,De medicijnenknaak maakte mijn werk er niet leuker op" OOP LIEVERSE STOPT NA 43 JAAR MET BEZORGEN jECoudekerk bouwt straks mogelijk in Kerke wijk Wassenaar wil meer woningen Huttenbouw hoogtepunt van jeugd- vakantieweek Vier dagen feest in N oord wijk- Binnen na LEIDEN OMGEVING CckUcSoottmt DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989 PAGINA 11 m Nieuwe grond voor eh uinders in Valkenburg 'ALKENBURG Er komt mogelijk een nieuw tuinbouw- ebied in Valkenburg. Het terrein tussen de Zonneveld- raat en de Wassenaarse Wetering krijgt, als het aan het ollege van B en W ligt, over enige tijd een glastuinbouwbe- temming. Daarvoor moet wel het bestemmingsplan worden eranderd want op dit moment mag op dat terrein niet wor- ran en gebouwd. Het Ingenieursbureau Oranjewoud heeft in- 5 n liddels een onderzoek gedaan naar een mogelijke verkave- ng van het terrein. Wethouder H van der Nagel verwacht iet dat de collegeplannen snel afgerond zijn. Zo wijst hij rop dat het onderhandelen met grondeigenaren en pachters eel tijd vergt en wil zich nog niet uitlaten over bereikte fed esultaten. „Er moet nog flink wat water door de Rijn stro ng nen voor alles in kannen en kruiken gebracht. Dan nade- en we inmiddels eind 1989", aldus Van der Nagel die er op fjeef. rijst dat er tevens nog overleg gepleegd moet worden met provincie en tuinbouworganisaties. Zwitser verdronken KATWIJK De 69- jarige Zwitser Rudolf Blaser is gistermiddag verdronken voor de kust van Katwijk. De politieboot vond de man 100 meter uit de kust. Met beade mingsapparatuur is nog geprobeerd om de man te redden, maar hij was al overleden. De politie vermoedt dat de Zwitser in de muistroom terecht is gekomen. Hierdoor werd hij in zee ge trokken. Auto ramt vangrail NOORDWIJKERHOUT Een klapband heeft er gisteravond voor gezorgd dat een 48-jarige automobilist uit Noord wijker- hout op de bon kon worden ge slingerd wegens rijden onder invloed. De man reed op de provinciale weg van Katwijk naar Noordwijkerhout toen hij ter hoogte van de Havenstraat de vangrail ramde na de klap band. Hij kon zijn weg vervol gen, maar het kenteken bleef op het asfalt achter. De politie had vervolgens weinig moeite de man thuis te achterhalen. Daar bleek uit de blaasproef dat de man te veel alcohol in zijn bloed had. Parkeerverkoop auto's in Wassenaar inperken WASSENAAR Het door particulie ren te koop aanbieden van auto's langs de openbare weg in \yassenaar wil het gemeentebestuur drastisch gaan inper ken. Dit met het oog op hinder voor omwonenden van parkeerplaatsen. Het college van burgemeester en wethou ders stelt voor om de algemene politie verordening aan te scherpen en voor de handel van auto's speciale plaatsen aan te wijzen. Volgens de huidige regeling kan pas worden opgetreden als er op een parkeerplaats meer dan drie auto's staan van één persoon of bedrijf. Het plan van het college wordt maandag avond 4 september behandeld in de raadscommissie algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. Raad voor de Zorg: Onderkomen voor ouderen aan Jeroensweg NOORDWIJK Er moet een gebouw voor activi teiten van ouderen verschijnen aan de St. Jeroens weg in Noord wijk.. Dat schrijft de Raad voor de Zorg, waarin de verschillende ouderenbonden en het verzorgingstehuis St. Jeroen zijn vertegenwoor digd, in een reactie op het collegerapport over de accommodatienota. Het onderbrengen van ouderen in een aparte unit in dorpshuis De Kuip wijst de Raad