Zwemmers naar grootste succes in twintig jaar „Bronzen" paard van Lansink lijkt verloren voor Nederland Nederlandse polodames nemen te weinig afstand Tiriac en Schockemöhle paar apart Sport op tv Rotterdam wil hippische onderdelen Spelen 1992 SPORT QeidwOowumt MAANDAG 21 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Chileense bokser dood LOS ANGELES De Chileense bokser Rogelio Rodriquez is gisteren in Los Ange les gestorven aan de gevolgen van een knock out. De ama teur-vedergewicht was in de partij tegen Gabriel Garcia neer gegaan. Hij liep daar bij zwaar hersenletsel op en k\vam niet meer bij kennis. Gar cia blijft beschikbaar voor het gerechterlijk onderzoek, dat bin nenkort wordt gehou den. Record De naam van Al lan Weber uit Spring City, Pennsylvania, staat vermeld in de volgende edi tie van het Gui- ness Book of Re cords. In Royers- ford hield de twintigjarige Amerikaan het vrijdag één uur, 28 minuten en 22 seconden uit op zijn éénwielige fiets. Het oude record dateerde van 1983. FOTO: AP ROTTERDAM Ion Tiri ac en Paul Schockemöhle vormen sinds kort een apart span in de paardewe- reld. De in de tenniswereld groot, en dank zij pupil Becker rijk ge worden Roemeen en de drie voudige oud-Europese kam pioen springen en met leghen nen en vooral paardeverkoop multimiljonair geworden West duitser hebben elkaar gevon den in een poging een nieuw hippisch evenement op poten te zetten. De samenwerking heeft de German Classics opgeleverd, een prestigieus gebeuren, dat van 21 tot en met 24 september in de Stadthalle van Bremen plaats vindt. Het prijzengeld bedraagt bijna 800.000 gulden. Bij een perspresentatie in Rot terdam probeerde het duo het aanvankelijk tevergeefs te doen voorkomen dat er voor namelijk idealistische bedoelin gen aan het initiatief ten grondslag liggen. „Onze sport is erg duur. Daarom hebben we nu eens een evenement willen instellen, waarin veel prijzen te verdienen zijn. Bremen hoeft ook niet direct winst op te le veren", zo zei Schockemöhle met weinig overtuiging. Later bleek dat de sluwe za kenman uit Mühlen alleen rui ters uitnodigt, die in zijn (han- delsjkraam te pas komen, tweeendertig in getal, heeft een supersponsor aangetrokken (Eurocard) en stuurt invitaties over de hele wereld naar po tentiële kandidaten voor de aankoop van zijn paarden. Tiriac gaf ronduit toe niet veel van de paardesport te weten. ,,Ik ben er nu een paar keer bij geweest. Ik heb onmiddellijk de mogelijkheden gezien. Hier in Europa loopt men vergele ken met Amerika honderd jaar achter. Je moet zoiets groot aanpakken. Daarna bekijk je hoe de response is geweest. Net als in tennis en golf moet het ook ih de paardesport lukken. Daar ben ik van overtuigd. An ders zou ik er echt niet aan be ginnen. Het wordt een succes. Ik weet het zeker". VANDAAG Nederland 3, 21.22 uur Sport Studio. België Nederlands 2, 18.45 uur: WK baan-wielrennen in Sky Channel, 18.00 uur Snooker. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Atle tiek. Sky Channel, 21.00 uur: Eu rosport-weekoverzicht. Sky Channel, 22.00 uur: Speedway. Sky Channel, 23.00 uur: Bok- ROTTERDAM Jos Lansink is gisteren de derde Nederlandse ruiter in de geschiedenis gewor den, die een medaille aan de individuele Europese titelstrijd heeft overge houden. De 28-jarige Twent greep voor bijna 9.000 toeschouwers in het Kralingse Bos van Rotter dam het brons achter de beide Britse broers Whita- kers, die er een ware broederstrijd van maak ten. John zegevierde uit eindelijk