Eddy Schurer berust te vroeg geven blijk van goede bedoelingen CeidóeSomo/nt Steve Bauer boekt eerste zege in klassieker Golfer Ruud Bos achttiende plek ironzen medaille voor driest aanvallende Peelen SPORT MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 15 ZURICH Het eerste officiële wereld bekerseizoen heeft gisteren een nieuwe primeur opgeleverd. Steve Bauer be haalde, vijf jaar na zijn debuut bij de beroepsrenners, zijn eerste overwin ning in een klassieker. Kort voor het slot van het Kampioenschap van Zu rich verraste de Canadees de kopgroep met een demarrage. In de negende wedstrijd voor de we reldbeker sprak Nederland nauwelijks een woordje mee. De nationale ronde, zaterdag in Gulpen, had zijn tol geëist. Steven Rooks, die voor eigen publiek niet in actie kwam, was de enige Ne derlander in de uitslag: 20e. Nu Theu- nisse ziek is, wordt Rooks wellicht de Nederlandse kopman in het wereld kampioenschap te Chambery volgende week zondag. In de strijd om de regenboogtrui heeft Steve Bauer iets goed te maken. Vorig jaar in Ronse werd hij als hoofdschuldi ge in een tumultueuze eindsprint gedis kwalificeerd. Hij heeft zijn schuld altijd ontkend. Mocht de wraakneming van volgende week mislukken heeft hij in elk geval een zoethouder in de zak. In de laatste kilometer reed hij in zijn bekende stijl weg uit de kopgroep van negen. In de sprint zou hij beslist kans loos zijn geweest tegen Kappes of Da Silva. Bauer won het 76e Kampioenschap van Zürich na een levendige wedstrijd. Na de eerste grote lus (145 km) langs de Regensberg maakte Pascal Richard de wedstrijd hard. In de beklimming werd de Zwitserse kampioen ingehaald door de Amerikaan Andy Hampsten. Ze zouden een dik uur voorop rijden. Laurent Fignon, de winnaar van de Ronde van Nederland, gaf na de eerste doorkomst op. Vijftig kilometer verder deed Greg Lemond, zijn overwinnaar in de Tour de France, hetzelfde. Een kopgroep onder aanvoering van Criquielion met Mottet en later met Bugno, Delion en Caritoux kreeg niet meer dan twintig seconden. De voor naamste schifting werd 24 kilometer voor het einde doorgevoerd door Da Silva. De Portugees trok Rominger, Al- cala, Marc Madiot, Bauer, Cornillet, Gölz, Kappes en Rolf Sörensen mee in de beslissende vlucht. Gölz, drie jaar geleden winnaar, pro beerde als eeioie een solo. De Westduit- se kopman in de ploeg van Jan Raas, die door ziekte een pover seizoen door maakt, werd zeven kilometer voor de eindstreep teruggepakt, waarna Bauer met succes op zijn eerste zege in een klassieker afging. Het klassement om de wereldbeker on derging hoegenaamd geen wijziging. De Ier Kelly, 26e, bleef leider met 36 pun ten vóór Frans Maassen en Bauer bei den 23. Damseizoen weer open op de Dam AMSTERDAM Het nationale damseizoen 1989/1990 is voor het elfde achtereenvolgende jaar geopend met een groot open- luchttoernooi op de Dam in het hart van de hoofdstad. De wed strijden vonden plaats onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Dambond. Het startschot werd zaterdag gegeven door wethouder L. Genet, die er bijna in slaagde om tijdens de openingspartij remise te spelen tegen oud-wereldkampioen Iser Koeperman. Aan de sneldamwedstrijden werd deelgenomen door bijna 230 deelne mers die warme belangstelling genoten van honderden toeris ten. Winnaars werden J. Krajenbrink uit Nijmegen bij de heren en B. Graas uit Wormerveer bij de