Autoverzekering per computer binnenland CeidoeSou/uuit VERZEKERAARS ZIEN NIETS IN HULP CONSUMENTENBOND Openbaar vervoer wil forse uitbreiding Actievoerders vragen respect voor plant en dier Helft uitvallers dagonderwijs naar deeltijdonderwijs C A de winter in met sprankelende kleuren KIEZEN PPM ELI Christelijke werkgevers: géén PvdA in kabinet! De Hond in blootblad DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 Ruim 40 procent van huwelijken strandt et alleei ng v iEN HAAG Van de honderd huwe lijken die er in Nederland gesloten wor den, draaien er nu ruim 41 uit op een echtscheiding. Dat blijkt uit een werk document van de EG-commissie in Brussel. Het aantal echtscheidingen in ons land steeg van 5,7 per 100 huwelij ken in 1965 tot 8,3 in 1970 en 28,5 in tolleen in Denemarken ligt het aantal 'echtscheidingen hoger. Daar loopt 49,1 lJn yo pr0Cent van alle huwelijken mis. Italië ipten (5 3 procent) heeft het geringste aantal acati echtscheidingen. [n Nederland vindt 8,3 procent van alle jeboorten buiten een wettig huwelijk jlaats. Ook op dit gebied is Denemar- cen (43 procent) weer Europees record- ïouder. Het geringste aantal buitenech- elijke geboorten (1,8 procent) vindt men in Griekenland. Uit het EG-document blijkt verder dat tussen 1975 en 1985 de vrouwelijke ac tieve bevolking in ons land jaarlijks met gemiddeld 3,9 procent is toegenomen. Het percentage buitenshuis werkende vrouwen steeg in Nederland van 31 in 1975 tot 41,2 in 1985. Denemarken heeft met 74,5 procent het hoogste percentage buitenshuis werkende vrouwen. Spanje (33,6) heeft het laagste percentage. In het document wordt gewaarschuwd tegen een vergrijzing van de Europese bevolking op middellange termijn. Die is het gevolg van een dalende vrucht baarheid en een stijging van de gemid delde levensduur. De EG-commissie pleit onder meer voor het flexibeler ma ken van de arbeid en vóór een betere kinderopvang. HAVO-GESLAAGDE EIST TOELATING TOT VWO OLDENZAAL De 18-jarige P. Kroft uit Oldenzaal heeft gisteren in een kort geding gevorderd dat hij wordt toegelaten tot de vijfde klas van het vwo van het Thij-college in zijn woonplaats. De jongen die in juni het havo-diploma aan de school heeft be haald, wil medicijnen of economie gaan studeren en heeft daarvoor een vwo-diploma nodig. Het Thij-college is van mening dat de jongen tot de minder goede havo-leerlingen heeft behoord en dat hij niet in staat is het vwo-onderwijs te volgen. De weige ring is niet, zoals is voorgeschreven, schriftelijk en gemotiveerd aan de be trokkene of zijn ouders meegedeeld. De vice-president van de Almelose rechtbank doet morgen uitspraak. Generale repetitie De repetitie van de Koninklijke Militaire Kapel trok gisteren in Breda maar weinig bekijks. Dat zal vanavond heel anders zijn, wanneer in deze Brabantse stad de Nationale Taptoe in alle hevigheid losbarst. foto: anp vrouv aanv|£WOLLE - De verzeke- rerd èingsmaatschappijen heb- het voor elkaar. Ze ijn erin geslaagd het af sluiten van een autoverze- n der^er^në net 20 eenvoudig Op e maken als het invullen |^an het belastingbiljet hPu^e stiJh Met andere voor de meeste iensen is een autoverze- :ering niet af te sluiten, e disceonder dat zij zich storten allerhande ingewikkel de berekeningen, waar ze -ervolgens niet meer uit- een;omen. Wie denkt de 1 de[oedkoopste verzekering e hebben gevonden, ante ilijkt achteraf bij een an- ler nog enkele tientallen guldens méér te hebben kunnen besparen. De autoverzekering. „Maande lijks krijgen we er tientallen telefoontjes over binnen, van mensen die door de bomen het bos niet meer zien", zegt Frank van der Meijden van de