt voor fascisme in Karinthi)[ BINNENLAND VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGIN 3^ DEN HAAG De totale opgelegde strafduur is in de periode van 1982 tot 1988 met bijna 70 procent geste gen tot 7.623 jaar. In 1982 was dat nog 4.487 jaar. De gemiddelde duur van een gevangenisstraf steeg in de ge noemde periode met 75 procent van 3,2 maanden tot 5,6 maanden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het aantal opgelegde geheel of gedeeltelijk on voorwaardelijke celstraffen bedroeg in 1988 16.426. Dat is bijna 4 procent minder dan in 1982. Het aantal schul digverklaringen daalde in dezelfde periode met ruim 10 procent tot 73.140. Grote hasjvondst Een politiebusje ligt vol met hasj in pakketten van 25 tot 40 kilo die gisteren aangespoelden op het strand bij Westenschouwen. In totaal spoelde 2000 kilo aan. Van de smokkelaars ontbreekt elk spoor. foto: anp VS-senator Dole bezoekt ons land DEN HAAG De voor zitter van de Republi keinse fractie in de Ame rikaanse Senaat, Robert Dole, brengt een bezoek aan ons land in het kader van een Europese rond reis. Morgen arriveert hij in Nederland en maan dag zal hij gesprekken voeren met premier Lub bers, minister Van den Broek van buitenlandse zaken en minister Bolke- stein van defensie. De gesprekken met de be windslieden worden om schreven als beleefd heidsbezoeken. TU Delft krijgt milieu-instituut DELFT Vier facultei ten van de Technische Universiteit Delft bunde len hun krachten in een Instituut voor Milieutech nologie. Zij willen op die manier beter aanspreek baar zijn voor bedrijven en instellingen die door de universiteit milieu-onder zoek willen laten uitvoe ren. De vier faculteiten civiele techniek, mijnbouw en petroleumwinning, scheikunde en materiaal kunde, en werktuigbouw en scheepsbouw herber gen gezamenlijk tien on derzoekgroepen. DEN HAAG Het aantal verkeers doden is in het eerste halfjaar van 1989 met 8,5 procent gestegen ten op zichte van het eerste halfjaar van 1988. In de eerste zes maanden van dit jaar vielen er 725 doden, een stij ging van 57 ten opzichte van de eer ste helft van het vorig jaar. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek nam het aan tal ongevallen waardoor doden en ge wonden vielen, eveneens toe: van rond 20.600 tot bijna 22.000. Maar het aantal personen dat als gevolg van een ongeluk in een ziekenhuis moest worden opgenomen, daalde enigszins. HOORAPPARATENREGELIlJZc INZET VAN KORT GEDING to GRONINGEN Via een kort geding gisteren diende voor de rechtbank in ningen willen zes audiciens (leverani (TH van hoortoestellen) uit de stad en provi Jrie Groningen voorkomen dat het Regio e z Ziekenfonds Groningen per 1 septeu oor hoorapparaten in bruikleen gaat geven et Nederlandse Vereniging voor Slechtho Ie i den en de Federatie van Ouders van Sle en, horende kinderen hebben zich bij de eis ilor de audiciens aangesloten. Omdat land en na langdurige onderhandelingen tussen ard diciens en ziekenfondsen geen overeensl roti ming is bereikt over een bruikleenconst ebl; tie, en de ziekenfondsen de prijzen vai audiciens te hoog vinden, willen ze voor deel zelf die verstrekking gaan regelen, heeft, aldus de audiciens, noodlottige ge uiz gen voor de bedrijfstak. roede UTRECHT Een van de aardige bijkomstigheden van het aanwijzen van 'vrouwengeschiedenis' als een van de twee onder werpen voor het eindexa men geschiedenis in 1990 en 1991 is dat er een ge stage stroom van publika- ties over deze nieuwe spe cialisatie op gang begint te komen. Boeken, die niet alleen zijn bedoeld voor wetenschappers en stu denten, maar juist ook voor een breder publiek toegankelijk zijn. De vereniging van geschiede nisdocenten (VNG) beet vorig jaar november het spits af door met een bundel te ko men, waarmee vooral leraren zich