„Van een berg kippen koop je geen auto" Oecumenische Broederschap in Venda nagenoeg monddood £eidóc6ou4>a/n> kerk wereld Catharijneconvent toont kunst Oud-Katholieke kerken beroepingen brieven van lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CöidócSoiuatil VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGII |J] Oekrainse gelovigen verlaten demonstratief Russische kerk LVOV Ongeveer 4.000 gelovigen in de Oekrainse stad Lvov hebben dezer dagen demonstratief hun lidmaatschap van de Russisch-Orthodoxe Kerk opgezegd. Zij onderstreepten hier mee hun verlangen naar legalisatie van de Oekrains-Katholie- ke Kerk. De Oekrainse kerk werd in 1946 door Stalin gedwon gen op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk, die tot op de dag van vandaag het bestaan van deze kerk officieel blijft ont kennen. De Oekrains-Katholieke kerk heeft naar schatting vijf miljoen leden. In 'Moscow News' kon de Oekrainse bisschop Vladimir Sternjuk uitvoerig pleiten voor zijn kerk. Het spijt de bisschop bijzonder, zegt hij, dat de „orthodoxe hiërarchie geen begrip heeft voor ons drama". Verzet tegen legalisatie komt niet langer van de Sovjet-autoriteiten, maar van de Russisch- Orthodoxe Kerk. Evangeliegemeente krijgt boete wegens geluidshinder ZWOLLE De Zwolse Evangeliegemeente 'De Deur' is door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden wegens geluidshinder. De groepering had zonder ver gunning van de plaatselijke overheid tijdens een evangelisa tiebijeenkomst te luide muziek ten gehore gebracht. B. en W. van Zwolle hebben de Evangeliegemeente enkele weken ge leden laten weten dat zij voortaan nog maar twee keer per jaar een muziekvergunning krijgt voor haar werk in de bin nenstad. Naar aanleiding van klachten werd De Deur ook voorgehouden dat de geluidssterkte niet meer dan 45 decibel mag bedragen. De kantonrechter achtte „hartverscheurende geluiden" niet nodig om een overtuiging uit te dragen. „Als we dit toelaten moet een andere club nog meer lawaai ma ken". Wie zich alle liefde ontzegt, is niet minder ziek dan hij die haar al te veel begeert. PATER ANTON VERMEY OVER ONMISBAARHEID MIVA: Dit weekeinde wordt in de kerken weer de jaarlijkse collecte gehouden voor de Missie Verkeersmiddelen Aktie. De MIVA ondersteunt het werk van de kerken in de Derde Wereld met vervoermiddelen. Om aan alle aanvragen te kunnen voldoen is een bedrag van zeven miljoen gulden nodig. Dit jaar zijn er in totaal zeshonderd aanvragen (waarvan twintig van missiona rissen uit het bisdom Rotterdam292 uit Afrika, 209 uit Azië, 85 uit Latijns Amerika en elf uit Australië en Oceanië en drie uit Europa. WADDINXVEEN Ze ven dagen per week crosst pater Anton Ver- mey door het binnenland van Brazilië om pastoraal werk te doen. Met zijn Volkswagen „een soort Golf" trotseert hij de wildernis: slecht onderhouden bruggen, smalle zandpaden en gro te modderpoelen. Zijn grootste angst is dat zijn voertuig hem in de steek laat. Want geld voor een nieuwe auto is er niet. Pater Anton Vermey (53) zit al ruim twintig jaar als mis sionaris in Brazilië, waarvan tien jaar rond Palmeiras nabij Goiania. Met zijn Volkswagen rijdt hij de vijftig basisge meenschappen van zijn paro chie af om diensten te hou den, kinderen te dopen, huwelijksproblemen aan te horen en het functioneren van scholen in de gaten te houden. Het levenspeil ligt bij ons tien keer zo laag als in Nederland, vertelt hij. „Zelf verdien ik anderhalve maal het mini mumloon, ongeveer honderd twintig gulden per maand, en zelfs dat is onvoldoende om de supermarkt te betalen. Wij zijn afhankelijk van giften van de parochianen". Via de wekeliikse disco-avond en de feesten komen er welis waar veel kalveren, beren en kippen binnen. Maar, ver volgt hij nuchter, „van een berg kippen koop je nog geen auto", zegt pater Vermey nuchter. „Om je een auto te kunnen permitteren moet je hier acht tot tien jaar wer ken". Al ruim