Consumentenbond. Voor hen die er zelf niet meer uitkomen, heeft de Consumen tenbond een nieuwe service ingevoerd. Voor een 'geeltje' (32,50 gulden voor niet-le<jen) stopt de bond allerlei gegevens die de consument per formu lier heeft opgestuurd in de computer. Die geeft vervol gens een advies over welke autoverzekering bij welke maatschappij(en) het aantrek kelijkst is. En dat helemaal op maat gesneden en aangepast aan de persoonlijke situatie van de aanvrager, zegt de bond, die zoiets al eerder voor het lenen van geld heeft opge zet. „Niets nieuws", meent verze keringsmaatschappij Delta Lloyd. „Een dergelijk systeem is ook in gebruik bij tussenper sonen en banken. En als je bij V D informatie vraagt, krijg je van verschillende maat schappijen de gegevens", zegt een woordvoerder van de ver zekeraar. De Consumentenbond denkt daar toch anders over. „Bij tussenpersonen zitten alleen maatschappijen in de compu ter waarvoor zij werken. Een verzekeraar waaraan ze niets verdienen zullen ze niet in hun lijst opnemen. Omdat wij er niets aan verdienen maken wij ook geen onderscheid", zegt woordvoerder Van der Meijden. Bovendien maakt niet iedereen gebruik van een tussenpersoon. Voorwaarden Wie een autoverzekering wil afsluiten en de prijzen van de maatschappijen wil vergelij ken, loopt volgens de Consu mentenbond vast in de ver schillende voorwaarden die de verzekeraars stellen. Daardoor is het haast onmogelijk zelf een verzekering bij meerdere maatschappijen te vergelijken. De tussenpersonen zijn 'onbe trouwbaar', dus blijft de com puter over, is de gedachte. Alle maatschappijen gaan uit van het type verzekering (W.A. of All Risk), het gewicht van de auto, het aantal te rij den kilometers en het aantal schadevrije jaren. Zodra de randvoorwaarden om de hoek komen kijken, wordt het onduidelijk. „De ene maatschappij geeft een specia le korting voor vrouwen, de andere wil aantrekkelijk zijn voor ambtenaren. Vaak blijkt dat bijvoorbeeld bij een maat schappij die korting voor vrouwen geeft, de basispremie weer een stuk hoger ligt. Ie mand was elders dus goedko per uitgeweest, maar dat weet zij niet", legt Van der Meijden uit. „Waar het om gaat: als consu ment weet je niet meer welke maatschappij het beste bij je past. Kijk, in Zeeland heeft ie mand geen zicht op de korting die kleine maatschappijen el ders in het land geven. Wij willen met de computer een compleet beeld van het aanbod schetsen", zegt de woordvoer der van de Consumentenbond. Daarvoor zijn de gegevens van ruim honderd verzekeraars in gevoerd. Afgezien van de onduidelijk heid is de bond ook niet te spreken over de grote ver schillen in de premies, die de maatschappijen per regio bere kenen. Ook in de zogeheten stille regio's - zoals in het Oos ten van het land waar de premies lager liggen omdat er minder schadegevallen voor komen dan in drukke Westen - zijn de verschillen zeer groot. Het premievoordeel loopt volgens de bond uiteen van achttien tot soms wel 67 procent. „Dat is puur een marketing- kwestie, onderlinge concur rentie tussen de maatschappij en", stelt de bond. „De ene maatschappij denkt zich in een regio een grotere korting te kunnen permitteren dan een andere". Ook worden de premies in stille regio's wel eens hoger gehouden dan no dig is, om zo de verliezen in drukke gebieden te compense- Ongenuanceerd Woordvoerder H. Van Ronkel van de Nederlandse Vereni ging van Automobielassura deuren (NVVA) stelt dat het systeem van tussenpersonen in de Nederlandse marktsituatie met veel concurrentie gewoon het beste is om aan een verze kering te komen. „Zonder tus senpersoon is het moeilijk om de premie te