4 12,5 miljoen alleenstaanden, maar ;ezin nog hoeksteen van samenleving 1 IEUWi mdaziet niets gelekl vvd-plan ïommerciële erm'elevisie Van Mierlo dreigt met opstappen na slechte uitslag GPV, SGP en PvdA vallen over euthanasie-uitspraak Lubbers MHDH IS KIEZEN OP E FNV: geen stemadvies INNENLAND EaidwQowuvnt VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 ok eert voorgangers irees en Den Uyl |EN HAAG PvdA-lijsttrekker lok grijpt de verkiezingscampagne Pin om morgen in Eindhoven aanwe- t te zijn bij de onthulling van de ---itnaamborden van de Dr. Willem jsstraat en de Dr. Joop den Uyl- lat. Beide sociaal-democraten zijn ik voorgegaan als PvdA-fractielei- en partijleider. Als het aan Kok treedt hij tevens in hun voetspo- als premier na de verkiezingen ..6 september. De onthulling van risicot 50rden js toebedeeld aan Marijke Latfc-ees, kleindochter van de vorig jaar oud-staatsman, en Saskia ngenjoorman-Den Uyl, dochter van wij- zwiji1 Jo°P den uy1- toreri School mag bezitter havo-diploma weigeren voor vij£de klas vwo ALMELO De 18-jarige Peter Kroft uit Oldenzaal hoeft ondanks het bezit van een havo-diploma niet te worden toegelaten tot de vijfde klas vwo van het Thij college in Oldenzaal. De rechtbank in Almelo bepaal de vanochtend dat de school op basis van het Besluit Dag scholen het recht niet kan worden ontzegd een zekere selectie toe te passen. De jon gen, die in het verleden slechte resultaten behaalde, kan wel terecht op een school in Enschede. Brievenbus wordt altijd geleegd door magneetstrip DEN HAAG Een elektronisch controle systeem voor het lichten van de brievenbus sen van de PTT kan landelijk worden inge voerd, nadat een proef in de regio's Amster dam en Rotterdam succesvol is verlopen. Het komt wel eens voor dat in de oude wij ken van de grote steden een bus perongeluk wordt overgeslagen als er ergens een straat is opengebroken. Ook vakantiekrachten zien wel eens een brievenbus over het hoofd. Het nieuwe systeem werkt simpel: de dienstdoende PTT'er moet als hij de bus leegt een speciale kaart langs een magneet strip halen, die aan de binnenkant zit. Later kan via een computeruitdraai worden ge controleerd of alle bussen zijn HAT-EENHEDEN MOEILIJK TE VERHUREN DELFT Het verhu ren van HAT-com- plexen (complexen met wooneenheden voor jonge alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens) levert steeds meer problemen op. Dat komt onder meer door de inkomensverlaging van jongeren en de be zuinigingen op de indi viduele huursubsidie. Die conclusie staat in een rapport dat door de Technische Universiteit Delft is gemaakt in op- Deetman wil Van de Scheur niet in universiteitsraad LEIDEN Minister Deetman (onderwijs) wil AbvaKabo-voorzitter J. van de Scheur niet benoemen tot lid van de universiteits raad in Leiden. Hij is van plan in zijn plaats oud-directeur C. Stafleu van Wolters-Sam- son te benoemen. De raad droeg Van de Scheur in juni in meerderheid voor als bui ten-universitair lid in afwijking van het ad vies van een sollicitatiecommissie, die zich voor Stafleu uitsprak. Er moeten per 1 sep tember vijf nieuwe buiten-universitaire le den worden benoemd of herbenoemd. De vakbondsman stond vierde op de voor dracht. Stafleu op de zesde plaats. Het stre ven naar pluriformiteit was voor Deetman aanleiding de PvdA'er Van de Scheur te vervangen door een CDA-kandidaat. Maan dag vergadert de raad over de weigering van Deetman. dra ïghe: VANDAAGi IN HET iet <EN BOSCH In het