af, ook al realiseert men zich de financiële consequenties van deze keus. „Het probleem van de Kuip mag niet worden afgewenteld op de ouderen in onze gemeente", schrijft de Raad in een brief aan het Noordwijkse college. De Raad voor de Zorg wil echter niet dat alle Noordwijkse ouderen in een centraal gebouw worden ondergebracht. Dit onder mijnt de mobiliteit van de ouderen en is te om vangrijk voor alle activiteiten, meent de Raad die daarom ook geen voorstander is van de bouw een centrale accommodatie voor heel Noordwijk. PvdA-karavaan in Rijnsburg RIJNSBURG Getrokken door vier Friese stamboekpaarden zet de PvdA- verkiezingskaravaan zich zaterdag in be weging van Noordwijkerhout naar Rijns burg. Tweede Kamervoorzitter Dick Dolman ment de karavaan. In het restaurant van camping De Ko ningshof aan de Elsgeesterweg 16 wordt om half zes het eerste exemplaar over handigd van een milieuplan voor de Bol lenstreek. Het plan gaat in op een mi lieuvriendelijker bollenteelt, behoud van de natuur en het verbeteren van het openbaar vervoer. Tijdens de twee cam pagnedagen in deze regio zullen 10.000 exemplaren van dit pfan worden ver spreid. De paardentram rijdt zaterdag van Noordwijkerhout via Noordwijk, Katwijk en Valkenburg naar Rijnsburg. il Ik JSSE Joop Lieverse eed gistermiddag voor de aatste keer met zijn ransportfiets door Lisse. Ia 43 jaar medcijnen n hi ondbrengen in dienst van ss di |e apotheek gaat hij met rervroegd pensioen. „Ik ien toch blij dat ik het iet heilige kruis na kan an;even", zegt de bijna 61- d arige Lissenaar een beetje wrang. De laatste jaren lad Lieverse duidelijk c ninder plezier in zijn ijverk dan voorheen. Maar osti 1 met al kijkt hij terug op ien prettige tijd. i Jankzij bemiddeling van dok- ir Van Dijk trad Joop Liever- i op 17-jarige leeftijd in ienst bij de apotheek. „Pre- n ies de goeie betrekking voor lij. Ik kon niet zo bijster goed ■ilia !ren- dus de banen lagen voor lij niet voor het oprapen. Ik en graag in de buitenlucht en etsen is ook altijd een lief- 7 pa ebberij van me geweest, dus 'at wil je nog meer. Je ziet eel, hoort veel, maakt hier en aar eens een praatje. Ja, dat verk was me op het lijf ge- 'AJV chreven". de eerste 33 jaren maakte ile door ILSaravan n vangrail j®r^ )e 65-jarige Leidse bestuurder an een personenauto met ca- IG flavan kwam gisterochtend met ining Ie schrik vrij tóen zijn caravan U net kracht tegen de vangrail loeg. Het ongeluk gebeurde oen de man onder het aqua- inde uct over de A4 reed. Een 23 uck met oplegger haalde de eidenaar in, waardoor zoveel it/m u'9'n9 ontstond dat de cara- an begon te slingeren. De itra ian liet vervolgens het gas los 'boet raardoor de caravan nog neer op drift raakte en uitein- '0^5 lelijk in de vangrail belandde. Ie bestuurder liep geen letsel - Jinp, de caravan moest worden loete jeggetakeld. Het verkeer op LÜJJ Ie A4 moest tussen half elf en alf twaalf over één rijstrook -laborden geleid. Er ontstond file van 10 kilometer. FOTO: WIM VAN NOOR.T Lieverse lange dagen. „Ik be gon met een rondgang langs de heren doktoren om recep ten op te halen. Dan ging in naar de apotheek aan 't Vier kant, flessen spoelen en derge lijke. Vervolgens trok ik er op de transportfiets op uit om de medicijnen te bezorgen. Eerst naar de bejaardentehuizen en dan kris-kras door Lisse, met een enkele keer een bezorging in De Engel of Lisserbroek". In die tijd werd de Lissese apotheek gerund door de da mes Overbeek, volgens