bepalen". Dat bevestigt ook mr. J. van der Schoot, secretaris van de Nederlandse Bond Van Asssu- rantiebemiddelaars (NBVA). De wijze waarop de Consu mentenbond per computer in formatie verstrekt noemt hij „ongenuanceerd". „De persoonlijke situatie kan nooit voldoende bekend zijn, want de Consumentenbond weet niet met wie hij te ma ken heeft. Een bemiddelaar heeft wél persoonlijk contact en bovendien geeft hij de in formatie gratis, terwijl de bond er wat voor vraagt. Als je dan niets met het advies doet, is dat weggegooid geld". Hij geeft nog een argument waarom de tussenpersoon zo belangrijk is: „Als je zelf een verzekering regelt, dan ont breekt het aan de service op de achtergrond. Er is geen tus senpersoon die je helpt bij een schadegeval. Een verzekering kan dan wel goedkoop zijn, maar je weet niet hoe coulant de maatschappij zich bij afwik keling van de schade opstelt". De Automobielassuradeuren denken dan ook niet dat de consument zich nu ineens massaal van de tussenpersoon zal afwenden, nu de Consu mentenbond met een nieuwe service is gekomen. „Het is slechts een extra middel óm aan informatie over autoverze keringen te komen". RICHARD SCHUURMAN JOntvoerde kinderen terug ylevrouw Okür uit Enschede kan weer lachen. Vier maanden ver- riKeerde ze 'n onzekerheid over het lot van haar kinderen Umut (3) Guibahar (7), die door hun vader naar Turkije waren ontvoerd. man bracht zijn kinderen echter afgelopen weekeinde weer Zee 28jterug. FOTO: PU DEN HAAG De open baar vervoerbedrijven in Nederland willen het aan tal reizigerskilometers de komende twintig jaar met 83 procent vergroten. In het rapport „OV maal twee" dat gisteren werd gepresenteerd, wordt aan gegeven dat dat kan wor den bereikt door het ver korten van de reistijd, het vergroten van de service en meer promotie. Voor de plannen is een een malig bedrag van 15 miljard gulden nodig voor investerin gen, terwijl de exploitatiekos ten met twee miljard per jaar zullen groeien. Als de plannen doorgaan neemt de werkgele genheid toe met 30.000 banen. In het rapport dat is opgesteld door het onderzoeksbureau McKinsey, zijn drie modellen uitgewerkt. Een aan de hand van het Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer van minister Smit-Kroes, een volgens het Nationaal Milieu beleidsplan (NMP) en een tus senvariant „op weg naar het NMP". Het meest vergaande model is het NMP dat uitgaat van een groei van het open baar vervoer van 90 procent. De samenwerkende openbaar- vervoer bedrijven kiezen „mi nimaal" voor de tussenvariant. Daarin wordt de doelstelling van het NMP voor 80 procent verwezenlijkt, hetgeen alleen bereikt kan worden als de reistijd flink wordt geredu ceerd, aldus een woordvoerder van McKinsey. Voor de mees te keuzereizgers (degenen die kunnen kiezen tussen open baar vervoer en auto) is de kortere reistijd het voornaam ste motief om de auto te ne- De Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) vindt de groei van het aantal reizigerskilometers met 83 procent in het jaar 2010 beslist onvoldoende. ROVER doet dan ook een beroep op de ver voersbedrijven om meer plan nen te ontwikkelen. Ook moeten de plannen sneller worden doorgevoerd, zodat al in het jaar 2000 het gebruik van het openbaar vervoer zal zijn verdubbeld. NATUURGEBIEDEN TIJDELIJK „GESLOTEN' DEN HAAG Met het plaat sen van borden bij zeven na- luurgebieden zijn milieuorga lisaties vanmorgen een pro- estactie begonnen tegen het nilieubeleid van de regering. Op de borden laten zij weten iat het natuurterrein „ten lode is opgeschreven en uit respect voor de uitstervende dieren en planten binnenkort gesloten wordt". „Als de