Scepsis over harde aanpak drugsmaffia in Colombia Demonstranten Kaapstad met traangas verjaagd DDR erkent bestaan van geheime protocollen Communisten krijgen meer zetels in Pools kabinet Kaping Franse Airbus loopt vreedzaam af Frankrijk trekt twee schepen terug uit Libanese kustwater NA BUITENLAND £eidóc(2ouftCMit DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 PAGINA 5 XCUSES SOVJETUNIE T)OR DOOD WALLENBERG 'OCKHOLM De ambassa eur van de Sovjetunie in Zwe en, Boris Pankin heeft toegege yen dat zijn land verantwoorde- ijk was voor de verdwijning van ]e Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg en heeft openlijk ex :uses gemaakt in de krant „Ex iressen". Hij spreekt daarin ech er nadrukkelijk tegen dat Wal - enberg nu nog in leven is. Be tuurslid Sonnenfeld van de Wal enberg Vereniging noemde de verklaring van Pankin de duide- ijkste schuldbelijdenis die ooit ioor een Sovjet-functionaris is ifgelegd. Volgens haar leeft Wal- enberg echter nog. De diplomaat •dde tijdens de Tweede Wereld oorlog tienduizenden joden het leven; bij de Russische bezetting van Budapest werd hij opgepakt op verdenking van spionage voor de VS. Pankin noemde de dood van Wallenberg een uitwas van het Stalin-bewind. Over de dood van Wallenberg zei hij: „Wie ge looft je, als je al eerder hebt gelo gen? Het enige dat we kunnen doen is zijn daden loven en ge voelens van medeleven en schuld betonen aan zijn nabestaanden". Meerdere dissidenten hebben verteld Wallenberg ook na 1947, het jaar van zjn doodverklaring in gevangenkampen te hebben gezien. Duitse recordvangst cocaïne Colombia MUNCHEN De Westduitse politie heeft in Mtinchen een vrachtauto in beslag genomen met 650 kilo cocaïne; het spul heeft een straatwaarde van ten minste 226 miljoen gulden. De politie denkt dat de cocaïne af komstig is van het Colombiaan se Medellin-kartel en via de ha ven van Bremen het land is binnengekomen. Er zijn inmid dels veertien mensen aange houden bij een inval in het on der Panamese vlag varende vrachtschip „Don Juan V", dat voor anker lag in Bremerha- Nog 9 vermisten na Theems-ramp LONDEN De Londense politie heeft tot dusver 48 slachtoffers geborgen van de ramp met de plezierboot Marchioness, die af gelopen zondagochtend op de ri vier de Theems werd overvaren door een baggerschuit. Gisteren werden zeventien lijken opgevist, sommige op kilometers afstand van de plaats van de aanvaring. Volgens de politie zijn bij de ramp waarschijnlijk 57 mensen omgekomen, wat zou betekenen dat nog negen slachtoffers wor den vermist. In totaal 79 mensen overleefden de nachtelijke aan varing. „Hogepriesteres van mode" dood NEW YORK De Amerikaanse mode journaliste Diana Vreeland is afgelopen dinsdag aan een hartaanval in New York overleden. Haar precieze leeftijd was niet bekend, maar vermoedelijk was zij over de 80 jaar. De sinds tientallen jaren als „hogepriesteres van de mode" vereerde Vreeland, werkte van 1937 tot 1962 als moderedacteur bij het blad „Harpers Ba zaar" en tot 1971 als hoofdredacteur van „Vogue". Haar eigen voorliefde voor klas sieke elegantie en aristocratische luxe verhinderde niet dat zij revolutionaire ontwikkelingen in het modebeeld op gang bracht. De laatste jaren was zij adviseur bij het kostuuminstituut van het Metropo litan Museum in New York. Diana Vreeland Dolfijnen gedood in sleepnetten ROME Een internationale conferentie van biologen in Rome heeft gisteren opgeroe pen het gebruik van sleepnet ten in de Middellandse Zee te verbieden, omdat daarin jaar lijks zevenduizend dolfijnen de dood vinden. Hierdoor wordt de diersoort met uitsterving bedreigd. Volgens deskundi gen zijn er zevenhonderd bo ten in de Middellandse Zee, die netten hebben van zo'n tien kilometer lengte. De Itali aanse bioloog Notarbottolo pleitte voor kleinere netten, waarin de dolfijnen minder snel verstrikt raken. ieer^artsbisschop Tutu <rechts) Pakt een zakdoek om zich te beschermen tegen het traangas, waar- nee de Kaapse politie een demonstratie