GRATIS Kostbare buit bij overval op piratenzender Caroline POSTER u Rob Lubbers woedend op Smit-Kroes ïéén verbod op eicel-donatie j kapitale schade bij boerderijbrand KIEZEN 0PH ELK ;im SINNENLAND EetdaeCou/ia/nt MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 3 an gedood iij burenruzie pDERKERK Een 53-ja- ;e man is dit weekeinde bij n schietpartij in zijn woning Ridderkerk om het leven ordsfc komen. In verband met de iet m rietPartij zijn drie mannen een vrouw aangehouden. 8 inleiding voor de schietpartij volgens de politie een sle- nde burenruzie over de rela- die het slachtoffer onder- eld met een vrouw. Het ichtoffer werd vorige week kpres ndag door de politie gearres- Wijierd, omdat hij had geschoten /ordeeen hu's- Hij wer"d afgelo- duunin donderdag vrijgelaten. echt NIEUWE ACTIE TEGEN TE HARD RUDEN DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat start volgende maand een nieuwe campagne tegen te hard rijden. De bordjes langs de snelwegen en wegvakken met de tekst „hier 100" gaan verdwijnen. Volgens het mi nisterie zijn de borden te klein. In de plaats komen gro tere waarschuwingsborden. Ook op tweebaanswegen zal met nieuwe borden duidelijker worden aangegeven dat 80 km de maximumsnelheid is. In de bebouwde kom zal de automo bilist er nadrukkelijker dan- ooit op worden gewezen dat harder rijden dan 50 kilometer uit den boze is. Rlizic over bevers COSBO TELEURGESTELD OVER MAATREGEL NS DEN HAAG De organisatie Bont voor Dieren weigert een advertentie te rectificeren waarin een onjuiste benaming is opgenomen van de beverrat- ten. Het Wereld Natuurfonds heeft die rectificatie gevraagd omdat de beverratten die van uit Wons naar Uruguay zijn getransporteerd geen bevers zijn, maar ratten. Het WNF hecht vooral aan de rectifica tie, omdat in het Nationaal Park de Biesbosch veel geld gestoken wordt in het behoud van bevers. Door nu veel geld te geven voor het vliegtran- dat^de natuur-orgariisaties te gemakkelijk met geld omgaan. Ouderen niet voor 9 uur met korting in de trein UTRECHT De samenwer kende ouderenbonden vere nigd in de COSBO hebben teleurgesteld gereageerd op de maatregel van de Neder landse SpQorwegen dat de 400.000 houders van een Se- niorenkaart (60 jaar en ou der) vanaf april 1990 niet meer met korting in de och tendspits mogen reizen. De NS willen met de maatregel de ochtendspits ontlasten door de Seniorenkaarthou ders pas na 9 uur te laten rei- Op 18 mei heeft de COSBO een gesprek met de NS over het plan gehad. Toen al bleek dat het „vanwege het prijskaartje" moeilijk zou worden de maatregel tegen te houden. Binnenkort zal de COSBO verder overleg voe ren met de directie van de NS. De beperking gold al voor de zeven dagen per jaar waarop houders van een Senioren- kaart gratis kunnen reizen. De NS ziet geen alternatief om de ochtendpits te ontlas ten. „Natuurlijk begrijpen wij wel dat het vervelend is, maar het wordt steeds druk ker in de trein. Klanten die het volle bedrag betalen, kunnen niét meer zitten doordat op hetzelfde moment mensen met fikse korting reizen", aldus produktmana- ger Goldschmeding van de NS. r aU,d( mda, ^kjjacht tegen n gu 6-reclame in schoolagenda's dl 1STERDAM Stichting De jop in Dordrecht heeft bij de iclame Code Commissie in nsterdam een klacht inge- ind tegen reclame voor 06- el bbellijnen in schoolagenda's. weel aarnaast wil De Hoop in sa- ernii enwerking met de stichting of hEclame Code regelgeving twerpen die de nadelige ge lgen van het gebruik van -lijnen door zowel volwassë- n ajs kinderen tegengaat. Jadvertenties in schoolagen- 's zijn volgens woordvoerder Koopmans van De Hoop :hrijnender" dan die voor de -lijnen in het algemeen, om- t de exploitanten zich rich- a°°en op de doelgroep 12- tot 18- iat erigen. Koopmans: „Deze jon- ren houden er over het alge een geen eigen telefoon op hetgeen betekent dat de ?rs voor de kosten opdraai- Volgens Koopmans zijn cïut ar al ernstige voorbeelden be n hekend Uit een