Somcwit Hortus klaar voor jubileum ALLER LEI(DS) Cursus gehoorzame hond helpt tegen schreeuwende baasjes STAD OMGEVING Winkeldief vervalt in herhaling ^7 1 v\^ Katwijkse politie haalt seizoenrecord ALLES GROEIT EN BLOEIT IN BOTANISCHE TUIN LEIDEN Alles groeit en bloeit op dit moment omat^ jn de Leidse Hortus Bota nicus. De planten, de be zoekersaantallen, de nieuwe projecten en de sponsors. „De planten doen het fantastisch. Neem nu de Kaapse ge wassen. Die krijgen dit jaar veel zon en wij geven ze liters water. Ze genie ten gewoon en groeien te gen de klippen op", aldus Teune, die al 22 jaar bij de Hortus werkt. Laat haar echter aan het woord en ze legt een en thousiasme aan de dag alsof ze haar eerste met eigen handen gezaaide plantje ziet opkomen. De enige die dit jaar een beet je tegen werkt, is uitgerekend de bekendste plant van de Hortus. De Victoria Regia, een reuzenwaterlelie afkom stig uit Zuid-Arnerika, pres teert het dit jaar alleen in het weekeinde te bloeien. „Frus trerend is dat. Ze bloeit sowie so alleen 's nachts, en in het weekeinde heb ik dan niet ge noeg personeel om de vele be zoekers te begeleiden. We willen uiteraard ook een ver haaltje erbij vertellen en dat wordt moeilijk met weinig mensen en veel bezoekers", aldus hortulanus C. Teune. Waarschijnlijk is de botani sche tuin aan het Rapenburg aanstaande vrijdagavond laat open voor het publiek dat de bloeiende waterlelie wil be wonderen. Vlaggetjes De lelie, die een grootte van enkele meters doorsnee kan bereiken, heeft zich altijd in een grote populariteit mogen verheugen. Vroeger werden op de bussen van de NZH vlaggetjes geplaatst als de re gia in bloei was. Dan wisten de Leidenaars dat ze 's avonds naaf de Hortus moesten. Ook het televisiejournaal berichtte jaarlijks over de eenmalige bloei van de gigantische wa- tuurlijk een mooi en bloeiend terplant. Als ze bloeit, doet ze exemplaar hebben. Daarom De Victoria Regia in de Hortus Botanicus, die het dit jaar presteert om alleen in het weekeinde te bloeien. foto: pr tuspostzegel uit", vertelt Teu ne met enige trots. Toekomst Bij de Hortus wordt hard ge werkt aan de toekomst. Drie projecten staan op stapel. „Al lereerst is er de sanering van de Clusiustuin. De planten die daar staan dateren uit 1595. dat twee nachten achter el kaar. De eerste nacht is ze wit, de tweede eerst wit, waarna de kleur langzaam overgaat naar rood. Volgens Teune komt er bij het bloeien een geur vrij die sterk naar ananas ruikt. hebben we nu de echte zaden uit Brazilië gekregen en die ingezaaid", vertelt Teune. Het is dit seizoen druk bij de Hortus. De bezoekersaantal len zijn dit seizoen flink (er kwamen reeds zo'n 75.000 mensen), maar niet overdre ven. Dat komt volgens Teune door de té goede zomer dit lelie het in Nederland nooit jaar. „We hebben wel veel ex- langer dan een jaar uithoudt, cursies. Duitsers, Engelsen en Alleen in haar oorspronkelij- in mindere mate Fransen. Dit ke omgeving in Brazilië leeft jaar ook veel Jappanners en de Victoria langer. „Voor vol gend jaar hebben we het ze kere voor het onzekere geno- Sommige zaden, die iets groter zijn dan een doperwt, Amerikanen die de Hortus en de Keukenhof in een uitstapje aandoen". De grote stroom bezoekers verwacht ze vol gend jaar. Op 9 februari 1990 doen het wel eens gewoon een bestaat de Hortus 400 jaar en jaartje niet. Bij het eeuwfeest dat wordt flink gevierd. Gelukkig hebben een bank, de gemeente en de provincie voor het nodige sponsorgeld gezorgd. Daar zijn we bijzon der gelukkig mee. Ten tweede zijn we bezig met de bouw van de Von.Siebold gedenk- tuin. Daarbij