Klopjacht op drugsmaffia na oord op presidentskandidaat was als een tank die over een mini heen rijdt EG komt met eigen vredesplan Libanon buitenland Turkije sluit grens voor vluchtelingen Angolees regeringsleger d n de slag met rebellen Nieuwe premier toegejuichd £)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB NA 4 QeidóaOowumt MAANDAG 21 AUGUSTUS d: Scheldpartij bij graf Rudolf Hess WUNSIEDEL De Westduitse poli tie heeft zaterdagnacht bij een con- 1 frontatie tussen rechtse extremisten linkse radicalen 33 personen gear ceerd en knuppels en messen in >slag genomen. Volgens de politie jdden 'tweehonderd rechtse extre misten en neo-nazi's zich verzameld iij het graf van Hitiers plaatsvervan- er Rudolf Hess. Hun aanwezigheid fokte een tegendemonstratie uit van 2 jaar schatting 250 linkse radicalen en junks. De confrontatie beperkte zich iverigens voornamelijk tot schelden, less benam Zich een jaar geleden, op 17 augustus, op 93-jarige leeftijd in de ,|JSpandau-gevangenis het leven. Tientallen sji'iten opgepakt in Egypte CAIRO In Egypte zijn 41 vermeende le den aangehouden van een organisatie van extremistische shi'iten, die aanslagen op Amerikaanse, Israëlische en Arabische ambassades en luchtvaartkantoren in Egypte beraamden. De organisatie zou voorts de Egyptische regering omver wil len werpen en een op Iraanse leest ge schoeide islamitische regering installeren. De verdachten waren allen Egyptenaren, onder hen dokters, ingenieurs en studen ten. Justitie liet in een verklaring in het midden of de leden van de shi'itische orga nisatie al gewelddaden hadden gepleegd. De verklaring vermeldde wel dat bij de verdachten explosieven, handgranaten en andere wapens waren aangetroffen. Magnetisch veld rondom Neptunus PASADENA De ruimtesonde Voyager-2 heeft ontdekt dat Neptu nus wordt omgeven door een magne tisch veld, wat doet vermoeden dat de planeet omringd wordt door stra lingsgordels en poollicht, zoals de Van Allen-gordel en het noorderlicht van de Aarde. De Voyager was dit weekeinde 4,4 miljard kilometer van de Aarde en 9,52 miljoen kilometer van Neptunus verwijderd. De sonde werd in 1977 gelanceerd en is in 1979 langs Jupiter, in 1981 langs Saturnus en in 1986 langs Uranus gevlogen. De Voyager heeft bij Neptunus al vier manen ontdekt naast de twee die al vanaf de aarde waren waargenomen. ANKARA Turkije zal morgen zijn grenzen sluiten om een einde te maken aan de stroom van etnische Turken die Bulga rije ontvluchten. „De grens gaat dinsdag om 02.00 uur plaatselij ke tijd dicht", aldus de Turkse vice-premier Ali Bozer. Bozer zei dit na een kabinetsvergadering die drie uur duurde. Meer dan 300.000 Turken zijn de laatste drie maanden vanuit Bulgarije naar Turkije getrokken om te ontsnappen aan de Bulgaarse assi- milatiepolitiek ten aanzien van de Turkse etnische minderheids groepering. Bozer zei dat de Bulgaarse regering inmiddels op de hoogte is gesteld van het Turkse voornemen. In een verklaring die ook voor de televisie werd voorgelezen, nodigde Bozer Bul garije opnieuw uit om onderhandelingen te beginnen over de emigratie. „Wij herhalen dat Turkije bereid is om alle (etnische Turken) te ontvangen die willen komen, mits een alomvattende overeenkomst wordt bereikt", aldus de bewindsman. In Bulga rije wonen 1,5 miljoen Turken Dodelijk ongeluk bij WK zweefvliegen HOCKENHEIM Een dode- lijk ongeluk heeft gisteren de wereldtitelstrijd zweefvliegen bij Hockenheim overscha duwd. De Pool Wyskiel stortte met zijn Kobuz 3 van een hoogte van 350 meter neer en was op slag dood. Volgens de organisatie, die de wedstrijden direct stil legde, brak tijdens de laatste figuur om nog on verklaarbare redenen de rech ter vleugel van het houten toe stel af. Het