Betogers Praag vrezen geweld autoriteiten Oproerpolitie Zuidafrika hard tegen demonstranten ür 29.95 Slecht jaar voor visserij in 1988 Oostenrijkse douane laat honderden DDR-burgers door Trombose-onderzoek bij vliegen op grote hoogte Nederlands grootste muziekwinkel presenteert: BINNENLAND/BUITENLAND Ceidoe Sou/tout MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA BI DRAKA KOOPT HELFT WESTDUITSE KABELFABRIKANT AMSTERDAM Kabelproducent Draka heeft de helft van de aandelen gekocht van de Westduitse Kabel- werke Wagner GmbH in Wuppertal. Wagner, een familiebedrijf, heeft 420 personeelsleden en zet ongeveer 130 miljoen mark om. De andere helft van de aandelen van de Westduitse kabelfabrikant is verkocht aan de di recteur van de Wagner. Vorig jaar nam Draka de Amerikaanse BIW Ca ble Systems over en op het ogenblik is er overleg gaande over de overne ming van de Britse Communication and Control Engineering (CCE)), een dochteronderneming van het concern Boral UK. Blaastests langs de weg onbetrouwbaar DRIEBERGEN Veilig Verkeer Nederland gaat deze week de ministers Korthals Altes (justitie) en Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vragen de politie met nieuwe apparatuur voor alco holtests uit te rusten. De organisatie is verontrust na een proef van de Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie (AVD), die vorige week uitwees dat de apparatuur die langs de weg ge bruikt wordt, niet betrouwbaar is. De Alcotest 7310, die de poli tie gebruikt om te meten of iemand onder invloed van alcohol rijdt, bleek tot 1,79 promille onnauwkeurig. Meestal in het voor deel van de automobilist. De politie bepaalt op basis van dit ap paraat of een bestuurder wordt meegenomen naar het bureau voor een uitgebreide adem-analyse. Volgens een woordvoerder van de AVD wordt er deze dagen overlegd wat de Rijkspolitie met de resultaten van de proef gaat doen. „De kans dat naar een nauwkeuriger apparaat zal worden uitgekeken is groot", aldus de woordvoerder. Overigens geldt de onbetrouwbaarheid alleen voor de apparaten die de politie langs de weg gebruikt. De Data- master II, die op het bureau wordt gebruikt voor een adem-ana lyse, is nauwkeurig gebleken. Elk jaar uitsterving van 5000 diersoorten ROME Elk jaar verdwijnen vijfdui zend diersoorten van de aarde, vooral uit de tropische regenwouden. Dit zeggen de organisatoren van het internationale Congres over bedreigde diersoorten, dat gisteren in Rome is begonnen. „Voor elk diersoort dat men tracht te redden, ver dwijnen er duizend andere zonder dat ie mand daar weet van heeft", aldus Geor ge Rabb, de voorzitter van de Commissie voor het behoud van diersoorten. Het gaat daarbij met name om kleine orga nismen en insecten, waarvan de verdwij ning „ons milieu ingrijpend verandert Onder de bekendste bedreigde dieren is de Afrikaanse olifant en de buffel. Tij dens het congres worden programma's voorgesteld om bedreigde diersoorten te redden. NS kan toekomstplan versneld uitvoeren UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen kan het toekomstplan 'Rail 21' versneld uitvoeren. Per jaar kan de NS 650 miljoen gulden investeren in verbe tering van het spoorwegnet, 200 miljoen meer dan eerder was geraamd. In een definitieve reactie op het Nationaal Mi lieubeleidsplan zegt de NS 'Rail 21' ver sneld te kunnen uitvoeren op voorwaar de dat er extra geld ter beschikking komt en planologische procedures min der tijd kosten. Aanvankelijk dacht de NS dat het niet mogelijk zou zijn was het extra beroep op de spoorwegen te honoreren. Het medio 1988 gepresen teerde plan mikt op verdubbeling