samenleving als eerste verantwoordelijke voor het milieu niet bereid is haar men taliteit te veranderen, kunnen we op z'n minst uit respect de planten en dieren met rust la ten", aldus woordvoerder Kooyman. Het protest is een initiatief van de Nationale Mi lieu Aktie, een groepering die als samenwerkingsorgaan van ongeveer veertig milieu- en natuurbeschermingsorganisa tie zou optreden. De sluitingsactie moet ander halve week duren. Een aantal beheerders van de natuurge bieden heeft de actiegroep toe gezegd de borden niet weg te halen. Op die manier hoopt de actiegroep dat zoveel mogelijk bezoekers van natuurgebieden op het afsterven van de bossen wordt gewezen. DEN HAAG Het aantal eerlingen dat zonder diploma het onderwijs voorgoed de rug toekeert, blijkt de helft lager te liggen dan tot nu toe werd aangenomen. Van de 29.000 i.drop outs" zet iets meer dan de helft de opleiding na enige tijd voort in het deeltijdonder wijs, zo blijkt uit een onder dek dat in opdracht van het ninisterie van sociale zaken is uitgevoerd. De uitvallers die op hun schre den terugkeren, kiezen vooral voor het leerlingwezen en het kort middelbaar beroepsonder wijs. Zij hopen door het deel tijdonderwijs interessanter en beter betaald werk te krijgen. In de vierde en hogere klassen van havo en vwo is 64 procent de 13.500 uitvallers te vin den. In het lager beroepson derwijs en de lagere klassen van het algemeen vormend onderwijs bedragen de uitval percentages respectievelijk 19 en 17 procent. De drie school soorten in het lager beroepson derwijs met de meeste leerlin gen (lts, lhno en leao) kennen verhoudingsgewijs weinig uit vallers. DE KNOLLEN Homofiele ex-sergeant eist schadevergoeding AMSTERDAM De Ameri kaanse ex-sergeant Green eist in kort geding tegen de Staat der Nederlanden een schadevergoeding wegens opgelopen immateriële en materiële schade. Green, die op de basis Soesterberg was gelegerd, kwam vorig jaar in de problemen nadat Neder landse douanebeambten aan de VS hadden doorgegeven dat hij samenwoonde met een vriend. Homofilie is in het Amerikaanse leger ver boden. Green werd via Duitsland naar de VS ge bracht om voor een militaire krijgsraad te verschijnen, maar werd uiteindelijk na ingrijpen van de Amerikaan se minister van defensie vrij gelaten en kwam terug naar Nederland. Zijn advocaat wilde niet zeggen welk be drag hij eist. Dat C&A zich voor de najaars- en wintercollectie onder meer heeft laten inspireren door India is duidelijk te zien aan de tul bands van deze drie mannequins. foto: anp AMSTERDAM De nieuwe najaars- en win tercollectie van C&A is hartverwarmend zonnig van kleur. Heel symbo lisch staat bij de presenta tie ook het zogenaamde gouden muiltje, versierd met robijnen, centraal. Al die warme kleuren bruin, oker, rose, rood, mos en aubergine zullen de koude dagen in de winter '89-'90 beslist wat kunnen ver zachten. Net als in het echte sprookje is de weliswaar eigentijds gekle de prins in een donker kos tuum op zoek naar zijn prinses. Zij is moeilijk over het hoofd te zien in de nieuwe wollen wintermantel, met iets verbrede schouderlijn, goed uitgewerkte kraag en zakken met sierlijke klepjes. Bruin, paars, aubergine, zwart of steenrood zijn veelvuldig voor komende tinten, ook voor he- renpakken of combinaties. Qua mode zal deze winter trouwens veel gezelligs hebben met al die leuke gebloemde vesten voor haar en voor hem. En zo'n V-halspullover van lamswol, waarin een gekleur de sjaal wordt gedragen, geeft iedere man iets onmiskenbaar romantisch. De nieuwe damesrokken zijn speels, voorzien van veel plooien en reiken net over de knie. De combinaties van