Joop Lieverse de beste bazinnen die je je kunt voorstellen. „Als ik nu nog voor de dames had ge werkt, was ik niet met de vut gegaan", zegt Lieverse zeer be slist. „Dan was ik zeker tot m'n vijfenzestigste gebleven". Medicijnenknaak Maar er is dan ook het nodige veranderd met de overname van de apotheek door de fami lie Baumgarten. Aanvankelijk dreigde ontslag voor de medi cijnenbezorger, maar met tus senkomst van de FNV kwam dat er niet van. Wel ging Lie verse halve dagen werken en werd aan zijn taak een wat an dere inhoud gegeven. Vooral de invoering van de „medicij nenknaak" droeg tot die ver- ment moest een rijksdaalder per geneesmiddel worden be taald en daarbij hoort een stempel op een soort strippen- 'kaart. Lieverse: „Ik had die rijksdaalders wel wilen innen en ter plekke de stempels kun nen geven, maar de baas wilde dat niet. „Het stempel blijft in de apotheek", zei-ie, en daar bleef het bij. Voor mij bete kende het dat ik nog maar weinig bezorgwerk overhield, want de mensen moesten im mers bij de apotheek zelf die rijksdaalder gaan betalen. Al leen medicijnen waar niet di rect op gewacht werd, bracht ik nog rond. Maar dat was vaak zo weinig dat ik soms er gens langer bleef om de tijd te doden". Joop Lieverse is niet bang dat hij zich de komende tijd gaat vervelen. „Voor de Agatha- kerk ga ik vrijwilligerswerk doen. Ik collecteer nu al en ga straks boekjes maken met de stencilmachine. Verder heb ik me opgegeven voor de sjoel club en help ik wel eens mee in Het Trefpunt, bijvoorbeeld in de kermisweek. En dan houd ik ook veel van op va kantie gaan, het liefst naar Oostenrijk. Met Lou Wijnands doe ik dat allemaal. We trek ken veel met elkaar op. Hij is ook een alleenstaand manne tje, dat schept een band". Drie fietsen heeft Joop Liever se in die 43 jaar versleten. Vooral de laatste is helemaal op. Lieverse: „Van de week sprong er nog een veer in mijn zadel kapot. Wat dat betreft stop ik precies op tijd. Ik zou de mand er niet af durven ha len want volgens mij zakt-ie dan meteen in elkaar". Op kosten van de dames Over beek mocht Lieverse trouwens ooit een rijbewijs gaan halen, maar daar voelde hij niets voor. „Ik durf het niet. Ik heb ooit eens een keer een ritje op een Solex gemaakt en dat vond ik al niks. Ik was blij dat ik weer thuis was. Nee, laat mij maar fietsen". Dat het Lie verse wat dat betreft ernst is, bewees hij jaren geleden. „Het weer was op een gegeven mo ment zo slecht dat de dames Overbeek bij Van de Putten een taxi hadden besteld die mij door het dorp zou rijden. Toen ik dat hoorde, ben ik vreselijk boos geworden en ogenblikkelijk op de fiets ge sprongen. Daar was ik toch voor aangenomen. Ik liet me niet tegenhouden door een beetje regen, wind of sneeuw". Pillendraaier niet graag herinnerd. Als het ter sprake komt, zwijgt hij zeer beslist. Zus Joke Berg- man-Lieverse legt uit: „Vroe ger werd hij, vooral door de schoolkinderen, wel voor Joop Pil of Joop de Pillendraaier uitgemaakt. En daar kon-ie knap boos om worden. Tegen woordig gaat het beter: er wordt minder gescholden en gebeurt het een keer, dan kan Joop er beter tegen". Dezelfde zus Joke geeft aan het afscheid van haar broer als medicijnenbezorger een spe ciaal tintje. „Vanuit de apo theek wordt niets georgani seerd, dus doe ik het maar. Ik ga zijn fiets versieren en heb de dokters namens Joop op de hoogte gebracht van het feit dat hij ermee stopt. Verder fiets ik vandaag met hem mee om zijn