Protesten tegen slibstort op Veenderveld Alkemade Dick Plaizier heeft na 15 jaar nog steeds veel plezier als marktmeester Duizenden bezoekers op Yisvariamarkt in Katwijk Raadszaal Alkemade filmdecor Ouderen Noordwijk voeren actie voor accommodatie LEIDEN OMGEVING SaidócQowumt MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 8 Kees de Goede wint knakenrace ZOETERWOUDE Kees de Goede is za terdagavond overtuigend winnaar gewor den van de 'knakenrace' in Zoeterwoude. Op het industrieterrein won hij niet al leen de zesde en laatste race, maar hij ze gevierde tevens in het eindklassement. In de strijd over één uur en zes ronden bleef hij achtereenvolgens Fred van de Meer, Theo van Leeuwen, Dennis van de Berg en Lard Koeken voor. In het eindklasse ment eindigde Dennis van de Berg met 31 punten als tweede. Dertien punten achter De Goede, die met zijn eindzege de zil veren knaak won. Derde werd Han van Zaal (22 punten), vierde Lard Koeken (17) en vijfde Frits van de Meer (15). De lei- dersprijs ging naar Rene van de Salm. Autokraker betrapt NOORDWIJK Een 28-ja- rige Hagenaar werd vrijdag middag aangehouden voor een auto-inbraak. De aan drugs verslaafde man werd op heterdaad betrapt op de Koningin Astridboulevard in Noordwijk. De Duitse eige naar van de wagen kwam net terug van het strand en zag de man in zijn auto zit ten. De Duitser pakte zijn alarmpistool uit de kofferbak en richtte dit op de Hage naar. Die schrok zo ontzet tend dat hij moeiteloos rich ting het politiebureau te ver voeren was. Auto belandt in sloot SASSENHEIM Een nog onbekende man is gister avond om zes uur met zijn auto over de kop geslagen op de Herenweg in Warmond. Door onbekende oorzaak be gon de auto te slingeren en belandde op zijn kop in de sloot. Drie voorbijgangers wis ten net op tijd voor de auto weg te springen. De bestuur der maakte zich na het onge val als een haas uit de voeten. De politie vermoedt dat er drank in het spel is of dat de auto is gestolen. De auto is uit de sloot getakeld en voor on derzoek meegenomen. Meditatie bijeenkomsten LEIDEN/REGIO Het Wassenaarse Centrum voor Transcendente Meditatie (RI- TAM) houdt diverse lezingen met als thema „Neem eens vaker vakantie". De lezingen worden vanavond gehouden in Nieuw Minerva in Leiden, dinsdag in het Gemeente Centrum te Oegstgeest en volgende week maandag in de Regenboogkerk in de Me- renwijk. Docent Rom de Bruijn verzorgt de lezingen. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De entree be draagt vijf gulden. Voor meer informatie: 01751-77740. Vuurwerkbom verschrikt Bloemenwijk OEGSTGEEST Een krach tige vuurwerkbom heeft za terdagavond voor enige pa niek gezorgd in de Bloemen wijk in Oegstgeest. Drie jon gens van 17 jaar oud, één uit Leiden en twee uit Oegst geest, brachten een zelfge maakte bom tot ontploffing in het parkje achter de Narcis- senlaan, ook wel het „Bonan- zadorp" geheten. De in metaal gevatte bom werd in een omheinde zand bak gelegd. Het drietal volgde het gevaarlijke experiment op twintig meter afstand. Vol gens de politie was het een geluk dat de metalen bom scherven door de omheining van de zandbak gedeeltelijk werden tegengehouden, om dat er anders makkelijk do den hadden kunnen vallen. De knal was tot ver in de om geving hoorbaar. De wijkbe woners liepen opgeschrikt hun huizen uit. Aanvankelijk werd aan een gasontploffing gedacht. De drie daders wer den aangehouden. Er werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. De zandbak liep verder geen schade op. Speedboot vliegt over rijksweg LEIDSCHENDAM De speedboot van een 30-jarige automobilist uit Rotterdam is gisteravond over een af stand van 70 meter over rijksweg A4 gevlogen. De boot raakte los van de trai ler toen de bestuurder van de auto hard op zijn rem moest trappen omdat er een file stond. De man liep een beenwond op en moest wor den overgebracht naar zie kenhuis Atoniushove in Leidschendam. De vangrail waartegen de boot tot stil stand kwam raakte bescha- cjigd. Bejaarde beroofd RIJNSBURG Op wild west-achtige wij- ze is gisteravond een 73-jarige vrouw uit Rijnsburg beroofd van haar handtas