„Ik heb het gevoel dat ik hier nog maar een jaar of drie fCatwi jkse politie freest ordeproblemen Heidens omgeving CDA in Katwijk Lenovatie Huize idegeest begonnen QeidóvQowumt VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 GEMEENTEVOORLICHTERHOOYMANS VERRUILT KATWIJK VOOR VUT KATWIJK „Je kunt in dit vak mislukken en sla gen. Zet je jezelf voorop en ga je met de borst vooruit lopen, zo van: „hier is de voorlichter", dan misluk je dus. Je bent niet meer dan een doorgever, een dienstver lener. Als je je eigen me ning gaat zitten uitdra gen, doe je het niet goed". Mevrouw M. Hooymans, voorlichtingsmedewerker van de gemeente Kat wijk, gaat op 1 september (vervroegd) met pensioen. Pas na lang aarzelen stemt ze in met een inter view. „Als het maar niet zo'n lang verhaal wordt. Dat vind ik niet op zijn plaats". Tien jaar is Marjan Hooymans voorlichter van Katwijk ge weest. Als 17-jarig meisje zette ze haar eerste stappen in die richting, toen ze in dienst trad bij dagblad Het Binnenhof. V an de correctie-afdeling werd al spoedig de overstap naar de redactie gemaakt. In totaal werkte ze er veertien jaar. Ze kent de journalistiek derhalve van haver tot gort en juist dat verklaart haar te rughoudendheid met betrek king tot een interview bij ihaar afscheid. „Ik heb het zo vaak meegemaakt. Dan geeft iemand een vraaggesprek weg, doet alleen uitspraken waar men voor honderd pro cent achter staat, maar als de krant uitkomt komt de grote schrik. Want dan staat het daar ineens, breed uitgeme ten, zwart op wit. „Heb ik dat zo gezegd, zo had ik het niet helemaal bedoeld", klinkt het dan. Ija, en dan is het niet meer terug te draaien". Ambassade Na haar carrière in de journa listiek, werkte Hooymans bij de Nederlandse ambassade in Brussel en Rome. Toen echter overplaatsing naar nog verder gelegen oorden er aan zat te komen, stapte ze uit het diplo- matieke werk en koos voor een loopbaan in het voorlich- tingswerk. Bij de gemeente Haarlem, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn te Den Haag en, sinds '79, de gemeente Katwijk. Die laatste tien jaren zijn volgens Hooy mans omgevlogen. „Ik heb het gevoel dat ik nog maar een jaar of drie zit, dat zegt genoeg denk ik". Het werk van gemeentevoor- lichter is veelomvattend. „In Katwijk eigenlijk te veelom vattend voor één persoon", zegt Hooymans. „Er zouden er hier op z'n minst twee moeten zijn. En wat ik al helemaal niet begrijp, is dat er nog steeds gemeenten zijn die be weren zonder te kunnen. De hele samenleving komt im mers bijeen bij de gemeente lijke overheid. Aan de afde ling voorlichting de taak de burgers te informeren over het hoe en waarom van het gevoerde beleid. Hoe dat ge beurt? Door middel van pers contacten, persberichten, pu blicaties in gemeente-adver tenties, eigen publicaties enzo voort. En tegenwoordig ook via lokale en regionale om roep". In de tien jaar dat Maijan Hooymans als voorlichter bij de gemeente Katwijk werkte, is er ten aanzien van de open baarheid veel veranderd. „Maar dat is geen verdienste van mij hoor", zegt de af scheid nemende voorlichter. „De raad beslist, vergeet dat niet. Ik adviseer slechts en voer uit. Ik heb misschien de openbaarheid bevorderd, maar dat lag compleet in de lijn van de ontwikkelingen die alle gemeenten in Neder land meemaakten. Mijn standpunt was en is: geen za ken onnodig binnenshuis hou den. En dat sluit aan bij de Wet Openbaarheid van Be stuur die we in Nederland hebben". Een paar keer in de periode dat Hooymans Katwijks voor lichter was, haalde de plaats de landelijke pers. De perike len rond het aanwijzen van een stuk strand voor topless en naaktrecreatie trokken bij voorbeeld nationale aandacht. Hooymans: „Tegenstellingen hè, daar zijn ze dol op. Een gemeente met een politieke samenstelling als Katwijk, die zich bezig moet gaan houden met naaktstranden; da's koren op de molens van vooral die landelijke journalisten. Ik heb er geen moeite mee gehad hoor. Wie vragen had, kon