moesten zware machine aan te pas komen en die sensatie waren we hier niet gewend", aldus de hortu lanus. volgend jaar moeten we na- komt zelfs een speciale Hor- Een twintigtal Japanse bedrij ven, verenigd in de Japanse kamer van koophandel heeft een bedrag van 110.000 gul den beschikbaar gesteld voor de „Von Siebopld Memorial Garden". Dat bedrag wordt morgen officieel overgedra gen aan K. Cath, voorzitter van de Clusiusstichting. Hij krijgt het geldbedrag uit han den van voorzitter N. Yoshi- saka, voorzitter van de Japan se kamer van koophandel in Nederland. Von Siebold was een chiru- gijn die in de vorige eeuw werkte in Japan. Hij bestu deerde de flora en fauna van dat land en bracht zijn publi caties mee terug naar Neder land. Een groot gedeelte van de planten uit Japan is in de Leidse Hortus terecht geko men. Twee landschapsarchi tecten zijn onlangs uit het verre oosten speciaal voor de aanleg van de Memorial Gar den naar Leiden gekomen. Voor het derde en laatste pro ject werd door de Hortus on langs een prijsvraag uitge schreven. Het ging over een nieuw ontwerp van de voor tuin. De prijsvraag was vooral bedoeld voor jonge tuinarchi tecten. „Eén ontwerp stak er met kop en schouders boven uit. Dit ontwerp is schitterend maar kost ook een hoop geld. Daar moeten we dus nog een paar sponsortjes voor vinden". Symposium Vandaag begint in het cen traal faciliteiten gebouw van de universiteit het symposium Flora Malesiana. Ongeveer 200 deelnemers uit 26 landen nemen deel aan dit symposi um over de flora van Maleisië en Zuid-Oost Azië. In de Leidse Hortus bevindt zich een groot deel van de kennis over dit onderwerp. Dit is voor een groot deel te danken aan de drie jaar geleden over- lëden professor C. Steenis. Hij is de grondlegger geweest van de Flora Malesiana. Het sym posium duurt nog de hele week en wordt volgende week gevolgd door workshops over hetzelfde onderwerp. LOMAN LEEFMANS Campagne van start Alle grote en kleine politieke partijen zijn inmiddels helemaal in de ban geraakt van de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die op 6 september worden gehouden. De Leidse afdeling van de Socialis- tiese Partij gaf zaterdagmiddag het startschot voor de verkiezingscampagne op het Stadhuisplein. Vanaf het bordes van het stadhuis werd een reuzenposter ontrold van vier bij vijf meter. foto: wim van noort LEIDEN Een 67-jarige Arnhemmer is zaterdag twee keer binnen een paar uur aan gehouden op verdenking van winkeldiefstallen. Bij de Hema in de Haarlemmerstraat liep de man rond twaalf uur met een aantal overhemden naar buiten. Hij hield tegen de poli tie glashard vol dat hij de overhemden niet had willen stelen, maar mee naar buiten had genomen om de prijskaar tjes bij daglicht te lezen. Aan die verklaring werd weinig geloof gehecht omdat bleek dat de man al 160 keer was aangehouden voor uiteenlo pende misdrijven, overwegend diefstallen. Rond kwart voor drie werd de Arnhemmer weer op vrije voeten gesteld om om tien over half vijf weer te worden aangehouden toen hij had geprobeerd om voor ongeveer 400 gulden aan spul len bij V D weg te halen. Cursus Mensen zonder werk kunnen dit jaar een cursus volgen bij de Leidse organisatie „Wer ken met je handen" aan de Uiterstegracht 140. De cursus is bedoeld voor degenen die zich willen oriënteren op werkzaamheden in de bouw. zoals metselen, timmeren, be hangen, schilderen en tegel- zetten. De lessen beginnen op 11 september en duren tot 21 december. Er wordt vier da gen per week les gegeven. De deelnemers kunnen de cursus gratis volgen. Voor meer in formatie: tel. 122331. Vrijwilligers