uiteen jaagt. FOTO: AP ler- in KAAPSTAD De Zuida- frikaanse politie heeft gis- Elteren traangas gebruikt Itegen duizenden demon stranten in Kaapstad, on der wie de Anglicaanse aartsbisschop Desmond probeerde in het zwarte alsWoonoord Guguletu te onder als Ihandelen tussen de politie en oralrjongeren, die hij wist te weer- ge- houden van een protestmars ider naar een politiebureau. Toen (een delegatie zwarten wilde bij- praten over de vrijlating van iets eerder aangehouden studenten en docenten, begon de politie traangas af te vuren. Ook op het terrein van de universiteit vonden botsingen plaats. De onrust in Kaapstad en an dere steden begon drie weken geleden met de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid en r eemt toe naarmate de ver kiezingen, 6 september, dich terbij komen. Aan die „natio nale" verkiezingen mogen al leen blanken, kleurlingen en Indiërs meedoen. Dit weekein de zal de spanning nog verder oplopen, wanneer een interna tionaal rugbyteam tegen het Zuidafrikaanse team gaat spe len. Daarmee wordt de oproep tot een internationale boycot van sportieve- en culturele ac tiviteiten genegeerd. Waarnemend president Frede- rik de Klerk heeft morgen een ontmoeting met president Mo butu Sese Seko van Zaïre. Sa men met zijn minister van bui tenlandse zaken Pik Botha reist hij naar Goma, in het noordoosten van Zaïre. Vorig jaar ontmoette Mobutu De Klerks voorganger Pieter Bot ha. Mobutu speelde eerder een bemiddelende rol in het con flict in Namibia, waar zoals af gesproken 6 november verkie zingen moeten worden gehou- b" Overstroming in woestijn Lunesie Ne- sief TUNIS Hevige regenval en ens stormen in het zuidelijke en ien- het centrale deel van Tunesië de hebben de dood van ten min- tot ste tien mensen veroorzaakt, pu- Vijf familieleden kwamen om en toen hun auto van de weg zijn raakte door een overstroming; 'iets anderen vonden de dood door aar- blikseminslagen. De bevolking die is opgeroepen zich naar hoger for- gelegen delén van steden te lig- begeven. -Het zuidelijk deel van Tunesië bestaat uit een woestijngebied met tal van la- Dger gelegen oasen. In de hoofdstad Tunis bleef het ove- rigens heet en droog. nge arig ALGIERS Met een stuk zeep en een fles parfum met verstui ver heeft een verder ongewapende Algerijn gisteren gedurende enkele uren een toestel van Air France gekaapt dat onderweg was van Parijs naar de Algerijnse hoofdstad Algiers. Aan de kaping van de Franse Airbus A-300 kwam reeds snel een einde. De dader, een uit Frankrijk uitgewezen Algerijn, gaf zich direct na de landing van het toestel op het vliegveld van Algiers over aan de politie. Alle 102 passagiers en dertien be manningsleden van het vliegtuig bleven ongedeerd. Volgens de piloot had de kaper een groot voorwerp onder zijn jas verborgen gehouden en het doen voorkomen alsof hij in staat was het vliegtuig op te blazen. De Algerijnse politie identificeerde de kaper als Said Djamel, alias Bendada, een 30-jarige koopman uit Parijs. De Algerijn was door de Franse autoriteiten uitgewezen en op het toestel van Air France naar Algiers gezet. De man, die volgens de politie geeste lijk gestoord was, had geëist dat er een conferentie over de situa tie in Libanon zou worden belegd. (van onze correspondente Annemarie Heijn) MEXICO STAD De Co lombiaanse president Vir- gilio Barco heeft „de tota le oorlog" verklaard aan de narco-maffia na de moord afgelopen vrijdag op de liberale presidents kandidaat Luis Carlos Ga lan. Meer dan 10.000 men sen zijn opgepakt. Huizen, landerijen, discotheken en zelfs een dierentuin, in bezit van leden van een van de drugssyndicaten, werden geconfisqueerd. Verschillende laboratoria en wapenarsenalen zijn opgerold en ruim 130 vliegtuigen en helikopters in beslag genomen. Het Colombiaanse publiek kon zich naar hartelust vergapen aan de sprookjesachtige luxe waarin de narcos leefden. Maar echt nieuws was het voor de meesten niet. Iedereen wist dat er op het vliegveld van Bogata een deel