vliegtuigje viel als een steen en sloeg in het naast de landingsbaan gelegen mais- veld een gat van twee meter Commerciële tv bij ontbijt in Hongarije BUDAPEST De Hongaren hebben zaterdagochtend bij het ontbijt kun nen kennismaken met commerciële televisie. Voor de eerste maal ging de zender Nap Tv de lucht in met recla me, nieuws, weerberichten, sport, straatinterviews en muziek. De nieuwsonderwerpen waarmee de zender haar programma vulde, gin gen onder meer over de vlucht van Oostduitsers naar Oostenrijk en over de inval van troepen van het War schau Pact in Tsjechoslowakije, van daag 21 jaar geleden. BOGOTA Leger en po litie in Colombia hebben het weekeinde na de [noord op presidentskan didaat Luis Carlos Galan i het hele land een klop- Lcht op vermeende drugs handelaren geopend en fiuizenden personen gear resteerd. klopjacht is onderdeel van iet anti-drugsbeleid dat presi- lent Virgilio Barco eergisteren inkondigde en dat onder meer de uitlevering omvat van drugshandelaren aan de Vere nigde Staten, en verbeurdver klaring van eigendommen van de drugsmaffia in Colombia. Bij invallen op het grondge bied van de vermeende „Peet vader" van het Medellin Kar tel, Pablo Escobar, en op land goederen van de broers Ochoa rondom Medellin en die van Gonzalo „De Mexicaan" Ro driguez Gacha bij Bogota wer den in totaal 10.450 mensen gearresteerd. Verder werden er 157 voertuigen, ruim zes honderd wapens en vier ton cocaïnepasta in beslag geno- Volgens berichten in de Co lombiaanse pers was het hoofd van het Medellin Kartel, Pablo Escobar Gaviria, vorige week naar Panama afgereisd nadat hij opdracht had gegeven tot de moord op Galan en andere hooggeplaatste functionaris sen, zoals de commandant van politie in de provincie Antio- quia, kolonel Waldemar Franklin Quintero en rechter Carlos Valencia Garcia. Intussen hebben de 4.500 rech ters in Colombia het werk her vat. Zij waren vorige week massaal in staking na de moord op rechter Valencia Garcia. Deze had geweigerd bepaalde drugshandelaren vrij té spreken van de moorden op de journalist Guillermo Cano en de president van de opposi tiepartij de Patriottische Unie, Jaime Pardo Leal. De drugsbaronnen is de afge lopen jaren door de autoritei ten weinig in de weg gelegd. Er gaan nu stemmen op om het leger in te zetten. Maar de politiek blijft verdeeld over hoe de handel moet Worden aangepakt. Volgens Amerikaanse deskun digen wordt tachtig procent van de cocaïne die in de Vere nigde Staten wordt ingevoerd geleverd door het Medellin Kartel en een concurrerende bende in de stad Cali. De meeste coca wordt verbouwd in Peru en Bolivia, maar het zuiveren van het verdovende middel en de export zijn in handen van Colombianen. IGENAAR DISCOBOOT OVER AANVARING: (Vervolg van de voorpagina) ,ONDEN „Er was een tnorme klap. Het schip brak in tweeën en zonk lijna onmiddellijk. Er was iveral puin, het was ver- chrikkelijk. Mensen chreeuwden. Sommigen iwommen naar de oever", Mus discjockey Robert Dliott, die zaterdagnacht ongedeerd aan wal wist te knen na de scheepsramp op de Theems. Het merendeel van de passa- [jers van de geramde disco- loot was tussen de twintig en nds lertig jaar oud. De mensen die 198 op het bovendek dansten, za- D |en de baggerschuit recht op (j len afkomen en wisten waar- ngs chijnlijk allemaal van boord e springen, aldus overleven- "erien. Een grote groep feestvier- Iers die op het benedendek zat echter in de val. la ,Het gebeurde allemaal ont- se] ettend snel. Een vriend van me wees naar de baggerschuit die recht op ons afkwam, waarna ik meteen uit een raam sprong. Voor de mensen op het benedendek was het onmogelijk zich op tijd in vei ligheid te brengen. Er zwom men mensen in het water en ik hoorde ze