blgende decennium toont achter iedere derde vaiP°r(^eur een alleenstaan- irtel f een alleenstaande ocenlider. Nu al leven twee irdeif een half miljoen men- allejn niet met een vaste itiesVtner onder één dak en het ft aantal groeit met hon- erdduizend per jaar. h vormt het gezin nog ds de hoeksteen van ,.iize samenleving en dat n 14voor alleenstaan- iri problemen op. miljap .ndef" Jr Vl (Van onze R arlementaire redactie) JEN HAAG Het CDA wil v>I kwestie van de commerciële hépvisie in het komende re- regelen. Medias- ces. fcialist Beinema liet dat we- n ai|n na de mededeling van het Vü-kamerlid Hermans dat An partij na de verkiezingen "(et een initiatief-wetsvoorstel waarin wordt geregeld it commerciële televisie onbe- jmmerd wordt toegelaten op beeldbuis. Hermans kondig- het plan gisteren aan tijdens bijeenkomst van de Neder- ^Hndse Vereniging van Erken- Reclameadviesbureaus (Vea) lar hij een onderscheiding eeg. 'inema lijkt het niets dat de ak even gauw wordt geregeld )ordat er een nieuwe regering gelei, of dat nu via een nieuwe ral niet van de VVD moet of via machtiging aan de minis- r. Hij vindt het overigens erkwaardig dat Hermans nu even sne^ met dit plan timt. „Het lijkt wel of onze de coalitiepartner er al zeker n is dat hij weer terugkomt", lus Beinema. Zijn partijge- >ot minister Brinkman van VC wacht eerst een uitwer king" van de ideeën af. i VVD wil de nieuwe media- et in hoofdlijnen baseren op 'ee principes. In de eerste aats moet de kabel ,\zo vrij n als papier", zodat commer ce televisie voor elke zend- machtigde mogelijk is. Het eede principe houdt in dat bestaande omroepen binnen n overgangsperiode van een ar jaar een definitieve keuze oeten maken tussen commer- ïle televisie en het huidige, iblieke bestel. Hoe lang die riode precies moét zijn is nog et duidelijk. Hermans wil bo- 'ndien dat de NOS zich om- irmt tot een nationale omroep als de BBC. a reclame moeten de com- erciële stations hun eigen in- •msten verwerven. Alleen de iblieke omroepen behouden omroepbijdrage en hun in- imsten uit de STER-reclame. mogen dan echter alleen maar identiteitsgebonden ogramma's maken. Elkaar concurreren met Ameri- lanse televisieprogramma's is dan niet meer bij. Vooral te- n deze beperking voor de iblieksomroepen maakt CdA-mediaspecialiste Van leuwenhoven bezwaar. Stoel van het platform van or ganisaties voor alleenstaanden (PLOA). Zowel in materiële als immateriële zin. Wat dit de idee dat een alleenstaande per definitie op zoek is naar een partner, hij of zij is nog Dit vooroordeel heeft niet al leen gevolgen voor contacten in het sociale leven, maar werkt ook door in allerlei overheidsmaatregelen. „De po litiek denkt ouderwets. Al leenstaanden worden keer op keer gedupeerd door allerlei maatregelen, waardoor wij meer moeten betalen dan mensen met een vaste relatie". Van der Stoel noemt als voor beelden de recente afschaffing van de alleenstaandentoeslag in de belastingen, de afschaf fing van de minimumloonbe scherming voor alleenstaan den en de invoering van een alleenstaandentabel bij de in dividuele huursubsidie. Morgen organiseert het PLOA het congres „Solo '90", dat in het teken staat van alleen- staandenemancipatie en con tactmogelijkheden in de jaren negentig. Organisaties voor al leenstaanden, politieke partij en en deskundigen discussië ren daar over vragen als: Wat heeft de toekomst alleenstaan den te bieden? Wat zijn hun contactbehoeften in de toe komst en hoe kunnen de