met 300 gulden en een giropas. De vrouw fietste om half elf op de Spinoza- laan met haar handtas in een fietsmand. Een onbekende vrouw die uit het rechterraam van een achteropko mende auto hing, gris te de handtas in volle snelheid uit de mand. De Rijnsburgse bleef ongedeerd. ALKEMADE Direct omwonenden van het Veenderveld in Alkemade protesteren tegen de mo gelijke komst van een stortplaats van verontrei nigd zuiveringsslib en baggerspecie. Ook zijn er protesten van het naastge legen woongebied De Fransche Brug en de plaatselijke tuinders onder leiding van de Land- en Tuinbouwbond, afdeling Alkemade. Ook de plaatselijke kerngroep van de Vereniging Milieude fensie en de Volkstuinvereni ging houden de ontwikkelin gen op Land van Bontje, zoals het Veenderveld bekend is in Alkemade, kritisch in de ga ten. Zij vrezen voor een grondwaterdaling, het omhoog drukken van de omliggende percelen, vervuiling van het grond- en oppervlaktewater maar ook verkeers- en stank overlast. De onrust onder de direct aan- wonenden, de kweker M. Straathof en de families Klein en Bontje, hebben vooral be trekking op de voorgenomen daling van het grondwaterpeil in het oostelijk deel van de drooggemaakte Yeender- en Lijkerpolder. Marianne Bontje wijst er op dat de fundering van een boerderij is gemaakt van turf en huiden. „Een der gelijke fundering moet con stant nat blijven, anders zakt het", stelt zij. Hovenier P. Klein en kweker Straathof zijn bang dat hun woningen en bedrijfsgebouwen omhoog ge drukt zullen worden als op het Veenderveld tien meter slib wordt gestort. Iets dergelijks zou in de Haarlemmermeer zijn gebeurd bij de aanleg van de Schipholspoorbaan. Ook bij de reconstructie van het oude glastuinbouwgebied in Roelof- arendsveen, is het voortdu rend oppassen geblazen, als een terrein wordt opgehoogd. De veenondergrond zakt dan ineen wat tot gevolg heeft dat het veen elders omhoog komt. „Tien meter zwaar slib op een terrein van tien hectare is niet niks", meent Marianne Bontje die ook grote overlast van het verkeer verwacht als op het Veenderveld dagelijks enige tientallen vrachten slib wor den gelost. De bezwaren van de bewoners van de 28 vrijwel nieuwe wo ningen in het nabijgelegen ge bied Fransche Brug berusten onder meer op verwachte stank- en verkeersoverlast. Ook vrezen de Fransche Brug- bewoners voor een aanzienlij ke toename van de verkeer sonveiligheid in hun woom- omgeving. Woordvoerder G. van Beek: „Het Westeinde is voor fietsverkeer vanuit Roe- lofarendsveen de enige uit valsweg richting Leiden. Die wordt vooral intensief ge bruikt door middelbare scho lieren. Deze route is in de hui dige situatie al gevaarlijk van wege het ontbreken van een fietspad, de geringe breedte van de weg en het drukke auto- en busverkeer. Een toe name van het vrachtverkeer door het aan- en afrijden van de wagens met slib is volstrekt onverantwoord. Juist in de richting van het Land van Bontje zorgen twee te smalle viaducten en een onoverzich telijke bocht nu al voor veel problemen" Het provinciebe stuur heeft inmiddels op dit bezwaar gereageerd met de mededeling dat het vrachtver keer niet via het Westeinde zal rijden, maar vanaf de A4 en de Provinciale Weg (S4). De Fransche Brugbewoners maken zich verder zorgen over de mogelijke vervuiling van hun directe woonomge ving via grond-en oppervlak tewater. „Bij het doorgaan van de plannen kunnen wij de groente uit onze moestuinen niet meer vertrouwen en moeten we onze kinderen ver bieden in open water te zwem men", meent woordvoerder Van Beek. De provincie on derkent dit gevaar en laat daarom het slib in een soort waterdicht folie inpakken. Lekkage van die folie is via ingebrachte drains direct te zien. Naar aanleiding van de nieuwste provinciale milieu- effectrapportage merkten de Fransche Brug-bewoners op dat de aanwezigheid van hun woningen niet eens vermeld wordt in het ettelijke centime ters dikke rapport. „Onze wo ningen liggen toch op geringe afstand van de geplande ont sluitingen en de stortplaats zelf. Wij beschouwen ons zelf dan ook als direct-betrokke- nen en direct-gedupeerden". Ook merken zij