Minimumjeugdloon tot 26 jaar ok te veel dioxine jten zuiden van AYR i ficidóc Sotwont Valse „vuur torens" RAAD VOOR HET JEUGDBELEID ADVISEERT IN RAPPORT: Braks doet boeren geen nieuwe toezegging in dioxine-affaire hezen DAGTOCHT PARI JS -S^SIJTHOFF PERS 60—a IS Dordrecht moet Aegon miljoenen schade vergoeden KIEZEN OP EL Lubbersware gezich t ~7'BINNÈNLAND WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 leizigers terug ia busongeluk lichtelijk ontdaan en licht ge rand arriveerden gisteravond op chiphol de eerste reizigers wier bus Frankrijk is verongelukt. Na een lapband raakte in de nacht van iaandag op dinsdag de bus in een lip en strandde zwaar vernield langs reist e kant van de weg in de buurt van yon. 28 Passagiers besloten daarop aar huis terug te keren. In totaal zes iensen zijn in een ziekenhuis in rankrijk voor observatie achterge bleven. Twaalf passagiers die niet ge- tre ond zijn geraakt, hebben de reis iet een extra bus naar Spanje voort- t v( Bzet. FOTO: ANP een nieu t mi AMSTERDAM In Amsterdam zijn giste ren verscheidene valse biljetten van tweehon derdvijftig gulden opge doken. Errkele markt kooplieden en winke liers werden met de valse „vuurtorens" be taald. Volgens .de re cherche, die de zaak in onderzoek heeft, zijn de biljetten redelijk goed nagemaakt. Milieubeweging „sluit" veertig natuurgebieden NIJMEGEN De Nationale Milieu Ak- tie, een samenwerkingsverband van on geveer veertig milieu- en natuurbescher mingsorganisaties, gaat morgen een aantal natuurgebieden en Nationale Parken in het hele land „sluiten" uit protest tegen het beleid van de regering. De milieuacti visten menen dat de overheid te weinig doet aan bescherming van de bossen. De „sluiting" geschiedt door het plaatsen van borden bij de ingangen van de natuurge bieden met de tekst: „Dit natuurgebied is ten dode opgeschreven. Uit respect voor de uitstervende planterp en dieren wordt dit terrein binnenkort voor bezoek geslo ten. De directie". (Van onze parlementaire redactie) wegi noei kinj aad )EN HAAG Er moet oud<ieer samenhang komen ussen de hoogte van stu- iebeurzen, uitkeringen n lonen van jongeren, lat stelt de Raad voor het capa eugdbeleid in een advies impi an het nieuwe kabinet, at vanmiddag aan demis- ionair premier Lubbers Den Haag is aangebo- en. Met de voorstellen is im 400 miljoen gulden l^wim 4' ien gemoeid. Zo stelt het ad viesorgaan onder meer voor de leeftijdsgrens van het minimumjeugdloon op te trekken van 23 naar 26 jaar. De jongerenorganisatie van het CNV heeft verontwaar digd op de voorstellen gerea geerd. Volgens de CNV-jonge- ren betekent het plan een on aanvaardbare inkomensver mindering voor minimumlo ners en mensen met een uitke ring tot 26 jaar. De CNV-jon- geren spreken van een „onbe grijpelijke ommezwaai van de raad, die eerder adviseerde om de minimumloongrens naar 21 jaar te verlagen". Momenteel verdient een mini- mumjeugdloner. afhankelijk van zijn leeftijd, een bepaald percentage van het volwassen minimumloon. Zo verdient een 20-jarige 61,5 procent van het minimumloon, een 21-jari- ge 72,5 procent en een 22-jari- ge 85 procent. Bij 23 jaar ont vangt men het minimumloon 100 procent). Omdat het loon met het ouder worden nogal schoksgewijs omhoog gaat (waardoor ver dringing op de arbeidsmarkt •plaatsvindt; jongeren zijn im mers goedkoper) stelt de Raad voor het Jeugdbeleid een wat gelijkmatiger „staffeling" voor door de grens van het volwas senminimumloon op te trek ken naar 26 jaar. Dat betekent dat een 22-jarige minimum- jeugdloner meer, maar een 24- jarige minder zal gaan verdie nen. De CNV'ers verwerpen deze staffeling omdat het ver dringingseffect slechts over meerdere jaren wordt uitge smeerd. Ook over de bijstandsuitkering voor jongeren (rww) doet de raad