Ccldóc SouACWit Schadevergoeding voor Nederlands begrip hoog ■y ZeLfS STAD OMGEVING (Bijdrage voor Von Siebold-tuin winter [mT®Ë)I SP gaat desnoods naar de rechter Een jaar cel en TBS geëist voor aanranding ADVOCAAT VAN SLACHTOFFER MISHANDELING: Italiaan bestolen Slimme EHBO-kit CcidócSoina/nt WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 PAGINA Man mishandelt fietsendief ,EIDEN Een 21-jarige Warmonder heeft gisteren ien paar flinke klappen gekregen van de man van wie lij eerder een fiets had gestolen. Het voertuig was in de lacht van maandag op dinsdag gestolen uit de tuin van Ie 30-jarige Leidenaar. Poen die gisteren aangifte wilde gaan doen bij de poli- ie, zag hij op het Schuttersveld zijn eigen fiets staan egen een gevel. Even later liep de Warmonder op de iets af. Toen de eigenaar vroeg of hij het voertuig had lestolen, bekende de Warmonder de diefstal. De Leidse igenaar wilde de dief aanhouden en deelde daarbij en- iele klappen uit. De politie werd gewaarschuwd door imstanders en hield de 30-jarige man aan. Het tweetal verd meegenomen naar het politiebureau. Daar besloot |e Warmonder geen aangifte te doen wegens mishan- leling onder het motto: „Ik heb gekregen wat ik heb rerdiend". De eigenaar van de fiets besloot op zijn leurt geen aangifte te doen van diefstal omdat hij vond lat de dader al genoeg was gestraft. De Warmonder ïeeft aan het akkefietje een blauw oog overgehouden. Juwelendief aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag een 24-jari- ge Hagenaar aangehouden die even daarvoor twee gouden colliers had weggenomen uit een juwelierszaak aan de Haarlemmerstraat. De man bekeek daar gouden kettingen. Opeens griste twee weg en sloeg op de vlucht. Op grond van het signalement kon hij elf minuten later worden aan gehouden op het Rapenburg. Hij bleek de colliers, die een totale waarde hebben van dui zend gulden, in zijn zak te hebben, evenals een alarmpis tool. LEIDEN/DEN HAAG Een jaar gevangenisstraf, ten uitvoerleg ging van een eerder opgelegde voorwaardelijke straf van zes maanden en ter beschikking stel ling met verpleging werd gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 26-jarige Leidenaar geëist. De man zou in een kelderbox in Leiden een vrouw, onder dreiging van een alarmpistool, hebben gedwon gen tot het plegen van ontuchtige handelingen. De vrouw wilde op de avond van de 9de maart tegen tien uur 's avonds haar fiets wegzetten toen de kelderdeur werd dichtgegooid en de verdachte voor haar stond met een pistool. Hoewel de vrouw gilde, dwong hij haar toch om hem seksueel te bevredigen. Voor een soortgelijk feit is de man in 1987 ook al veroordeeld. Toen was de bedoeling dat de Leidenaar in de psychiatrische inrichting Ende geest zou worden geholpen. Giste ren bleek dat hij hier slechts een paar keer is geweest en dat de kli niek niet is toegerust voor behan deling van de problemen van de man. Bovendien nam hij zijn kal- meringspillen niet meer in. In rap porten, die toen ook al over de verdachte waren gemaakt, werd gesproken over een grote kans op herhaling. In een recent rapport van het Pieter Baan Centrum wordt hier eveneens over gespro ken. De man is in zijn jeugd sek sueel misbruikt en heeft een forse identiteitsstoornis ten opzichte van vrouwen. Hij zal langdurig behan deld moeten worden. Officier van justitie, mr. J. van Eek, merkte op dat over de verdachte een rapport van 47 pagina's is geschreven en over het slachtoffer slechts een paar regels. „Die moet toch een ui terste dramatische ervaring heb ben gehad. Ze was zeer emotioneel bij de spiegelconfrontatie en bang dat zij een ziekte had opgelopen". De officier vond dat de Leidenaar lang uit de samenleving moet wor den verwijderd, zeker gezien het verleden. „Tweeëneenhalve maand nadat hij was vrijgelaten, pleegde hij dit ernstige feit". De rechtbank doet 5 september uitspraak. Pols gebroken LEIDEN Een 25-jarige mo torrijder uit Leiden heeft gister middag zijn linkerpols gebroken toen hij in botsing kwam met een auto. Die werd bestuurd door een eveneens 25-jarige Leidenaar. Het ongeluk gebeurde rond zes uur op de Aalmarkt. De be stuurders reden elkaar tegemoet en zagen elkaar niet op tijd aan komen. Beiden trapten op de rem, maar een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. Op de Aalmarkt geldt eenrich tingsverkeer; de motorrijder reed de verkeerde kant op. Hij is overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. Man verdacht van ontucht met zoons LEIDEN De politie heeft gisteren een 38-jari- ge Leidenaar aangehou den die ervan wordt ver dacht dat hij ontuchtige handelingen heeft ge pleegd met zijn zoontjes. De man zou zich in de ja ren '85, '86 en '87 hebben vergrepen aan zijn twee kinderen die toen onge veer vijf en zeven jaar oud waren. De politie is pas ingeschakeld nadat de vader en moeder van de kinderen zijn geschei den. De Leidenaar is in gesloten op het Leidse politiebureau. n (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG /LEIDEN Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een rechtbank zogenoemde „potenrammers" heeft veroordeeld tot schade vergoeding aan het slachtoffer. Dit stelde de advocaat mr. H. Bruin gisteren nadat de Haagse rechtbank vijf mannen had veroordeeld tot het betalen van smartegeld en schadevergoeding aan zijn Leidse cliënt, een homoseksuele man, die zij in mei 1983 hadden mishandeld en verne derd. ijf mannen werden ver oordeeld tot het betalen van 25.000 gulden smartegeld en 25.000 gulden schadevergoe ding en tot het betalen van de procedurekosten van on geveer tienduizend gulden. Het slachtoffer had twee jaar nadat hij was mishandeld in 1985 de moed om een civiele procedure tegen de daders aan te spannen. Drie van hen waren toen reeds strafrechte lijk vervolgd. De twee ande re mannen, die gisteren wer den veroordeeld, waren de eigenaar van het Leidse café waar een deel van de mis handeling plaatsvond en een cafébezoeker die het slachtof fer na afloop in zijn auto meenam en hem later ergens langs een weg zette. De gebeurtenissen die tot de uitspraak hebben geleid, be gonnen op 29 mei 1983 in Leiden. Het slachtoffer werd daar door drie leden van het nu veroordeelde vijftal in een auto getrokken en daar onzedelijk betast en gedwon gen zich uit te kleden. Al zijn spullen werden vervolgens uit het raam gegooid. In Delft werd het slachtoffer naakt een café binnenge voerd en getoond aan de ca féhouder en tientallen klan ten. Hij werd geslagen, betast en met drank begoten. Na het vertrek van de drie „ini tiatiefnemers" bood een café bezoeker het slachtoffer een lift terug naar Leiden aan, maar hij gooide hem er op de rand van Delft uit, zonder kleding en compleet over zijn toeren. Het slachtoffer heeft eerst tien weken lang een therapie gevolgd om van de eerste schrik te bekomen. Daarna heeft hij drie jaar lang indi viduele en groepstherapieën gevolgd. Volgens de deskun digen die door de rechtbank zijn geraadpleegd, is hem on herstelbare psychische scha de toegebracht. Volgens zijn advocaat is het slachtoffer wel weer full time werkzaam als verpleger. De rechtbank verweet de ca féhouder dat hij niets had ge daan om het slachtoffer te helpen. Zelfs een telefoontje naar de politie kon er niet af. Het slachtoffer krijgt een schadevergoeding omdat hij door de gebeurtenis geen kans meer zag een kadero pleiding in de verpleging af te maken. Dit zal hij zijn le ven lang in zijn portemonnee merken. Het smartegeld, toe gekend vanwege het psychi sche letsel, is volgens Bruin voor Nederlandse begrippen hoog. een uitbater van een horeca gelegenheid aansprakelijk is gesteld alleen maar omdat hij niets tegen de misdadige handelingen heeft onderno men. Hij wordt in het vonnis voor alle gebeurtenissen ver antwoordelijk gesteld, ook voor de dingen die buiten zijn café plaatshadden. Hij wordt als lid van de groep beschouwd en is dus volledig aansprakelijk. Volgens Bruin heeft de verzekering van de caféhouder het gehele ver schuldigde bedrag overge maakt. Zij kan nu proberen vier vijfde deel te verhalen op de andere vier veroor deelden. De verzekering zou echter van plan zijn in hoger beroep te gaan tegen de uit spraak, aldus Bruin. Hij ziet nogal wat consequenties voor verzekeringsmaatschappijen door de uitspraak. LEIDEN De voorzitter van de Japanse Kamer van Koophandel in Ne derland, Noboru Yoshisa- ka heeft gisteren een gift van 110.000 gulden over handigd voor de aanleg van de Von Siebold Me morial Garden in de Leid- Hortus Botanicus aan het Rapenburg. Het geld dat de aanleg mogelijk maakt, is bijeengebracht door 22 in Nederland ge vestigde Japanse bedrij ven die elk 5.000 gulden bijdroegen. Yaoshisaka overhandigde het geld symbolisch aan voorzitter K. Cath van de Clusiusstich- ting. Die stichting, vernoemd naar