„Bewust genieten van de luxe" Laser „snijdt' galblaas weg MISS ANGELA VISSER EVEN TERUG IN NEDERLAND Terug naar Lochem Planten Malaysia ernstig bedreigd FNY-plan voor 35-urige werkweek wekt onbegrip BINNENLAND £etdóc<3ouMMit DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989 PAGIN, gl Geen verband tussen trombose en luchtreizen AMSTERDAM Er bestaat geen verband tussen het ma ken van lange vliegreizen en het ontstaan van trombose (bloedstolsels). Een steekproef waaraan meer dan vijftig deskundigen uit de Benelux als proefkonijn hadden deel genomen heeft dit aangetoond. Prof.dr. J. ten Cate van het AMC maakt de uitkomst van het onderzoek deze week in Tokyo bekend, waar een wereldcongres plaats vindt voor bloedstollingsdekundigen. De 53 proefperso nen waren vlak voor het vertrek ingespoten met een kleine hoeveelheid jodiumisotopen. Na aankomst in het hotel in Tokyo werden de onderbenen doorgemeten, het geen 24 uur later nog eens werd herhaald. Er werd bij geen van hen een stolsel ontdekt. De uitslag is, aldus de woordvoerder van het AMC, „opmerkelijk". Gezien het relatief grote aantal trombosegevalen waarmee zieken huizen in de buurt van luchthavens worden geconfron teerd, werd een verband waarschijnlijk geacht. TV10 in Luxemburg krijgt legale positie LUXEMBURG Het commerciële tv-station TV10 heeft door het afsluiten van een contract met de Luxemburgse Société Européen des Satellites (SES) een volstrekt legale positie op de Luxemburgse mediamarkt verworven. De SES beheert de tv-satelliet Astra en heeft de regering ge adviseerd een vergunning aan TV 10 te verstrekken om zaken te doen in Luxemburg en om TV 10 toegang te ver lenen tot de Astra-satelliet. „Het is nog slechts een kwes tie van dagen voordat de minister zijn handtekening on der die licenties zet. Daarna kan TV10 legaal uitzenden en kan de zender ook via het Luxemburgse kabelnet doorgegeven worden", aldus P. Zimmer, de media-advi seur van de Luxemburgse minister-president. Het groot ste deel van de TVlO-activiteiten gaan plaatsvinden van af het Luxemburgse kasteel Betzdorf waar ook de SES is gehuisvest. In een flank van het kasteel vinden momen teel koortsachtige activiteiten plaats voor de bouw van onder meer video- en registerstudio's en een montage straat. Binnen het jaar moet ook de ondertiteling vanuit het kasteel plaatsvinden. Werknemers Philip tijdelijk geëvaeueer EINDHOVEN Ongeveer werknemers van Philips in Einc ven zijn gisteren gedurende een geëvacueerd nadat zich op het misch Afval Verwerkingscent een probleem had voorgedaan een vat met methyl-ethyl-ketoi roxyde. Die stof wordt gebruikt b; bereiding van kunststof. Perso van het verwerkingscentrum ont< te dat het vat was gescheurd. Po gen het vat in een groter vat o bergen mislukten. Omdat er da; nogal wat rook en dampen vrijk^J men, werd besloten de omliggi gebouwen te ontruimen. De bedi brandweer wist tenslotte het vat lig te stellen. AMSTERDAM Als het aan pr-man Joost Bellaart ligt, mogen we weer trots zijn op ons rood-wit-blau- we bloed. Dat hebben wij te danken aan de 22-jarige Angela Visser uit Nieu- werkerk aan den IJssel. In mei werd zij gekroond tot Miss Universe, wat haar volgens Bellaart maakte tot „een Holland se ambassadeur van het kaliber Gullit en Van Basten". Deze dagen is 's werelds mooiste even terug bij moeder thuis, al zit het programma al weer vol met de zoveelste ope ning, presentatie of ont vangst. Gisteren mocht Angela Visser alvast in Holiday Inn in Amster dam vertellen hoe geluk kig ze wel is. Argeloze