voorstellen. Zo wil men de uitkering (70 procent van het netto-minimumjeugdloon) individualiseren. Dat betekent dat er niet langer naar woonsi tuatie en arbeidsverleden mag worden gekeken. Bij (ver plichte) deelneming aan wer- kervarings- en scholingspro jecten moet de uitkering naar 100 procent. Vanaf 21 jaar is de 'kale' rww gemaximeerd op 735 gulden, waardoor de rww plus premie op 1.050 gulden uitkomt. Het bedrag wordt door de raad aangemerkt als de grens voor economische zelfstandigheid. De raad vindt verder dat jon geren tot tenminste 26 jaar een studie met studiefinanciering moeten kunnen starten met het recht van zes jaar basis beurs plus studielening. Uit wonende studenten krijgen een basisbeurs van 525 gulden, thuiswonenden 263 gulden. Ongeacht de woonsituatie kan nog eens 525 gulden worden geleend, wat economische zelf standigheid (1.050 gulden) voor uitwonenden betekent. Studenten mogen volgens het voorstel driehonderd gulden netto bijverdienen. Het advies van de raad geldt voor jongeren van 18 tot 26 jaar en zou per 1 januari 1990 jaarsgewijs moeten worden in gevoerd, te beginnen bij de dan 18-jarigen. )UIVEN Het Rijksin- j, tituut voor volksgezond ere leid en milieuhygiëne RIVM) in Bilthoven zal •an linnenkort nieuwe melk- 51 &1 nonsters nemen bij boe gen ten zuiden van de Af- alverwerking Rijnmond AVR). In een monster ran een bedrijf in Ouden hoorn op Voorne-Putten nP®werd 1,1 picogram te veel e angetroffen. In Neder- and wordt de norm van 6 jcogram per gram melk- pt aangehouden; in de anden om ons heen loopt «e norm uiteen van 1 tot d bu 10 picogram. Bij eerdere monsters in Ou denhoorn werden veel lagere concentraties gevonden (1,8 tot 3,8 picogram), zodat het RIVM het nog te vroeg vindt om con clusies te trekken. Het rijksinstituut gaat ook nieuwe monsters nemen bij boeren rond de vuilverbran dingsinstallaties Duiven en Zaandam. Weliswaar blijkt uit de monsters dat het dioxinege halte beneden de wettelijke norm blijft, maar volgens 'RIVM-directeur Langeweg is het niet uitgesloten dat de melk van individuele veehou ders in beide gebieden er bo ven zit. „Terwille van de snel heid van onderzoek hebben we de melkmonsters van de betrokken veehouders door el kaar geklutst. We komen voor Duiven op 4,4 picogram en voor Zaandam zelfs op 5,4 pi cogram. Mogelijk dat een paar veehouders er bovenuit ste ken", aldus RIVM-directeur Langeweg. Hij zei tevens dat er geen nader onderzoek wordt gedaan naar melk die afkomstig is uit de buurt van de verbrandingsinstallaties Alkmaar, Dordrecht, Leeu warden, Leiden, Roosendaal, Rotterdam en Den Haag. De gevonden dioxinegehaltes ge ven daartoe geen aanleiding. Minister Braks van landbouw nam voor het debat met de Tweede Kamer van Roel van Duijn een stencil in ontvangst. De lijsttrekker van de Groenen protesteerde op zeer plastische wijze tegen het gebruik van pvc in verpakkingsmaterialen. FOTO: DIJKSTRA (Van onze iddai paflementaire redactie) 3 gr DEN HAAG De gedil ateerde boeren uit het Lic- ebaertgebied die gisteren La"; i grote getalen aanwezig hogevaren °P de publieke tri- oune van de Tweede Ka- 'ussejner, hebben geen nieuwe toezeggingen uit de mond 'an minister Braks gekre- ;en. Door diverse kamer eden werd tevergeefs angedrongen op een uimhartige schadever- oeding, maar de be windsman verwees naar de vervuiler, de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Tot 1 november is Braks be reid de boeren gelden voor te schieten voor direct geleden schade door de uitstoot van dioxine en laat hij onderzoe ken hoe de vervuiler voor de kosten kan opdraaien. Wat daarna gebeurt, is onduidelijk. „Ik weet dat de periode tot no vember kort is, maar ik ga nu niet verder", aldus de be windsman. Zowel Braks alsook minister Nijpels benadrukte