ui teraard bij mij terecht". Stemmachines Een andere Katwijkse aange legenheid die landelijk in de belangstelling kwam, was de kwestie met de stemmachines. Bij de Tweede Kamerverkie zingen in 1986 bleek dat in Katwijk, met name bij bejaar dentehuizen, enorm veel ge stemd was op een bepaalde CPN'er. Nader onderzoek wees uit dat de communist even hoog op de lijst stond als de Katwijkse huisarts en RPF-raadslid Ten Hove. Con clusie: veel mensen die in de veronderstelling waren hun stem op Ten Hove uit te bren gen, drukten op de verkeerde knop en stemden zodoende ongewild CPN. Hoewel de voorlichting over het electronisch stemmen on der de verantwoording van mevrouw Hooymans viel, re kent zij het zich niet aan dat het fout ging. „Onze voorlich tingscampagne was goed", zegt ze zeer beslist. „We heb ben bejaardentehuizen be zocht, compleet met videoma teriaal. We hebben mensen laten proefstemmen. Echt al les wat in onze mogelijkheden lag, hebben we gedaan. En toch ging het fout, ja, maar dat lag puur aan die machi nes. „Die duivelse machines", zoals een van de inwoners het treffend uitdrukte. Ik ben er bij de invoering vanuit ge gaan dat het wel goed zat, ze waren' immers uitgebreid ge test en goedgekeurd. Inmid dels zijn er verbeteringen aangebracht, opstaande ran den en dergelijke". Hoewel voorlichter Hooy mans de gebeurtenissen rond de stemmachines allerminst aangenaam vond, wil ze het niet als een dieptepunt in haar Katwijkse carrière om schrijven. „Ook dat soort din gen hoort bij je werk. Het maakt het er dynamischer op. Maar een dieptepunt, nee. Die heb ik hier niet gehad" Echte hoogtepunten weet Hooymans trouwens ook niet zo een twee drie uit haar geheugen op te diepen. Na enig nadenken noemt ze er drie. „De actie „Katwijk helpt Ulcini", voor herbouw van een kleuter school in Joegoslavië, was pri ma. En de opzet van een actu ele gemeentegids was een ge slaagd experiment. Verder denk ik met plezier terug aan de voorlichtingsavond over de verkiezingen voor in Katwijk wonende buitenlanders. Maar dat zijn maar voorbeelden. Ik zei het al eerder: ik heb het hier erg naar mijn zin gehad, de jaren zijn omgevlogen". Haar drukke werkzaamheden zijn er volgens de in Noord- wijk wonende Hooymans de oorzaak van dat ze onge trouwd is gebleven. „Het is er gewoon niet van gekomen. Mijn horizon is altijd verder gegaan dan het huishouden en het gezin. Tegenwoordig gaat dat samen, maar in mijn tijd betekende in het huwe lijksbootje stappen automa tisch dat je een punt achter je maatschappelijke carrière zet te. En daar had ik geen zin in. Ik heb altijd zinvol bezig wil len zijn en denk dat dat wel gelukt is. Een idealist die met twee voeten op de grond staat, zo zie ik mezelf". De gemeente Katwijk neemt op vrijdag 1 september af scheid van deze idealist. Op Hooymans' eigen verzoek ge beurt dit op informele wijze. Om half vijf begint de recep tie op De Blauwe Zolder van het raadhuis. PAUL DE VLIEGER Voorlichtingsavond FNV voor horecapersoneel NOORD WIJK Veel werkgevers in de horeca laten hun personeel te veel uren werken en beta len te weinig loon. Werknemers die hun eigen loonstrookje willen laten narekenen kunnen dat donderdag 7 september laten doen door de Horeca- bond FNV in Noord wijk. Volgens de bond maakt het horecapersoneel veel meer uren dan de 38 die in het contract overeengekomen zijn. Van een toe slag voor arbeid op zon- en feestdagen en in de nachtelijke uren hebben veel werkgevers ook nog nooit gehoord, zo stelt de bond in een brief. De bond wijst er verder op dat de werknemers recht hebben op een jaarlijkse kledingtoeslag van ruim 425 gulden en dat de werknemers vanaf 1 april recht hebben op 5% meer loon. Dat laatste is het gevolg van de 38-urige werkweek. In café De Wels aan de A. van Rooyenstraat 6 in Noordwijk wordt 7 september vanaf 20.30 uur voorlichting gegeven over de arbeidsvoorwaarden. KATWIJK De CDA- verkiezingscaravan bracht gisteren een bezoek aan Katwijk. Burgemeester