De Telefonische Hulpdienst (THD) is op zoek naar vrijwil ligers. Wie belangstelling heeft kan een brief schrijven naar Postbus 495, - 2300 AL Leiden. De sollicitant krijgt vervolgens een uitnodiging voor een informatie-avond. De THD kan dag en nacht worden gebeld door mensen die eenzaam zijn of in een noodsituatie verkeren. Op dit moment zijn tachtig vrijwilli gers en een aantal beroeps krachten werkzaam bij de dienst. Muziek Bij INTI aan de Hoge woerd 75 beginnen in de week van 28 augustus verschillende cur sussen Zuidamerikaanse mu ziek. Voor kinderen staan en kele workshops op stapel. Over de komende activiteiten worden morgen en woensdag informatie-avonden gehou den. De bijeenkomsten begin nen om 16.30 uur en eindigen om 21.00 uur Tussen 17.00 en 18.00 uur kan op het telefoon nummer 071-122297 informa tie worden verkregen. LEIDEN Het verschijnsel overal neergelegde honde-uit- werpselen kan in korte tijd verleden tijd zijn. Hetzelfde geldt voor machteloos schreeuwende baasjes, van wie de bij nader inzièn niet zo trouwe viervoeter in razende vaart trimmers of fietsers achterna rent. Voorbij kan het leed zijn voor hondebezit- ters die in recordtijd door een tiental straten worden ge sleept door hun woest aan de lijn sleurende, viervoeter. Het wondermiddel? De training Gehoorzame Huishond van de Dieren bescherming. Een wondermiddel zou Tine ke Minke, voorzitter van de afdeling Leiden en omstreken van de Dierenbescherming het niet willen noemen. „Maar zeker is dat zowel de baas als de hond zich na het volgen van de cursus tevre den voelen". Oorzaken van de meeste ellende met honden die niet te hanteren zijn, zijn een ondoordachte aanschaf en „de verstoorde roedel die de hond in het gezin van de nieuwe baas aantreft", aldus de afdelingsvoorzitter. „Een hond is een roedeldier en het gezin waar de hond in terecht komt is de vervangende roe del", legt Minke uit. „De hond moet worden ingepast in die vervangende roedel. Het dier moet te weten komen dat het in de tangorde onder mensen staat, anders verliezen gezins leden grip op het dier". Voorbereiden Om die problemen te voorko men is het vóór aanschaf no dig dat het gezin zich terdege voorbereidt op de komst van de hond. Iedereen moet het ermee eens zijn dat de hond komt. De hele gezin moet consequent gelijke opdrachten aan het dier geven, anders klopt de rangorde niet meer en wordt de hond onzeker. Bijdrage: Erik Huisman Mensen moeten niet naar het dier toe komen, niet aan het dier toegeven. Dat doet een zwakke.re in een roedel ten opzichte van de sterkere. Een baas die met de hond gaat wandelen op het moment dat het dier met de riem aan komt sjouwen, doet het fout. Die loopt achter zijn hond aan, die hond gaat geleidelijk het gezin terroriseren. Natuurlijk", vervolgt ze, „moet je met je hond gaan lo pen, maar wel op het moment dat je daar als baas het sein voor geeft. Anders word je een slaaf van je hond. Ik vind ook dat je alles bij je hond moet kunnen doen, zonder dat hij zijn lip optrekt. Zoals voorpoten borstelen, voeder bak weghalen enzovoorts. He lemaal de baas zijn. En het mag nooit zo zijn dat het be zoek zich niet mag bewegen omdat de hond via grommen aangeeft dat dat niet gewenst Pittbulls Vaak worden mensen toch een slaaf van hun hond. „Niet bewust", verklaart Minke. Mensen zijn meestal van goede wil, maar ze voeden het dier uit onwetendheid niet goed op. Er moet alleen be loond worden wat goed is en een hond moet consequent en heel direct gecorrigeerd wor den als ongewenst gedrag wordt vertoond". Daar is een oplossing voor. Elke hond kan elementaire