dat de ver vuiler op moet draaien voor de schade. In een uitgebreid juri- disch college legde de minister van milieu uit dat een bedrijf (AVR) dat zich houdt aan een vergunning maar toch schade aan anderen (de boeren in het getroffen gebied) toebrengt, verantwoordelijk is voor zijn daden. Veel tijd werd gisteren inge ruimd voor de vraag of pvc - een chloride-verbinding - na verbranding het giftige dioxi ne veroorzaakt. Dat is niet al leen van belang voor de schuldvraag, maar heeft ook gevolgen voor de nieuwe eisen die aan de afvalverwerkers zijn opgelegd. Dezen twijfelen aan de effecten die de dure technische maatregelen moeten sorteren, maar Nijpels kon gisteren verwijzen naar ervaringen in Zweden die po sitief zijn. Een geheel weten schappelijk onderbouwd ant woord is echter niet vóór 1991 te verwachten. Pas dan rondt het Rijksinstituut voor volkge zondheid en milieuhygiëne. (RIVM) een onderzoek af. Zolang wil minister Nijpels echter niet' wachten met het treffen van maatregelen. Nog de volgende maand wil hij een plan van aanpak naar de Ka mer sturen, waarin maatrege len staan die chloride-houden de stoffen in het huishoudelijk afval moeten tegengaan. De bewindsman zal daarom bin nenkort met de producenten van pvc-verpakkingen overleg voeren over milieuvriendelij ke alternatieven. Tijdens het overleg in de kamer onder schreef Nijpels de zienswijze van de grote fracties dat het huishoudelijk afval meer ge scheiden moet worden ingeza- Het PvdA-Kamerlid Van Rijn- Vellekoop ging nog een stap verder. Zij wilde een direct verbod op de zogenaamde zachte pvc's, die vooral wor den gebruikt in verpakkings materialen Een verbod op harde pvc's, die onder meer worden toegepast bij waterlei dingen, werd expliciet door alle kamerleden afgewezen. Vooralsnog levert de toepas sing meer voor- dan nadelen op. Bovendien kunnen de har de pvc's volgens de producen ten geheel worden herge bruikt. Wat er in de toekomst met het Lickebaertgebied gaat gebeu ren is nog onduidelijk. Voor alsnog wil minister Braks, ge steund door PvdA en CDA, dat het een landbouwgebied blijft, maar intussen hebben de meeste boeren vrijwillig hun grond al te koop aangeboden aan het rijk. Binnenkort zullen Jiun aanbiedingen in het kader van het reconstructieplan mid den-Delfland stuk voor stuk worden Öèkeken en is de kans groot dat de gronden moeten worden aangekocht. ADVERTENTIE *S(T\I(V Vertrek: zaterdag 26 augustus Wie kent deze stad niet? Is het de Seine, of zijn het de majestueuze boulevards die de stad, ondanks het immens drukke ver keer, haar vriendelijke gezicht geven? Eén ding is zeker: Parijs verveelt nooit! Van ongeveer 13.00 uur tot 01.00 uur kunt u op eigen gelegenheid deze stad gaan (her)ontdekken TELEFOON 070-190882 Vertrek uit Gouda 07.00 uur en Den- Haag 07.30 uur Terugkomst op zondag ochtend om ongeveer 07.00 uur ;|)E KNOLLEN S7HS POJK IK'. LffiFöe Ik IWiR IM oo 0 0 24 augustus Prins_Claus woont in het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden de opening bij van de tentoonstelling ..Een verhaal voor het op rapen; opgravingen te Deir Alia in de Jordaanvallei". VOOR WONINGEN OP GIFGROND DORDRECHT De gemeente Dordrecht draait op voor de scha de die het verzekeringsconcern Aegon heeft geleden bij zijn ruim driehonderd huurwoningen in de Dordtse gifwijk Merwedepol- der. Het gerechtshof in Den Haag heeft bepaald dat Aegon op Dordrecht ongeveer drie miljoen gulden kan verhalen voor huur- derving en rond de zes miljoen gulden voor waardevermindering van de huurwoningen. Aegon stelde Dordrecht aansprakelijk om dat de gemeente op het terrein destijds te weinig toezicht heeft gehouden op een daar gevestigde vuilstortplaats. Daardoor kon onder meer chemisch afval uit het Rotterdamse havengebied in de