buitenstaanders moeten vooral niet denken dat het bij miss-verkiezingen al leen maar om mooie meiden draait, benadrukt Angela Vis ser. Nog maar twee jaar gele den studeerde zij fysiotherapie en zat ze altijd in de boeken. „Eigenlijk ben ik heel serieus aangelegd". Om de titel Miss Universe te veroveren moet je volgens haar dan ook heel veel kunnen: zingen, dansen, acte ren. Pr-man Bellaart schetste eerder al de trefwoorden van een Miss Universe anno 1989: „Karakter, emotie en contac ten". Vooral dat laatste lijkt essen tieel. Immers, Miss Universe is een Amerikaans bedrijf met Miss Universe was gisteren weer even Angela Visser uit Nieuwerkerk aan den IJssel. Temidden van de pers was 's werelds mooiste even terug bij moeder thuis. Voor beiden waren er bloemen. FOTO: PR 135 werknemers en Angela Visser heeft er een baan van zeven dagen in de week en moet acte de présence geven op bijeenkomsten van belang rijke lieden over de gehele we reld. „Het aardige van Angela is dat ze niet alleen in staat is te pra ten met president Bush, maar ook met mensen uit andere ge ledingen van de maatschap pij", legt Bellaart uit. En zelf voelt ze zich „niet te goed om ergens in de sloppenwijken op de grond te gaan zitten". Een niet geringe verdienste voor iemand die door haar verkie zing in één klap minstens 200.000 dollar rijker is gewor den. En ook de relevantie van een gesprek op het Witte Huis met George Bush over, naar ze zelf zegt, diens hondjes mogen wij niet onderschatten. Als Miss Universe zie je vol gens Angela Visser „alle kan ten van het leven". „Ik besef heel goed dat ik nu in grote luxe leef. Dat went snel. Maar ik probeer het niet gewoon te gaan vinden, ik wil er bewust van genieten, zolang als het duurt". Groene jurk Angela hoopt gedurende dit jaar de aandacht zó op zichzelf te vestigen, dat „mensen zich mij niet enkel herinneren als dat blonde meisje in die groe ne jurk of de Miss van 1989". Met haar vele activiteiten voor met name het bedrijfsleven over de hele wereld, hoopt ze „zo veel mogelijk mensen ge lukkig te maken". Wanneer haar Miss-Universe-jaar ten einde is, hoopt Visser aan een carrière bij televisie of radio te beginnen. Visser vond gisteren bij de pers een gewillig oor. Onder toeziend oog van Nederlandse en Amerikaanse pr-functiona- rissen, familieleden en kennis sen vertelde zij, ogenschijnlijk spontaan, maar vast niet voor de eerste keer, over haar bele venissen. Zo noteerden de aan wezigen gewillig dat vriend Lex niet bij haar mag blijven slapen, evenmin als wie dan ook, en dat Playboy-lezers haar ook nooit op de midden pagina zullen aantreffen. Dat we dat maar weten. Als Ange la Visser de laatste tijd iets ge leerd heeft, moet het wel zijn het omgaan met de pers. In elk geval kon pr-man Bellaart na afloop tevreden constate ren: „Dit was de eerste keer in mijn leven dat journalisten na afloop van een persconferentie applaudiseerden". JEAN-PIERRE GEELEN Angela Visser bezoekt donder dag om 10.00 uur de Bijenkorf in Den Haag om een gedicht en illustratie van Peter van Straaten in ontvangst te ne men; zaterdag is ze om 13.30 uur in het Museon bij de uit reiking van het eerste boek in de reeks 'Museon Den. Haag' en om 20.00 in het Oranje Ho tel in Noordwijk voor de kro ning van de nieuwe Miss Hol- LEIDEN De inventari satie van de naar schatting 25.000 plantensoorten in Malaysia, waaraan al ruim veertig jaar wordt ge werkt, dreigt in gevaar te komen. Tot nu toe zijn slechts 5.000 soorten be schreven. Tal van plan tensoorten dreigen van de aardbodem te