onder- ek is De Hoop gebleken dat iekwart van de schoolagen- 's reclame voor de 06-lijnen in eerdere klacht van De tegen ether-reclame lor babbeltelefoons, is door Reclame Code Commissie k in beroep afgewezen. De >ude irslavende werking die er no, in uitgaat is voor de commis- Drake onv°ldoende reden om de ervende teksten te verbie- ,enc L va!el heeft de Reclame Code e ommissie in zijn uitspraak de enselijkheid van een nadere gelgeving benadrukt, waar- ee de nadelige gevolgen van :t gebruik van 06-lijnen kan irden tegengegaan. De Hoop II, aldus de woordvoerder, in erleg met de stichting Re- ame Code een dergelijke re- '"ëflfegeving concreet uitwerken. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG - Er komt een verbod op de donatie an eicellen, als middel onvruchtbare vrou wen toch een kind te la- in krijgen. 'it heeft minister Brinkman WVC gisteren gezegd oor de AVRO-radio. De be- Bij het ontwikke len en afdrukken van uw fotowerk een gratis poster (20 x 30 cm.) van uw _Ap negatief C95 t.w.v. Een enorme buit aan technische apparatuur, banden en gramofoonplaten arriveerde gisteren in mét het schip van de kustwacht in Scheveningen. Althans voor enkele maanden is het zendschip van radio Caroline monddood gemaakt. FOTO: ANP DEN HAAG - De Opspo ringsdienst Clandestiene Zenders (OCZ) van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft voor een kapitale waarde aan appa ratuur van het Caroline- schip Ross Revenge in be slag genomen. De juiste waarde moet nog worden vastgesteld, maar naar schatting gaat het om cir ca dertig kubieke meter aan hoogwaardige appara tuur. Behalve alle studio- en zend apparatuur heeft OCZ ook de zenda^tennes uit de mast van de Ross Revenge gehaald en meegenomen. Er is van afge zien de mast om te halen en mee te nemen. De 'overval' op het zendschip vond zaterdag plaats door het schip Volans van de Kust wacht. Op de Ross Revenge bevonden zich de zeezenders Radio Caroline, Radio 819 en World Mission Radio die alle tot zwijgen zijn gebracht. De twee Nederlandse medewer kers van de drie radiostations voeren vrijwillig met de Vo lans mee terug naar Scheve ningen waar zij zonder proces verbaal zijn afgezet. Hun wacht voorlopig geen vervol ging. De op het zendschop ach tergebleven technici en be manningsleden zijn Britten. Overigens kan de officier van justitie beslissen dat de opva renden van het zendschip toch Worden gedagvaard voor deel neming aan een verboden or ganisatie of andere delicten. Zo'n vervolging wacht moge lijk ook degenen, bij wie eerder deze week bij huiszoe kingen belastend materiaal werd gevonden. De entering - door Radio Ca roline „live" uitgezonden - volgde op klachten uit Zwe den, Hongarije en Engeland dat noodfrequenties voor de scheepvaart in de 6 Megahertz korte-golfband werden ge stoord door Radio 819. Eerder deze week werden 27 huiszoe kingen in West- en Midden- Nederland gedaan om relaties en bevoorradingskanalen te achterhalen. Hoewel de actie zich „niet primair" richtte op Caroline en World Mission, zijn zij monddood gemaakte omdat ze dezelfde zenders en studio-apparatuur als Radio 819 gebruiken. PLAN WESTERSCHELDEBRUG „BEWUST GETORPEDEERD" DEN HAAG Rob Lub bers, de broer van de pre mier, heeft een woedende brief geschreven aan mi nister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat. De VVD-bewindsvrouw haalde vorige week vol komen onverwacht een streep door het plan voor een brug over de Wester- schelde. Daarmee ver dween tevens de kans op een reusachtige order voor Hollandia Kloos NV, het staalconstructiebedrijf van de familie Lubbers in Krimpen aan den IJssel. Directeur Rob Lubbers heeft de indruk dat mevrouw Smit- Kroes erop uit is geweest „om het project geen doorgang te laten vinden". In de drie jaar dat er nu gewerkt wordt aan het plan voor een Wester gaan exploiteren, door middel van tolheffing. Volgens direc teur Rob Lubbers van Hollan dia Kloos heeft de brug door alle kostenverhogende maatre