met de geweldi ge schimmel Milton, nadat zijn broer Michael in de laatste rit van het vijf daagse concours met Mon Santa een noodlottige fout had gemaakt. Johan Heins en Anton Ebben gingen Lansink voor. Zij ver overden in 1977 in Wenen res pectievelijk goud en brons met bovendien nog een gouden plak voor de équipe. Lansink zag met zijn prestatie de waar de van zijn troeteldier Felix ongetwijfeld stijgen. Er gingen in Rotterdam dan ook steeds meer geruchten, dat de eige naars Horn en de Italiaan Or- sini op het punt zouden staan de negenjarige bruine ruin voor grof geld van de hand te doen. Zo ver is het nog niet. Vast staat wel, dat er de komende weken een besluit wordt geno men. Intussen komt Lansink gewoon met Felix uit op de concoiirsen in Calgary en Bre men. Piet Raymakers kwam net als twee jaar geleden, toen met de inmiddels verkochte Jogger, nu met Olympic Zami- ra ZB, uit als tiende. John Whitaker (34) is de zesde Britse winnaar sedert 1957, toen de eerste Europese titel strijd eveneens in Rotterdam plaats vond. David Broome ze gevierde in 1961, 1967 en 1969, David Barker won in 1962 en Paddy McMahon bleek het sterkst in 1973. Whitaker volgt de Fransman Pierre Durand óp. De olympisch kampioen werd dit keer met Jappeloup de Luze zesde, nadat hij nog even de vierde plaats had be zet. De 29-jarige Michael Whi taker, vroeg kalend net als zijn broer en even weinig mede deelzaam, was na afloop nau welijks teleurgesteld. Door een slordigheid kwam hij 0,53 strafpunten hoger uit dan John. „Beroerd voor mij, maar leuk voor hem", was zijn dro ge reactie. Lansink, die qua stijl en uiter lijk veel weg heeft van Johan Heins, realiseerde zich maar al te goed dat zijn dagen als com binatie met Felix, waarmee hij op de Spelen gedeeld zevende werd, wel eens geteld zouden kunnen zijn. „Ik hoop natuur lijk dat Felix blijft. Het liefst nog een paar jaar. Want ik voel, nee, ik weet gewoon ze ker, dat het paard nog beter kan worden. Het is pas negen jaar en nog niet erg ervaren. Er kan nog veel uitgehaald worden. Maar verkopen of niet, het gaat buiten mij om. Ik heb het niet voor het zeggen, al schijn ik wel een gedeeltje van de opbrengst te krijgen". Toekomst In feite beslist Hans Horn over de toekomst van Felix, en dus ook van Lansink. Hoewel deze zaterdag in de Prijs van de Ha ven ook met Libero liet zien te kunnen winnen (12.000 gul den). Mede-eigenaar Orsini verklaarde tenminste een blind vertrouwen te hebben in de handelsgeest van de man uit Ootmarsum. „Het gaat hier om een van de beste paarden in de wereld", aldus Orsini, een steenrijke architect. „De komende drie weken zullen we veel over de toekomst van Felix praten. Maar de uitein delijke beslissing laat ik aan Horn over". Horn hinkt nog op meerdere gedachten. Hij werd boven dien gisteravond geconfron teerd met toenaderingspogin gen van sponsor Optiebeurs en de Stichting het Nederlands Olympiade Paard (NOP), die meldden bijdragen te willen leveren om Felix voor Neder land te behouden. Horn: „Tevoren hadden we de afspraak gemaakt ons na de EK verder te bezinnen. Na Seoul is Felix ook nog een jaar gebleven. Misschien gebeurt dat nu ook wel weer, tot en met de wereldtitelstrijd van volgend jaar bijvoorbeeld. Na tuurlijk is het voor Orsini en mij financieel aantrekkelijk tot verkoop over te gaan. Op tijd verkopen is ook een kunst. Aan de andere kant heeft Fe lix een goede ruiter nodig en Lansink is al een hele goeie. Maar hij is niet de enige die er op kan