kermen en schreeuwen. Ik hield me vast aan een stuk metaal en wist de wal te bereiken", aldus de 22- jarige Mike Mosbacher, één van de overlevenden. Hij vertelde dat de „Marchio ness" geheel werd rondge draaid door de klap. Het bag- geryaartuig voer daarop over de bovenkant van het schip heen waarbij het bovendek ge heel werd afgescheurd. Het schip zonk binnen een minuut in het acht meter diepe water. De eigenaar van de Marchio ness, Ken Dwan, vergeleek de aanvaring met „een tank die over een Mini heen rijdt". Gesloten Politie, luchtmacht, marine en kustwacht speurden de hele nacht met behulp van zoek lichten naar het wrak en naar overlevenden. De rivier werd voor het scheepvaartverkeer gesloten. Volgens de politie wisten de reddingswerkers alle overlevenden binnen vijf tien minuten aan wal te halen. In totaal waren er dertig ge wonden van wie velen een shock hebben opgelopen, aldus de politie. Door het kerende tij konden reddingswerkers hun werk pas aan het einde van de ochtend hervatten. Onder het toeziend oog van duizenden toeristen werd gis teren de hele dag met red dingshelikopters, -boten en duikers gezocht naar overle venden. Het was voor de dui kers aanvankelijk te gevaar lijk om het gespleten wrak van de discoboot binnen te gaan. Eerst moest het wrak worden gelicht door een drij vende kraan. Het gaat om een van de zwaarste bootongelukken op de Theems. Op 3 september 1878 kwamen circa 700 men sen om het leven toen een ple- zierschip werd geramd door een kolenboot. Annette Russell, die het feest op de „Marchioness" had georga niseerd, vertelt aan verslaggevers hoe zij de ramp heeft over leefd. FOTO: AP ï.j! iUANDA Angola heeft yj iet vredesoverleg met de ebellenbeweging Unita uït; Ijtaakt, nadat vertegen woordigers van de rege ling tevergeefs op de on van de te enpartij hadden gewacht, 'e oorlog tussen het rege- ingsleger en de Unita •njieemt opnieuw in hevig toe. betrokken zouden zijn. Cuba is momenteel bezig fase-gewijs haar troepen uit Angola terug te trekken in het kader van een internationaal vredesplan voor heel Zuidelijk Afrika. Op grond van datzelfde plan wor den begin november verkie zingen gehouden in het zuide lijke buurland van Angola, Namibia. ko'e Angolese regering liet we- (((en dat de onderhandelingen jlin iet eerder dan volgende week t 5'orden hervat. Dan zal de be- nb« üddelaar, president Mobutu an Zaïre verslag uitbrengen ver het verloop van de ge- irekken tijdens een topconfe- van Afrikaanse leiders iitie a Harare, benmiddels zouden hevige vei 'echten zijn losgebarsten, i le 'aarbij ook Cubaanse troepen regering en de Unita sloten op 22 juni een wa penstilstand, die maar een week duurde. Beide partijen beschuldigen elkaar steeds va ker van bestandsschendingen. De Unita, die wordt gesteund door Zuidafrika en de VS, meldde gisteren dat zeker 150 doden waren gevallen. De An golese regeringskrant repte niet over de gevechten, maar beschuldigde de VS van in menging in binnenlandse aan gelegenheden door de Unita zendapparatuur te leveren. (vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De nieu we premier Mazowiecki is door een menigte van meer dan 10.000 mensen uitbundig toegejuicht, toen hij gisteren naar Gdansk kwam voor een pntmoeting met de leider van Solidariteit Lech Wa lesa en andere vakbonds- fuctionarissen. Na het bijwonen van een mis in een afgeladen St. Brygida- kerk, dichtbij de Lenin- scheepswerf waar in 1980 de basis werd gelegd voor het ontstaan van Solidariteit, voer den Mazowiecki en Walesa beiden het woord tot de me nigte vanaf de trappen van de Mazowiecki verklaarde dat een nieuw hoofdstuk in de Poolse geschiedenis is aange vangen en dat „het gevoel van hopeloosheid en hulpeloos heid" moet worden