van het aantal reizigerkilometers tot 20 mil jard per jaar omstreeks 2015. Man vermoord TILBURG Een 40-jarige inwoner van Tilburg is za terdagavond door een schiet partij om het leven geko men. Het slachtoffer werd op straat vanuit een auto van dichtbij in het hoofd ge schoten en was vermoedelijk op slag dood. Volgens getui gen ging aan het dodelijke schot een woordenwisseling vooraf tussen twee mannen en een automobilist. Beide mannen, onder wie het slachtoffer, stonden bij de auto, toen de bestuurder plotseling schoot. De andere man wist te vluchten. De woordenwisseling ging over Trein ontspoord: vijftien doden HAVANA In het oosten van Cub is zaterdag een trein op een brug omen spoord en gedeeltelijk gekanteld Daarbij werden zeker vijftien men j sen gedood en raakten minstens 2| c passagiers gewond. Volgens het Cu rnlSrl baanse persbureau Prensa Latin vond het ongeluk plaats tussen d !e£ steden Guantanamo en San Luis, on'okt< geveer 900 kilometer ten oosten vajnaai! de hoofdstad Havana. Het is de twef de treinramp in ruim twee wekei Vijftien dagen geleden botsten in Co" Ion, 90 kilometer ten oosten van H;''ai vana, twee treinen op elkaar, waart &Par 33 mensen werden gedood en 100 a deren gewond raakten. Hongaarse Partij maakt haast met hervormingen BUDAPEST De Com- munistische Partij in Hon garije verwijt zichzelf het land in de nationale crisis te hebben doen belanden. De partij wil veranderen in een socialistische partij die tot doel heeft een ge mengde markteconomie en een verzorgingsstaat tot stand te brengen. Dit staat in het ontwerppro gramma van de Hongaarse So cialistische Arbeiderspartij, dat zaterdag werd gepubliceerd door het partijblad Nepszabad- sag. Hongarije moet het sy steem wijzigen van „dictatori aal socialisme naar een demo- cratisch socialisme gebaseerd op markteconomie", aldus het manifest. Minister van buiten landse zaken Gyula Horn zei zaterdag in een toespraak dat partijleden „die zich verzetten tegen hervormingen" of deze niet willen begrijpen, uit de partij moeten worden gezet. Deze personen dreigen de par tij te „verlammen", aldus Volgens waarnemers wil de minister op deze manier de splitsing binnen de partij tus sen hervormers en conserva tieven versnellen. Het ziet er naar uit dat de scheiding tus sen de twee kampen een feit zal worden tijdens het partij congres in oktober, of mis schien al eerder. De Hongaar se conservatieven zijn van me ning dat de Partij met haar hervormingen de communisti sche beginselen verraadt. Hon garije is met Polen koploper in de golf van hervormingen in Oost-Europa, tot ontzetting van de conservatieve Oosteu- ropese bewinden, met name in Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland. Het herinvoeren van het meerpartijensysteem in Hongarije, dat werd afge schaft toen de communisten aan het einde van de jaren '40 de macht overnamen, zal de Hongaren in staat stellen de partij ter verantwoording te roepen. De Hongaarse Socialis tische Arbeiderspartij, zoals de communistische partij officieel heet, staat een bittere strijd te wachten wil zij haar domine rende politieke kracht in Hon garije handhaven. De afgelo pen vier weken heeft de partij gevoelige klappen moeten in casseren van de sterkste oppo sitiegroep in het land, het Hongaarse Democratische Fo rum, tijdens drie tussentijdse verkiezingen. Deze kunnen worden gezien als een graad meter voor de landelijke ver kiezingen, die over een jaar worden gehouden. ARRESTATIES MOETEN HERDENKING PRAAGSE LENTE VOORKOMEN PRAAG In een poging te voorkomen dat de 21e verjaardag van de Sovjet invasie in Tsjechoslowa