rijden. Kortom, ik ben er nog niet uit. Wie weet, wat er de komende dagen nog ge beurt". ROTTERDAM De organisatie van het Concours hippique in Rotterdam gaat zich officieel kandidaat stellen bij de Internatio nale Hippische Federatie voor de hippische onderdelen bij de Olympische Spelen, als het Internationaal Olympisch Comité in september tijdens een vergadering in Puerto Rico besluit de wedstrijden buiten Spanje te houden. Dit in verband met de daar heersende Afrikaanse paardepest. Een week geleden had het organisatiecomité van Rotterdam al plannen in deze richting geopperd. De wedstrijden in het Kralingse Bos trokken over vijf dagen in totaal 36.000 toeschouwers. De slotdag was het best bezet met bij na 9.000 personen, onder wie koningin Beatrix, kroonprins Wil- lem-Alexander en demissionair premier Lubbers. Tom Jager nam in Tokio een wereldrecord op de 50 meter vrije slag voor zijn rekening en is daar blij mee. Vier wereldrecords Amerikaanse ploeg TOKYO Tom Jager is we derom de snelste zwemmer ter wereld. De Amerikaan sprint te in het olympisch bad van Tokyo op de 50 meter vrije slag naar 22,12 seconden. Daarmee onttroonde hij zijn landgenoot en olympisch kam pioen Matt Biondi als wereld recordhouder. Biondi was in de olympische finale in Seoul 0,02 seconden langzamer. Het wereldrecord van Jager was het vierde en laatste op de verbluffende slotdag van de Pan Pacific zwemwedstrijden. Drie dagen bleef de Ameri kaanse zwpmploeg in de scha duw van de Europese titel strijd in Bonn. Gisteren sloeg de ploeg toe op een nooit ver toonde wijze: Een explosie van vier wereldrecords op één dag. Die primeur in de zwemsport kwam op naam van Barrow- man (2.12,89 op 200 school slag), Janet Evans (8.16,22 op 800 vrijeslag), Wharton (2.00,11 op 2D0 wisselslag) en Jager. De knappe winst van Anthony Nesty op de 100 meter vlinder slag werd door de records een detail. De Surinamer bleef met 53,80 seconden de Amerikaan se concurrentie King en Hen derson voor. BONN De enigen, die zich naast de medaille winnaars in de Neder landse ploeg verder indi vidueel waarmaakten, wa ren Ellen Elzerman. Het ongepolijste rugslagtalent reikte op de laatste dag tot de vierde plaats op de 200 meter rugslag. Dekker be reikte een dag eerder de vijfde plaats op de 50 me ter vrije slag. Het is het grootste succes bij de Euo- pese kampioenschappen van de laatste twintig jaar. Goud was er alleen inci denteel bij het wereld kampioenschappen van 1982 in Guayaquil (Anne- marie Verstappen) en de Olympische Spélen van 1984 in Los Angeles (Petra van Staveren en Jolanda de Rover), toen de DDR ontbrak. Sinds Mildred Muis bij nadere be schouwing onder menige Oostduitse neus een donkere streep bemerkte, heeft de in Amsterdam geboren, in Ommen opgegroeide, in Utrecht stu derende en in Amersfoort zwemmen de tweeling Muis het idee laten va ren de DDR te kunnen kloppen. Een wel te verklaren reactie, maar tege lijk een capitulatie voor de macht van het gerucht; nog nooit is immers een Oostduitse zwemster op doping betrapt. Ook niet degenen met haar groei op de bovenlip. Zaterdag zorgden 1 Marianne en Mil dred voor een uniek tafereel. Samen stonden ze aan weerszijden van de hoogste trede van het podium van de selslag. De Oostduitse Daniela Hun ger in het midden. Blij, opgelucht en veel minder zeker van zichzelf dan de zusters Muis konden vermoeden. De veelzijdige olympisch kampioene ze werd op de 50 meter vrije slag tweede achter de Francaise Catheri- na Plewinski - toonde