op de nog tamelijke onbe kende examenstof kunnen voorbereiden. En deze zomer verscheen het boek „Vrouwen in Nederland en de Verenigde Staten" van de Utrechtse his torici Mirjam Cornelis en Mar- got Hinderink. Een gedegen overzichtswerk dat de stofom- schrijving voor het eindexa men namelijk „De positie van de vrouw in Nederland en de VS tussen 1929 en 1969" als uitgangspunt neemt, maar daarnaast ook wat extra lees voer te bieden heeft. Cornelis en Hinderink eisen met hun boek („geen school boek") meer aandacht op voor de rol van vrouwen in de ge schiedenis. Een rol die, vol gens de schrijfsters, tot nu toe altijd ondergesneeuwd is ge bleven. Ten onrechte, menen ze. „Want als je kijkt naar het dagelijks leven", zegt Margot „Tussen aanpassing en verzet" DEN HAAG Het Landelijk Overleg Vrouwengeschiede nis heeft gisteren in het Museon in Den Haag de bundel 'Tussen aanpassing en verzet' gepresenteerd. Ook deze bun del is afgestemd op 'vrouwengeschiedenis', deel van het schriftelijk eindexamen geschiedenis in 1990 en 1991. Aan de hand van levendige beschrijvingen van ervaringen van individuele vrouwen en activiteiten van vrouwenorganisa ties krijgt de lezer inzicht in de geschiedenis van de Neder landse vrouw tussen 1929 en 1969. Aandacht wordt besteed aan vrouwen als Etty Hillésum, Marga Klompé en Joke Smit. De bundel, die thematische artikelen, biografieën en twee historische overzichtsartikelen bevat, verschijnt in de reeks 'Een tipje van de sluier', die sinds 1978 de vrouwenge schiedenis toegankelijk probeert te maken voor een breed publiek. Eén van de samenstellers is Carla Wijers, die de stof voor het vrouwengeschiedenis-eindexamen heeft om schreven. Hinderink, „dan kun je niet om vrouwen heen. Neem bij voorbeeld de Tweede Wereld oorlog. Vrouwen hebben daar hele belangrijke dingen ge daan. Ze gingen zo goed en zo kwaad als dat ging met de fiets op pad op zoek naar eten en zorgden voor onderdak aan onderduikers. Daar is nooit veel ophef over gemaakt. Ze deden het gewoon". Hoewel de keuze van het on derwerp 'vrouwengeschiede nis' over het algemeen met en thousiasme is begroet, zijn er ook mensen die hun twijfels hebben over het nut ervan. Het waren tot voor kort toch alleen mannen die belangrijke politieke beslissingen namen, zeggen ze. Dan is het toch niet verwonderlijk dat alleen hun namen in de geschiedenis boekjes terecht zijn gekomen? De beide schrijfsters vinden dat geen logische redenering. Miijam Cornelis: „De ge schiedschrijving is tot nu toe altijd gedomineerd geweest door politieke geschiedenis. Daardoor was er alleen aan dacht voor mannen. Maar ge schiedenis is niet alleen iets van oorlogen en veldslagen. De geschiedenis moet ook oog hebben voor de dagelijkse gang van zaken, de arbeid en het gezinsleven". Crisisjaren „Vrouwen in Nederland en de VS" heeft op het eerste gezicht een wat saaie, chronologische en thematische opbouw. Ieder hoofdstuk gaat over een be paalde periode (bijvoorbeeld de crisisjaren, de oorlog of de naoorlogse periode), waarin steeds voor de VS de thema's gezinsleven, vrouwenarbeid en politiek worden behandeld en vervolgens voor Nederland. Niettemin zijn de auteurs erin geslaagd een boeiend boek te schrijven. Dat is allereerst te verklaren door de knappe ma nier waarop zij de overdaad aan feiten en cijfers weten te verluchtigen met kleine voor beelden en onderwerpjes, zoals het beeld van vrouwen in de film en de mode. Daarnaast speelt ongetwijfeld mee dat er zo veel „nieuws" in het boek staat: zaken waarvan je in gro te lijnen ooit wel eens iets had gehoord, maar die tot nu toe in de meeste geschiedenisboeken werden weggelaten. Een paar voorbeelden. Corne lis en Hinderink behandelen uitgebreid de strijd voor het vrouwenkiesrecht in de VS en Nederland, de gevolgen