vijftig jaar wordt de aanschaf van vervoermidde len in de missie geregeld door de MIVA. Maar de organisatie dreigt met lege handen te ko men staan. De kerken lopen leeg en de collecteschalen zijn minder gevuld. Dus moet er bezuinigd worden. Dat bete kent minder inruil van auto's en andere voertuigen. De mis sionarissen moeten er zelf voor zorgen dat hun voertuig zodanig onderhouden wordt dat het langer meekan. Door het aantal onderdelenmagazij- nen en missiegarages door bisdommen beheerde werk plaatsen uit te breiden en beter in te richten hoopt de MIVA de levensduur van de vervoermiddelen te kunnen verlengen. Als contactpersoon van de MIVA in het bisdom van Goi ania stuurt pater Vermey jaarlijks drie a vier aanvragen voor nieuwe auto's naar de MIVA. „Die worden tot nog toe allemaal ingewilligd, maar ik denk niet dat er een extra geval bij moet komen". Beschaamd erkent pater Ver mey dat hij inmiddels twee auto's in de prak heeft gere den. De eerste keer was vijf tien jaar geleden, hij herin nert het zich nog goed. „De auto hebben we moeten ver kopen. Het was een vrij ern stig ongeval. Ik had zes of ze ven ribben gebroken". „Gelukkig was de tweede keer vlak voor de MIVA-col lecte", zegt hij half veront schuldigend, half geamuseerd, „zodat ik gelijk een nieuwe auto kon aanvragen". Hij bevestigt dat goed onder houd onontbeerlijk is. „De au to's hebben hier heel wat te verduren. Ze gorden ontzet tend intensief gebruikt". De twee auto's en het Volkswa genbusje die hij in zijn paro chie heeft zijn elke avond be zet. Vol afgrijzen denkt hij terug aan die ene keer dat hij 's a- vonds laat met een zuster midden in een bos stil kwam te staan. „Ik kreeg de auto niet meer aan de praat. Er woonde geen sterveling in de buurt zodat we wel gedwon gen waren te voet verder te gaan. Gelukkig was er nog ie mand op pad met wie we mee konden liften. De volgende dag hebben we de auto op la ten halen door iemand van de plaatselijke garage hier". Zonder auto zou het niet mo gelijk zijn hier te werken, zegt pater Vermey stellig. „Dan zou ik driekwart van de parochie stil moeten leggen en miin werk beperken tot de stad, Palmeiras". Voor de fiets zijn de afstanden te groot, de parochie heeft de zelfde afmetingen als de pro vincie Utrecht. Ook de motor is niet haalbaar vanwege de regentijd die van oktober tot april duurt. Ondanks de door de MIVA aangekondigde bezuinigingen ziet pater Vermey de toe komst van het vervoer in de missie zonnig in. „De kerken in Nederland mogen dan te ruglopen, maar de interesse op sociaal gebied blijft", zegt hij overtuigd. En mocht het allemaal wat krapper worden, dan heeft hij zelf nog een plan: een autofonds opzetten waaraan de parochie meebe taalt. „Hoewel er in andere streken van Brazilië al een dergelijk project is gestart, realiseer ik me dat zo'n fonds er natuur lijk niet van vandaag op mor gen is", zegt pater Vermey. „Het zal niet makkelijk zijn om mensen die gewend zijn een kip aan de kerk te geven, over te halen tot een vaste maandelijkse financiële bij drage". JEANNETTE v. LEEUWEN Het gironummer is 27.22.49 t.n.v. MIVA Breda. BISSCHOP GIJSEN: Perspectief voor katholiek onderwijs ROERMOND Het ka- tholiek onderwijs moet j volgens bisschop J.M. Gij- sen van Roermond ernst gaan maken met de her- I evangelisatie, waartoe paus Johannes Paulus II oproept. I „Dit getuigt van waarachtig geloof èn van realiteitszin, al wordt het - voorlopig - niet in dank afgenomen en vindt het slechts in kleine kring ge hoor." Dit schrijft de Roermondse bisschop in zijn boek 'Katho liek onderwijs: illusie of toe komstperspectief?' De bis schop van Roermond ziet wel degelijk perspectief: „Juist in tijden als de onze wordt de Geest vaardig en leidt Hij de werkelijk-dapperen naar het opbouwen van een nieuwe toekomst. Ook voor het ka tholiek onderwijs". De bisschop is het grondig on eens met onderwijsmensen die zeggen dat de waarheid omtrent God en de