gelen van Smit-Kroes in het huidige ontwerp een hoogte van 55 a 60 meter. regering heeft scheldebrug zou de minister daartegen bezwaar, omdat de steeds opnieuw voor vertra ging, „soms van maanden", ge zorgd hebben. Bovendien ver laagde zij de bijdrage van het rijk voortdurend: van 34 naar 32 en tenslotte naar 30 miljoen gulden per jaar. Ook bracht zij, aldus Lubbers, allerlei 'ongewone' dingen ten laste van de maatschappij die de brug zou gaan exploiteren. Hollandia Kloos wil niet al leen de brug bouwen - samen met Grootlnt - maar haar ook scheepvaart voor Antwerpen hinder zou ondervinden van deze 'te geringe' hoogte. Al leen een tunnel onder de Wes- terschelde kan nog genade vinden in de ogen van onze zuiderburen. Minister Smit- Kroes deelt deze bezwaren en schreef dat vorige week in een 15-regelig briefje aan de pro vincie Zeeland. Rob Lubbers denkt echter dat Smit-Kroes het plan voor de Westerscheldebrug doelbewust heeft getorpedeerd, omdat zij meer belang hecht aan de bouw van een aantal toltun- nels in de Randstad. Lubbers neemt geen genoegen met de gang van zaken, zo schrijft hij in zijn brief-op-poten aan Smit-Kroes. Hij wil dat er een gesprek belegd wordt met de Belgen, om te zien of hun be zwaren kunnen worden weg genomen. Volgens Lubbers kan de hoog te van de brug gemakkelijk op 70 meter worden gebracht. De vaste oeververbinding zou daardoor maar een paar tien tallen miljoenen duurder be hoeven te worden. „Wij gaan door met het project Wester- schelde. Het briefje van minis ter Smit-Kroes betekent niet het einde van het plan", aldus Rob Lubbers. IRINKMAN HERROEPT NOTITIE windsman betreurt het dat on langs in een notitie van zijn departement een verkeerde indruk is gewekt, waardoor veel onrust is ontstaan. Brinkman: „Wij willen alleen voorkomen dat er handel in eicellen gedreven gaat wor den. Wij vinden dat niet wen selijk, netzomin als in het dat dit mede in het belang is van al die mensen die dol graag kinderen willen, maar ze niet zonder hulp van een derde kunnen krijgen. Brinkman vindt niet dat de donor van een eicel (of sper ma) per se anoniem moet blij ven. Vanuit medisch oogpunt is het nuttig als wordt vastge legd wie dat is. „Maar dat is val van menselijke organen en wat anders dan dat een kind te bloed". De minister wil goede weten moet kunnen komen VIERINGERWAARD Een o litslaande brand in een vijf o aar geleden gerenoveerde oioerderij in Wieringerwaard gemeente Barsingerhorn) leeft zaterdagavond een kapi- ale schade aangericht. De rand ontstond vermoedelijk oor reparatiewerkzaamheden Mie de eigenaar van het circa 250 jaar oude pand enkele uren eerder aan zijn dakgoten had verricht. Daarbij gebruik te hij onder meer rubberroid en een brander. Drie brandweerkorpsen kon den niets van het deels met een rieten kap gedekte pand behouden. Wel slaagde de brandweer er in een grote schuur achter de hoeve vrijwel ongeschonden te redden. Een grote hoeveelheid water richt te echter omvangrijke schade aan in een handelvoorraad au dio- en video-apparatuur en een partij hout. De schade loopt tegen een miljoen gul den. ;)E KNOLLEN J fttó/k je NCG Ê£N KfiEC. !W\RE SHAS 2/eeok£N Het uitgebrande pand in het centrum van Alkmaar. FOTO: ANP Drie doden bij brand in Alkmaar ALKMAAR Een uitslaande brand in een Italiaanse restau rant in het centrum van Alk maar heeft zaterdag het leven gekost aan een 33-jarige vrouw en haar beide kinderen van drie maanden en tien jaar oud. Een man en een 5-jarig kind, die ook in het pand verbleven, zijn in shocktoestand en met ernstige brandwonden opgeno men in het Brandwondencen trum in Beverwijk. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De Graaf ontkent problemen bij Arbeidsinspectie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken ontkent dat de Arbeidsinspec tie „rommelig en slecht" func tioneert. De aantijgingen staan in een voorlopig rapport van de Algemene Rekenkamer. De inhoud van dit rapport lekte dit weekend uit. Volgens de Rekenkamer zou de Arbeidsinspectie, die direct onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van sociale zaken valt, slecht functioneren als gevolg van onvoldoende deskundigheid en personeel stekorten. Ambtenaren van de buitendienst zouden nauwe lijks toekomen aan hun pri maire taak: het bezoeken en inspecteren van bedrijven. Volgens De Graaf zijn in het rapport van de Algemene Re kenkamer oude gegevens ver werkt: „De conclusie dat er ten minste 200 extra arbeids plaatsen nodig zijn is achter haald. Het rapport baseert zich op gegevens van 1987. In de ja ren daarna zijn er zo'n 200 ba nen bijgekomen. Bovendien is het management het afgelopen jaar fors verbeterd", aldus de staatssecretaris. AVR legt nieuwbouwplan verbrandingsoven stil ROTTERDAM De Afval verwerking Rijnmond (AVR) ziet voorlopig af van de bouw van een nieuwe verbrandings oven voor chemisch afval. De nieuwbouwplannen voor een derde trommeloven met een capaciteit van 50.000 ton per jaar zijn stopgezet in verband met de strengere normen die minister Nijpels van milieu heeft voorgesteld. Deze nor men worden, aldus AVR-che- mie, nog nergens ter wereld toegepast. De oorspronkelijke plannen voor de nieuwe oven, waarbij volgens AVR-chemie werd uitgegaan van de laatste stand van zaken in de tech niek, moeten grondig worden heroverwogen. Met de nieuw bouw was een investering van 100 miljoen gulden gemoeid. Vrouw overvaren door speedboot GIETHOORN Een ii ster van Genemuiden. is giste ren ernstig gewond geraakt door een ongeval in Giet hoorn. De vrouw werd over varen door een speedboot. Zij werd geraakt door de schroef. Dit gebeurde op het moment dat zij in het water lag om door een boot te worden weg getrokken voor het waters kiën. Vandaag, ruim twee weken voor de kamerverkiezingen van 6 september, beginnen we met onze verkiezingsrubriek. Daarin vermelden we van dag tot dag nieuwtjes en uitspraken van politici die met het oog op de verkiezingen de aandacht verdienen. Redactie: Marga Rijerse Bijdragen van Paul Koopman en Rik in 't Hout De stem van de bekende Nederlander Willem Duys: „Hoewel ik in Zwitserland woon, maak ik graag gebruik van mijn stemrecht. Treurig hoor, dat maar 22.000 van de 600.000 Nederlanders in het buitenland gaan stemmen, want in het buitenland wonen doorgaans geen PvdA-^ezinde mensen. U raadt het al, ik stem rechts. Ten minste:'tot nu toe altijd gedaan. Maar deze keer ga ik naar het CDA. De VVD wordt zo enorm belazerd gerund! Dood ziek word je van dat interne geheibel. Voorhoeve mist voor mij elk charisma. Bovendien heeft de VVD het kabinet no deloos laten ontploffen. Hoewel Kok niet mijn vriend is, neem ik het maar voor lief dat Lubbers waarschijnlijk met de PvdA in zee zal gaan. Ik hoop dat het CDA de socialisten ervan kan weerhouden opnieuw aan het potverteren te slaan, want dat is echt funest voor dit land. Als de opiniepei lingen niet bedriegen krijgt de VVD enorm op zijn duvel. Hadden ze Smit-Kroes ook maar niet moeten laten vertrek ken. De partij wordt waarschijnlijk zo klein dat ze nauwe lijks nog invloed kan uitoefenen. Jammer!". Met een wat ander dan zijn gebruikelijke stemgeluid prijsde Voorhoeve als DJ zijn WD-waar aan. DJ Voorhoeve VVD-lijsttrekker Joris Voorhoeve was het afgelo pen weekend veelvuldig op de radio te beluisteren. Za terdag gaf hij bij de TROS antwoord op vragen van luisteraars. Zo liet hij onder meer weten geen ministers post te ambieren mochten CDA en VVD onverhoopt na 6 september toch weer een kabinet kunnen vor men. „Ik verkies het parle ment", zei Voorhoeve, „om dat de volksvertegenwoordi ging uiteindelijk altijd de doorslaggevende stem heeft". Een standje deelde Voorhoeve uit aan partijge noot staatssecretaris Dees van WVC die zich op rijks kosten door zijn chauffeur naar zijn vakantieadres in Italië liet rijden. „Vakantie is een privé-aangelegen- heid", stelde Voorhoeve kortaf vast. Was het zaterdag* nog „me neer" Voorhoeve, in het Ra- dio-3 