verdwijnen voordat ze op hun weten schappelijke waarde en mogelijke voor de mens nuttige toepassingen zijn onderzocht. Dat bleek gisteren in Leiden tijdens het eerste symposium ooit gehouden over de Flora Malesiana, de beschrijving van de Malaysische plantenwereld. Het symposium wordt door ruim 200 botanici uit 26 landen bezocht. „De situatie is zorgelijk", aldus prof. K. Kalkman van het Rijksherbarium, „vooral om dat 80 procent van de tropi sche plantensoorten in kleine De deelnemers van het symposium Flora Malesiana bij de Poster session in het Rijksherbarium. FOTO: WIM VAN NOORT gebieden voorkomen. Deze worden in snel tempo ernstig aangetast door de dikwijls ille gale houtkap en de opdringen de bevolking". Zeer alarme rend is volgens de deelnemers aan de conferentie ook de ille gale uitvoer van planten, met name orchideeën. In samenwerking met het her barium Bogoriense in Bogor (Indonesië) en andere soortge lijke instituten in de Filipij- nen, Malaysia, Singapore, Bru nei en Papua-New Guinea, werkt het Rijksherbarium al vele jaren aan de verzameling en beschrijving van de plan tensoorten in dit tropische ge bied. Dit is volgens Kalkman niet alleen van wetenschappe lijk belang, maar tevens van nut voor de bosbouw, natuur bescherming, de ontwikkeling van nieuwe medicijnen, de veredeling van commerciëel bruikbare planten en vruch- Bij het huidige tempo duurt het nog ongeveer 200 jaar voordat alle 25.000 .planten soorten zijn geïnventariseerd. Gezien de grote aanslag op de tropische plantenwereld is het dan te laat om dit levenswerk van wijlen prof.dr. C. van Steenis (1901-1986) uit Leiden, te voltooien. De botanici uit Nederland en Malaysia probe ren wegen te vinden het ui terst moeizame en secure werk in versneld tempo af te ma ken. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Productions (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Ne derlands Christelijk W erkgeversverbond (NCW) heeft verbaasd ge reageerd op het voorstel van de FNV om opnieuw naar een 35-urige werk week te streven. Ook het Verbond van Nederlandse Ondernemeningen (VNO) verzet zich tegen het idee dat de werkloosheid kan worden bestreden met ar beidstijdverkorting. Het CNV, de christelijke werknemersorganisatie, heeft terughoudend gere ageerd. FNV-voorzitter Stekelenburg en zijn mede-bestuurslid Draij- er presenteerden gisteren het rapport 'Het kan anders, kor ter'. waarin wordt gestreefd naar een kortere werkweek om de werkloosheid terug te dringen. Stekelenburg: „Dat is niet een kwestie van ideologie, maar van een praktische aan pak om meer kansen te schep pen voor werklozen". De FNV heeft in haar definitie van werkloosheid nu ook de ver borgen werkloosheid betrok ken. Hieronder vallen bijvoor beeld mensen die niet staan ingeschreven bij het arbeids bureau, maar die wel op zoek zijn naar werk. Op grond daarvan gaat de FNV uit van circa één miljoen werklozen die aan een baan geholpen moeten worden. Het creëren van gelijke kan sen, de herverdeling van be taald en onbetaald werk en verbetering van de arbeids voorwaarden zijn volgens de nota andere doelstellingen die door middel van een kortere werkweek kunnen worden nagestreefd. De kritiek van het NCW richt zich vooral op het feit dat er naast de werkloosheid ook een ander probleem bestaat, name lijk het tekort aan goed ge kwalificeerd personeel. Vol gens een woordvoerder is het daarom beter energie te steken in de scholing van werklozen en in werkervaringsprojecten. Het VNO vindt dat de FNV- nota de zaken volledig op zijn