dames. Tussen de sneldammers bevonden zich ook R. Clerc, die dit tournooi zeven keer eerder heeft gewonnen, Europees kampioen G. Jansen en nationaal kampioen J. Stokkel. Koeperman was tijdens de simultaanseance tegen 29 tegenstan ders goed op dreef. Hij won 27 partijen, speelde één keer remise en verloor slechts één wedstrijd, tegen de Zaandammer S. Bet- MALMO Ruud Bos heeft in Malmö het open Zweeds golf- kampioenschap afgesloten op de achttiende plaats. De Hil versummer speelde in vier ronden zeven slagen onder par. De wedstrijd werd over heerst door de Australiërs. Mike Harwood zegevierde voor Peter Senior, respectieve lijk zeventien en zestien onder par. Tien slagen bedroeg het verschil tussen de winnaar en Ruud Bos, die op zijn beurt een slag minder nodig had dan de Ian Woosnam, de kleine golfgrootheid uit Wales. Mette Hageman en Willem Oege Goslings werden gisteren in Geysteren Nederlands kam pioen matchplay. Mette Hage man werd onlangs ook kampi oene strokeplay. Zij versloeg in de finale Suzanne van We zel. Titelverdedigster Ingrid Geuzebroek werd in de eerste ronde uitgeschakeld door Dia na Zeegers. Bij de mannen ging titelverde diger Eelco Bouma er in de derde ronde uit tegen de 15-ja- rige Rolf Muntz. De jonge gol fer stootte ook door naar de fi nale. In achttien holes tegen Oege Goslings bleef de stand gelijk. De beslissing viel in de eerste extra hole in het voor deel van Oege Goslings uit. GULPEN Een black out heeft Eddy Schurer zaterdag de belangrijkste zege in zijn nog jonge profcarrière gekost. De 24-jarige Fries verkeerde in de veronderstelling aan het slot van de laatste etappe van de Profronde van Nederland kansloos te zijn voor de eindzege. Berustend in zijn nederlaag gleed de pupil van Cees Priem in Gulpen als vierde over de streep. Kort achter Maarten Ducrot. Sprinten om de derde plaats achter De Rooy en Fig non kwam niet in het hoofd van Schurer op. De coureur uit Bakkeveen miste daardoor de vijf seconden bonificatie, die zoals later zou blijken hem juist voorbij Fignon in het eindklassement had ge bracht. Schurer werd nu der de, op vier tellen van de Fransman. Schurer baalde verschrikke lijk van zijn verlies. Alleen wist hij bij de huldiging nog niet, op welke wijze hij de zege had verspeeld. De Fries ging er, net als ploegleider Cees Priem, vanuit dat het verschil tussen hem en Fignon twaalf seconden bedroeg. „Dat ik nog bonificatieseconden kon ver dienen, drong bij de aankomst niet tot me door. Ik wist de verschillen niet. Ik dacht dat ik de ronde al verloren had", waren de eerste woorden van de bescheiden derdejaars-prof. „Ik wist dat Fignon in het al gemeen klassement kort ach ter me stond. Dat was het eni ge. Hou het maar op onerva renheid", meende de renner, die in de beroepssector nog niet verder kwam dan een zege in een koppeltijdrit in Kerkdriel en dit seizoen gros sierde in tweede en derde plaatsen. Heuvellandschap Schurer begon de slotrit in het Limburgse heuvellandschap met 1 minuut en 20 seconden achterstand op leider Thierry Marie. Fignon moest 25 tellen meer goedmaken op zijn ploeggenoot. De nummer twee uit de Tour pakte zestien se conden bonificatie en had bij de streep anderhalve minuut voorsprong op Marie, waar door hij met een verschil van eén seconde de aande won. De overwinning van Fignon vormde het enerverende slot van een saaie ronde. Zaterdag viel de beslissing in