orga nisaties daarop inspelen? En ook: Welke voorwaarden moeten in de samenleving ge realiseerd worden om aan de contactwensen en emancipatie van alleenstaanden tegemoet te komen? Alleen uit Minister Brinkman van WVC, die het congres opent, krijgt twee nieuwe magazines over handigd. In „Solo in Neder land" wordt geschreven over de zakelijke kanten van de po sitie van alleenstaanden en in „Alleen uit" gaat het vooral om de leefsituatie en contact mogelijkheden. Van der Stoel is blij met de deelname van vertegenwoor digers van de politieke partij en aan het congres, omdat met name in de politiek nog erg traditioneel gedacht wordt over relatievormen. „Een maatregel wordt meestal ge toetst aan de gevolgen voor een gezin met kinderen. Zel den worden de gevolgen voor alleenstaanden bekeken". Ook worden volgens Van der Stoel alleenstaanden vaak ex tra gekort, vanuit de gedachte dat daar meer financiële ruim te is dan in een gezin. Een al leenstaande hoeft immers voor niemand te zorgen. „Van die gedachte klopt echter niets", aldus de PLOA-voorzitter, „een alleenstaande heeft ook woon- en onderhoudskosten die relatief vaak nog hoger zijn dan in een gezin". Wat bovendien over het hoofd wordt gezien, zijn de kosten van sociale contacten. „Een al leenstaande móet de deur uit wil hij contact hebben met an dere mensen. Hij of zij zal dat vaker doen dan mensen die een vaste relatie hebben. Dat kost uiteraard ook geld". Het alleenstaan geeft natuur lijk niet alleen problemen. Van der Stoel: „Het grootste voordeel is dat je alleen met jezelf rekening hoeft te hou den, je kunt gaan en staan waar en wanneer je wilt". Per-' soonlijk zou hij die vrijheid niet snel opgeven, ondanks de barrières die hij vooral als man dagelijks tegenkomt. „Mensen vinden het een raar idee dat een man zichzelf on derhoudt. Men heeft het idee dat het altijd een beetje behel pen blijft". Barrières worden ook ge vormd door heel praktische zaken als het inkopen doen voor een éénpersoons huishou den. „De laatste tijd ontdek ken gelukkig steeds meer voedselfabrikanten dat de al leenstaanden een belangrijke markt vormen en zijn er meer kleine verpakkingen te koop. Maar het kan nog altijd beter". In een hoekje Ook de klacht over de slechte behandeling van alleenstaan den door de horeca bestaat nog steeds. „Er zijn wel initiatie ven genomen met aanschuifta- fels in restaurants, maar dat heeft niet echt gewerkt. Je wordt nog te vaak weggestopt in een onaangenaam hoekje", aldus Van der Stoel. Dat geldt soms ook voor de ho tels. „Voor éénpersoonskamers moet al een forse toeslag wor den betaald, maar als je ook nog in een afgelegen kamertje wordt weggestopt is dat te gek". Het PLOA is optimistisch over de toekomst. „Er zullen veel dingen veranderen onder in vloed van de veranderende sa menleving: Nieuwe woonvor men, nieuwe financiële rege lingen, andere contactmoge lijkheden". De aanbevelingen van het congres zullen door het plat form verwerkt worden. Het PLOA hoopt daarmee richting te kunnen geven aan allerlei activiteiten van de deelnemen de organisaties en hoopt ook dat de politiek er iets van Volk van Laaf in Efteling De creatief directeur van de Efteling, Ton van de Ven, toont drie bewoners van het Land van Laaf, een nieuwe sprookjesattractie voor het pretpark. Van den Ven zelf is de geestelijk vader van het nieuwe sprookje. De Laven zijn aandoenlijke we zens, die uit het koude noorden zijn gevlucht en via ondergrondse omzwervingen in