op dat in de milieu-effect rapportage totaal geen aandacht wordt besteed aan de kwetsbaarheid van het gebied als er een ongeluk ge beurt bij de aanvoer van ver vuild materiaal. „Uit de rap porten blijkt onvoldoende dat het Veenderveld in open ver binding staat met intensief ge bruikte waterrijke recreatiege bieden", menen de omwonen den die er tenslotte op wijzen dat de dijk aan de oostelijke zijde van de potentiële sliblo- katie niet geschikt is voor zwaar en intensief vrachtver- Het gemeentehuis van Alkemade werd giste ren intensief gebruikt voor de opnamen van de speelfilm voor de jubilerende Bank van Nederlandse Gemeenten (BNG). Hiervoor werden ook vorige week opnamen gemaakt door de filmmaatschappij Polygoon. Dit keer vormde de raadszaal het decor. De man om wie het verhaal draait, opa Benning, gespeeld door Coen Flink, hield in een gemeenteraads vergadering van het fictieve dorpje Elcker een forse tirade over het ontbreken van brandweer in zijn dorp Elcker. Op het mo ment dat de emoties hoog opliepen, kwam st< het decor-plafond van de raadszaal naar be neden. Dit gebeurde vervolgens nog drie maal voordat de regisseur tevreden was over de opnamen. FOTO: WIM VAN NOORT Lai lijk My Strandloop Recreatie- en prestatielopers kunnen weer deelnemen aan de strandloop die donderdag in Noordwijk gehouden wordt. De start is om half acht 's avonds bij de politie post. Het inschrijfgeld be draagt drie gulden per per soon. De Koning Het CDA afdeling Voorscho ten houdt dinsdag een open bare bijeenkomst, waarbij als gast en spreker aanwezig is minister J. de Koning. Hij spreekt over het sociale beleid dat het CDA in de negentiger jaren wil voeren. Voorschote naar De Koning gaat vermoe delijk ook in op enkele regio nale problemen. De bijeen komst is vrij toegankelijk en wordt gehouden in de Am bachtzaal van het Ambacht en Baljuwhuis op de Voor straat. Aanvang 20.00 uur. NOORDWIJK Op het braakliggende terrein aan de Sint Jeroensstraat waar tot voor enkele jaren een oud schoolgebouw stond, staat sinds vanmorgen een opmerkelijke bord. De Noordwijkse Ouderenbon den en het Gecoördineerd Ouderenwerk maken met een groot bord duidelijk dat hier woningen en een ontmoetingsruimte voor ouderen moet worden ge bouwd. Zij scharen zich hiermee achter het inmid dels bekende standpunt van het Noord wijkse col lege van B en W dat ook een onderkomen voor ou deren op deze plaats wil hebben. De vertegenwoordigers van het Gecoördineerd Ouderen werk en de Ouderenbonden, mevrouw Mulder, Van Tilburg en de heer Slats, wijzen er op dat het aantal oudere Noord- wijkers de komende vijftig jaar verdubbeld tot 6000. Daar moeten voorzieningen voor komen op het gebied van ge zondheidszorg, ontspanning en educatie. Een van de noodza kelijke voorzieningen is een behoorlijke accommodatie voor de ouderen van Noord- wijk-Binnen. „De Kuip, opge zet voor de Noordwijkse jeugd en als jeugdherberg, is onge schikt voor ouderen", menen de ouderenvertegenwoordigers die daarentegen het Trefpunt in Noordwijk aan Zee roemen. „Daar staan de deuren iedere dag wagenwijd open voor alle ouderen, georganiseerd of niet. Noordwijk-Binnen mist zo'n ruimte", menen de woordvoer ders van de ouderen die na drukkelijk kiezen voor de bouw van een nieuwe accom modatie op het terrein aan de Sint Jeroensweg in Noordwijk. Daar kunnen tevens enkele aanleunwoningen worden ge bouwd. Hierover zijn reeds ge sprekken gevoerd met de Noordwijkse Woningbouwver eniging. „Groot voordeel van dit plan is dat wonen en zorg bijeengebracht", aldus me vrouw Mulder. Actie De Noordwijkse ouderen laten het niet alleen bij het plaatsen van een bord aan de Sint Je roensweg. Om hun wensen verder te onderstrepen, orga niseren ze op donderdag 31 au gustus een ludieke actie. Op het braakliggende terrein aan de Sint Jeroensweg worden ta feltjes, stoeltjes en parasols ge plaatst. Iedereen wordt uitge nodigd om een gratis kopje koffie te komen drinken. Het Bejaardencentrum Huize Sint Jeroen heeft zich achter de plannen geschaard en draagt zorg voor de aanvoer van de koffie. Een muziekensemble, samengesteld uit Noordwijkse ouderen, en