de rit van Geleen naar Gulpen na 121 ki lometer. Een aanval van De Rooy, Fignon en Van Vliet brak de koers open. Het drie tal kreeg gezelschap van een tiental coureurs, onder wie lei der Marie en de Brit Yates, derde in het klassement op tien seconden. Van de toppers ontbrak alleen Nijdam. De Rooy was de meest bedrijvige in de kopgroep, die het tot 28 renners gereduceerde peloton snel op grote achterstand reed. De Rooy had zich de laatste maanden groen en geel geër gerd aan de matige prestaties van zijn ploeg, met als drama tisch hoogtepunt de Tour. In zijn jacht op eerherstel deed de coureur slechts vier criteriums aan en richtte hij verder zijn aandacht op de wereldbeker wedstrijden in het na-seizoen. In Dordrecht probeerde de 32- jarige nestor het al een keer, maar werd hij in het zicht van de finish door het peloton in gelopen. „De ploeg had een positieve impuls nodig. Ik ben blij, dat ik mijn aandeel in het herstel heb gunnen leveren". Zaterdag in Limburg bewees hij wel degelijk nog tot goede prestaties in staat te zijn. De Rooy leidde ook de afschei ding in de kopgroep in. De coureur uit Spaubeek kreeg bij zijn laatste aanval gezelschap van Fignon, die de leiderstrui van Marie verdedigde, Schu rer en Ducrot. Het viertal bleef tot de Gulperberg bijeen. Fignon en De Rooy lieten daar de anderen alleen. Het gat werd nooit groot, maar was wel voldoende tot de streep. Daar mocht de Neder lander zich als etappewinnaar laten huldigen. Het betekende de vierde dagzege voor Post. Voor Fignon was het wachten op Schurer en Marie. Geen enkele poging Schurer bereikte in gezelschap van Ducrot de streep, maar deed geen enkele poging de derde plaats op te eisen. „Ik zat op zijn sprint te wachten. Ik keek achterom, maar hij bleef rustig zitten. Ongelofe lijk", verklaarde Ducrot het gedrag van zijn medevluchter. „Onderweg deed hij zijn mond ook niet open. Hij moet ge woon brutaler worden". „Ik wist niets van de verschil len", verklaarde Schurer. Dat kon ook niet. De jury liet de ploegleiders de laatste omloop rond Gulpen niet meer bij de renners. Priem stopte bij de voorlaatste doorkomst. En ver beet later, net als Schurer, zijn teleurstelling. „Eigenlijk heb ik de ronde in de tijdrit verlo ren. In Huizen reed ik in de regen. Dat heeft me seconden gekost, die ik nu nodig had", meende de onfortuinlijke Schurer. Met Fignon kregen de organi satoren een onverwachte win naar. De Fransman was zelf ook stomverbaasd. Hij reed de ronde als voorbereiding op het wereldkampioenschap. De Pa- rijzenaar liet zich alleen op de slotdag zien. Die prestatie was voldoende om zijn ploeggenoot Marie van de tweede opeen volgende overwinning in de Prof ronde te beroven. „Jammer voor Thierry. Maar ik kon niet anders. Toen Schu rer mee sprong, moest ik wel aanvallen. Anders had hij de ronde gewonnen", was zijn nuchtere relaas voor hij vlie gensvlug verdween. Marie was ontgoocheld aan de streep. De korte etappewedstrijden vor men voor hem de voornaamste wedstrijden om tot succes te komen. De tijdrijder hield in Limburg alleen Nijdam, Yates en Van- deraerden in de gaten. Zij wa ren de gevaarlijkste concur renten in het klassement. Met een machtsovername van Fig non had hij helemaal geen re kening gehouden. Met inge houden woede sleepte de Fransman zich na de koers richting bus. Het feit, dat een ploeggenoot de ronde had ge wonnen interesseerde hem