van de luchtvloot van de narcos stond. De bevolking van Medellin, na Bogota de grootste stad van het land, wist ook dat Pablo Escobar, de belangrijkste man van het Castel van Medellin, de eigenaar was van het voet balstadion en de plaatselijke voetbalclub sponsorde. En be halve een groot aantal kan toorgebouwen en huizen had hij een ook een wijk met be taalbare huizen voor de armen laten bouwen. Escobar weet hoe je public relations moet aanpakken. Scepsis Ondanks de krachtige maatre gelen van president Barco heerst er veel scepsis in Co lombia of het probleem, van de narcos zal worden opgelost. Om te beginnen is tot nu toe alleen het voetvolk van de drugsmaffia opgepakt. De lei ders lopen allemaal nog vrij rond. De Colombiaanse journalist Edelmiro Franco, correspon dent in Mexico, deelt die scep sis. „Deze reactie van de rege ring hebben we eerder gezien. Na de moord op de minister van Justitie in 1984, op de voorzitter van de Patriottische Unie in 1987, op de openbare aanklager januari vorig jaar. Allemaal verklaarde tegen standers van de drugsmaffia. Na elke moord verklaarde de regering de oorlog aan de nar cos, maar elke keer met wei nig resultaat". De drugshandelaars, die in de jaren zeventig in Colombia be gonnen te opereren, zijn groot grondbezitters, industriëlen, Grondlegger Medellin-kartel gearresteerd BOGOTA De Colombiaanse politie heeft in zijn grootscheepse klopjacht op de drugsmaffia Bernardo Londono Quintero aange houden. De Verenigde Staten heeft om de uitlvering gevraagd van Quintero, een van de grondleggers van het beruchte Mede llin-kartel. De rechters in Colombia, die staakten vanwege de moord op een aantal collega's, hebben gisteren besloten weer aan het werk te gaan. De eventuele betrokkenheid van Israëliërs bij de opleiding van moordeenheden van de drugsbaronnen heeft in Israel voor de nodige beroering gezorgd. Autoriteiten in Jeruzalem stellen een onderzoek in. Volgens een regeringswoordvoerder zou het om individuen gaan die op eigen gezag handelden maar zijn hun activiteiten in strijd met de Israëlische wetgeving. De Ameri kaanse televisieomroep NBC toonde maandag een videoband waarop te zien was hoe Israëliërs en Zuidafrikanen geünifor meerde mannen militaire training gaven. De film was gemaakt door leden van een Colombiaans drugssyndicaat, aldus de om- grote veeboeren: mensen die geen enkel belang hebben bij meer democratie of bij sociale en politieke hervormingen. Franco: „Er ontstond zo een soort samenwerking tussen rechtse politici, het leger en de narcos tegen het „internatio naal communisme. De drugs maffia is een monster gewor den, dat de regering niet meer in de hand heeft". De narcos zijn uitgegroeid tot een enorme economische, poli tieke en militaire macht. De verkoop van drugs brengt nu al meer deviezen het land in dan de verkoop van koffie, Colombia's belangrijkste ex portproduct. De prive-legertjes van de drugsmaffia het to taal wordt geschat op zo'n 100.000 man zijn bewapend met de modernste wapens die er in de wereld te koop zijn. Die paramilitaire groepen be heersen hele gebieden in Co lombia en knappen ook kar weitjes op voor het regerings leger, zoals het uit de weg rui men van politiek ongewenste elementen. Verkiezingen Maar rijkdom het vermo gen van de twee belangrijkste drugsbaronnen, Pablo Escobar en Gonzalez Gacha, wordt op zes miljard dollar geschat en militaire macht waren blijkbaar niet genoeg. De drugsmaffia stak zijn tentakels uit naar de politiek. Volgend jaar doet de drugsmaffia zelfs mee aan de verkiezingen. Daartoe werd twee weken ge leden een nieuwe partij opge richt, de Beweging voor Natio nale Vernieuwing Morena, dekmantel van de „narcos" en hun paramilitaire organisaties. De reden voor de moord op presidentskandidaat Galan is duidelijk. Galan, die de meeste kans maakte de presidentsver kiezingen volgend jaar te win nen, had aangekondigd de drugsmaffia hard aan te pak ken en opnieuw een uitleve ringsverdrag met de Verenig de Staten