pan talons en jasjes zijn mooi warmrood of okergeel getint. De broekrok en de fietsbroek blijven onverzettelijk aanwe zig. Een maillot en lage zwarte schoenen vergroten het twee- benen-op-de-grond-effect. Interessant zijn geruite jasjes, al dan niet getailleerd, en ge combineerd met stevige rib broeken. Herenjacks met ca puchon met bontrand worden in alle lengtes en kleuren ge presenteerd. Het sportieve parka-model is ook terug, waaronder indien men dat wenst, een colbert kan worden gedragen. Heel plezierig dus. Voor een feestje aan het einde van het jaar kunnen de heren hier verder een colbert van matglanzende stof aanschaffen en dit combineren met een zwarte crêpe bandplooipanta- lon. Ook de dames zullen er perfect uitzien in zo'n zwarte pantalon met een met zilveren bloemen doorweven lange blouse, die over de^ pantalon wordt gedragen. Om de taille hoort een brede bronskleurige strikceintruur. Zo zie je er niet overdressed, maar wel stijlvol PHIA BARUCH uit. Bijdragen: Marga Rijerse, Elsbeth Kegge, Alex Snelleman DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER Imca Marina: boos op PvdA Zangeres Imca Marina is boos op de PvdA. Vooral het socialistische kamerlid Henk Vos heeft het bij haar ver bruid. „Ik heb de vorige keer op hem gestemd, want ik vond het een enige man. Ik ken hem ook, want hij komt net als ik uit de buurt van Hoogezand en woont nu in Purmerend, Dat is vlak bij mijn dorpje Oudendijk. Maar nu kan ik hem wel wurgen". „Hij heeft zulke misselijke vragen gesteld over die Star- fighter van Marte Röling. Ik begrijp niet waar-'ie zich druk over maakt. Marte is een geweldige kunstenares. Als die zo'n vliegtuig in de tuin wil hebben, moet dat toch kunnen. En dan wil Vos daar kennelijk een stok je voor steken. Allemaal kinnesinne". Ook milieuminister Ed Nij- pels heeft het verkorven bij de zangeres. „Een leuke man, maar dat gedoe van hem met het reiskostenfor fait staat me niet aan. Ik heb begrepen dat het de mensen veel geld gaat kosten als die aftrek wordt afgeschaft", al dus de zangeres, die in het gehele land optreedt en zo doende vele tienduizenden kilometers per jaar aflegt. Imca Marina, die uit een 'rood nest' komt, weet in het Imca Marina foto: dijkstra begin van het gesprek nog niet precies welke partij haar stem krijgt. Maar na enige tijd zegt ze: „Ik denk dat het Groen Links wordt. Want ik vind wel dat je zo progressief mogelijk moet stemmen. Dat nieuwe ele ment van Groen Links met bijvoorbeeld Ina Brouwer spreekt me toch erg aan". En dan, charmant onlogisch, voegt ze eraan toe: „Weet je wie ook zou moeten terug komen? Neelie Smit-Kroes! Jarenlang hebben ze in Den Helder gezeurd over de bouw van een brug, maar onder Smit-Kroes is het nu voor elkaar gekomen. Een prima mens!" Het ging net zo lekker de afgelopen zeven jaar. Dus waarom zouden we een andersoortig kabinet moeten hebben?, vraagt de overgrote meerderheid van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zich af. Uit een enquête blijkt dat maar liefst tachtig procent van de NCW-leden het huidige beleid op hoofdlijnen wil zien voortgezet en wel door een coalitie van CDA en VVD. Alleen D66 mag ook meedoen, althans op voorwaarde dat deze partij de genoemde hoofdlijnen on derschrijft. Slechts dertien procent van de ondervraagde christelijke ondernemers meent dat het CDA met de PvdA in zee moet gaan. Het verder terugdringen van het tekort van de overheid heeft voor de NCW-aanhang topprioriteit, evenals een ver dere verlaging van belasting en premies. Dat er iets aan het milieu moet worden gedaan vindt 40 procent. Een groot punt van zorg is het „dreigende