van de economische crisis in de derti ger jaren voor vrouwen en hun gezin, de rol van vrouwen in het verzet als ook in de NSB, de opkomst en invloed van vrouwenorganisaties en de lezer komt het in alle hoofdstukken tegen het denken (van mannen) over werkende, gehuwde vrouwen. Vrouwengeschiedenis gaat niet alleen over vrouwen, be nadrukken Cornelis en Hinde rink, maar ook over de gevol gen van beslissingen van man nen voor het leven van vrou wen. „De politiek erom heen proberen we ook duidelijk te maken", aldus Mirjam Corne lis. Interessante keuze De vergelijking tussen Neder land en Amerika een keuze van de commissie die de sto- fomschrijving voor het eind examen maakte noemen de auteurs „interessant" en „in trigerend". „Het zijn heel ver schillende landen met een ei gen cultuur en traditie. Maar toch zijn er overeenkomsten. Tijdens de eerste feministische golf waren er bijvoorbeeld ook Mirjam Cornelis (links) en Margot Hinderink FOTO: 'T STICHT veel contacten tussen Neder- „Aan de andere kant zijn er landse en Amerikaanse femi- ook verschillen. Vooral na de nisten", zegt Mirjam Cornelis. Tweede Wereldoorlog is het verschil heel groot geworden wat betreft de arbeid voor ge trouwde vrouwen". Margot Hinderink: „Ik denk dat veel leerlingen zich ook makkelijk kunnen identifice ren met de VS. Het is immers hVkngrijk dat je iets van de adsE/rgrond weet". Volgens de schrijfsters zijn er naar aanleiding van hun boek verschillende conclusies te trekken over de positie van vrouwen in de VS en Neder land. Een van de meest opval lende wordt verwoord door Margot Hinderink: „Het blijkt dat vrouwen het toch vaak van noodgrepen moeten heb ben om hun positie te verbete ren". Als voorbeeld noemt Mirjam de beslissing in 1919 van de Tweede Kamer om vrouwen in Nederland actief kiesrecht te geven. Een besluit dat niet was gebaseerd op ge lijkheidsidealen, aldus de schrijfsters, maar op de angst voor het uitbreken van een so cialistische revolutie. Men hoopte dat de vrouwen conser vatief zouden stemmen en daarmee een tegenwicht zou den vormen tegen de socialis ten. Kortom, „Vrouwen in Neder land en de VS" is een aanra der voor een iedereen die de hiaten in zijn kennis van de geschiedenis wil opvullen. Jammer is alleen dat de kwali teit van de lijm in de rug van het boek wat te wensen over laat. CLARISSE BUMA „Vrouwen in Nederland en de Verenigde Staten. De ge schiedenis vanaf 1929". Door: Mirjam Cornelis en Margot Hinderink. Uitgeve rij Fibula, prijs: 29,90. 'El iel „Artsen wete te weinig over opvang bij overdosis' UTRECHT Artsen w( vaak niet goed wat zij mo< doen als zij te maken krij met een drugsgebruiker die overdosis heroïne of cocs heeft genomen. Dat con deert het Centraal Med Tuchtcollege (CMT) in zaak tegen een huisarts di£j( lang had gewacht toen hij melding van een overd kreeg. Het college legde de )ar| dicus een waarschuwing op De huisarts had telefonisch melding gekregen over vrouw die ongeveer elf uu het gebruik van heroïne wakker wilde worden. Blij! de melding had de vrouw dat moment wel een regeli ge hartslag en een nori ademhaling. De arts zei toe hij twee uur later langs zou men. Bij aankomst trof hij vrouw „ruggelings op bleekgrauw, met opengespi ogen en snakkend naar a aan. Toen hartmassage bleek te helpen, probeerdi arts zonder resultaat i GGD te bellen. Bij terugko» was de vrouw overleden. PA In een klacht verweet de ^er neeskundig inspecteur vani,ar volksgezondheid de arts datL geen spoedvisite had afgeleRe geen reanimatie en mond-P"3 mond-beademing had toegejfcal: en geen tegengif had toerei diend. mg Volgens het CMT is de artsb derdaad onzorgvuldig gewen omdat hij niet adequaat hf*e gereageerd op de melding, „frci bericht dat de vrouw tienfeie. twaalf uur na heroïnegebr niet te wekken was, had