kije gepaard zal gaan met demonstraties hebben de communistische autoritei ten in Tsjechoslowakije" gisteren tientallen mensen gearresteerd. Meer dan dertig personen, meest jongeren, werden weg gevoerd van het Wenceslas- plein in het centrum van de hoofdstad Praag. Zij hadden zich daar verzameld voor een stille tocht om kracht bij te zetten aan hun eis tot politieke hervormingen. Sinds begin au gustus zijn op het plein dage lijks soortgelijke marsen ge houden om de autoriteiten te tarten. In het afgelopen jaar hebben duizenden Tsjechen petities ondertekend waarin een dialoog met de verstokte communistische machthebbers wordt geëist en hervormingen zoals in de buurlanden Honga rije, Polen en de Sovjetunie. Dit jaar hebben de autoriteiten laten weten dat zij geen pro testmanifestaties zullen dulden en geweld zullen gebruiken om protesten de kop in te drukken. Na hardnekkige ge ruchten dat de politie desnoods zou schieten op betogers heb ben vooraanstaande dissiden ten, onder wie Vaclav Havel, de Tsjechen afgeraden van middag deel te nemen aan stil le marsen in het centrum van Praag. Door de hele stad waren giste ren politieagenten op de been, die van honderden voorbijgan gers en toeristen de papieren controleerden. Zeker twee dis sidenten kregen huisarrest op gelegd. Anderen hadden voor het weekeinde de stad al ver laten. Vandaag is het 21 jaar geleden dat de troepen van de War- schaupact-landen onder lei ding van de Sovjetunie Tsjechoslowakije binnentrok ken om een einde te maken aan de hervormingsbeweging van Alexander Dubcek. Naar aanleiding van de herdenking van de Sovjet-invasie heeft het Nederlandse Helsinki Comité aan Praag gevraagd zestien politieke gevangenen vrij té laten. Verjaardagsfeestje van 6,5 miljoen Meer dan 800 beroemdheden hebben zater dag de Amerikaanse multimiljonair Malcolm S. Forbes geholpen zijn zeventigste verjaar dag op te vrolijken. De kosten van het feestje worden geschat op 6,5 miljoen gulden. „Je wordt maar éèn keer zeventig", verklaarde de jarige voorzitter en uitgever van Forbes Busi ness en Financial Magazine. Zijn vermogen wordt geschat tussen de 1 en 2 miljard gul den. Eén van de gasten was Elisabeth Taylor (rechtsboven met Forbes). Geruchten doen de ronde dat Forbes, die in Marokko de bij naam Ali Dada heeft, in het huwelijksbootje gaat stappen met deze Amerikaanse actrice. Ook de oud-minister van buitenlandse zaken van de VS, Henry Kissinger (rechts), was van de partij. Het feest werd onder meer opge luisterd door een demonstratie van Marok kaanse ruiters (boven). FOTO'S: AP WENEN Ongeveer 500 burgers uit de Duitse De mocratische Republiek hebben eergisteren onver wacht toegang gekregen tot Oostenrijk tijdens een manifestatie die was geor ganiseerd om de eenheid van Europa te vieren. Als onderdeel van de manifes tatie werd de Hongaars-Oos tenrijkse grens van drie tot zes uur 's middags geopend. Hon derden DDR-burgers die in Hongarije bivakkeerden, maakten van de gelegenheid gebruik naar Oostenrijk te vluchten. De opening^van de grens was georganiseerd door Hongaarse oppositiegroepen en de Oos tenrijkse afdeling van de Pa- neuropese Beweging. De be doeling was van Hongarije naar Oostenrijk te wandelen en weer terug. De Hongaarse grenswachten maakten geen bezwaar tegen de Westduitse paspoorten die waren uitgegeven door de Westduitse ambassade in de Hongaarse hoofdstad Buda pest, hoewel in die paspoorten geen visum voor Hongarije was gestempeld. De Hongaarse douanes zouden de Oostduit sers gewoon „de weg hebben gewezen". Veel Oostenrijkse toeristen die op de terugweg van Hongarije