de 'Efteling' terecht zijn gekomen. In mei volgend jaar zal de nieuwe attractie klaar zijn. FOTO: ANP BREDA Als D66 bij de verkiezingen op 6 septem ber minder dan acht ze tels haalt (nu negen) dan overweegt Hans van Mier lo zijn positie als fractie voorzitter op te geven. „Dan moet je concluderen dat de campagne mislukt is en daar zal ik dan consequenties aan verbinden", zei de lijstrek ker gisteravond na afloop van een verkiezingsbijeenkomst in 't Turfschip in Breda. Volgens Van Mierlo komt D66 sowieso niet in aanmerking voor deelname aan het kabinet als de partij slechts acht zetels in de Tweede Kamer heeft. „Dan moet je zeggen: dan heb ben de kiezers toch niet tot uitdrukking gebracht dat jij moet gaan regeren". Over zijn eigen positie wilde Van Mierlo overigens geen de finitieve uitspraak doen. „Dat zal mede afhangen van wat er in de fractie gebeurt. Boven dien lijkt het me nogal on waarschijnlijk dat D66 slechts acht zetels haalt". Volgens de laatste peilingen komt de partij van Van Mierlo uit op tien a elf zetels. De winst die de afgelopen maan den is geboekt is volgens het bureau Inter/view wèl iets aan het afkalven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kleine rechtse partijen SGP en GPV alsmede de PvdA zijn gestruikeld over de euthanasie-uitsprak'en van premier Lubbers in een interview met onze krant. GPV-lijsttrekker Schutte laak te gisteravond in Zwolle de opvatting van Lubbers dat in de praktijk verantwoord met het vraagstuk wordt omge gaan. PvdA-voorzitter Marjan- ne Sint ontkende dat zij zou hebben voorgesteld het vraag stuk nog eens vier jaar te laten rusten. „Ik vind het niet denk baar dat je het euthanasie vraagstuk niet in deze kabi netsperiode regelt", aldus Sint. Volgens de PvdA-voorzitter heeft de premier een eerdere speech van haar over de eu- thanasie-kwestie bewust verkeerd geïnterpreteerd. Schutte (GPV) bestreed dat in de medische en jurdische praktijk verantwoord met de toepassing van euthanasie zou worden omgegaan, zoals Lub bers suggereerde. „De CDA-, leider geeft de strijd voor de bescherming van het leven al op voordat ze is begonnen", constateerde de GPV-fractie- voorzitter. „Tegenover duizen den gevallen van toepassing van euthanasie staat een vrij wel passieve overheid. Die houding ondermijnt het res pect voor de wet en schept een klimaat waarin angst en onze kerheid over de bescherming van het leven heersen". Lijst trekker Van der Vlies van de SGP zei tijdens een partij bijeenkomst in Bunschoten dat Lubbers van het euthanasie vraagstuk een „vogelvrije kwestie" maakt. De PPR heeft inmiddels op nieuw een poging in het werk gesteld om de euthanasie kwestie buiten het CDA om te regelen. Kamerleden van de partij lobbyden gisteren bij PvdA, D66 en VVD in een po ging een meederheid in de Ka mer te creëren voor een intia- tief-wetsontwerp dat de artsen meer vrijheid en rechtszeker heid moet bieden. Een eerder PPR-initiatief in deze richting strandde echter op gebrek aan medewerking van de VVD. De kwestie werd na de val van het kabinet als 'controversieel onderwerp' van de agenda af gevoerd. Hond stuit op Duitse granaten DEN HELDER Cesar, de hond van de 29-jarige R. Scharloo uit Den Helder, heeft gisteravond in de duinen van Julianadorp een grote wapenvondst gedaan. Het dier was gaan graven in een bun ker en stuitte in een kleine ruimte op zes stalen kisten, die elk gevuld bleken met zestien handgranaten. In twee andere kisten bevond zich munitie. De