programma „Weeshuis van de hits" mocht „Joris" gezegd worden. Aan de ma nier waarop DJ Voorhoeve de populaire deuntjes aan el kaar praatte werd snel dui delijk dat Top 40-muziek niet zijn voorkeur geniet. Met een wat ander dan zijn gebruikelijke stemgeluid Polygoon zou hem zo kun- tjes, verhaaltjes met moraal tjes, met daarin veelvuldig de woorden, hoe kan het ook anders, vrijheid en democra tie. Boodschappen omlijst door (de VVD-voorlichter was verantwoordelijk voor de muziekkeuze) platen met toepasselijke teksten: René Froger die de liefde voor het eigen huis bezong, het num mer „wasted words" (ver spilde woorden) over de klacht dat politici niet dui delijk praten, het milieu be zongen door Barend Servet („Waar komt die rotzooi toch vandaan?") en de liefde voor de auto, gesymboliseerd door de popgroep The Cars. Geen woord over het drei gende zetelverlies dat de VVD volgens de peilingen boven het hoofd hangt. Mis schien was „Help!" van de Beatles beter op zijn plaats geweest. Rita Kok in de schijnwerpers Met het steeds Amerikaanser worden van onze verkiezin gen, is de vróuw van de lijstrekker een eigen rol gaan spe len. Wie kent Ria Lubbers niet? Maar Rita Kok had zich tot dusver geheel op de achtergrond gehouden. Met zo'n beken de man leek haar voor de kinderen een stuk rustiger de anonieme moeder te blijven. Maar nu de kinderen volwas sen zijn, wil ze best in de schijnwerpers treden. Tegen het vrouwenblad Margriet, waarvan de oplage in de vele hon derdduizenden loopt, vertelt ze over haar leven met Wim, de leider van de PvdA. Daardoor weten we nu iets af van de vrouw die straks mis schien Ria Lubbers opvolgt als 'first lady' in het Catshuis. Rita Kok heeft haar leven gewijd aan het huishouden, de kinderen en haar hobby's. Daarbij zegt ze veel steun te heb ben gehad van echtgenoot Wim. Die hielp bijvoorbeeld heel graag bij het afwassen. „De kinderen zeggen weieens: Rita heeft Wim z'n hobby afgenomen, want we hebben tegen woordig een vaatwasmachine". Ook blijkt de PvdA-voorman in meer dan één opzicht een boom te kunnen opzetten. Want Rita heeft weven op een eigen getouw als hobby en daarin is het vaak nodig zoiets te doen (een lange ketting opzetten). Rita: „Dan zet hij in zijn agenda: woensdagavond opbomen". Natuurlijk is en was Wim vaak weg, maar dat vindt Rita niet zo erg. „Dat zou hij ook zijn als hij treinbestuurder was". En volgens haar staat daar tegenover dat Wim thuis niet altijd achter de krant zit. „Hij mag graag met de kinderen voetballen en dat doet hij trouwens nog". SGP en de normvervaging De kabinetten Lubbers heb ben volstrekt gefaald in de bestrijding van de normver vaging in ons land. „Wat een verloedering voltrekt zich in Nederland, wat een zonde tekent zich hier af, je hoeft alleen maar te kijken naar de vele pagina's 06-lijnen". B.J. van der Vlies, lijsttrek ker van de Staatkundig Ge reformeerde Partij (SGP), heeft zaterdag in Urk geen goed woord over voor de manier waarop de regerings partijen, maar ook de PvdA, onze maatschappij in snel tempo naar de afgrond aan het helpen zijn. De abortus wet, de euthanasie, de bio technologie eri de medische technologie zijn allen teke nen van het hellend vlak waarop wij ons bevinden, al dus de SGP. Volgens het SGP-kamerlid Van Dis treedt zijn partij in de voetsporen van prins Willem van Oranje. „Wij zijn de partii van het volks lied. Als je alle 15 coupletten leest kom je tot de ontdek king dat het woord van God juist centraal staat in de strijd". Van Dis brak tevens een lans voor het behoud van het gezin als hoeksteen van de samenleving en brand merkte de tendens om „de vrouw de arbeidsmarkt op te jagen". Waar zijn wij mee bezig, vroeg hij zich af, als je ziet dat in de Sovjetunie, het land dat al heel lang erva ring heeft met vrouwenar beid, zich juist een tendens voltrekt waarbij men het ge zin weer op de eerste plaats zet, omdat het vele werken

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3