kop zet. Het is volgens het verbond verbijsterend om te zien hoe de FNV eerst de be staande werkloosheidsdefinitie loslaat, vervolgens van me ning is dat de daaruit resulte rende hogere werkloosheid goed kan worden bestreden via atv, en tenslotte bereid is de problemen die dan ontstaan op te lossen door op de stoel te gaan zitten van de onderne mingsleiding. Het CNV is niet tegen een 35- urige werkweek, maar ziet er niets in om dit onderwerp tot centraal thema bij de cao-on derhandelingen, zoals de FNV wil, te maken. i FNV-voorzitter Stekelenburg en vice-voorzitter Adelmund lopen naar de vergadering van de Federatieraad van de FNV over ar beidstijdverkorting. FOTO: DIJKSTRA veewagen 1952: Klaar voor vertrek, het hele gezin in de schoongespoten Verslaggevers doken in het foto-album van hun jeugd, zochten naar vakantiefoto's en keerden nog eens terug op zoek naar herinneringen. „De vakan tiegangers dachten natuurlijk dat er vlees aange voerd werd voor de kampwinkel, maar stonden paf toen de klep geopend werd en er zeven kindertjes, schoongewassen en netjes in de kleren uittippel- den LOCHEM Daar staat het hele gezin. Welgeteld: vier meisjes, van wie uw verslag geefster de kleinste met de handjes in de lucht is, drie jongens, moeder met hand tasje en achter een van mijn broertjes zie je nog net het hoofd van een mij totaal on bekende man. Dat moet de chauffeur geweest zijn, want vader maakte de foto na tuurlijk. Dat kun je zien, want een van de jochies heeft zijn hoed zolang gekre gen. We staan daar met zijn allen op de klep van een veewagen, ons vervoermid del van en naar de camping Ruighenrode in Lochem. Het was in het begin van de jaren vijftig. Die veewagen was een inge nieus idee van mijn vader. Hij moet zich suf gedacht hebben hoe je met zo'n kluit kinderen en al die bagage, zoals fietsen en kleren op je vakantiebestemming terecht kan komen. Zelf hadden we in die tijd geen auto en één personenauto was niet ge noeg. Hij werkte bij een vleeswarenfabriek en had als inkoper veel contacten met de leveranciers. Hij zag de veewagens aan en af rij den en is zo natuurlijk op het idee gekomen. Dat moest wel 'stiekem' geregeld wor den, want hoewel de leve rancier mijn vader wel gun stig gezind moet zijn ge weest, was het natuurlijk een 'verstrengeling' van pri- vé-en werkbelangen. Schoon Een dag vantevoren zorgde hij ervoor, dat de wagen goed schoon gespoten werd. Op de dag van vertrek reed de veewagen onze straat in. De buren en kinderen uit de verre omgeving kwamen kijken hoe de familie op stap ging. De jongsten onder ons waren er wel enthousiast over dat we zo'n inventieve vader hadden, maar op de foto zie je aan de gezichten van de oudere meisjes dat het toch niet helemaal van harte ging. De oudste bij voorbeeld met die koffer aan haar voeten doet alsof ze er niet helemaal bijhoort. Maar mijn moeder lijkt er toch heel content mee te zijn. Lachend zwaait ze de vakantiegangers uit. De langsten onder ons hin gen even later met hun 'pootjes' door de spleten van de wagen en riepen voortdu rend 'boe' om de suggestie dat het om veevervoer ging zo goed mogelijk over te brengen. We mochten niet praten of lachen onderweg. Het was ook toen verboden personen in een veewagen te vervoeren. De anderen her inneren zich het beter dan ik hoe spannend het was. En uit de overlevering heb ik begrepen dat we op de cam ping ook voor grote op schudding zorgden als we daar aan kwamen rijden. De vakantiegangers dachten na tuurlijk dat er vlees aange voerd werd voor de kamp winkel, maar