niets. j- jEddy Schurer voert hier het vluchtersgroepje nog aan. Achter hem rijdt Laurent Fignon, die de -De profronde zal winnen. FOTO: ANP -"u- ;LYON Leo Peelen 'heeft gisteren op de baan Ivan Lyon zijn zilveren Elfimedaille uit Seoul beves- ïet. \tigd. Feitelijk was zijn lerde plaats bij de we reldkampioenschappen van 1989 een grotere pres tatie dan zijn tweede bij de Olympische Spelen. gia 'De 21-jarige renner uit Elden tverd dit keer overtroffen door Vlarat Satibaldijev en Fabio laldato, die beiden een maatje n de koers hadden, terwijl het p de olympische piste een trijd van man tegen man was. 3eelen haalde door drieste ianvallen in de eerste helft 'an de koers de punten bin- ïen, die hem tenslotte op het odium brachten. Ik moest wel. Ik dacht dat er en groep zou zijn, die een onde voorsprong zou nemen, let die gedachte moeten ïeer gefietst hebben, waar- loor er voor mij mogelijkhe- len waren, omdat er niet teeds werd gereageerd enmansacties". !en tijd lang heeft Peelen, op afstand overigens van 27-jarige leraar uit Alma Satibaldijev, die in zeven- van 8e dertig klassemen- helfti ten punten veroverde, kunnen denken aan een zilveren me daille. Baldato vernietigde die illusie. „Het kon ook eigenlijk niet anders. Die man sprint twee keer zo snel als ik, hij had bo vendien met Brunelli een hel per in de baan die nog de spurt voor hem kon aantrek ken. Daar kan ik toch echt niet tegenop. Tegen het einde moest ik br alleen maar voor zorgen dat Manuel Youshimatz mij niet zou inhalen". Youshimatz had evenwel min der steun van zijn broer Gey- men dan Satibaldijev en Bal dato van hun „ploegmakkers" ondervonden. De wedstrijd werd echter niet bepaald door de tweetallen in het veld van 24, maar door Leo Peelen. Zonder flitsende sprint, zonder felle demarrage was hij aange wezen op kracht, vorm en na tuurlijk koersinzicht. Weinig te klagen Daarover viel weinig te kla gen. „Ik heb dit seizoen tot nu toe niet goed gereden. Eigen lijk is het pas in Lyon lekker gegaan. In de serie voelde ik het al, maar ik merkte toch dat mijn warming-up toen niet voldoende was. Voor de finale heb ik dat dus anders gedaan. Leo Peelen greep na zilver nu brons. FOTO: SP Ondanks de warmte heb ik drie kwartier, met een behoor lijk grote versnelling op mijn wegfiets gereden". „Het helpt geweldig als je je een week alleen maar met fietsen bezig kunt houden. Dit jaar moet ik nog volmaken als dienstplichtige. Het betekent wel dat ik dan per dag toch acht uur moet werken. Dan is het begrijpelijk dat je wat min der presteert". „Hier had ik één kans, aanval lend rijden. Wanneer je op an deren gaat koersen, zoals de Oostduitser Seeland zaterdag op mij en gisteren op Frost deed, dan zou je misschien een keer mee kunnen sluipen als er een ronde gepakt wordt, maar dan rijdt je toch niet in de prijzen. Dan maak je het voor anderen alleen maar moeilijker, maar voor jezelf niet beter. Ik heb dat bij de nationale kampioenschappen ondervonden". Peelen zette zijn eerste aanval in op ongeveer een kwart van de wedstrijd. Aan zijn wiel gingen Satibaldijev (Sov), Burns Aus), MacLeay (Nwz) mee en later kwamen Geymen Youshimatz (Mex), Frost (Den), zijn schaduw Seeland (DDR) en Baldato (Ita) erbij. De Rus met al een vracht pun ten op zak en de Italiaan, als beste sprinter, hadden geen wezenlijk belang bij een ronde winst. De actie verzandde dus, waarop Peelen maar in een