herstel" van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Verder vinden de ondernemers dat het nieuwe kabinet zijn handen af moet houden van de aftrekbaarheid van de hypotheekrente, dat de invoering van een volksverzekering in de gezondheidszorg achterwege moet blijven en dat het kabinet zich niet te bemoeien heeft met pensioenen en ouderschapsverloven. Dat regelen de werkgevers zelf wel. Heeft u dat gehoord, meneer Kok! Politici soms netschoolkinderen Politici zijn soms, vooral in het zicht van verkiezingen, net schoolkinderen. De juf, in dit geval het Centraal Planbureau, deelt de rappor ten uit en om het hardst vechten de kinderen (lees: politici) om de titel van het beste jongetje uit de klas. Gisteren presenteerde het Planbureau de definitieve doorberekening van diverse verkiezingsprogramma's. Elke partij bleek wel een zere plek te hebben, waar het CPB onmiddellijk de vinger op had gelegd. Zo le vert het PvdA-program wel iswaar de meeste economi sche groei op de komende ja ren, maar het effect daarvan wordt direct na 1994 weer ongedaan gemaakt. Het VVD-program mag zuinig zijn, maar echt veel nieuwe werkgelegenheid levert het niet op. Het CDA werd door het CPB op een leugentje betrapt. De christen-demo craten beweren dat de over heidsuitgaven gelijk moeten blijven, maar als hun pro gram wordt uitgevoerd, gaan die uitgaven wel degelijk omhoog. Commentaar van het CDA: „Het is nu eenmaal niet mo gelijk de economie extra te laten groeien zonder dat de uitgaven oplopen. In de plannen van PvdA en D66 gebeurt dat toch ook". CDA- lijsttrekker Lubbers kwam zelfs even z'n Torentje uit om de PvdA van „potverte ren" en belastingopdrijving te beschuldigen. PvdA-frac- tieleider Kok toonde zich niet onder de indruk. Hij noemde de CPB-uitkomsten voor zijn partij juist „bemoe digend omdat er 61.000 ba nen extra geschapen wor den. Joris Voorhoeve, die gister avond in het Turfschip te Breda de VVD-campagne opstartte, had uit de CPB- berekeningen opgemaakt dat Nederland het meest ge diend is met uitvoering van het VVD-program. „Wij houden tenminstenog geld over voor een flinke lasten verlichting", aldus de libera le voorman, gemakshalve vergetend wie de rekening van de door zijn partij voor gestelde bezuinigingen moet gaan betalen. Misschien had Groen Links wel gelijk toen het besloot zijn program maar niet aan het CPB voor te leggen. Programma's zijn immers niets meer dan ver langlijstjes en zelfs Sinter klaas geeft niet aan elke wens gehoor. Opiniegoeroe Maurice de Hond heeft een opmerkelijk inter view gegeven aan het blootblad Playboy. Hij voorspelt dat Hans Wiegel in de periode van 1990 tot 2000 een belangrijke stempel gaat drukken op de landelijke politiek. De 'Grote Ijsmeester' is volgens De Hond het beste geschikt om een 'strak rechts conservatisme' te vertolken en zit er als het ware al klaar voor om het liberale roer over te nemen. De VVD zou onder Wiegel op basis van een latente 'socialisten haat' bij de Nederlandse bevolking zelfs de grootste partij van het land kunnen worden en dat zou Wiegel het pre mierschap kunnen opleveren. Een gewaagde voorspelling van een man die het in 1986 faliekant mis had met zijn prognose van de verkiezingsuitslag en die nu in Playboy ijs koud beweert dat hij qua getallen al meermalen blijk heeft gegeven van helderziendheid. Hoe zou De Hond gekeken hebben bij het lezen van het bericht in deze krant dat Wie gel het aanbod van VVD-liisttrekker Voorhoeve om vice- premier te worden in het volgende kabinet vooralsnog heeft AFGEWEZEN? Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 enl9.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3