een rad van avon tuur moeten de feestelijke stemming verhogen. Politie en brandweer in actie voor kokkin ALPHEN AAN DEN RIJN Een bewoonster van de Briljant straat in Alphen kreeg zondagmiddag rond kwart over vier on verwacht bezoek van politie en met persluchtmaskers uitgedoste brandweerlieden. Zij waren besteld door onwonenden die rook en een brandlucht hadden waargenomen. Onder het motto „waar rook is, is ook vuur" hadden ze de spuitgasten gealar meerd. Binnen bleek echter dat de Alphense een voor haar nieuw recept aan het uitproberen was. Politie en brandweer lie ten zich niet uit het veld slaan. Ze wensten de vrouw smakelijk eten en vertrokken weer. KATWIJK Ruim veertig duizend bezoekers brachten afgelopen zaterdag een kijkje op de visvariamarkt in Kat wijk. met deze show rondom vis en visprodukten in het centrum van Katwijk werden de Visserijdagen Katwijk afge sloten. De zestig meter lange vistafel met meer dan vier honderd vissoorten en de ver koop van vis door de afslagers uit de visslag van de Zeehaven IJmuiden vormden de belang rijkste attracties op de Visvari amarkt. Het gebied rondom de Kat- wijkse Princestraat ademde zaterdag de sfeer van een drukbezochte Griekse vissers plaats uit. Temperatuur en gë- zelligheid deden zuidelijk aan. De schaars geklede bezoekers flaneerden slenterend langs de tientallen stands om vrijwel allemaal te eindigen bij de in drukwekkende hoeveelheid soorten vis van de „Gebroe ders Hoek" uit Katwijk. Op het Andreasplein toonden de gebroeders Hoek op een reus achtige tafel de rijkdom van de zeeën en oceanen. Aantrek kelijk om te bekijken was ook de verkoop van vis op hetzelf de plein door medewerkers van de Zeehaven IJmuiden. Deze door de Katwijkse vissers aangeboden vis werd per af slag aan het publiek te koop aangeboden. Naast de afslag stond personeel van de Visse- rijschool uit Katwijk de net vers gekochte vis te fileren of panklaar te maken. Het pu bliek werd hier dus letterlijk op haar wenken bediend. Zaterdagochtend reikte direk- teur K. Verplancke van df Katwijkse VVV de beker vooi het mooist versierde schip tij dens de vlootschouw uit. Met algemene stemmen koos de jury voor de KW 7. Rugbyers winnen spuitbal Een afvaardiging van de Sas- senheimse rugbyclub The Bas sets bleek zaterdagmiddag het best overweg te kunnen met brandweerspuiten en een bal. Het team won de spuitbalwed- strijden die op de Oosthaven in Sassenheim werden gehou den. Zestien ploegen - zqs meer dan vorig jaar -namen deel aan het evenement dat werd georganiseerd door de jubilerende Stichting Jeugdre- creatie Sassenheim. De tweede plaats werd be haald door De Natte Druiven uit Sassenheim, de Zofies uit Leiden werden derde en de vierde plaats werd behaald door de Sassenheimse ploeg FC Trekker, die met een trac tor en een boerenwagen van de partij was. De drie dames- ploegen eindigden niet in de hoogste regionen. De brandweer en personeel van gemeentewerken zorgden ervoor dat het festijn vlekke loos verliep. De EHBO moest in actie komen toen een jon gen enigszins vreemd in aanra king kwam met de bal. Er moesten twee hechtingen wor den aangebracht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE HAZERSWOUDE De traditionele jaarmarkt in Hazerswoude beleeft van af donderdag zijn vijftien de editie. Indertijd opge richt door de Hazers- woudse winkeliersvereni ging groeide het uit tot een evenement dat jaar lijks duizenden mensen trekt. Marktmeester Dick Plaizier weet er alles van: „Er komen zelfs mensen uit Canada en Australië naar de jaarmarkt". Vanaf het begin van de jaar markt is Dick Plaizier van de partij geweest. Dit wordt dan ook zijn vijftiende jaar als marktmeester. Plaizier over zijn functie: „Op een normale markt verdeelt de marktmee ster de kramen en haalt hij het geld op. Ik doe er nog veel klusjes bij, bijvoorbeeld het hijsen van de vlag op de to ren". Maar ook het uitwerken van plannen van de winke liersvereniging en het organi seren van diverse activiteiten behoort tot zijn takenpakket. Hoe lang wil Plaizier nog marktmeester blijven? La chend antwoordt hij: „Zolang ze me nog willen hebben en