overwon nen. „Polen lééft," aldus de formateur, die vervolgens het volkslied aanhief dat begint met „Polen is nog niet verlo ren, zolang wij leven". Instemming Walesa verklaarde tegenover de menigte: „Dit is ons groot ste resultaat sinds Jalta", een verwijzing naar de overeen komst die Stalin en de Wester se bondgenoten in de Tweede Wereldoorlog sloten. De over eenkomst leidde tot de verde ling van Europa in een com munistisch Oostblok en een kapitalistisch Westers blok. „Ik vraag jullie allen, verant woordelijkheid voor Polen te nemen," zei Walesa. Walesa zei dat hij zich thans vrij voelt de wereld van de po litiek achter zich te laten en zich geheel te wijden aan vak bondsaangelegenheden. Over de samenstelling van zijn regering verklaarde Mazo wiecki desgevraagd dat hij daarover had nagedacht, „maar het is nog erg voorlo pig" Solidariteit heeft verklaard dat de communisten de minis teries van defensie en binnen landse zaken, waaronder het leger en de politie, mogen be houden. Bovendien zal niet worden getornd aan het lid maatschap van het Warschau pact. De benoeming van Mazowiec ki tot premier van Polen is in de Sovjetunie met instemming ontvangen. Zo sprak de Sov- jetrussische regeringskrant Is- vestija van een „natuurlijke" benoeming van een „in het verleden vervolgde" man die „geen enkele band heeft met de nomenklatura die heeft ge faald". GROTE DEMONSTRATIE IN ZUIDEN JOEGOSLAVIË BELGRADO Ongeveer 30.000 mensen zijn gisteren de straat opgegaan in Niksic, in de zuidelijke deelrepubliek Montenegro in Joegoslavië. Zij protesteerden tegen de inflatie, die de afgelo pen twaalf maanden bijna 800 procent heeft bereikt. De demon stratie, die aan het begin van de maand was aangekondigd en zonder incidenten verliep, werd rechtstreeks op de televisie in Belgrado uitgezonden. (vervolg van de voorpagina) BAYRUT De Franse president, Francois Mit terrand, sluit een militaire interventie van zijn land in Libanon uit. Na een informele ontmoeting in Madrid met de Spaanse premier, Felipe Gonzalez, verklaarde Mitterrand dat de naar Libanon gestuurde oor logsschepen „slechts humani taire" doelen hebben. Mitterand riep tevens op de diplomatieke druk te intensi veren om zodoende de soeve reiniteit en onafhankelijk heid van Libanon te garan deren. Hij werd hierin bijge vallen door zijn gastheer. Gonzalez zegde hem alle steun toe. voor de Franse vredesinitiatieven en ver klaarde dat vertegenwoordi gers van de twaalf EG-lan- den zich vandaag over de si tuatie in Libanon zullen be raden en proberen een geza menlijke resolutie daarover op te stellen. Bombarderen De islamitische leiders in Li banon zijn vooral verontrust na uitlatingen van de Franse premier Michel Rocard, die heeft gewaarschuwd dat „geen sprake van was dat de (Franse) hulpteams zich zou den laten bombarderen" en dat Frankrijk er wellicht voor zou moeten zorgen dat „de kanonnen het zwijgen wordt opgelegd". De premier van de pro-Syrische regering in Libanon, Selim Hoss, heeft aan de Franse ambas sadeur in Bayrut om uitleg Druzen-leider Walid Jum- blatt dreigde: „Wij hebben vroeger al tegen de Fransen gevochten en zijn bereid dit opnieuw te doen". Jumblatt, de voornaamste bondgenoot van Syrië in Libanon, heeft alle beschikbare mannen in zijn 200.000 leden tellende gemeenschap inmiddels on der de wapenen geroepen. Volgens de pro-Iraanse Hez bollah (Partij van Allah) zijn „de versterking van de Fran se vloot in de Middellandse zee, de fanatieke en voorin genomen stellingnames van de paus en de Amerikaanse stappen bij de Veiligheids raad zijn onderdeel van een aanmatigende campagne, ge richt op knechting van de moslims". De Hezbollah stelde in een verklaring in kranten in Bayrut dat „de Franse mili tairen