Kerk 'niet meer te verkopen is'. Zij slui ten de deur voor geloof, voor Christus en voor waarachtig evangelisch leven. „Of men schept een nieuw soort chris tendom, dat in feite deze naam niet verdient", aldus Gijsen. Hij vervolgt: „Vanuit dit plausibel, menselijk - bere deneerd en binnenwereldsge- richt - christendom tracht men veelal het katholiek on derwijs nog hoog te houden. Maar het blijkt meer en meer een fagade te zijn, een illusie, die verwaait met de wind van de ontwikkeling die haar ei gen seculiere gang gaat." UTRECHT Het Rijks museum Het Catharijne convent in Utrecht houdt van 25 augustus tot 29 ok tober een tentoonstelling van kunstwerken uit Oud-Katholieke kerken. Schilderijen van meesters uit de Gouden Eeuw als Honthorst en Bloemaert, 17e-eeuws zilverwerk en kerkelijke kleding laten de rijkdom van het kunstbezit van de Oud- Katholieke Kerk zien. De tentoonstelling wordt ge houden ter gelegenheid van de viering van honderd jaar Unie van Utrecht. In 1889 kwamen de bisschoppen van de Oud-Katholieke Kerken van Nederland, Duitsland en Zwitserland in Utrecht bijeen om een gezamenlijke geloofs belijdenis op te stellen, die be kend is geworden als de 'Utrechtse Bisschopsverkla ring van 1889'. Deze verkla ring leidde tot de oprichting van Oud-Katholieke Kerken in onder meer Polen, Oosten rijk en de Verenigde Staten. De Oud-Katholieke aartsbis schop van Utrecht, op dit mo ment mgr. A.J. Glazemaker, is voorzitter van de Unie. De kerk is in 1723 in Nederland ontstaan, toen het kapittel van Utrecht zonder toestem ming van Rome Cornelis Steenoven tot bisschop be noemde. De tentoonstelling laat onder meer een aantal exemplaren van zilversmeedkunst uit de 17e eeuw zien. Verder kun nen onder meer een prachtig versierde kan en schotel, die nog in gebruik zijn van de aartsbisschop van Utrecht, en een- marmeren doopvont uit Zuid-Nederland worden be wonderd. Schilderijen als 'De aanbidding van de herders' van Abraham Bloemaert (1623) en de doornenkroning' van Gerrit Honthorst (1638) tonen de pracht van de altaar stukken die in het bezit van de Oud-Katholieke Kerk zijn. De expositie geeft voorts een kort overzicht van de achter gronden van de Unie van Utrecht en de nationale en in ternationale ontwikkelingen binnen de Oud-Katholieke Kerk. Een speciale plaats is ingeruimd voor een afdeling oude kunst uit Zwitserse Oud- Katholieke Kerken. DEN HAAG Nagenoeg alle bestuursleden van de Oecumenische Belijdende Broederschap in Noord- Transvaal zijn nu opge pakt door de politie. Voorzitter Zwoitwaho Nevuthalo van deze christelijke organisatie in het 'onafhankelijke' thuisland Venda loopt nog vrij rond, hoewel ook hij deze week enige tijd werd vastgehouden. Het kleinste Zuidafrikaanse thuisland is, aan de voora vond van de herdenking van zijn tienjarig bestaan als onaf hankelijke bantustan in sep tember, in de ban van de angst, zo blijkt uit de woorden van drs. Daniel Tavenier. Hij is anderhalf jaar secretaris ge weest van de broederschap, toen hij als arts werkzaam was in Venda. Tavenier is sinds enkele maanden terug in Nederland, maar heeft nog intensief contact met de broe derschap. „We zijn verschrik kelijk bang", liet de voorzitter hem onlangs weten. De Oecumenische Belijdende Broederschap, die ongeveer 400 leden telt, is een van de weinige organisaties die zich openlijk verzetten tegen de terreur die Venda sinds vorig jaar in de ban houdt. De enige oppositiepartij werd in 1988 verboden. Sindsdien is er in toenemende mate sprake van intimidatie door de autoritei ten, voornamelijk stamhoof den die door Zuidafrika op een belangrijke post zijn ge zet. Zeker 200 mensen zijn de laatste maanden zo maar op gepakt. Zij worden, daarvan is Tavenier overtuigd, dikwijls op een grove manier gemar teld. Het aantal moorden, vaak op rituele wijze uitge voerd, stijgt onrustbarend. De politie van Venda doet echter geen enkele moeite de moor den op te lossen. „Waar