trekjes van menselijke zwakheid. Ze bekende 's morgens in de series een geweldige inzinking te hebben gehad en daar slechts met hulp van veel massage en indringend praat over heen te zijn gekomen. De zekerheid, dat niemand van de concurrentie onder de 2.14 zou kunnen zwemmen, had haar moed gegeven. Gecombineerd zouden de „Muizen" daartoe in staat zijn geweest, maar elke helft van de een-eiige tweeling heeft nu eenmaal iets eigens. Marian ne is minder goed op ae schoolslag, terwijl Mildreds zwakte op de rugslag ligt. Toch verbeterde Marianne zich met een halve seconde ten opzichte van de Olympische Spelen van Seoul, waar zij als zesde was geëin digd. „Nog behoefte aan een goeie mop", informeerde bondscoach Ton van Klooster langs zijn neus weg: „Geen van twee Muizen haalde bij de selec tiewedstrijden van Amersfoort op dit nummer de richttijd". Een klein pur later was Marianne weer paraat als slotzwemster van de 4x100 meter wisselslag. „We gaan voor egn medaille", scherpte team- gamseren van een in ternationale lande- nontmoeting, Fast Water Meet, met voornamelijk 50 en 100 meter disciplines en bescheiden geld prijzen trachtte de KNZB het wedstrijd- zwemmen dit voor jaar een nieuwe im puls te geven. Maar het aangekondigde spektakel bleef uit op de sprintwedstrijden (22 en 23 april jongst leden) in Amersfoort. De sponsor van het evenement, een top- sportgezinde bankin stelling, wil het des ondanks piet bij één „Snel Water Ontmoe ting" laten. Harry Vriend, bedrijfsleider van het Sportfond- senbad in Amster dam-Oost, heeft de organisatie van de tweede Fast Water Meet nagenoeg rond. Hij maakte dit in Bonn, waar deze week het Europees kampioenschap zwemmen plaats vindt, bekend. Judith Anema, Kira Bulten. Ellen Elzerman en Marianne Muis (v.l.n.r.) torsen blijmoedig een spandoek rond na hun br< 4x100 meter wisselslag. captain Judith Anema de ambities aan. „Stil toch, dadelijk gaat het mis", was de reactie van de voorzich tige Marianne. Bij gebrek aan een goede schoolslagzwemster ging het inderdaad bijna mis. Kira Bulten, zestien jaar pas en pupil van olym pisch kampioerlb Petra van Staveren, verving de uit vorm geraakte Linda Moes, maar deed dat zo matig dat de door rugslagzwemster Ellen Elzer man opgebouwde goede uitgangsposi tie verloren ging. Vlinderslagzwemster Judith Anema vocht in haar laatste wedstrijd voor wat ze waard was, maar kwam be roerd uit, Het uitdrijven duurde zo lang, dat Marianne Muis laat over nam. De .electronische tijdwaarne ming constateerde een verschil van 0,71 seconden tussen aankomen en weggaan; ongeveer het verschil waarmee Italië Nederland voorbleef. „Judith moet een medaille hebben", schoot Marianne Muis door het hoofd, toen zij op de laatste baan een aanval van de fel opkomende West- duitse Marion Aizpors afsloeg. Voldoening groot De voldoening was uiteraard groot Mildred Muis zette Ruud Veldman, de privé-trainer van de Muizen, in het zonnetje. Bij de vertaling werd 's man woonplaats Kerkdriel verbas- Matt Biondi zwom tijdens zijn bereiding op Seoul temidden v dolfijnen; Veldman heeft de kunst de Muizen als'verfrissend van het zich zo soepel mogelijk door het water bewegen afgekeken van menselijke dolfijnen Hij iV trainer De lossere manier van begeleiding tijdens de centrale trainingskampen sloot daar wonderwel bij aan. Na het conflict tussen de Muizen en de vereniging AZPC, de vaste huur der van het Amersfoortse Sportfond- senbad, kwam hij in beeld. „We had den al eens eerder op zijn schema's