gehoorzaamheid bijgebracht worden, als met de baas wordt deelgenomen aan een training gehoorzame hond. Alle honden kunnen aan de cursus deelnemen. „Zelfs pitbull terriërs komen op de cursus. Zolang asiels ze opnemen en plaatsen, laten wij ze toe op de cursus". Er is zelfs een aparte training van puppies en hun baas. De cursus begint met een the orieles. „Daar wordt gepraat over rangorde in het gezin, over mogelijke problemen met honden, over de rol van dierenbescherming bij de trai ning en over de opleiding die de trainers genoten hebben. Tevens kunnen mensen aller lei vragen stellen", vertelt Minke. Vervolgens gaan de trainers, de honden en de ei genaren de wei in. Dat ge beurt op een veld van sport park De Bloemerd in Leider dorp. „Er worden een aantal op de praktijk gerichte commando's geoefend, waardoor de hond zeer hanteerbaar wordt. We leren een hond de baas aan de linkerzijde te volgen. Het dier moet dan aan de knie van de baas blijven. Verder gaat het om commando's als zit, blijf, af, aan de voet en het com mando rechts. Dat laatste is nodig omdat het dier geleerd wordt links mee te lopen. Als echter een moeder met een Tineke Minke: „Een baas die gaat wandelen als de hond met de riem aan komt sjouwen, doet het fout. Die wordt een slaaf van de hond". FOTO: WIM VAN NOORT kinderwagen een baas met kant te laten lopen waardoor zijn hond tegemoet loopt, is geen hinder optreedt", het met dit commando moge- Tijdens het oefenen treden lijk het dier aan de andere een aantal ontsporingen op. Die moeten worden gecorri geerd. „Dat gaat als volgt", legt Minke uit. „Alle dieren hebben een slipketting om. Als daaraan wordt getrokken, krijgt het dier een tikje in de nek. Dat komt overeen met een knauw die een hogere in de roedel uitdeelt aan een la gere. En zodra het dier het goed doet, moet dat direct worden beloond". Het dier wordt door de trai ning handelbaar en moet zijn baasje, de hogere in de roedel, gaan vertrouwen. Dat ver trouwen wordt speciaal geoe fend tijdens de training. „We hebben daarvoor een oefe ning. De dieren moeten snuf felen aan een blik met knik kers. Vervolgens wordt met het blik geschud, wat een enorme herrie geeft waardoor de dieren schrikken. Dan moeten de dieren weer naar het blik toe. De honden die angst hebben, moeten door hun baas worden geholpen. Het dier leert, omdat bij het blik niets vervelends gebeurt, dat de baas te vertrouwen is". Het blik met knikkers ver leent ook goede diensten bij de training van honden die het gemunt hebben op langs- rennende trimmers en men sen op de fiets. „Dan speelt een van ons de rol van trim mer. Op het moment dat de hond de achtervolging wil in zetten, wordt vlak achter hem hard met het blik gerammeld. Dan schrikt het dier enorm. Die angst wordt geassocieerd met de trimmer en fietser, zo dat het dier het een volgende keer wel laat orp achter die categorie weggebruikers aan te gaan In de goot Ook het te onpas plassen en poepen van de geliefde vier voeter kan tijdens de training worden verholpep. Als een dier tijdens de training mid den op het veld gaat plassen of drukken, moet het dier op gepakt worden. Dat werkt als een soort stoppertje. Vervol gens moet het dier in de strui ken of, zoals in de stad, in de goot worden gezet Dan leert het dier snel dat dat de plaat sen zijn waar het zijn behoefte moet doen". De training heeft plaats in vier groepen van verschillend niveau. Het doorlopen van die vier groepen kost ongeveer vier jaar. Naast de praktijk training worden theorieavon den gehouden voor belang stellenden over rassen, geaardheid, ziekten en ver zorging van honden. Er