Clusius, de eerste direc teur van de Hortus, beijvert zich voor de reconstructie van de Hortus uit 1594 (de Clusius- tuin) en de aanleg van de Von Siebold Memorial Garden. De opzet is dat die geopend kun nen worden bij het 400-jarig bestaan van de Hortus in 1990. De Hortus is de op zes na oud ste botanische tuin ter wereld, maar de oudste die nog volle dig als universitaire tuin func tioneert. De Von Siebold-tuin wordt in Japanse stijl aangelegd. Het ontwerp is van de hand van de Japanse hoogleraren land schapsarchitectuur Nakamura Amasaki. De nieuwe tuin is t een muur gescheiden van de rest van de Hortus. Nu al is de vorm van de tuin in grote lijnen herkenbaar door de on- Noboru Yoshisaka. voorzitter van de Japanse Kamer van Koophandel, overhandigt K. Cath van de Clusiusstichting symbolisch 110.000 gulden. foto: wim van noort langs aangebrachte rotscompo sities. Philipp Baltasar Franz von Siebold naar wie de tuin ver noemd was, verbleef aan het begin van de vorige eeuw als chirurgijn-majoor in opdracht van de Nederlandse regering .in Japan. Hij bestudeerde er de planten- en dierenwereld, de geografie en het dagelijkse leven van de Japanners. Die interesse resulteerde in een enorme collectie van allerhan de voorwerpen, waarmee hij de basis legde voor de verza meling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Bovendien bracht Von Siebold een groot aantal levende Japanse plan ten en zaden naar Nederland. De meeste daarvan kwamen in de Hortus terecht. Achttien zijn daarvan nog in leven. Veel van de door Von Siebold naar Nederland gebrachte ge wassen zijn bekende sierplan ten geworden: de Japanse es doorn, de blauwe regen, aza lea, hosta en Japanse lelies. Von Siebold bracht andersom de Japanners via colleges en lessen in contact met de wes terse medische en natuurwe tenschap. Voor Japanners geldt hij als een bekende histo rische figuur. Mede om die re den komen jaarlijks ongeveer 10.000 Japanners de collecties van Von Siebold in Leiden be kijken. Vast onderdeel van die bezoeken is een eerbetoon aan zijn borstbeeld in de Hortus. In het verlengde daarvan past de aanleg van de herdenkings- tuin. Eerder kreeg de Hortus daarvoor al bijdragen van de provincie, de gemeente Lei den, het Produktschap voor Siergewassen en een Leids koeltechnisch bedrijf. ,sdag 12 september verschijnt bij deze krant Deze special biedt modehuizen en boetieks een prima gelegenheid om hun wintercollecties en aanbiedingen onder de aandacht te brengen van een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Mieke Zuidwijk, bereikbaar onder nummer 071 - 122.244. Moker Media overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek besteedt morgen aandacht aan de 7de Dags Adventisten. Aan het woord komt ds. Alting. Verder is er een programma onderdeel over de contacten van de Kooi-Pn iel wijkge- meente te Leiden met kerken in het Oostduitse Dresden. De uitzending wordt besloten met een programma over de inter kerkelijke werkgroep pluri forme samenleving in Voor schoten en het werk voor asielzoekers. Moker is te be luisteren van 19.00 tot 19.30 uur via FM 105.7 (ether) en 88.1 (kabel). Dansen The Last Riders geven zondag een squaredans demonstratie in de hal van het Rijksmu seum van Volkenkunde aan de Stationsweg. Square is een denkbeeldig vierkant waar binnen men in figuren en pa tronen danst. De uitvoering begint om 13.15 uur. Platen Verzamelaars en liefhebbers van grammofoonplaten kun nen zaterdag 2 september te recht in het Antonuis club huis aan de Lange Mare 43 in Leiden. Daar heeft vanaf 10.00 uur een beurs plaats van platen en CD's die niet meer 'normaal' in de handel zijn. De beurs duurt tot 17.00 uur. LL*J! 40' Iv-iunr rsfc. isAfAAr zntTt 'Sur A//V"? ke^-vAAL MAAK ooft eenr e<4tr ftvcewAAL AmK ft ÏP|W tte&f. <8 iup uw®», ksl?—- I wfcrft* Ö#K i xV q»ft i L ues» *tg)r a ..