ik me nog lekker voel". De jaarmarkt in Hazerswoude wordt jaarlijks door duizenden mensen bezocht. „Zelfs men sen die naar Canada en Au stralië zijn geëmigreerd, plan nen hun vakantie zo dat ze de jaarmarkt niet kunnen mis sen", stelt Plazier met veel ge noegen vast. Vooral de vele activiteiten en de daarbij be horende gezelligheid blijkt bij de mensen aan te slaan. Zo is er ieder jaar een wielerronde, een braderie, kermis en twee feestavonden met muziek voor de jongeren. Activiteiten die in het verle den veel succes oogstten, wa ren de parachutisten en het oplaten van een hete luchtbal lon. Maar niet alle activiteiten zijn altijd even gemakkelijk uitvoerbaar. Plaizier: „Helaas zijn die activiteiten te veel van het weer afhankelijk. Boven dien komen er vaak proble men bij kijken. Zo konden de parachutisten nauwelijks op het Ambachtsplein landen om dat er te veel toeschouwers stonden. Die mensenmassa zorgde voor een sterke op waartse luchtdruk". Verenigingen Volgens Plaizier valt de deel name van verenigingen aan de jaarmarkt tegen. Hoewel het evenement oorspronkelijk door winkeliers is opgezet om hun eigen artikelen te promo ten, kunnen verenigingen ook een kraam krijgen of activitei ten organiseren. Verenigingen die wel actief meedoen zijn voetbalclub Hazerswoudse Boys, zangvereniging Zang en Vriendschap en natuurlijk de fanfare TTH. Tafeltennisclub Avanti ep jon gerencentrum Stek organise ren ieder jaar twee feestavon den voor de jeugd. Dit jaar zal de coverband Big Deal optre den en op zaterdagavond staat de Veronica Drive Inn show klaar. Plaizier is blij dat er ook iets voor de jongeren is. „Er is wel eens een misverstand met de Stek geweest, omdat ze de mensen van de jaarmarkt zou den wegtrekken. We hebben toen afgesproken dat ze later op de avond beginnen. Op die manier hebben we 's avonds laat geen soesa op de kermis en kunnen we 's nachts rustig alles afbreken." De jaarmarkt begint donder dag met de wielerronde. Daar na zullen Hazerswoudenaren met eigen versierde en ver lichte gondels door het dorp varen. Vrijdag en zaterdag is het tijd voor de braderie en de kermis. Op de braderie is ook veel muziek, onder andere van de fanfare TTH, een dixie- land-band en de Leidse zanger George Julien. Zaterdagavond wordt de jaarmarkt afgesloten met vuurwerk, 's Nachts wordt er hard gewerkt en moet alles opgeruimd zijn, want zondag ochtend moet Hazerswoude er weer „doodgewoon" uitzien. Woningnood stijgt in Hazerswoude HAZERSWOUDE Del woningnood in Hazers woude neemt de komende j jaren fors toe in Hazers woude. „Behoefte aan en produktie van woningen houden elkaar geenszins in evenwicht", schrijven burgemeester en wethou ders in een toelichting op de planningslijsten voor nieuwbouw. Er is voorna melijk behoefte aan klei nere woningen voor jon geren en voor oudere in woners van Hazerswoude. Dat moeten vooral goed kopere huurwoningen zijn, vinden B en W. Per 31 december van dit jaar is het woningtekort in Hazers woude opgelopen tot 258. Ver wacht wordt dat dat aantal in 1994 is opgelopen tot 738. In het streekplan staat aangege ven dat in het jaar 2000 in de gemeente totaal 4254 wonin gen mogen staan, dat betekent dat tussen vanaf het jaar 1991 steeds 56 huizen per jaar kun nen worden opgeleverd. Er wordt naar gestreefd om veer tig procent van alle nieuw bouwwoningen in de sociale huursector te realiseren. Twee bouwplannen staan nu op stapel. Het gaat om de bouw van zeven kleine wo ningwetwoningen in de wijk Groenendijk en om een bouw plan van 19 huizen in Hazers- woude-Dorp. De contingenten voor 1990 en 1991 moeten ge heel in het Dorp worden ge bouwd, vinden B en W. Voor alsnog wil het college het bouwplan voor 28 huizen bij de Van Ostadestraat nog niet opvoeren in de planningslijst voor de provincie. Mogelijke bouwlocaties in de toekomst zijn Zonneveld, waar nog 110 woningen kunnen worden gebouwd, het buiten gebied, waar nog ruimte is voor 35 woningen en het Dorp, dat nog plaats heeft voor 200 woningen. Morgenavond wordt een com missievergadering gehouden over dit onderwerp. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8