Merwedepolder gestort worden. De driehonderd woningen van Aegon kwamen allemaal op verontreinigde grond te staan. In 1985 al oordeelde de arrondissementsrechtbank in Dordrecht dat de gemeente onrechtmatig gehandeld had. DE STEM VAN DE BEKENDE NEDERLANDER Lucas Reijnders: dus geen VVD Lucas Reijnders (Natuur en Milieu): „Laat ik beginnen met te vertellen op welke partij ik per se niet zou stemmen. Dat is de de VVD dus. Waarom? Lijkt me nog al eenvoudig. De afgelopen jaren heeft de VVD-fractie zijn eigen milieuminister Ed Nijpels voortdurend voor de voeten gelopen. Als je naar het stemgedrag in de Twee de Kamer kijkt, is de VVD beslist de meest milieu-on vriendelijke partij en uitein delijk stem je toch voor het parlement, dus daar til ik zwaar aan. Ik neem het de partij ook zeer kwalijk dat ze de uitvoering van het Na tionaal Milieubeleidsplan heeft vertraagd door het ka binet naar huis te sturen. Dat doet overigens niets af van de waardering die ik voor minister Nijpels van milieubeheer heb. Hij heeft het beter gedaan dan ik ver wacht had. Blijft over: welke partijen hebben dan wèl hart voor het milieu? Wat mij betreft valt er dan te kiezen tussen D66, de PvdA, Groen Links en De Groenen van Roel van Duijn. Alle maal partijen met een krachtig milieubeleid. Op welke partij ik zélf stem? Dat laat ik liever in het mid den". Groentaxgeen luchtfietserij Het zit Groen Links nog steeds niet lekker dat menig politi cus de kersverse milieupartij beschuldigt van luchtfietsen zodra het voorstel van de groentax ter sprake komt. Eind vorige week verwoordde Hans van Mierlo van D66 de scep sis van de vier grote partijen nog eens door uit te roepen: „Wie weet hoe je een milieubelasting van vijftig miljard in kunt voeren zonder er een gigantische rotzooi van te maken mag het zeggen". Intussen heeft Groen Links zélf een ant woord op die vraag geformuleerd. In een haastig in elkaar geknutseld boekje met groene kaft uiteraard heeft de partij zijn groentax-plannen verder uitgewerkt. Een kind kan de was doen, zo luidt de boodschap. Zo'n 25 produkten die slecht zijn voor het milieu variërend van auto's tot huis-aan-huis-folders zullen zo'n 20 tot 220 procent duur der moeten worden. Ook het gebruik van water wordt be last, als het aan Groen Links ligt. Wie dan op een hele zo merse dag zijn tuintje sproeit of auto wast, zal dat in zijn portemonnee moeten voelen. Nog één zo'n hete zomer als we net achter de rug hebben, en de vijftig miljard is al snel binnen. CDA: geen rookgordijn in de stemhokjes De attributen in het Neder landse stemlokaal zijn al sinds mensenheugenis het zelfde. Een tafel, rood pot lood, vaak een puntenslijper en (soms) een asbak. Die as bak, alsmede de bijbehoren de muffe lucht, moeten van de CDA-kamerleden Frissen en Esselink als de gesmeerde bliksem uit het stemhokje verdwijnen. Als de stemhok jes ook dit jaar weer blauw staan van de rook, zo rede neren beide parlementariërs, zouden de stemmen van mensen met aandoeningen aan de luchtwegen wel eens verloren kunnen gaan. Of het rookvrij maken van de stemlokalen de uitslag zal beïnvloeden is niet bekend. Maar Frissen en Esselink til len in elk geval zwaar aan het rook-probleem. Staatsse- cetaris Dees van volksge zondheid, die onlangs nog het roken in de vergaderza len van de Tweede Kamer verbood, zou volgens beide CDA'ers een 'morele oproep' moeten doen aan alle ge meentebesturen om voor frisse stemlokalen te zorgen. Kok wil meer vrouwen in kabinet Als het aan PvdA-fractieleider Wim Kok ligt, komen er meer vrouwen in het kabinet. „Als de PvdA aan het kabinet deelneemt, dan moet de ploeg voor tenminste vijentwintig procent uit vrouwen bestaan", zo zei Kok gisteren in Breda tijdens een congres dat in het teken stond van de vrouwen