laatste kilometers en bezoekjes te filmen met de vi deocamera". Op de vraag of het niet wat vreemd is dat de apotheek zelf niets aan het af scheid van zijn bezorger doet, antwoordt Lieverse: „Ach, in had niet anders verwacht. Drie jaar geleden, bij mijn 40- jarig jubileum en de koninklij ke onderscheiding die ik daar bij kreeg, heeft men ook niets gedaan. De baas kwam toen niet eens op de receptie". PAUL DE VLIEGER KOUDEKERK AAN DEN -AN( IIJN Er wordt in de ïabije toekomst mogelijk 'mo och gebouwd in plan Cerkewijk aan de Dorps- traat. Dit oude plan is Boor het college van Kou- ^Bekerk van zolder ge- ^H>aald om in de nabije toe- tomst toch nog woningen kunnen bouwen. De lorspronkelijke woning- •ouwlokatie aan de Kerk- aan kan immers niet ge- VeP' JinA h Was; bruikt worden omdat de verhuizing van de water zuiveringsinstallatie ern stig is vertraagd. De leden van de commissie ruimtelijke ordening, volks huisvesting en planologie bui gen zich maandag over de wo- ningbouwproblematiek. Zij moeten aangeven of in Koude kerk in de jaren negentig nog gebouwd wordt en op welke plaats dat gaat gebeuren. De vraag of er in de komende jaren nog wel gebouwd kan worden, is aan de orde geko men doordat de laatste fase van het plan Kerklaan niet volgens het tijdschema in kan gaan. De vertraging wordt veroorzaakt doordat de ver plaatsing van de afvalwater zuiveringsinstallatie van de Kerklaan naar de Alphense wijk Kerk en Zanen is uitge steld. In plaats van in 1992 wordt het waarschijnlijk wel 1995 voordat de nieuwe water zuiveringsinstallatie voor Al phen, Hazerswoude en Koude kerk klaar is. Het uitstel van de verhuizing van de water zuivering houdt automatisch in dat de 43 woningen, die op de plaats van de oude installa tie zouden komen, niet eerder dan 1997 gebouwd worden. Dat betekent dat de woning bouw in Koudekerk enkele ja ren volkomen stil komt te lig gen. Onder het motto stilstand is achteruitgang heeft het Koudekerks college van B en W inmiddels in de gemeente rondgekeken waar er even tueel nog plaats is om huizen neer te zetten. Het bleek on mogelijk om tussen bestaande wijken nog woningen neer te zetten. Daarom is een oud plan uit de kast gehaald, de locatie Dorpsstraat. Deze plaats is in het verleden al eerder beke ken op eventuele geschiktheid voör woningbouw onder de naam plan Kerkewijk. De bouwgrond bevindt zich na melijk tussen de gereformeer de en de hervormde kerk in, richting polder. Het college acht de tijd nu rijp om het plan Kerkewijk nog eens on der de aandacht te brengen. en rooien Wassenaar "ASSENAAR Vanwege de epziekte moeten de komende /eken in Wassenaar weer en- VOO :ele bomen worden gekapt, ir* Maandagochtend 28 augustus en wordt begonnen met het rooi- iteketn van enkele bomen aan de lust en Vreugdlaan, Groot- laesbroekseweg. Jagerslaan, 'ieter Postlaan, 's-Heeren- •ergstraat, Daniël Curtius- traat en de Starrenburglaan. )m veilig te kunnen werken, to meldt de voorlichter van de en afgesloten. Omleidingsrou- es worden met borden aange- japui Jeven. Het rooien van al de •omen duurt een dag of drie. WASSENAAR De ge meente Wassenaar wil meer woningen in het volgend jaar gaan bou wen. Volgens het in 1988 goedgekeurde woning- bouwprogramma voor de jaren 1988 tot 1993 zou Wassenaar in 1990 90 wo ningen bouwen op de lo- katies Kloosterland, Mo lenweg en de Ernst Casi- mirstraat. Wassenaar wil nu 130 woningen gaan bouwen op die drie loka- ties. Op het terein van de voor malige