is zelfs een mogelijkheid om aan een officieel examen deel te nemen. Pups vanaf twaalf weken worden apart getraind. Er wordt veel gespeeld, weinig gecorrigeerd en veel beloond. „Pups vertonen vaak nog geen fouten die afgeleerd moeten worden, Gewenst ge drag moet beloond worden. Ze moeten echter wel gehoor zaam gemaakt worden". Dat lijkt makkelijker dan het is. „Belonen moet direct gebeu ren nadat het dier iets goed heeft gedaan. Als een pup gaat liggen en meteen gaat liggen loeren om een ander in zijn nek te springen, loop je de kans te laat te zijn. Ligt het dier al te loeren dan beloon je het loeren en dat is niet de bedoeling". Deelname aan de 'training is niet duur. „Eenmalig wordt een bijdrage van 40 gulden gevraagd. Deelnemers moeten ook lid zijn of worden van de Dierenbescherming, maar dat laatste spreek voor zich", meent Minke. „Het is ook verstandig dat mensen met hun hond deelnemen. De hond wordt een prettige huis vriend en eigenaren zullen minder gauw hun dier naar het asiel brengen Meer ligplaatsen voor woonboten LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden willen meer ligplaatsen voor woonbo ten realiseren. In totaal gaat het om een toename van onge veer vijftig boten: van zo'n 215 op dit moment naar 265 in de toekomst. Dat blijkt uit een raadsvoorstel dat is gemaakt naar aanleiding van inspraak reacties op het ligplaatsenplan dat vorig jaar werd gepresen teerd. Er werd gereageerd door 38 personen en instanties. B en W hebben naar aanlei ding daarvan de bepaling ge schrapt dat een ligplaatsver gunning wordt afgegeven voor een periode van maximaal drie jaar. In totaal wil het college 21 lig plaatsen meer aanwijzen dan in het voorlopige plan zijn op genomen. Voorgesteld wordt tien extra plaatsen te realise ren in de spoorhaven bij de Potgieterlaan met als voor waarde dat de bewoners vol doende geluidwerende voor zieningen aanbrengen. In het voorlopige plan was in de spoorhaven geen plaats voor woonboten. Verder wil het college vier extra plaatsen rea liseren in het water bij de Brandts Buyskade, waar al plaats was gereserveerd voor drie woonboten. Het totale aantal woonboten in de Trek- vliet bij de Zoeterwoudseweg moet veertien worden. Dat be tekent een verdubbeling ten opzichte van het oude voorstel. De ligplaats bij de Vlietweg wordt geschrapt en ook ver vallen twee plaatsen voor woonboten in de Haarlem mertrekvaart bij de spoorbrug. Verder is in de Zijlsingel een reeds bestaande plaats toege voegd, zodat wordt voorgesteld daar toestemming te geven aan vijftien woonbooteigena ren. In de Nieuwe Rijn bij het Utrechtse Jaagpad worden twee extra plaatsen gecreëerd, waarmee het totaal op tien komt. MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 ïiolering gerenoveerd jLEIDEN De renovatie van de rio- I lering op diverse gedeelten van de IWitte Singel en de Zoeterwoudsesin- Igel is vandaag begonnen. Het eerst is Jhet gedeelte tussen de Witte Rozen straat en de Groenhovenstraat en Herrit Doustraat aan de beurt. De feushalte bij de Groenhovenstraat [wordt zo'n 25 meter verplaatst. Par keren is verboden aan de huizenzijde Lan de singel. In de week van 28 au gustus is een gedeelte van de Zoeter- broudsesingel aan de beurt. In de keek van 4 september geldt een Jjoorrijverbod voor de Jan van Goy- fcnkade. Dan wordt namelijk op de IWitte Singel tussen de Jan van Goy- inkade en de bocht tussen de Hugo Je Grootstraat en de Gerrit Doustraat ftan de riolering gewerkt. Jongeren na vernielingen gearresteerd LEIMUIDEN De rijkspolitie van Alkemade heeft met de steun van omliggende korpsen in de nacht van