vin de arts aanleiding moeten voc tot het afleggen van een spobei visite", aldus het college. Soie heid van handelen is volgjjYa het college essentieel bij war overdosis. de Economische betekenis auteursrecht neemt toe AMSTELVEEN De econo mische activiteiten die verband houden met auteursrecht ne men in omvang en waarde steeds meer toe. In 1985 be droeg de waarde ruim 10 mil jard gulden. Dat is 2,8 procent van het bruto nationaal pro- dukt, hetgeen meer is dan het aandeel van bedrijfstakken als chemie, horeca of luchtvaart. Over de groei na 1985 zijn geen cijfers bekend. Toen deed de cd zijn intrede. Dat blijkt uit het rapport „De economische betekenis van het auteursrecht" van de Stichting Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Het werd vandaag aangeboden aan een vertegenwoordiger van het Ministerie van Economi sche Zaken. Volgens P. Solleveld van de Stichting Auteursrechtbelan- gen blijkt uit vergelijking met onderzoeken uit 1982 dat de be drijfstak auteursrecht een groeisector is. „Die groei komt voornamelijk door het toene mend aantal computerpro gramma's, waar auteursrecht op berust". Daarnaast zorgt volgens Solleveld ook de kabel televisie voor een een economi sche stijging binnen de auteurs rechten-branche. Handige Braks Met kennershand tilt minister Braks van landbouw een schaap op tijdens zijn bezoek vandaag aan de Zwolse veemarkt. De be- SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Standaard Ultgeverl|/Wavery Productior Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. fch kee (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens de onderwijsdeskundigen leidt bijna niemand meer in onze samenleving een simpel bestaan in een be schutte omgeving. Ieder een moet behoorlijk wor den toegerust, maar daar in is het onderwijs nog on voldoende geslaagd. Ook zal een zo groot mogelijk deel van de leerlingen bo ven het redelijk mini- mumpeil moeten uitgroei meent dat een aanpassing van het vakken pakket niet voldoende is om de gestelde doelen te bereiken. Niet alleen kent de omvang van het pakket zijn grenzen, ook zijn niet alle te ontwikke len capaciteiten in vakken te vertalen. Daarom is een nieu we pedagogisch-didactische aanpak noodzakelijk. „De leer lingen moeten meer als indivi duele personen worden aange sproken in een leerproces, waarin zij zelf veel actiever betrokken zijn dan tot nu toe". Isolement De bedrijvige school zal daar aan vorm moeten geven. Hier bij staat de bevordering van het zelfstandige leervermogen van het kind voorop. Daarmee verandert ook de rol van de leerkracht. Hij is niet alleen lesgever, maar ook begeleider en bestuurder van het leerpro ces. Het onderwijs wordt een geza menlijke onderneming van schoolleiding, docenten en overig personeel. „Het isole ment van de individuele do cent wordt doorbroken. Leer lingen werken nu eens indivi dueel, dan weer in kleine of grotere groepen. Zij volgen hun eigen tempo", aldus het rapport. Een team van vijf tot acht docenten zou verantwoor delijk worden voor het onder wijs aan een aantal groepen. Hierbij kan volgens de com missie worden gedacht aan groepen van 4- tot 7-jarigen, 7- tot 10-jarigen en 10- tot 12-jari- gen. Groepsvorming in het voj^ gezet onderwijs betekent I docenten breed inzetl moeten zijn. „Zij kunnen volstaan met het geven één vak". De school van toekomst zal haar slechts goed kunnen i als zij ten minste enige hl derden leerlingen telt, zo ii opvatting. Op langere termijn wordt fep pleit voor een onderwijsstr tuur waarvan het „funde deel gemeenschappelijk gevolgd door alle leerlinjar van 4 tot 15 a 16jaar. Demi ten zullen de basisvormingkcf elf jaar afsluiten. Daarna si pen zij over naar verschilleen vormen van vervolgonderwial Het speciaal, onderwijs (4ij: kinderen met een geestelij