te sluiten. En uitle vering aan de Verenigde Sta ten vormt voor de drugsbaron nen de grootste bedreiging. Het huidige harde optreden lijkt een te simplistische aan pak voor iets dat nauw verwe ven is met problemen op soci aal en politiek vlak. De meest gewaagde oplossing werd onlangs door de burge meester van Medellin voorge steld: met alle politieke en eco nomische sectoren en alle ge wapende groeperingen om de tafel gaan zitten en proberen tot een overeenstemming te komen. Een enorme „tour de force" in een land dat zijn pro blemen tot nu toe eerder met geweld dan met overleg heeft opgelost. Twee oude vrouwen en hun familie behoorden tot de laatste etnische Turken die de Turks-Bulgaar se grens gisteren konden passeren. Enkele minuten later sloten de Turkse autoriteiten hun land af voor vluchtelingen. FOTO: AP Turkije gaat spoorlijn naar Europa sluiten ANKARA Turkije gaat zijn toe rijdt dagelijks een trein zet. Dinsdag is Turkije ertoe enige spoorwegverbinding met van München naar Istanbul, overgegaan de Turken om een Europa sluiten om te voorko- via Oostenrijk, Joegoslavië en inreisvisum te vragen, nadat men dat etnische Turken uit Bulgarije. Sinds mei heeft Bul- het land de afgelopen drie Bulgarije zonder geldig visum garije dagelijks honderden et- maanden was overspoeld door het land binnenkomen. Tot nu nische Turken op de trein ge- ruim 300.000 vluchtelingen. J (Vervolg van de voorpagina). OOST-BERLIJN De DDR heeft gisteren voor het eerst het bestaan er kend van de geheime pro tocollen van het Molotov- Ribbentrop Pact. De ge- jheime clausule van het ;pact diende als basis voor de annexatie van de Balti- sche republieken door de Sovjetunie in 1940. „Er kan geen twijfel bestaan over het protocol, ook al is het origineel nooit teruggevon den", aldus de Oostduitse his toricus Heinz Kuehnrich in een vraaggesprek met het jeugddagblad „Junge Welt". Tot dusver heeft de DDR altijd het bestaan ontkend van de protocollen bij het pact dat de Sovjet- en Duitse ministers van buitenlandse zaken, Vjats- jeslav Molótov en Joachim von Ribbentrop tekenden. Volgens een Westerse diplomaat kon Oost-Berlijn dit standpunt niet langer volhouden nu Moskou kort geleden heeft toegegeven dat er protocollen waren. Kuehnrich hield echter vol dat Stalin het pact inclusief de protocollen nodig had om tijd te winnen vóór de Duitse invasie, die Hitler in juni 1941 lanceerde. „De gren zen van de Sovjetunie werden naar het Westen verschoven, waardoor het gebied won voor haar verdediging", zei hij. In Warschau daarentegen nam de Sejm, het Poolse parlement, gisteren een motie aan waarin het Molotov-Ribbentrop Pact „beschamend" werd genoemd. De resolutie, die door de frac tie van Solidariteit was inge diend en ook door de commu nisten werd gesteund, werd met 349 stemmen aangeno men. Geen van de aanwezige parlementariërs stemde tegen. „Het Molotov-Ribbentrop Pact was niet alleen moreel gezien beschamend, maar ook een schending van de belangrijkste principes van het internatio naal recht en als zodanig van af het eerste begin van nul en generlei waarde", aldus de re solutie. WARSCHAU De be oogde Poolse premier Ta- deusz Mazowiecki heeft de communistische partij meer dan twee zetels toe gezegd in het eerste na oorlogse kabinet waarin de communisten niet de dienst zullen uitmaken. Alleen communisten te benoe men op de hun bij de voorbe reidende onderhandelingen beloofde ministeries van de fensie en binnenlandse zaken, zou volgens de formateur fata le gevolgen hebben. „Polen zou daarmee in een val lopen", zei Mazowiecki tijdens zijn eerste ontmoeting met de parlementsleden van Solidari teit, sinds hij zaterdag door president Woyciech Jaruzelski voor het premierschap werd voorgedragen. „Er is in de hele wereld geen politieke partij te vinden, die het bewind voert over het leger en de politie en tegelijkertijd in de oppositie zit". Mazowiecki liet zich niet uit over het aantal ministerspos ten dat de communisten aan geboden zullen krijgen