eigenaar van de hond schakelde na de vondst direct de politie in. Volgens een woordvoerder betreft de vondst ongebruikt Duits wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog. 26 augustus Prins Claus reikt in het Con certgebouw in Amsterdam de prijzen uit aan de win naars van het Tweede Inter nationale Kirill Kondrashin Concours voor jonge dirigen ten. M J- I Afkalving kustlijn De post van de Egmondse reddingsbrigade is bij vloed niet met droge voeten bereikbaar. Een duidelijk bewijs van de voortdurende afkalving van de kustlijn die ook andere plaatsen aan de kust treft. Redactie: Paul Koopman Bijdragen: Jean Pierre Geelen, Marga Rijerse en Rik in 't Hout DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER (4) Marte Röling wil het niet zeggen Beeldend kunstenares Marte Röling: „Op uw vraag of ik VVD ga stemmen nu ik een Starfighter van minister Bolkestein in bruikleen heb gekregen, wil ik niet ingaan. Wat ik stem zeg ik niet. Ik zou alleen nóóit op de CPN kunnen stemmen. Ja, als kind deed ik dat een keertje. Sommige CPN'ers vind ik heel aardig en ik geloof ook best in eerlijk delen, maar niet in het communisme zo als dat in deze wereld be staat. Ik geloof ook in gelijk heid van mensen. Of ze nu een zwart, roze of een wit velletje hebben. Daarom zal ik ook nooit op de Centrum partij stemmen. Politiek in teresseert me niet tot in de tail. Ja, ik kijk wel dagelijks in de krant om te zien of we nog leven, of de wereld poli tiek gezien nog niet vergaan is. Maar mijn echte interes ses gaan uit naar schoon heid, mensen en cultuur. Ik heb vertrouwen in onze de mocratie. In Nederland le ven mensen die er ontzet tend veel tijd- in stoppen om alles goed te laten verlopen. Ze maken dat ik blij en trot$ ben te mogen leven in dit Marte Röling FOTO: DIJKSTRA super-land. Het ideale kabi net bestaat voor mij uit en thousiaste mensen, met hart voor de zwakkeren, voor het bedrijf Nederland en de lucht en aarde. Pas als die hardwerkende mensen echte fouten zouden maken, zou ik me misschien meer met poli tiek bemoeien". Groen Links tegen Groot Links Gisteren was het dan eindelijk zover: Ria Beckers en Wim Kok traden tegen elkaar in het strijdperk. Groen Links te gen Groot Links. Plaats van handeling was het barokke zaaltje van de Pulchri-studio in Den Haag. Er was grote be langstelling voor het debat, gevolg van het feit dat Groen Links een combinatie van PPR, PSP, CPN en EVP een steeds grotere bedreiging voor de PvdA vormt. Volgens de meest recente peiling van het bureau Inter/view is Groen Links (nu: 3 zetels) hard op weg naar 13 kamerzetels en die groei gaat vrijwel volledig ten koste van de PvdA. Veel socialisten hebben kennelijk het idee dat de eigen par tij gebaat is bij een stem op de nieuwe linkse combinatie. Daardoor zou de PvdA worden afgehouden van al te veel concessies aan het CDA. Ria Beckers is het daar uiteraard mee eens. Wim Kok natuurlijk niet. „Die redenering is on juist! Alleen met een sterke PvdA kan het machtsoverwicht van het CDA gebroken worden". Hoewel Kok zijn uiterste best deed de twijfelaars in zijn ach terban van zijn gelijk te overtuigen, is het de vraag of hem dat gelukt is. Inhoudelijk was Koks verhaal sterker dan dat van Beckers, maar er ging zo weinig emotie van uit. Beckers betoogde vol vuur dat het in ons land „economisch erg goed gaat maar maatschappelijk verschrikkelijk slecht". Daar ging het hart van de socialisten onder haar toehoorders van open. En de