G. W. Montfrans-Hartman ontving om twee uur 's middags demissionair minister van financiën Ruding en de staatssecre tarissen mevrouw Y. van Rooy en J. van Houwelin- gen. Behalve de CDA-be- winslieden waren er ook nog eens 4 kamerleden bij dit bezoek in Katwijk. De CDA-leden brachten op di verse lokaties in Katwijk de middag door. De heer Koffer- man, tot voor kort landelijk bekend als voorzitter van de Nederlands Christelijke poli tiebond, bezocht als kandidaat kamerlid de strandpost van de plaatselijke politie, terwijl de andere leden van de delegatie onder andere een bezoek brachten aan de bejaardencen tra in Katwijk. Staatssecretaris Y. van Rooy voerde bij het Katwijkse bedrijf „Oostingh Staalbouw" een gesprek met de leden van de Katwijkse vereniging voor Handel en In dustrie (KVHI). Daar werd ook een gemeenschappelijke maaltijd genuttigd. Minister O. Ruding mocht het startschot geven voor de ste- prace, die de Oranjevereniging van Katwijk Rijn in het kader van de najaarsfeesten houdt Daarna werd in het „open Hof" nog een forum bijeen komst gehouden, waarbij de gehele CDA-delegatie aanwe zig was. Familietoernooi Forwodians VOORHOUT De basket ver eniging Forwodians houdt op zaterdag 2 september een fa milietoernooi. Het inschrijf geld is 25 gulden per team. In schrijven kan tot morgen bij Bart van der Ploeg, Lavendel- weg 8, tel. 02522-10222 na 18.00 uur en bij Kees van Dam Wil- helminastraat 9, tel. 02522- 14301 (na 17.00 uur). De eerste wedstrijden beginnen zaterdag om 18.00 uur. Speciale cursussen in zwembad Katwijk KATWIJK Ouderen, aanstaande moeders, men sen met spier- en ge wrichtsaandoening en ou ders met baby's en peuters kunnen in september te recht in het Katwijkse zwembad Aquamar. Daar beginnen enkele speciale cursussen voor deze groe pen zwemmers. Aquamar is er veel aan gele gen de drempel voor deze cur sussen laag te houden. De groepjes waarin gezwommen wordt zijn klein. De water- en luchttemperatuur worden con stant op 32 graden gehouden en de cursussen staan onder leiding van deskundigen. Ver der worden de lessen gehou den op momenten dat het zwembad voor het overige pu bliek gesloten is. Elke woensdag en vrijdag is er in Aquamar Meer Bewegen Yoor Ouderen. Voor deelne mers aan deze cursus is het niet noodzakelijk dat men de zwemkunst meester is. Wie toch wil leren zwemmen kan op donderdag terecht, bij de zwemcursus voor ouderen. Aanstaande moeders zijn elke dinsdag welkom bij de cursus zwangerschapzwemmen. Moe ders en/of vaders die hun kind al op jonge leeftijd ver trouwd willen maken met het water kunnen eike dinsdag deelnemen aan het ouder-en- kind-zwemmen. Voor mensen met klachten over spieren of gewrichten is er elke donder dag de cursus therapiezwem- Inschrijven voor deze cursus sen kan dagelijks aan de kassa van het zwembad of via tele foonnummer (01718) 15947. Ook voor meer informatie kan men daar terecht. Fietsen gestolen LEIDERDORP De fietsen stalling onder de flat aan de Rosemarijntuin in Leiderdorp werd ook gisteren weer be zocht door fietsendieven. Niet geheel duidelijk is hoeveel fietsen er gestolen zijn, aange zien er geen aangiften bij de politie zijn binnengekomen. Wel werden geforceerde ket tingen aangetroffen. De die ven beschikken vermoedelijk over een valse sleutel van de toegangsdeur. Er werden al eerder fietsen uit de kelder ge stolen zonder dat er verdere braaksporen bij de toegang werden aangetroffen. Mevrouw Hooymans neemt na tien jaar afscheid als gemeentevoorlichter van Katwijk: dat was niet leuk nee. Maar een echt dieptepunt was het nou ook weer niet". „Die toestanden met die stemmachines, FOTO: HENK VAN DEN ENDE RONDE VAN VOORHOUT VOORHOUT De Oranjever eniging Voorhout houdt op za terdag 16 september tijdens de Najaarsfeesten de Ronde van Voorhout. Iedereen die inge schreven staat in de gemeente Voorhout en ouder is dan 15 jaar kan zich vanaf heden opge ven voor deze wielerronde. Deelnemers moeten aan de start verschijnen met een valhelm en mogen geen licentiehouder zijn. Er wordt gestart in drie catego rieën: dames, heren en vetera nen. Meer informatie en in schrijven is mogelijk bij Rijwiel handel Bart Hekker Heren straat 40, tel. 11128. Hoogteijling (links) overhandigt gedeputeerde J. Boone een foto van de bewoners van Huize 9eest' FOTO: CEES VERKERK 'RSCHOTEN De nkri#"* 102-jarige A. J. toogteijling, die al 24 jaar i Huize Adegeest woont, 'erhandigde gedeputeer- J. Boone een groepsfo- van de bewoners van ize Adegeest. Deze foto ;rd door de gedeputeer- doorgegeven aan de .