zal dit op uitlopen", zo vraagt Nevut halo zich af. „Zullen de auto riteiten beslissen de hele ge meenschap te vernietigen?" Terwijl de kritiek toeneemt en het politieke bewustzijn groeit, doen de autoriteiten er alles aan om te voorkomen dat de festiviteiten op de tien de verjaardag van de onaf hankelijkheid (13 september) worden verstoord. De belang stelling voor de viering zal gering zijn, verwacht Tave nier. Verleden jaar moesten de deelnemers aan de herden kingsbijeenkomst onder scho lieren geronseld worden. De politie van Venda is erop uit de Oecumenische Belij dende Broederschap voorgoed de mond te snoeren, zegt Ta venier. Leden van diverse kerken riepen deze organisa tie in 1985 in het leven, omdat zij vonden dat er niet langer gezwegen mocht worden over het onrecht dat de bevolking van Venda - ongeveer een half miljoen mensen - werd aangedaan. De organisatie is vanwege haar duidelijke pro test tegen apartheid in de ban gedaan. De broederschap verleent pastorale en diakonale zorg aan gevangenen en slachtof fers en heeft tal van bewust wordingsprojecten opgezet. De Gereformeerde Kerken in Nederland en de Nederlandse Hervormde Kerk vormen met enkele Amerikaanse kerkge nootschappen de belangrijkste buitenlandse financiers van de broederschap. Weinig goede woorden heeft Tavenier voor de Christelijke Gereformeerde Kerken, het enige Nederlandse kerkge nootschap met zendingswer kers in Venda. De Nederland se predikanten in Venda be moeien zich op geen enkele wijze met het wrede dagelijk se leven. Zij wijzen er volgens Tavenier steeds op dat ze hieraan niet kunnen begin nen zonder steun van de Ge reformeerde Kerk in Venda (de Dopperkerk). „Maar ook deze kerk is bang voor repres- sailles, waardoor er dus nooit wat gebeurt". Wereldraad: aandacht voor wijding vrouwen BUDAPEST De commissie 'Geloof en kerkorde' van de Wereldraad van Kerken ziel bezinning op de wijding van vrouwen als een van haar be langrijkste taken in de toe komst. Er moeten wegen wor den gevonden om te voorko men dat de verschillende ker kelijke praktijken op dit ge bied „een belangrijke hinder paal" in de oecumenische be trekkingen worden. De 120 leden van de commissie, die twee weken lang heeft verga derd in Budapest, vinden het nodig dat er binnenkort een speciale consultatie wordt be legd over de vrouw in het Nederland** Hervormd* Kerk Aangenomen naar Nederhemert dr.W.J. op 't Hof te Ouddorp - Beroepen te Haulerwljk (toez.) A. El- verdlnk, kandidaat te Opeinde; te Nijland mw. M.A. de Jager, kandi daat te Hardenberg. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Verkiezingen (3) (n onze krant zijn paginagroot le partijprogramma's vergele ken van, naar gesteld is, de icht belangrijkste partijen op ien onderwerpen, die in de huidige verkiezingscampagne een prominente rol spelen. Ik denk niet dat de meerderheid van uw lezers van de daarbij genoemde mogelijkheid om een samenvatting van de ver kiezingsprogramma's te bestel len bij de Stichting Burger schapskunde te Leiden ge bruik zal maken. In de kies kring Dordrecht, waartoe mijn woongemeente Delft behoort, heeft men de keuze uit de kandidaten van 18 lijsten. Ui teraard mag men veronder stellen dat uw lezers een ach tergrond hebben die hen geen behoefte doet gevoelen om ook de mening over een en ander van de overige deelnemende partijen te vernemen. Jammer vind ik het echter dat een aan tal hete hangijzers buiten be schouwing zijn gebleven. Met name: het al dan niet handha ven van de band met de ande re rijksdelen, het toelatingsbe leid van vluchtelingen, asiel zoekers en andere vreemdelin gen met inbegrip van het toe zicht op de KLM en andere betrokken vervoersmaatschap pijen, alsmede de naleving van de Luchtvaartwet m.b.t. het weren van geluidhinder rond met name de vliegvelden Schiphol, Zestienhoven en Beek (L). Het parlement kan de regering naar huis sturen. Het parlement behoort op zijn beurt door het