vonk sprong al helemaal over toen Beckers ook nog eens pleitte voor het optrekken van de uitkeringen. De tegenwerping van Wim Kok dat daar geen ruimte voor is en dat de PvdA bovendien prioriteit geeft aan werk boven in komen, klonk daarbij vergeleken wel heel erg nuchter. Bloemri jke taal van Ruding Minister Onno Ruding van financiën heeft iets met bloemen. Afgelopen zater dag stuurde hij een bosje chrysanten aan de PvdA- campagnekaravaan in Maas tricht. Dat was een goedma- kertje voor drie jaar geleden, toen de PvdA Ruding diens schampere opmerkingen over het „uitdelen van dure rozen tijdens de campagne" zeer kwalijk had genomen. Tijdens een spreekbeurt gis teravond in Katwijk haalde Ruding opnieuw bloemen uit de kast. „Onder de PvdA-ro- zen schemeren stekelige doornen", zo sprak de de missionaire bewindsman in bloemrijke taal. Ook voor Joris Voorhoeve van de VVD had de minister een boeketje klaar staan. Ru ding: „Joris Voorhoeve heeft regelrecht liefdesverdriet en staat onder aan het raam te zingen. Zo te horen is hij bang een geranium op zijn kop te krijgen". Voor Ruding is het waar schijnlijk de laatste keer dat hij bij de campagne de bloe metjes buiten mag zetten. „Zeven jaar op Financiën is wel genoeg. Ik heb het voor nemen niet terug te keren", heeft hij al meermalen laten weten. Maar een echte poli ticus zegt nooit nooit. Insi ders beweren dan ook dat Ruding stilletjes hoopt op een toenaderingspoging van Ruud Lubbers. Of een bloe metje daarbij kan helpen? Maar liefst drie miljoen gulden trok de FNV in 1986 ervoor uit om de linkse stemmers in de samenleving te mobiliseren. In paginagrote advertenties werd het volk opgeroepen voor al niet rechts te stemmen, en zo het eventuele tweede kabi- net-Lubbers een voet dwars te zetten. Veel heeft die cam pagne echter niet opgeleverd. Het CDA kwam versterkt uit de verkiezingsstrijd tevoorschijn. Ditmaal geeft de vakcen trale geen stemadvies. Wel liet voorzitter Johan Stekelen burg in een interview weten dat de PvdA een belangrijke factor is in het kabinet voor de door de FNV gewenste om slag in de arbeidsverhoudingen. „Maar", zo voegt hij er aan toe „dat is geen garantie, absoluut niet". RPF wil sterkere rechtspositie ouders Volgens RPF-lijsttrekker M. Leerling werken de jeugd hulpverlening, de kinder rechter en de Raden voor de Kinderbescherming mee aan de ondermijning van het ou derlijk gezag. Daar moet verandering in komen. Leerling beloofde gisteren in Zierikzee zich sterk te zullen maken voor versteviging van de rechtspositie van ou ders. De RPF-lijsttrekker vindt dat het niet kan dat ouders uitsluitend op grond van verklaringen van min derjarige kinderen in de be klaagdenbank van hulpver leners en zelfs bij de kinder rechter terechtkomen. De wetgever moet erop toezien dat ouders als gezagsdragers „een van God gegeven ver antwoordelijkheid hebben voor minderjarige kinde- Whizz-kid Sint Marjanne Sint gaat aanstaande zaterdag op een wel heel bij zondere manier in debat met enkele duizenden potentiële stemmers. Om 10.30 uur precies zal de PvdA-voorzitter het Comnet-netwerk bellen en vervolgens via een personal computer in contact treden met nog zo'n 30.000 andere 'whizz-kids' in het land. Geheel via elektronische weg zul len vragen van de computergebruikers beantwoord worden. Eén vraag ligt al klaar voor de socialistische politica. „Blijft de computer aftrekbaar voor de belastingen?

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3