^Jiorzitter van de Christe- W oningbouwvereni- ig A. Angenent. Daar- was symbolisch de renovatie van Huize Ade geest ingezet. In negen maanden tijd wordt Huize Adegeest gemoderni seerd. Van iedere drie kamers worden er twee kamers ge maakt. Om de overlast voor de bewoners zo gering mogelijk te maken worden alle bewoners tijdelijk ondergebracht in de vorige maand gereed gekomen aanleunwoningen van huize Adegeest, gebouwd door de Christelijke Woningbouwver eniging. Boone wees op de eendrachtige samenwerking van Rijk, provincie en de meente Voorschoten om het verouderde Adegeest te mo derniseren. Boone: „In de pro vincie Zuid- Holland moet nog heel wat gerealiseerd worden op het gebied van de ouderen zorg. Het is pijnlijk dat huize Adegeest gewoon plaatsen moet inleveren om tot moder nisering te komen. Direct na de Tweede Kamerverkiezing zal de provincie Zuid-Holland een dringende eis voor min stens 30 miljoen meer geld voor ouderenzorg op de tafel van het kabinet en de Tweede Kamer leggen. Dat is nodig omdat ieder tehuis ook gelden beschikbaar moet krijgen om de thuiswonende bejaarden hulp te kunnen bieden". Boone maakte gisteren duide lijk dat er te veel bezuinigd wordt door de rijksoverheid op de ouderenzorg. VTWIJK Het Kat- i jkse politiekorps zal gi oblemen krijgen ten erdt nzien van de handha- ig van de openbare ie als de de korpssterk- met tien procent wordt rminderd. Dat stelt bur- meester mevrouw G.W. Montfrans-Hartman DPeh ti Katwijk in een brief n minister C. van Dijk 'mel*1 binnenlandse zaken, ilgens de burgemeester eft Katwijk als recrea- ëel gemeente met name in zomermaanden juist :er agenten nodig om es in goede banen te minnen leiden. De ver- n It ndering van de sterkte '~~n ?t tien procent het van ltwiJkse korps mag nu a na 56 mensen in dienst >j/o7jfbben zal tot gevolg bben dat de strand- rad^nst, die van half mei half september de enbare orde op het •and handhaaft en over veiligheid van de bad en jasten waakt, opgeheven moeten worden, aldus burgemeester. Mevrouw Van Montfrans merkt in de brief op dat de af gelopen twee seizoenen al werd geëxperimenteerd met een minimale bezetting bij de stranddienst. Dat bleek een onwerkbare situatie te zijn, terwijl de gewone surveillan cedienst in de gemeente er bo vendien ernstig onder leed. Bijkomende factor is dat de kleine criminaliteit zich van de grote steden naar gebieden als de Duin- en Bollenstreek heeft verplaatst. „Inkrimping van de sterkte staat haaks op deze ontwikkeling", aldus de burgemeester. Mevrouw Van Montfrans maakt melding van het feit dat op topdagen op het slechts 4,4 kilometer lange strand om streeks 40.000 strandbezoekers aanwezig zijn. Uit de dagrecre atie vloeien veel werkzaamhe den voort voor de politie: toe zicht op het strand, de afwik keling van verkeerstromen, optreden tegen fout parkeren, en de bestrijding van crimina liteit, met name diefstallen uit auto's. Katwijk begint verder steeds meer een regionaal koopcen trum te worden. Veel niet- Katwijkers komen hun bood schappen in de gemeente doen. Dat brengt soortgelijke problemen voor de politie met zich mee. Marinevliegkamp Valkenburg, dat gedeeltelijk op Katwijks grondgebied ligt, vraagt ook de inzet van de Katwijkse politie op het gebied van de beveiliging. De groei van de bedrijventerreinen 't Heen en 't Ambacht in Kat wijk brengt een stroom ver keer op gang die ook weer door de politie in goede banen geleid moet