paar solo-aanvallen voor de punten ging. Die durf werd met brons beloond. Op het po dium leek Peelen, een treetje lager, net zo groot als de inder daad zeer kleine (1 meter 70) Satibaldijev. Het was symbo lisch. In de finale van de klas sementswedstrijd was géén renner groter dan Peelen. Titel Freuler Urs Freuler heeft „zijn" kam pioenschap opnieuw binnenge haald. De krachtsprinter uit de ploeg van Post kreeg zijn acht ste regenboogtrui in de klasse mentswedstrijd. Het tandemnummer leverde de Fransen Colas en Magné de mooiste medailles op. In de eerste rit van de finale werden de Tsjechoslowaken Illek en Hargas kansloos doordat zij hun wiel scheef trapten. Dat geldt niet als pech, maar als onzorgvuldigheid (van de me canicien). In de tweede rit bra ken zij hun ketting in kansrij ke positie. Wel pech, maar het werkte zo ontmoedigend dat zij bij de derde start nauwe lijks nog partij waren voor de Franse tandem. Het Franse duo Colas/Magne greep de wereldtitel tandem. Vos-I )loeg)EN HAAG Stilaan het nationale da- d()ieshockeyteam-nieuwe- m detijl duidelijke tekenen rt enian hervonden spelvreug- en 3je te vertonen. Een tast- Boy^are bekroning bleef op sl°tc*ag van het vier- n d£ndentoernooi in Den weliswaar uit omdat t. Irh een heuse finale met 1- i mei Werd verloren van wafroot~®r*ttann*ë' toch wed)ad Gijs van Heumen na reen&oop wel degelijk reden Bergbt optimisme. „Er is Jojiaximaal geknokt", aldus ^e*"jaf de over enkele weken n ^/zwaaiende bondscoach speelsters gistermid- vooiag een terecht compli- naafet toernooi om de Champions waalrophy wordt begin september ïoofdji Frankfurt het eerstvolgend aaniternationale podium waarop Role drastisch verjongde selectie Tegejch echt serieus kan gaan ma- Nog enkele pittige k tei>ainingen plus een trio oefen- i Döedstrijden heeft Van Heu- nai4en de gelegenheid om een vajatste hand aan de vorming t vefen een hechte eenheid te leg- /erd%n p)e leergierigheid is aan- in ruime mate zelfs, zo- jlledibei werd tijdens de afgelopen ist b%ie interlands wel duidelijk, eg alwjj kunnen nog groeien en jan andere landen vraag ik me dat sterk af", beloofde de Bosschenaar mede zichzelf. „Het duurt heus niet zo lang meer, voordat we alle mooie kansen die we nu al creeër- den, ook weten te benutten. Een Marjolein Eijsvogel kende precies de momenten waarop je móést scoren, dat stukje feeling missen we nog". Na een wat weifelende start op vrijdagavond tegen Canada, gaf Oranje zaterdag in een aantrekkelijk duel met de bes te hockeysters uit de Verenig de Staten blijk van de aanwe zige goede bedoelingen. De overwinning, met 4-1, was een direct gevolg van boeiend hoc key waarin het totale elftal een positieve inbreng had. De combinatie tussen gretige jeugd en hier en daar ter con trole alerte routiniers leidde ook gisteren gedurende drie kwart van de ontmoeting met Groot-Brittannië (voor circa 1500 toeschouwers) tot een Ne derlands veldoverwicht. De numerieke minderheid van in tussen nog actieve Seoul-gan- gers (vijf-negen in Brits voor deel) gaf echter de doorslag. Karen Brown, na een strafcor- ner-variant, zorgde voor de enige treffer. W edstrijdritme De deceptie omtrent het gele den verlies woog evenwel in geen enkel opzicht op tegen de vreugde over het vertoonde spel. „Het enige wat sommige speelsters nog tekort komen, is Wietske de Ruiter doet een doelpoging, maar zie deze niet slagen tegen