of lichamelijke handicap) in de ogen van de commie leden beperkt kunnen won tot een klein stelsel van h< waardige voorzieningen kinderen die daar absoluut tei zijn aangewezen. In het alfes meen zullen leerlingen leermoeilijkheden kunrfct worden opgevangen in het £0 wone onderwijs. frc DEN HAAG Oproepen tot een boycot doet hét Oostenrijk-comité niet. Maar enthousiast over toe ristische reisjes naar de „mooie en schone" pro vincie Karinthië is zij al lerminst. „Wij willen de honderdduizen den Nederlandse toeristen niet tegenhouden. Dat is niet haal baar. Maar wij proberen hen duidelijk te maken dat er in Oostenrijk en in het bijzonder in Karinthië iets afschuwwek kends aan de hand is. Dat men sen de kans lopen op straathoe ken en dorpspleinen op haken kruisen te stuiten, in huizen en Gaststatten portretjes van Hit- Ier te zien en dat zij overal met neo-nazi's in aanraking kunnen komen", aldus de voorzitter van het Oostenrijk-comité, Ditfk Houwaart. „Oostenrijkse en Karinthische organisaties leggen graag de na druk op romantiek en folkoris- me, maar onder die onschuldige genoegens gaan veel nazi-symp- hatieën schuil", aldus het comi té. In een perspublikatie zou Hitier kort geleden „een man van eer" zijn genoemd. Leden en sympathisanten van het Oostenrijk-comité, onder wie bekende Nederlanders als Martin van Amerongen, Erik Jurgens, de oud-VVD-senator Tom van Bern melen en het staflid van de Nederlandse Her vormde Kerk ds. Noordergraaf, maken zich grote zorgen over de brede steun die de neo-nazi's in en buiten Oostenrijk krijgen. Nu zijn ook andere Europese landen niet vrij van neo-nazis- me, antisemitisme en racisme. Het verschil is echter, volgens het comité, gelegen in de heer Jörg Haider, voorzitter van de „liberale" FPÖ en minister-pre sident (Landeshauptmann) van Karinthië. „Een neo-nazi in op tima forma", aldus voorzitter Houwaart. De partij van Haider, de FPÖ, is net als de Nederlandse VVD lid van de liberale internationa le. Dat de VVD tot nu toe geen aanstalten heeft willen maken om deze fascistoïde partij uit de internationale club te stoten, was voor comité-lid Van Bem- melen indertijd reden om zijn functie van secretaris buiten land bij de VVD neer te leggen. „Maar niet alleen de VVD valt het nodige te verwijten. Haider kon met steun van christen-de mocraten en socialisten in Ka rinthië minister-president wor den. Ook het CDA en de PvdA moeten dus bij hun zusterpartij en aandringen op stappen". Apartheidspolitiek De 40-jarige Haider, die in Oos tenrijk een politieke bliksem carrière heeft gemaakt, is opge groeid in een nazi-familie en rijk geworden door het „arise- ren" van een vijftienhonderd hectare groot landgoed dat vóór de oorlog in bezit was van een joodse familie. Haider hamert op de grote ver diensten van Hitler, die het Duitse volk ongekende wel stand zou hebben gebracht en zegt dat de „Endlösung" (de moord op zes miljoen joden) nooit heeft plaats gehad. Volgens Jiirgen Holzapfel, woordvoerder van de Cedri, een comité ter bescherming van minderheden in Europa, wordt onder verantwoordelijkheid van Haider in Karinthië menteel een verkapte aj heidspolitiek ingevoerd, vooral de Sloveense mini heid treft. „Vroeger werd het bestaan minderheden domweg ontki Nu probeert men een samei ving naar Zuidafrikaans m( op te zetten. Zo worden in s len in Karinthië scheidsmi aangebracht tussen Slovenei Oostenrijkers". De oproep van Houwaart ei zijnen heeft in Oostenrijk all grote verontwaardiging ge' „Domheid en overdrijving een Hollandse politieke si tergroepering", schrijft de 0QI tenrijkse krant Kërtner NalHi richten. En Haider zelf? Hï Er van plan binnenkort naar(a\ land te komen om „het'Ned k( landse volk toe te spreken'Lvt FRANS BO""

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4