getraind en dat was uitstekend beval- Op de helling Ton van Klooster deelde uiteraard in de vreugde De bondstrainer zette meteen voor de eerstvolgende gele genheid het verfoeide limieten-sy steem bij de selectie op de helling Ook voor de mannen ziet hij licht puntjes. Ron Dekker behaalde vijfde plaatsen op de 100 meter schoolslag en de 50 meter vrije slag en sleepte zowel de vrijeslag- als de wisselslag- ploeg naar de finale. Amerika-gan- gers Erik Ran en Richard Granne- man gaven daarbij steun. Alleen Ro nald Sloeserwij liet het als rugslag- zwemmer afweten. De Zaandammer is dan ook veel meer een borstcrawl- BONN Het derde toer nooi om het Europese kampioenschap heeft voor de Nederlandse dames waterpoloselectie ge bracht wat ervan mocht worden verwacht. De eer ste prijs ten koste van de gebruikelijke rivaal Hon garije was in feite een ge makkelijke prooi. Het klasseverschil kon niet voldoende worden bena drukt: 14-11. De uitslag, waarmee de al nor maal geworden titel werd ge prolongeerd, stak eigenlijk schril af bij de werkelijke ver houdingen. Oranje, dat ook al de FIN A-beker in eigen land hield, was in Bonn opper machtig. In de halve eindstrijd tegen Frankrijk werd dat met uitstekend spel en een grootse Alice Lindhout (negen van de 20 doelpunten) benadrukt. Hongarije vormde gisteren tra ditiegetrouw echter een bij zonder obstakel. Niet wat be treft individuele kwaliteiten of technisch en taktisch perfect teamverband, maar simpel door de fysieke aanwezigheid. Lindhout werd onmiddellijk stevig aangepakt, kreeg een slag in de ribben en kwam verder amper in de wedstrijd voor. De angst voor de nederlaag, die ooit wel zal komen, was voor de selectie van Peter van den Biggelaar slechts hinder lijk. Het evenwicht halverwe ge (7-7) was een incident, de balans kon alleen naar de kant van Nederland doorslaan. Het laatste zetje werd slechts niet overtuigend genoeg gegege- Aanvoerster Patricia Libregts (5), Lieneke van den Heuvel (6) en Greet van der Veen, die na tien jaar internationaal wa terpolo in Bonn afscheid nam met drie treffers in de finale, zorgden voor de voordelige marge, die tegen de Hongaar- sen eigenlijk tenminste tien Heren achtste Het herenteam is bij de Euro pese titelstrijd als achtste ge ëindigd. De plaatsingswed- strijd tegen Tsjechoslowakije ging na opnieuw een moede loos makende vierde periode met 4-9 (2-2 1-1 1-1 0-4) verlo ren. De waterpololiefhebbers die een lang weekeinde de verrichtingen van de Neder landers in Bonn wilden zien, boften dat het goed weer was. Na de blamage tegen Roeme nië werden ze in de slotwed strijd tegen Tsjechoslowakije, met als inzet de zevende plaats, andermaal getrakteerd op een flinke portie ergernis. De slotdag van het toernooi was ook voor de verwendste supporters gedenkwaardig. Nadat de Italiaanse poloërs de Sovjetunie het brons hadden ontfutseld na drie verlengin gen (12-11), volgde een ont knoping in de strijd om het goud die zijn weerga niet ken de. Titelkandidaat Joegoslavië, alles gewonnen maar nog nooit Europees kampioen, werd verrassend in bedwang gehouden door het met de dag beter geworden team van de Bondsrepubliek Duitsland. Na de eerste verlenging stond er 9-9 op het scorebord. In de extra periode waarin het eer ste doelpunt beslissend zou zijn, nam de Westduitse routi nier Rainer Osselmann de ver antwoording op zich. Zijn knal was goed voor goud. Fast Water Meet van Amersfoort naar Amsterdam

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13