HNO-school „De Spinbaan" (Kloosterland) kunnen in plaats van 40 nu 50 woningen gebouwd wor den. Aan beide zijden van de Molenweg, de voormalige lo- katies van brandstoffenhan- del Rooijakkers en autobe drijf van Wissen, worden 25 in plaats van 20 woningen gebouwd. Op de Ernst Casi- mierplaats worden 60 wonin gen gebouwd in plaats van 25. Wassenaar wil eerst Kloosterland volbouwen, vervolgens de Molenweg en dart pas de Ernst Casimier- plaats. Buiten deze bouw plannen wil Wassenaar ook 20 tot 25 wooneenheden op het terrein van de voormali ge Salvatorschool neerzetten. Deze wooneenheden zijn be stemd voor het project „groepswonen voor oude ren". De meeste woningen vallen in de categorie sociale wo ningbouw en bestaan voor het overgrote deel uit kleine gestapelde drie kamerwonin gen. Daarnaast is er ruimte voor 200 woningen in de vrije sector. Materiaal gezocht voor expositie VOORSCHOTEN De com missie cultuur in Voorschoten wil eind dit jaar een grote ten toonstelling organiseren over de gemeente. Het is de bedoe ling dat op deze expositie voor werpen worden getoond die met het heden en verleden van Voorschoten te maken hebben. Dit kan van alles zijn, gedacht wordt aan uithangborden, schilderijen en tegels. Middel punt is een grote maquette van het centrum van Voorschoten. Mensen die in het bezit zijn van iets interessants voor deze tentoonstelling, worden ver zocht contact op te nemen met T. Bonhof, gemeentehuis, post bus 393, 2250 AJ Voorschoten. VALKENBURG De Val- kenburgse jeugd-vakantieweek wordt dit jaar gehouden van 28 augustus tot en met 1 septem ber in De Terp. Een aantal vol keren, zoals Chinezen, India nen en Eskimo's, krijgt in deze vakantieweek speciale aan dacht. In het kader daarvan brengen de kinderen een be zoek aan het museum van Vol kenkunde in Leiden. De hut tenbouw en het driedaags ver blijf op de speelweide aan de Marinus Poststraat vormt het jaarlijkse hoogtepunt van de vakantieweek voor de wat ou dere jeugd. Bij voldoende be langstelling en begeleiding ligt het in de bedoeling om een nachtje in de zelfgemaakte hut ten te slapen. Op de laatste dag worden de bouwsels in brand gestoken. Wie aan de gehele jeugd-vakantieweek wil deel nemen kan voor 12V4 gulden een button kopen die toegang geeft tot alle activiteiten. Een dagkaart kost vier gulden en alleen deelnemen aan de drie dagen huttenbouw kan ook. Dat kost tien gulden Buttons en deelnamebewijzen zijn ver krijgbaar bij Annemarie King- mans. Middenweg 18. Haar te lefoonnummer is: 01718-72989. NOORDWIJK De door Oranjevereniging Noord- wijk-Binnen georganiseer de najaarsfeesten worden dit jaar gehouden op 26, 29, 30 en 31 augustus. Ge heel volgens de traditie is een programma samenge steld waaraan jong en oud met plezier kunnen deel nemen. De feestelijkheden beginnen zaterdag met een viswedstrijd. Deelname staat open voor da mes van alle leeftijden en heren boven de vijftig jaar. De wedstrijd begint om 9.00 uur. 's Middags om 14.00 uur is er, op het terrein achter de biblio theek, ringsteken op paarden en pony's. Aansluitend, naar verwachting rond 16.00 uur, is er tonknuppelen voor de jeugd. De jongens en meisjes kunnen meedoen in twee leef tijdsgroepen: 7 tot en met 10 jaar en 11 tot en met 14 jaar Dinsdag 29 augustus gaat om 16.00 uur de kermis van start. Deze staat op het parkeerter rein tussen de Kerkstraat en de St. Jeroenskerk. 