eenzelfde lot zouden ondergaan als die van zes jaar geleden". Met die opmerking werd verwezen naar de zelfmoord aanslagen op de hoofdkwar tieren van Amerikaanse en Franse commando's in Bay rut waarbij 241 Amerikanen en 58 Fransen de dood von den. Bij nieuwe gevechten tussen Syrische en christelijke een heden in Bayrut zijn dit weekeinde twee mensen ge dood, negen anderen raakten verwond. De schermutselin gen hadden plaats langs de Groene Lijn, de afscheiding die de hoofdstad in een christelijk en een moslim deel verdeelt. Sinds het uitbreken van de vijandelijkheden tussen de eenheden van generaal Mi chel Aoun en Syrische troe pen die worden gesteund door Jumblatts Druzen-mili- tie, zijn zeker 781 mensen ge dood en 2.118 anderen ver wond. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. HET GEHEIM VAN DE BOSPLAAT n(ji IN450 Het water is nu helemaal gezakt en Rob staat in een norme, hoge ruimte. Het lijkt wel een reusachtige fabriekshal. ,et heeft nu geen zin meer het duikerpak aan te houden en Rob el<t het zware kostuum maar uit. Zo, en nu eens kijken, waar hij k recht is gekomen. Hij bergt het duikerpak weg achter een ma- "'ne en wandelt de hal verder in. Wat zijn dat? Ah, kleine onder lij eeboten! Nou, die Duitsers hebben zich hier wel goed ingericht. Daar ligt zowaar een heel rijtje tweemansonderzeeboten klaar. Het wordt Rob nu ook duidelijk waar hij is: dit is een onderzeese duikbootbasis; wanneer de ruimte vol water staat, kan de afsluit- deur natuurlijk worden geopend en via een caisson kunnen de boten uitvaren. Nieuwsgierig bekijkt Rob de boten, maar dan opeens hoort hij een roldeur opengaan en in de verte klinken stemmen. Snel kruipt hij weg. Vliegende gastank Een transportvliegtuig van de Sovjetmaatschappij Aeroflot vloog gisteren, tijdens een luchtshow, met een gigantische olietank boven de hoofdstad Moskou. De tank is bestemd voor Energia, vol gens de Russen de grootste startraket ter wereld. Politie Rio in opspraak na moord op Leidse chirurg RIO DE JANEIRO De politie in Rio de Janeiro wordt ervan beschuldigd twee jonge verdachten in de moordzaak op de Leid se chirurg Kenter te heb ben gemarteld. De com missie ter verdediging van de mensenrechten van het Openbaar Ministerie in Brazilië heeft opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar deze be schuldiging. Twee jongeren van 16 en 17 jaar zijn bij een lokale organi satie ter verdediging van de burgerrechten gaan klagen dat zij op de dag van de moord door de politie in de wijk San ta Theresa willekeurig zijn ge arresteerd. Zij zouden onder meer met elektrische schok ken zijn gefolterd om hen een bekentenis af te dwingen, zo dat de moordzaak snel zou kunnen worden afgehandeld. Hun verklaringen zijn inmid dels voorgelegd aan de secre taris van de staatsrecherche in Rio en de procureur-generaal Garlos Navega. De Leidse chi rurg werd op 11 augustus door een naar schatting 16-jarige straatjongen op klaarlichte dag in het bijzijn van zijn vrouw en zijn 13-jarige dochter op straat tweemaal in het hart ge schoten nadat hij had gewei gerd zijn fototoestel te over handigen. Jan Leendert Ken ter is zaterdag begraven op de algemene begraafplaats Rhijn- hof in Leiden. Turkse gevangenen stoppen hongerstaking AYDIN Meer dan honderd Turkse gedetineerden hebben zaterdag de hongerstaking be ëindigd, die zij gedurende 52 dagen hebben gehouden als protest tegen de omstandighe den en de beperkingen in de gevangenis. De gevangenen zouden de actie hebben beëin digd nadat hun was toegezegd dat de disciplinaire regels in de gevangenissen zouden wor den herzien. Een groep van 104 andere gedetineerden had de actie al een week eerder beëindigd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5