zaterdag op zon dag zeven jongeren gearresteerd in Leimuiden. Het zevental, mannelijke inwoners van Leimuiden tussen de 16 en 21 jaar oud maakte deel uit van een groep die vernielingen aanrichtte in het parkje nabij sporthal 't Spant aan de Beukenlaan. De groep jongeren is al enige tijd actief. Ze komen in de nachte lijke uren samen in het park. Tot diep in de nacht wordt dan bier gedronken, harde muziek gespeeld, geschreeuwd en herrie gemaakt met bromfietsen. Dit tot groot ongenoegen van de buurtbewoners, die regelmatig bij de politie klagen. De twee voorgaande nachten waren de jongeren al door de politie ge waarschuwd. Afgelopen zondag vervielen de jongeren echter van kwaad tot erger: er werden ruiten van kassen ingegooid en vuurtjes aangestoken. Het verzoek van de politie om uit eigener beweging te vertrek ken werd afgewezen, waarna arrestaties volgden. Niemand raakte gewond. Er zijn processen-verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Winkelruit vernield NOORDWIJK Een 18-ja- rige Noordwijker werd vrij dagnacht van zijn bed gelicht door de politie. Hij had sa men met twee 18-jarige jon gens uit de Haarlemmermeer een winkelruit vernield. De jongens gooiden met - een klinker de ruit in van een ta- bakshandel aan de Piet Hein- straat in Noordwijk. Tevens stalen zij een aantal tabaks waren. De drie gingen er vervolgens vandoor op hun bromfietsen. Een getuige meende een van de jongens te herkennen. De politie zocht hem op en had beet. De andere twee waren toen ook snel boven water. KATWIJK De Katwijkse politie behaal de gisteren een seizoenrecord met het weg slepen van 26 fout geparkeerde auto's. „We hebben een eigen takelwagen, maar giste ren moesten we een extern bedrijf inscha kelen. We konden het niet aan", aldus een woordvoerder van de Katwijkse politie. Op de Zuidduinseweg waar een stopverbod geldt, stonden 15 auto's geparkeerd. Op de Noordduinseweg met eveneens een stopver bod stonden er 4. Op het trottoir van de Seinpoststraat waren 4 wagens geparkeerd. Er werden ook nog 2 auto's van de Boule vard gesleept en 1 van de Buitensluis. Vol gens de woordvoerder hebben de meeste mensen gisteren de boete van zo'n 200 gul den betaald en hun auto weer meegenomen. Franchimontlaan opnieuw bestraat LEIDEN De herbestrating van de Franchi montlaan is vandaag begonnen. De bestrating is onderdeel van een nieuw inrichtingsplan om de snelheid van het verkeer terug te drin gen. De werkzaamheden gaan zes weken in beslag nemen. Etherpiraat uit de lucht HOOGMADE De illegale zender „High Noon" is zaterdagavond om negen uur uit de lucht gehaald na klachten van omwonenden en van het luchtvaartverkeer. In samenwer king met de Radio Controle Dienst werd een man opgespoord die de uitzendingen verzorg de vanaf een woonboot aan de Boskade in Hoogmade. Het gaat om een 42-jarige inwoner van Hoogmade. De man is vorig jaar septem ber ook al op de bon geslingerd vanwege het illegaal uitzenden van radioprogramma's. De zendapparatuur is in beslag genomen. Inbrekers opgewacht door vakantie-oppas ALPHEN AAN DEN RIJN De activiteiten van twee Al- phense inbrekers van 16 en 21 jaar oud zijn vannacht in de kiem gesmoord. Toen ze rond half twee een huis in de Wa genmaker waarvan de bewo ners op vakantie waren bin nendrongen, werden ze opge wacht door vier mensen die hen direct overmeesterden en overdroegen aan de politie. De vier hielden tijdens de vakan tie van de bewoners een oogje in het zeil en hadden het ver moeden dat er die nacht wat zou gebeuren. Daarom hadden ze besloten de wacht te hou-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7