waren, reden de bagage van de Oostduitsers boven op het dak van hun auto de grens met Oostenrijk over. Volgens de Oostenrijkse televisie ORF hadden de DDR-burgers al ga ranties dat de Westduitse am bassade in'Wenen de vluchte lingen zou helpen. Tientallen DDR-burgers zetten dan ook meteen koers met reeds door onbekenden gecharterde bussen naar Wenen. Tot nu toe hebben zeker dui zend DDR-burgers gebruikt gemaakt van de vluchtweg via de Hongaarse grens naar Oos tenrijk. Hongarije heeft on langs enkele prikkeldraadver sperringen bij de grens al weg gehaald. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Uitgeverl|/Wavery Productions AMSTERDAM Dit weekeinde spelen 55 voor aanstaande trombose-des- kundigen uit de Benelux voor proefkonijn in een onderzoek naar de effec ten van lange vliegreizen op het ontstaan van trom bose (bloedstollingen). Het onderzoek staat onder leiding van prof.dr. J. ten Cate en dr. H. Btiller, bei den verbonden aan het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amster dam. pen weekeinde vanaf Schiphol vertrokken naar Tokyo, waar een wereldcongres wordt ge houden voor hemostase(bloed- stollings)-deskundigen. Alle deelnemers zijn vlak voor ver trek ingespoten met een kleine hoeveelheid jodiumisotopen. Aan het eind van de reis wordt de groep onderzocht op ophopingen van jodiumisoto pen in de onderbenen. Ten Cate en Büller werden op het idee gebracht door een ar tikel in het medisch vakblad The Lancet, waarin de Britse arts dr. J. Cruickshank be schreef hoe bij zes patiënten, onder wie hijzelf, bloedstolsels in de aderen waren ontstaan tijdens, en vlak na een lucht reis. Het is al langer bekend dat stilzitten een groter risico op levert voor het ontstaan van trombose. Dat geldt nog meer als dat gebeurt in een onge makkelijke houding. Het on derzoek van Ten Cate en Bül ler moet aantonen of een vliegreis op grote hoogte extra risico's met zich meebrengt. Geslaagde sprong Jaap .den Boer uit Langerak haalt met zijn pols stok zonder problemen de overkant van de sloot. Hij werd afgelopen zaterdag met een af stand van 16.29 m. vijfde 'tijdens fierljepwed- strijden (polsstokverspringen) tussen Friesli en Holland in het Friese dorpje Heidenscha]pJ De verste afstand werd gesprongen door tvw leden van het Friese team met 17.24 m. Uiteii delijk won Friesland de tweekamp met een schil van 21.45 meter. FOTO: Al Uitgewezen vrouwen terug in Nederland ENSCHEDE/DEN HAAG De twee asielzoekende vrouwen en het kind van één van hen die 7 januari van dit jaar door Nederland naar Syrië werden uitgewezen, zijn gisteren in Ne derland teruggekeerd. Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) heeft om humanitaire redenen toesteming gegeven voor de terugkeer van de beide vrouwen en het kind, zo heeft het ministerie van justitie be kendgemaakt. De vrouwen en het kind, een zeven jarig meisje, kunnen zich nu voegen bij hun gezinsleden die in Nederland waren achtergeble ven. De vrouwen werden door de Enschedese politie aangehou den tijdens de voor asielzoekers gebruikelijke melding op het politiebureau. Zij werden vervolgens uitgezet omdat hun gezin nen in Nederland vergeefs asiel hadden aangevraagd. De echt genoten en de andere gezinsleden waren niet met hen meegeko men naar het bureau. Op grond van nieuwe gegevens wordt de aanvraag voor asiel nu opnieuw bekeken. Tot die tijd mogen de gezinnen in Nederland blijven. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie is gisteren hard opgetreden tegen demonstranten, die nabij de universiteit van Witwatersrand onder meer protesteerden tegen het uitsluiten van zwarten bij de parlementsverkie zingen op 6 september. Tientallen agenten voerden charges uit tegen de demon stranten. Mensen die in de universiteit een veilig heenko men zochten, werden met ruwe hand van het terrein verjaagd. Er vielen verschei dene gewonden. Ten minste vier demonstranten werden uit de bus gesleurd waarmee ze naar de bijeenkomst waren gereden; zij werden gearres teerd en weggevoerd. Meerde re journalisten die bij het ge beuren aanwezig waren, wer den enkele uren vastgehou den. De politie had de eerder aangekondigde manifestatie zaterdag al verboden op grond van de noodtoestand. De Zuidafrikaanse regering treedt hard op tegen alle acti viteiten in het kader van de campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid, die sinds een maand rondwaart. Activisten moedigen zwarten aan zich niets aan te trekken van de strikte rassenscheiding in zie kenhuizen, scholen, woonwij ken en badplaatsen. De op roerpolitie sloeg zaterdag hon derden zwarte demonstranten uit elkaar die een picknick wilden houden op een „blank" strand nabij Kaapstad. Er volgden tientallen aanhoudin gen en mogelijk werd bij de gevechten een zwarte politie man gedood. In de menigte op het strand bevond zich ook aartsbisschop Tutu. (ADVERTENTIE) Sensationeel video aanbod. 3 Pak PDM VHS 180 Stand. High Grade kwaliteit Retour via bank of giro J." Ubetaalt JA 95 slechts Z i. Ook verkrijgbaar: 2 Pak PDM VHS 240 HG. 2x4 uur. r. Prijs 27.50 Retour via bank of giro 5." U betaalt 50 slechts DEN HAAG De resu taten van de Nederlands jert visserijsector zijn in 19%! sterk achteruit gegaan. D en aanzienlijke daling van dIen besomming (opbrengsj J van de vangst) van kotter jen en trawlervloot kon maaiers voor een deel worde am goedgemaakt door iets la He gere kosten. De mossel vloot heeft daarentege een recordopbrengst ge haald doordat de beperk vangst meer dan gecom penseerd werd door d prijsstijging. Het Landbouw Economise Instituut (LEI) meldt in „Vi Y" serij in cijfers", het jaarlijl eb verslag over de bedrijfsresult esi ten in de zeevisserij dat hinoi aantal actieve kotters von jn< jaar is gedaald tot 602; mai|er het totale motorvermoge groeide met 10.000 pk 598.000 pk als gevolg vai komst van grote nieuwe boonfinj korschepen. De totale besoniee ming daalde van 705 miljoe }ei, gulden in 1987 tot 613 miljoe vorig jaar. Het verlies ko 'e enigszins beperkt blijven (tl 'n 40 miljoen gulden) door dalin 'et van de totale kosten met 5 °r miljoen gulden. Een kostenbi 'id sparing van 21 miljoen guide an werd behaald op de belonin yei van de bemanningen. ""t Volgens het LEI zijn de solvaent biliteits- en liquiditeitspositieI van de meeste bedrijven be 'm trekkelijk goed geblevei eel Doordat de afgelopen jaren le 'aa ningen sneller afgelost kondi worden, zijn er in 1988 ge grote problemen ontsta. Maar de vooruitzichten vo< dit jaar noemt het LEI niet gunstig, onder meer door serijbeperkende maatregel £)E 1988 13 schepen groot, ma twee vaartuigen werden ve vangen door grotere. Het tot» le motorvermogen steeg daa door met 9.000 pk tot 68.01 pk. De besomming was 22 mil joen gulden lager dan in 1981 139 miljoen gulden. Het nett verlies van drie miljoen gd den werd vooral veroorzaaj door de aanloopkosten van twee nieuwe trawlers. 'J In het seizoen 1988/1989 waj® de mosselproduktie een kwa lager dan in het voorgaanu seizoen: 64 miljoen kilo. Dan! zij de sterk gestegen prijze: kwam de totale opbrengst ech ter 10 procent hoger uit op i P miljoen gulden. Het nettj overschot werd bijna 34 mi joen gulden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4