(ky StJkKv T£Vvt} pn U1U KOI.FMAKERSSTEEG BIESDEN Er is altijd wel wat beters te doen Sommige Leidse studentenverenigingen hoeven helemaal niet aan ledenwerving te doen. Dat bleek bijvoorbeeld vorige week tijdens de El Cid-week bij Minerva en Quintus. Minerva had om de enorme toeloop enigszins in te dammen een ander adres verzonnen waar de inschrij vingsformulieren opgehaald konden worden. Vandaar dat de verwachte opstoppingen op de Breestraat, waar de vereniging gehuisvest is, ontbraken. Wie vorige week midden in de nacht voorbij stu dentenvereniging Quintus kwam, trof daar ette lijke wachtenden aan in slaapzakken en met een mand vol proviand. Zo fanatiek waren de eer stejaars om lid te kunnen worden. Ze hadden er ruim elf uur wachten voor over. Hoe schrijnend is het dan dat er ook nog stu dentenverenigingen in het bomvolle Leiden zijn die zelf fanatiek achter de leden aan moeten hollen. Die zich in de meest fantastische boch ten moeten wringen om slechts één lid te mo gen verwelkomen. De tekst van de wervingspos ter van de vereniging Catena (zie foto) spreekt wat dat betreft voor zich. foto: wim van noort LEIDEN Een 21-jarige Ita liaan is gisteravond in Leiden een grote hoeveelheid van zijn eigendommen kwijtgeraakt. Zijn auto, die stond gepar keerd aan de Morsstraat, werd tussen negen en elf uur open gebroken. Gestolen werden twee foto toestellen, een draagbare ra dio, cassettebandjes, een vul pen, een zilveren zakfles, twee rugzakken met inhoud, drie horloges, een zonnebril en en kele kledingstukken. De da ders namen ook zijn rijbewijs, paspoort en enkele andere pa pieren weg. Die werden later gevonden onder een auto aan het Kort Galgewater. TEGENWERKING AAN ALLE KANTEN LEIDEN De Socialistie- se Partij (SP) vindt dat zij in haar verkiezingscam pagne aan alle kanten wordt tegengewerkt. „Nu worden we alleen nog maar lastig gevallen door de gemeente Leiden. Daar liggen we niet wakker van. Tegen de tijd dat we echt bekeuringen gaan krijgen, stappen we naar de rechter. We willen ge woon zeker weten of we nu wel of niet affiches mogen plakken", vertelt de Leidse campagneleider Tim van Houten. Aanleiding tot deze uitspraak waren de moeilijkheden gis termorgen op de markt in Lei den Zuidwest. De SP had daar een kraampje neergezet, be mand door twee mensen. „De marktmeester kwam naar ons toe om te vertellen dat we weg moesten. Hij vond dat we niets op de markt hadden te zoeken. Ze werden echt heel lastig en we moesten onze spullen in pakken. We zijn niet wegge gaan, maar we hebben wel de gemeente Leiden gebeld. De gemeente krabbelde een beetje terug, maar het blijft verve lend. We worden aan alle kan ten tegengewerkt", aldus een boze Van Houten. De gemeente Leiden was al laks met het plaatsen van de verkiezingsborden van de par tij. De SP bevestigde uit pure nood plakkaten rond de lan taarnpalen. Die werden eergis teren verwijderd door de ge meente Leiden, omdat de par tij geen vergunning had. „Ver gunningen, vergunningen, je loopt van de ene vergunning in de andere. De gemeente wil alles heel strikt regelen. Maar dat kan toch niet in een cam pagne", mort de campagnelei der. Villa Ook heeft de SP gisteren een brief „op hoge poten" gestuurd naar de Woningbouwvereni ging Leiden. De SP had met toestemming van de bewoners van een flat aan de Agaatlaan borden aan de galerij opgehan gen. De woningbouwvereni ging haalde deze borden weg. „Dat is toch kinderachtig. Het zijn mooie borden, er wordt niets beschadigd. We vinden het vreemd dat de woning bouwvereniging deze borden weghaalt. Mensen die in een villa wonen met een flinke tuin kunnen grote boHen in hun tuin plaatsen. De mensen die in een flat wonen kunnen dat niet. De woningbouwver eniging belemmert haar huur ders om voor hun politieke overtuiging uit te komen", meent Van Houten. De SP neemt de zaak ernstig op en dreigt met juridische stappen als de woningbouwvereniging de borden niet op dezelfde plaats terughangt. De woning bouwvereniging is dat echter niet van plan. „De galerij is een openbare ruimte, daarom hebben we de affiches wegge haald en voor de deur van de bewoners gezet. De volgende dag hingen de borden er weer, dat ging zo een tijdje door en toen hebben we de borden de finitief weggehaald. De bewo ners moeten de posters maar voor het raam hangen", aldus een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging. Parkeermeter weg LEIDEN Onbekenden hebben zondagochtend rond vijf uur een parkeermeter weggenomen die stond aan de Nieuwsstraat. Het gaat om een dubbele meter die volgens de politie ongeveer 2500 gulden kost. Volgens getuigen is de me ter weggehaald door twee mannen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze vt:wv.« krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel met not Leidse Courant Antwoordnummer 948. 25ÖJ VD Den Haag CeicLc Sou/tont Adres: Postcode/plaats: l_,nzj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9