volk te worden gecontroleerd en, zo nodig, ge straft. Van dit laatste komt in de praktijk niets terecht. Om een voorbeeld te noemen; te gen de zin van ons volk kon bij het onafhankelijk worden van Suriname, dat vijfmaal zo groot is als Nederland, meer dan een derde van zijn inwo ners naar Nederland komen. Je kunt het ze niet kwalijk ne men en natuurlijk zijn het nu onze mede-landgenoten. Maar zowel voor Nederland als voor Suriname zou een betèr beleid denkbaar zijn geweest. De wetgeving zou bijtijds moeten zijn bijgesteld. Lode wijk de Veertiende zei „l'état c'esl moi". Bij ons lijkt het parle ment zich te verbeelden het volk te zijn. Waarom durft het het anders niet aan om voor bepaalde hete hangijzers het systeem van volksraadpleging in het leven te roepen? A.P.Th, van Mulbregt, DELFT Kroonprins (2) De briefschrijver, die „met grote verbazing" in onze krant de mening heeft gelezen van de secretaris der Haagse Oran jevereniging, die vindt dat kroonprins Willem-Alexander met een echte prinses moet trouwen, moet daar niet zo van schrikken. Wanneer hij zijn oor aangaande de hoogst delicate kwestie meer te luiste- Hondepoep (7) Als verwoed hondeliefhebber wordt ik zo langzamerhand doodziek van al die lieden die maar over onze huisdieren klagen. Elke gelegenheid wordt aangegrepen om de hondebezitters een veeg uit de pan te geven. Ook ditmaal weer. Een onderzoek zegt dat honde-uitwerpselen gevaarlijk voor kinderen kunnen zijn. Hoe komt men erop? Ik ken nog wel duizenden andere din gen, die voor kinderen gevaar lijker zijn. Kinderen kunnen immers door duizend-en-een stoffen met allerlei ziekten worden besmet. Ik ben ervan overtuigd dat die klagende ou ders eens moeten beginnen hun kinderen beter op te voe den en net als vroeger al vroeg te leren na het spelen en voor het eten de handen goed te wassen. Dan zal het allemaal best wel meevallen. Maar ja, wie als kind nooit met een huisdier is groot geworden zal in veel gevallen in het latere leven hierover alleen maar negatief zijn. Jammer!! Democratie in wurggreep In Latijns Amerika is democratie een verre van natuu )k zaak. Militaire dictators, guerrillagroepen en doodsesk r blijven de stem van het volk in geweld smoren en torei J buitenlandse schulden maken zelfs de voorzichtigste p< ke en economische hervormingen tot een ernstig risict b lombia past niet helemaal in die trieste reeks. Naar Lat ee merikaanse normen is de democratie er stabiel. Presidi er volgen elkaar op na regelmatig verlopen verkiezingenooi gevaar van een staatsgreep is er minimaal; het stilzwijj1 bestand tussen de regering van president Virgilio Bare" de guerrillagroepen FARC en M-19 heeft ook die dra i weggenomen. Toch heeft geen enkel ander land, Peru j\ zonderd, af te rekenen met een zo gevaarlijke en nieti U ziende interne tegenstander als Colombia. De terreur die ontketend is door de doodseskaders v; drugsbaronnen, de zgn. „narcos", overtreft in hevighe doeltreffendheid alles wat de guerrillagroepen in het den hebben ondernomen. De systematische moordcam] J en de rechtstreekse aanvallen die de drugsbaronnen va Medellin-kartel - genoemd naar de tweede stad van hel - zijn begonnen, laten niemand buiten schot. Door de i' i.ntegere rechters te elimineren stelt het kartel een ul turn aan alle leden van de rechterlijke macht die no{|" waren gezwicht voor de miljoenen dollars smeergeld. MAAR het echte doel van het kartel reikt veel verdej een positie verwerven waaraan geen enkele politici durft tornen. En tot nu toe met succes. Sinds het karl in het begin van de jaren '80 voor het eerst liet horen internationale netwerk van de georganiseerde misdaad,, het zich opgewerkt tot een staat binnen de staat. Oud-j dent Betancour moest openlijk toegeven dat het „machtiger dan de staat" is. bij loc De „narcos" vormen inderdaad een tegenstander vaiP0 maat voor de regering van Barco. Het Medellin-kartel F na de uitschakeling van enkele