worden. Dat geldt eveneens voor enkele nieuwe ontwikkelingen in de gemeen te: bijvoorbeeld de opening van het ruimte-complex op het terein van ESTEC, dat op de grens van Noordwijk en Kat wijk ligt. En verder het feit dat de voetbalverenigingen Quick Boys en Katwijk in de hoogste afdeling spelen, het geen ook weer voor verkeers problemen zal zorgen op de dagen dat de thuiswedstrijden worden gespeeld. Het Katwijkse korps is in af gelopen jaren in feite nooit uitgebreid. In 1987 was er zelfs al sprake van een inkrimping van de sterkte, waardoor de wijkagenten moesten worden opgeheven. De burgemeester van Katwijk verzoekt de mi nister tenslotte dringend de sterkte van het Katwijkse korps niet te verminderen. "Twee jaar geëist voor diefstal in Rijnsburg N HAAG/RIJNSBURG ij geldtransport moet voor ;e vervoerde cassette wor- n betaald. Daarom stoppen - drachtgevers ze zo vol mo- lijk en daardoor gaan ze gal eens kapot". Dat zei de idsman van de 31-jarige Ha- donderdag voor de :htbank in Den Haag. De (enaar, een inmiddels ont- ;en geldloper, moest zich ir verantwoorden voor het Rijnsburg stelen van bijna half miljoen Duitse mar- n uit volgens zijn zeggen ee kapotte cassettes. Hij orde twee jaar gevangenis- ng g, straf eisen. Het geld is nog steeds spoorloos. De „verduistering in dienstbe trekking" werd op 12 mei ge pleegd in Rijnsburg. De Hage naar moest daar als geldloper van Brinks-Nedlloyd geldcas- settes ophalen van een paar vestigingen van de Rabobank. Hij besloot samen met een col lega geld uit de geopende cas settes te halen die vervolgens met oude kranten werden af geleverd op de plaats van be stemming. Het geld werd on middellijk in Zwitserland op de bank gezet. Het duo werd nerveus nadat de Duitse doua ne argwaan kreeg bij het zien van een stortingsbewijs. In Den Haag vroegen ze een be kende om het geld op te halen en aan de bank terug te geven. Deze man is niet meer terug gezien, evenals de marken. Rechtbank-presidente mr. P. Koningsveld liet ter zitting al blijken niets van het verhaal van de Hagenaar te geloven. De officier van justitie noemde het verhaal zelfs „belachelijk". Volgens de raadsman was het de gelegenheid die de dief maakte. Uitspraak 7 septem- lolexrace /oorhout JORHOUT De Oranje- reniging Voorhout houdt op september een solexrace. Er a een gewone en een specia- klasse ingesteld en ludieke i jrtuigen zijn welkom. Er j^rdt gereden over^het par- etering en weer naar de He- ïstraat. Deelnemers moeten Sim1 19JW uur present zijn bij t parochiehuis aan de He- istraat. De start is om 20.00 Inlichtingen en aanmel- ii bij Willem Vink, telefoon g 522-13474. ben de n Milt 'jboi %e RIEF AAN MINISTER OVER BEZUINIGINGEN Joris Voorhoeve in Noordwijk NOORDWIJK Lijst trekker Joris Voorhoeve van de VVD houdt op donderdag 31 augustus een spreekbeurt in ziin woonplaats Noordwijk. Plaats van handeling is de Wintertuin van het Hotel Oranje aan de Ko ningin Wilhelmina Bou levard 20. Aanvang 20.00 uur. Op het programma staan de aanpak van de werkloosheid en de zorg voor het milieu, alsmede het omroepbestel. NBT presenteert zich tijdens Landendagen NOORDWIJK Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) strijkt dinsdag 5 en woensdag 6 september neer in Noordwijk. In Hotel Oranje en het Boulevard Hotel aan de Koningin Wilhelmina- boulevard worden de zogeheten „Landendagen" gehouden. De activiteitenplannen van het NBT voor 1990 worden dan gepresenteerd. Tijdens de Landendagen zijn het hoofdkantoor en de buiten landse vestigingen van het NBT vertegenwoor digd. Zij geven het toeristische bedrijfsleven in Ne derland een beeld van de activiteiten in het ko mend seizoen. Met name de promotiecampagnes die gevoerd gaan worden, komen daarbij aan de orde. De opzet van de Landendagen is tweeërlei. Tijdens een vakbeurs presenteren de NBT-vesti- gingen en het hoofdkantoor zich in stands. Daar naast worden sessies gehouden over tal van onder werpen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11