en evenmin zei hij hoeveel kabi netszetels Solidariteit, de Boe renpartij en de Democratische Partij zullen gaan bezetten. Wel zei hij dat hij binnen een week een regering gevormd wil hebben. De formateur vertelde de par lementsleden van Solidariteit dat president Jaruzelski hem heeft gegarandeerd dat het le ger en de politie bereid zijn tot samenwerking met een rege ring, die wordt geleid door So lidariteit. Wel zei hij dat er in die machten een „gevoel van bedreiging" heerst. Wil de de mocratisering van Polen kans van slagen hebben, dan moet dat gevoel niet worden ge voed, aldus Mazowiecki. Hij zei niet van plan te zijn een „heksenjacht" te openen op le ger en politie. Woensdagavond heeft Mazo wiecki een ontmoeting met vertegenwoordigers van de Boerenpartij en de Democrati sche Partij, de twee kleine partijen die met Solidariteit in het parlement de meerderheid vormen, die Jaruzelski ertoe dwong een vertegenwoordiger van Solidariteit voor te dragen voor het premierschap. QN453 Net bijtijds zijn ze overboord gesprongen, want twee, (drie granaten treffen kort daarop de TS 10 beneden de waterlijn; het schip maakt terstond zwaar slagzij en zinkt binnen enkele mi nuten. Tevreden kijken Karl en Heinrich naar de resultaten van hun „werk". En nu nog die drenkelingen onder vuur nemen met (de mitrailleur. „Och", zegt Heinrich, „laten we ze maar laten drij- 'en. Ze kunnen de kust toch niet bereiken. Met een paar uur is het donker en we mogen niet te lang wegblijven. Die kerels ver drinken wel". En snel verdwijnt de onderzeeboot weer in de rich ting van het eiland. - Ondertussen worstelen Frank en majoor Ross tegen de sterke stroom. Ze hebben goede zwemvesten maar ze slagen er niet in het strand te bereiken. De hele nacht drijven ze rond. Dan breekt de nieuwe dag aan en Frank ontdekt een kustvaarder, die vlak in de buurt is. PARIJS Frankrijk heeft besloten de torpedo jager „Duquesne" en het bevoorradingsschip „Es- tienne d'Orves" terug te trekken uit de Libanese kustwateren. De „Duquesne" wordt vervan gen door de torpedojager „Cas- sard", die speciaal is uitgerust met luchtafweergeschut. Ver der wordt het oliebevoorra dingsschip „Var" vervangen door de „Meuse". Tot de terugtrekking is beslo ten nu de situatie in Libanon is veranderd, aldus de Franse minister van defensie^ Jean- Pierre Chevenement in een verwijzing naar een relatieve afname van de beschietingen tussen de christelijke troepen van generaaal Aoun en de Sy rische eenheden met hun mos lim-bondgenoten. Franse func tionarissen zeggen dat de vloot niet van plan is militair in te grijpen en dat de marinesche pen alleen naar het gebied zijn gestuurd om in geval van nood de zevenduizend Fransen en Libanezen met een Frans pas poort te evacueren. De leider van de door Syrië gesteunde sji'itische Amal-mi- litie, Nabih Berri, heeft giste ren echter gewaarschuwd dat hij de Franse oorlogsschepen zal beschieten, als ze te dicht bij de Libanese kust komen. Na een bezoek van een specia le gezant van Moskou aan de Syrische hoofdstad Damascus is de Sovjetunie gisteren ak koord gegaan met controle op de wapenleveranties in Liba non. Hiermee staat de weg vrij een commissie te vormen die in Libanon stopzetting van alle wapenleveranties aan alle partijen controleert. De vor ming van een dergelijke com missie is de voorwaarde die de islamitische groepen stellen voor opheffing van de blokka des van de christelijke havens in Libanon. Vermoedelijk tweede ring rond Neptunus PASADENA Beelden van het ruimteschip Voyager-2, die gistere naar de aarde zijn ge zonden, tonen dat een ring zich over tweederde van de planeet Neptunus uitstrekt. Volgens wetenschappers be treft het vermoedelijk een tweede volledige ring. Gedeel telijke ringen rond Neptunus werden voor het eerst waarge nomen op 11 augustus. Ruim tewetenschappers kijken met spanning uit naar vrijdagmor gen wanneer de ruimtesonde de planeet het dichtst nadert.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5