rivalen ruim 80 procent" de cocaïne-handel met de VS in handen. De miljarderf1 lars die dat oplevert, stellen het kartel in staat tientallerfn gistraten en regeringsleden om te kopen, eigen milities pr richten en zelfs militairen aan te werven voor het F werk. pr DAAROM is het zeer de vraag hoe doeltreffend de mi z gelen zijn die president Virgilio Barco heeft afgekondif de moord op presidentskandidaat Luis Carlos Galan. D? zenden arrestaties tonen aan dat de regering niet lijdf wil blijven toezien, maar zij treffen vooral het voetvollPi' wanneer de regering de echte kopstukken, zoals miljaP Pablo Escobar Gaviria weet te pakken, zal zij een eindep nen maken aan de nachtmerrie. Het is echter twijfelach[I dat ooit zal gebeuren. Eerder afgekondigde maatregelen^, als het in 1987 gesloten uitleveringsverdrag met de VS,IN den ingetrokken na intimidatie door het kartel. M De enige manier waarop Virgilio Barco en zijn regerirïl kunnen uithalen is met hulp van de VS. De VS wf evenzeer als Colombia zelf getroffen door de terreur v „narcos", reden waarom president Bush en William Befj^ directeur van het nationaal bureau voor de drugsbestrt de strijd tegen de drugsmaffia de hoogste prioriteit hta gegeven. De „smerige oorlog" tegen de drugs zal ongeler en bitter zijn en biedt lang geen zekerheid op succes, jci voor het bedreigde Colombia is er voorlopig geen ai^ keus. Verliest het dan wordt de deur wagenwijd gei voor een militaire staatsgreep en de rest van de trieste lsfet loop die de democratie in een wurggreep blijft houdencrr Vrij koel DE BILT (KNMI) Morgen is het half tot zwaar bewolkt en vooral in de nacht valt er nog wat regen. De bewolking en neerslag hangen samen met het binnenstromen van koele re lucht. Deze overgangszone trekt langzaam naar het zui den weg. De kans op opklarin gen is dan ook in het noorden van het land het grootst. Van nacht zullen de minimumtem peraturen uiteenlopen van 15 graden in Zeeland, tot 9 gra den in het noordoosten van het land. De middagtempera- tuur morgen is ongeveer 18 graden. Daarbij is er weinig verschil tussen kust en bin nenland. Er waait een zwakke tot matige wind, eerst uit noord of noordoost, later uit uiteenlopende richtingen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig tot en met morgen Noorwegen: Vooral aan de kust bui en. In het binnenland slechts een lo kale bui en enkele zonnige perioden. Middagtemperatuur aan de noord- kaap rond 12 graden, in het zuiden aan de kust rond 16, in het binnen land rond 18 graden. Zweden: Nog een enkele bui, maar geleidelijk meer zon. Temperatuur in het binnenland rond 20 graden. Zwitserland: Vandaag nog erg morgen aan de noordkant v pen koeler weer met bew Oostenrijk: In het noorden gele», meer bewolking met vooral i kans op een bui en daling v ratuur, maar in Karinthie nogL Joegoslavië. Zonnig en met een middagtemperatuur geveer 35 graden. Griekenland: Warm, 30 tot 35 en zonnig, maar op het vastelife het noorden kans op onweer. L He WEERRAPPORT h Eelde regenbui Eindhoven regen Den Helder regenbul Rotterdam zw bew Vllsslngen regen Britse eilanden: At en toe regen. Middagtemperatuur van 16 graden in Schotland tot 21 graden in Zuid-En- geland België en Luxemburg: Vandaag re gen, morgen droog en wat zon Tem peratuur van 18 graden aan de kust tot 23 graden in Luxemburg. West-Duitsland In het noorden en midden bewolkt en vooral op van daag regen. In het zuiden nog warm. Frankrijk: Vandaag in het noorden bewolkt en regenachtig, overigens droog en vooral in het zuiden zonnig. Middagtemperatuur van 21 graden Spanje: Zeer warm met veel zon, maar aan de oostkust eerst nog een paar wolkenvelden. Middagtempera tuur 35 tot 40 graden, aan de noord kust, rond 25 graden. PortugalOnbestendig met af en toe bewolking en in de Algarve kans op een bui Middagtemperatuur 25 tot 30 'graden. Kopenhagen II bew. 30 23 f

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2