stonden paf toen de klep geopend werd en er zeven kindertjes, schoongewassen en netjes in de kleren uittippelden. Spoken De tweede vage herinnering was die over 'Witte Wieven'. Mijn vader vertelde bij een afgraving Vlakbij de cam ping een spannend verhaal over 'enge vrouwen' die 's nachts kwamen spoken. Je mocht er 's avonds dan ook onder geen voorwaarde komen. Ook daarover heb ik nu volledige opheldering ge kregen toen ik met een van mijn zussen op zoek ging naar de man van wie zij wist dat hij de legende van de Witte Wieven naar een ver haal van A.C.W. Staring nog steeds aan toeristen vertelt. Vader en zoon Postel heb ben er aan de Zwiepseweg in Zwiep vlakbij Lochem 1989: Weerzien met De Witte Wie-ibr, ven" jda FOTO: PERS UNIE; H een uitgebreide toeristische attractie van gemaakt: Uit-'O' spanning de Witte Wieven.;^1- Ik geloofde mijn ogen niet, n€ hun tuin is bezaaid met wit-ee te goedlachse heksen. Gé''8a Postel vertelde ons de legen-re de nog eens. Een liefdesver-ee haal, prachtig, te lang omV£ hier na te vertellen. Maar ik 'n begreep wel dat mijn vader PÉ voor zijn jeugdig publiek de;ru liefde voor wat meer span- ne ning had vervangen. De le-|V( gende heeft de jaren over-!— leefd. De Witte Wieven heb-; ben een glansrijke carrièreJ gemaakt. Op de camping Ruighenrode -* hebben we later de twee huisjes bekeken die we toenjj. in het begin van de jaren, vijftig een paar weken huur-, den. We zochten tevergeefs! naar een pomp waar we toenl water haalden, de lucht vanjr» de dennenbossen, de stapel bedden in de kamertjes en de opgevouwen bruine de-igi kens braken ons geheugen v; verder open. De mist over 2; de herinneringen aan die Ljj eerste vakanties in de jaren vijftig is opgetrokken. rj MARSCHA VAN NOESEL,,, OPERATIE ZONDER CHIRURGISCHE INGREEP LEUVEN In het zie kenhuis van de universi teit van Leuven heeft men de afgelopen maan den zeven galblazen ver wijderd door middel van zogenaamde laparoscopic en een laser, en dus niet door een chirurgische in greep. Een dergelijke in greep wordt al in de Ver enigde Staten uitgevoerd, maar is nieuw voor Euro pa. met een diameter van één cen timeter in de buikholte kijken, waarna de galblaas met behulp van een C02-laser wordt weg gesneden en wordt verwijderd via de buis - biedt vele voor delen. Een patiënt wordt am per twee dagen in een zieken huis opgenomen, daar waar een gewone chirurgische in greep een opname vergt van tien tot twaalf dagen. Bijge volg is de nieuwe methode niet alleen veel minder belas tend voor de patiënt, maar werkt hij ook kostenbesparend voor de ziekteverzekering. Laparoscopic - via een buis Jlet wegnemen van de blaas gebeurt onder meer oj wille van galstenen. In bijj veertig procent van de gevj len kunnen die al vergrui worden, zodat het orgaan n| hoeft te worden verwijde! Als de galblaas toch moet wl den weggenomen, zal dat in toekomst in ruim de helft vi de gevallen op de nieuwe vj ze kunnen gebeuren. Alle! de heel zware gevallen nl grote stenen zullen dan rr chirurgisch worden weggen' men. Een gewone galblif heeft een diameter van 2,51' een lengte van 5 centimetb Bij grote galstenen kan de gif blaas uitzetten. Hondenroute voorziet in behoefte Deze labrador retriever volgt nog enigszins on wennig de speciale hon- denuitlaatroute in Uit hoorn. Langs deze route mogen honden alleen bij speciale stenen hun be hoefte doen. Daarbuiten moet de baas met een schepje alle uitwerpselen verwijderen. Zo trapt nie mand ergens in. FOTO: DIJKSTRA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4