emancipatie. Een simpele rekensom leert dat er bij deelna me van de PvdA aan de regering 3,5 ministersposten en 2,7 functies van staatssecretaris onder vrouwen zijn te verdelen. Is deelname van vrouwen aan de regeermacht daarmee dan aanmerkelijk verbeterd? Dat valt wel mee. Momenteel telt het kabinet één vrouwelijke minister (Smit-Kroes, en zij telt volgens velen al voor twee) en maar liefst vier vrouwelijke staatssecretarissen (Van Rooy, Ginjaar-Maas, Korte-van He mel en De Graaff-Nauta). Twee en een halve vrouwelijke minister erbij en 1,3 vrouwelijke staatssecretaris minder, en de ploeg is rond. Het wordt tijd, zo vindt de SGP, dat het CDA nu eens zijn ware gezicht laat zien aan de kiezers. Is het CDA een centrumdemocratische of een christen-democrati sche partij?, zo vroeg lijst trekker B.J. van der Vlies zich gisteren af op een spreekbeurt in Opheusden. De SGP-voorman Lubbers uit om in een open baar debat duidelijk te ma ken wat de betekenis van het christelijk geloof voor de CDA-politiek is. De SGP heeft in elk geval sterk de indruk dat bij het CDA on der leiding van Lubbers pragmatisme het vaak wint van christelijke uitgangs punten. Taxi-bedrijven beschuldigen elkaar na sabotage busjes DEN HELDER „Wij staan versteld. Maar verder hebben wij geen commentaar. We wil len graag in alle rust ons werk voortzetten". Bedrijfsleider Zwart van het Helderse taxi bedrijf Van Zoolingen dat deze week getroffen werd door sa botage aan de remleidingen, wil niet ingaan op de beschul digingen die zijn concurrent vandaag uit in een landelijk ochtendblad. „Het zou me helemaal niets verbazen als blijkt dat het taxibedrijf de sabotage zelf in scène heeft gezet", zei direc teur Veenstra van het concu- rerende bedrijf Taxi 14000 in de krant. „Het is tenslotte een prima manier om ons zwart te maken", voegde hij eraan toe. Veenstra reageert daarmee op eerdere suggesties dat zijn be drijf iets te maken zou hebben met de sabotage, afgelopen maandag, aan de remleidingen van drie busjes van Van Zool- ïngen. Voor nadere uitleg was Veenstra vanochtend niet be reikbaar. Zijn medewerkers heeft hij opdracht gegeven geen commentaar te geven. Zestien jaar lang reed Taxi 14000 geestelijk en lichamelijk gehandicapten rond in Den Helder. Sinds 1 augustus heeft nieuwkomer Van Zoolingen deze ritten overgenomen. Af gelopen maandag kon een on geluk met één van de gesabo teerde busjes net worden voor komen, doordat de vrouwelij ke chaufeur de sabotage op tijd bemerkte Vorige week werd 's nachts bij een chauffeur van Van Zoolingen door een nog onbekende man gas in zijn auto gespoten, waardoor de be stuurder enkele dagen in het ziekenhuis moest verblijven De politie van Den Helder werkt met twee rechercheurs aan de zaak. Van een ver meende „taxi-oorlog" is vol gens een woordvoerder nog niets gebleken. „Wij hebben nog niet één keer hoeven as sisteren omdat de spanningen hoog zouden zijn opgelopen. Maar natuurlijk kijken de chauffeurs van beide taxi-be drijven elkaar wel wat scheef aan". Serieuze aanwijzingen in het onderzoek zijn er volgens de woordvoerder nog niet. GEMEENTEN: MINDER ARBEIDSPLAATSEN DEN HAAG Het aantal vol ledige en deeltijdbanen bij de gemeenten is vorig jaar gedaald met 4.338, ofwel 2,1 procent. Het aantal- volledige banen nam zelfs af met 2,8 procent. Sinds 1982 is het aantal arbeidsplaat sen bij de gemeenten met 11,6 procent verminderd (bijna 25.000 arbeidsplaatsen), zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is de vermindering van werkgelegenheid het ge volg van bezuinigingen bij de overheid en privatisering. Het aantal vrouwen dat bij gemeen ten werkt steeg met 3,5 procent. Dertig procent van het gemeen- tepersoneel bestaat nu uit vrou-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3