's Avonds is er een prestatieloop. Om 19.30 uur start de jeugd en drie kwartier later de dames en heren. De inschrijving, om 18.00 uur voor de jeugd en 19.30 uur voor de volwassenen, is in De Kuip. Op woensdag 30 augustus be gint de kermis om 13.00 uur. Een half uur later kunnen de kinderen tot zes jaar de kleur plaat uit het programmaboekje inleveren op het feestterrein. Iedereen die een plaat inlevert mag een keer gratis grabbelen. Vanaf 14.00 uur zijn er kinder spelen voor jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar en een vis wedstrijd voor de jeugd tot 18 jaar begint om 16.00 uur. 's A- vonds staan twee traditionele spelletjes op het programma: tobbetje steken en mastklim- men. Op de laatste en drukste dag van de najaarsfeesten, donder dag 31 augustus, is de kermis de hele dag geopend. De dag begint om 8.00 uur met klok gelui vanuit de beide kerkto rens in Noordwijk-Binnen. Dit is tevens het startsein voor de viswedstrijd voor dames en heren boven de 18 jaar, die in de Leidsevaart wordt gehou den. Om 8.30 uur beginnen de schietwedstrijden op het plein van de oude Wilhelmina- school. Dit evenement eindigt om ongeveer 12.00 uur. De prijsuitreiking is om 17.00 uur in De Beurs. In de Voorstraat maakt men zich vanaf 9.30 uur op voor het ringsteken met aangespannen paarden, 's Middags wordt de aloude Ronde van Noordwijk-Binnen verreden. Om 14.00 uur start de veteranenronde voor dames en heren wielrenners van veertig jaar en ouder. Om 14.45 uur gaat de ronde voor dames en heren van 15 tot en met 39 jaar van start. De wed strijd duurt een uur plus vijf ronden. Start en finish zijn bij De Kuip in de Zeestraat. De prijs- en premie-uitreiking is om vijf uur in De Beurs. De muziekgezelschappen Ex celsior, Echo der Duinen en Crescendo zijn de hoofdrolspe lers van de taptoe, die bij het gemeentehuis gehouden wordt. De taptoe begint om half acht en wordt voorafge gaan door een rondgang door Noordwijk-Binnen. Direct na de taptoe, om 21.00 uur, begint het spel voor de sterken. Ploe gen van vier dames of vier heren meten hun krachten met het gewichtheffen. Verkeerssituaties Wassenaar gewijzigd WASSENAAR Verkeer op de Johan de Witstraat krijgt voor rang op het verkeer dat van de Havenkade komt. Dat is een van de collegevoorstellen waar de commissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden van de gemeente Wassenaar zich op maandag 4 september over buigt. Andere maatregelen zijn het definitief op heffen van het éénrichtingsverkeer op de Ter Weerlaan in Was senaar waarmee de bestaande situatie wordt bekrachtigd. Verder wordt op de enkele maanden geleden gereconstrueerde Oostdor- perweg tussen de Van Cranenburglaan en de Zonneveld weg, een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur ingevoerd. Op het deel van de Zijllaan tussen de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Santhorstlaan wordt éénrichtingsverkeer ingesteld in de rich ting van de Lange Kerkdam. Daarnaast komen er verkeersdrem pels en een verbrede stoep bij de nieuwe Nutsschool die na de herfstvakantie in gebruik wordt genomen. De gemeente wil ver der sluipverkeer vanaf de Lange Kerkdam onmogelijk maken. Dit plan wijkt overigens af van een vroeger voorstel waarin op de hele Zijllaan éénrichtingsverkeer werd ingesteld. Bovendien was de voorgestelde rijrichting precies omgekeerd van het huidige voorstel. Het oude plan wera afgewezen door de bewoners omdat de maatregel bezoek aan de ZijUaankerk zou bemoeilijken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11