Groot-Brittannië's doel- vrouwe Julie Elms. FOTO: RINUS SLIERENDREOHT wedstrijdritme", zo verwees Van Heumen naar een aantal zichtbaar leeggespeelde dames. Annemieke Fokke en Anne- loes Nieuwenhuizen hervatten pas vrij recentelijk de trainin gen na een welverdiende zo mervakantie, hetzelfde geldt voor Terry Sibbing en Ingrid Wolff die bovendien met hardnekkige blessures tobben. Maar vooral Helen van der Ben, zojuist terug van wegge weest en begrijpelijk nogal eens onzuiver mikkend uit de strafcorners, zal de komende twee weken alle moeite moeten doen om een flinke conditionele achterstand weg te werken. De meeste andere speelsters hebben al het WK voor junio ren achter de rug en hebben daarom minder last van on wennigheid. De wervelende soli van Wietske de Ruiter, die enige pondjes lijkt te zijn kwijt geraakt, waren menigmaal een lust voor het oog en worden straks in Frankfurt ongetwij feld de schrik van elke defen sie. De linkerspits van HGC draaide naar hartelust dribbe lend zowel de veel ruimte la tende Amerikaansen als de klittende Britsen dol. Op het middenveld waren Suzan van der Wielen (centraal) en In grid Appels (rechts) zelfs een openbaring. Het talentvolle duo van Van Heumens nieuwe club MOP, 17 en 18 jaar jong, verzorgde met de vooral zater dag ijzersterke Fokke op soe pele wijze de schakels tussen verdediging en aanval en vice Vermoeidheid Over de achterhoede hoeft Van Heumen zich weinig zor gen te maken. Voor keepster Jacqueline Toxopeus, die voor lopig de voorkeur krijgt boven Carina Bleeker, vormen de moedige ausputzer Caroline Leenders en de solide voor stopper/aanvoerster Nieuwen huizen een hecht duo. De en thousiaste rechtsachter Wille- mijn Duyster is een „zeker- heidje", op links kon de waar de van Van der Ben nog nau welijks worden beoordeeld. „Als ze eenmaal oyer die ver moeidheid heen is, gaan ook de strafcorners wel weer beter draaien, kan ze weer op maxi male snelheid slaan", luidde de toekomstvisie van Gijs van Heumen. In aanvallend opzicht heeft Van Heumen het luxe-pro bleem uit een drietal centrum spitsen te kunnen kiezen. Wolff, alleen gisteren voor 36 minuten in actie, lijkt ondanks haar kwetsuurgevoelige dij been, maar dank zij haar erva ring de meest voor de hand liggende oplossing. De wat sta tische Mieketien Wouters en de felle Simone van Haarlem zijn de twee alternatieven. Aan de linkervleugel hoeft De Ruiter (die tegen Groot-Brit- tannië een trouwens ten on rechte verkregen strafbal te gen de paal pushte) alleen maar vormbehoud te tonen. Aan de rechterkant koppelt Sibbing haar immer aandoen lijke ijver vooralsnog aan een gebrek aan ritme. Het resumé van de al met al tevreden Van Heumen: „We zijn nog niet daar waar we moeten zijn, maar dat punt komt dichter- en dichterbij". DICK KIERS Nederland-Verenigde Staten 4-1 (2-1): 13. Sharon Creelman 0-1, 15. Terry Sibbing 1-1, 20. Helen van der Ben (strafcor- ner) 2-1, 60. Ingrid Appels 3-1, 61. Wietske de Ruiter 4-1. Nederland: Bleeker; Duyster, Leenders, Nieuwenhuizen, Van der Ben; Appels, Van der Wielen, Fokke; Sibbing, Wou ters (Van Haarlem), De Ruiter. Nederland-Groot Brittannië 0- 1 (0-0): 44. Karen Brown (strafcorner) Ö-l. Nederland: Toxopeus; Duyster, Leenders, Nieuwenhuizen, Van der Ben (Koenen); Ap pels, Van der Wieten, Fokke; Sibbing (Van Haarlem), Wolff (Wouters), De Ruiter.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15